Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας said:

Κ πάλι υπάρχει η μικρή μεν, υπαρκτή δε πιθανότητα να κολλήσει κάνεις στο ενδιάμεσο. 

Θα πρέπει να το κάνει κ ο σύνοδος που είναι μαζί σου? 

Είναι ανάλογα το μαιευτήριο, τουλάχιστον στο Μητέρα το ζητούν μόνο για την έγκυο, για κάποια άλλα, δεν ξέρω ακριβώς ποια, και ο συνοδός. Και γενικά υποθέτω πως οι απαιτήσεις αλλάζουν συνέχεια ανάλογα με τα ευρήματα στο εκάστοτε νοσοκομείο περιοχή κλπ, είναι μια δυναμική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και αν προκύψει κάτι επείγον κ γίνει εισαγωγή στο νοσοκομείο τι γίνεται? 

Και μια εγγυος που δεν πάει προγραμματισμένα τι θα κάνει? 

Τοτε παιρνουν τεστ μεσα στο νοσοκομειο και δεν περιμενουν το αποτελεσμα, βαζουν το χειρουργειο κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Τοτε παιρνουν τεστ μεσα στο νοσοκομειο και δεν περιμενουν το αποτελεσμα, βαζουν το χειρουργειο κανονικα.

Η καλλιέργεια δηλ θέλει ένα μίνιμουμ χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Είστε σε νηπιαγωγειο; γτ ακομη κ στου ανηψιου που δ ειναι σχολειο με μπλογκ, κ προγράμματα e twinning, ουτε σύλλογο γονέων έχουν, εργασίες στέλνει η δασκάλα. Κ ειναι προνηπιο

Είμαστε σε νηπιαγωγείο (προνήπιο ο γιος μου) στον παιδικό που πηγαίναμε, έχει προνήπιο και νήπιο.

Εξακολουθούν και μας στέλνουν μέηλ με εργασίες κάθε εβδομάδα αλλά δεν έχει γίνει αναφορά για τηλεκπαίδευση, από την άλλη σε αυτή την ηλικία δεν καταλαβαίνω πως θα γίνει .

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Είμαστε σε νηπιαγωγείο (προνήπιο ο γιος μου) στον παιδικό που πηγαίναμε, έχει προνήπιο και νήπιο.

Εξακολουθούν και μας στέλνουν μέηλ με εργασίες κάθε εβδομάδα αλλά δεν έχει γίνει αναφορά για τηλεκπαίδευση, από την άλλη σε αυτή την ηλικία δεν καταλαβαίνω πως θα γίνει .

 

Ναι το είδα στο άλλο θεμα

Να πω την αλήθεια κ εγω δ μπορω να φανταστώ πως μπορεί να γίνει. Φαντάζομαι κυρίως το κανουν σαν προετοιμασία για την επόμενη χρονια

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι, επειδή έβαλα κ πόση ώρα θα ήθελα, κάθε φορά που θα γίνεται η σύγχρονη είναι μια ευκαιρία για επαφή. Να ακούσουν την δασκάλα, να χαιρετήσουν φίλους. Εκεί λοιπόν πχ μπορεί να πει η κυρία, ότι αυτήν την εβδομάδα θα έχουμε σαν θεματικό το περιβάλλον πχ. Να πει δύο λόγια πχ για την παγκοσμια μέρα γης, να τους πει θα σας στείλω αυτά κ αυτα. Οποτε στο επόμενο μάθημα να δείξουν τα παιδια της εργασίες τους. Δ ξερω αν γίνεται έτσι, λεω τι θα μου αρεζε εμενα

Γτ πχ έχουμε ωραιες εργασίες, αλλα το πιο ωραίο είναι όταν ξέρει ότι θα της ανεβάσω στο μπλογκ, θα τις δει η δασκάλα, βλέπουμε των συμμαθητων της. Δ ειναι δλδ ότι είναι μια χειροτεχνία κ απλα την κάνουμε μαζι

