Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμείς περιμένουμε να κυκλοφορήσει για να το κάνουμε.

 

Ekavi , τι εννοεις να κυκλοφορησει;να το καλυψουν τα ταμεια;

Γιατι κυκλοφορει ηδη στην αγορα.Η πρωτη δοση κοστιζει γυρω στα 110-120?,αν θυμαμαι καλα.

Για Ελλαδα μιλαω φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Ekavi , τι εννοεις να κυκλοφορησει;να το καλυψουν τα ταμεια;

Γιατι κυκλοφορει ηδη στην αγορα.Η πρωτη δοση κοστιζει γυρω στα 110-120?,αν θυμαμαι καλα.

Για Ελλαδα μιλαω φυσικα.

 

Μου είχε πει η παιδίατρος πως όταν βγει-κυκλοφορήσει (κάτι τέτοιο) θα με ειδοποιήσει να το κάνουμε. Μήπως εννοούσε να το καλύψουν τα ταμεία;:confused: Δεν είμαι σίγουρη. Πάντως πριν ένα μήνα μου είπε ότι δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα και αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει αν πας ιδιωτικά;

 

£150 η δοση :-( αλλα ευτυχώς πανω απο 2 χρόνων χρειάζονται μονο 2 δόσεις!

Μπορει να το βρεις και φθηνότερα εκει που ειςαι

Το Nhs λέει οτι ιδιωτικά μπορεις να το βρεις απο £75 και πανω αλλα εγω πουθενά δεν το εχω βρει τόσο φθηνό!

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πει η παιδίατρος πως όταν βγει-κυκλοφορήσει (κάτι τέτοιο) θα με ειδοποιήσει να το κάνουμε. Μήπως εννοούσε να το καλύψουν τα ταμεία;:confused: Δεν είμαι σίγουρη. Πάντως πριν ένα μήνα μου είπε ότι δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα και αναμένουμε.

 

Εγω ειχα κλεισει ραντεβου στις 25/7 για να το κανουμε.

Μου το ειχε γραψει η γιατρος σε χαρτακι για να το παρω απ'το φαρμακειο μια μερα πριν.

Αλλα το μετανοιωσα τελευταια στιγμη ,γιατι ακουγα πολλα και φοβηθηκα.

Σε ποια πολη μενεις αν επιτρεπεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είχε πει η παιδίατρος πως όταν βγει-κυκλοφορήσει (κάτι τέτοιο) θα με ειδοποιήσει να το κάνουμε. Μήπως εννοούσε να το καλύψουν τα ταμεία;:confused: Δεν είμαι σίγουρη. Πάντως πριν ένα μήνα μου είπε ότι δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα και αναμένουμε.

 

Σίγουρα αυτό θα εννοούσε, γιατί το Bexsero κυκλοφορεί εδώ και μήνες στην Ελλάδα. Όσες φίλες μου γεννήσανε μέσα στο 2014, το έχουν κάνει ήδη.

 

Πόσο κοστίζει αν πας ιδιωτικά;

 

Στην Ελλάδα, 130 ευρώ η δόση, ρώτησα τη φαρμακοποιό μας. Θα το κάνουμε φυσικά, μας το "επέβαλε" και η παιδίατρος (νεογνολόγος και η δική μας), αλλά περιμένω να τελειώσουμε τα μπάνια πρώτα, γιατί φέτος οι δουλειές μας μπέρδεψαν το πρόγραμμα το διακοπών κι ίσως φύγουμε κάπου μετά τον 15αύγουστο. Οπότε μέσα με τέλη Σεπτεμβρίου το υπολογίζω.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι λένε από Σεπτέμβριο, άλλοι από το νέο έτος...:confused: Πάντως μπορείς να κρατήσεις τη συσκευασία και να ζητήσεις τα χρήματα αναδρομικά, όταν θα καλύπτεται από το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι λένε από Σεπτέμβριο, άλλοι από το νέο έτος...:confused: Πάντως μπορείς να κρατήσεις τη συσκευασία και να ζητήσεις τα χρήματα αναδρομικά, όταν θα καλύπτεται από το ταμείο.

 

Θα το έχω υπόψη μου. Αν αργήσει πολύ μήπως το κάνω έτσι...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ρε παιδια με βαλατε σε σκεψεις...

Ημουν αρνητικη , παρολο που δυο παιδιατροι μου ειπαν να το κανουμε.

Λενε οτι εχει πολλες παρενεργειες,δε φοβαστε;

Σας παρακαλω, πειτε την εμπειρια σας οσες το εχετε κανει ή αν θα το κανετε ή οχι.

 

Εμεις το καναμε τον προηγουμενο μηνα.Ο παιδιατροσ μας ηταν καθετος στο να το κανουμε εάν παμε παιδικο αλλιως να περιμενουμε λιγο για να ξεκινησει η συνταγογραφηση του. Ως παρενεργεια είχαμε λιγο πυρετο μονο την επομενη ημερα κ τιποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο? Αφου είναι κάτι καινούργιο συνεπώς ούτε εμείς οι μεγάλοι είμαστε ασφαλείς για τους μεγάλους δεν γίνεται λόγος δηλαδή μόνο τα παιδιά προσβάλλονται?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο? Αφου είναι κάτι καινούργιο συνεπώς ούτε εμείς οι μεγάλοι είμαστε ασφαλείς για τους μεγάλους δεν γίνεται λόγος δηλαδή μόνο τα παιδιά προσβάλλονται?

