Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Just now, Melia13 said:

Ακριβως επειδη ειμαστε αγνωστοι μιλαμε (και η θεματοθετρια και εμεις) πιο ανοιχτα εδω μεσα

 

Αν ήταν τόσο απλό, δυστυχώς, θα τα λύναμε όλα εδω μέσα.....Υπάρχουν πολλά που είχα σκεφτεί κι εγώ να γράψω, αλλά το κυριότερο νομίζω ειναι να βοηθηθεί η κοπέλα - εκεί που πρέπει - που προφανώς είναι αρκετά φορτισμένη με όλο αυτό που συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Melia13 είπε:

Ακριβως επειδη ειμαστε αγνωστοι μιλαμε (και η θεματοθετρια και εμεις) πιο ανοιχτα εδω μεσα

Σε ευχαριστω για την κατανοηση..αυτο μολις απαντησα..❤

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Αν ήταν τόσο απλό, δυστυχώς, θα τα λύναμε όλα εδω μέσα.....Υπάρχουν πολλά που είχα σκεφτεί κι εγώ να γράψω, αλλά το κυριότερο νομίζω ειναι να βοηθηθεί η κοπέλα - εκεί που πρέπει - που προφανώς είναι αρκετά φορτισμένη με όλο αυτό που συμβαίνει.

Καταλαβαινω πως το λες, αλλα πραγματικα δν θελω να με ξερει κανεις..ειναι σημαντικος παραγοντας για καποια πραγματα..γιατι οι γνωστοι κ φιλοι επηρρεαζονται απο το γεγονος οτι σε ξερουν...ή τον ανθρωπό σου κ απαντανε διαφορετικα...δν ψαχνω λυση...ψαχνω αυτην την συζητηση που γινεται..

Just now, maripoz είπε:

Συγνώμη η κοπέλα θέλει τρίτο παιδί, να πάει σε ψυχολόγο για την επιθυμία της αυτή? Ποιο είναι το πρόβλημα με το να θέλει κι άλλο μωρό?? Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα και το βρίσκω πολύ υγιές. Να πάει σε ψυχολόγο για να την υποστηρίξει στην αντιπαράθεση με τον άντρα της ναι αλλά όχι επειδή θέλει να είναι μαμά πλήρους απασχόλησης. Δικαίωμα της και πολύ καλά κάνει εφόσον μπορεί!

Εκει αρχιζω κ το χανω νομιζω..σκεφτομαι οτι ειμαι τρελη κ αχαριστη που επιθυμω κ αλλο παιδι!κ οτι εχει την αρνηση σε θεματα που δν με πειθουν ενω ειμαστε καλα σε πολλα επιπεδα...πφφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Είπε κανείς να πάει σε ψυχολόγο επειδή θέλει κι άλλο παιδί?

ναι: 

1 hour ago, Melia13 είπε:

Ποια ειναι αυτη η αναγκη που θα σου καλυψει που δεν την εχεις καλυψει με τα αλλα 2?  Καλα το σκεφτηκες να δεις μια ψυχολογο νομιζω.

Επισης, 

Just now, Yovanna είπε:

 

Just now, maripoz είπε:

Δικαίωμα της και πολύ καλά κάνει εφόσον μπορεί!

Τι εννοείς με αυτό? Ότι το σωστό για όποια έχει τη δυνατότητα, είναι να κάθεται στο σπίτι με τα παιδιά της

Ειναι ξεκαθαρο τι λεει: οποια θελει (ελευθερια/δικαιωμα) και μπορει κανει πολυ καλα. Γιατι πας να το κανεις: οποια μπορει πρεπει; Νομιζω πως παραποιεις τα λεγομενα της για να ξεκινησει νεος κυκλος αντιδρασεων.

Just now, NanaD είπε:

Σε ευχαριστω για την κατανοηση..αυτο μολις απαντησα..❤

Καταλαβαινω πως το λες, αλλα πραγματικα δν θελω να με ξερει κανεις..ειναι σημαντικος παραγοντας για καποια πραγματα..γιατι οι γνωστοι κ φιλοι επηρρεαζονται απο το γεγονος οτι σε ξερουν...ή τον ανθρωπό σου κ απαντανε διαφορετικα...δν ψαχνω λυση...ψαχνω αυτην την συζητηση που γινεται..

Εκει αρχιζω κ το χανω νομιζω..σκεφτομαι οτι ειμαι τρελη κ αχαριστη που επιθυμω κ αλλο παιδι!κ οτι εχει την αρνηση σε θεματα που δν με πειθουν ενω ειμαστε καλα σε πολλα επιπεδα...πφφφφφ

Η επιθυμια σου να φερεις εναν ακομη ανθρωπο στον κοσμο δεν σε κανει τρελη και αχαριστη, αν ειναι δυνατον! Σε κανει απολυτα συνειδητοποιημενη και κατι στην καρδουλα σου το ζηταει. Κι εγω θα σου προτεινα να πας σε καποιον ειδικο, ιδανικα μαζι με τον συζυγο, για να δουλεψετε λιγο με τον εαυτο σας, την σχεση σας, τις επιθυμιες αλλα και τα κωλυμματα που υπαρχουν απο την καθε πλευρα. Αν το καταπιεσεις θα σε τρωει μια ζωη. Μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου, πηγαινετε μαζι να συζητησετε σε ουδετερο εδαφος, με ανθρωπο που θα σας βοηθησει να πορευτειτε μαζι,  ο,τι κι αν αποφασισετε :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

 Νομιζω πως παραποιεις τα λεγομενα της για να ξεκινησει νεος κυκλος αντιδρασεων

Άλλη όρεξη δεν είχα. Μάλλον εσύ το κάνεις αυτό. Κανείς δεν θα έλεγε να πάει κάποια σε ψυχολόγο επειδή θέλει τρίτο παιδί. Θέλω να πιστεύω ότι είσαι πιο έξυπνη από αυτό που δείχνεις τώρα. Επίσης άλλο δικαίωμα της, άλλο πολύ καλά κάνει. Το πρώτο δείχνει τα αυτονόητα, το δεύτερο επικροτεί την απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Άλλη όρεξη δεν είχα. Μάλλον εσύ το κάνεις αυτό. Κανείς δεν θα έλεγε να πάει κάποια σε ψυχολόγο επειδή θέλει τρίτο παιδί. Θέλω να πιστεύω ότι είσαι πιο έξυπνη από αυτό που δείχνεις τώρα. Επίσης άλλο δικαίωμα της, άλλο πολύ καλά κάνει. Το πρώτο δείχνει τα αυτονόητα, το δεύτερο επικροτεί την απόφαση.

