Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

για αυτα τα θεματα υπαρχουν πρωτοκολλα εξετασεων που ακολουθουνται κ βγαινει ενα συμπερασμα αν το μωρο εχει τον ιο ή οχι. επισης υπαρχει ειδικο τμημα που σε καθοδηγει τι ακριβως πρεπει να κανεις δεν ειναι μονο ο γυναικολογος που σου λεει μια γνωμη σε στελνει στο Παστερ σε στελνει σε ενα νοσοκομειο κ σε καθοδηγουν αναλογα κ σε πιο τριμηνο εισαι. 

τωρα αν σου πουν οτι εχει περασει η ασθενεια στο μωρο θεωρω οτι η αποφαση διακοπης της κυησης ειναι μονοδρομος αλλιως δεν θα καναμε κ καμια εξεταση θα το αφηναμε στην τυχη.. τωρα δεν θελω να συζητησω τις θεωριες οτι το εμβρυο 13 εβδομαδων που δεν εχει αναπτυξει καλα καλα ολα τα ζωτικα οργανα ποναει κ νιωθει τι γινετε μην τρελαθουμε σε λιγο θα πουν οτι το ωαριο στεναχωριεται που δεν γονιμοποιηθηκε... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 8/12/2020 at 5:44 ΜΜ, Val.19 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Εγώ είμαι στη 13η εβδομαδα κυησης και στις εξετάσεις που εκανα βρέθηκε ανεβασμένο το cmv igm και igg .έχουμε 3 βδομάδες που το ψάχνουμε.εχουμε ρωτήσει παιδιατρος ,γυναικολόγος για το ποιες ειναι πιθανότητες να γεννηθεί το μωρό χωρίς προβλήματα κ αφού μας ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες 

Κοριτσι μου γλυκο πηγαινε τρεχοντας στο Αττικο! Εκει κανουν μια ειδικη θεραπεια με ανοσοσφαιρινες και παρακολουθουν παρα πολλες τετοιες κυησεις με τελεια εκβαση! Μην ακους αλλες ειδικοτητες, μονο οι εξειδικευμενοι εχουν την πειρα να κανουν διαγνωση σ αυτο το ζητημα! Σου ευχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Indyla είπε:

 

Χρύσα μου μήπως ήθελες να αναφερθείς σε άλλη κοπέλα; Εγώ απλά είπα στη θεματοθέτρια ότι οι περισσότερες γυναίκες που προχωρούν σε διακοπή νομίζω ότι κάποια στιγμή σκέφτονται και αυτό. Τουλάχιστον εγώ το σκέφτηκα. Από εκεί κι έπειτα, προσωπικά θα πω ότι η "δικτατορία" του "έχεις έμβρυο με πρόβλημα τότε θα το ρίξεις" μου προκαλεί την ίδια απέχθεια και μου γεννά την ίδια διάθεση προστασίας των ατομικών δικαιωμάτων όσο και η απαγόρευση των εκτρώσεων που κάποτε ήταν πρόβλημα για πολλά εκατομμύρια γυναίκες στον κόσμο... παραμένει αλλά ευτυχώς για μικρότερο αριθμό γυναικών απ' ότι άλλες εποχές. Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει με το σώμα της και να φέρει στον κόσμο ένα παιδί είτε είναι με πρόβλημα είτε χωρίς. Εμείς δηλαδή ποιοι είμαστε που θα υποδείξουμε στον συνάνθρωπο μας πως θα ζήσει και θα βάλουμε κριτήρια για το πιο είναι το ηθικό, το λογικό ή αυτό που οδηγεί στην ευτυχία; Το πρόβλημα λοιπόν κατ' εμέ δεν είναι ποιος συμφωνεί, ποιος διαφωνεί και τι απόφαση θα πάρει η κάθε γυναίκα. Το πρόβλημα είναι ο καθένας μας να σέβεται την επιλογή του συνανθρώπου του (ακόμα και αν μιλάμε για την παράγραφο μίας άγνωστης σ' εμάς γυναίκας σε ένα φόρουμ) γιατί η ατομική ελευθερία είναι ένα ανεκτίμητο αγαθό το οποίο οφείλουμε να προστατεύουμε. Για την γυναικεία αλληλεγγύη δεν κάνω καν συζήτηση. 

