Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Να δω τι θα γινει τον δεκαπενταυγουστο νε την θεία κοινωνία.ξερω οτι δεν είναι η μοναδική πηγή αλλα είναι άμεση η εισαγωγή.χωρια που είσαι φάτσα κάρτα με τον παπά που λέει τα λόγια κ που έρχεται σε επαφή κοντινή με όλους.

γιατί οι λιτανείες κ τα σχετικά; εκεί θέλει μάσκα ακόμα κ έξω από τις εκκλησίες. γιατί απαγόρευση σε μια θεοκρατική χώρα δεν είναι πιθανή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

γιατί οι λιτανείες κ τα σχετικά; εκεί θέλει μάσκα ακόμα κ έξω από τις εκκλησίες. γιατί απαγόρευση σε μια θεοκρατική χώρα δεν είναι πιθανή...

Συμφωνω.απλα το συμπεριέλαβα στα υπόλοιπα γιατί μπορεί κάποιος να πει ότι επιτρέπονται τα μπαρ κτλ.

Κ τωρα που το σκεφτομαι,χρειάζεται τύχη για να μην γίνει στην Τήνο της κολάσεως.Το λεω γιατί μαζεύει τότε παρα πολυ κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτά δεν θέλω να αναλύσω τη γνώμη μου για τις εκκλησίες.... αλλά απ αυτά χειρότερο θεωρώ το ταξί. στην εκκλησία μπαίνει, ανάβει κερί η κάθεται έξω. στο ταξί που περνάει κόσμος κ κοσμάκης...

Με τη διαφορά ότι η θεωρία ότι ο κορονοϊός έχει μεγάλη ζωή παραμονής σε επιφάνειες και χώρους έχει ανατραπεί πλέον, πρόσφατα διάβαζα σχετικά επιστημονικά άρθρα. Το πρόβλημα είναι η συνύπαρξη με άλλο κόσμο, όχι το να μπεις κάπου μετά από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Με τη διαφορά ότι η θεωρία ότι ο κορονοϊός έχει μεγάλη ζωή παραμονής σε επιφάνειες και χώρους έχει ανατραπεί πλέον, πρόσφατα διάβαζα σχετικά επιστημονικά άρθρα. Το πρόβλημα είναι η συνύπαρξη με άλλο κόσμο, όχι το να μπεις κάπου μετά από αυτούς.

ναι το έχω διαβάσει αυτό κ ανακουφιστικά που δεν είχα σαπουνίσει ποτέ τα ψώνια! :-P

 

 Είσαι όμως σε μικρό χώρο με τον ταξιτζή που έχει συναναστραφεί με τόσους... 

 

Τωρα για την εκκλησία, τι να πω. σίγουρα θα πάει στον περίβολο τον 15αυγοθστο κ λογικά το χωριό θα κάνει κ περιφορά. Ελπίζω να αποφύγει το στρίμωγμα κ να μην πάρει άρτο. εκτός αν έχουν απαγορεύσει τους άρτους, που δεν το θεωρώ πιθανό... 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνω.απλα το συμπεριέλαβα στα υπόλοιπα γιατί μπορεί κάποιος να πει ότι επιτρέπονται τα μπαρ κτλ.

Κ τωρα που το σκεφτομαι,χρειάζεται τύχη για να μην γίνει στην Τήνο της κολάσεως.Το λεω γιατί μαζεύει τότε παρα πολυ κοσμο.

Εκεί σίγουρα θα γίνει. κ σε αλλά νησιά που έχουν μεγάλη γιορτή της Παναγίας. Η τηνος είναι κ στην ίδια γραμμή με Μύκονο, εκεί το πλήρωμα στα πλοία έπρεπε να φοράει τις στολές που φοράνε οι γιατροί στις πτέρυγες covid. Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να γίνει τέτοια μεγάλη γιορτή με σοβαρά μέτρα όταν ο κόσμος είναι στη φάση ότι χτυπάνε τη θρησκεία μας κ αφήνουν τα μπιτς μπαρ κ τετοια, λες κ παίζει το ενδεχόμενο να κάνουν έλεγχο για μάσκα σε ναό κ να κόψουν πρόστιμα. 

 

