Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

 Kαλά , άλλο τώρα με την πανδημία. Αλλιώς  δεν είναι εύκολο για έναν ενήλικα με λίγο πυρετό να αράξει μα τσάι στο κρεβάτι και να βλέπει εκπομπές στην τηλεόραση. Αν με ένα ντεπον μπορεί να πάει στις υποχρεώσεις του, θα το κάνει. Και εγώ έτσι είμαι.

Στις υποχρεώσεις του προφανώς, όλοι πάμε. το θέμα είναι οι επισκέψεις, τα ψώνια, οι κινηματογράφοι κλπ. αυτά που μπορούμε να αποφύγουμε αλλά δεν τα κάνουμε. κ τον εαυτό μου βάζω μέσα γιατί παλιά δεν το σκεφτόμουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Κλείσιμο σχολείου προβλέπεται σε εξαιρετικές περιπτώσεις. αρχικά κλείσιμο τμήματος με δυο κρούσματα σε λίγες μέρες, αν θυμάμαι καλά. με τα παιδιά όμως ασυμπτωματικα ή με ήπια συμπτώματα, αμφιβάλλω αν θα διαπιστώνονται με τεστ. 

 

Σκεψου γονιό παιδιού δημοτικού που δεν μένει μόνο σπίτι. κάνει μια μέρα πυρετό, όχι πολύ, δεν πάει σχολείο. πρέπει όμως να μείνει τουλάχιστον δυο μέρες απύρετος κ να υποχωρήσουν συμπτώματα κλπ. Σίγουρα οι περισσότεροι θα αρχίσουν την κλάψα ή απλά θα στείλουν το παιδί πίσω. οι μισοί διευθυντές θα σκεφτούν ότι είναι ντροπή να διώξεις μαθητή κ θα το κρατήσουν κ δεν θα το πουν κ στους καθηγητές για να μην διαμαρτυρηθούν. ή ας πούμε παραπονιέται ένα παιδί για πονοκέφαλο κ αδυναμία κ έχει δέκατα. τυπικά πρέπει να έρθει γονιός να το πάρει, εμείς δεν ξέρουμε αν είναι ο ένας ή ο άλλος ιός, μπορεί να είναι κορονοϊού με ήπια συμπτώματα, ποιος θα πάρει την ευθύνη να το κρατήσει σχολείο; πόσο εύκολο θα είναι για τους γονείς όμως να έρχονται αν δουλεύουν μακριά; είναι μεγάλο μπέρδεμα. 

 

Τωρε για την ατομική συμπεριφορά: στη δουλειά σου πας υποχρεωτικά άρα εκεί είναι ανάγκη να είναι προστατευμένοι όλοι. τώρα αν κάποιος στη δουλειά φοράει μάσκα κρατά αποστάσεις κ το σ/κ πάει σε τραπέζι γάμου σε κλειστό χώρο ή σε κλαμπ, είναι δικό του θέμα αν κολλήσει ή μεταδώσεις κάτι, κ θέμα κ των υπολοίπων, που για να βρίσκονται εκεί μάλλον εξίσου πλημμελώς προσέχουν. με το ζόρι προστασία κ μάλιστα σε εκδηλώσεις επιτρεπόμενες ή πλημμελώς εποπτευόμενες, δεν γίνεται. τουλάχιστον ας μην κινδυνεύουν όσοι αποφεύγουν τις κακοτοπιές, σε μέρη που δεν μπορούν να μην πάνε πχ εργασθα, σουπερμάρκετ κλπ. 

 

 

Πολύς κόσμος έχει τρομοκρατηθεί και όλοι ξέρουμε ότι οι διευθυντές αν μη τι άλλο είναι ευθυνόφοβοι. Προκειμένου να είναι το σχολείο στα κανάλια, λογικά και με ένα βήχα θα στέλνουν τα παιδιά σπίτι. Τι θα κάνει ο γονιός αν δεν μπορεί να δουλέψει από το σπίτι, δεν ξέρω, πιθανότατα άνευ αποδοχών άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Στις υποχρεώσεις του προφανώς, όλοι πάμε. το θέμα είναι οι επισκέψεις, τα ψώνια, οι κινηματογράφοι κλπ. αυτά που μπορούμε να αποφύγουμε αλλά δεν τα κάνουμε. κ τον εαυτό μου βάζω μέσα γιατί παλιά δεν το σκεφτόμουν. 

