Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους.Ηθελα τη γνωμη και τις εμπειριες σας για ακομη μια φορα.Χθες καναμε δευτερη δοση bexsero.Σημερα πονουσε το ποδι του οπως και στην πρωτη δοση.Τωρα το βραδυ ανεβασε και πυρετο.Υψηλο, ο οποιος δεν εχει πεσει εντελως.Εδωσα algofren πριν τρεις ωρες περιπου.Δεν επρεπε να εχει πεσει τελειως;στην πρωτη δοση πυρετο δεν εκανε.Τωρα το παιδι κοιμαται και παω συνεχεια και τον μετραω.Εχω αγχωθει λιγο.Υπαρχουν μανουλες που να εχουν κανει δευτερη δοση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρις να γνωρίζω αλλα με μια σύντομη αναζήτηση που έκανα το bexsero εχει την τάση να κάνει υψηλό πυρετό που επιμένει.Βέβαια θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το γιατρό σου για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση και για το χρονο σου να ψαξεις.

Εχω μιλησει με την παιδιατρο η οποια τα βρηκε ολα φυσιολογικα.

Αυτο που με ανησυχξσε εμενα ειναι πρωτον οτι θα επρεπε να πεσει μετα απο τρεις ωρες με σιροπι ο πυρετος λαι δευτερον οτι στην πρωτη δοση δεν εκανε πυρετο οποτε πιστευω πως λογικα οι παρενεργειες απο ενα εμβολιο ειναι ιδιες η και λιγοτερες στη δευτερη δοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κάναμε κ εμείς πυρετό στην δεύτερη δόση αλλά όχι στην πρώτη. Ξεκινήσαμε με δέκατα και μετα φτασαμε ενα 38.8 , αλλά γενικά νομίζω είναι ένα "βαρύ" εμβόλιο και ο πυρετος είναι αναμενόμενος. Αν σου είπε και η παιδίατρος να μην ανυσηχεις τότε κάνε ένα κουράγιο και θα περάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Μακατι να περασει ετσι γρηγορα

3 ώρες πρίν, Scoo85 είπε:

Καλησπέρα,

Κάναμε κ εμείς πυρετό στην δεύτερη δόση αλλά όχι στην πρώτη. Ξεκινήσαμε με δέκατα και μετα φτασαμε ενα 38.8 , αλλά γενικά νομίζω είναι ένα "βαρύ" εμβόλιο και ο πυρετος είναι αναμενόμενος. Αν σου είπε και η παιδίατρος να μην ανυσηχεις τότε κάνε ένα κουράγιο και θα περάσει. 

Μακαρι να περασει γρηγορα και σ ευχαριστω για την απαντηση.παντωα ανεβασε ξανα.μεχρι να πεσει δηλαδη ξαναανεβαζει και οπως καταλαβαινεις για να απανταω τετοια ωρα δεν κοιμομαστε κιολας:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ @Eleni-thess με αγχωσες τώρα.. Έχουμε κάνει ήδη την πρώτη δόση κ σε λίγο καιρό θα κάνουμε την δεύτερη.. Εν τω μεταξύ ήταν  η πρώτη φορά που ανέβασε έως 37,9 πυρετο μετά από εμβόλιο.. Εγώ άλλο θέλω να ρωτησω.. Υπάρχει πρόβλημα αν καθυστερήσει λίγο η δόση? Κανονικά ήταν να την κάνουμε τώρα τον Δεκεμβριο αλλά λόγω του ότι  χρονιζει θα κανουμε πρώτα το εμβόλιο της ιλαρας που είναι σε έξαρση και τον Ιανουαριο θα κάνουμε το bexcero. Η γιατρός βέβαια είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά αγχωνομαι λίγο.. Ελπίζω το μικρούλη σ να μην ξανά ανεβάσει πυρετό! :)

Link to comment
Share on other sites

@mama16 καλημερα.πραγματι δεν υπαρχει προβλημα.εμεις κανονικα επρεπε να το κανουμε πριν δυο μηνες.αλλα μπηκε στη μεση η δευτερη δοση mmr λογω της καταστασης που υπηρχε,μετα ηταν και λιγο ψιλοαρρωστος ενα διαστημα οποτε πηγαμε πισω.Εν τω μεταξυ ειχαμε προγραμματισμενο και αλλο εμβολιο το οποιο με το bexsero(2 δοσεις)και τη μια mmr θα παει 4-5μηνες πισω