Σημερα πήγαμε σε καφέ που πριν μια βδομάδα φορούσαν τη μισή προσωπίδα, κ φορούσαν κανονική μάσκα. παρήγορο αυτό, κάποιοι ενημερώνονται και συμμορφώνονται. όμως στα σοκάκια του νησιού γίνεται χαμός, τα τραπέζια είναι το ένα πάνω στ άλλο, είναι εκ φύσεως στριμωχτα εκεί κ τώρα είναι πολύ επικίνδυνη κατάσταση. και στο λιμάνι σπρώχνονται. στη Χώρα βράδυ δεν πάμε πλέον. επιλεγμένα καφέ κυρίως σε χωριά κ ώρες χωρίς πολύ κόσμο κ παραλία που κάνουμε τα στραβά μάτια για να παίζει με κανα παιδάκι ο μικρός, κ τίποτα άλλο. οι φίλοι μας ή φιλοξενούν συγγενείς από αθήνα ή ψέλνουν ή πάνε στα φεστιβάλ κ στα μπιτσομπαρα, σ αυτή τη φάση δεν θελουμε πολλά πολλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο άρτος δεν μου είχε περάσει από το μυαλο! Μάλιστα έφαγα έναν που έφερε η μητέρα μου. Θεωρητικά το σακουλάκι όμως είναι όσο επικίνδυνο όσο οποιασδήποτε άλλης συσκευασίας τροφίμου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο γάμος δοκιμάζεται γερά λόγω κορονοιου και δε ξέρω πως θα καταλήξουμε... Σήμερα φύγαμε από καφέ που συνηθίζουμε να πηγαίνουμε άρον άρον μετά από πολύ άσχημο καυγά γιατί η κοπέλα φορούσε τη μισή προσωπίδα, εγώ ζήτησα να φορέσει μάσκα κανονική για να μας ετοιμάσει τους καφέδες, αυτή δεν είχε και ο άντρας μου τα πήρε άσχημα με το όλο σκηνικό και έβγαλε όλα τα νεύρα του πάνω μου. Συγκεκριμένα είπε ελάτε να κλειστουμε μέσα για δύο χρόνια μέχρι να βγει το εμβόλιο. Τα πήρα και εγώ και δυστυχώς άρχισα να μιλάω άσχημα. Ντρέπομαι για αυτό αλλά δε ντρέπομαι γιατί ζητάω τα αυτονόητα. Δεν είναι η πρώτη φορά που ξενερώνω με το ότι δε τηρούνται τα μέτρα, έχει γίνει και σε παραλία όπου νευρίασα με υπάλληλο σε μπιτς μπαρ που δε φορούσε μάσκα και του το ζήτησα και μετά μάλωσα και με τον άντρα μου γιατί είχα μούτρα λέει ... Έχει γίνει κι άλλες φορές και ο άντρας μου θεωρεί υπερβολή το να αποστειρώνω τα πάντα, να αποφεύγω κόσμο κτλ και καυγαδιζουμε συχνά πλέον και αυτό μας έχει κουράσει απίστευτα. Είχαμε πάει πριν ένα μήνα σε βάφτιση φιλικού προσώπου και ενώ είχαμε συμφωνήσει ότι θα είμαστε στο προαύλιο χώρο σε απόσταση από τους άλλους , ο δικός μου βρήκε ευκαιρία να τα πει με φίλο από το χωριό και την πεθερά μου την πλησίαζαν φίλες της να δουν το μωρό και της το πήρα από τα χέρια. Ξέρω ότι μπορεί να ακουγομαι υπερβολική για το πώς αντιμετωπίζω την κατάσταση αλλά αυτές είναι οι αποφάσεις μου και δεν τις αλλάζω. Το θέμα είναι ότι ενώ προσπαθεί να με καταλάβει μετά χαλαρώνει γιατί δεν πολυφοβαται όπως εγώ το όλο θέμα γιατί έχει μπουχτισει που η δουλειά δεν πάει καλά που δεν βλέπει φίλους γιατί είναι μακριά και δεν πάμε και έτσι κάνει πράγματα που εγώ νευριάζω ενώ ξέρει ότι με ενοχλούν. Πλέον δε ξέρω αν καυγαδιζουμε για τον κορονοιο, για τη δουλειά που πάει χάλια και είμαστε όλη την μέρα μαζί, ή για το ότι έχουμε μικρό μωρό και οι σχέσεις μας έχουν τεντωθεί λόγω αυτού. Τι να πω, ξέρω ότι δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα μου γιατί δυστυχώς δεν πιστεύουμε τα ίδια , απλώς θέλω κάπου να το εκφράσω γιατί θα κάνω μπαμ..

Link to comment
Share on other sites

Είδες ενώ εγω που δεν πάω σε μαγαζιά δεν βλέπω αν τηρούνται τα μέτρα και γλιτώνω και τα νεύρα :razz: (βλακ χιούμορ που λέει κι ένας φίλος μου, για να γελάσεις λίγο!)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Είδες ενώ εγω που δεν πάω σε μαγαζιά δεν βλέπω αν τηρούνται τα μέτρα και γλιτώνω και τα νεύρα :razz: (βλακ χιούμορ που λέει κι ένας φίλος μου, για να γελάσεις λίγο!)

