Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

16 μηνών κάπως πίσω στην ανάπτυξη


Recommended Posts

Γεια και χαρά σε όλες και όλους!

 

Διαβάζω το forum πολύ πολύ καιρό, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Έχω μία μικρούλα 16 μηνών, η οποία δεν περπατάει ακόμα. Μπουσουλάει σε καλή ταχύτητα, σηκώνεται με μεγάλη ευκολία πιανόμενη από τα έπιπλα, κάνει 2-3 βηματάκια κρατώντας το ένα χέρι, κάνει πλάγια βήματα, σκαρφαλώνει... αλλά μέχρι εκεί. Ο παιδονευρολόγος διέγνωσε πολύ ελαφριά υποτονία και χαλαρές αρθρώσεις.

 

Με προβληματίζει, όμως, το γεγονός ότι ούτε μιλάει. Εκτός από "μπαμπά" και "κιακιά"(=γιαγιά), δε λέει κάτι άλλο. Μπαμπαλίζει, παράγει τον ήχο "σσσσ.." κατ' εντολή, κάνει τον ήχο του αλόγου, επίσης κατ' εντολή, αλλά μέχρι εκεί. Αναγνωρίζει 8 σημεία του σώματος, πολλά ζωάκια, μέρη του σπιτιού, εκτελεί απλές εντολές: "βάλε", "δώσε", "πάμε", "κάνε παλαμάκια", "κάνε γεια σου" κτλ... Συνεργάζεται πολύ καλά στο ντύσιμο και έχει αρχίσει να κάνει προσπάθειες να τρώει μόνη της.

 

Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω, αν γνωρίζετε παρόμοιες περιπτώσεις και τι εξέλιξη είχαν τα παιδάκια.

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιος μου έλεγε λιγότερα στην ηλικία της κόρης σου και η βαφτιστήρα μου στάθηκε στα πόδια της όταν ήταν 18 μηνών. Και τα δύο είναι τώρα 3 χρονών, τρέχουν και μιλάνε ροδάνι. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τη είπε ο παιδιατροα για την ομιλία της γιατι εμενα μου φαίνεται τελεια!!! Τι περιμένεις για αυτη την ηλικια;

 

Για το περπάτημα ο Παιδιατρος σου εχει πολυ δίκιο, αν η μικρή εχει χαλαρες αρθρωσεις θα καθυστερήσει λιγο ! Ο δικός μου ειχε (πολυ ελαφριά μορφή) και περπάτησε στους 14 μηνες αλλα μια φιλενάδα μου το κοριτσάκι της με πιο σοβαρή μορφή περπάτησε στους 21

Πήγαινε σε φυσιοθεραπευτή αν μπορεις, υπαρχουν ασκησουλες που μπορει να κανει να δυναμώσει τους μυς στην περιοχή ωστε να περπατήσει πιο γρηγορα :-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

ευχαριστώ για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις. Έχουμε ξεκινήσει ήδη φυσιοθεραπείες και ο φυσιοθεραπευτής είπε πως θα περπατήσει στους 20-22 μήνες. Δεν βλέπει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα.

 

Πάντως, γενικώς με ανησυχεί γιατί έχει την εικόνα περισσότερο ενός μωρού, παρά ενός νηπίου. Φοβάμαι μήπως παρουσιάσει προβλήματα στην αντίληψη...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, γενικώς με ανησυχεί γιατί έχει την εικόνα περισσότερο ενός μωρού, παρά ενός νηπίου. Φοβάμαι μήπως παρουσιάσει προβλήματα στην αντίληψη...

Γιατί το λες αυτό;

επειδή ακόμα δεν περπατάει,σου δίνει την εικόνα μωρου?

 

Ολα αυτα που λέει και κάνει ομως δεν θα τα δεις σε ένα μωρό..

 

Είναι άδικο να σκέφτεσαι έτσι..είναι μικρούλα και εφόσον έχετε αρχίσει κ φυσθεραπ θα έρθει και το περπάτημα σιγά σιγά...