Καλά με' γεια τα μάτια μου χαχαχ 

@Val.19 σε εσένα πήγαινε τότε η συγγνώμη. Συγγνώμη αν αντιληφθηκες κάτι λάθος από εμένα. Δεν ήθελα ούτε μπουλινγκ να κάνω (όπως γράφεται) ούτε τίποτα. Και ξαναλέω εύχομαι τα καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Indyla είπε:

 

Χρύσα μου μήπως ήθελες να αναφερθείς σε άλλη κοπέλα; Εγώ απλά είπα στη θεματοθέτρια ότι οι περισσότερες γυναίκες που προχωρούν σε διακοπή νομίζω ότι κάποια στιγμή σκέφτονται και αυτό. Τουλάχιστον εγώ το σκέφτηκα. Από εκεί κι έπειτα, προσωπικά θα πω ότι η "δικτατορία" του "έχεις έμβρυο με πρόβλημα τότε θα το ρίξεις" μου προκαλεί την ίδια απέχθεια και μου γεννά την ίδια διάθεση προστασίας των ατομικών δικαιωμάτων όσο και η απαγόρευση των εκτρώσεων που κάποτε ήταν πρόβλημα για πολλά εκατομμύρια γυναίκες στον κόσμο... παραμένει αλλά ευτυχώς για μικρότερο αριθμό γυναικών απ' ότι άλλες εποχές. Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει με το σώμα της και να φέρει στον κόσμο ένα παιδί είτε είναι με πρόβλημα είτε χωρίς. Εμείς δηλαδή ποιοι είμαστε που θα υποδείξουμε στον συνάνθρωπο μας πως θα ζήσει και θα βάλουμε κριτήρια για το πιο είναι το ηθικό, το λογικό ή αυτό που οδηγεί στην ευτυχία; Το πρόβλημα λοιπόν κατ' εμέ δεν είναι ποιος συμφωνεί, ποιος διαφωνεί και τι απόφαση θα πάρει η κάθε γυναίκα. Το πρόβλημα είναι ο καθένας μας να σέβεται την επιλογή του συνανθρώπου του (ακόμα και αν μιλάμε για την παράγραφο μίας άγνωστης σ' εμάς γυναίκας σε ένα φόρουμ) γιατί η ατομική ελευθερία είναι ένα ανεκτίμητο αγαθό το οποίο οφείλουμε να προστατεύουμε. Για την γυναικεία αλληλεγγύη δεν κάνω καν συζήτηση. 

ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει . δεν νομιζω οτι πιεζετε κανεις να ριξει ενα παιδι οπως δεν πιεζετε κ κανεις να κανει αυχενικη β επιπεδου.. να κανει εξετασεις αντισωματων... ολες αυτες οι εξετασεις εχουν βγει κατα κυριο λογο για αυτην την διαδικασια ... δεν προλαμβανουν σχεδον τιποτα παρα μονο αν υπαρχει καποια ανωμαλια χρωμοσωμικη ή οτιδηποτε αλλο να προλαβει η γυναικα να διακοψει την εγκυμοσυνη οταν ειναι ακομα το μωρο εμβρυο.. ο καθενας ειναι ελευθερος να μην κανει καν αυτες τις εξετασεις κ απλα να δει σρο τελος αν το παιδι ειναι υγιης.

 

πρίν από 3 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Καλά με' γεια τα μάτια μου χαχαχ 

@Val.19 σε εσένα πήγαινε τότε η συγγνώμη. Συγγνώμη αν αντιληφθηκες κάτι λάθος από εμένα. Δεν ήθελα ούτε μπουλινγκ να κάνω (όπως γράφεται) ούτε τίποτα. Και ξαναλέω εύχομαι τα καλύτερα! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ninaki80 είπε:

ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει . δεν νομιζω οτι πιεζετε κανεις να ριξει ενα παιδι οπως δεν πιεζετε κ κανεις να κανει αυχενικη β επιπεδου.. να κανει εξετασεις αντισωματων... ολες αυτες οι εξετασεις εχουν βγει κατα κυριο λογο για αυτην την διαδικασια ... δεν προλαμβανουν σχεδον τιποτα παρα μονο αν υπαρχει καποια ανωμαλια χρωμοσωμικη ή οτιδηποτε αλλο να προλαβει η γυναικα να διακοψει την εγκυμοσυνη οταν ειναι ακομα το μωρο εμβρυο.. ο καθενας ειναι ελευθερος να μην κανει καν αυτες τις εξετασεις κ απλα να δει σρο τελος αν το παιδι ειναι υγιης.