Σε ευχαριστώ! :-) το χρειάζομαι το χιούμορ! Θέλω να ζήσω και εγώ τη ζωή μου φυσιολογικά και να βγαίνω, αλλά όχι με αυτό τον τρόπο που δε με σέβονται. Εκεί είναι που δε τα βρίσκουμε με το σύζυγο. Αυτό δε γνωρίζουμε πόσο θα κρατήσει, το εμβόλιο δε γνωρίζουμε πότε και αν θα είναι διαθέσιμο. Για κορονοιους μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ποτέ εμβόλιο, από όσο έχω διαβάσει, αν βρεθεί και πάνε τα πράγματα όπως δείχνουν οι πρόσφατες αισιόδοξες προβλέψεις θα είναι παγκόσμια πρωτιά. Έτσι με τη μη γνώση του τι θα γίνει, δε γίνεται να βάλουμε τη ζωή μας σε παύση γιατί δε ξέρουμε πόσο θα κρατήσει η όλη κατάσταση. Παρόλα αυτά , πρέπει να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον, τηρώντας τους κανόνες γιατί όλοι μέλη της ίδιας κοινωνίας είμαστε. Δεν είναι μόνο στα καφέ δυστυχώς, για να πεις ότι δεν πάω και τέλος,είναι γενικά το ζήτημα.Πήγα στον χασάπη να πάρω κρέας για τη μικρή και μια γλυκύτατη γιαγιουλα κόλλησε πίσω μου χωρίς μάσκα. Της έκανα παρατήρηση και για να καταλάβει ότι κάνει φάουλ της είπα ότι είμαι ευπαθής ομάδα ( δεν είμαι αλλά μου έσπασε τα νεύρα). Ούτε κρέας δε μπορώ να αγοράσω χωρίς να εκνευριστω...ουφ πια αν ήμουν στρουμφάκι θα ήμουν σίγουρα ο γκρινιάρης χαχαχαχαχ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Μάλλον ο γάμος δοκιμάζεται γερά λόγω κορονοιου και δε ξέρω πως θα καταλήξουμε... Σήμερα φύγαμε από καφέ που συνηθίζουμε να πηγαίνουμε άρον άρον μετά από πολύ άσχημο καυγά γιατί η κοπέλα φορούσε τη μισή προσωπίδα, εγώ ζήτησα να φορέσει μάσκα κανονική για να μας ετοιμάσει τους καφέδες, αυτή δεν είχε και ο άντρας μου τα πήρε άσχημα με το όλο σκηνικό και έβγαλε όλα τα νεύρα του πάνω μου. Συγκεκριμένα είπε ελάτε να κλειστουμε μέσα για δύο χρόνια μέχρι να βγει το εμβόλιο. Τα πήρα και εγώ και δυστυχώς άρχισα να μιλάω άσχημα. Ντρέπομαι για αυτό αλλά δε ντρέπομαι γιατί ζητάω τα αυτονόητα. Δεν είναι η πρώτη φορά που ξενερώνω με το ότι δε τηρούνται τα μέτρα, έχει γίνει και σε παραλία όπου νευρίασα με υπάλληλο σε μπιτς μπαρ που δε φορούσε μάσκα και του το ζήτησα και μετά μάλωσα και με τον άντρα μου γιατί είχα μούτρα λέει ... Έχει γίνει κι άλλες φορές και ο άντρας μου θεωρεί υπερβολή το να αποστειρώνω τα πάντα, να αποφεύγω κόσμο κτλ και καυγαδιζουμε συχνά πλέον και αυτό μας έχει κουράσει απίστευτα. Είχαμε πάει πριν ένα μήνα σε βάφτιση φιλικού προσώπου και ενώ είχαμε συμφωνήσει ότι θα είμαστε στο προαύλιο χώρο σε απόσταση από τους άλλους , ο δικός μου βρήκε ευκαιρία να τα πει με φίλο από το χωριό και την πεθερά μου την πλησίαζαν φίλες της να δουν το μωρό και της το πήρα από τα χέρια. Ξέρω ότι μπορεί να ακουγομαι υπερβολική για το πώς αντιμετωπίζω την κατάσταση αλλά αυτές είναι οι αποφάσεις μου και δεν τις αλλάζω. Το θέμα είναι ότι ενώ προσπαθεί να με καταλάβει μετά χαλαρώνει γιατί δεν πολυφοβαται όπως εγώ το όλο θέμα γιατί έχει μπουχτισει που η δουλειά δεν πάει καλά που δεν βλέπει φίλους γιατί είναι μακριά και δεν πάμε και έτσι κάνει πράγματα που εγώ νευριάζω ενώ ξέρει ότι με ενοχλούν. Πλέον δε ξέρω αν καυγαδιζουμε για τον κορονοιο, για τη δουλειά που πάει χάλια και είμαστε όλη την μέρα μαζί, ή για το ότι έχουμε μικρό μωρό και οι σχέσεις μας έχουν τεντωθεί λόγω αυτού. Τι να πω, ξέρω ότι δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα μου γιατί δυστυχώς δεν πιστεύουμε τα ίδια , απλώς θέλω κάπου να το εκφράσω γιατί θα κάνω μπαμ..

Σε καταλαβαίνω. εμείς είμαστε το ανάποδο γιατί ο δικός μου φοβάται πιο πολύ. εγω δλδ θέλω να προσέχουμε πιο πολύ από τυπικότητα κ επειδή  πρέπει, εκείνος φοβάται πάρα πολύ (όλους τους ιούς), αν ήταν λίγο πιο χαλαρος ίσως κάναμε κάποια πράγματα λίγο διαφορετικά, όχι πολύ, κ με πιέζει αυτό κ ώρες ώρες εκνευρίζομαι. χθες ας πούμε το απόγευμα είχα παρά πολλά νεύρα κ τσακωθηκαμε για άλλη αφορμή αλλά εγω είχα νεύρα με την ιστορία αυτή που συνεχίζει γιατί με έχει κουράσει η απομόνωση κ ο περιορισμός, εκείνον όχι τόσο γιατί τον καλύπτουν  αυτά που κάνουμε σαν οικογένεια κ μάλλον δεν του λείπουν πολύ άλλες δραστηριότητες. οπότε σε καταλαβαίνω αλλά καταλαβαίνω κ αυτόν κ θα έλεγα να μην τον ζορίζεις. τουλάχιστον μην κανεις θέμα για το ποιος τηρεί τα μέτρα, δεν είναι ωραίο να βγαίνετε να χαλαρώσετε κ να του χαλάς την έξοδο. εστιαστεί να έχετε μια κοινή γραμμή στο πού θα πηγαίνετε κ με ποιον θα συναναστρέφεστε κ οι άλλοι ας κάνουν ο,τι θέλουν. 

Just now, little lamb είπε:

Ο άρτος δεν μου είχε περάσει από το μυαλο! Μάλιστα έφαγα έναν που έφερε η μητέρα μου. Θεωρητικά το σακουλάκι όμως είναι όσο επικίνδυνο όσο οποιασδήποτε άλλης συσκευασίας τροφίμου.

