Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμενα ξερω οτι ειναι νωρις μετα τα δυο εχω ακουσει και στον ποαιδικο δεν το παιρνουνε αν στα δυο δεν εχει καθαρισει. ειναι 18 μηνων ο αχιλλεας μου, αλλα βρε κοριτσια οταν κανει κακα, πηγαινει μονος του στην ακρη του δωματιου του η σε αλλο δωματιο και με κοιταζει που και που σαν αν κανει κουκου τα..αλλα ντροπαλα.. μετα ερχεται κοντα μου να τον μυρισω, να κανω μια προσπαθεια αλλα πως να την κανω. τι καταλαβαινει το μωρο αν του πω παμε για τσισα η κακα.. ξερω οτι θα μου πειτε ειναι μικρο , αλλα τη συνπεριφορα του μωρου μου πως την εξηγητε. για να πηγαινει μακρια μου για τα κακακια του δνε σημαινει οτι καταλαβαινει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας! Έχω ένα κοριτσάκι 23 μηνών. Εδώ και 3 μήνες μήνες έχουμε κόψει την ημερίσια πάνα. Το προβλημα μου είναι το εξής. Το βράδυ της φοράω παμπερς. Άλλες φορές ξυπνάει το πρωι και είναι ολόστεγνο και άλλες είναι τίγκα στα τσίσα. Καμμιά φορά με ξυπνάει τη νύχτα για να την πάω για τσίσα αλλά δεν το κάνει πάντα.Πότε πρέπει να ξεκινήσω τη προσπάθεια και για τη βραδυνή πανα? μέχρι τώρα ήμουν χαλαρή γιατί είμαι κι έγκυος και θεωρούσα ότι είναι και μικρή.μήπως όμως πρέπει σιγά σιγά να την ξεκινήσω?ποια είναι η γνώμη σας?

 

Καλημέρα!

Κατ΄αρχην να σου πω πως κ εγώ εχω έναν γιο 23 μηνών

κ είμαι επίσης έγκυος 29+3 ημ. ...... Μαζί πάμε!!!

 

Το αγοράκι μου σταμάτησε τις πάνες κανά μήνα

περίπου τώρα και σχεδόν ταυτόχρονα σταματησαμε κ την βραδινή!

Ενώ την ημέρα δεν είχαμε σχεδόν καθόλου ατυχηματάκια

κ τα πήγαμε εξ΄αρχης τέλεια, τις πρώτες νύχτες βράχηκε στον ύπνο του

3-4 φορές αλλα.. that's it!

 

Εφόσον ελέγχει την κύστη της κ τα κακάκια της

τοοοοσο καιρο, πιστεύω μπορει να κάνει το ίδιο κ το βράδυ!

Όσο της φοράς πάνα, τόσο ΔΕΝ έχει κανένα λόγο

να μην κάνει πάνω της τα τσισάκια της..

Χειρότερα μπερδεύεται! Ακόμη κ όταν σε φώναξε την νύχτα

να την πας τουαλέτα, έπειτα σωστά έκρινε

πως ήταν άσκοπο αφού στο κρεβάτι φοράμε πάνε!

 

Αν έχεις λίγο υπομονη να σου βραχεί ενδεχομένως 2-3 βράδυα

θα δεις πως θα μάθει να ελέγχει τον εαυτό της

κ θα σε φωνάζει κάθε νύχτα που θα νιώθει την ..ενόχληση

για τσίσα..

Θα της είναι εύκολο κ θα νιώθει πιο ωραία, πιο καθαρή, πιο ανεξάρτητη!!!

 

Ο μικρούλης μου πλέον μετα από καμία 15μέρες περίπου

κοιμάται (όπως πάντα στις 21:00) ξυπνάει μετα από κανά 3ωρο

για τσίσα κ με φωνάζει για τουαλέτα.. Τον εχω πάντα στο νου μου

βέβαια μην τον καθυστερήσω μέσα στην νύστα του,

τρέχω πάμε τουαλέτα κ κοιμάται μέχρι το πρωι.. στεγνούλης εννοείται!