 

Ίσως αγχώνεσαι περισσότερο απο οτι πρέπει..

εκτός κι αν υπάρχουν κι αλλα που σε ανησυχούν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,

ευχαριστώ για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις. Έχουμε ξεκινήσει ήδη φυσιοθεραπείες και ο φυσιοθεραπευτής είπε πως θα περπατήσει στους 20-22 μήνες. Δεν βλέπει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα.

 

Πάντως, γενικώς με ανησυχεί γιατί έχει την εικόνα περισσότερο ενός μωρού, παρά ενός νηπίου. Φοβάμαι μήπως παρουσιάσει προβλήματα στην αντίληψη...

 

Δεν ξερω τι σου εχει πει η Παιδιατρος παντως η μικρή σου κανει πολλα περροσοτερα απο άλλους στην ίδια ηλικια σε οτι εχει να κανει με ομιλία/επικοινωνία!!

Αν ο περίγυρος σου σε αγχώνει μην τις ακους!!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω άλλα παιδάκια στην ηλικία της και μου φαίνεται ότι η μικρούλα μου είναι κάπως "πίσω"... Γενικώς, δείχνει την εικόνα ενός μωρού 12 μηνών πάνω-κάτω. Ακόμα, δεν ενδιαφέρεται να παίξει με άλλα παιδιά. Την ενδιαφέρουν περισσότερο τα ίδια τα παιχνίδια-αντικείμενα. Επίσης, το ενδιαφέρον της για εξερεύνηση δεν είναι πολύ έντονο. Όταν πάμε σε κάποιο σπίτι που δεν ξέρει, θα το γυρίσει μπουσουλώντας για να το εξερευνήσει, αλλά δε θα προσπαθήσει να ανοίξει ντουλάπια και συρτάρια. Αυτό το κάνει, αλλά όχι με πολύ πάθος, στο σπίτι μας και στης γιαγιάς της.

 

Πάντως, αυτή η αργοπορία στη βάδιση με έχει τρελάνει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι σου εχει πει η Παιδιατρος παντως η μικρή σου κανει πολλα περροσοτερα απο άλλους στην ίδια ηλικια σε οτι εχει να κανει με ομιλία/επικοινωνία!!

Αν ο περίγυρος σου σε αγχώνει μην τις ακους!!

 

Ο παιδίατρος θεωρεί ότι θα έπρεπε να λέει περισσότερα πράγματα... Αγχώνομαι και μάλιστα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως, αυτή η αργοπορία στη βάδιση με έχει τρελάνει!

 

Αν σ'εχει τρελανει η αργοπορια , ετοιμασου για το Δαφνι μολις περπατησει!!

Μια χαρα ειναι το παιδακι σου , μην ψαχνεις να βρεις το λαθος , το "κουσουρι" που λενε , απλα η μικρη σου θελει το χρονο της!

Link to comment
Share on other sites

Αν σ'εχει τρελανει η αργοπορια , ετοιμασου για το Δαφνι μολις περπατησει!!

Μια χαρα ειναι το παιδακι σου , μην ψαχνεις να βρεις το λαθος , το "κουσουρι" που λενε , απλα η μικρη σου θελει το χρονο της!

 

Το Δαφνί το φοβάμαι πάντως... Μέχρι να περπατήσει σίγουρα θα με κλείσουν εκεί!

 

Εσείς έχετε υπ' όψιν σας άλλα παιδάκια που άργησαν στη βάδιση και την ομιλία και παρ'όλα αυτά "ισοφάρισαν" αργότερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδίατρος θεωρεί ότι θα έπρεπε να λέει περισσότερα πράγματα... Αγχώνομαι και μάλιστα πολύ!

 

sorry κιόλας αλλα λίγο υπερβολικό τον βρίσκω το παιδίατρο,εκτός κι αν στο ιατρείο του έχουν μαζευτεί τα παιδιά-θαύματα..

 

Ξέρω παιδάκια 2χρόνων που λένε όσα η δικιά σου,τι πρέπει να κάνουν οι μανάδες τους;

 

Κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι τόσο..