Φυσικά επικροτω την απόφαση της να κάτσει σπίτι με τα παιδιά της εφόσον αυτό θέλει, δεν κατάλαβαινω την ένσταση σου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγραψα ενα κειμενο κ δν εμφανιστηκε..οτι ναναι..Ας τα πω για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενη:

Ενταξει ειμαι ξανθια αλλα οχι τοσο χαζη που να περιμενω διαδικτυακη λυση για ενα τετοιο ζητημα..Με ψυχολογο δν εχω κολληματα..παω ανετα γιατι θα λυσω αλλα τοσα που δν ξερω ισως...αλλα στο θεμα μου/μας

1ον ο αντρας μου εχει μια ικανοποιητικη δουλεια (πιο καλα απο καλα) θεωρει οτι να δουλευω για 8-10 ωρες για να παιρνω 600-800 ευρω δν βοηθαω καπου οικονομικα αλλα θα πληρωνω κ πιο πολλα μια ξενη γυναικα να μεγαλωνει τα παιδια μας...αν του πω τελος θα παω για δουλεια δν θα μου πει κατι θα πει αν το θεωρεις νορμαλ αυτο οκ παω πασο... 

2ον Η τελευταια δουλεια μου ηταν η αξιοποιηση του 3ου πτυχιου μου κ δουλευα 8ωρο 460ευρω...μενω εγκυος στο 1ο θα επρεπε να δινω πολλα παραπανω για να εχω μια ξενη γυναικα να μου μεγαλωνει το παιδι..συνθηκες οχι ιδιατερα ιδανικες οποτε κ σταματησα..ηρθε το δευτερο καπακι κ εμεινα σπιτι..κ σημαντικο ειναι για εμενα εφοσον μπορουσα κ δν εχω θεμα

3ον το 2ο πτυχιο μου που εχει σχεση με τηβ προοπτικη μιας καριερας..χμμμ θελει πιο πολλα να δωσω για να την αποκτησω την καριερα παρα να λαμβανω..πολλες ωρες εκτος σπιτιου..ακανονιστο ωραριο...γυναικα 24/24ωρο σπιτι..οχι ευχαριστω δν θα παρω συνειδητοποιημενα...κ εδω ο αντρας μου με υποστηριζει αλλα λογω μικρων παιδιων σε δευτερη φαση για ευνοητους λογους...δν μου εχει απαγορευσει κατι..με κοινη λογικη εγιναν

4ον Εχουμε καθε καλο (προς το παρον Δοξα το Θεο) κ αρκετα θεματα λυμενα..οποτε το "κουραστηκα" ή δν εχω 3 σπιτια να γραψω στο καθενα κ δν μπορω να τα σπουδασω στην Αμερικη κ τα 3 δν με πειθουν ως επιχειρηματα..ναι σεβομαι οτι θελει να μας παρεχει τα παντα απλοχερα αλλα οκ μην υπερβαλλουμε κατ εμε...

5ον Δεν θεωρω οτι ειμαι τρελη γιατι θελω παιδι..δν μου αρεσει που μου εχει κολλησει σε βαθμο να εχουμε τσακωμους αλλα απο την αλλη νιωθω με τα λεγομενα του παραλογη για κατι νορμαλ...Δηλαδη γιατι να πρεπει να απαριθμησω τα θετικα ενος ακομα παιδιου; Ειμαι ευτυχισμενη με τα παιδια μας..ειμαι ευτυχισμενη μαζι του..τι πιο ομορφο να δημιουργησουμε εναν ακομη ανθρωπο;

6ον το προβλημα υγειας μου με τις εγκυμοσυνες εφτιαξε..εμφανιστηκε σοβαρη οστεοπενια λογω χρονιας ληψης κορτιζονης..αν ειχε να διαλεξει ο αντρας μου ακομα ενα παιδι ή εμενα..εμενα θα διαλεγε..κ εγω το ιδιο..αν μου πει ο γιατρος τελος τωρα θεραπεια δν θα εμπαινα σε καμια διαδικασια..μου εδωσε περιθωριο κ μου ειπε χαλαρα δες το κ αυτο το χρονο κ μιλαμε..

7ον Σαφεστατα δν θεωρω νορμαλ τους καβγαδες..σαφεστατα κ δν ειναι νορμαλ τα μουτρα μου κ αυτο προσπαθω να καταλαβω κ να ρυθμισω...Ναι τον κατανοω σε πολλα πραγματα αλλα δν μου αρκουν οπως ειπα τα επιχειρηματα του

8ον σταματησα πλεον να αναφερομαι στο θεμα..ειμαι στη φαση που προσπαθω να συμφιλιωθω με εμενα κ τα θελω μου κ να περασω στα δικα του. Εννοειται θα μιλησω με ψυχολογο..ωστοσο την επιθυμια δν ξερω αν την αλλαζει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Κανείς δεν θα έλεγε να πάει κάποια σε ψυχολόγο επειδή θέλει τρίτο παιδί. 

Μα ειπώθηκε ήδη, στο παρέθεσα, γιατί δεν το δέχεσαι; Ήταν ξεκάθαρο πως γράφτηκε ότι επειδη δεν καλύφθηκε κάποια ανάγκη της από τα δύο της παιδιά, θέλει τρίτο. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, NanaD said:

Σε ευχαριστω για την κατανοηση..αυτο μολις απαντησα..❤

Καταλαβαινω πως το λες, αλλα πραγματικα δν θελω να με ξερει κανεις..ειναι σημαντικος παραγοντας για καποια πραγματα..γιατι οι γνωστοι κ φιλοι επηρρεαζονται απο το γεγονος οτι σε ξερουν...ή τον ανθρωπό σου κ απαντανε διαφορετικα...δν ψαχνω λυση...ψαχνω αυτην την συζητηση που γινεται..

