Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιθυμία για τρίτο παιδί


Recommended Posts

Καλη σου μερα.Εγω εχω ηδη 4 παιδακια και μπορω να σου πω οτι συμφωνω οτι μοιραζονται καποια πραγματα και ειναι ωραιο να το μαθαινουν απο μικρα αυτο γιατι θα τους ακολουθει μια ζωη.Δεν τους λειπει τιποτα απλα μειωνουμε καποια περριτα πραγματα και μαθαινουν να ζουν χωρις αυτα.Οσο για τα φροντιστηρια θα ηταν καλο να μας φωτισει μια μανουλα με πολλα παιδια που ειναι σε αυτη την ηλικια.

 

Να σου ζήσουν!

 

 

Αυτό με τα περιττά, πολύ το σκέφτομαι. Αν κάτσω και υπολογίσω πόσα περιτά αγοράζουμε, καταλαβαίνω πού φεύγουν τα λεφτά!

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δε θα μάθουν Αγγλικά ΚΑΙ Γερμανικά ΚΑΙ Ιταλικά. Εμείς (και οι 3 αδερφές) δεν πήγαμε φροντιστήριο μέχρι τη Γ΄Λυκείου. Ίσως και εγώ αν κάνω πολλά παιδιά, το ίδο να κάνω στα παιδιά μου. Εγώ είμαι εκπαιδευτικός (πληροφορικής βέβαια), αλλά όσο μπορώ θα βοηθάω με μαθηματικά, Φυσική, Χημεία (ήμουν πάντα καλή σε αυτά). Πληροφορική θα μάθουν από μένα. Αλλά μένουν τόοοοοσα άλλα. Για αυτό το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι δε θα πανε όλα ΚΑΙ μπαλέτο ΚΑΙ ποδόσφαιρο ΚΑΙ ζωγραφική ΚΑΙ μουσική!Θα πάει από ένα πράγμα το κάθε παιδί, εκεί που θέλει και ίσως έχει ένα ταλέντο...

 

Πολύ μακριά σκέφτομαι, ε??Ακόμα στο ένα είμαι και (ειλικρινά) όταν σκέφτομαι αυτά τα πράγματα, μετά μελαγχολώ γιατί πάντα λέω "όταν εμείς κάνουμε σχέδια, ο Θεός γελάει". Με αυτά που ακούω και βλέπω, το μόνο που εύχομαι είναι ναέχουμε υγεία...Ουφ, σας ζάλισα!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως και μόνο στη σκέψη ενός σπιτιού να σφίζει από ζωή, φωνές και παιδιά να τρέχουν, βουρκώνω!!!!Να είναι η ζωή μου όλη γεμάτη από παιδιά και φωνές χαρούμενες, νευριασμένες, ευτυχισμένες και θυμωμένες!-αυτό είναι για μένα ζωή!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω μολις εμεινα εγκυος στο 3ο και σας ευχομαι τα ιδια

βεβαια εχω αγχωθει λιγο γιατι εχω λιγο αιμα, ελπιζω να πανε ολα καλα

ολοι χαρηκαν πολυ και ιδιαιτερα τα παιδια μου

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Που εισαστε βρε κοριτσια και ηθελα να μιλησουμε μιας και σας απασχολει κι εσας το ιδιο θεμα;Παντως νομιζω το μεγαλυτερο αγχος των περισσοτερων οταν μεγαλωνουν τα παιδια ειναι τα φροντιστηρια,συμφωνειτε;[/QUOT

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 6 ΑΔΕΡΦΕΣ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑ ΠΟΥΠΟΥΛΑ ΟΛΕΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ, ΚΑΘΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΖΟΡΙΖΟΜΑΣΤΑΝ (ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΗΛ). ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ. ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΕ ΠΟΥ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΦΟΥΛ ΚΟΝΤΕΨΑΝ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ. ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΟΛΛΗ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ.

ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ 3 ΠΑΙΔΑΚΙΑ, Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 4 Η' ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΕΓΩ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ, ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ. ΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΩ ΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΟ, ΜΟΥ ΛΕΤΕ;

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Που εισαστε βρε κοριτσια και ηθελα να μιλησουμε μιας και σας απασχολει κι εσας το ιδιο θεμα;Παντως νομιζω το μεγαλυτερο αγχος των περισσοτερων οταν μεγαλωνουν τα παιδια ειναι τα φροντιστηρια,συμφωνειτε;

για μας ετσι ειναι ....και οχι μονο δλδ.....απλα εγω πιστευω οτι θα τα καταφερουμε....ο αντρας μου ομως τα βλεπει δυσκολα....παντως πιστευω οτι τα φροντιστηρια μας εκμεταλευονται.....μα γιατι πρεπει να πληρωνουμε τοσα λεφτα;;

 

[quote name=ARNIKOL;1545357

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 6 ΑΔΕΡΦΕΣ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑ ΠΟΥΠΟΥΛΑ ΟΛΕΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ' date=' ΚΑΘΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΖΟΡΙΖΟΜΑΣΤΑΝ (ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΗΛ). ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ. ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΕ ΠΟΥ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΦΟΥΛ ΚΟΝΤΕΨΑΝ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ. ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΟΛΛΗ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ.

ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ 3 ΠΑΙΔΑΚΙΑ, Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 4 Η' ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΕΓΩ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ, ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ. ΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΩ ΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΟ, ΜΟΥ ΛΕΤΕ;[/quote]συμφωνω με τον αντρα σου....

τουλαχιστον ο δικος σου ειναι θετικος.....εμενα οχι....και τα χρονια περνανε και μεγαλωνουμε οποτε δεν εχουμε και πολυ καιρο!!!

και ....θελω πολυ ενα μωρακι...!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσουν!

 

 

Αυτό με τα περιττά, πολύ το σκέφτομαι. Αν κάτσω και υπολογίσω πόσα περιτά αγοράζουμε, καταλαβαίνω πού φεύγουν τα λεφτά!

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δε θα μάθουν Αγγλικά ΚΑΙ Γερμανικά ΚΑΙ Ιταλικά. Εμείς (και οι 3 αδερφές) δεν πήγαμε φροντιστήριο μέχρι τη Γ΄Λυκείου. Ίσως και εγώ αν κάνω πολλά παιδιά, το ίδο να κάνω στα παιδιά μου. Εγώ είμαι εκπαιδευτικός (πληροφορικής βέβαια), αλλά όσο μπορώ θα βοηθάω με μαθηματικά, Φυσική, Χημεία (ήμουν πάντα καλή σε αυτά). Πληροφορική θα μάθουν από μένα. Αλλά μένουν τόοοοοσα άλλα. Για αυτό το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι δε θα πανε όλα ΚΑΙ μπαλέτο ΚΑΙ ποδόσφαιρο ΚΑΙ ζωγραφική ΚΑΙ μουσική!Θα πάει από ένα πράγμα το κάθε παιδί, εκεί που θέλει και ίσως έχει ένα ταλέντο...

 

Πολύ μακριά σκέφτομαι, ε??Ακόμα στο ένα είμαι και (ειλικρινά) όταν σκέφτομαι αυτά τα πράγματα, μετά μελαγχολώ γιατί πάντα λέω "όταν εμείς κάνουμε σχέδια, ο Θεός γελάει". Με αυτά που ακούω και βλέπω, το μόνο που εύχομαι είναι ναέχουμε υγεία...Ουφ, σας ζάλισα!

Εμενα η κορη μου εχει αρχισει ηδη Αγγλικα και στο σχολειο την βοηθαω εγω,βεβαια ειναι ακομη δημοτικο και μορω αργοτερα δεν ξερω αλλα θα κανω οτι καλυτερο μπορω.Και πολλα χρηματα να ειχα το θεωρω περριτο να πηγαινουν σε τοσες δραστηριοτητες.Ασε που υπαρχει και ο δημος που ειναι φθηνοτερα,ας πουμε το μπασκετ εχει 20 ευρω,υπαρχουν λυσεις.;)

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω μολις εμεινα εγκυος στο 3ο και σας ευχομαι τα ιδια