Αν ήταν σε σακουλάκι ας πούμε οκ αν κ δεν ξέρεις ποιος το έβαλε στο σακουλάκι. αν είναι χύμα στο τραπέζι κ σου τους δίνουν με χαρτοπετσέτα κ μιλάνε από πάνω χωρίς μάσκα, δεν είναι κ πολύ καλή ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω βγεί πρόσφατα για καφέ αλλά δεν ξέρω αν θα με πείραζε τόσο όσο περιγράφετε ο σερβιτόρος να μη φορούσε μάσκα ή να την φορούσε με λάθος τρόπο κλπ κλπ (έτσι κι αλλιώς, μέχρι τωρα έχω διαπιστώσει ότι με τις μάσκες ποιες είναι οι σωστές ανά περίπτωση και αν προστατεύουν λέει ο καθένας τη δική του θεωρία) απο τη στιγμή που κάθονται άλλοι θαμώνες δίπλα μου χωρίς μάσκα. Και τα γάντια δεν θα ήταν εξίσου σημαντικά αν το πάμε ετσι; Δηλ πιάνει το ποτήρι μου με γυμνά χέρια αλλά με ενοχλεί αν δεν φοράει μάσκα ή είναι μισή προσωπίδα κλπ κλπ; Δεν ξέρω, απλα προσπαθώ να κατανοήσω κατά πόσο είναι λογική και αποτελεσματική η κάθε οδηγία που δίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Δεν έχω βγεί πρόσφατα για καφέ αλλά δεν ξέρω αν θα με πείραζε τόσο όσο περιγράφετε ο σερβιτόρος να μη φορούσε μάσκα ή να την φορούσε με λάθος τρόπο κλπ κλπ (έτσι κι αλλιώς, μέχρι τωρα έχω διαπιστώσει ότι με τις μάσκες ποιες είναι οι σωστές ανά περίπτωση και αν προστατεύουν λέει ο καθένας τη δική του θεωρία) απο τη στιγμή που κάθονται άλλοι θαμώνες δίπλα μου χωρίς μάσκα. Και τα γάντια δεν θα ήταν εξίσου σημαντικά αν το πάμε ετσι; Δηλ πιάνει το ποτήρι μου με γυμνά χέρια αλλά με ενοχλεί αν δεν φοράει μάσκα ή είναι μισή προσωπίδα κλπ κλπ; Δεν ξέρω, απλα προσπαθώ να κατανοήσω κατά πόσο είναι λογική και αποτελεσματική η κάθε οδηγία που δίνεται.

εμείς πάμε σε μικρά καφέ που συνήθως ένας ετοιμάζει κ ένας σερβίρει κ δεν με νοιάζει τόσο αν φοράνε προσωπιδα,  είναι απίθανο να πιάνουν κουβέντα πάνω από αυτό που ετοιμάζουν κ συνήθως δεν μιλάνε κ στη διαδρομή που το φέρνουν. τώρα αν είναι να σκεφτώ ότι θα φταρνιστεί στο πιάτο μου, μάλλον δεν θα φαωποτε έξω στην υπόλοιπη ζωή μου αςχετωσ κορονοϊού. με ενοχλεί ομως στα τυριά κ τα λαχανικά , που δεν έχουν καν τη δικαιολογία της ζέστης κ κυκλοφορεί πολύς κόσμος γύρω γυρω κ ο χωρίς δεν αεριζεται. επίσης αν πηγαίναμε σε πολυσύχναστα καφέ, που έχουν πολλούς υπαλλήλους σε μικρό κλειστό χώρο, θα με ενοχλούσε κ βασικά θα φοβόμουν. 

 

τα γάντια θα είχαν νόημα αν τα άλλαζε σε κάθε χρήση. γιατί αν φοράει γάντια μπαίνει το ποτήρι σου κ μετά τα ρέστα κ μετά σερβίρει τον άλλον κλπ, το ίδιο πράγμα είναι. σπάνια βλέπω σωστή χρήση κ είναι κυρίως από άτομα που έχουν σπουδές στην εστίαση κ ξέρουν τη σωστή χρήση γαντιων στην επεξεργασία τροφίμων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Δεν έχω βγεί πρόσφατα για καφέ αλλά δεν ξέρω αν θα με πείραζε τόσο όσο περιγράφετε ο σερβιτόρος να μη φορούσε μάσκα ή να την φορούσε με λάθος τρόπο κλπ κλπ (έτσι κι αλλιώς, μέχρι τωρα έχω διαπιστώσει ότι με τις μάσκες ποιες είναι οι σωστές ανά περίπτωση και αν προστατεύουν λέει ο καθένας τη δική του θεωρία) απο τη στιγμή που κάθονται άλλοι θαμώνες δίπλα μου χωρίς μάσκα. Και τα γάντια δεν θα ήταν εξίσου σημαντικά αν το πάμε ετσι; Δηλ πιάνει το ποτήρι μου με γυμνά χέρια αλλά με ενοχλεί αν δεν φοράει μάσκα ή είναι μισή προσωπίδα κλπ κλπ; Δεν ξέρω, απλα προσπαθώ να κατανοήσω κατά πόσο είναι λογική και αποτελεσματική η κάθε οδηγία που δίνεται.

Ακόμα και το "πιάνει το ποτήρι με γυμνά χέρια" είναι σχετικό, γιατί αν φοράει γάντια πολλή ώρα και έχει πιάσει το πρόσωπό του ή επιφάνειες κλπ... δεν διαφέρουν τα γάντια από τα γυμνά χέρια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα γάντια τα θεωρώ κι εγώ βλακεία. Τα γυμνά χέρια μπορεί να είναι και καλύτερα γιατί τα πλενεις, ενώ τα γάντια έχεις την ψευδαίσθηση ότι είναι καθαρά.

Κι εγώ οπότε έχω πάει σε μαγαζί, δεν πολυασχολουμαι ποιος φοράει τι και αν. Πιο πολύ με ενοχλεί που δεν βλέπω αποστάσεις στα τραπέζια (δεν ξέρω τι λέει η εμπειρία σας αλλά εμένα μου φαίνονται τίγκα) Θεωρώ πώς εφ'οσον πάω σε μαγαζί είτε εμπορικό είτε εστίασης παίρνω ένα ρίσκο έκθεσης ούτως ή άλλως. Δεν λέω να μην φοράνε καθόλου προφανώς. Αλλά από τη στιγμή που επιλέγω να πάω εκτίθεμαι στους γύρω, στα χρήματα, στα σερβίτσια κλπ, μόνο αν ήμουν μέσα θα ήμουν απόλυτα ασφαλής. Αν και αν όντως ισχύει ότι δεν μένει στις επιφάνειες θεωρητικά δεν κινδυνεύουμε τόσο από χρήματα και σερβίτσια. Την πρώτη φορά που πήγα ζήτησα καλαμάκι για το ρόφημά μου και με κοιτούσε η παρέα σαν ούφο... Πλέον έχω δώσει και στη μικρή νερό από ποτήρι μαγαζιού. Οπότε προτιμώ τη λογική που είχα αναλύσει πριν, να πηγαίνω πιο σπάνια, παρά να αγχώνομαι ποιος τηρεί τι και αν και πόσο εκτεθηκα.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Αν ήταν σε σακουλάκι ας πούμε οκ αν κ δεν ξέρεις ποιος το έβαλε στο σακουλάκι. αν είναι χύμα στο τραπέζι κ σου τους δίνουν με χαρτοπετσέτα κ μιλάνε από πάνω χωρίς μάσκα, δεν είναι κ πολύ καλή ιδέα

