Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, annoulen είπε:

 

Πόπη,  θα συμφωνήσω με την Έσπερος, μήπως έχουν ήδη απευθυνθεί σε ειδικό και δεν θέλουν να το γνωστοποιήσουν ? Μπορεί το παιδί να παρακολουθείται ήδη. 

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το πιο πιθανόν είναι να συμβαίνει αυτό η ότι οι γονείς είναι ακόμα στην αρχή και προσπαθούν να το κατανοήσουν και οι ίδιοι (το πιο σημαντικό για να πάνε μπροστά) . Όπως και να έχει πιστεύω πως θα βρουν τον δρόμο τους και θα πάνε όλα καλά. Το να γνωστοποίησεις κάτι τέτοιο σε έναν γνωστό σου δεν έχει κανένα νόημα αλλά και γενικότερα. . Είμαι την άποψης ότι μοιράζεσαι την αγωνία σου το πρόβλημα σου κυρίως με ανθρώπους που είσαι συναισθηματικά δεμένος και ξέρεις πως θα σε αντιμετωπισουν με αγάπη και κατανόηση. Υπάρχει και η άλλη πλευρά βέβαια που λέει ότι ακόμα και ένας γνωστός η πιο μακρινός φιλος μπορεί να σε βοηθήσει πραγματικά και να σου προσφέρει τροφή για σκέψη..ισως αν έχει και εκεινος παρόμοιους προβληματισμούς.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Κανένας γονέας δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει αναφορά στο τι συμβαίνει με το παιδί στους υπόλοιπους, ακόμα και αν είναι οφθαλμοφανές. Μπορεί για τους δικούς τους λόγους να μην σε εμπιστεύονται, μπορεί να μην το συζητάνε γενικά με κανέναν, μπορεί να μην θέλουν να στοχοποιήσουν το παιδί τους, γιατί να πρέπει να απολογηθούν??

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε έχει δυσαρεστήσει τόσο πολύ το ότι δεν το συζήτησαν μαζί σου εφόσον δεν είσαι ειδικός ούτε κολλητή τους, που ακόμη και αν ήσουν οτιδήποτε από τα δύο ή και τα δύο πάλι δεν θα είχαν καμία απολύτως υποχρέωση να σου μιλήσουν .

Μου θυμίζει όλο αυτό μία φίλη μου που όταν έμαθε πως έμεινα έγκυος μετά από πολλές εξωσωματικές θύμωσε που δεν της το είχα πει χρόνια πριν αυτό, λες και ήταν γιατρός και θα με βοηθούσε....δεν σκέφτηκε ποτέ πως απλά δεν ήθελα να το συζητήσω.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να συζητούν τα προβλήματα τους, όχι γιατί εθελοτυφλούν αλλά επειδή δεν χρειάζονται υποστήριξη από άλλους, και επειδή δεν τους αρέσει να ''κλαίνε πανω από το χυμένο γάλα''.

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος τρίτος να παρεμβαίνει σε τόσο ευαίσθητα ζητήματα και να θυμώνει κιόλας που δεν ζητάμε τη γνώμη του ή την συμβουλή του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Κανένας γονέας δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει αναφορά στο τι συμβαίνει με το παιδί στους υπόλοιπους, ακόμα και αν είναι οφθαλμοφανές. Μπορεί για τους δικούς τους λόγους να μην σε εμπιστεύονται, μπορεί να μην το συζητάνε γενικά με κανέναν, μπορεί να μην θέλουν να στοχοποιήσουν το παιδί τους, γιατί να πρέπει να απολογηθούν??

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε έχει δυσαρεστήσει τόσο πολύ το ότι δεν το συζήτησαν μαζί σου εφόσον δεν είσαι ειδικός ούτε κολλητή τους, που ακόμη και αν ήσουν οτιδήποτε από τα δύο ή και τα δύο πάλι δεν θα είχαν καμία απολύτως υποχρέωση να σου μιλήσουν .