Εκει αρχιζω κ το χανω νομιζω..σκεφτομαι οτι ειμαι τρελη κ αχαριστη που επιθυμω κ αλλο παιδι!κ οτι εχει την αρνηση σε θεματα που δν με πειθουν ενω ειμαστε καλα σε πολλα επιπεδα...πφφφφφ

 

Κανένα πρόβλημα και απολύτως θεμιτό οτι νιώθεις άνετα με την κουβέντα αυτή και σε βοηθάει σε κάποιο βαθμό. Απλώς δεν θεωρώ οτι θα πάρεις όλες τις απαντήσεις που χρειάζεσαι χωρίς τη βοήθεια ειδικού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Φυσικά επικροτω την απόφαση της να κάτσει σπίτι με τα παιδιά της εφόσον αυτό θέλει, δεν κατάλαβαινω την ένσταση σου 

Εάν αυτό θέλει συμφωνώ. Έγραψε όμως ότι θα ήθελε να συνεχίσει να εργάζεται. Είχα καταλάβει ότι άφησε κάποια καριέρα. Μετά βέβαια είπε ότι δούλευε 8ωρο για 460 ευρώ, οπότε προφανώς καμία καριέρα δεν υπήρχε και καλά έκανε και σταμάτησε. Αυτά. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza δν θεωρω οτι ειναι θεμα καλυψης αναγκων τα παιδια..φυσικο επακολουθο το θεωρω ενος ερωτα..μια ολοκληρωσης μια σχεσης..δλδ κ ενα θα μπορουσαμε να κανουμε κ τελος να μην το ξανασκεφτουμε..απλα πεερναω ωραια με ρα παιδια μου..τη βρισκω με την αναμπουμπουλα..ναι κουραστηκα..ναι θελω να κοιμηθω..αλλα με κανει χαρουμενη η ιδεα ενος αλλου μπεμπε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza said:

Μα ειπώθηκε ήδη, στο παρέθεσα, γιατί δεν το δέχεσαι; Ήταν ξεκάθαρο πως γράφτηκε ότι επειδη δεν καλύφθηκε κάποια ανάγκη της από τα δύο της παιδιά, θέλει τρίτο. 

 

Μπορεί και να ισχύει, μπορεί και όχι......Προφανώς στη ζωή όταν θέλουμε κάτι είναι για να καλύψει μια ανάγκη, δεν γίνεται έτσι μόνο του χωρίς κίνητρα. Το ποια είναι αυτή η ανάγκη και πως θα μάθει να τη διαχειρίζεται (μαζί με πολλά άλλα), ειλικρινά δεν θεωρώ οτι είναι κάτι που θα της λύσουμε εμείς....είναι λάθος να δίνεται αυτή η εντύπωση, όπως και λάθος είναι να πάει κάποιος να ξεκινήσει θεραπεία με παρωπίδες....

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Κανένα πρόβλημα και απολύτως θεμιτό οτι νιώθεις άνετα με την κουβέντα αυτή και σε βοηθάει σε κάποιο βαθμό. Απλώς δεν θεωρώ οτι θα πάρεις όλες τις απαντήσεις που χρειάζεσαι χωρίς τη βοήθεια ειδικού.

Εννοειται αυτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, NanaD said:

@Sentir...natureza δν θεωρω οτι ειναι θεμα καλυψης αναγκων τα παιδια..φυσικο επακολουθο το θεωρω ενος ερωτα..μια ολοκληρωσης μια σχεσης..δλδ κ ενα θα μπορουσαμε να κανουμε κ τελος να μην το ξανασκεφτουμε..απλα πεερναω ωραια με ρα παιδια μου..τη βρισκω με την αναμπουμπουλα..ναι κουραστηκα..ναι θελω να κοιμηθω..αλλα με κανει χαρουμενη η ιδεα ενος αλλου μπεμπε..

 

Το ζητούμενο όμως εδώ δεν ειναι αν σε κάνει χαρούμενη η ιδέα, το οποίο προσωπικά μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό....το ζητούμενο είναι τι σε κάνει θλιμμένη και τι θα κάνεις γι'αυτό εφ'όσον επηρεάζει τη ζωή και τη σχέση με τον άντρα σου. Ελπίζω η κουβέντα αυτή να βοηθάει κάπως να νιώσεις καλύτερα, αλλά με όλη την ειλικρίνεια, δε νομίζω οτι θα σου λύσει κανένα πρόβλημα.

 

Θέλω να πω, με έναν πολύ, ίσως, απλοικό συλλογισμό:

  • ένα επιπλέον παιδί θα με έκανε χαρούμενο.....αν δεν το κάνω ΟΚ, απλώς δεν θα πάρω αυτη τη συγκεκριμένη χαρά => ΟΚ, συμβαίνει πολύ συχνά στη ζωή
  • ένα επιπλέον παιδί θα με έκανε χαρούμενο.....αν δεν το κάνω θα είμαι θλιμμένος => NOT OK, δηλαδή ζήτημα που πρέπει να λυθεί....και για να λυθεί πρέπει να αναλυθεί

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. :P O σκοπός είναι εσύ μακροπρόθεσμα να είσαι καλά και, κατά συνέπεια, η οικογένειά σου, στο βαθμό που σου αναλογεί και την επηρεάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Με κανει θλιμμενη η αποψη του αντρα μου γιατο το θεμα..δν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μην θελει με αυτα τα επιχειρηματα που λεει..κ δν μπορω να πιστεψω πως πειθουν κ τον ιδιο..γιατι δν τον εχω να σκεφτεται ετσι

Link to comment
Share on other sites

Just now, NanaD said:

Με κανει θλιμμενη η αποψη του αντρα μου γιατο το θεμα..δν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μην θελει με αυτα τα επιχειρηματα που λεει..κ δν μπορω να πιστεψω πως πειθουν κ τον ιδιο..γιατι δν τον εχω να σκεφτεται ετσι

 