 

Ε δεν νομίζω τώρα με τον κορωνοϊό να παίζει πολύ το δεύτερο. Σε σακουλάκια είναι νομίζω. Και δεν μπήκαν και αμέσως πριν λογικα, οπότε αν ο ιος δεν μένει σε επιφάνειες λογικα είναι οκ.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

JΣυμφωνώ μαζί σας για τα γάντια, σίγουρα είναι ο σημαντικό η καθαριότητα των χεριών . Το είπα σαν παράδειγμα, ότι όπως ενοχλεί η μη τήρηση κανόνων για τη μάσκα ή το είδος της μάσκας ή ο τρόπος φορέματος κλπ άλλον θα μπορούσε να τον ενοχλει ότι δεν φορούν γάντια. 

Προχθές βγήκαμε μια βόλτα οικογενειακώς στη γειτονιά μας. Περνώντας από ένα καφέ με χώρο δημιουργικής απασχόλησης για τα παιδιά μέσα, κατι σαν παιδότοπο άς πούμε, σκεφτήκαμε να καθήσουμε στα τραπεζάκια έξω, μιας και ήταν τελείως άδειος. Έξω μόνο κάθονταν ένα ζευγάρι με ένα αγόρι στην ηλικία του μεγάλου γιου μου. Οι δύο κοπέλες ήταν με μάσκες , παντού υπήρχαν αντισηπτικά (επίσης στην περιοχή δεν έχω δει πουθενά αλλού σε κάθε τραπέζι αντισηπτικό) απολυμαιναν συνέχεια τα πάντα, μας κέρασαν ατομικό συσκευασμένο κέικ κλπ. Γενικά ένιωσα πολύ ασφαλής. Αυτό που μου έκανε (θετική) εντύπωση είναι ότι μας ζήτησε ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο και τα σημείωσε σε ένα βιβλίο αντίστοιχο με αυτό που έχουν τα ξενοδοχεία για λόγους ιχνηλασιμοτητας ( αν βρεθεί κάποιο κρούσμα να μας ειδοποιήσουν). Δεν θυμάμαι αν μας είπε ότι το κάνουν από μόνοι τους ή είναι οδηγία του υπουργείου, προσωπικά μου φάνηκε πολύ σωστο. Τέλος μας είπε ότι κανονικά λειτουργουν με ραντεβού για να μη συσσωρεύεται κόσμος, εκείνη η μέρα ήταν η δεύτερη που είχαν ανοίξει και δεν είχε κόσμο. Θα άνοιγαν το Μάρτιο αλλά δεν πρόλαβαν τότε λόγω των μέτρων. 

 

Προσωπικά αν ήξερα πως η έξοδος για καφε θα μου προξενούσε τέτοιο άγχος δηλ να παρατηρώ τα γκαρσονια πόσο χαμηλά έχουν τη μάσκα κλπ θα προτιμούσα να πάω απλά μια βόλτα σε ένα πάρκο με καφέ που έχω φτιάξει εγώ από το σπίτι . Η έξοδος για καφε είναι για να χαλαρώνουμε, έτσι κι αλλιώς το γίνεται μέσα στην κουζίνα ή στον μπουφέ κανείς δεν ξέρει, όσες παρατηρησεις και να κάνουμε στο προσωπικό που μας εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

- Το παρατήρησα κι όταν πρωτοάνοιξαν οι ναοί μετά το lockdown (και το έγραψα). Το παρατηρώ έως τώρα. Οι ναοί είναι το μέρος (εννοώ ως κατηγορία όπως λέμε χώροι εστίασης, εμπορικά καταστήματα, κλπ) που καταβάλλονται οι πιο φιλότιμες και ειλικρινείς προσπάθειες τήρησης των μέτρων. Δεν μπορώ βεβαίως να πω κάτι τέτοιο για όόόλους τους ναούς της Ελλάδας. Ούτε να πω ότι δεν παρατηρούνται σφάλματα. Αλλά σε όσους έχω βρεθεί έως τώρα (Αθήνα και επαρχία) τα μέτρα τηρούνται σε τέτοιο βαθμό που σε καμία περίπτωση δε νιώθεις ότι κινδυνεύεις με το να βρίσκεσαι εκεί.

Τώρα, αν και αυτό που λέω το βασίζω σε δεδομένα στυγνής λογικής κι όχι σε θρησκευτικό συναισθηματισμό, δεν έχει καμία σημασία να τα αναφέρω καθώς δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν, εννοείται! Απλώς το αναφέρω για να υπάρχει καταγεγραμμένη κι αυτή η οπτική.

Ο 15Αύγουστος φαντάζει και είναι πράγματι απειλητικός για το τακτικό εκκλησίασμα, το οποίο στην συντρηπτική πλειοψηφία του ακολουθεί τις οδηγίες. Εύχομαι οι αρμόδιοι να φροντίσουν ώστε να τηρηθούν αυστηρά τα μέτρα. Δεν ξέρω πως ακριβώς, αλλά σίγουρα υπάρχουν τρόποι περιορισμού του κινδύνου διασποράς.