Μου θυμίζει όλο αυτό μία φίλη μου που όταν έμαθε πως έμεινα έγκυος μετά από πολλές εξωσωματικές θύμωσε που δεν της το είχα πει χρόνια πριν αυτό, λες και ήταν γιατρός και θα με βοηθούσε....δεν σκέφτηκε ποτέ πως απλά δεν ήθελα να το συζητήσω.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να συζητούν τα προβλήματα τους, όχι γιατί εθελοτυφλούν αλλά επειδή δεν χρειάζονται υποστήριξη από άλλους, και επειδή δεν τους αρέσει να ''κλαίνε πανω από το χυμένο γάλα''.

 

 

Λειτουργώ με τον ίδιο τρόπο και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι δύσκολο να κατανοησει κάποιος ότι δεν έχεις "ανάγκη" να τα μοιράζεσαι όλα, να ζητάς βοήθεια και συμβουλές. Καποιες φορές μπορεί να συμβεί αλλά δεν είναι ο κανόνας. Το έχω αντιμετωπίσει και εγώ με καρδιακή φιλη αλλά δεν το θεωρώ σημαντικό, φάνηκε τελικά ότι καταλαβε και το εκτιμησα σε εκείνη..!Όπως έλεγαν και οι παππουδογιαγιαδες μας κάποια θέματα είναι πολύ προσωπικα και τα προστατεύουμε μόνο όταν ΔΕΝ τα βγάζουμε έξω από το σπιτικό μας. 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να συμβαίνει και αυτό που περιγραφουμε.

Σε λίγους μήνες, χρόνια θα φανεί τελικά η εξέλιξη των γονέων και του παιδιού.. 

 

Καποιοι άνθρωποι είναι παρεμβατικοι από την φύση τους. Με τον τρόπο τους θέλουν να επιβάλουν την άποψη τους. Τους αρέσει να συμβουλεύουν, να δινουν λύσεις, να καθοδηγούν, να βάζουν πρόγραμμα να παρατηρούν την κάθε κίνηση και να βγάζουν τα συμπεράσματα τους. Ολ αυτά χωρίς να το αποζητάς. Υπάρχουν και άλλοι που σωπαινουν. 

Ένα κοντινό παράδειγμα. Όταν γέννησα στο μαιευτήριο οι περισσότεροι ήθελαν να μπουν στο δωμάτιο να δουν την λεχωνα (εμένα) να ρωτήσουν πως πήγε η γέννα και να μάθουν μέσα σε λίγα λεπτά όσα περισσότερα μπορούσαν. Υπήρχαν και άλλοι που μπήκαν με αγκάλιασαν στάθηκαν να δουν το μωρό και έφυγαν διακριτικά. 

Και οι μεν και οι δε, είχαν καλή πρόθεση. Αυτοί που με βοήθησαν πραγματικά ηταν αυτοί που έφυγαν. 

Και οι μεν και οι δε, θέλουν το καλό μας. Ο τρόπος και η προσέγγιση διαφέρει.

Συνεπως θεωρώ πως αυτοί οι γονείς έχουν ανάγκη από διαφορετική αντιμετώπιση είτε κάνουν κάτι για την δυσκολία που αντιμετωπίζει το παιδί τους είτε οχι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Κανένας γονέας δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει αναφορά στο τι συμβαίνει με το παιδί στους υπόλοιπους, ακόμα και αν είναι οφθαλμοφανές. Μπορεί για τους δικούς τους λόγους να μην σε εμπιστεύονται, μπορεί να μην το συζητάνε γενικά με κανέναν, μπορεί να μην θέλουν να στοχοποιήσουν το παιδί τους, γιατί να πρέπει να απολογηθούν??

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε έχει δυσαρεστήσει τόσο πολύ το ότι δεν το συζήτησαν μαζί σου εφόσον δεν είσαι ειδικός ούτε κολλητή τους, που ακόμη και αν ήσουν οτιδήποτε από τα δύο ή και τα δύο πάλι δεν θα είχαν καμία απολύτως υποχρέωση να σου μιλήσουν .

