Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ουτε που θυμαμαι ποτε εκοψε την πανα ο γιος μου, δεν τον πιεσα ποτε αλλωστε γι'αυτο και δεν το θυμάμαι, καλό ειναι αν δεν υπαρχει το αγχος του παιδικού σταθμού να αφηνουμε τα παιδια να ακολουθησουν τον ρυθμό τους. Τωρα με την μικρή μου ειμαστε σε καλό δρομο και ότι κανει το κανει μόνη της χωρις προτροπή, το μονο που εκανα για να την βοηθήσω ειναι να στολίσω σε περιοπτη θεση μεσα στο σπιτι το γιο γιο της για να το βλεπει και να το φτάνει ευκολα, αλλωστε καιρο τωρα με προβλημάτιζε στο σαλόνι μια αδεια γωνία :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάρες μου σώστε με!

 

Η Κατερινούλα μου είναι 2.5 χρονών, αρχίζουμε και συννεούμαστε σε πολλά πράγματα όμως με τα τσίσα και τα κακά έχουμε πρόβλημα...:confused::confused:

 

Την έχουμε στεφανάκι στη λεκάνη, την έβαλα τις πρώτες μέρες και δεν έκανε, ίσα-ίσα να πάρει την ιδέα, την 3η ημέρα 1 χαρά έκανε τα τσίσα της αλλά τα κακά περίμενε να τα κάνει το μεσημέρι στην πάνα της.

 

Προχθές κάναμε 2 φορές κακά στη λεκάνη και είμασταν τρις ευτυχισμένοι!!!

Όμως έχει 2 μέρες πάμε με κλάμματα στη λεκάνη!

Τι παιχνίδια την πάω, τι τραγούδια της λέω, με το ζόρι κάθεται!

Για κακά δεν το συζητώ, μόνο στην πάνα το μεσημέρι.

 

Γενικώς τις πάνες της και το μεσημέρι και το βράδυ τις βλέπω φουλ στα τσίσα!!! Μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμη να καθαρίσει τελείως?

 

Ανχώνομαι βρε κορίτσια, από Σεπτέμβριο θα την πάρουν στον παιδικό και μήπως έχω πρόβλημα που ίσως δεν θα έχει καθαρίσει το παιδί..

 

Και κάτι άλλο..

 

Όταν είστε στη φάση που καθαρίζετε από την πάνα, πάτε βόλτες έξω όπως παιδότοπους ή γενικώς βόλτες? γιατί δεν καθόμαστε και στον "ποπό" μας καθόλου, και όταν ξέρω πως θα λείπουμε ώρα από το σπίτι αναγκαστικά την φοράω πάνα, μήπως όμως το μπερδεύω το παιδί?????

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάρες μου σώστε με!

 

Η Κατερινούλα μου είναι 2.5 χρονών, αρχίζουμε και συννεούμαστε σε πολλά πράγματα όμως με τα τσίσα και τα κακά έχουμε πρόβλημα...:confused::confused:

 

Την έχουμε στεφανάκι στη λεκάνη, την έβαλα τις πρώτες μέρες και δεν έκανε, ίσα-ίσα να πάρει την ιδέα, την 3η ημέρα 1 χαρά έκανε τα τσίσα της αλλά τα κακά περίμενε να τα κάνει το μεσημέρι στην πάνα της.

 

Προχθές κάναμε 2 φορές κακά στη λεκάνη και είμασταν τρις ευτυχισμένοι!!!

Όμως έχει 2 μέρες πάμε με κλάμματα στη λεκάνη!

Τι παιχνίδια την πάω, τι τραγούδια της λέω, με το ζόρι κάθεται!

Για κακά δεν το συζητώ, μόνο στην πάνα το μεσημέρι.

 

Γενικώς τις πάνες της και το μεσημέρι και το βράδυ τις βλέπω φουλ στα τσίσα!!! Μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμη να καθαρίσει τελείως?

 

Ανχώνομαι βρε κορίτσια, από Σεπτέμβριο θα την πάρουν στον παιδικό και μήπως έχω πρόβλημα που ίσως δεν θα έχει καθαρίσει το παιδί..

 

Και κάτι άλλο..

 

Όταν είστε στη φάση που καθαρίζετε από την πάνα, πάτε βόλτες έξω όπως παιδότοπους ή γενικώς βόλτες? γιατί δεν καθόμαστε και στον "ποπό" μας καθόλου, και όταν ξέρω πως θα λείπουμε ώρα από το σπίτι αναγκαστικά την φοράω πάνα, μήπως όμως το μπερδεύω το παιδί?????