 

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Εγώ έχω απορία τώρα που είναι υποχρεωτική η μάσκα στις εκκλησίες αν θα φοραει και ο παπάς.

Οι ιερείς και οι ιεροψάλτες εξαιρούνται από την υποχρέωση να φορούν μάσκα.

 

- Στα μαγαζιά επί της Βουλιαγμένης (απέναντι κι όχι επί του Λαιμού... δεν είμαστε τόσο ευκατάστατοι...χαχαχ). Αυτά που είναι το ένα δίπλα στο άλλο ντε. Εχθές, βράδυ καθημερινής, υπήρχε σχεδόν πληρότητα (πλην ενός στην αρχή πιο παλιακό ας πούμε). Στα μοντέρνα μπαράκια, φαγάδικα, ζαχαροπλαστεία γινόταν χαμός. Περνώντας παρατηρούσα. Αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών... αστείες. Μάσκες πηγουνάτες, προσωπίδες κομμένες χνωτισμένες... ανέκδοτο. Εμείς με τα παιδιά παρέα λέμε "ας το αφήσουμε καλύτερα". Κι εκεί που λέγαμε τζάμπα η διαδρομή έως εδώ. Εν τέλλει καθίσαμε στο παγωτάδικο με το όνομα ζώου, όπου ήταν λογικές οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, είχε καλό αερισμό και του εντός χώρου και το προσωπικό... ανήκουστο (!) φορούσαν όλοι σωστά την μάσκα τους (εντάξει ένας στην κουζίνα την κατέβασε για κάποια δευτερόλεπτα να μιλήσει σε έναν άλλον αλλά το έκανε από το λαστιχάκι). Όταν πληρώσαμε το επισήμανα στον σερβιτόρο "Να ξέρετε ότι ο κόσμος το εκτιμάει" (στην πραγματικότητα φαβάμαι πως τον κόσμο ούτε που τον νοιάζει :(). Με ευχαρίστησε.

 

- Στο μέρος που παραθερίζαμε, πηγαίναμε για μπάνιο υπό τον γνωστό συνδυασμό καφές πληρωτός-ξαπλώστρα δωρεάν (ο λεγόμενος κορονοκαφές και κορονοξαπλώστρες όπως τις λέω εγώ... στην επαρχία δεν υπάρχει κορονοϊός λέμεεε). Λοιπόν, εντάξει σε αυτά δεν προσέχουμε καθόλου το παραδέχομαι. Τελοσπάντων. Η σερβιτόρα ευγενέστατη και εξυπηρετική. Φυσικά η μάσκα ανεβοκατέβαινε (μπορώ να φανταστώ και την δυσκολία του πόστου βέβαια-πηγαινέλα στον ήλιο με καύσωνα). Κάποια στιγμή κι ενώ φορούσε σωστά την μάσκα της, σερβίρει κάποιους γνωστούς θαμώνες και της πιάνουν κουβέντα. Ο ένας εξ'αυτόν λοιπόν της λέει "Κατέβασε τη μάσκα ντε να μιλήσουμε σαν άνθρωποι!". Εεε λοιπόν αυτός που δεν φοράει ή φοράει την μάσκα λάθος, δεν με θυμώνει με απογοητεύει. Αυτός που αμφισβητεί όλο αυτό που συμβαίνει, δεν με θυμώνει, δικαίωμα του. Αυτός ο συμπολίτης μας όμως, που έχει πάει να κάνει τις βουτιές και την ηλιοθεραπεία του και να πιει την καφεδιά του και παράλληλα με μια φράση του διαφθείρει τον άνθρωπο που είναι στο μεροκάματο και ακυρώνει κάθε εθνική (και παγκόσμια) προσπάθεια. Αυτός ο άνθρωπος που την προσωπική του άποψη (σεβαστή όπως προείπα αλλά αν αρρωστήσετε μην απευθυνθείτε στο σύστημα υγείας, τραβήξτε σε καμια βραχονησίδα) μας την πετάει στα μούτρα χλευάζοντας μας (κι ούτε καν το αντιλαμβάνεται... δεν ξέρω αν αυτό είναι προς υπεράσπιση του ή όχι). Αυτός ο συμπολίτης μας με θυμώνει! Μου δημιουργείται η εντύπωση πως όσο εύκολα διαδίδει το λάθος μήνυμα, τόσο εύκολα θα διέδιδε και τον κορονοιό. Δηλαδή ακόμη κι αν είχε συμπτώματα δεν θα αυτοπεριοριζόταν. Τι να πω... δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

ο παρατήρησα κι όταν πρωτοάνοιξαν οι ναοί μετά το lockdown (και το έγραψα). Το παρατηρώ έως τώρα. Οι ναοί είναι το μέρος (εννοώ ως κατηγορία όπως λέμε χώροι εστίασης, εμπορικά καταστήματα, κλπ) που καταβάλλονται οι πιο φιλότιμες και ειλικρινείς προσπάθειες τήρησης των μέτρων. Δεν μπορώ βεβαίως να πω κάτι τέτοιο για όόόλους τους ναούς της Ελλάδας. Ούτε να πω ότι δεν παρατηρούνται σφάλματα. Αλλά σε όσους έχω βρεθεί έως τώρα (Αθήνα και επαρχία) τα μέτρα τηρούνται σε τέτοιο βαθμό που σε καμία περίπτωση δε νιώθεις ότι κινδυνεύεις με το να βρίσκεσαι εκεί.

Τώρα, αν και αυτό που λέω το βασίζω σε δεδομένα στυγνής λογικής κι όχι σε θρησκευτικό συναισθηματισμό, δεν έχει καμία σημασία να τα αναφέρω καθώς δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν, εννοείται! Απλώς το αναφέρω για να υπάρχει καταγεγραμμένη κι αυτή η οπτική.