Κ πράγματι εχουν χρονική συνεχεια. Ξεκινήσαμε με 25η,καναμε για πρωταπριλιά, πασχα, ημέρα γης, πρωτομαγιά. Κάποια εκπαιδευτικά κομμάτια. Κ καποια παράλληλα με δράσεις επηρεασμένες από το μενουμε σπιτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε άλλα νέα, παρά τις τηλ-ανακοινώσεις, δεν φάινεται να υπάρχει ούτε ΠΝΠ ούτε ΚΥΑ για παράταση της άδειας ειδικού σκοπού πέραν της Παρασκευής, οπότε προς το παρόν οι αιτήσεις για άδεια απορρίπτονται :( Ελπίζω να αλλάξει κάτι αύριο, αλλιώς θα γελάσουμε

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Λοιπον ακουστε ενα αστειο/τραγικο θεμα που εχει προκυψει: για να κανεις οποιαδηποτε εξεταση (πλην της απλης αιμοληψιας) ή χειρουργειο ειτε σε ιδιωτικο ειτε σε δημοσιο νοσοκομειο ζητουν να εχεις αρνητικο τεστ covid την προηγουμενη ημερα. Ομως δεν γινεται στα νοσοκομεια αναφορας αν εισαι ασυμπτωματικος, δεν το καλυπτει ο εοπυυ ουτε οι ιδιωτικες ασφαλειες, οποτε πρεπει να το κανεις ιδιωτικα. Αν δεν υπαρξει προβλεψη γι αυτο θα προκυψει τεραστιο θεμα!

 

2 ώρες πρίν, CMES είπε:
3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Και αν προκύψει κάτι επείγον κ γίνει εισαγωγή στο νοσοκομείο τι γίνεται? 

Και μια εγγυος που δεν πάει προγραμματισμένα τι θα κάνει? 

Ανάγνωση περισσότερων...  

Τοτε παιρνουν τεστ μεσα στο νοσοκομειο και δεν περιμενουν το αποτελεσμα, βαζουν το χειρουργειο κανονικα.

Είχαμε την ατυχία συγγενικό μου πρόσωπο να εισαχθεί επειγόντως σε δημόσιο νοσοκομείο. Του έγινε το τεστ κατά την εισαγωγή στο νοσοκομείο (μηδενική συμμετοχή ο ασθενής) και μετά από 2 ημέρες χειρουργήθηκε. Δεν ξέρω μήπως εννοείς για τα προγραμματισμένα χειρουργία-εξετάσεις τα οποία ξεκίνησαν την περασμένη Δευτέρα. Εκεί δεν ξέρω ποιά είναι η οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

 

Είχαμε την ατυχία συγγενικό μου πρόσωπο να εισαχθεί επειγόντως σε δημόσιο νοσοκομείο. Του έγινε το τεστ κατά την εισαγωγή στο νοσοκομείο (μηδενική συμμετοχή ο ασθενής) και μετά από 2 ημέρες χειρουργήθηκε. Δεν ξέρω μήπως εννοείς για τα προγραμματισμένα χειρουργία-εξετάσεις τα οποία ξεκίνησαν την περασμένη Δευτέρα. Εκεί δεν ξέρω ποιά είναι η οδηγία.

Μήπως στα δημόσια νοσοκομεία γίνεται πλέον δωρεάν; Τουλάχιστον όταν είναι έκτακτο περιστατικό;

Βρήκα αυτό το άρθρο, προ 2 ημερών. Στο τέλος λέει ότι οι ιδιωτικές κλινικές οφείλουν να αποζημιώνονται από τον ΕΟΠΥΥ..μόνο που το χρεωνουν κανονικά χωρίς καμία αποζημίωση. Τουλάχιστον λέει ότι ο θα πρέπει να ενσωματωνεται στο κλειστό νοσηλειο του προεγχειρητικου ελέγχου. Δηλ όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια που το χρεωνουν κανονικότητα παρανομουν;!

Εγώ το 'πα στο σκύλο μου κ ο σκύλος στην ουρά του δηλ!