βεβαια εχω αγχωθει λιγο γιατι εχω λιγο αιμα, ελπιζω να πανε ολα καλα

ολοι χαρηκαν πολυ και ιδιαιτερα τα παιδια μου

Με το καλο,σου ευχομαι να πανε ολα καλα..:P

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

για μας ετσι ειναι ....και οχι μονο δλδ.....απλα εγω πιστευω οτι θα τα καταφερουμε....ο αντρας μου ομως τα βλεπει δυσκολα....παντως πιστευω οτι τα φροντιστηρια μας εκμεταλευονται.....μα γιατι πρεπει να πληρωνουμε τοσα λεφτα;;

Συνηθως ετσι γινεται,οι αντρες ειναι πιο απισιοδοξοι.Κι εμενα εχει πολυ αγχος αλλα του λεω θα τα καταφερουμε....Σαφως ειναι μεγαλη εκμεταλευση τα φροντιστηρια, τα εχουν κανει απαραιτητα και δε ξερω αν κανουν δουλεια τελικα γιατι οταν πηγα εγω μονο τις ασκησεις μας ελειναν οποτε ειπα στη μαμα μου να μην χαλαει αδικα λεφτα και σταματησα.Ασε που βλεπω να αλλαζουν τα πραγματα γιατι εχουν απελπιστει τα παιδια,σπουδαζουν και δεν μπορουν να βρουν δουλεια,οποτε μα βλεπω να στρεφονται σε τεχνικες δουλειες..

Αν τυχει θα το ηθελε ο αντρα σου;;

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, βεβαια ακομη κι αν αποφασισω να κανω κι αλλο παιδι, δεν θα το κανω τωρα, ισως σε 5 χρονια, να μεγαλωσουν τα μικρα μου...

 

Όταν γεννήθηκε ο γιος μου(το 2ο παιδί μας) πέρασε ένας χρόνος για να κοιμηθούμε. Τότε απέκλεια και μόνο τη σκέψη ενός τρίτου παιδιού...αργότερα καθυστερούσα να το αποφασίσω(έλεγα κάτσε να μεγαλώσουν λίγο...),όταν έμαθα τελικά ότι είμαι έγκυος στο τρίτο η χαρά μας ήταν τόσο μεγάλη...δεν ολοκληρώθηκε όμως....Τώρα ελπίζω στο μέλλον. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω.....

Με όλα αυτά θέλω να πω ότι δεν μπορείς πάντα να προγραμματίζεις...δεν ξέρεις πώς θα είσαι 5 χρόνια μετά...

 

Το τρίτο συνήθως έρχεται μόνο του. Οπότε κοίτα μην κάνεις το τρίτο και μετά έρθει το τέταρτο.

 

Δεν γίνεται πάντα έτσι...μερικές φορές χάνεται στον δρόμο...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου το ελεγαν κι εμενα αυτο,κρατησου λιγο ακομη γιατι αν το κανεις θα θες κι αλλο και ελεγα οχι.Μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες.:)

Στην 30η εβδομαδα ποσο μεγαλη μπουκια να φαω;;;:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Εγκυος στο 4ο ειμαι:wink:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλο οι εγκυουλες τι καλα!!!κοριτσια φετος τα διπλα ιδιαιτερα στα αγγλικα μας γονατισαν,αλλα ο μεγαλος περνει το lower φετος και μενει η μικρη μετα του παραχρονου ο μικρουλης ξεκινα τα προνηπια και τελιωνει ο μεγαλος το λυκειο του χρονου θα κανουμε ιδιαιατερα για 2α λυκειου σιγουρα μαθηματικα και θα δουμε τι αλλο εγω ειμαι με συμβαση 14μηνη μεχρι του χρονου τον απριλιο και τα λεφτα πολυ λιγα δεν εχω πληρωσει το ταεκβοντο ακομη του μεγαλου και ισως δωσει σε δυο μηνες για νταν δεν ξερω ακομη και χρωσταω δυο δοσεις απο τον χορο της μικρης στεναχωρεθηκα που δεν μπορεσα να παω τον μικρο μουσικη προσχολικη ενασχοληση πολυ θα το θελα αλλα δεν γινοταν ξερετε ομως κατι ειμαι 17 χρονια παντρεμενη εχουμε βρεθει σε δυσκολες καταστασεις εχω παθει ελκος και τι εγινε?δεν πληρωθηκαν οι υποχρεωσεις ολα αυτα τα χρονια? τι μου μενει η ζεστη αγκαλια των παιδιων μου, και του αντρα μου μενει, τπτ αλλο δεν μετραει ,και χωραει παναθεματην και αλλα παιδιακια