 

Μην Αγχώνεσαι καθόλου κοπελίτσα μου και μην στεναχωριέσαι!!!!Εγω ξεκήνησα απο 2 χρονών της είχα το γιογιό της στο δωματιάκι της οτι και να μου ελεγαν δεν ακουγα τιποτα ετσι συνήθησε σιγα σιγα και το βραδακι απο μόνη της να πηγενει...μια το θυμωτανε...μια το ξεχναγε αλλα αρχηζε και το συνηθηζε!!!Η κορούλα μου δεν μπορώ να πω δεν με κούρασε καθόλου θα έλεγα πως είχε συνηθησεί και βολεύοτανε!!!!Η κορούλα σου πιστευω οτι το εχει καταλαβει αλλα δεν μπορει ακομα να τα συνδειασει στο μυαλουδακι της ολα μαζι,αφου πηγατε στην τουαλετα μαζι και εκανε τσισακια εχει μπει στην προεργασια!!!Αμα θελεις εχε το γιογιο κάπου πιο κοντα απο εκει που θα καθεστε σε σιγκεκριμενο σημειο να μαθει μια μικρη διαδρομη και λιγακι αργοτερα θα θελει απο μονη της να πηγενει τουαλετα,δεν ξερω ισως λεω να σε βοηθηση....εμενα με βοηθησε αυτο...τωρα για την βολτουλα σας πιστευω πως μολις αρχισει να εξοικιωνεται στο σπιτακι σας μπορεις να κανεις προσπαθεια και χωρις πανα,Για τωρα καλα κανεις....ολα θα βρουν το δρομο τους!!!!Υπομονη και μην ακους κανεναν...καλη επιτυχια!!!:-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις την εχουμε κοψει την ημερησια περιπου ενα μηνα τωρα...αλλα με τα κακα μεγα προβλημα κοριτσια! Χτες το βραδυ πηγαμε νοσοκομειο για κλισμα :( εκλαιγε χτυπιοτανε και σφιγγοτανε να μην κανει κακα! Ειναι δυσκοιλια απο φυσικου της αλλα ποτε τοσο πολυ! Σημερα ολη μερα παει στο γιο-γιο και κανει "κουλαδακια" που λεει και αυτη! χαχαχα!

Μεγαλη προσοχη στην ψυχολογια τους!!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα...2 χρονων και 6 μηνων ειναι η μεγαλη :) Και ζοριζομεθα για τον παιδικο!!

 

 

συμπεθερα κατι αιωνες εχουμε να τα πουμε βλεπω η νυφη και κουκλα και μπροστα απο μας εμεις ακομα πανα μανιωδως επιμενουμε

 

 

να σου ζησει και το κουκλι σου αν και αργησα πολυ αλλα με φαγανε τα τρεξιματα

Link to comment
Share on other sites

συμπεθερααα :) καλωστη :) Καλη ειναι αλλα με την μικρη δεν την παλευει..ζηλευει απιστευτα...Θα σου στειλω πμ να μην ενοχλουμε το θεμα :)

Μακια :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο μικρος μου ειναι 16 μηνων και ηδη εχω αρχισει να προσπαθω να το κανω να ξεσυνηθησει με τις πανες.. τωρα που ειναι καλοκαιρι και φοραει λιγα ρουχαλακια μου ειναι ευκολο μολις τον δω να σφιγγεται για κακα του λεω "παμε στο γιογιο για κακα" και τον παιρνω στην τουαλετα, βαζω το γιογιο στο πλυντηριο και τον κραταω οσο καθεται...

στην αρχη δεν ηθελε ετσι οποτε απλα τον επαιρνα και τον κραταγα στα χερια μου και τακανε απο ψηλα! :P τωρα σιγα σιγα συνηθησε! φυσικα ακομα δεν μιλαει αρα δεν μπορει να μου πει ποτε θελει να κανει αλλα οποτε τον βαζω να τα κανει στο γιογιο δεν εχει προβλημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε κι εμείς δυνατά :D

 

Δεύτερη μέρα σήμερα και τα πήγαμε αρκετά καλά. Πάνα του βάζω μόνο στον ύπνο, μεσημέρι, βράδυ. Λέω να του βάλω για μια-δυο μέρες στον παιδικό και μετά να την κόψω και εκεί. Θα δω πως θα πάει.

 

Πάντως για βράδυ με τίποτα ακόμα. Όταν ξυπνάει είναι αρκετά γεμάτη

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις την εχουμε κοψει την ημερησια περιπου ενα μηνα τωρα...αλλα με τα κακα μεγα προβλημα κοριτσια! Χτες το βραδυ πηγαμε νοσοκομειο για κλισμα :( εκλαιγε χτυπιοτανε και σφιγγοτανε να μην κανει κακα! Ειναι δυσκοιλια απο φυσικου της αλλα ποτε τοσο πολυ! Σημερα ολη μερα παει στο γιο-γιο και κανει "κουλαδακια" που λεει και αυτη! χαχαχα!