 

Το επόμενο βήμα του νομίζω είναι να μην ξυπνάει καθόλου

μέχρι το πρωι..

 

Δοκίμασε το στην κορούλα σου.. Δεν είναι καθόλου μικρή!

Μέχρι πριν λίγα χρόνια τις πάνες τις βγάζαμε 18-24m....

Κ εμείς το ίδιο! Τελευταία έγινε μόδα να μαθαίνουμε στα παιδιά

να "τα κάνουν πάνω τους" με την ευκολία της πάνας

κ μετά 3-4χρόνων να προσπαθούμε να τους αλλάξουμε

αυτό που τοοοσα χρόνια τα μαθαίναμε..

Προσωπικά αυτο θεωρώ δύσκολο κ εξαιρετικά ψυχοφθόρο για τα παιδιά..

 

Πάρε ένα πακέτο επιστρώματα αδιαβροχα, μιας χρήσης από το super market

στρώσει της ένα κάτω από το σεντονάκι,

εξήγησε της πως θα κοιμηθεί άνετα χωρίς το ..πλαστικό pampers

κ βαλ΄την για υπνάκο! Εχε την στο νου σου

κ με το παραμικρό κλαμματάκι ή που την ακούσεις να δυσανασχετεί

ή να σε φωνάζει, πήγαινε την τουαλέτα..

Μην την μαλωσεις ΠΟΤΕ αν βραχεί πάνω της..!

 

Καλή επιτυχία κ να μας ζήσουν... Με το καλό

κ τα εμβρυάκια μας να γεννηθούν!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ξερω οτι ειναι νωρις μετα τα δυο εχω ακουσει και στον ποαιδικο δεν το παιρνουνε αν στα δυο δεν εχει καθαρισει. ειναι 18 μηνων ο αχιλλεας μου, αλλα βρε κοριτσια οταν κανει κακα, πηγαινει μονος του στην ακρη του δωματιου του η σε αλλο δωματιο και με κοιταζει που και που σαν αν κανει κουκου τα..αλλα ντροπαλα.. μετα ερχεται κοντα μου να τον μυρισω, να κανω μια προσπαθεια αλλα πως να την κανω. τι καταλαβαινει το μωρο αν του πω παμε για τσισα η κακα.. ξερω οτι θα μου πειτε ειναι μικρο , αλλα τη συνπεριφορα του μωρου μου πως την εξηγητε. για να πηγαινει μακρια μου για τα κακακια του δνε σημαινει οτι καταλαβαινει?

 

Εγω προσωπικά δεν θα σου πω πως είναι νωρίς!

Θεωρώ πως είναι η κατάλληλη ηλικία για το μωρό σου

εφόσον καταλαβαίνει την ανάγκη του

κ νιώθει πως θέλει κακάκια..

Όταν τον βλέπεις να ..απομακρύνεται

δειξ΄του το σωστό! Παρ΄τον αγκαλίτσα κ βαλ΄τον στον γιογιό του

κ πες του πως εκεί κάνουμε τα κακάκια μας

κ θα δεις πόσο θα χαρεί να νιώθει καθαρούλης κ να έχει καταφέρει τόσο μεγάλο κατόρθωμα!

 

Καλύτερα μην χάσεις χρόνο γιατί αν χαθεί η ευκαιρία τώρα

που με τον τρόπο του στο "λέει", θα μπερδευτεί χειρότερα

αν τον αφήσεις να επαναπαυτεί στην πάνα

κ μετα να προσπαθήσεις να του διδαξεις πάλι το αντίθετο

(δηλ το γιογιό!)..

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά δεν θα σου πω πως είναι νωρίς!

Θεωρώ πως είναι η κατάλληλη ηλικία για το μωρό σου

εφόσον καταλαβαίνει την ανάγκη του

κ νιώθει πως θέλει κακάκια..