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

.Ασε που βλεπω να αλλαζουν τα πραγματα γιατι εχουν απελπιστει τα παιδια,σπουδαζουν και δεν μπορουν να βρουν δουλεια,οποτε μα βλεπω να στρεφονται σε τεχνικες δουλειες..

Αν τυχει θα το ηθελε ο αντρα σου;;

σωστη !!!!:):)

ποσοι γιατροι ,δασκαλοι ....θα βρουν δουλεια...η ζωη εχει δυσκολεψει πολυ και οσο παει ακομα πιο δυσκολα θαειναι!!!

......ναι αν τυχει !!!κουφο δεν ειναι ;;....αν τυχει θα αγχωθει ... το ηθελε ομως ο θεος ......θα το δεχτει!!!

γι'αυτο σας λεω....που ειναι η τυχη μου;;;γιατι σε μενα δε ερχεται καταλαθος;;;;γιατι;;;:mrgreen:

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην 30η εβδομαδα ποσο μεγαλη μπουκια να φαω;;;:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Εγκυος στο 4ο ειμαι:wink:

Αααα καταλαβα απο μπουκιες ολες καλα παμε.:):)

Με το καλο κοριτσακι μου.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

σωστη !!!!:):)

ποσοι γιατροι ,δασκαλοι ....θα βρουν δουλεια...η ζωη εχει δυσκολεψει πολυ και οσο παει ακομα πιο δυσκολα θαειναι!!!

......ναι αν τυχει !!!κουφο δεν ειναι ;;....αν τυχει θα αγχωθει ... το ηθελε ομως ο θεος ......θα το δεχτει!!!

γι'αυτο σας λεω....που ειναι η τυχη μου;;;γιατι σε μενα δε ερχεται καταλαθος;;;;γιατι;;;:mrgreen:

Θα ερθει που θα παει..:):mrgreen:

Κατι ειναι κι αυτο που το θελει αν τυχει,ειναι το 1ο βημα.Ουτε εμενα ηθελε,καθε φορα φοβοταν και καθε φορα εψαχνα αιτιολογηση γιατι να κανουμε αλλο ενα παιδι και τα καταφερνα με λιγη δυσκολια,τωρα ομως στερεψα δεν εχω αλλες δικαιολογιες.:):)

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραία που τα γράφετε βρε κορίτσια! Και εγώ έχω δύο (κόρες παρακαλώ) και θέλω πολύ ένα τρίτο γιατί μου φαίνεται ότι η οικογένεια θα είναι πιο ολοκληρωμένη! Απλά δεν βιάζομαι γιατί η μικρή μου είναι 8 μηνών και λέω να το καθυστερήσω λίγο (πολύ λίγο όμως!!!) ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι;Παρα πολλες θελουμε πανω απο 2 παιδια και η λιστα με τις πολυτεκνες μανουλες μεγαλωνει συνεχεια,τελικα υπαρχει υπογεννητικοτητα ή οχι;;;:rolleyes:

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

keli αυτο αναρωτιομουν και εγω!koufetaki μπραβο σου και μην ανησυχεις ο Θεος θα σας ευλογησει πλουσια!Εγω στο ενα ειμαι ακομα,τι ενα ομως!!Περιμενω να περασει λιγο ο καιρος γιατι ειχα κανει καισαρικη και ηδη ανυπομωνω και μαλιστα επιθυμια μου ειναι να κανω διδυμα οποτε κατευθειαν τριτεκνη!Οτι επιτρεψει ο Θεος να μαστε πρωτα απο ολα καλα εμεις και τα παιδακια μας και το ιδιο ευχομαι σε ολες!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Labrinoula μακαρι να κανεις κι εσυ πολλα παιδακια...Μαλλον εχουν αρχισει και αλλαζουν τα πραγματα για τα καλα και αυτο ειναι πολυ ευχαριστο..:-P