Καλά, με πυρετό σε κοινωνικές εκδηλώσεις και εξόδους δεν έχω πάει ποτέ. Σκέτη ταλαιπωρία. Εγώ για δουλειά μιλάω μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Πολύς κόσμος έχει τρομοκρατηθεί και όλοι ξέρουμε ότι οι διευθυντές αν μη τι άλλο είναι ευθυνόφοβοι. Προκειμένου να είναι το σχολείο στα κανάλια, λογικά και με ένα βήχα θα στέλνουν τα παιδιά σπίτι. Τι θα κάνει ο γονιός αν δεν μπορεί να δουλέψει από το σπίτι, δεν ξέρω, πιθανότατα άνευ αποδοχών άδεια.

Δεν ξέρω, ο δικός μας διευθυντής πάντως δεν θα έστελνε παιδί σπίτι παρόλο που παραπάνω από τους μισούς γονείς σε πέντε λεπτά έρχονται, το πολύ να αφήσουν ένα χαρτί στο μαγαζί τους ότι επιστρέφουν. Γονιό από χωριό όμως δεν θα έφερνε ποτέ. Θα κρατούσε το παιδί έξω μέχρι να συνέλθει. εδώ στη γρίπη που είχαμε πολλά άρρωστα τύχαινε να πει κάποιο ότι είναι αδιάθετο κ να πάρει σπίτι, κ μέχρι να έρθει ο γονιός το ξαναστέλνε στην τάξη για να μη χάσει μάθημα ή για να μην κρυώσει έξω ή δεν ξέρω κ εγω για ποιον ηλιθιο λόγο. ακριβώς επειδή είναι ευθυνόφοβοι κ επειδή ο κόσμος έχει ενοχληθεί με τα μέτρα κ δεν το πολυπιστεύει ή αφού δεν κινδυνεύουν τα παιδιά του δεν τον νοιάζει, οι περισσότεροι δεν θα θέλουν να κάνουν καψώνια στους γονείς....

 

μ από την άλλη σκέψου να σου στέλνουν πίσω το παιδί σ τη μια γιατί έβηχε, την αλλη είχε πονοκέφαλο, την αλλη πονούσε η κοιλιά του, δεν θα έλεγες ότι είναι ευθυνόφοβοι οι καθηγητές κ διώχνουν τα παιδιά για να μην αρρωστήσουν εκείνοι; 

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Yovanna είπε:

 Kαλά , άλλο τώρα με την πανδημία. Αλλιώς  δεν είναι εύκολο για έναν ενήλικα με λίγο πυρετό να αράξει μα τσάι στο κρεβάτι και να βλέπει εκπομπές στην τηλεόραση. Αν με ένα ντεπον μπορεί να πάει στις υποχρεώσεις του, θα το κάνει. Και εγώ έτσι είμαι.

 

Κι έτσι όμως κολλάνε άλλοι. Οι γνωστοί αυτοί που λέω, επειδή τους ξέρω από παλιά, έρχονταν και στο σχολείο (δεν μιλάω για παιδικό αλλά για γυμνασιο-λυκειο) και στις εξωσχολικές δραστηριότητες με πυρετό επειδή "έπρεπε να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι αυτο είναι στο DNA του Έλληνα.Πρωτη γυμνασίου με πυρετό η μανα μου με έστειλε σχολειο μην τυχόν κ χάσω το μάθημα.Επαθα πνευμονια κ ενεινα τρεις εβδομάδες στο σπίτι μετά με πολύ ισχυρή αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Νομιζω οτι αυτο είναι στο DNA του Έλληνα.Πρωτη γυμνασίου με πυρετό η μανα μου με έστειλε σχολειο μην τυχόν κ χάσω το μάθημα.Επαθα πνευμονια κ ενεινα τρεις εβδομάδες στο σπίτι μετά με πολύ ισχυρή αγωγή.