Μου θυμίζει όλο αυτό μία φίλη μου που όταν έμαθε πως έμεινα έγκυος μετά από πολλές εξωσωματικές θύμωσε που δεν της το είχα πει χρόνια πριν αυτό, λες και ήταν γιατρός και θα με βοηθούσε....δεν σκέφτηκε ποτέ πως απλά δεν ήθελα να το συζητήσω.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να συζητούν τα προβλήματα τους, όχι γιατί εθελοτυφλούν αλλά επειδή δεν χρειάζονται υποστήριξη από άλλους, και επειδή δεν τους αρέσει να ''κλαίνε πανω από το χυμένο γάλα''.

 

 

Ε επιτέλους κάποιος τα είπε όπως πρέπει. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, επανέρχομαι, γιατί η συνάδερφος επικοινώνησε μαζί μου και μου είπε πως στον παιδικό της έκαναν παράπονα πως το παιδί είναι επιθετικό και δεν μπορούν να το διαχειριστούν. Και διάφορα άλλα... 

Να τονίσω για πολλοστή φορά ότι δεν είμαι δυσαρεστημένη γιατί δεν αναζήτησαν την γνώμη μου, αλλά στενοχωρημένη, γιατί οι γονείς του δεν αντιλήφθηκαν το αυτονόητο. Επειδή ήξερα ότι θα τους πουν οπωσδήποτε κάτι στον παιδικό, πιστεύω πως έπρεπε να έχω μιλήσει και ας παρεξηγιόμουνα.....

Αναφέρθηκε επίσης παραπάνω, ότι κάποιοι είναι επεμβατικοί, άρα κι εγώ... Ναι, αν βλέπεις μπροστά σου το αυτονόητο κάτι πρέπει να πεις, αλλιώς σιωπάς και τελικά βλάπτεται το ίδιο το παιδί. Με αυτή την λογική δεν μιλάμε, δεν παρεμβαίνουμε όταν πρέπει και μετά ...

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Λοιπόν, επανέρχομαι, γιατί η συνάδερφος επικοινώνησε μαζί μου και μου είπε πως στον παιδικό της έκαναν παράπονα πως το παιδί είναι επιθετικό και δεν μπορούν να το διαχειριστούν. Και διάφορα άλλα... 

Να τονίσω για πολλοστή φορά ότι δεν είμαι δυσαρεστημένη γιατί δεν αναζήτησαν την γνώμη μου, αλλά στενοχωρημένη, γιατί οι γονείς του δεν αντιλήφθηκαν το αυτονόητο. Επειδή ήξερα ότι θα τους πουν οπωσδήποτε κάτι στον παιδικό, πιστεύω πως έπρεπε να έχω μιλήσει και ας παρεξηγιόμουνα.....

Αναφέρθηκε επίσης παραπάνω, ότι κάποιοι είναι επεμβατικοί, άρα κι εγώ... Ναι, αν βλέπεις μπροστά σου το αυτονόητο κάτι πρέπει να πεις, αλλιώς σιωπάς και τελικά βλάπτεται το ίδιο το παιδί. Με αυτή την λογική δεν μιλάμε, δεν παρεμβαίνουμε όταν πρέπει και μετά ...

 

Τελικά τι θα κάνουν αυτοί οι γονείς? 

Κατάλαβαν? Έχουν καταλάβει? Είχαν καταλάβει? 

 

Φανταζομαι όταν στο είπε, να βρήκες την ευκαιρία να της πεις δύο κουβέντες, έτσι? 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να χειριστείς γονείς, είναι δυσκολότεροι κι από τα παιδιά. Εγώ όταν στο σχολείο βλέπω κάτι παράξενο και δεν μου έχουν αναφέρει κάτι, είμαι πάρα πολύ προσεκτική στο πως θα το πω γιατί μπορεί να παρεξηγηθουν. Συγκεκριμένα εντοπίζω καταγράφω και τους αναφέρω τα λάθη και τα ανάποδα κι από κει και πέρα αν είναι συνεργασινοι και με ρωτήσουν την άποψη μου, τους παραπέμπω. Αλλά πίστεψε με, στα τόσα χρόνια που δουλευω σε αυτό το χώρο είναι ελάχιστοι αυτοί που ζητάνε τη γνώμη σου, ενώ θα έπρεπε εφόσον είσαι μεσα στο χώρο κι έχεις σχετική εμπειρια, πόσο μάλλον εσύ που είσαι και εκπαιδευτικος και έχεις δικό σου παιδί με συγκεκριμένα θέματα, έχεις ερευνήσει δεν είσαι άσχετη. 