 

 

Αυτό που εννοούσα είναι ότι όσο απόλυτο δικαίωμα έχει μία γυναίκα στην διακοπή κύησης εξίσου απόλυτο δικαίωμα έχει στη "μη διακοπή κύησης". Και οι δύο επιλογές κατ' εμέ θα πρέπει να χαίρουν του ίδιου σεβασμού από το κοινωνικό σύνολο. Και λέγοντας κοινωνικό σύνολο συμπεριλαμβάνω και το forum. Γιατί έχω διαβάσει κατά καιρούς πολλά επικριτικά σχόλια προς τις γυναίκες που επιλέγουν να κρατήσουν παιδί με πρόβλημα και έχω κουραστεί από τους δήθεν ηθικολόγους που νομίζουν ότι είναι σε θέση να υποδείξουν στον διπλανό τους τι είναι σωστό και τι δεν είναι. Το λέω γενικά εξ αφορμής της αναφοράς σου στο σχόλιο μου. Δεδομένου ότι δεν έχω ιδέα αν εσύ πήρες κάποια θέση επί του θέματος ούτε ποια είναι αυτή άρα το σχόλιο μου δεν απευθύνεται σε κανέναν προσωπικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Indyla είπε:

Αυτό που εννοούσα είναι ότι όσο απόλυτο δικαίωμα έχει μία γυναίκα στην διακοπή κύησης εξίσου απόλυτο δικαίωμα έχει στη "μη διακοπή κύησης". Και οι δύο επιλογές κατ' εμέ θα πρέπει να χαίρουν του ίδιου σεβασμού από το κοινωνικό σύνολο. Και λέγοντας κοινωνικό σύνολο συμπεριλαμβάνω και το forum. Γιατί έχω διαβάσει κατά καιρούς πολλά επικριτικά σχόλια προς τις γυναίκες που επιλέγουν να κρατήσουν παιδί με πρόβλημα και έχω κουραστεί από τους δήθεν ηθικολόγους που νομίζουν ότι είναι σε θέση να υποδείξουν στον διπλανό τους τι είναι σωστό και τι δεν είναι. Το λέω γενικά εξ αφορμής της αναφοράς σου στο σχόλιο μου. Δεδομένου ότι δεν έχω ιδέα αν εσύ πήρες κάποια θέση επί του θέματος ούτε ποια είναι αυτή άρα το σχόλιο μου δεν απευθύνεται σε κανέναν προσωπικά.

 

οχι θεση για το τι θα αποφασισει καποιος για κατι τοσο προσωπικο δεν πηρα . ειναι καθαρα προσωπικη αποφαση καθε ανθρωπου κ δεν ενοχλει κ κανεναν αλλον.

απλως για να διευκρινισω ειπα οτι αφου καποιος αποφασισει να κανει ολες αυτες τις εξετασεις για να δει αν το εμβρυο ειναι υγιης τις κανει για αυτο το λογο για να μην γεννηθει παιδι με μη αναστρεψιμα προβληματα οποτε η διακοπη της κυησης ειναι κατι που μαλλον ολοι θελουμε σε τετοιες καταστασεις γιαυτο κ τοσες εξετασεις αλλωστε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

οχι θεση για το τι θα αποφασισει καποιος για κατι τοσο προσωπικο δεν πηρα . ειναι καθαρα προσωπικη αποφαση καθε ανθρωπου κ δεν ενοχλει κ κανεναν αλλον.