Τώρα που δεν μετράνε οι απουσίες της γρίπης σχεδόν παρακαλούσαμε τα παιδιά να μένουν σπίτι. Ρεζίλι δηλαδή, να νομίζουν ότι το κάνουμε για να λουφάρουμε. έρχονταν με μια μέρα χωρίς πυρετό κ μετά έλειπαν άλλες πέντε έξι, έρχονταν για δυο ώρες κ μετά έφευγαν, ένα δυο σχεδόν λιποθυμησαν, γιατί εδώ είναι πολύ τυπικοί οι γονείς, δεν θέλουν να φανεί ότι το παιδί τους λειπει, και δεν έχουν οι περισσότεροι κ τεράστιο πρόβλημα πού θα τα αφήσουν . Η παιδίατρος βέβαια σε όσους τη ρωτούσαν έδινε εντολή να μην πάνε σχολείο αν δεν επικοινωνήσουν μαζί της κ πολλοί το τήρησαν. Δεν ήταν όμως τόσο σχολαστικοι κ οι παθολόγοι κ έτσι κάποια γύριζαν νωρισ κ μετά έκαναν επιπλοκές κ ήταν χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Στους παιδικούς το καλο είναι οτι μπορούν να τα ελέγξουν πιο εύκολα με το θερμομετρο.Σε μεγαλύτερες ηλικίες γινεται πιο δύσκολη η ιχνηλατηση.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Πάντως λόγω της προηγήθησας καραντίνας και την εφαρμογής όλων αυτών των μέτρων δεν έχει μείνει ιός για ιός οπότε μπορεί και για αυτό να μην έχετε ιωσεις στον παιδικό και όχι μόνο λόγω των ανοιχτων παραθύρων. Εξάλλου φαντάζομαι τα παιδάκια σε τόσο μικρή ηλικία έρχονται σε στενή επαφη ούτως ή άλλως.

Υπάρχουν πάρα πολλές ιώσεις και δω στην περιοχή μας.Εγω έχω τα δύο από τα τρία άρρωστα.Η μικρή με μια ήπια (ευτυχώς) γαστρεντερίτιδα και η μεσαία με συνάχι.Και δεν πάμε πουθενά εκτός από την αυλή του σχολείου που είναι ανοιχτός χώρος ,παίζουν με συγκεκριμένα παιδάκια και κυριολεκτικά τα λούζουμε με αντισηπτικο συνεχεια.Την προηγούμενη εβδομαδα ήρθαν σε επαφή με παιδάκια που πάνε παιδικό και εκ των υστέρων έμαθα ότι ήταν αδιαθετα και τα βγάλανε εκεί οι γονείς να παίξουν.Ποτε;Την περίοδο αυτή που όλοι φοβόμαστε ακόμη και αν τρέξει η μύτη μας.Αλλα όπως είπαμε τα έχουμε ισοπεδώσει όλα για αυτό θα φάμε τα μουτρα μας.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω, ο δικός μας διευθυντής πάντως δεν θα έστελνε παιδί σπίτι παρόλο που παραπάνω από τους μισούς γονείς σε πέντε λεπτά έρχονται, το πολύ να αφήσουν ένα χαρτί στο μαγαζί τους ότι επιστρέφουν. Γονιό από χωριό όμως δεν θα έφερνε ποτέ. Θα κρατούσε το παιδί έξω μέχρι να συνέλθει. εδώ στη γρίπη που είχαμε πολλά άρρωστα τύχαινε να πει κάποιο ότι είναι αδιάθετο κ να πάρει σπίτι, κ μέχρι να έρθει ο γονιός το ξαναστέλνε στην τάξη για να μη χάσει μάθημα ή για να μην κρυώσει έξω ή δεν ξέρω κ εγω για ποιον ηλιθιο λόγο. ακριβώς επειδή είναι ευθυνόφοβοι κ επειδή ο κόσμος έχει ενοχληθεί με τα μέτρα κ δεν το πολυπιστεύει ή αφού δεν κινδυνεύουν τα παιδιά του δεν τον νοιάζει, οι περισσότεροι δεν θα θέλουν να κάνουν καψώνια στους γονείς....