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδιά, πολύ σας χαίρομαι! Μπράβο σας που πάτε και για 4ο (κάποιες), εγώ είμαι ακόμη στο 1ο και επιθυμώ σφοδρά ένα 2ο! Κουφετακι, είσαι τρομερή, κουράγιο, δεν τρέχει τπτ με την προσχολική αγωγή του μικρόυ σου, την παίρνει ούτως ή άλλως από την υπέροχη οικογένειά σας. Babystar, ki εγώ ΠΕ19 είμαι, Θεσ/νίκη, εσύ? Τα ίδια κι εγώ (Φυσική, Χημεία, Μαθηματικά) έχω κάνει χρόνια ιδιαίτερα, και λέω ...ΟΚ, εγώ θα τα βοηθάω τα παιδιά μου, επίσης και Αγγλικά, αλλά φοβάμαι, ότι όταν θά ΄ρθει η ώρα μην βαριέμαι ή δεν με θέλουν καθώς είμαι σχετικά μεγάλη ...(του προηγούμενου αιώνα...:wink:, και έχουν αλλάξει οι επιστήμες, χαχα...

Ευχηθείτε μου ένα 2ο, το συντομότερο παρακαλώ, πριν μας βρουν κι οι εξωγήινοι, που είπε και ο Χώκινς...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια εσεις που εχετε 3 ή και 4 παιδακια σε κοντινες ηλικιες λυστε μου μια απορια:κατα τη διαρκεια της τριτης ή της τεταρτης εγκυμοσυνης σας τι κανατε με τα αλλα δυο παιδια,τα μεγαλυτερα?Εννοω,για παραδειγμα,αν βγαινατε να τα πατε στην παιδικη χαρα,πώς καταφερνατε να τα προσεχετε,τι γονοταν αν για παραδειγμα βγαινατε μια βολτα και στο γυρισμο ειχαν αποκοιμηθει,θα τα σηκωνε ας πουμε και τα δυο ο συζυγος?Καταλαβαινετε τι εννοω,μικρες και φαινομενικα απλες καταστασεις της καθημερινοτητας που ομως μπορουν να ειναι πολυ δυσκολες αν εισαι εγκυος.Γενικα πώς τα καταφερνατε με τη φροντιδα των 2 μεγαλυτερων ενω εισασταν εγκυες στο τριτο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις που εχετε 3 ή και 4 παιδακια σε κοντινες ηλικιες λυστε μου μια απορια:κατα τη διαρκεια της τριτης ή της τεταρτης εγκυμοσυνης σας τι κανατε με τα αλλα δυο παιδια,τα μεγαλυτερα?Εννοω,για παραδειγμα,αν βγαινατε να τα πατε στην παιδικη χαρα,πώς καταφερνατε να τα προσεχετε,τι γονοταν αν για παραδειγμα βγαινατε μια βολτα και στο γυρισμο ειχαν αποκοιμηθει,θα τα σηκωνε ας πουμε και τα δυο ο συζυγος?Καταλαβαινετε τι εννοω,μικρες και φαινομενικα απλες καταστασεις της καθημερινοτητας που ομως μπορουν να ειναι πολυ δυσκολες αν εισαι εγκυος.Γενικα πώς τα καταφερνατε με τη φροντιδα των 2 μεγαλυτερων ενω εισασταν εγκυες στο τριτο?

 

Γεια χαρά!

 

Όντας τώρα έγκυος, υποτασική(κλαψ!) και μαμά άλλων 2 παιδιών 7,5 και 5 ετών θα σου πω το εξής: Σπανίως βγαίνω μόνη μου μαζί τους έξω για τους λόγους που ανέφερες...Φροντίζω πάντα να είναι και ο vasdeloσύζυγος μαζί....Μια φορά που έκανα το ατόπημα και βγήκα μόνη μου μαζί τους κόντεψα να λιποθυμήσω και να με μαζεύουν τα παιδιά...Μέσα στο σπίτι παλεύεται η κατάσταση αν και πάλι υπάρχουν πολλές φορές που λόγω της υπότασης δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις που εχετε 3 ή και 4 παιδακια σε κοντινες ηλικιες λυστε μου μια απορια:κατα τη διαρκεια της τριτης ή της τεταρτης εγκυμοσυνης σας τι κανατε με τα αλλα δυο παιδια,τα μεγαλυτερα?