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

Καλησπέρα σε ολους.Ηθελα τη γνωμη και τις εμπειριες σας για ακομη μια φορα.Χθες καναμε δευτερη δοση bexsero.Σημερα πονουσε το ποδι του οπως και στην πρωτη δοση.Τωρα το βραδυ ανεβασε και πυρετο.Υψηλο, ο οποιος δεν εχει πεσει εντελως.Εδωσα algofren πριν τρεις ωρες περιπου.Δεν επρεπε να εχει πεσει τελειως;στην πρωτη δοση πυρετο δεν εκανε.Τωρα το παιδι κοιμαται και παω συνεχεια και τον μετραω.Εχω αγχωθει λιγο.Υπαρχουν μανουλες που να εχουν κανει δευτερη δοση;

 

 

Εμείς έχουμε κάνει και τις δύο δόσεις. Από παρενέργειες είχαμε μόνο πολύ έντονο πρήξιμο και πόνο στο σημείο που έγινε το εμβόλιο. 

Το πόδι του γιατί πονάει;; 

Ξέρω ότι μπορεί να κάνει πάντως πυρετό. Μην πανικοβάλλεσαι. Αν ήταν υψηλός λογικά δεν θα έπεφτε τελείως με μία φορά αλγκοφρέν...  Γι΄αυτό και συστήνουν αντιπυρετικά ανά 3-4 ώρες. Όπως και να΄χει να είσαι σε επικοινωνία με την παιδίατρο για να σου πει ακριβώς τι πρέπει να δίνεις, πόσο και πότε.

 

Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει η παιδίατρος ότι στη δεύτερη δόση τα όποια συμπτώματα μπορεί  να είναι πιο έντονα (αν και θα περίμενα το αντίθετο...). Δεν θυμάμαι το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε κάνει και τις δύο δόσεις, στην πρώτη έκανε ένα 37,3 και στην δεύτερη δεν είχε τίποτα, σαν να μην είχε κάνει καν εμβόλιο.

Εμείς αυτό το αντιμετωπίσαμε πχ με την δεύτερη δόση mmr , ενώ στην πρώτη δεν είχε τίποτα στην δεύτερη έκανε πυρετό υψηλό.

Σε κάθε περίπτωση ενημέρωνε τον γιατρό σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρετός είναι συνηθισμένη παρενέργεια στα εμβόλια, μην ανησυχείς. Ακολούθα απλά τις οδηγίες του παιδιάτρου σου. 

 

mama16 oι εθνικές οδηγίες λένε να γίνει έκτακτα το εμβόλιο της ιλαράς  λόγω έξαρσης κι αυτό ακολουθούν οι (περισσότεροι τουλάχιστον) παιδίατροι, οπότε σχεδόν σε όλα τα παιδιά όπως και σε εμάς, κάποιο εμβόλιο πήγε ένα μήνα πίσω. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ξέρουν οι γιατροί. :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνηθισμένες όλες αυτές οι παρενέργειες, δεν είναι τίποτα!

 

Η κόρη μου έκανε πρόσφατα την τρίτη δοση του bexsero (λόγω έναρξης πριν τα 2 χρόνια) και συμπλήρωσε ακριβώς δύο 24ωρα με πυρετό, το πρήξιμο και ο πόνος στο χέρι της στο σημείο του εμβολίου άργησε αρκετές ημέρες να υποχωρήσει, ίσως 4-5.

 

Ο γιος μου στην 2η δόση είχε ανεβάσει 39 πυρετό για μια ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

Καλησπέρα σε ολους.Ηθελα τη γνωμη και τις εμπειριες σας για ακομη μια φορα.Χθες καναμε δευτερη δοση bexsero.Σημερα πονουσε το ποδι του οπως και στην πρωτη δοση.Τωρα το βραδυ ανεβασε και πυρετο.Υψηλο, ο οποιος δεν εχει πεσει εντελως.Εδωσα algofren πριν τρεις ωρες περιπου.Δεν επρεπε να εχει πεσει τελειως;στην πρωτη δοση πυρετο δεν εκανε.Τωρα το παιδι κοιμαται και παω συνεχεια και τον μετραω.Εχω αγχωθει λιγο.Υπαρχουν μανουλες που να εχουν κανει δευτερη δοση;

 

O πυρετός με τα συνήθη αντιπυρετικά συχνά πέφτει κάτι σαν ένα βαθμό, σπάνια ένα 39 θα γίνει 36, δεν υπάρχει κάτι το περίεργο. 