 

μ από την άλλη σκέψου να σου στέλνουν πίσω το παιδί σ τη μια γιατί έβηχε, την αλλη είχε πονοκέφαλο, την αλλη πονούσε η κοιλιά του, δεν θα έλεγες ότι είναι ευθυνόφοβοι οι καθηγητές κ διώχνουν τα παιδιά για να μην αρρωστήσουν εκείνοι; 

Δεν ξερω, οσους εχω γνωρισει προσωπικα, δεν τους απασχολει καθολου τι λεει ο κοσμος, αλλα τρεμουν στη σκεψη μιας καταγγελιας να τους χαλαει το βιογραφικο. Οποτε δε θα το ρισκαριζαν να καταγγειλει γονιος οτι απο αμελεια τους κολλησε το παιδι του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν ξερω, οσους εχω γνωρισει προσωπικα, δεν τους απασχολει καθολου τι λεει ο κοσμος, αλλα τρεμουν στη σκεψη μιας καταγγελιας να τους χαλαει το βιογραφικο. Οποτε δε θα το ρισκαριζαν να καταγγειλει γονιος οτι απο αμελεια τους κολλησε το παιδι του

Θα δείξει από το ποςο έχει αντιληφθεί ο κόσμος τη σοβαρότητα. Οι γονείς κατά βάση θέλουν να είναι τα παιδιά τους σχολείο για πολλούς λόγους, δεν νομίζω ότι ενθουσιάζει κανέναν η ιδέα να πρέπει να μένει σπίτι αν έχει την τάση να κρυώνει συχνά για κάτι σπο το οποίο δεν κινδυνεύει ιδιαίτερα. Σίγουρα θα υπάρξουν κ οι μεν κ οι δε. Εγω το ομολογώ, θα ήμουν απ αυτούς που στέλνουν το παιδί σπίτι κ με απλό πονοκέφαλο, δεν τα το γλίτωνα το βρισιμο. 

 

Just now, Thean είπε:

Υπάρχουν πάρα πολλές ιώσεις και δω στην περιοχή μας.Εγω έχω τα δύο από τα τρία άρρωστα.Η μικρή με μια ήπια (ευτυχώς) γαστρεντερίτιδα και η μεσαία με συνάχι.Και δεν πάμε πουθενά εκτός από την αυλή του σχολείου που είναι ανοιχτός χώρος ,παίζουν με συγκεκριμένα παιδάκια και κυριολεκτικά τα λούζουμε με αντισηπτικο συνεχεια.Την προηγούμενη εβδομαδα ήρθαν σε επαφή με παιδάκια που πάνε παιδικό και εκ των υστέρων έμαθα ότι ήταν αδιαθετα και τα βγάλανε εκεί οι γονείς να παίξουν.Ποτε;Την περίοδο αυτή που όλοι φοβόμαστε ακόμη και αν τρέξει η μύτη μας.Αλλα όπως είπαμε τα έχουμε ισοπεδώσει όλα για αυτό θα φάμε τα μουτρα μας.

Αυτό που κυκλοφορούν ιώσεις ενώ προσέχουμε κ ενώ πολλοί γονείς δεν έστειλαν τα παιδιά στον σταθμό, είναι απίστευτο. κ ανησυχητικό γιατί αν κολλάνε έτσι απλές ιώσεις.... 

Link to comment
Share on other sites

Και ο ανιψιός μου κόλλησε ίωση στον παιδικό πριν 3 βδομάδες. Πήρε να ακυρώσει την παρουσία τους σε ένα πάρτυ και της είπε η μαμά του παιδιού ότι τα περισσότερα ήταν άρρωστα.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι σαφώς και δεν προσέχουμε. Ελάχιστοι φοράνε μάσκα, και ελάχιστοι κρατάνε αποστάσεις.