Ο 15Αύγουστος φαντάζει και είναι πράγματι απειλητικός για το τακτικό εκκλησίασμα, το οποίο στην συντρηπτική πλειοψηφία του ακολουθεί τις οδηγίες. Εύχομαι οι αρμόδιοι να φροντίσουν ώστε να τηρηθούν αυστηρά τα μέτρα. Δεν ξέρω πως ακριβώς, αλλά σίγουρα υπάρχουν τρόποι περιορισμού του κινδύνου διασποράς.

Κατά τη γνώμη μου το θέμα δεν είναι αν τηρούνται τα μέτρα στις εκκλησίες, για το οποίο ούτως ή άλλως αμφιβάλλω. (σ εμάς έχω δει  κάτι πανηγυρικές λειτουργίες με πολλούς υψηλούς τη τάξει ιερωμένους και ψάλτες που είναι σχεδόν αγκαλιά ο ένας με τον άλλον και στο φόντο φαίνονται και οι πιστοί στριμωγμένοι σαν να μη συμβαίνει τίποτα, και μιλάμε για μεγάλο νησί, όχι για καμία ενορία ξεχασμένη στη μέση του πουθενά). Το θέμα είναι ότι οι εκκλησίες όπως και κάποιοι χώροι διασκέδασης (συγγνώμη για τον παραλληλισμό...) εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να έχουν σοβαρά μέτρα, γιατί είναι τελείως αντίθετα με τη φύση του χώρου. Πρώτον η ψαλμωδία δημιουργέι περισσότερα σταγονίδια άρα χρειαζονται κανονικά πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις, δεύτερον δεν υπάρχει πάντα αερισμός, τρίτον όσες αποστάσεις να τηρούνται στη λειτουργία και όσα αντισηπτικά κ αν υπάρχουν, από τη στιγμή που αρκετές φορές πλησιάζονται οι ιερείς με τους πιστούς, τα παραπάνω πάνε περίπατο, και δεν θέλω να θίξω και το  θέμα που καίει και αρχίσει τώρα μια μεγάλη συζήτηση χωρίς νόημα. Και τέλος, μεγάλο μέρος των πιστών δεν θέλει να σκέφτεται ότι σε αυτόν τον χώρο μπορεί να συμβεί κάτι μολυσματικό και επίσης θίγεται όταν ακούει για μέτρα εκεί γιατί το θεωρεί προσβολή της πίστης του. Επομένως, ναι η εκκλησία μπορεί να είναι ασφαλής για όποιον θέλει απλώςν α ανάψει το κεράκι τουκαι να προσευχηθεί με απόσταση, δεν είναι όμως ασφαλής για όποιον πιστεύει πραγματικά ότι δεν θα του συβεί τίποτα, και συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει πρόβλημα, κι επειδή δεν μιλάμε για ατομική υπόθεση αλλά για συλλογική, τελικά δεν είναι ασφαλής για κανέναν από τη στιγμή που το εκκλησίασμα κυκλοφορεί. Επίσης δεν έχω δει καμία εγκρατεια σε εκδηλώσεις που συγκεντρώνουν κόσμο πχ λιτανείες. αυτά φέτος θα μπορούσαν να αποφευχθούν. θα μπορούσε να ακολουθηθεί μια σταση ότι η εκκλησία έιναι κοντά στον πιστό, όμως καλό είναι να η λατρεία να ασκείται από  μακριά, και αν κάποιος, κυρίως ηλικιωμένος, έχει αναάγκη να κοινωνήσει, ας γίνεται ιδιωτικά όπως στους ασθενείς. Με εχει απογοητεύσει πολύ η στάση της επίσημης εκκλησίας, σαν να θ έλουν να δεπίξουν ότι σε εκείνους καμία κυβέρνηση δεν θα επιβάλει μέτρα. Πάρα πολύ ανεύθυνο και αντικοινωνικό και τελείως ασύμβατο με τον ρόλο τους. καθόλου δεν αντισταθμίζεται από το αν έχουν μετρήσει με ακρίβεια χιλιοστού τις αποστάσεις τις καρέκλες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Με εχει απογοητεύσει πολύ η στάση της επίσημης εκκλησίας, σαν να θ έλουν να δεπίξουν ότι σε εκείνους καμία κυβέρνηση δεν θα επιβάλει μέτρα.

Η στάση της επίσημης Εκκλησίας είναι ακολουθούμε την γραμμή της Πολιτείας. Και ο Ιεωνυμος, για τους σκληροπυρηνικούς και μισαλλόδοξους του κλήρου, θα μείνει στην ιστορία ως αυτός που υποτάχθηκε στις δυνάμεις του σκότους και της παγκοσμιοποίησης και συμπαρέσυρε και τους αφελείς κληρικούς και πιστούς. Οπότε καθόλου δεν ισχύει αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Η στάση της επίσημης Εκκλησίας είναι ακολουθούμε την γραμμή της Πολιτείας. Και ο Ιεωνυμος, για τους σκληροπυρηνικούς και μισαλλόδοξους του κλήρου, θα μείνει στην ιστορία ως αυτός που υποτάχθηκε στις δυνάμεις του σκότους και της παγκοσμιοποίησης και συμπαρέσυρε και τους αφελείς κληρικούς και πιστούς. Οπότε καθόλου δεν ισχύει αυτό που λες.