Δεν είναι η άποψη του άντρα σου που σε κάνει θλιμμένη, αλλά το πως εσύ την ερμηνεύεις και τη δέχεσαι, εν όψει του δικού σου χαρακτήρα και των επιθυμιών σου. Μπορεί στην τελική το πρόβλημα να μην είναι το παιδί, αλλά το οτι αισθάνεσαι, χωρίς ίσως και να το καταλαβαίνεις, οτι δεν "περνάει" η δική σου επιθυμία στη σχέση αυτή. Μπορεί να λέω βλακείες, μπορεί και όχι.....μπορεί να ισχύει κάτι εντελώς διαφορετικό. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι για να βρεις τις απαντήσεις σε όλα αυτά, θέλει δουλειά και ψάξιμο που αξίζει να κάνεις, δεδομένου οτι κατα τ'αλλα μια χαρά μου ακούγεται η ζωή σου και δε βλέπω κανένα "αντικειμενικό" ή ανυπέρβλητο πρόβλημα....Δεν είναι να πεις οτι ήθελες παιδιά και δεν έχεις καθόλου επειδή δε συμφωνεί ο άντρας σου. Εδώ μιλάμε απλώς για 3 αντί 2.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, NanaD είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.. @chocolate_eater έχεις δίκιο για το θέμα οτι έχουμε 2 παιδακια ηδη κ ναι ειμαι πολύ ευτυχισμένη..προσωπικά ακριβώς γιατι ειμαι ευτυχισμένη θα ήθελα άλλο ενα..νιώθω οτι μπορώ να μεγαλωσω κ αλλο ένα παιδάκι..αντίθετα ο άντρας μου το βλέπει οτι ειμαστε ευτυχισμένοι στοπ.Ναι, μόνο αυτος δουλεύει κ καταλαβαίνω τα αγχη του κ ότι θελει να εξασφαλίσει το καλυτερο μέλλον για τα παιδιά μας κ για εμας..αλλα πχ τη λογικη δν κανω 3ο γιατι δν εχω 3 σπιτια να τους γραψω..ε, με τρελαινει λιγο..με το ζορι ουτε εγω θελω να κανω..απλα πληγωνομαι εγω μεσα μου κ δν μπορω να το αποβαλλω...με πιανει ενα παραπονο γιατι οχι; Φτανω σε σημείο να σκεφτομαι μηπως πραγματι ειμαι αχαριστη που θελω κι αλλο παιδι; Αλλα γιατι να ειναι αχαριστία ή δείγμα μη ικανοποιησης η θεληση για τον ερχομο ενος παιδιου; @mama16 οι συζητησεις κ για πλακα να ξεκινησουν καταφερνουμε να το τερματισουμε ειτε ο ενας ειτε ο αλλος..πιστευω ειναι κ ο τροπος του που με κανει να θυμωνω...το τωρα ξεχασε το..αν θελω θα σου πω...απο την αλλη μου λεει δν σου ειπα να μην κανουμε ποτε απλα τωρα δν μπορω..δν θελω..του εξηγω οτι κ εγω το δεχομαι κ μπορουμε να περιμενουμε αλλα οχι 4 χρονια..ειμαι ανοιχτη σε μια λυση πχ σε 2 χρονια (βεβαια θα πρεπει να δω κ με τη θεραπεια τι θα γινει)...κ παλι αυτα δν πανε με παραγγελιες...επισης επειδη εδωσα τα πραγματα στων παιδιων σε φιλους που περιμενουν παιδακι μου λεει καλα μην τα δινεις ολα γιατι ποτε δν ξερεις...κ στον κολλητο του ειπε δν με νοιαζουν τα αλλα πραγματα το καροτσι κ το καρεκλακι να μας δωσεις γιατι μπορει να κανουμε κ 3ο... κ εγω ακρη δν βγαζω κ οταν του το αναφερω μετα μου λεει αυτα που σας ειπα..καλα δν παιζει κ ξεχασε το...το θεμα ειναι αυτο που λετε ειμαστε 2 κ ειναι θελημα κ των 2..αλλα ειναι αδικο σιγουρα για τη μερια που θελει τελικα να μη γινει..το αντιστροφο φυσικα ισχυει αλλα ποτε ο ερχομος τελικα ενος παιδιου δν ειναι αδικος..το να μην ερθει ειναι αδικια..δν ξερω αν εγινα κατανοητη (νιωθω οτι γραφω εκθεση χαχαχαχαχαα)

Όσο για το να προκυψει ενα "λαθος" με παθος....τρομερα τυχερο κ δυσκολο...

Δν θελω να το συζηταω αλλο μαζι του..δν θελω να τον πιεζω..δν υπαρχει λογος..αλλα ειμαι θλιμμενη..φαονεται στη φατσα μου κ δν ξερω πως να το αποβαλλω..γιαυτο σκεφτηκα μεχρι κ ψυχολογο..δν ξερω πως να το αιτιολογησω..τα παρατησα ολα καριερα, δουλεια, προσωπικα θελω κ εμεινα διπλα στα παιδια μου (οπως πολλες γυναικες μανουλες) τα βλεπω να μεγαλωνουν..να αρχιζουν μα φευγουν απο εμενα..νιωθω περηφανη, δν μετανιωνω λεπτο κ συγχρονως νιωθω οτι θελω ενα ακομα..να δωσω κι αλλα σε ενα ακομα παιδακι..τι να πω..μπορει να κανω λαθος..αλλα δν βρισκω τροπο να το βγαλω απο μεσα μου...