Όταν τον βλέπεις να ..απομακρύνεται

δειξ΄του το σωστό! Παρ΄τον αγκαλίτσα κ βαλ΄τον στον γιογιό του

κ πες του πως εκεί κάνουμε τα κακάκια μας

κ θα δεις πόσο θα χαρεί να νιώθει καθαρούλης κ να έχει καταφέρει τόσο μεγάλο κατόρθωμα!

 

Καλύτερα μην χάσεις χρόνο γιατί αν χαθεί η ευκαιρία τώρα

που με τον τρόπο του στο "λέει", θα μπερδευτεί χειρότερα

αν τον αφήσεις να επαναπαυτεί στην πάνα

κ μετα να προσπαθήσεις να του διδαξεις πάλι το αντίθετο

(δηλ το γιογιό!)..

 

 

σε ευχαριστω παρα πολυ! ειχα καταλαβει το μωρακι μου αλλα δεν ηθελα να ειμαι υπερβολικη το μωρο μου μπορει αν κανει αυτο.. ! με καταλαβαινεις..

πρεπει να αγορασω γιογιο!

ναι το μωρακι μου, ντρεπεται! εχειμεγαλωσει, καταλαβαινει πολλα! ακομα κι οταν κανει αερια το μωρο μου γελαει! μεγαλωνει το αντρακι μου. σε συχαριστω για τη βοηθεια, δεν εχω και κανεναν ¨γυρω¨.ου για να ρωτησω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Μπαίνω και εγώ πρώτη φορά στην παρέα σας ψάχνοντας για συμβουλές!

'Εχω ένα γιο 27 μηνών και πριν 3 εβδομάδες ξεκινήσαμε την προσπάθεια να κόψουμε την πάνα. Με τα τσίσα νομίζω οτι τα έχουμε καταφέρει, με τα κακά όμως έχουμε πρόβλημα.

Είναι παιδάκι που κάνει κακά 2-3 φορές την ημέρα και τώρα χωρίς την πάνα έχουν περάσει ημερες που δεν έχει κάνει. Τον βλέπω πως δυσανασχετεί και γκρινιάζει. Φοβάται είτε στο γιογιο είτε στην λεκάνη και παρόλο που πιέζεται δεν τα κάνει ή τελικά τα κάνει επάνω του.

Είναι σίγουρο ότι τα ελέγχει πλήρως. Πώς μπορώ να τον βοηθήσω να ξεπεράσει τον φόβο του? Καμιά συμβουλή, εμπειρία ανάλογη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Μπαίνω και εγώ πρώτη φορά στην παρέα σας ψάχνοντας για συμβουλές!

'Εχω ένα γιο 27 μηνών και πριν 3 εβδομάδες ξεκινήσαμε την προσπάθεια να κόψουμε την πάνα. Με τα τσίσα νομίζω οτι τα έχουμε καταφέρει, με τα κακά όμως έχουμε πρόβλημα.

Είναι παιδάκι που κάνει κακά 2-3 φορές την ημέρα και τώρα χωρίς την πάνα έχουν περάσει ημερες που δεν έχει κάνει. Τον βλέπω πως δυσανασχετεί και γκρινιάζει. Φοβάται είτε στο γιογιο είτε στην λεκάνη και παρόλο που πιέζεται δεν τα κάνει ή τελικά τα κάνει επάνω του.

Είναι σίγουρο ότι τα ελέγχει πλήρως. Πώς μπορώ να τον βοηθήσω να ξεπεράσει τον φόβο του? Καμιά συμβουλή, εμπειρία ανάλογη;

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα και από εμένα.Κι εμείς ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχουμε.Ενώ τα τσισάκια τα καταφέραμε αμέσως και τα λέει μόνος του,τα κακάκια εδώ και 1 1/2 μήνα περίπου τα κάνει μόνο πάνω του και αυτό με το ζόρι.Βίκυ κι εμένα ο γιος μου έκανε 2-3 φορές την ημέρα κακάκια και τώρα.....ακριβώς σαν κι εσένα.Κάποιοι μου είπαν ότι συμβαίνει αυτό σε κάποια παιδάκια και πως θα το ξεπεράσει μόνο του...Δεν ξέρω βασικά τι ισχύει και γιατί γίνεται αυτό....Ας μας δώσει τα φώτα της κάποια μανούλα