Link to comment
Share on other sites

sorry κιόλας αλλα λίγο υπερβολικό τον βρίσκω το παιδίατρο,εκτός κι αν στο ιατρείο του έχουν μαζευτεί τα παιδιά-θαύματα..

 

Ξέρω παιδάκια 2χρόνων που λένε όσα η δικιά σου,τι πρέπει να κάνουν οι μανάδες τους;

 

Κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι τόσο..

 

Δίκιο έχεις, αλλά νομίζω ότι είναι ο συνδυασμός που με αγχώνει. Εννοώ και ότι δεν περπατάει και ότι δε μιλάει.

 

Ωστόσο, στον περίγυρό μας έχουμε 4-5 παιδάκια παρόμοιας ηλικίας και είναι σχεδόν όλα σε πιο προχωρημένο στάδιο. Τα δύο -και μάλιστα αγοράκια- δεν έχουν κλείσει τα 2 ακόμα και μπορείς να κάνεις μαζί τους κανονικό διάλογο!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή ανιψιά μου, 20 μηνών άρχισε να περπατάει μονη της,η ομιλία της ;

ούτε τα μισα απο την δικιά σου δεν έλεγε,το πρώτο δόντι το έβγαλε 16μηνών...

 

Τώρα σχεδόν δυόμισι μόνο στην ομιλία είναι λίγο πίσω...

η δικιά σου είναι μονο 16μηνών ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι!

 

Τι να πω; Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ. Πάντως, είναι παρήγορη η πληροφορία για την ανηψιά σου!

Εύχομαι για όλα τα παιδάκια να προχωρήσουν καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι!

 

Τι να πω; Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ. Πάντως, είναι παρήγορη η πληροφορία για την ανηψιά σου!

Εύχομαι για όλα τα παιδάκια να προχωρήσουν καλά!

 

Aμα ανησυχείς τόοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ γιατι δεν ρωτά την παιδίατρο αν εχει νόημα να δει το μωρό αναπτυξιολόγος??

Ουτε εγω πιστευω ότι είναι πιθανόν να έχει αρνητική εξέλιξη το παιδί αλλά αν πας μια επίσκεψη σε παιδονευρόλο-αναπτυξιολόγο θα σου φύγει η ιδέα και θα ηρεμήσεις.

Μπορεις να κλείσεις ραντεβού και σε δημόσιο νοσοκομείο. Και να αργει το ραντεβού, στην δική σου περίπτωση δεν επείγεστε. Το πιθανότερο είναι όταν θα έρθει η ώρα του ραντεβού να σου πεί η μικρή "μαμά βαριέμαι...μήπως μπορείς να το ακυρώσεις???":p:p:p:p δηλ το "πρόβλημα" θα έχει λυθεί από μόνο του!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,

ευχαριστώ για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις. Έχουμε ξεκινήσει ήδη φυσιοθεραπείες και ο φυσιοθεραπευτής είπε πως θα περπατήσει στους 20-22 μήνες. Δεν βλέπει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα.

 

Πάντως, γενικώς με ανησυχεί γιατί έχει την εικόνα περισσότερο ενός μωρού, παρά ενός νηπίου. Φοβάμαι μήπως παρουσιάσει προβλήματα στην αντίληψη...

 

Μα δεν είναι νήπιο ακόμη......;) και 2 χρονών μπορεί να έχει την εικόνα μωρού !!!! οσο για την ομιλία, είναι πολύ μικρή για να έχεις περισσότερες απαιτήσεις.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

κουκλιτσα μου το παιδι δεν εχει κανενα προβλημα.μια χαρα τα κανει ολα.εγω λεω να αλλαξεις παιδιατρο ή να παρεις δευτερη γνωμη απο καποιον αλλο.εμενα 16 μηνων ελεγε μα(μαμα)μπα(μπαμπα) λιο (νερο)ηχους και μιμησεις ζωων ουτε κατα διανοια (περιπου 18 μηνων αρχισε να τα κανει)οποτε τι να λεμε τωρα?:P:p:p:p τωρα απλα δεν σταματαει να μιλαει οληηηηη την ωρα;)