απλως για να διευκρινισω ειπα οτι αφου καποιος αποφασισει να κανει ολες αυτες τις εξετασεις για να δει αν το εμβρυο ειναι υγιης τις κανει για αυτο το λογο για να μην γεννηθει παιδι με μη αναστρεψιμα προβληματα οποτε η διακοπη της κυησης ειναι κατι που μαλλον ολοι θελουμε σε τετοιες καταστασεις γιαυτο κ τοσες εξετασεις αλλωστε. 

Θα συμφωνήσω στο σχόλιο της @λουκουμαδάκι. Δεν σημαίνει ότι όποιος κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις σημαίνει ότι το κάνει για τυχόν διακοπή κύησης αν υπάρχει θέμα συνδρόμου/αρρώστιας. Εγώ πχ δεν ξέρω τι θα έκανα σε τέτοια περίπτωση. Δεν αποκλείω ούτε την μια μεριά ούτε την άλλη

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Η για να προετοιμάσει το περιβάλλον μετά τη γέννα βρίσκοντας την κατάλληλη ιατρική υποστήριξη και την ψυχολογική πριν έρθει το μωρό. Γνωρίζοντας είσαι ένα βήμα μπροστά στην φροντίδα. 

 

Just now, mama16 είπε:

Θα συμφωνήσω στο σχόλιο της @λουκουμαδάκι. Δεν σημαίνει ότι όποιος κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις σημαίνει ότι το κάνει για τυχόν διακοπή κύησης αν υπάρχει θέμα συνδρόμου/αρρώστιας. Εγώ πχ δεν ξέρω τι θα έκανα σε τέτοια περίπτωση. Δεν αποκλείω ούτε την μια μεριά ούτε την άλλη

κοιτα ασχετα με την αποφαση που θα παρει καποιος στο.τελος γιατι η θεωρια απτην πραξη σιγουρα διαφερει οι εξετασεις γινονται για να εχεις την επιλογη διακοπης....

 

τωρα νομιζω οτι απειροελαχιστοι ανθρωποι απο πριν εχουν πει οτι θα δεχτουν οποιοδηποτε συνδρομο κ αν υπαρχει κ απλα θα κανουν τις εξετασεις για να προετοιμαστουν απο ιατρικης αποψης σιγουρα θα υπαρχουν κ τετοιοι ανθρωποι αλλα σπανια καποιος ξεκινα να κανει τετοιου ειδους εξετασεις εχοντας αποκλισει την διακοπη της εγκυμοσυνης 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

 

κοιτα ασχετα με την αποφαση που θα παρει καποιος στο.τελος γιατι η θεωρια απτην πραξη σιγουρα διαφερει οι εξετασεις γινονται για να εχεις την επιλογη διακοπης....

 

τωρα νομιζω οτι απειροελαχιστοι ανθρωποι απο πριν εχουν πει οτι θα δεχτουν οποιοδηποτε συνδρομο κ αν υπαρχει κ απλα θα κανουν τις εξετασεις για να προετοιμαστουν απο ιατρικης αποψης σιγουρα θα υπαρχουν κ τετοιοι ανθρωποι αλλα σπανια καποιος ξεκινα να κανει τετοιου ειδους εξετασεις εχοντας αποκλισει την διακοπη της εγκυμοσυνης 

Όπως είπε κ η @little lamb υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που ελέγχεις κάνοντας εξετάσεις... Το πιο σύνηθες πχ είναι να δεις την αιμάτωση, τον πλακούντα κλπ. Κ άσε που πλέον στις μέρες μας δεν σε ρωτάνε οι γιατροί αλλά ξέρεις πχ ότι το πρώτο τρίμηνο γίνεται η αυχενική, το δεύτερο η β επιπέδου. Είναι ας το πω "αναγκαίο".. Σε εισαγωγικά βέβαια γιατί δεν σου βάζουν κ το μαχαίρι στον λαιμό αλλά όπως κάνεις τους μηνιαίους ελέγχους έτσι κανεις κ τις πιο μεγάλες εξετάσεις. Κ σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι εγώ δεν θα προχωρούσα σε διακοπή κύησης αν υπήρχε θέμα αρρώστιας γιατί δεν έχω βρεθεί ευτυχώς σε αυτή τη θέση. Απλά δεν ξέρω τι θα έκανα, ζυγίζεις υπέρ κατά κ αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν τις κάνεις μόνο γι'αυτό. Οι εξετάσεις ελέγχουν ένα σωρό πράγματα που δεν είναι όλα τόσο σοβαρά. 