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα σε όλες τις μανούλες. Ξεκίνησα την προσπάθεια να βγάλουμε την πάνα από το προηγούμενο Σάββατο στα δίδυμα αγοράκια μου που είνια 29 μηνών. Θέλω να πω ότι τα πηγαίνουμε πάρα πολύ καλά, λίγο πρόβλημα με τα κακά, που τα κάνουν πάνω τους...Ο ένας δύο μέρες τώρα κάνει και τα στο γιογιό, του κρατάω το χεράκι και τα καταφέρνει. Βέβαι συγχρόνως κόβουμε και την μεσημεριανή και βραδινλυ πάνα, αν και κάποια ατυχήματα τα έχουμε...Τι μπορούμε να κάνουμε με τα κακά?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθειααααα!!!!! η κορουλα μου ειναι 27 μηνων και αρνηται πεισματικα να κατσει ειτε στο γιογιο ειτε στην τουαλετα. τι να την δωροδοκησω προσπαθησα τι να την παρω με το καλο....τζιφος. προσπαθησα στις διακοπες μας να της φοραω βρακακι και της ελεγα: θα πεις στη μαμα οταν θελεις τσισα. ναι; ναι μαμακα. ολα επανω της. τιποτα.ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι ματαιο να προσπαθω και οτι το μωρο θα το ζητησει απο μονο του. καμια ιδεα μανουλες??????

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

ax και εμεις μια απο τα ιδια

ξεκηνισαμε προσπαθειες τελη ιουνιου,αρχικα δεν ηθελε να βγαλει την πανα και να καθησει στο γιογιο,αλλαξαμε γιογιο επιβραβευαμε τις επιτυμενες πρασπαθειες αλλα ακομα δεν λεει ποτε θελει να τα κανει.αν την παω εγω συνηθως καθετε αλλιως βρεχει το βρακακι και μου το λεει μετα

οσο γι τα κακα εννοειτε πανω της

τι να κανω ;να συνεχισω;εχω καμια ελπιδα να κοψουμε την πανα φετος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεχασα να πω πως ειμαστε 29 μηνων

 

λιτσα ελπιζω να μου την καθαρισουν τωρα που θα παμε παιδικο αυτοι...αλλιως τι να πω οταν αρραβωνιαστει θα ντρεπεται τον αρραβωνιαστικο της και θα τα κοψει!!!!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::-P

λιτσα ελπιζω να μου την καθαρισουν τωρα που θα παμε παιδικο αυτοι...αλλιως τι να πω οταν αρραβωνιαστει θα ντρεπεται τον αρραβωνιαστικο της και θα τα κοψει!!!!

γεια σας ειναι η πρωτη φορα που μπαινω στο forum.

ο πρίγκιπάς μου είναι 3 χρονών και 3 μηνών και αρνείται πεισματικά να βγάλει την πάνα του. όταν πάμε στη θάλασσα δεν φαίρνει αντίρηση να φορέσει το μαγιώ του και όση ώρα είμαστε εκεί δεν θέλει να κάνει τσίσα του παρά μόνο όταν πάμε σπίτι θέλει να πάει στην τουαλέτα. αυτό δείχνει πως μπορεί να κρατηθεί αλλά επειδή είναι ισχυρογνόμων θέλει να περάσει το δικό του. μου είπε πως θα χαρίσει τα βρακιά του σε άλλα παιδάκια γιατί αυτός θα φοράει μόνο πάνα. τον Σεπτέμβρη θα πάει στο σταθμό και εκεί έχω ακουμπίσει όλες μου τις ελπίδες......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθειααααα!!!!! η κορουλα μου ειναι 27 μηνων και αρνηται πεισματικα να κατσει ειτε στο γιογιο ειτε στην τουαλετα. τι να την δωροδοκησω προσπαθησα τι να την παρω με το καλο....τζιφος. προσπαθησα στις διακοπες μας να της φοραω βρακακι και της ελεγα: θα πεις στη μαμα οταν θελεις τσισα. ναι; ναι μαμακα. ολα επανω της. τιποτα.ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι ματαιο να προσπαθω και οτι το μωρο θα το ζητησει απο μονο του. καμια ιδεα μανουλες??????