Από αυτά όλα που έγραψες εγώ καταλαβαίνω ότι κ ο σύζυγος δεν είναι αρνητικός στο ενδεχόμενο ενός τρίτου παιδιού απλά ίσως με την πίεση σου του βγαίνει αντίδραση... Προσπάθησε να το αποβάλλεις για λίγο κ κάποια στιγμή συζήτησε το χωρίς πίεση, απ' τη στιγμή που έχεις κ θέμα υγείας θα καταλάβει ότι αν θέλει κ αυτός κ άλλο παιδί θα πρέπει να βάλετε μπρος σε ένα Χ διάστημα

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαίνεται σωστο να τον πιεζεις. Θα έλεγα να το αφήσεις για λιγο καιρο μηπως το ζητήσει απο μόνος του. Κι  εμενα ο αντρας μου με ζαλισε μια εποχή, λέγοντας μου τα ιδια με εσενα. Εγω όμως θελω τα καλύτερα για τα παιδια κι οχι κατι λιγότερο. Επισης κι εγω δεν ειμαι σιγουρη αν εχω αλλες αντοχες.  ΓΙ αυτό το εχω αποκλεισει προσωπικα η τελοσπαντων εχω δωσει ενα ντεντλαιν μερικων ετων, αν αλλαξουν καποια πραγματα, ισως. Ο συζυγος μου θεωρεί πως τιποτα δε μας λειπει και βουρ στο ψητό. Εγω ομως εχω αλλη αποψη. Του το ξεκοψα ενα ωραιο πρωι κι απο τοτε ακρα του τάφου.  Ο συζυγος μαλλον πρεπει να στο ξεκόψει γιατι σου δίνει ελπιδες ετσι.  Πιθανον να μην είναι κι αυτός  σίγουρος (ουτε εγω ειμαι αλλα για το καλο μας εγω το ξεκοψα κι ας μην το πιστευω κατα βαθος για να ησυχασει). Πάντως μην τον πρήζεις , θα αντιδρασει διαφορετικα μετα. Δεν ειναι ωραιο να πιέζουμε τους ανθρώπους..

Σε καταλαβαινω αλλα ως εκει :)

Just now, mama16 είπε:

Από αυτά όλα που έγραψες εγώ καταλαβαίνω ότι κ ο σύζυγος δεν είναι αρνητικός στο ενδεχόμενο ενός τρίτου παιδιού απλά ίσως με την πίεση σου του βγαίνει αντίδραση... Προσπάθησε να το αποβάλλεις για λίγο κ κάποια στιγμή συζήτησε το χωρίς πίεση, απ' τη στιγμή που έχεις κ θέμα υγείας θα καταλάβει ότι αν θέλει κ αυτός κ άλλο παιδί θα πρέπει να βάλετε μπρος σε ένα Χ διάστημα

Με την πιεση το μονο που θα καταφέρει δυστυχως ειναι να της λεει περισσότερα οχι. Κατα κανονα δηλαδη. Υπάρχουν και οι εξαιρεσεις, δεν τον ξέρω και τον άνθρωπο..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, NanaD είπε:

@Sentir...natureza δν θεωρω οτι ειναι θεμα καλυψης αναγκων τα παιδια..φυσικο επακολουθο το θεωρω ενος ερωτα..μια ολοκληρωσης μια σχεσης..δλδ κ ενα θα μπορουσαμε να κανουμε κ τελος να μην το ξανασκεφτουμε..απλα πεερναω ωραια με ρα παιδια μου..τη βρισκω με την αναμπουμπουλα..ναι κουραστηκα..ναι θελω να κοιμηθω..αλλα με κανει χαρουμενη η ιδεα ενος αλλου μπεμπε..

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και συμφωνώ μαζί σου:)

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Κανένα πρόβλημα και απολύτως θεμιτό οτι νιώθεις άνετα με την κουβέντα αυτή και σε βοηθάει σε κάποιο βαθμό. Απλώς δεν θεωρώ οτι θα πάρεις όλες τις απαντήσεις που χρειάζεσαι χωρίς τη βοήθεια ειδικού.

Εννοειται αυτο! :) 

Κοριτσια γενικα με βοηθησατε να συγκεντρωσω τις σκεψεις μου...συμφωνω σχεδον σε ολα με ολα μου λετε κ τα βλεπω με μια λογικη γιατι σε εμενα το τελευταιο διαστημα επικρατει το συναισθημα...ή για να ειμαι πιο σωστη με κυριεύει..αυτο που δν ηθελα απο τους γνωστους κ φιλους ειναι να μου χαιδεψουν τα αυτια κ εδω επειδη ακριβως δν μας γνωριζετε ως ζευγαρι μου απαντησατε πιο "ωμα" χωρις συναισθηματισμους...

Ναι, δν υπαρχει λογος να τον πιεσω κι αλλο γιατι ειναι αδιεξοδος..το μονο που κερδιζουμε ειναι εντασεις...

Πρεπει να διαχειριστω λιγο τον τροπο που αντιμετωπιζω..ξερω πως ειναι κ πνιγμενος φουλ με τη δουλεια κ ειναι σε μια αναμονη για καλυτερη δουλεια με καλυτερες προοπτικες..το χανω οταν μου λεει πχ αν ολα πανε καλα θα παρουμε το ταδε αυτοκινητο...ή θα κανουμε αυτο...ενω μου ειχε πει χαριτολογωντας ας πανε ολα καλα κ θα σου κανω κ 3 παιδια! Μετα μοκο..κ οταν του λεω δν θα κανουμε ενα παιδι αν ολα πανε καλα..ε..μου το αρνειται..τεσπα..πρεπει να ηρεμησω για το καλο ολης της οικογενειας..κ αν δω οτι δν μπορω να το διαχειριστω θα μιλησω με ειδικο..αν κ παιζει να το κανω πιο νωρις για να το αποβαλλω τελειως..

Εχω 2 μωρακια κ τα λατρευω..αν ερθει κ αλλο ενα καλοδεχουμενο..ισως σε καποια φαση το ζητησει κ αυτος..ξερει οτι θελω....ελπιζω να εχω ακομα αντοχες οταν κ αν το ζητησει..γιατι κ εγω εχω βαλει deadline στο θεμα ηλικιας..δν μπορω να 39, 40 να μπω στην διαδικασια...με τιποτα ειδικα με το θεμα υγειας..οτι ειναι για καλο 

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Κι  εμενα ο αντρας μου με ζαλισε μια εποχή, λέγοντας μου τα ιδια με εσενα. Εγω όμως θελω τα καλύτερα για τα παιδια κι οχι κατι λιγότερο. Επισης κι εγω δεν ειμαι σιγουρη αν εχω αλλες αντοχες.  ΓΙ αυτό το εχω αποκλεισει προσωπικα η τελοσπαντων εχω δωσει ενα ντεντλαιν μερικων ετων, αν αλλαξουν καποια πραγματα, ισως. Ο συζυγος μου θεωρεί πως τιποτα δε μας λειπει και βουρ στο ψητό. Εγω ομως εχω αλλη αποψη. Του το ξεκοψα ενα ωραιο πρωι κι απο τοτε ακρα του τάφου.  Ο συζυγος μαλλον πρεπει να στο ξεκόψει γιατι σου δίνει ελπιδες ετσι.  Πιθανον να μην είναι κι αυτός  σίγουρος (ουτε εγω ειμαι αλλα για το καλο μας εγω το ξεκοψα κι ας μην το πιστευω κατα βαθος για να ησυχασει).