 

Ελπίζω όλα καλά με το παιδάκι.. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, popi76 είπε:

Λοιπόν, επανέρχομαι, γιατί η συνάδερφος επικοινώνησε μαζί μου και μου είπε πως στον παιδικό της έκαναν παράπονα πως το παιδί είναι επιθετικό και δεν μπορούν να το διαχειριστούν. Και διάφορα άλλα... 

Να τονίσω για πολλοστή φορά ότι δεν είμαι δυσαρεστημένη γιατί δεν αναζήτησαν την γνώμη μου, αλλά στενοχωρημένη, γιατί οι γονείς του δεν αντιλήφθηκαν το αυτονόητο. Επειδή ήξερα ότι θα τους πουν οπωσδήποτε κάτι στον παιδικό, πιστεύω πως έπρεπε να έχω μιλήσει και ας παρεξηγιόμουνα.....

Αναφέρθηκε επίσης παραπάνω, ότι κάποιοι είναι επεμβατικοί, άρα κι εγώ... Ναι, αν βλέπεις μπροστά σου το αυτονόητο κάτι πρέπει να πεις, αλλιώς σιωπάς και τελικά βλάπτεται το ίδιο το παιδί. Με αυτή την λογική δεν μιλάμε, δεν παρεμβαίνουμε όταν πρέπει και μετά ...

 

 

Δεν βλάπτεται το παιδί επειδή δεν μίλησες. Εγώ θα επιμείνω ότι δεν έχεις καμιά δουλειά να μιλήσεις. Δεν αμφισβητώ το ενδιαφέρον σου, αλλά το να βγάλει διάγνωση για το παιδί σου κάποιος στα καλά καθούμενα είναι προσβλητικό.

Αν όντως υπάρχει κάποιο θέμα που χρήζει αντιμετώπισης και αν οι γονείς όντως δεν το έχουν πάρει χαμπάρι, σίγουρα θα γίνει κάποια κρούση από τον παιδίατρο, τον παιδικό σταθμό, το σχολείο, κάποιο συγγενικό πρόσωπο κτλ... Το να επεμβαίνει κάποιος τρίτος μπορεί να έχει και το αντίθετο αποτέλεσμα. 

 

Να σου πω και κάτι; Ξέρω περίπτωση που όντως αντιμετώπιζε κάποια δυσκολία ένα παιδάκι. Και είχε λυσσάξει κάποια κοπέλα που υποτίθεται ήταν του χώρου (ειδική αγωγή), να λέει σε ΟΛΟΥΣ ότι το παιδάκι αυτό έχει θέμα και μήπως πρέπει να μιλήσουμε στους γονείς του κτλ κτλ. Και είχε ξεσηκώσει τους πάντες να ασχολούνται με το παιδί αυτό χωρίς να είναι δουλειά τους και χωρίς να ενοχλεί κανέναν. Η πλάκα είναι ότι οι γονείς προφανώς και αντιμετώπιζαν το θέμα, αλλά είχαν και την άλλη πίσω από την πλάτη τους να κουτσομπολεύει το παιδί τους και να το περνάει από ακτινογραφία.

Το ίδιο έκανε με όλα τα παιδιά. Με το πρόσχημα της ειδικού, την έβλεπα να παρατηρεί τα παιδιά και να τους κάνει συνέχεια αναγνωριστικές ερωτήσεις-ασκήσεις κτλ και στη συνέχεια να συζητάει τα "ευρήματά της" με όλους.