Εγώ διάβασα κάπου εδώ ότι κάποια μαμά έδεινε σοκολατάκια, έτσι λοιπόν αφού είχα δοκιμάσει με τα αυτοκόλλητα και δεν έπιασε, αποφάσισα να κάνω και εγώ αυτό με τα σοκολατάκια...και ως δια μαγείας έπιασα. Σίγουρα δεν είναι ότι υγειινότερο αλλά εμάς μας βοηθαει, ένα σοκολατάκι το κόβω στα τρία και το δίνω...

Link to comment
Share on other sites

κ εδω εχω μπερδευτει. οποτε τον βαζω στο γιογιο κ του πω κανε θα κανει τσισα κυριως, ακομα κ στην λεκανη που τον εχω βαλει 2-3 φορες με το καθισματακι εκανε κ απ τα δυο!

ΟΜΩΣ δεν εχει σταθερες ωρες που τα κανει την μια μερα μπορει να λανει 1φορα κακα κ την αλλη 4-5. για να μου τα πει απο πριν δεν τον κοβω... πως θα καταλαβω ποτε του ρχεται καλε????? μηπως δεν ειναι ετοιμος ακομα?

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

κ εδω εχω μπερδευτει. οποτε τον βαζω στο γιογιο κ του πω κανε θα κανει τσισα κυριως, ακομα κ στην λεκανη που τον εχω βαλει 2-3 φορες με το καθισματακι εκανε κ απ τα δυο!

ΟΜΩΣ δεν εχει σταθερες ωρες που τα κανει την μια μερα μπορει να λανει 1φορα κακα κ την αλλη 4-5. για να μου τα πει απο πριν δεν τον κοβω... πως θα καταλαβω ποτε του ρχεται καλε????? μηπως δεν ειναι ετοιμος ακομα?

 

νομιζω ειναι μικρουλι ακομα για να ειναι σταθερο και με προγραμμα,αλλα βεβαια ειναι και στο παιδι.εγω οταν ηταν σε αυτη την ηλικια την ειχα καταφερει κανα δυο φορες με παροτρυνση να τα κανει στο γιογιο και τα εκανε αλλα απο τοτε που μεγαλωσε και αλλο μαγκεψε! και αυτο που με τρελαινει πιο πολυ ειναι που τα λεμε ολα εκτος απο αυτο! αφου μου λεει: η μαμα κανει κακα στη τουαλετα εγω επανω μου!!!:evil::evil::evil:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Κατ΄αρχην να σου πω πως κ εγώ εχω έναν γιο 23 μηνών

κ είμαι επίσης έγκυος 29+3 ημ. ...... Μαζί πάμε!!!

 

Το αγοράκι μου σταμάτησε τις πάνες κανά μήνα

περίπου τώρα και σχεδόν ταυτόχρονα σταματησαμε κ την βραδινή!

Ενώ την ημέρα δεν είχαμε σχεδόν καθόλου ατυχηματάκια

κ τα πήγαμε εξ΄αρχης τέλεια, τις πρώτες νύχτες βράχηκε στον ύπνο του

3-4 φορές αλλα.. that's it!

 

Εφόσον ελέγχει την κύστη της κ τα κακάκια της

τοοοοσο καιρο, πιστεύω μπορει να κάνει το ίδιο κ το βράδυ!

Όσο της φοράς πάνα, τόσο ΔΕΝ έχει κανένα λόγο

να μην κάνει πάνω της τα τσισάκια της..

Χειρότερα μπερδεύεται! Ακόμη κ όταν σε φώναξε την νύχτα

να την πας τουαλέτα, έπειτα σωστά έκρινε

πως ήταν άσκοπο αφού στο κρεβάτι φοράμε πάνε!