 

Τα κριτήρια που επεξεργάζεται ο ΕΟΔΥ προκειμένου να γίνονται τεστ σε άτομα τα οποία δεν θεωρούνται ως ύποπτα κρούσματα. Η αναφορά του Σωτήρη Τσιόδρα.

Τις ειδικές ομάδες ανθρώπων που θα πρέπει να υποβάλλονται σε τεστ για κορονοϊο ενώ δεν παρουσιάζουν συμπτώματα, περιέγραψε την Τρίτη ο καθηγητής κ. Σωτήρης Τσιοδρας. Πρόκειται για άτομα τα οποία επιβάλλεται να γίνεται το τεστ και δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα ελέγχου του πληθυσμού το οποίο έχει αναπτύξει ο ΕΟΔΥ και το εφαρμόζει μέσω των Κινητών Ομάδων Υγείας.

 

 

Όπως σημείωσε ο καθηγητής αυτή τη στιγμή, τα διαγνωστικά κριτήρια τα οποία η Επιτροπή Εμπειρογνωμόνων έχει επεξεργαστεί, θα εκδοθούν κάποια στιγμή από τον ΕΟΔΥ και αφορούν τη νέα φάση της νόσου. Δεν περιλαμβάνουν έλεγχο σε ασυμπτωματικούς, παρά μόνο σε συγκεκριμένα σενάρια και σίγουρα όχι το σενάριο που περιγράφεται από την αγαπητή δημοσιογράφο.

Συγκεκριμένα, «αφορούν ανθρώπους οι οποίοι μπαίνουν στο νοσοκομείο, άνθρωποι οι οποίοι είναι επαφές ανθρώπων οι οποίοι πρέπει να επιστρέψουν στο νοσοκομείο για να εργαστούν, αφορούν ανθρώπους οι οποίοι δουλεύουν σε ευαίσθητους χώρους ή εισάγονται σε ευαίσθητους χώρους, όπως μια Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, μια Μονάδα μεταμοσχευμένων, καρκινοπαθείς οι οποίοι υποφέρουν από κακοήθεια και πρέπει να αρχίσουν τη χημειοθεραπεία τους, την ακτινοθεραπεία τους. Τέτοιες κατηγορίες ανθρώπων αφορούν τα ασυμπτωματικά τεστ και φυσικά επιδημίες σε κλειστούς χώρους, το έχουμε ζήσει αυτό τις τελευταίες εβδομάδες, όπως χώρους φιλοξενίας προσφύγων και άλλους», αναφέρει ο κ. Τσιόδρας.

Οι έλεγχοι θα γίνονται λοιπόν με αυτά τα κριτήρια και με μια ιεράρχηση. «Δεν έχουμε τη δυνατότητα να ελέγξουμε 10.000.000 Έλληνες κάθε μέρα, είναι αδύνατον. Και θα προστατεύσουμε αυτά τα νέα κριτήρια που είναι πολύ διευρυμένα και αφορούν οποιονδήποτε άνθρωπο έχει συμπτώματα συμβατά με τον ιό και προσέρχεται στο νοσοκομείο ή στον γιατρό του. Αυτό είναι που μας ενδιαφέρει κυρίως αυτή την στιγμή, ώστε να γίνει η κατάλληλη ιχνηλάτηση, η κατάλληλη απομόνωση, η κατάλληλη καραντίνα και ο περιορισμός της διασποράς».

 

 

Από την πλευρά του ο Υφυπουργός Υγείας κ. Βασίλης Κοντοζαμάνης, ανέφερε ότι τα κριτήρια του διαγνωστικού ελέγχου στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα είναι τα ίδια σε όλη την Ελλάδα, σε όλη την επικράτεια και βεβαίως καταγράφονται και τα θετικά κρούσματα από ιδιωτικές δομές στο σύνολο των κρουσμάτων που καταγράφονται στην χώρα.