Τα περισσότερα εμβόλια έχουν κάποιες παρενέργειες και το bexsero κάνει πυρετό. Μάλιστα συγγενής μου παιδίατρος έλεγε ότι αν ένα παιδί δεν έχει καμία παρενέργεια από εμβόλιο που συνηθως προκαλεί κάποια αντίδραση, της μπαίνουν ψύλλοι στ' αυτά ότι το εμβόλιο δεν έχει διατηρηθει ή μεταφερθεί σωστά και πιθανότατα δεν έπιασε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δ μπορω να βοηθησω παραπανω εκτος του οτι λογικο με το εμβολιο να ανεβασει πυρετο.αφου το ειπε κ ο παιδιατρος μην ανησυχεις

Απλα σε αυτο που λες οτι δ πεφτει ο πυρετος,γι αυτο δινουμε κ ανα 3-4 ωρες εναλλαξ καποιο φαρμακο

Κ μενα ο μικρος πριν λιγες μερες ειχε πυρετο απο ιωση,ειχε κ λιγο ερεθισμενα λαιμα,κ για 1-2μερες παρολο που παιρναμε αντιπυρετικο μεχρι δεκατα επεφτε,οχι τελειως

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

O πυρετός με τα συνήθη αντιπυρετικά συχνά πέφτει κάτι σαν ένα βαθμό, σπάνια ένα 39 θα γίνει 36, δεν υπάρχει κάτι το περίεργο. 

Τα περισσότερα εμβόλια έχουν κάποιες παρενέργειες και το bexsero κάνει πυρετό. Μάλιστα συγγενής μου παιδίατρος έλεγε ότι αν ένα παιδί δεν έχει καμία παρενέργεια από εμβόλιο που συνηθως προκαλεί κάποια αντίδραση, της μπαίνουν ψύλλοι στ' αυτά ότι το εμβόλιο δεν έχει διατηρηθει ή μεταφερθεί σωστά και πιθανότατα δεν έπιασε καθόλου.

Α τι ωραια, αυτά πες μας να αγχωνομαστε κιόλας γιατί δεν κάνει πυρετό το παιδί κ είναι μια χαρά!!! :-P

5 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Ο πυρετός είναι συνηθισμένη παρενέργεια στα εμβόλια, μην ανησυχείς. Ακολούθα απλά τις οδηγίες του παιδιάτρου σου. 

 

mama16 oι εθνικές οδηγίες λένε να γίνει έκτακτα το εμβόλιο της ιλαράς  λόγω έξαρσης κι αυτό ακολουθούν οι (περισσότεροι τουλάχιστον) παιδίατροι, οπότε σχεδόν σε όλα τα παιδιά όπως και σε εμάς, κάποιο εμβόλιο πήγε ένα μήνα πίσω. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ξέρουν οι γιατροί. :)

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.2ο βραδυ σημερα με πυρετο που παλι δεν πεφτει.δεν ξερω και τι μου γινεται μ αυτα τα ηλεκτρονικα θερμομετρα.η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ αγχωμενη καθως λογω δουλειας αναγκαστικα να λειψω κιολας σημερα το απογευμα και τα χω δει ολα.τελος παντων.ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερα.Σας ευχαριστω και παλι

12 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

 

 

Εμείς έχουμε κάνει και τις δύο δόσεις. Από παρενέργειες είχαμε μόνο πολύ έντονο πρήξιμο και πόνο στο σημείο που έγινε το εμβόλιο. 

Το πόδι του γιατί πονάει;; 

Ξέρω ότι μπορεί να κάνει πάντως πυρετό. Μην πανικοβάλλεσαι. Αν ήταν υψηλός λογικά δεν θα έπεφτε τελείως με μία φορά αλγκοφρέν...  Γι΄αυτό και συστήνουν αντιπυρετικά ανά 3-4 ώρες. Όπως και να΄χει να είσαι σε επικοινωνία με την παιδίατρο για να σου πει ακριβώς τι πρέπει να δίνεις, πόσο και πότε.

 

Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει η παιδίατρος ότι στη δεύτερη δόση τα όποια συμπτώματα μπορεί  να είναι πιο έντονα (αν και θα περίμενα το αντίθετο...). Δεν θυμάμαι το γιατί.