 

Αν έχεις λίγο υπομονη να σου βραχεί ενδεχομένως 2-3 βράδυα

θα δεις πως θα μάθει να ελέγχει τον εαυτό της

κ θα σε φωνάζει κάθε νύχτα που θα νιώθει την ..ενόχληση

για τσίσα..

Θα της είναι εύκολο κ θα νιώθει πιο ωραία, πιο καθαρή, πιο ανεξάρτητη!!!

 

Ο μικρούλης μου πλέον μετα από καμία 15μέρες περίπου

κοιμάται (όπως πάντα στις 21:00) ξυπνάει μετα από κανά 3ωρο

για τσίσα κ με φωνάζει για τουαλέτα.. Τον εχω πάντα στο νου μου

βέβαια μην τον καθυστερήσω μέσα στην νύστα του,

τρέχω πάμε τουαλέτα κ κοιμάται μέχρι το πρωι.. στεγνούλης εννοείται!

 

Το επόμενο βήμα του νομίζω είναι να μην ξυπνάει καθόλου

μέχρι το πρωι..

 

Δοκίμασε το στην κορούλα σου.. Δεν είναι καθόλου μικρή!

Μέχρι πριν λίγα χρόνια τις πάνες τις βγάζαμε 18-24m....

Κ εμείς το ίδιο! Τελευταία έγινε μόδα να μαθαίνουμε στα παιδιά

να "τα κάνουν πάνω τους" με την ευκολία της πάνας

κ μετά 3-4χρόνων να προσπαθούμε να τους αλλάξουμε

αυτό που τοοοσα χρόνια τα μαθαίναμε..

Προσωπικά αυτο θεωρώ δύσκολο κ εξαιρετικά ψυχοφθόρο για τα παιδιά..

 

Πάρε ένα πακέτο επιστρώματα αδιαβροχα, μιας χρήσης από το super market

στρώσει της ένα κάτω από το σεντονάκι,

εξήγησε της πως θα κοιμηθεί άνετα χωρίς το ..πλαστικό pampers

κ βαλ΄την για υπνάκο! Εχε την στο νου σου

κ με το παραμικρό κλαμματάκι ή που την ακούσεις να δυσανασχετεί

ή να σε φωνάζει, πήγαινε την τουαλέτα..

Μην την μαλωσεις ΠΟΤΕ αν βραχεί πάνω της..!

 

Καλή επιτυχία κ να μας ζήσουν... Με το καλό

κ τα εμβρυάκια μας να γεννηθούν!

 

 

Όντως πάμε μαζί!!! ΄Ισα είναι και τα 2 παιδάκια μας!!! Λες και τα προγραμματίσαμε παρέα!!! Λέω λοιπόν να το ξεκινήσω το σύστημά σου σε καμμια εβδομάδα.γιατί τώρα είμαστε με πυρετό και το πρωί το βρίσκω βρεγμένο το πάμπερσ. μου ακούστηκε πολύ καλή ιδέα αυτό με τα υποστρώματα μιας χρήσης!!! ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με το καλό να έρθουν τα μπεμπάκια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.Κι εμείς ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχουμε.Ενώ τα τσισάκια τα καταφέραμε αμέσως και τα λέει μόνος του,τα κακάκια εδώ και 1 1/2 μήνα περίπου τα κάνει μόνο πάνω του και αυτό με το ζόρι.Βίκυ κι εμένα ο γιος μου έκανε 2-3 φορές την ημέρα κακάκια και τώρα.....ακριβώς σαν κι εσένα.Κάποιοι μου είπαν ότι συμβαίνει αυτό σε κάποια παιδάκια και πως θα το ξεπεράσει μόνο του...Δεν ξέρω βασικά τι ισχύει και γιατί γίνεται αυτό....Ας μας δώσει τα φώτα της κάποια μανούλα

 

Τελικά με τα κακά βρήκες κάποια λύση ή άκουσες κάτι που ίσως μπορεί να βοηθήσει, γιατί εμείς είμαστε στην 4η εβδομάδα τώρα που προσπαθούμε και συνεχίζεται το ίδιο σενάριο. ΄

Καμιά άλλη μαμά με κάποια πρόταση...;;;;:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, βοήθεια!