Όχι δεν είναι ωραίο αυτό και δεν έσωσε κανένα παιδί. Απλά έφερνε τους πάντες σε δύσκολη θέση.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Εκτός από κάποιες ιδιαίτερες και ελάχιστες περιπτώσεις, κανένας δεν νοιάζεται για το παιδί του άλλου περισσότερο από τους ίδιους τους γονείς του, οπότε σίγουρα εσένα δεν σε στεναχωρεί περισσότερο από ότι εκείνους. Το θέμα δεν είναι να μην μιλήσεις για να μην παρεξηγηθείς, το θέμα είναι οτί δεν σε αφορά.

Αφού ήξερες πως θα τους μιλήσουν στον παιδικό ποιος ο λόγος να τους μιλήσεις και εσύ? κανονικά, αφού νοιάζεσαι τόσο πολυ για το παιδί θα έπρεπε να νιώθεις ανακούφιση που τους μίλησαν και όχι μετανιωμένη που δεν τους το είπες και εσύ.

Ένα παιδί βλάπτεται κυρίως από το πως αντιμετωπίζει η κοινωνία την ιδιαιτερότητα του και όχι από τον χρόνο που θα δράσουν οι γονείς προκειμένου να το βοηθήσουν.

Ας μην κάνουμε κριτική στον κάθε γονέα για το πως αντιμετωπίζει την ιδιαιτερότητα του παιδιού του, πρώτον γιατί δεν μας αφορά, δεύτερον γιατί δεν ξέρουμε στην πραγματικότητα τι συμβαίνει και τρίτον και κυριότερο γιατί για εκείνον που έχει το πρόβλημα σίγουρα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα από ότι φαντάζουν στα δικά μας μάτια.

Ωραίο να μιλάμε για ενσυναίσθηση όμως καλό είναι όταν θέλουμε να έχουμε άποψη (ακόμα και αν δεν μας ζητηθεί) ,  να μπαίνουμε στην θέση του άλλου, να σκεφτούμε πως θα το αντιμετωπίζαμε αν ήταν δικό μας πρόβλημα και κυρίως πως θα ΄θέλαμε να μας αντιμετωπίσουν.

 

 

 

Πολύ ωραία τα είπες kotsifikos! Επειδή εγώ δεν έχω το τακτ το δικό σου όμως, απορώ πραγματικά πως η κοπέλα που άνοιξε το θέμα έκανε την διάγνωση για το παιδί, ως παιδίατρος, ως αναπτυξιολόγος, ως νευρολόγος ή ως μανούλα!

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Πόπη, σκέψου το άλλο. Κάθεσαι και γράφεις πράγματα στο φόρουμ με λεπτομέρειες. Τώρα αν θορυβηθεί η μαμά ή ο μπαμπάς από ότι τους είπαν στον παιδικό σταθμό και κάνει μια σχετική αναζήτηση στο ίντερνετ, θα πέσει πάνω στο θέμα σου... Δεν θα έρθεις σε δύσκολη θέση που έχεις ανοίξει θέμα για ξένο παιδί και τους γονείς του;

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2019 at 4:31 ΜΜ, erin0000 είπε:

 

Δεν βλάπτεται το παιδί επειδή δεν μίλησες. Εγώ θα επιμείνω ότι δεν έχεις καμιά δουλειά να μιλήσεις. Δεν αμφισβητώ το ενδιαφέρον σου, αλλά το να βγάλει διάγνωση για το παιδί σου κάποιος στα καλά καθούμενα είναι προσβλητικό.

Αν όντως υπάρχει κάποιο θέμα που χρήζει αντιμετώπισης και αν οι γονείς όντως δεν το έχουν πάρει χαμπάρι, σίγουρα θα γίνει κάποια κρούση από τον παιδίατρο, τον παιδικό σταθμό, το σχολείο, κάποιο συγγενικό πρόσωπο κτλ... Το να επεμβαίνει κάποιος τρίτος μπορεί να έχει και το αντίθετο αποτέλεσμα. 