Ποναει το ποδι του γιατι εκει κανουμε τα εμβολια.οχι στο χερι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Eleni-thess είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.2ο βραδυ σημερα με πυρετο που παλι δεν πεφτει.δεν ξερω και τι μου γινεται μ αυτα τα ηλεκτρονικα θερμομετρα.η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ αγχωμενη καθως λογω δουλειας αναγκαστικα να λειψω κιολας σημερα το απογευμα και τα χω δει ολα.τελος παντων.ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερα.Σας ευχαριστω και παλι

Ποναει το ποδι του γιατι εκει κανουμε τα εμβολια.οχι στο χερι

Ελπίζω να είναι το τελευταίο βράδυ με πυρετό κ αύριο να είναι περδικι!!:)

Link to comment
Share on other sites

@Eleni-thess σήμερα είχαμε παιδίατρο κ απο περιέργεια τη ρώτησα.Μου είπε ότι γενικά το bexsero κανει πυρετό,όμως αν την πρώτη φορά δε σου είχε κάνει κ έκανε τώρα δεν είναι απο το εμβόλιο αλλά ελλοχευε κάποια ίωση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elfer είπε:

@Eleni-thess σήμερα είχαμε παιδίατρο κ απο περιέργεια τη ρώτησα.Μου είπε ότι γενικά το bexsero κανει πυρετό,όμως αν την πρώτη φορά δε σου είχε κάνει κ έκανε τώρα δεν είναι απο το εμβόλιο αλλά ελλοχευε κάποια ίωση.

Ωχ !!λες να εχει κ ιωση ο καημενος κ μαζι με το εμβολιο να του ηρθαν ολα μαζι;;;παντως σημερα περναει το πρωτο 48ωρο κ συνεχιζουμε με πυρετο.αν δεν ειναι κ αυριο καλα μαλλον ειναι αρρωστος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eleni-thess είπε:

Ωχ !!λες να εχει κ ιωση ο καημενος κ μαζι με το εμβολιο να του ηρθαν ολα μαζι;;;παντως σημερα περναει το πρωτο 48ωρο κ συνεχιζουμε με πυρετο.αν δεν ειναι κ αυριο καλα μαλλον ειναι αρρωστος

Δεν ξέρω αλλά επειδή μου έκανε εντύπωση που  στην πρώτη δόση δεν είχατε πυρετό κ ξαφνικά κάνατε.Δε μου φάνηκε λογικό κ ρώτησα την παιδίατρο απο περιέργεια και η απάντηση ήταν οτι δε γίνεται να κάνει πυρετό στη 2η δόση κ στην 1η να ηταν καλά,για ίωση το βλέπει η οποία  απλά δεν είχε κάνει εμφάνιση ακόμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Να ενημερώσω και εγώ τις μανούλες που ενδιαφέρονται ότι και εμένα έκανε πυρετό στη δεύτερη δόση ,αν και στην πρώτη έκανε μόνο δέκατα. Στην πρώτη μέρα της δεύτερης δόσης ανέβασε μόνο δέκατα και στη δεύτερη ανέβασε μέχρι 38,3. Ωστόσο, αυτό που μου έκανε εντύπωση και με ανησυχεί είναι ότι έχει τρομερή υπερένταση και γκρίνια στον ύπνο του(κάνει  και 2 ώρες για να κοιμηθεί) και ξυπνάει μες στη νύχτα πράγμα που δεν έκανε  πριν τη δεύτερη δόση. Να σημειώσω ότι είναι 19 μηνών ο μπόμπος μου και είναι η τέταρτη μέρα μετά το εμβόλιο. Είχατε και εσείς αντίστοιχη εμπειρία βρε κορίτσια στη δεύτερη δόση και αν ναι πόσο διήρκησε; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
πρίν από 6 λεπτά , ninika84 είπε:

Κορίτσια εγω έκανα την 1η δόση του εμβολίου και ο μπεμπουλης μου πυρετό δεν έκανε.Βεβαια μετα το εμβόλιο έδωσα λιγο ντεπόν,.

Ανάλογα το εμβόλιο, δεν είναι απαραίτητο ότι κάποια εμβόλια θα κάνουν σε όλα  τα παιδιά πυρετό. Κάποια εμβόλια πχ prevenar έχει κάποιες παρενέργειες όπως γκρίνια , διάρροια. Οι παρενέργειες δεν είναι κανόνας σε όλα τα μωρά!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά σε ότι εμβόλιο έχουμε κανει μέχρι σημερα prevenar,pentavac και menjugate  δεν είχε καμια παρενέργεια.Για το bexsero με είχε προειδοποιήσει η παιδίατρος ότι μπορεί να κανει λιγο πυρετο 

πρίν από 6 λεπτά , Dust pink είπε:

Ανάλογα το εμβόλιο, δεν είναι απαραίτητο ότι κάποια εμβόλια θα κάνουν σε όλα  τα παιδιά πυρετό. Κάποια εμβόλια πχ prevenar έχει κάποιες παρενέργειες όπως γκρίνια , διάρροια. Οι παρενέργειες δεν είναι κανόνας σε όλα τα μωρά!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...