 

Just now, mama16 είπε:

Όπως είπε κ η @little lamb υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που ελέγχεις κάνοντας εξετάσεις... Το πιο σύνηθες πχ είναι να δεις την αιμάτωση, τον πλακούντα κλπ. Κ άσε που πλέον στις μέρες μας δεν σε ρωτάνε οι γιατροί αλλά ξέρεις πχ ότι το πρώτο τρίμηνο γίνεται η αυχενική, το δεύτερο η β επιπέδου. Είναι ας το πω "αναγκαίο".. Σε εισαγωγικά βέβαια γιατί δεν σου βάζουν κ το μαχαίρι στον λαιμό αλλά όπως κάνεις τους μηνιαίους ελέγχους έτσι κανεις κ τις πιο μεγάλες εξετάσεις. Κ σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι εγώ δεν θα προχωρούσα σε διακοπή κύησης αν υπήρχε θέμα αρρώστιας γιατί δεν έχω βρεθεί ευτυχώς σε αυτή τη θέση. Απλά δεν ξέρω τι θα έκανα, ζυγίζεις υπέρ κατά κ αποφασίζεις

δεν χρειαζετε να κανεις αυχενικη κ β επιπεδου για να δεις την αιματωση του πλακουντα αν πας σε ενα μαιευτηριο με εξελιγμενο υπερηχο κ κανεις εναν τυπικο υπερυχο θα στα ελενξουν αυτα οπως κ αλλα οπως βαρος κτλ... 

αυτες οι μεγαλες εξετασεις γινονται για να δεις αν ειναι υγιης κ αρτιμελες το παιδι. αν δεν θες βεβαιως δεν τις κανεις το λες στο γιατρο οτι δεν θελω κ απλα εξεταζουν μονο κιλα αιματωση κτλ. 

στο λεω γιατι εχω παει σε δυο τυπικους υπερηχους σε μαιευτηριο κ οχι στο γιατρο μου κ εξετασαν αρτηριες αιματωσεις τραχηλο καρδιακη λειτουργια εμβρυου εγκεφαλου αρτηριες κιλα αν κανω συσπασεις αμνιακο κ αυτα χωρις ραντεβου απλα πηγα γιατι ειχα ανχωθει . ολα αυτα αν θες τα βλεπεις δεν χρειαζετε να κανεις ουτε αυχενικη ουτε papp a ουτε να μετρησουν χερια ποδια νεφρα μυτη προσωπο του μωρου .. 

Link to comment
Share on other sites

Ολες μας κανουμε εξετασεις για τον ιδιο λογο νομιζω, γιατι φοβομαστε μια παθηση του παιδιου αλλα απο την αλλη δε φανταζομαστε καν οτι μπορει να τυχει σε εμας. Οποτε αν τα αποτελεσματα δεν ειναι καλα, κανεις δεν ειναι προετοιμασμενος, οπως δεν ειμαστε προετοιμασμενες για τον καρκινο και ας κανουμε μαστογραφια και παπ-τεστ τακτικα. Τωρα το πως χειριζεται ο καθενας μετα τα νεα, αν ειναι προετοιμασμενος να μεγαλωσει ενα παιδι με σοβαρα προβληματα υγειας οντως και δεν σκεφτεται απλα μεχρι τελους οτι ειναι λαθος η προγνωση, η αν προτιμαει να διακοψει, αυτο ειναι πολυ προσωπικο θεμα και το να προσπαθουμε να αποτρεψουμε προς τη μια η την αλλη κατευθυνση, εξω απο το χορο ολοι πολλα τραγουδια λεμε. Αυτο που με ενοχλει προσωπικα ειναι η μη πληροφορηση: εχει το παιδι ενα πιθανο συνδρομο; Να ακουσουμε/δουμε και τα κακα και τα καλα σεναρια. Με ενοχλει που ακουω σε κουβεντες μονο τα καλα, του πως το ταδε παιδι με συνδρομο ξεπερασε ολες τις προγνωσεις, η πως η ταδε οικογενεια εχει παιδι με αναπηρια και ολα πανε καλα. Ανθρωπινο ειναι να ελπιζουμε για το καλυτερο, αλλα τελικα πρεπει να προετοιμαζομαστε για ολα, και για το χειροτερο, παιδι ειναι, δεν επιστρεφεται :( 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