Μαλλον πρεπει να τα πω λιγο με τον αντρα σου!αχχαχαχαχαχχαχαχαχχα..ρε τι τραβαμε!πλακα κανω μην παρεξηγηθω!Νομιζω παντως οτι ειναι διαφορετικα να το θελει η γυναικα κ αλλιως να το θελει ο αντρας...αν κ τις περισσοτερες περιπτωσεις που ξερω θελει ο αντρας κ δν θελει η γυναικα...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, NanaD είπε:

Να δουλεψω;;;Μακαρι να το εκανα..αλλα δν ειναι υπερ!εκτος αν βρω ΤΗ δουλεια που να αποφερει ενα σημαντικο κερδος που να αξιζει να αφησω τα παιδια με νταντα ή σχολειο..θεωρει πιο σημαντικο να μεγαλωσω τα παιδια μας..απο το να μεγαλωσουν με νταντα (που συμφωνω εν μερη)αν θελω να κανω κατι ας κανω κατι που μου αρεσει ως χομπι οπως μου λεει..η δουλεια του ειναι ακρως ικανοποιητικη.Αλλα αυτό δν εχει σημασια..Ισως γιαυτο πικραινομαι γιατι ξερω πως δν θα γινει ποτε...

Πως θα μου φυγει εμενα δν ξερω..ισως με τον καιρο το ξεχασω..αλλα ειλικρινα δν καταλαβαινω που ειναι το κακο να επιθυμω ενα ακομα παιδι με λυμενα πολλα προβληματα που αλλοι ανθρωποι δν εχουν λυσει..αυτο θεωρω αχαριστια..αλλα ναι δν μπορω να το διαιωνιζω..απο την αλλη δν παιζει για κανενα λογο να κανω παιδι πανω απο μια ηλικια κ για λογους προσωπικους υγειας αλλα κ γιατι δν θελω με τιποτα (προσωπικο κολλημα)..σε ευχαριστω που μου μιλας με μια λογικη κ ψυχραιμια απο μια αλλη πλευρα..με βοηθας πολυ

Είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση καλή δουλειά κλπ κλπ απλά έχουμε ένα παιδί που σε δύο μήνες θα γίνει δύο χρόνων....ήθελα από πολύ πιο πριν δεύτερο ο άντρας μου ανένδοτος οκ είπα δινω χρόνο αλλά θα το ξανασυζητήσουμε εδωσα ένα χρόνο περιθώριο ώσπου να το ξανασυζητησω η συζήτηση τελικά ξεκίνησε το καλοκαίρι όπου μου είπε άστο λίγο ακόμα και τελικά πριν καμία δεκαρια μερες όπου είπα δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου γτ και εμένα έλεγε τώρα με τίποτα βλέπουμε πιο μετά κλπ....η δικαιολογία του ήταν 1ον) η εγκυμοσύνη μου ήταν δύσκολη με νοσηλεία κρεβάτι κλπ μόνοι μας χωρίς βοήθεια και 2ον) ότι επειδή στην αρχή δεν ειχαμε βοήθεια καθόλου έστω μια ώρα για ξεκούραση και δούλευε πάρα πολλές ώρες από την αρχή είχε επιλέξει να ξυπνάει το βράδυ ενώ ξυπνούσα και εγώ να φτιάχνει το γάλα του μωρού και γενικά ζοριστηκε μεχρι να σαραντησει να σημειώσω ότι δεν του ειχα ζητήσει καμία βοήθεια....και μου ανέφερε ότι δεν θέλει να ξαναπεράσει αυτες τις δύσκολες φάσεις μόνο αυτό ήταν το θέμα του....τελικά τα βάλαμε κάτω με επιχειρήματα ότι το δεύτερο είναι πιο εύκολο από το πρώτο ότι ξέρεις τι κάνεις δεν πας στα τυφλά ότι αν χρειαστεί θα με βοηθήσει η μαμά μου αν χρειαστώ νοσοκομείο κλπ...βοήθησε και το γεγονός ότι ο δίδυμος αδελφός του έχει ένα γιο 6χρινων έχει μια κόρη 15μηνων και έναν γιο 2 εβδομάδων και πήγαμε να δούμε τον μπέμπη τον έπιασε αγγαλια και κατάλαβε ότι θέλει ένα δεύτερο παιδί καταλήξαμε στο να ξεκινήσουμε προσπάθειες τα Χριστούγεννα καλώς εχόντων των πραγμάτων....το οποίο εύχομαι να μην αλλάξει!!! Γιατί για να έρθει από αυτυχημα δεν υπάρχει περίπτωση 9χρονια τώρα δεν το έχουμε κάνει ποτέ χωρίς προφύλαξη εκτός από τους δύο μήνες που προσπαθούσαμε για παιδί...

Για να μην πολυλογω αν τα βάζατε κάτω με επιχειρήματα και το συζητούσατε

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

@ΒαλεντιναΧρηστος ενταξει στην προκειμένη εχεις πιο πολύ δικιο γιατι είσαι στο 1..ισως τον αγχωνε κ η εγκυμοσυνη σου που ηταν δυσκολη...Πολυ χαίρομαι που πήρατε αυτην την αποφαση!Με το καλό λοιπόν!Η αληθεια ειναι οτι παιζει σημαντικό ρόλο η υπόλοιπη οικογένεια πολλες φορες...πχ εμεις ειμαστε 3 αδερφια οποτε μου φαινεται κ ακρως φυσιολογικο καποιος να εχει 3 παιδια..ο αντρας μου ειναι 2 κ λεει οκ τοσα καλα..ο αδερφος του επισης 2 παιδια..θεωρω οτι παιζει ρολο κ αυτο κ επηρρεαζεσαι γιατι εχεις μαθει ετσι..δν ειναι κανονας απλα παιζει καποιο ρολο.