καλά δεν αμφιβάλλω γι αυτό κ σίγουρα προσπαθεί να κρατήσει ισορροπίες. η δήλωση για το ενδεχόμενο μάσκας στους ναούς, ήταν πολύ ενδεικτική, έτσι όπως το είπε ότι θα δεχτούμε αλλά να μπει κ σε άλλους χώρους κλπ. Αν ήθελε όμως, θα μπορούσε να βγει μπροστά κ να κάνει κάποιο μεγάλο θεαματικό βήμα πριν του ζητηθεί ώστε να μη φανεί πως υποτάσσεται, αλλά πως έχει τον έλεγχο κ επιδεικνύει κ ευθύνη ταυτόχρονα. Το γεγονός ότι έχει επιλέξει ποιο ακροατήριο θέλει να ικανοποιήσει λέει πολλά κ έχει απογοητεύσει πολλούς. εγω τον συμπαθούσα αρχικά κ γιατί ήξερα κ για το έργο του οτα ήταν μητροπολίτης. αργότερα όμως έδειξε ότι είναι πολύ σκληρός σε ο,τι έχει σχέση με αυτά που θεωρεί θέματα ισχύος απέναντι στο κράτος. κ για αλλά ζητήματα μπορεί να είναι αδιάφορο αλλά εδώ μιλάμε για τη δημόσια υγεία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αν ήθελε όμως, θα μπορούσε να βγει μπροστά κ να κάνει κάποιο μεγάλο θεαματικό βήμα πριν του ζητηθεί ώστε να μη φανεί πως υποτάσσεται, αλλά πως έχει τον έλεγχο κ επιδεικνύει κ ευθύνη ταυτόχρονα. Το γεγονός ότι έχει επιλέξει ποιο ακροατήριο θέλει να ικανοποιήσει λέει πολλά κ έχει απογοητεύσει πολλούς.

Τους ακραίους έχει εξαγριώσει. Οι μετριοπαθείς δεν περίμεναν κάτι άλλο. Όπως είπες κρατάει ισορροπίες για να μην ξεσηκωθούν τα ακραία στοιχεία. Ο άνθρωπος είναι στην ηλικία και την κατάσταση που είναι. Τι θεαματικό να κάνει βρε @Έσπερος. Σιγά μην κάνει αυτός επανάσταση και την αναμόρφωση που χρειάζεται να γίνει.

Τέλοσπάντων, δεν έχει και πολλή σημασία. Η Πολιτεία δίνει την γραμμή και θα μπορούσε καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Τους ακραίους έχει εξαγριώσει. Οι μετριοπαθείς δεν περίμεναν κάτι άλλο. Όπως είπες κρατάει ισορροπίες για να μην ξεσηκωθούν τα ακραία στοιχεία. Ο άνθρωπος είναι στην ηλικία και την κατάσταση που είναι. Τι θεαματικό να κάνει βρε @Έσπερος. Σιγά μην κάνει αυτός επανάσταση και την αναμόρφωση που χρειάζεται να γίνει.

Τέλοσπάντων, δεν έχει και πολλή σημασία. Η Πολιτεία δίνει την γραμμή και θα μπορούσε καλύτερα!

Θα μπορούσε να τους μαζέψει κ να πει ότι από μόνη της η κάθε μητρόπολη θα δώσει οδηγίες για τις μεγάλες γιορτές του καλοκαιριού πχ να μη γίνουν λιτανείες για αποφυγή συνωστισμού. δεν θα φαινόταν σαν να το είχε επιβάλει κάποιος. θα μπορούσε να μαζέψει κ τους επικεφαλής των άλλων δογμάτων κ θρησκειών της χώρας να βγει μια κοινή γραμμή για να μην πει κανεις ότι είναι ξένα κέντρα κ τετοια. αν ήθελε πολλά θα έκανε. 

Link to comment
Share on other sites

H ηγεσία της εκκλησίας ανέχεται πολλά γραφικά, πολλά ρατσιστικά και πολλά γενικά εντελώς μη χριστιανικά, χρόνια τώρα, γιατί η πελατεία έχει σε μεγάλο ποσοστό και γραφικούς και ρατσιστές και παραδόπιστους, και ίσως αυτοί να είναι και η φανατική πελατεία (δε μου πάει ο όρος Χριστιανός, ο Χριστιανός πάει στην λειτουργία να προσευχηθεί, ούτε για να κρίνει, ούτε για να βγάλει κακία, κα δεν αναφέρομαι σε αυτή τη σιωπηλή και κόσμια μερίδα των εκκλησιαζόμενων). Σιγά λοιπόν μην σκάσει για τον κορονοϊό. 

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ διαβασα ένα άρθρο στο imommy το οποίο έλεγε ότι τα παιδιά κάτω των πέντε ετών είναι πολυ μεγάλοι φορείς του ιου.Τι στο καλο ισχυει?Βλέπουν τι δημοσιεύεται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εντωμεταξυ διαβασα ένα άρθρο στο imommy το οποίο έλεγε ότι τα παιδιά κάτω των πέντε ετών είναι πολυ μεγάλοι φορείς του ιου.Τι στο καλο ισχυει?Βλέπουν τι δημοσιεύεται?

Τι να σου πω, εγω πρόσφατα διάβασα ότι άνω των 10 μεταδίδουν σαν ενήλικες κ κάτω των 10 στο μισό. 
 

Βεβαια για να κάνουν υποχρεωτική μάσκα άνω των τριών, δεν θα είναι αμελητέος ο ρόλος τους στη μετάδοση. 

 

Στην Αμερική διάβαζα για μια κατασκήνωση που δεν τηρήθηκε κανένα μέτρο κ κόλλησαν παρά πολλά παιδιά. 

 

είναι εντυπωσιακές κ οι ιστορίες με τις πρόσφατες εστίες, κ στην κρεατοβιομηχανια κ τους γάμους. φαίνεται ότι όπου βρεθούν πολλοί μαζι, γίνεται χαμός, κολλάνε τόσοι. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω για άνω των δέκα είχα διαβάσει.Αν ειναι ετσι να κόψουμε κ την παιδικη χαρά για την ώρα.

Μολις διαβασα οτι ο Συψας προτείνει να μην γίνουν λιτανειες.

Σκεφτομαι οτι τελικα λειτουργούμε σαν τη Σουηδία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...