Μεγαλη προσοχη στην ψυχολογια τους!!!

 

 

Ωχ μωρέ περαστικά σας...

 

kazianim μου σ'ευχαριστώ για την απάντηση...

Απλά στεναχωριέμαι γιατί είχαμε ξεκινήσει πάρα πολύ καλά και τώρα πάμε ξανά πίσω.

 

Λέει συνέχεια ΟΧΙ!

 

Χθές ενώ την έπριξα πάλι κάθε μισή με 1 ώρα να τη ρωτάω για τσίσα ή κακά, την έβαζα στη λεκάνη μιλάμε με κλάματα, βέβαια έκανε τσίσα, το απόγευμα έκανε όμως τα κακά της στο βρακί της!pumpkin-008.gif

Το σκασμένο για λίγο μόνη της την άφησα και την έκανε την μαμουνιά!!!

 

Έφαγε κανά 2 ξυλιές στον ποπό, την μάλωσε και ο άνδρας μου και την έβαλα και τιμωρία..

 

Αλλά με παιδεύει πολύ η τρελοκοτσιδού, γενικώς είναι παιδί που λέει ΟΧΙ συνέχεια...

 

Στον παιδικό θα την γράψω φέτος για πρώτη φορά και φοβάμαι μήπως δεν την δεχτούν αν δεν έχει καθαρίσει από την πάνα.

Την πήρανε σε έναν παιδικό από την εργατική εστία, επιδοτούμενη θα΄ναι.

Βέβαια χθες το μάθαμε και δεν πρόλλαβα ακόμα να πάω να δω το μέρος και να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα σ'άυτό το θέμα..

Εσείς κορίτσια που πηγαίνετε τα παιδάκια σας σε παιδικό σταθμό, τι αντιμετώπιση υπάρχει στο θέμα της πάνας?

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυτυχως που ειστε εσεις κοριτσια και μαθαινω πολλα για τον μικρο μου γιατι με διαφορες γνωμες που ακουω γυρω μου δεν βγαζω ακρη..Οπως στο θεμα της πανας,μεχρι που ακουσα οτι πρεπει απο μηνων να μαθαινει το παιδι το γιογιο..Μια γνωστη μου το κοριτσακι της ειναι κοντα 10 μηνων και απο 7 το βαζουνε στο γιογιο..Εμενα μου φαινονται υπερβολες αυτα..Αφου δεν καταλαβαινουνε σε τοσο μικρη ηλικια δεν ειναι αδικος κοπος?Η μανα μου ειπε οτι εγω 1 χρονου τα εκανα στο γιογιο..Ναι...Γι αυτο μολις γεννηθηκε ο αδερφος μου,τα εκανα πανω μου μεχρι το δημοτικο..ΧαΧα!

μια απ τα ιδια!

να ναι καλα το φορουμ κοριτσια θα το πω ακομη μια φορα...ημουν ετοιμη να την βαλω απο αυτο το καλοκαιρι:roll:ολοι ετσι μου ελεγαν...του χρονου και...βλεπουμε!!!:D

εχω αλλο θεματακι ομως να ρωτησω..

της πηρε η μαμα μου δωρο ενα γιογιο που ειναι σαν τουαλετα και παιζει μουσικη, το οποιο το εχω εξω απο την τουαλετα μας.Της αρεσει να το διαλυει και να το βαζει να παιζει μουσικη!Να το αφησω οπως εχει η να το κρυψω και να το εμφανισω οταν ερθει η ωρα?:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μωρέ περαστικά σας...

 

kazianim μου σ'ευχαριστώ για την απάντηση...

Απλά στεναχωριέμαι γιατί είχαμε ξεκινήσει πάρα πολύ καλά και τώρα πάμε ξανά πίσω.

 

Λέει συνέχεια ΟΧΙ!

 

Χθές ενώ την έπριξα πάλι κάθε μισή με 1 ώρα να τη ρωτάω για τσίσα ή κακά, την έβαζα στη λεκάνη μιλάμε με κλάματα, βέβαια έκανε τσίσα, το απόγευμα έκανε όμως τα κακά της στο βρακί της!pumpkin-008.gif

Το σκασμένο για λίγο μόνη της την άφησα και την έκανε την μαμουνιά!!!

 

Έφαγε κανά 2 ξυλιές στον ποπό, την μάλωσε και ο άνδρας μου και την έβαλα και τιμωρία..

 

Αλλά με παιδεύει πολύ η τρελοκοτσιδού, γενικώς είναι παιδί που λέει ΟΧΙ συνέχεια...