 

Να σου πω και κάτι; Ξέρω περίπτωση που όντως αντιμετώπιζε κάποια δυσκολία ένα παιδάκι. Και είχε λυσσάξει κάποια κοπέλα που υποτίθεται ήταν του χώρου (ειδική αγωγή), να λέει σε ΟΛΟΥΣ ότι το παιδάκι αυτό έχει θέμα και μήπως πρέπει να μιλήσουμε στους γονείς του κτλ κτλ. Και είχε ξεσηκώσει τους πάντες να ασχολούνται με το παιδί αυτό χωρίς να είναι δουλειά τους και χωρίς να ενοχλεί κανέναν. Η πλάκα είναι ότι οι γονείς προφανώς και αντιμετώπιζαν το θέμα, αλλά είχαν και την άλλη πίσω από την πλάτη τους να κουτσομπολεύει το παιδί τους και να το περνάει από ακτινογραφία.

Το ίδιο έκανε με όλα τα παιδιά. Με το πρόσχημα της ειδικού, την έβλεπα να παρατηρεί τα παιδιά και να τους κάνει συνέχεια αναγνωριστικές ερωτήσεις-ασκήσεις κτλ και στη συνέχεια να συζητάει τα "ευρήματά της" με όλους.

Όχι δεν είναι ωραίο αυτό και δεν έσωσε κανένα παιδί. Απλά έφερνε τους πάντες σε δύσκολη θέση.

 

Και πάλι επαναλαμβάνω  ότι δεν έχω καμιά διάθεση κουτσομπολιού. Είναι πραγματικά κρίμα να παρεξηγούνται οι προθέσεις κάποιου. Προβληματίστηκα για ένα θέμα από την άποψη το λέω ή δεν το λέω. Πραγματικά οι γονείς δεν έχουν καταλάβει, αυτό είναι πλέον βέβαιο. Αν παρ' όλα αυτά θεωρείτε ότι η διάθεσή μου ήταν να κουτσομπολέψω την γυναίκα, άποψη καθαρά εσφαλμένη, ας κλειδωθεί ή ας διαγραφεί το θέμα. 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Και πάλι επαναλαμβάνω  ότι δεν έχω καμιά διάθεση κουτσομπολιού. Είναι πραγματικά κρίμα να παρεξηγούνται οι προθέσεις κάποιου. Προβληματίστηκα για ένα θέμα από την άποψη το λέω ή δεν το λέω. Πραγματικά οι γονείς δεν έχουν καταλάβει, αυτό είναι πλέον βέβαιο. Αν παρ' όλα αυτά θεωρείτε ότι η διάθεσή μου ήταν να κουτσομπολέψω την γυναίκα, άποψη καθαρά εσφαλμένη, ας κλειδωθεί ή ας διαγραφεί το θέμα. 

Νομίζω ότι τα κορίτσια δεν είπαν ότι δείχνεις διάθεση κουτσομπολιού αλλά ότι είναι πολύ λεπτό και προσωπικό ζήτημα και αφορά την οικογένεια και μόνο την οικογένεια.

Σίγουρα το σκέφτεσαι από ενδιαφέρον απλά παίζουν πολλά σενάρια όπως πχ ότι δεν το συζητάνε με κανένα τρίτο και το αντιμετωπίζουν μόνοι τους.