 

Όχι, είναι πολύ λογική σκέψη και την είχα κάνει κι εγώ. Όταν έμαθα πως κυκλοφόρησε το εμβόλιο, άρχισα να ψάχνω και διάβασα πως οι ευπαθείς ομάδες είναι τα μικρά παιδιά και οι έφηβοι. Την άνοιξη έχασε τη ζωή του ένα μωρό 6 μηνών στη Θεσσαλονίκη...:(http://healthview.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/5398/%CE%B2%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%BF%CF%82-6-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%AD%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, εμείς το κάναμε σήμερα το απόγευμα. Προς το παρόν δείχνουν μια χαρά, επειδή είναι και μεγαλούτσικα (9 και 5 ετών) ευελπιστώ να τη γλιτώσουμε αναίμακτα. :P

 

Είναι τέτοια η ασθένεια πάντως, που δε θα ρίσκαρα με τίποτα να περιμένω πότε θα συνταγογραφηθεί, αφού ο παιδίατρος μου είπε να το κάνουμε το συντομότερο που μπορούσαμε (οικονομικά). Οπωσδήποτε δεν ξετρελάθηκα με το 115,72 ευρώ Χ 2 + τα 30 ευρώ της επίσκεψης και ξανά τα ίδια σε δύο μήνες...:? αλλά θέλω να έχω το κεφάλι μου και τη συνείδησή μου ήσυχη!

 

Ο φαρμακοποιός είναι φίλος, δε μου έκοψε απόδειξη ακόμα και μου είπε να περιμένουμε ως τέλος Οκτωβρίου. Αν συνταγογραφείται ως τότε, θα του πάω τις συνταγές και θα μου δώσει πίσω τα χρήματα. Αλλιώς, θα μου κόψει τις αποδείξεις το Νοέμβριο και θα περιμένω πότε θα το δικαιολογήσει ο ΕΟΠΥΥ, για να τις καταθέσω και να ζητήσω τα χρήματα πίσω. Τι να γίνει. :|

Link to comment
Share on other sites

Χτες κάναμε κι εμείς την πρώτη δόση του εμβολίου, σε ηλικία 23 μηνών. Ο γιατρός μου είπε ότι θα κάνουμε άλλη μία γύρω στον Δεκέμβριο.

 

Ο μικρός έκανε χτες το απόγευμα λίγα δέκατα, αλλά σήμερα όλα ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αφού είδα να περνάνε οι μέρες κι από τον ΕΟΠΥΥ άκρα του τάφου σιωπή, έκανα και στους 2 την πρώτη δόση, γιατί ήθελα να ξεμπερδεύω με αυτήν πριν αρχίσουν τα σχολεία. Το βράδυ ο μικρός ξύπνησε και παραπονιόταν πως τον πονούσε πολύ το σημείο της ένεσης, αλλά ήπιε ντεπόν και ξανακοιμήθηκε. Διάβασα στο χαρτάκι της συσκευασίας πως είναι από τις πιο συνηθισμένες παρενέργειες. Το πρωί έδωσα μια δόση ντεπόν και στους 2 κι αυτό ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είδα να περνάνε οι μέρες κι από τον ΕΟΠΥΥ άκρα του τάφου σιωπή, έκανα και στους 2 την πρώτη δόση, γιατί ήθελα να ξεμπερδεύω με αυτήν πριν αρχίσουν τα σχολεία. Το βράδυ ο μικρός ξύπνησε και παραπονιόταν πως τον πονούσε πολύ το σημείο της ένεσης, αλλά ήπιε ντεπόν και ξανακοιμήθηκε. Διάβασα στο χαρτάκι της συσκευασίας πως είναι από τις πιο συνηθισμένες παρενέργειες. Το πρωί έδωσα μια δόση ντεπόν και στους 2 κι αυτό ήταν.

 

Ναι και εμάς πέρα απο πυρετό ειχε πόνο στο σημείο της ενεσης δεν μπορούσε να περπατήσει για μια μερα και ας έδωσα παυσίπονο ... Αλλα πέρασε την επόμενη!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ενημερωθήκαμε χθες να το κάνουμε και ρώτησα τον γιατρό που δεν είναι υπερβολικός γενικά αν μπορούμε να το αποφύγουμε γιατί είναι 5μιση πια μπας και δεν τον εβαζα στην διαδικασια, αλλά είναι απόλυτος. Οποτε θα το κάνουμε άμεσα και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βέβαια! Ίσα-ίσα που στα 5,5 είναι ακόμα πιο επιρρεπής από ότι σε μικρότερη ηλικία, γιατί η μηνιγγίτιδα "προτιμά" τους εφήβους, αλλά και τα παιδιά σχολικής ηλικίας.

 

Το κόστος, πάντως, είναι τεράστιο. Αν έχεις 2 παιδιά, θες κοντά 500 ευρώ, και αν το ένα είναι κάτω του έτους, χρειάζεται και 3η δόση, οπότε μιλάμε για 600 ευρώ! Ας το έβαζαν, τουλάχιστον, με συμμετοχή 25%!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια... Ειδικα οι γιατροι της παρεας ;) ποσο καιρω πρεπει να κυκλοφορει ενα εμβολιο για να θεωρηθει ασφαλες οσον αφορα την πραγματικη αγορα;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν τώρα ακριβώς.

Έκλεισα ραντεβού να το κάνουμε την Τρίτη και τρώγομαι...

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...