«Έχουμε δώσει οδηγίες προς τα νοσοκομεία, και τα δημόσια και τα ιδιωτικά νοσοκομεία, έτσι ώστε κατά την διάρκεια του προεγχειρητικού ελέγχου, πριν γίνει ένα τακτικό χειρουργείο, διότι βρισκόμαστε σε φάση που έχουν ξεκινήσει να επαναλειτουργούν τα τακτικά χειρουργεία που είχαν διακοπεί την προηγούμενη περίοδο, να γίνεται η διεξαγωγή του τεστ» ανέφερε ο υφυπουργός.

Συμπλήρωσε κόμη ότι σε ό,τι αφορά τον δημόσιο τομέα δεν υπάρχει κανένα θέμα, ενώ στον ιδιωτικό τομέα, ο προεγχειρητικός έλεγχος προβλέπεται και υπολογίζεται στην διαδικασία του κλειστού ενοποιημένου νοσηλίου, το οποίο αποζημιώνει ο ΕΟΠΥΥ προς τις ιδιωτικές κλινικές.

 

Link to comment
Share on other sites

Στα επείγοντα περιστατικά, γινόταν -από αρχής- το τεστ κατά την εισαγωγή, άνευ χρέωσης. Για τα δημόσια νοσοκομεία μιλώ. Αυτό λέει η κοινή λογική.

Λοιπόν ούτε σε επείγουσα εισαγωγή (στις αρχές του lockdown) σε ιδιωτικό νοσοκομείο, το χρεώθηκε ο ασθενής (μόλις το επιβεβαίωσα).

Επεξεργάστηκαν by samsympan
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

 

Είχαμε την ατυχία συγγενικό μου πρόσωπο να εισαχθεί επειγόντως σε δημόσιο νοσοκομείο. Του έγινε το τεστ κατά την εισαγωγή στο νοσοκομείο (μηδενική συμμετοχή ο ασθενής) και μετά από 2 ημέρες χειρουργήθηκε. Δεν ξέρω μήπως εννοείς για τα προγραμματισμένα χειρουργία-εξετάσεις τα οποία ξεκίνησαν την περασμένη Δευτέρα. Εκεί δεν ξέρω ποιά είναι η οδηγία.

Ναι. Σωστά κατάλαβες. Λογικό. Αλλά κ για τα πρόγραμματισμενα δεν πρέπει να υπάρχει χρέωση στα δημόσια. Στα ιδιωτικά όλο πληρώνονται. Δεν μου κανει εντύπωση. Αλλά πρέπει κ εκεί να μπει ένα πλαφόν. Μην σου πίνουν το αίμα. Ή τέλος πάντων να χρεώνεται το ακριβές αντίτιμο. 

Να ρωτήσω κ κάτι χαζό? Σε λίγες μέρες πρέπει να κάνω μαστογραφια σε ιδιωτικό εργαστήριο. Εννοείται ότι δεν χρειάζεται το τεστ. Έτσι? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αλλά κ για τα πρόγραμματισμενα δεν πρέπει να υπάρχει χρέωση στα δημόσια. Στα ιδιωτικά όλο πληρώνονται. 

Τελικά από ότι ρώτησα (το έγραψα παραπάνω) ούτε στο ιδιωτικό είχε επιβάρυνση για το τεστ ο ασθενής.

Τα προγραμματισμένα ξεκίνησαν την Δευτέρα που μας πέρασε. Αν κάποιος έχει άνθρωπο του που έκανε προγραμματισμένη εισαγωγή αυτή την εβδομάδα, θα ξέρει με βεβαιότητα να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο να κοστίζει αλήθεια αυτό το τεστ? Πραγματικό κόστος εννοώ. Κ επί πλέον πιστεύω ότι σε περιπτώσεις πανδημιας πρέπει να επιβάλλουν στον ιδιωτικό τομέα να χρεώνει το μίνιμουμ. Αν δηλ το τεστ κάνει δέκα ευρώ κ το χρεών αν έστω 30 φαντάζεστε πόσος κόσμος θα είχε σπεύσει να το κάνει? Έτσι κ μεγαλύτερο οικονομικό κέρδος θα είχαν αλλά κ θα σωζοταν κόσμος. Δεν ξέρω όμως πόσα τεστ μπορούν να παραχθούν γρήγορα. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι απλοϊκά... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