Εφόσον δεν ζουν απομονωμένα και περιτριγυρίζονται από ανθρώπους εξειδικευμένους,θα ενημερωθούν κατάλληλα,μην αγχώνεσαι.Το σχολείο θα ναι ,ο παιδίατρος κάποιος θα ναι πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Εχω νεο θεμα αλλα εινσι σχετικο με τη συζήτηση. Διευκρινίζω αρχικά ότι εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα μυστικοπαθής με το παιδι μου, δεν εχω θεμα να δωσω διαφορες πληροφορίες για τις συνηθειες του ή τις κατα καιρους δυσκολιες. Αλλα ποτε δεν ρωτάω αν ένα μωρό θηλάζει, κοιμάται το βράδυ ή δεχτηκε καλά τις στέρεες τροφές ή μιλάει ή περπατάει. Ρωτάω μόνο αν υπάρχει μια αμοιβαία ανταλλαγή πληροφοριων, δεν θέλω να φανεί ότι καλλιεργώ προσδοκίες ή ελέγχω. Πάνω σε μια τέτοια κουβέντα λοιπόν με έναν γνωστό (οχι φιλο) με παιδακι λιγο μεγαλυτερο απο το δικο μου, εμαθα οτι η παιδίατρος τους εχει παραπέμψει για εξετασεις για διαφορα αναπτυξιακά θέματα που την προβληματιζουν κ τα οποια μεσες ακρες μου ειπε ο γονιος, ο οποιος εδειχνε στενοχωρημένος. Αναρωτθεμαι αν τον ξαναπετύχω, πώς να μιλησω. Να ρωτγσω απλα τι κανει ο μικρος ετσι αδιαφορα και ο,τι θελει ας μου το πει; Γενικα μεχρι τωρα πιάναμε κουβεντα για τετοια θέματα αλλα τωρα δεν θα ηθελα να φανω αδιάκριτη αλλα ουτε κ αδιάφορη, με την εννοια οτι αν δεν ηθελε δεν θα μου ελεγε τιποτα ετσι κι αλλιως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για αυτό προβληματίζομαι κι εγώ. Μόνο που στην περίπτωσή σου τους έχει ήδη παραπέμψει παιδίατρος, είναι διαφορετικά. Εγώ από ενδιαφέρον θα ρωτούσα χωρίς να δείχνω περιέργεια. Αν θέλει να σου πει, σου λέει. Αν δεν θέλει, θα αποφύγει. Η περίπτωση της δικής μου γνωστής ήταν διαφορετική.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Για αυτό προβληματίζομαι κι εγώ. Μόνο που στην περίπτωσή σου τους έχει ήδη παραπέμψει παιδίατρος, είναι διαφορετικά. Εγώ από ενδιαφέρον θα ρωτούσα χωρίς να δείχνω περιέργεια. Αν θέλει να σου πει, σου λέει. Αν δεν θέλει, θα αποφύγει. Η περίπτωση της δικής μου γνωστής ήταν διαφορετική.  

Συγγνώμη αλλά η διαφορά δεν είναι ότι τους έχει παραπέμψει, ειναι οτι εμενα μου το εχει πει ο γονιος. Ειναι τεραστια διαφορα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Συγγνώμη αλλά η διαφορά δεν είναι ότι τους έχει παραπέμψει, ειναι οτι εμενα μου το εχει πει ο γονιος. Ειναι τεραστια διαφορα. 

Οπωσδήποτε και αυτό. Αλλά για να σου το πει θα πει ότι δεν είναι μυστικοπαθής και μάλλον αποδέχεται και τις απόψεις των ειδικών. Από σένα θα ήθελε κάποια πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εχω νεο θεμα αλλα εινσι σχετικο με τη συζήτηση. Διευκρινίζω αρχικά ότι εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα μυστικοπαθής με το παιδι μου, δεν εχω θεμα να δωσω διαφορες πληροφορίες για τις συνηθειες του ή τις κατα καιρους δυσκολιες. Αλλα ποτε δεν ρωτάω αν ένα μωρό θηλάζει, κοιμάται το βράδυ ή δεχτηκε καλά τις στέρεες τροφές ή μιλάει ή περπατάει. Ρωτάω μόνο αν υπάρχει μια αμοιβαία ανταλλαγή πληροφοριων, δεν θέλω να φανεί ότι καλλιεργώ προσδοκίες ή ελέγχω. Πάνω σε μια τέτοια κουβέντα λοιπόν με έναν γνωστό (οχι φιλο) με παιδακι λιγο μεγαλυτερο απο το δικο μου, εμαθα οτι η παιδίατρος τους εχει παραπέμψει για εξετασεις για διαφορα αναπτυξιακά θέματα που την προβληματιζουν κ τα οποια μεσες ακρες μου ειπε ο γονιος, ο οποιος εδειχνε στενοχωρημένος. Αναρωτθεμαι αν τον ξαναπετύχω, πώς να μιλησω. Να ρωτγσω απλα τι κανει ο μικρος ετσι αδιαφορα και ο,τι θελει ας μου το πει; Γενικα μεχρι τωρα πιάναμε κουβεντα για τετοια θέματα αλλα τωρα δεν θα ηθελα να φανω αδιάκριτη αλλα ουτε κ αδιάφορη, με την εννοια οτι αν δεν ηθελε δεν θα μου ελεγε τιποτα ετσι κι αλλιως. 