Έχω σταματήσει να ψωνίζω από τα μισά και βάλε μαγαζιά της γειτονιάς: σε 2 φούρνους, που είναι μεγάλες αλυσίδες, το προσωπικό φορά αυτή την κομμένη προσωπίδα, που τους την παρέχει το κατάστημα (υπάρχει πρόστιμο, δε θέλω να κάνω  καταγγελία γιατί φοβάμαι ότι θα την πληρώσει κανένας υπάλληλος τη νύφη και τα παιδιά ήδη είναι κακοπληρωμένα), στο μπακάλικο της γειτονιάς, ακόμη και όταν βάζουν χύμα τυρί και αλλαντικά δε φοράνε μάσκα αλλά έχουν προσωπίδα (οπότε τέλος τα νωπά, και μόνο παραγγέλνω συσκευασμένα από σούπερ μάρκετ), η περιοχή έχει πολλά εστιατόρεια και καφετέριες, στα μισά οι σερβιτόροι έχουν τη μάσκα στο πηγούνι ή φοράνε κομμένη προσωπίδα. Όλα αυτά τα μαγαζιά, έχουν κόσμο που μπαινοβγαίνει, κάθεται και λίγο παραπάνω στο μπακάλικο, εννοείται με τη μάσκα στο αυτί ή το πηγούνι, για να κουτσομπολέψει και να δροσιστεί με το αιρκοντίσιον, μετά μπαίνει και για καφέ δίπλα κλπ. Και αυτά είναι η επιπόλαια συμπεριφορά που θα μπορούσε να αλλάξει.

Το να μπεις όμως στα ΜΜΜ, που στην περιοχή μας έρχονται τώρα κάθε 30-40 λεπτά και είσαι μέσα σαν τη σαρδέλα, δεν μπορείς να το αποφύγεις αν δεν έχεις αμάξι. Και έτσι όπως κατάντησε το κέντρο με την ηλίθια ιδέα του Περίπατου εν μέσω πανδημίας, αν εργάζεσαι εκεί ή έχεις δουλειές με διάφορες υπηρεσίες και καταστήματα χοντρικής, σε υποχρεώνει πια η διαμόρφωση να μπεις σε ΜΜΜ και αμάξι να έχεις (μη μου πείτε να πάρω ποδήλατο, δεδομένου ότι και να είχα 200 ευρώ για ποδήλατο, και να ήθελα να κάνω ποδήλατο στους 39 υπό σκιά, ο ποδηλατόδρομος ξεκινά κάπου από το Ζάππειο, απο το οποίο απέχω περίπου 15 με 20 χιλιόμετρα).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νωρίτερα πήγα στο φαρμακείο που πηγαίνω πάντα. Αρκετά μεγάλο. Η μόνη που φορούσε μάσκα ήμουν εγώ. Ούτε το προσωπικό, ούτε οι πελάτες. Μάλιστα η μια αστειεύτηκε "αχ, δεν σας γνώρισα με τη μάσκα"! Στο φαρμακείο τώρα, που θα έπρεπε να δίνουν το παράδειγμα. 

Στα ΜΜΜ μπήκα και εγώ πριν 2 βδομάδες για να πάω κέντρο. Υποδειγματική συμπεριφορά από όλους. Συρμός ανά 2-3 λεπτά, όλοι με μάσκα, πραγματικά ούτε έναν δεν είδα να μη φοράει, στα καθίσματα που κάθονται 4, κάθονταν έως 2 διαγώνια και όλοι προσπαθούσαν να απομονωθούν όσο γινόταν. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Οι κυλιόμενες έχουν πήξιμο μετά, αλλά πήρα τις απλές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Νωρίτερα πήγα στο φαρμακείο που πηγαίνω πάντα. Αρκετά μεγάλο. Η μόνη που φορούσε μάσκα ήμουν εγώ. Ούτε το προσωπικό, ούτε οι πελάτες. Μάλιστα η μια αστειεύτηκε "αχ, δεν σας γνώρισα με τη μάσκα"! Στο φαρμακείο τώρα, που θα έπρεπε να δίνουν το παράδειγμα. 

 