Link to comment
Share on other sites

κουκλιτσα μου το παιδι δεν εχει κανενα προβλημα.μια χαρα τα κανει ολα.εγω λεω να αλλαξεις παιδιατρο ή να παρεις δευτερη γνωμη απο καποιον αλλο.εμενα 16 μηνων ελεγε μα(μαμα)μπα(μπαμπα) λιο (νερο)ηχους και μιμησεις ζωων ουτε κατα διανοια (περιπου 18 μηνων αρχισε να τα κανει)οποτε τι να λεμε τωρα?:P:p:p:p τωρα απλα δεν σταματαει να μιλαει οληηηηη την ωρα;)

 

κι ο δικός μου 19-20 μηνών , έκανε μιμήσεις ζώων και λίγες λεξούλες, στα 2 μικρές προτασούλες (2 λέξεων) και στα 2,5 μιλούσε κανονικά. :P

 

16 μηνών , μωρό είναι , δεν χρειάζεται τόσο άγχος:D

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλες και όλους!

 

Διαβάζω το forum πολύ πολύ καιρό, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Έχω μία μικρούλα 16 μηνών, η οποία δεν περπατάει ακόμα. Μπουσουλάει σε καλή ταχύτητα, σηκώνεται με μεγάλη ευκολία πιανόμενη από τα έπιπλα, κάνει 2-3 βηματάκια κρατώντας το ένα χέρι, κάνει πλάγια βήματα, σκαρφαλώνει... αλλά μέχρι εκεί. Ο παιδονευρολόγος διέγνωσε πολύ ελαφριά υποτονία και χαλαρές αρθρώσεις.

 

Με προβληματίζει, όμως, το γεγονός ότι ούτε μιλάει. Εκτός από "μπαμπά" και "κιακιά"(=γιαγιά), δε λέει κάτι άλλο. Μπαμπαλίζει, παράγει τον ήχο "σσσσ.." κατ' εντολή, κάνει τον ήχο του αλόγου, επίσης κατ' εντολή, αλλά μέχρι εκεί. Αναγνωρίζει 8 σημεία του σώματος, πολλά ζωάκια, μέρη του σπιτιού, εκτελεί απλές εντολές: "βάλε", "δώσε", "πάμε", "κάνε παλαμάκια", "κάνε γεια σου" κτλ... Συνεργάζεται πολύ καλά στο ντύσιμο και έχει αρχίσει να κάνει προσπάθειες να τρώει μόνη της.

 

Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω, αν γνωρίζετε παρόμοιες περιπτώσεις και τι εξέλιξη είχαν τα παιδάκια.

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

 

Καταρχην γιατι συγχεεις το κινητικο προβλημα με την ομιλια??? για εμενα ειναι λαθος, αυτα τα 2 δεν συμβαδιζουν σε καμια περιπτωση, μπορει να εχουν αποκλισεις μετριου βαθμου αλλα το ενα δεν αναιρει το αλλο!!!

 

Και για να μην μακρυγορω, θα σου πω πως η δικη μου μικρουλα (27 μηνων), περπατησε χωρις βοηθεια 10 μηνων, αλλα ακομα δεν λεει λεξεις, πλην ορισμενων, οπως: μαμα, μπαμπα, παππου, γιαγια, κατι, κιαο (και αλλο), κακα, τσις, τσαο, παω κλπ...

 

Οποτε, εστιασε στις φυσικοθεραπειες και μην πιεζεσαι εφοσον δεν διαγνωστηκε αλλο προβλημα, πλην του κινητικου απο τον παιδονευρολογο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Aμα ανησυχείς τόοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ γιατι δεν ρωτά την παιδίατρο αν εχει νόημα να δει το μωρό αναπτυξιολόγος??

Ουτε εγω πιστευω ότι είναι πιθανόν να έχει αρνητική εξέλιξη το παιδί αλλά αν πας μια επίσκεψη σε παιδονευρόλο-αναπτυξιολόγο θα σου φύγει η ιδέα και θα ηρεμήσεις.