 

δεν χρειαζετε να κανεις αυχενικη κ β επιπεδου για να δεις την αιματωση του πλακουντα αν πας σε ενα μαιευτηριο με εξελιγμενο υπερηχο κ κανεις εναν τυπικο υπερυχο θα στα ελενξουν αυτα οπως κ αλλα οπως βαρος κτλ... 

αυτες οι μεγαλες εξετασεις γινονται για να δεις αν ειναι υγιης κ αρτιμελες το παιδι. αν δεν θες βεβαιως δεν τις κανεις το λες στο γιατρο οτι δεν θελω κ απλα εξεταζουν μονο κιλα αιματωση κτλ. 

στο λεω γιατι εχω παει σε δυο τυπικους υπερηχους σε μαιευτηριο κ οχι στο γιατρο μου κ εξετασαν αρτηριες αιματωσεις τραχηλο καρδιακη λειτουργια εμβρυου εγκεφαλου αρτηριες κιλα αν κανω συσπασεις αμνιακο κ αυτα χωρις ραντεβου απλα πηγα γιατι ειχα ανχωθει . ολα αυτα αν θες τα βλεπεις δεν χρειαζετε να κανεις ουτε αυχενικη ουτε papp a ουτε να μετρησουν χερια ποδια νεφρα μυτη προσωπο του μωρου .. 

Κοίτα νομίζω υπάρχουν 2 ειδών περιπτώσεων σε αυτούς που κάνουν τις εξειδικευμένες εξετάσεις. Η πρώτη περίπτωση είναι αυτή που έχεις ήδη αποφασίσει ότι αν τυχόν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μωράκι να το ρίξεις, πας δλδ μόνο με την λογική. Η δεύτερη στην οποία ανήκω κ εγώ είναι ότι κάνεις όλες τις εξετάσεις για να ξέρεις χωρίς όμως να αποκλείεις τπτ ούτε τη μεν απόφαση ούτε τη δε.. 

 

Πάντως συμφωνώ με την @ΑΡΓΚ σε αυτά που είπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 14/12/2020 at 8:59 ΠΜ, ΧρύσαΜ είπε:

Καταρχήν υπάρχουν κι άλλα μωρά που βγήκαν και αυτά θετικά όπως τι δικό σου και γεννηθηκαν μια χαρά. Το μωρό προφανώς κια θα νιώσει πόνο κατά τη διάρκεια τής κατάστασης αυτής. Όπως αισθάνεται τη χαρά σου, τη λύπη σου, έτσι αισθάνεται και το τι πρόκειται να γίνει

Λοιπόν, στα γράφω αυτά γιατί θεωρώ από τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία να ρωτάς κάτι τέτοιο σημαίνει ότι βαθιά μέσα σου δε θες να το κάνεις. Σκέψου, αν γεννηθεί με το οποιοδήποτε πρόβλημα, εσύ θα το αγαπάς; δε θα ψάξεις τρόπους να δεις πώς μπορείς να κάνεις τη διαβίωσή του όσο το δυνατόν καλύτερη; ο, τι και να 'χει, (που δεν ξέρεις ακόμα αν θα έχει κάτι), θα μπορεί να καταλάβει την αγάπη σας. 