Τελικά από ότι ρώτησα (το έγραψα παραπάνω) ούτε στο ιδιωτικό είχε επιβάρυνση για το τεστ ο ασθενής

Στο Μητέρα για προγραμματισμένη καισαρική το χρεωνουν. Ως τώρα που μιλάμε αυτο ισχύει. Νομίζω σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια

 150  ευρώ αν το κάνεις την ημέρα της εισαγωγής και 120 την προηγούμενη στον προεγχειρητικο (κάτι παίζει με το ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Στο Μητέρα για προγραμματισμένη καισαρική το χρεωνουν. Ως τώρα που μιλάμε αυτο ισχύει. Νομίζω σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια

 150  ευρώ αν το κάνεις την ημέρα της εισαγωγής και 120 την προηγούμενη στον προεγχειρητικο (κάτι παίζει με το ΦΠΑ)

Το είχα διαβάσει που το είχες γράψει προ ημερών. Πραγματικά εξοργιστικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κατάλαβα ότι στα επείγοντα χειρουργία, είτε στο δημόσιο είτε στο ιδιωτικό, δεν χρεώνεται (Πως θα μπορούσε άλλωστε, μιλάμε για επείγον. Θα λέγανε πλήρωσε το και αν δεν είχες τι; Δε θα σε χειρουργούσαν;!).

Τώρα στα προγραμματισμένα, από ότι μας ενημερώνεις κι εσύ για τα μαιευτήρια προφανώς το ζητάνε. Πιστεύω όμως πως, εφόσον δήλωσε και ο Κοντοζαμάνης ότι ο προεγχειρητικός ανήκει στα ΚΕΝ, κάποια ρύθμιση θα γίνει. Μήπως υπάρξει κάποια επιστροφή μέρους του ποσού μετά; Κι όσοι γέννησαν και το χρεώθηκαν; Πραγματικά δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

@Deena θα ήθελα να σε ρωτήσω λόγω ιδιότητας, η ΠΝΠ έχει εφαρμοστικη ισχύ ή είναι απαραίτητο να επικυρωθεί από υπουργική απόφαση; 

Η ΠΝΠ εφαρμόζεται άμεσα (πρέπει να επικυρωθει με ψηφοφορία στην Βουλή εντος 40 ημερών, αλλά αυτό γίνεται πάντα σε κυβερνησεις πλειοψηφιας και η προθεσμία δεν αναστέλλει την εφαρμογή) και εξειδικεύεται με υπουργικές αποφάσεις ως προς τα τεχνικά ζητήματα εφαρμογής.

 

Παραδειγμα, με ΠΝΠ προβλέπεται ότι σε εργαζόμενους επιχειρήσεων υπο αναστολη λόγω covid καταβάλλεται ειδική αποζημίωση και ακολουθούν υπουργικές αποφάσεις που ορίζουν τις λεπτομέρειες καταβολής, το ύψος, τον χρόνο, νέες κατηγορίες δικαιούχων κλπ.
 

Οι ΠΝΠ αποτελούν εξαίρεση βάσει Συντάγματος, καθώς «παρακάμπτεται» η Βουλή και νομοθετεί η εκτελεστική εξουσία (ΠτΔ με πρόταση του Υπ. Συμβουλίου) για αυτό και επιτρεπονται μόνο όταν συντρέχουν εξαιρετικά επείγουσες συνθήκες (στα νομικά συγγράμματα η πανδημία είναι το πρώτο παράδειγμα που δίνεται :(), προ covid για παράδειγμα με ΠΝΠ είχαν επιβληθεί τα capital controls το 2015.