Μπορεις να κλείσεις ραντεβού και σε δημόσιο νοσοκομείο. Και να αργει το ραντεβού, στην δική σου περίπτωση δεν επείγεστε. Το πιθανότερο είναι όταν θα έρθει η ώρα του ραντεβού να σου πεί η μικρή "μαμά βαριέμαι...μήπως μπορείς να το ακυρώσεις???":p:p:p:p δηλ το "πρόβλημα" θα έχει λυθεί από μόνο του!!

 

Μα, έχω πάει ήδη σε παιδονευρολόγο. Το ανέφερα στο πρώτο ποστ... Ξέρω ότι σε τόσο μικρή ηλικία είναι κάπως δύσκολο να "προβλεφθεί" ποια θα είναι η πρόγνωση ενός παιδιού, ειδικά όταν δεν είναι βαριάς μορφής.

Μακάρι, πάντως, τα λόγια σου να βγουν αληθινά!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην γιατι συγχεεις το κινητικο προβλημα με την ομιλια??? για εμενα ειναι λαθος, αυτα τα 2 δεν συμβαδιζουν σε καμια περιπτωση, μπορει να εχουν αποκλισεις μετριου βαθμου αλλα το ενα δεν αναιρει το αλλο!!!

 

Και για να μην μακρυγορω, θα σου πω πως η δικη μου μικρουλα (27 μηνων), περπατησε χωρις βοηθεια 10 μηνων, αλλα ακομα δεν λεει λεξεις, πλην ορισμενων, οπως: μαμα, μπαμπα, παππου, γιαγια, κατι, κιαο (και αλλο), κακα, τσις, τσαο, παω κλπ...

 

Οποτε, εστιασε στις φυσικοθεραπειες και μην πιεζεσαι εφοσον δεν διαγνωστηκε αλλο προβλημα, πλην του κινητικου απο τον παιδονευρολογο!!!

 

Δεν τα συγχέω... Με ανησυχεί που είναι πίσω και στους δύο τομείς. Αν υπολειπόταν μόνο στον ένα, ίσως να μη με ανησυχούσε τόσο. Επίσης, όπως ανέφερα, νομίζω ότι κάποιες ελαφριές περιπτώσεις μπορούν εύκολα να ξεφύγουν από έναν παιδονευρολόγο σε τόσο μικρή ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα συγχέω... Με ανησυχεί που είναι πίσω και στους δύο τομείς. Αν υπολειπόταν μόνο στον ένα, ίσως να μη με ανησυχούσε τόσο. Επίσης, όπως ανέφερα, νομίζω ότι κάποιες ελαφριές περιπτώσεις μπορούν εύκολα να ξεφύγουν από έναν παιδονευρολόγο σε τόσο μικρή ηλικία.

 

 

Γιατί αποφάσισες ότι είναι ''πίσω'' και στους 2 τομείς ? Το θέμα αργοπορίας του περπατήματος ,όπως λες, το αντιμετωπίζετε. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα έπρεπε σε αυτή την ηλικία να μιλάει ?:P

 

Αλλά παιδιά μιλάνε 18 μηνών, άλλα στα 2, στα 2,5....εγώ προσωπικά θα ανησυχούσα αν το παιδί μου δεν μιλούσε σχετικά κατανοητά στα 2,5.

 

Αλλά αν ανησυχείς τόσο πολύ , πήγαινε σε έναν αναπτυξιολόγο. Ο παιδίατρος δεν νομίζω ότι είναι ο απολύτως κατάλληλος.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ σταμάτα να αγχώνεσαι! Μεταδίδεις ανασφάλεια στο παιδάκι!

 

Για να έχεις μέτρο σύγκρισης, ο δικός μου είναι 17 μηνών και το μόνο που λέει είναι μαμ (φαγητό) και γου-γου (σκύλος).

 

Αλλά δεν ανησυχώ, γιατί επικοινωνούμε μια χαρά, είναι πολύ κοινωνικός και φυσιολογικότατος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...