Αχ, θυμάμαι μια φορά που ήμουν στον 8ο και κουβάλησα τον μικρό κοιμισμένο από το αυτοκίνητο σπίτι, ήταν καμιά 15+ κιλά και μου είχε κόψει τα χέρια... κι άλλη μια φορά που έπεσε στον κήπο και από τη λαχτάρα μου να τον μαζέψω κουτούλησα πάνω σ΄ένα δέντρο :confused::cool: και μετά έβλεπα σαν "νερά" στα μάτια μου από τη ζαλάδα για ώρα... Και μπάνιο στη θάλασσα στον 9ο έκανα με τον μεσαίο αγγαλιά με κύμα... Απέφευγα να βγαίνω, αλλά δεν μπορείς να μείνεις και τελείως μέσα, πάντως ταλαιπωρία!!! (άμα δεν έχεις βοήθεια).

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι τους κινδυνους πιο πολυ...και οσον αφορα τα δυο μεγαλυτερα που δεν μπορεις να τα προσεξεις οσο θες εκ των πραγματων (και σας μιλαει μια μαμα υπεραγχωτικη με τα πεσιματα και τα χτυπηματα) και οσον αφορα την εγκυμοσυνη αυτη καθ΄εαυτη,αφου δε γινεται,ολο και κατι φανταζομαι θα χρειαστει να σηκωσεις,ολα και καποιες "πρακτικες" δυσκολιες θα προκυπτουν.Για πειτε βρε κοριτσια εμπειριες.Δε με αφορα αμεσα,απλα το ειχα παντα απορια!!!Εχω γνωστες με 3 παιδακια που εχουν απο 2 χρονια μεταξυ τους διαφορα καιπαντα αναρωτιομουν πώς τα καταφερανε οταν ηταν εγκυες στο 3ο!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι;Παρα πολλες θελουμε πανω απο 2 παιδια και η λιστα με τις πολυτεκνες μανουλες μεγαλωνει συνεχεια,τελικα υπαρχει υπογεννητικοτητα ή οχι;;;:rolleyes:

δυστυχως.....η υπογεννητικοτητα υπαρχει καιετσι οπως μας κανανε απο εδω και περα τα νεα ζευγαρια δε θα μπορουν να κανουν πανω απο ενα παιδι.....εγω οπως εχω πει πιο πανω ειμαι τριτεκνη μαμα αγοριων...ηλικιας 11..9..και 3,5....οταν ημουν εγκυος στο τριτο μου τα μεγαλα ηταν 7 περιπου και 5.....δε θυμαμαι ιδιαιτερες δυσκολιες....βεβαια ειχα πολυ βοηθεια και απο το μπαμπα αλλα και απο τα παιδια....η διαφορα ηλικιας των δυο απο το τριτο επιλογη μας......θυμαμαι τρια περιστατικα....στην εξοχη ...ο αντρας μου στη δουλεια...και δε προσεχω κατι νερα [5 μηνων]και τρωω μια ...τουμπα....εντυπωσιακη....τα παιδακια μου ηρθαν με σηκωσαν ..πηραν τηλ. το μπαμπα τους να ερθει κλαιγοντας οτι κατι επαθε το μωρακι μας....ευτυχως ολα καλα...και τ'αλλα ειναι οτι μου χτυπησαν δυο φορες τα παιδια...μια ο μεγαλος που εκλεισε στη πορτα του αυτοκινητου το χερι του...εφαγα ταραχη..και μια ο αλλος που εκοψε το σαγονι του ..και τρεχαμε για ραμματα...

αχ!!οσες μπορειτε ...καντε το ...και τριτο ...και τεταρτο...!!!!μακαρι μεχρι τα 40 μου [36]να μπορεσω να κανω αλλο ενα....αλλα το βλεπω δυσκολο!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...