Στη δικη μας περιπτωση μιλαμε για 3ο παιδι..οποτε αλλαζουμε πιστα..και τη δεδομενη χρονικη στιγμη υπαρχει μεγαλη αντιφαση επιχειρηματων που καταληγει στο δν θελω τελος..εγω θελω τελος...μετα στο δν καταλαβαινω γιατι δν εισαι ευτυχισμενη με τα 2 κ θελεις 3ο..να του λεω οτι ισα ισα επειδη ειμαι ευτυχισμενη θελω κ αλλο..κ παλι απο την αρχη..στην παρουσα φαση νομιζω οτι πρεπει να σταματησει αυτη η συζητηση κ να ηρεμησουν τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, NanaD είπε:

@ΒαλεντιναΧρηστος ενταξει στην προκειμένη εχεις πιο πολύ δικιο γιατι είσαι στο 1..ισως τον αγχωνε κ η εγκυμοσυνη σου που ηταν δυσκολη...Πολυ χαίρομαι που πήρατε αυτην την αποφαση!Με το καλό λοιπόν!Η αληθεια ειναι οτι παιζει σημαντικό ρόλο η υπόλοιπη οικογένεια πολλες φορες...πχ εμεις ειμαστε 3 αδερφια οποτε μου φαινεται κ ακρως φυσιολογικο καποιος να εχει 3 παιδια..ο αντρας μου ειναι 2 κ λεει οκ τοσα καλα..ο αδερφος του επισης 2 παιδια..θεωρω οτι παιζει ρολο κ αυτο κ επηρρεαζεσαι γιατι εχεις μαθει ετσι..δν ειναι κανονας απλα παιζει καποιο ρολο.

Στη δικη μας περιπτωση μιλαμε για 3ο παιδι..οποτε αλλαζουμε πιστα..και τη δεδομενη χρονικη στιγμη υπαρχει μεγαλη αντιφαση επιχειρηματων που καταληγει στο δν θελω τελος..εγω θελω τελος...μετα στο δν καταλαβαινω γιατι δν εισαι ευτυχισμενη με τα 2 κ θελεις 3ο..να του λεω οτι ισα ισα επειδη ειμαι ευτυχισμενη θελω κ αλλο..κ παλι απο την αρχη..στην παρουσα φαση νομιζω οτι πρεπει να σταματησει αυτη η συζητηση κ να ηρεμησουν τα πραγματα...

Κανόνας δεν είναι σίγουρα έχω ακούσει μοναχοπαίδια να λένε θέλω πολλά παιδιά γιατί ήμουν πάντα μόνος στην παιδική ηλικία....ας πούμε εμείς ειμαστε δύο αδέρφια και ιδανικά θα ήθελα 3-4 παιδια ο άντρας μου είναι 5 αδέρφια και λέει δύο είναι πολύ καλά για 3ο βλέπουμε μετά από χρόνια και αν, εγώ προσωπικά το έχω αποκλεισει το βλέπουμε μετά από χρόνια δεν μπορώ και δεν θέλω αφού έχουν μεγαλώσει τα παιδιά να μπω ξανά σε αυτήν την διαδικασία μπιμπερο κλπ μόνο αν τύχει τελείως καταλάθος γι'αυτό και θελω να είναι κοντά ηλικιακά π.χ για μένα πάντα μιλωντας 3-3,5χρονια μάξιμουμ για να συμβαδίσουν κάποια στιγμη....πάντως και εμένα έτσι έλεγε μέχρι πριν 4μηνες αποκλείεται δεν θέλω τέλος, και σε συζητήσεις με άλλους όταν έλεγαν κάτι σχετικά με παιδιά έλεγε μπα είμαστε εντάξει με ενα,ούτε για αστείο μην το λέτε για 2ο κλπ....και να στεναχωριέμαι εγώ αλλά είχα στο μυαλό μου τον ένα χρόνο που είχα πει για να το ξανασυζητησω,,, και το θέμα για την ακρίβεια ξεκίνησε με την φράση μου δεν θέλω αν παθουμε κάτι εμείς να μείνει μόνο το παιδί μας στην ζωή του θα ήθελα να έχει εναν δικό-δικο του άνθρωπο ένα ακόμα αδερφακι να πορεύονται μαζί αν χτύπα ξύλο μας συμβεί κάτι νωρίς.... σύμφωνω πως πρέπει να το αφήσεις λίγο αν και ξέρω πόσο σε καίει το θέμα αλλά με πίεση μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα θα έχεις!!! Αμήν εύχομαι να ξεκινήσουμε οντως μέρες μετράω χαχαχ