Δεν είναι απλά να δίνουν το παράδειγμα. Από σήμερα είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει γίνει όντως θέμα προσωπικής ευθύνης :( Η φαρμακοποιός μας έχει καταντήσει να τσακωθεί με τη μισή γειτονιά και πρέπει να χάσει και πελάτες, γιατί επιμένει απο την αρχή να μην αφήνει παρά ένα άτομο μέσα και να κάνει συστάσεις για μάσκα. Η φαρμακοποιός στη διπλανή συνοικία, σαν να μην τρέχει τίποτα τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο θέμα προσωπικής ευθύνης. Αν ήθελαν να τηρούνται τα μέτρα θα τηρούνταν εφαρμόζοντας ελέγχους,  πρόστιμα κλπ.  Μας άφησαν τόσο καιρό να είμαστε χύμα και τώρα που θα ξαναγίνει χαμούλης θα φταίει μόνο ο κόσμος κι η ατομική του ευθύνη. Ε, δεν είναι κι έτσι ακριβώς!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Δεν είναι μόνο θέμα προσωπικής ευθύνης. Αν ήθελαν να τηρούνται τα μέτρα θα τηρούνταν εφαρμόζοντας ελέγχους,  πρόστιμα κλπ.  Μας άφησαν τόσο καιρό να είμαστε χύμα και τώρα που θα ξαναγίνει χαμούλης θα φταίει μόνο ο κόσμος κι η ατομική του ευθύνη. Ε, δεν είναι κι έτσι ακριβώς!

Όχι μόνο αυτό, θα υπήρχε αυστηρότητα κ σε μέρη που είναι δεδομένος ο συνωστισμός. δλδ ανοίγεις τα μπαρ κ περιμένεις ο κόσμος να κάθεται στο 1,5 μέτρο; ή μην τα ανοίγεις ή δώσε εξαρχής χρόνο να τα κάνουν τραπεζοκαθίσματα. Άλλου  έγινε γάμος 300 άτομα. Είναι δυνατόν; σε τι αποστάσεις θα κάθονταν όλοι αυτοί έστω κ σε ανοιχτό χώρο; αυτά δεν έπρεπε να είχαν επιτρέπει εξ αρχής. κ η καθολική χρήση μάσκας θα ήταν πιο αποδεκτή αν εφαρμοζόταν από την άρση των μέτρων που ο κόσμος φοβόταν. Αν όχι καθολική πχ σε μικρά εμπορικά, έστω σε σουπερμάρκετ, υπηρεσίες που εξυπηρετούν κοινό κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στο σούπερ μάρκετ οι υπάλληλοι εχουν το δικαίωμα να φορουν προσωπιδα αντι για μασκα?

Οχι, εχω ρωτησει και δεν επιτρεπεται, και ας το κανουν ολοι. Ειδικα σε μη συσκευασμενα τροφιμα, απο πριν επιβαλλοταν μασκα και μονο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι μόνο αυτό, θα υπήρχε αυστηρότητα κ σε μέρη που είναι δεδομένος ο συνωστισμός. δλδ ανοίγεις τα μπαρ κ περιμένεις ο κόσμος να κάθεται στο 1,5 μέτρο; ή μην τα ανοίγεις ή δώσε εξαρχής χρόνο να τα κάνουν τραπεζοκαθίσματα. Άλλου  έγινε γάμος 300 άτομα. Είναι δυνατόν; σε τι αποστάσεις θα κάθονταν όλοι αυτοί έστω κ σε ανοιχτό χώρο; αυτά δεν έπρεπε να είχαν επιτρέπει εξ αρχής. κ η καθολική χρήση μάσκας θα ήταν πιο αποδεκτή αν εφαρμοζόταν από την άρση των μέτρων που ο κόσμος φοβόταν. Αν όχι καθολική πχ σε μικρά εμπορικά, έστω σε σουπερμάρκετ, υπηρεσίες που εξυπηρετούν κοινό κλπ. 

Συμφωνώ απόλυτα.!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, εχω ρωτησει και δεν επιτρεπεται, και ας το κανουν ολοι. Ειδικα σε μη συσκευασμενα τροφιμα, απο πριν επιβαλλοταν μασκα και μονο.

Σημερα στο Σκλ.... οι 2 στους 3 φορούσαν προσωπικά.Γενικα έχω απογοητευτεί από την πολιτική της συγκεκριμένης αλυσίδας σε αυτό το θέμα.Προφανως υπάρχει γραμμή χαλαρότητα από την κεφαλή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σημερα στο Σκλ.... οι 2 στους 3 φορούσαν προσωπικά.Γενικα έχω απογοητευτεί από την πολιτική της συγκεκριμένης αλυσίδας σε αυτό το θέμα.Προφανως υπάρχει γραμμή χαλαρότητα από την κεφαλή.

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ είναι εξοργιστικο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...