 

Οι υπουργικές αποφάσεις κανονικά πρέπει να ρυθμίζουν μόνο τεχνικά ζητήματα επι ήδη νομοθετημένων πραγμάτων και όχι να περιέχουν οι ίδιες νέες ρυθμίσεις και αυτό γιατί είναι πράξεις της εκτελεστικής εξουσίας και όχι της νομοθετικής. Την τελευταία δεκαετία της κρίσης αυτό καταπατήθηκε με τον πλέον ξεδιάντροπο τρόπο από όλες τις κυβερνήσεις, καθώς με υπουργικές αποφάσεις, εγκυκλίους, πράξεις υπουργικού συμβουλίου κλπ παρακαμπτόταν συστηματικά η Βουλή, με αποκορύφωμα την Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου του Φεβρουαρίου 2012, με την οποία μειώθηκε ο κατώτατος μισθός, καταργήθηκαν οι σσε και έπαυσαν οι ρήτρες μονιμότητας εργαζομενων Τραπεζών.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Εγώ κατάλαβα ότι στα επείγοντα χειρουργία, είτε στο δημόσιο είτε στο ιδιωτικό, δεν χρεώνεται (Πως θα μπορούσε άλλωστε, μιλάμε για επείγον. Θα λέγανε πλήρωσε το και αν δεν είχες τι; Δε θα σε χειρουργούσαν;!).

Τώρα στα προγραμματισμένα, από ότι μας ενημερώνεις κι εσύ για τα μαιευτήρια προφανώς το ζητάνε. Πιστεύω όμως πως, εφόσον δήλωσε και ο Κοντοζαμάνης ότι ο προεγχειρητικός ανήκει στα ΚΕΝ, κάποια ρύθμιση θα γίνει. Μήπως υπάρξει κάποια επιστροφή μέρους του ποσού μετά; Κι όσοι γέννησαν και το χρεώθηκαν; Πραγματικά δεν ξέρω...

 

9 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Στο Μητέρα για προγραμματισμένη καισαρική το χρεωνουν. Ως τώρα που μιλάμε αυτο ισχύει. Νομίζω σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια

 150  ευρώ αν το κάνεις την ημέρα της εισαγωγής και 120 την προηγούμενη στον προεγχειρητικο (κάτι παίζει με το ΦΠΑ)

Σε συνέχεια των παραπάνω, σήμερα πληροφορήθηκα ότι σε ιδιωτικό μαιευτήριο (δεν ανήκει στον όμιλο που ανέφερες) το τεστ έγινε σε μητέρα και συνοδό, με χρέωση 30€ έκαστο.

Συμπεραίνω λοιπόν ότι έως τώρα, κάθε ιδιώτης το χρεώνει διαφορετικά (όπως γίνεται και για κάθε άλλη εξέταση).

Η άποψη μου πάντως είναι, τουλάχιστο για τις μητέρες, είναι απαράδεκτο που το χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Σε άλλα νέα, παρά τις τηλ-ανακοινώσεις, δεν φάινεται να υπάρχει ούτε ΠΝΠ ούτε ΚΥΑ για παράταση της άδειας ειδικού σκοπού πέραν της Παρασκευής, οπότε προς το παρόν οι αιτήσεις για άδεια απορρίπτονται :( Ελπίζω να αλλάξει κάτι αύριο, αλλιώς θα γελάσουμε

Εγώ εχθές μιλούσα με μία συνάδελφο και μου είπε πως μπορούμε να βγούμε σε άδεια ειδικού σκοπού έως 31/5.

Θα το κοιτάξω και σήμερα πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

 

Σε συνέχεια των παραπάνω, σήμερα πληροφορήθηκα ότι σε ιδιωτικό μαιευτήριο (δεν ανήκει στον όμιλο που ανέφερες) το τεστ έγινε σε μητέρα και συνοδό, με χρέωση 30€ έκαστο.

Συμπεραίνω λοιπόν ότι έως τώρα, κάθε ιδιώτης το χρεώνει διαφορετικά (όπως γίνεται και για κάθε άλλη εξέταση).

Η άποψη μου πάντως είναι, τουλάχιστο για τις μητέρες, είναι απαράδεκτο που το χρεώνουν.