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μπορείς να τον πείσεις και αν πρέπει κιόλας να τον πείσεις, θα πρέπει να είναι κάτι που θα το θέλει /αποφασίσει ο ίδιος. Ούτε και ξέρω τους πραγματικούς λόγους που δεν θέλει κι άλλο παιδί, αν και μπορώ να καταλάβω κάποιος που έχει 2 να μην θέλει 3. Θέλω μόνο να πω ότι με τον να τον πιεζεις και να το αναφέρεις συνεχώς, δεν θα αλλάξει γνώμη. Εγώ βρέθηκα στην θέση του άντρα σου, έχουμε 2 και δεν ήθελα τρίτο. Ο άντρας μου ήθελε όταν το σκεφτόταν με μια πιο ρομαντική διάθεση, όταν το συζητούσαμε και του το εθετα ρεαλιστικά συμφωνούσε μαζί μου, οπότε εμείς είχαμε και κάποια σημεία που συμφωνούσαμε. Ούτε εμάς ήταν οικονομικό το πρόβλημα που δεν ήθελα κι άλλο παιδί, αλλά το οικονομικό δεν είναι το μόνο θέμα όταν μιλάμε για τον ερχομό ακόμη ενός παιδιού, ειδικά όταν είναι τόσο κοντά όσο τα δικά σου (και τα δικά μου είναι πολύ κοντά γι αυτό το λέω) . Έμεινα έγκυος στο τριτο από "ατύχημα", δεν είχα εμμηνο ρύση επειδή θήλαζα ακόμη το δεύτερο παιδί και μη φανταστείς, έγινε ελάχιστες φορές, αλλά συνέβη. Όταν το έμαθα σοκαρίστηκα και δεν ήξερα τι ήθελα να κάνω. Ο άντρας μου ήθελε και προσπαθούσε να με πείσει. Αυτό με πίεζε πάρα πολύ, οπότε απλά του ζήτησα να μην μιλάμε γι αυτό για λίγες μέρες να πάρω τον χρόνο μου να δω τι είναι αυτό που πραγματικά εγω θέλω και όχι να επηρεαστω από αυτόν. Αν με πίεζε δεν θα αντιδρουσα καλά είμαι σίγουρη γι αυτό. Δεν σου λέω ότι αν δεν τον πιεζεις, θα θέλησει ξαφνικά να κάνει κι άλλο παιδί, αλλά σίγουρα η πίεση δεν βοηθάει. Αυτό που θα έκανα στην θέση σου θα ήταν να του ζητήσω να αποφασίσει αν όντως δεν θέλει τρίτο παιδί κι αν είναι έτσι να μην αφήνει περιθώρια γιατί αυτό σε πηγαίνει πίσω. Και εάν δεν ήθελε και ήταν σίγουρος για την απόφαση του, τότε δεν θα μπορούσα να κάνω και πολλά, θα το δεχόμουν (ίσως και με εξωτερική βοήθεια) και θα χαιρόμουν τα άλλα 2 μου παιδιά όσο περισσότερο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

@Chrysoum αν ειναι απόφαση 2 ανθρώπων ο ερχομός ενος παιδιού..γιατί να αφησω αυτόν να αποφασίσει μόνο; Με το ζόρι δν γινεται κ ούτε να μου κάνει τη χαρη κ να μην το θέλει, το καταλαβαινω. Γενικά αυτο που λεει ειναι δν ειπα να μην κανουμε ποτε 3ο αλλα τωρα δν θελωμε τιποτα...οκ ουτε εγώ τωρα τωρα..αλλα θα μπορουσαμε να ξεκινησουμε μια προσπαθεια του χρονου..του ειχα πει πολυ καιρο πριν οτι οκ αν δν τυχει κ κανουμε, απλα θα ηθελα να προσπαθησουμε καποια στιγμη 2 ή 3 μηνες κ αν μας κατσει.. Απλα με τρελαινει το Οχι, εγω αποφασιζω. Μπορει να ειναι κ εγωιστικο ολο αυτο.Αλλα ο τροπος κ τα επιχειρηματα με τρελαινουν. Με τετοιες συνθηκες ουτε εγω θελω αλλο. Δν ξερω σκεφτομαι πιο ρομαντικα; δν βρισκει το κουμπι μου; Ειναι αγχωμενος κ δν μπορει να το επικοινωνησει; κ φυσικα το χανω κ εγω μετα. Τη συγκεκριμενη κουβεντα περι παιδιου δν την ξανακανω μαζι του. Εγώ ειμαι το θέμα τωρα, πως να το αποβαλλω που δν μπορω..γιατι το θελω...κ με στεναχωρει το τελος οριστικα το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, NanaD said:

@Chrysoum αν ειναι απόφαση 2 ανθρώπων ο ερχομός ενος παιδιού..γιατί να αφησω αυτόν να αποφασίσει μόνο; Με το ζόρι δν γινεται κ ούτε να μου κάνει τη χαρη κ να μην το θέλει, το καταλαβαινω. Γενικά αυτο που λεει ειναι δν ειπα να μην κανουμε ποτε 3ο αλλα τωρα δν θελωμε τιποτα...οκ ουτε εγώ τωρα τωρα..αλλα θα μπορουσαμε να ξεκινησουμε μια προσπαθεια του χρονου..του ειχα πει πολυ καιρο πριν οτι οκ αν δν τυχει κ κανουμε, απλα θα ηθελα να προσπαθησουμε καποια στιγμη 2 ή 3 μηνες κ αν μας κατσει.. Απλα με τρελαινει το Οχι, εγω αποφασιζω. Μπορει να ειναι κ εγωιστικο ολο αυτο.Αλλα ο τροπος κ τα επιχειρηματα με τρελαινουν. Με τετοιες συνθηκες ουτε εγω θελω αλλο. Δν ξερω σκεφτομαι πιο ρομαντικα; δν βρισκει το κουμπι μου; Ειναι αγχωμενος κ δν μπορει να το επικοινωνησει; κ φυσικα το χανω κ εγω μετα. Τη συγκεκριμενη κουβεντα περι παιδιου δν την ξανακανω μαζι του. Εγώ ειμαι το θέμα τωρα, πως να το αποβαλλω που δν μπορω..γιατι το θελω...κ με στεναχωρει το τελος οριστικα το θεμα.

Δεν σου είπα να αποφασίσει μόνο αυτός, ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του. Αλλά εάν οι ατομικές αποφάσεις που θα πάρετε ειναι αντικρουομενες τότε ένας από τους δύο θα πρέπει να κάνει πίσω. Δυστυχώς. Δεν είναι εύκολη η κατάσταση αυτή, εάν δεν είχατε παιδί θα ήταν τα πράγματα πολύ πιο ξεκάθαρα. Τώρα πως να το αποβάλεις εσύ, ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Δεν ξέρω πως μπορεί κανείς να πει όχι σε μια τόσο μεγαλη του επιθυμία ειδικά όταν υπάρχει αυτό το παραθυράκι ελπίδας για το μέλλον. Βασικά νομίζω εμένα προσωπικά το μόνο που θα με βοηθούσε θα ήταν να έχω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα του ότι όντως το εννοεί αυτό για το μέλλον και πότε. Αλλά δεν θέλεις να το συζητήσεις άλλο και είναι κατανοητό. Πραγματικά δύσκολη η κατάσταση αυτή. Λυπάμαι που δεν μπορώ να προτείνω κάτι για να σε βοηθήσω να μην το σκέφτεσαι 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...