Δεν έχει νόημα να σού πω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου. Ούτε κριτική κάνω. Απλά επειδή οποία απόφαση πάρετε είναι μη-αναστρέψιμη, βάλτε τα κάτω και σκεφτείτε τα όλα καλά. Εμένα δε μού φαίνεται να θες να το κάνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τελικά κάναμε διακοπη κύησης μετά από πολλές συζητήσεις με λοιμοξιολογους, παιδιατρους, εμβρυολογους και γυναικολογους όπου μας έδωσαν ελάχιστες έως μηδενικές πιθανότητες το παιδάκι αυτό να ζούσε και να μεγαλώνει χωρίς προβλήματα. Από εγκεφαλική ανεπάρκεια μέχρι καρδιακές διαταραχές ή έλλειψη ακοής ή όρασης. Αν με ρωτάτε ήταν πολύ δύσκολη η απόφαση και πότε δε θα ξεχάσω αυτά τα συναισθήματα που εύχομαι να να μην το ξανά περάσει καμία γυναίκα. Φυσικα και θα το αγαπούσα (γιατί κάτι τετοιο γράφτηκε )αλλά Δεν θα ήθελα να γεννήσω ένα παιδάκι το οποίο θα ταλαιπωρούνταν μια ζωή . Η διαδικασία ήταν ψυχολογικά επώδυνη. Δε μου κάνανε αποξηση. Μου δώσανε υπογλωσσια και υποθετα για να γινει φυσικη αποβολή. Απεβαλα  μόνη μου και μετά έγινε καθαρισμός. Κι έτσι μας είπε ο γιατρός είναι ο πιο σωστός τρόπος για να γινει η διακοπή.  Τώρα είμαστε 28 μέρες μετά τη διαδικασία. Σήμερα αδιεθετησα και σε 10 μέρες θα πάω στον γυναικολόγο για να κάνει τον έλεγχο και μακάρι μέσα στο 2021 να έρθει ένα μωράκι υγιέστατο και να μπορέσουμε να το κρατήσουμε στην αγκαλιά μας και να αποκτήσει κι ο μικρος μας ένα αδερφάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Val.19 είπε:

Καλησπέρα! Τελικά κάναμε διακοπη κύησης μετά από πολλές συζητήσεις με λοιμοξιολογους, παιδιατρους, εμβρυολογους και γυναικολογους όπου μας έδωσαν ελάχιστες έως μηδενικές πιθανότητες το παιδάκι αυτό να ζούσε και να μεγαλώνει χωρίς προβλήματα. Από εγκεφαλική ανεπάρκεια μέχρι καρδιακές διαταραχές ή έλλειψη ακοής ή όρασης. Αν με ρωτάτε ήταν πολύ δύσκολη η απόφαση και πότε δε θα ξεχάσω αυτά τα συναισθήματα που εύχομαι να να μην το ξανά περάσει καμία γυναίκα. Φυσικα και θα το αγαπούσα (γιατί κάτι τετοιο γράφτηκε )αλλά Δεν θα ήθελα να γεννήσω ένα παιδάκι το οποίο θα ταλαιπωρούνταν μια ζωή . Η διαδικασία ήταν ψυχολογικά επώδυνη. Δε μου κάνανε αποξηση. Μου δώσανε υπογλωσσια και υποθετα για να γινει φυσικη αποβολή. Απεβαλα  μόνη μου και μετά έγινε καθαρισμός. Κι έτσι μας είπε ο γιατρός είναι ο πιο σωστός τρόπος για να γινει η διακοπή.  Τώρα είμαστε 28 μέρες μετά τη διαδικασία. Σήμερα αδιεθετησα και σε 10 μέρες θα πάω στον γυναικολόγο για να κάνει τον έλεγχο και μακάρι μέσα στο 2021 να έρθει ένα μωράκι υγιέστατο και να μπορέσουμε να το κρατήσουμε στην αγκαλιά μας και να αποκτήσει κι ο μικρος μας ένα αδερφάκι!!!

το αγαπησες αυτο το μωρο,κ για μενα ειναι εμφανεστατο κ μονο που πηρες μια τοσο δυσκολη αποφαση.γτ το εκανες σκεπτομενη κυριως το αγεννητο μωρο αλλα κ το παιδακι σου το πρωτο

ευχομαι μεσα στη νεα χρονια να ερθει μια νεα εγκυμοσυνη κ ενα γερο μωρο στην αγκαλια σας

θα εχετε παντα ενα αγγελακι να σας προσεχει

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Val.19 είπε:

Καλησπέρα! Τελικά κάναμε διακοπη κύησης μετά από πολλές συζητήσεις με λοιμοξιολογους, παιδιατρους, εμβρυολογους και γυναικολογους όπου μας έδωσαν ελάχιστες έως μηδενικές πιθανότητες το παιδάκι αυτό να ζούσε και να μεγαλώνει χωρίς προβλήματα. Από εγκεφαλική ανεπάρκεια μέχρι καρδιακές διαταραχές ή έλλειψη ακοής ή όρασης. Αν με ρωτάτε ήταν πολύ δύσκολη η απόφαση και πότε δε θα ξεχάσω αυτά τα συναισθήματα που εύχομαι να να μην το ξανά περάσει καμία γυναίκα. Φυσικα και θα το αγαπούσα (γιατί κάτι τετοιο γράφτηκε )αλλά Δεν θα ήθελα να γεννήσω ένα παιδάκι το οποίο θα ταλαιπωρούνταν μια ζωή . Η διαδικασία ήταν ψυχολογικά επώδυνη. Δε μου κάνανε αποξηση. Μου δώσανε υπογλωσσια και υποθετα για να γινει φυσικη αποβολή. Απεβαλα  μόνη μου και μετά έγινε καθαρισμός. Κι έτσι μας είπε ο γιατρός είναι ο πιο σωστός τρόπος για να γινει η διακοπή.  Τώρα είμαστε 28 μέρες μετά τη διαδικασία. Σήμερα αδιεθετησα και σε 10 μέρες θα πάω στον γυναικολόγο για να κάνει τον έλεγχο και μακάρι μέσα στο 2021 να έρθει ένα μωράκι υγιέστατο και να μπορέσουμε να το κρατήσουμε στην αγκαλιά μας και να αποκτήσει κι ο μικρος μας ένα αδερφάκι!!!

σου εύχομαι καλή ανάρρωση και με ένα μωράκι στην αγκαλιά σου τον καινούργιο χρόνο. 

Νομίζω ότι το σκέφτηκες πολύ καλά και αναλυτικά. Η διαδικασία που ακολούθησες πράγματι είναι η καλύτερη όσων αφορά την αποβολή. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Val.19 είπε:

Καλησπέρα! Τελικά κάναμε διακοπη κύησης μετά από πολλές συζητήσεις με λοιμοξιολογους, παιδιατρους, εμβρυολογους και γυναικολογους όπου μας έδωσαν ελάχιστες έως μηδενικές πιθανότητες το παιδάκι αυτό να ζούσε και να μεγαλώνει χωρίς προβλήματα. Από εγκεφαλική ανεπάρκεια μέχρι καρδιακές διαταραχές ή έλλειψη ακοής ή όρασης. Αν με ρωτάτε ήταν πολύ δύσκολη η απόφαση και πότε δε θα ξεχάσω αυτά τα συναισθήματα που εύχομαι να να μην το ξανά περάσει καμία γυναίκα. Φυσικα και θα το αγαπούσα (γιατί κάτι τετοιο γράφτηκε )αλλά Δεν θα ήθελα να γεννήσω ένα παιδάκι το οποίο θα ταλαιπωρούνταν μια ζωή . Η διαδικασία ήταν ψυχολογικά επώδυνη. Δε μου κάνανε αποξηση. Μου δώσανε υπογλωσσια και υποθετα για να γινει φυσικη αποβολή. Απεβαλα  μόνη μου και μετά έγινε καθαρισμός. Κι έτσι μας είπε ο γιατρός είναι ο πιο σωστός τρόπος για να γινει η διακοπή.  Τώρα είμαστε 28 μέρες μετά τη διαδικασία. Σήμερα αδιεθετησα και σε 10 μέρες θα πάω στον γυναικολόγο για να κάνει τον έλεγχο και μακάρι μέσα στο 2021 να έρθει ένα μωράκι υγιέστατο και να μπορέσουμε να το κρατήσουμε στην αγκαλιά μας και να αποκτήσει κι ο μικρος μας ένα αδερφάκι!!!

Να σου πάνε όλα καλά, στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Να σου πάνε όλα καλά, στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!

Θα ερθει σιγουρα! Θα είναι εύκολο να συλλαβεις.Οι ωοθήκες για έξι μήνες υπεραιματωνονται.Θα έχεις έξτρα ευκαιρίες. Σαν η φύση να εχει προνοησει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...