Πιθανόν εννοείς το Ρέα, εκεί όμως ζητούν των αντισωμάτων που είναι αρκετά πιο φθηνό, δεν είναι το αμιγώς τεστ για covid19. Τα έψαξα όλα όπως καταλαβαίνεις! Το αμιγώς τεστ covid19 (PCR) που δείχνει αν έχεις ή όχι τον ιό κυμαίνεται σε άλλες τιμές (σε ιδιωτικό διαγνωστικό το φθηνότερο 100 ευρώ). Είναι δυο τα τεστ, εξαρτάται ποιο ζητούν. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα, εκτός από το ότι κάθε ιδιώτης (κλινική, εργαστήριο) χρεώνει διαφορετικά. Κάθε ιδιώτης για εισαγωγή ζητά και διαφορετικό τεστ (άλλος ανίχνευσης του ιού, άλλος αντισωμάτων). 

Απόδειξη της σύγχυσης που υπάρχει. Για να δούμε, αν θα αλλάξει αυτό (θα μπει πλαφόν, θα είναι ίδιο το τεστ που θα ζητούν όλοι) και πότε; Πάντως, πες ο συνοδός ok να πληρώσει, η μητέρα που πάει να γεννήσει όμως θα έπρεπε να καλύπτεται από τον ΕΟΠΥΥ (και έστω να πληρώνει την συμμετοχή ασφαλισμένου)! Απαράδεκτο που δεν έχει νομοθετηθεί αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αλλου το ζητούν για το συνοδό και άλλα όχι, και αυτό ημίμετρο είναι αν το σκεφτείς, ο συνοδός που μένει εκεί τόσες ώρες πάλι δυνητικά θα μπορούσε να μεταφέρει τον ιό, θα έπρεπε να το κάνει κι εκείνος. Βέβαια οι πιο στενές επαφές γιατρών νοσηλευτών είναι με την ίδια τη μητέρα αλλά και πάλι.. ειδικά όταν μιλάμε για μαιευτηριο και για νεογέννητα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Άρα, εκτός από το ότι κάθε ιδιώτης (κλινική, εργαστήριο) χρεώνει διαφορετικά. Κάθε ιδιώτης για εισαγωγή ζητά και διαφορετικό τεστ. 

Απόδειξη της σύγχυσης που υπάρχει. Για να δούμε, αν θα αλλάξει αυτό (θα μπει πλαφόν, θα είναι ίδιο το τεστ που θα ζητούν όλοι) και πότε; Πάντως η μητέρα που πάει να γεννήσει θα έπρεπε να καλύπτεται από τον ΕΟΠΥΥ!

Το ένα είναι των αντισωμάτων που γνωστός μου το πλήρωσε 25 ευρώ την μ. Τετάρτη κ το άλλο είναι της ανίχνευσης του ιού για τη συγκεκριμένη στιγμή. Δεν υπάρχουν άλλα. Τα ίδια κυκλοφορούν παντού. Οι τιμές διαφέρουν 

Just now, Sunshine8 είπε:

Επίσης αλλου το ζητούν για το συνοδό και άλλα όχι, και αυτό ημίμετρο είναι αν το σκεφτείς, ο συνοδός που μένει εκεί τόσες ώρες πάλι δυνητικά θα μπορούσε να μεταφέρει τον ιό, θα έπρεπε να το κάνει κι εκείνος. Βέβαια η πιο στενές επαφές γιατρών νοσηλευτών είναι με την ίδια τη μητέρα αλλά και πάλι....

Σωστό. Αλλά με την ίδια λογική θα πρέπει να ελέγχονται κ γιατροί αλλά κ νοσηλευτές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:
Just now, Sunshine8 said:

 

Σωστό. Αλλά με την ίδια λογική θα πρέπει να ελέγχονται κ γιατροί αλλά κ νοσηλευτές. 

Δεν το έχουν κάνει λες;; Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι αυτοί θα το κάνουν πρώτοι από όλους! Ας μας πουν τα κορίτσια του ιατρικού χώρου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...