Έσπερος από τη στιγμή που από μόνος αναφέρθηκε πιστεύω ότι δ θα παρεξηγηθεί αν ρωτήσεις, πως είναι ο μικρος, αν πήγαν στον αναπτυξιολογο πχ. Αν δ θελει θα το καταλαβεις από την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Από σένα θα ήθελε κάποια πληροφορία;

Όχι, ούτε ειδική είμαι, ούτε είναι συνομήλικο το παιδί μου. Είναι λίγους μήνες μικρότερο οπότε δεν θα είχα κάποια εμπειρία να του μεταφέρω.

 

Just now, vicky86 είπε:

Έσπερος από τη στιγμή που από μόνος αναφέρθηκε πιστεύω ότι δ θα παρεξηγηθεί αν ρωτήσεις, πως είναι ο μικρος, αν πήγαν στον αναπτυξιολογο πχ. Αν δ θελει θα το καταλαβεις από την απαντηση

όντως θα μπορούσε να μου δώσει μια ασαφή απάντηση του στιλ "θέλει λίγη δουλίτσα στον χ τομέα" και να κλείσει εκεί το θέμα. αλλά και πάλι το σκέφτομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι, ούτε ειδική είμαι, ούτε είναι συνομήλικο το παιδί μου. Είναι λίγους μήνες μικρότερο οπότε δεν θα είχα κάποια εμπειρία να του μεταφέρω.

 

όντως θα μπορούσε να μου δώσει μια ασαφή απάντηση του στιλ "θέλει λίγη δουλίτσα στον χ τομέα" και να κλείσει εκεί το θέμα. αλλά και πάλι το σκέφτομαι. 

Αν σου βγει ρώτα το

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως εφόσων στο συζήτησε η μητέρα από μόνη της δεν είναι κακό να την ρωτήσεις αν τη ξαναδείς αν κ πιστεύω πως η ίδια ίσως στο συζήτηση από μόνη της ..!! 

Εγώ πάντως αυτό που δε μπορώ να κατανοήσω μιλώντας ως μαμά που έχει παιδί με δυσκολίες πως γίνεται κάτι τέτοιο να το κρατάς " κρυφό " η να μη το βλέπεις Πως βοηθάμε έτσι το παιδί ..;; 

Εγώ γενικά πάντα ειμουν κ είμαι ανοιχτή σε τέτοια θα το συζητήσω κ δε θα με ενοχλήσει αν κάποιος με ρωτήσει .

Αλλά γενικά μου κάνει εντύπωση είναι ποιο εύκολο να τιμωρεις ένα παιδί η να του βάζεις ταμπέλες από το να αποδεχτείς το πρόβλημα κ να το βοηθήσεις..; 

 

Link to comment
Share on other sites

xaroumenh mama, νομίζω ότι κάποιοι γονείς έχουν άρνηση. Δεν θέλουν ως γονείς να αποδεχτούν ότι συμβαίνει κάτι ανησυχητικό. Το έχουμε δει να συμβαίνει στα σχολεία αρκετές φορές. Λες π.χ. στον γονιό "η Ελένη π.χ. δυσκολεύεται να θυμηθεί και να πει μάθημα" και σου λέει: Μα πώς, σε μένα το λέει απ' έξω! Το σχολείο φταίει!" Ας μην ξεχνάμε ότι πριν από κάποιες δεκαετίες και λόγω άγνοιας των μαθησιακών δυσκολιών οι γονείς έδερναν τα παιδιά γιατί δεν διάβαζαν, ήταν τεμπέληδες, κλπ. Με ολέθρια αποτελέσματα στην ζωή των παιδιών αυτών. 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...