 

Στον παιδικό θα την γράψω φέτος για πρώτη φορά και φοβάμαι μήπως δεν την δεχτούν αν δεν έχει καθαρίσει από την πάνα.

Την πήρανε σε έναν παιδικό από την εργατική εστία, επιδοτούμενη θα΄ναι.

Βέβαια χθες το μάθαμε και δεν πρόλλαβα ακόμα να πάω να δω το μέρος και να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα σ'άυτό το θέμα..

Εσείς κορίτσια που πηγαίνετε τα παιδάκια σας σε παιδικό σταθμό, τι αντιμετώπιση υπάρχει στο θέμα της πάνας?

 

Αν κατάλαβα καλά, της δώσατε δυο ξυλιές και την βάλατε τυμωρία που έκανε κακά στο βρακάκι της; Γιατί αν είναι έτσι, πρέπει να ξέρεις ότι μπορεί να της δημιουργήσετε φοβερό πρόβλημα και να κάνει στο κρεβατάκι της την νύχτα μέχρι 13-14 χρονών! Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το ποστ, γι αυτό ρωτάω αν κατάλαβα καλά. Η πίεση οποιασδήποτε μορφής (επίπληξη, ειρωνεία, ξύλο, τιμωρία) απαγορεύεται αυστηρά στη διαδικασία κατάργησης της πάνας. Ρώτα και τον παιδίατρό σου να δεις τι θα σου πει. Με συγχωρείς που το γράφω έτσι, λίγο αυστηρά ίσως, αλλά πραγματικά μπορεί να δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα στο παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι απελπισμενη!ο μικρος μου ειναι 2,5 χρονων και δεν καθετε με τιποτα οταν τον βαζω εγω στο γιογιο.οταν τον ρωταω παει μονος του και καθετε.οταν τον φοραω βρακακι το κανει τσισα τον ενοχλει για λιγο και μετα δεν το δινει σημασια.τι να κανω;τι παιχνιδια,ολα τα καναμε.τα βαριετε ολα.πειτε καμια ιδεα!:(

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου ειναι 2,5 χρονων.στο γιογιο καθετε οταν θελει ο ιδιος μονο.οταν τον βαζω εγω δεν καθετε καθολου.πεφτει κατω,χτυπιετε δεν θελει καθολου.γινετε χαμος.οταν τον ρωταω αν θελει τσισα μου λεει ναι και πηγενει μονος του στην τουαλετα που εχω το γιογιο.στην αρχη παιρναμε παιχνιδια και ξεχνιοταν.τωρα τα βαρεθηκε και δεν τα θελει και αυτα.οταν του φοραω βρακακι το κατουραει στην αρχη τον ενοχλει αλλα μετα απο λιγο σημασια δεν δινει.οι δασκαλας του στον παιδικο λενε οτι θελει υπομονη.δεν ξερω τι αλλο να κανω.πειτε καμια ιδεα;:-(

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς προσπαθούμε τώρα που είναι καλοκαιράκι να της μάθουμε το γιογιό αλλά χωρίς συγκλονιστική επιτυχία. Το καλό είναι ότι μας λέει "κακά" αλλά μέχρι να την βάλουμε τα έχει κάνει ήδη.... Καλά για τα τσισάκια ούτε συζήτηση....

vbDMp3.png

ZtkQp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια ειναι 17 μηνων κοριτσακι

λετε ναρχισω να την μαθαινω?

να την φοραω βρακι στη διαρκεια της ημερασ?

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 1/2 ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ 3 ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΓΙΟΓΙΟ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΜΠΕΡΣ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΡΙΣΗ.ΕΧΩ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ.ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΘΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε πριν ενα μηνα τις προσπαθειες αλλα σταματησαμε γιατι μαλλον δεν ηταν ετοιμη.ενω ελεγε και τα τσισα και τα κακα,δεν προλαβαινε:cry:εχουμε ξεκινησει παλι εδω και τρεις μερες και εχει παει απροσδοκητα καλα.ουτε ενα ατυχημα.αφου και σε ενα παιδικο παρτυ που πηγαμε χτες μου ζητησε να παει εκει τουαλετα.το θεμα ειναι οτι σημερα ηθελε να της βαλω πανα.τωρα εγω τι κανω;της βαζω ή οχι:roll:.το κολπο με τα αυτοκολητα δεν επιασε,το πηρε για πλακα και μολις εβγαινα απο την τουαλετα μου εδινε και ενα:lol:αλλα πηραμε ενα παραμυθι με ενα κοαλα που παει στο γιογιο και της αρεσει πολυ.εχω την εντυπωση οτι την εχει βοηθησει να καταλαβει τι καλο ειναι να κανει τσισα στο γιογιο αλλα και ατυχημα να γινει και να λερωθει δεν χαλασε και ο κοσμος

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...