Ο μικρός μου είναι 3,5 σχεδόν, κάνει τσίσα στην τουαλέτα εδώ και καιρό έχει ξεκινήσει και το βράδυ να είναι στεγνός, αλλά με καμία δύναμη δεν θέλει να κάνει κακά στην τουαλέτα ή το γιογιο. Θέλει την πάνα του! Τι να κάνω? Καμμία ιδέα γιατί σε λίγο ξεκινάμε παιδικό σταθμό και δεν θα τον πάρουν για αυτό ???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, βοήθεια!

Ο μικρός μου είναι 3,5 σχεδόν, κάνει τσίσα στην τουαλέτα εδώ και καιρό έχει ξεκινήσει και το βράδυ να είναι στεγνός, αλλά με καμία δύναμη δεν θέλει να κάνει κακά στην τουαλέτα ή το γιογιο. Θέλει την πάνα του! Τι να κάνω? Καμμία ιδέα γιατί σε λίγο ξεκινάμε παιδικό σταθμό και δεν θα τον πάρουν για αυτό ???

 

Είναι αρκετά μεγάλος για να το συζητήσεις μαζί του. Γιατί δεν θέλει? Προσπάθησε να καταλάβεις τι τον φοβίζει/ανησυχεί κτλ... Επίσης τόνισέ του πόσο άσχημα είναι όταν λερώνεται με τα κακά στην πάνα, ενώ με την τουαλέτα θα ξεμπερδεύει αμέσως και θα είναι καθαρός...

Μήπως φοβάται να πάει στον παιδικό σταθμό, γι'αυτό και αρνείται να βγάλει την πάνα?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, βοήθεια!

Ο μικρός μου είναι 3,5 σχεδόν, κάνει τσίσα στην τουαλέτα εδώ και καιρό έχει ξεκινήσει και το βράδυ να είναι στεγνός, αλλά με καμία δύναμη δεν θέλει να κάνει κακά στην τουαλέτα ή το γιογιο. Θέλει την πάνα του! Τι να κάνω? Καμμία ιδέα γιατί σε λίγο ξεκινάμε παιδικό σταθμό και δεν θα τον πάρουν για αυτό ???

τι μου θυμιζει...ακριβως την περιγραφη του γιου μου:D εγω να σου πω την αληθεια του εταξα μικυ!!! ο αγαπημενος του ηρωας και μην φανταστεις οτι για αυτο το εκανε...απλα τον ειδα..ημουν ανενδοτη τον σηκωσα και τον πηγα στο γιο γιο οπου και επιτελους εκανε εκει. την επομενη μερα ειχε το δωρο του. για 2 μερες ειχαμε μικρο ατυχημα και τωρα πλεον τελος. νομιζω οτι αν κανει μια φορα δεν θα εχεις πια προβλημα. η μια φορα ειανι το θεμα. ταξε του!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το μονο που εχω να σας πω ειναι να μη πιεζετε τα παιδακια σας και να μην τα βαζετε σε χρονοδιαγραμματα το αλλο εκοψε το παμπερσ στα 2 η στα εναμιση η και γω δε ξερω τι και πρεπει και το δικο μου να τα κοψει τοσο το παιδι δεν ειναι μηχανηγ του πατασ ενα κουμπι και γινεται το δικο μασ.η κορη μου παρολο που απο πολυ μικρη μιλουσε πολυ καθαρα που απο πολυ μικρη ηξερε τι γινοταν στην τουαλετα την ξεκινησα 20 μηνων να βγαλει το παμπερσ την εβαζα στο γκιογκιο και δεν ηθελε να κατσει με τιποτα εκλαιγε τησ εκανα διαφορα τησ εταζα τιποτα πηγα και αγορασα και το καθισματακι που βαζουν στη λεκανη και παρακαλω τησ ειχα ολοδικια τησ τουαλετα ενεκα που τισ εχουμε πολλεσ αυτο ποτε λειτουργουσε ποτε οχι, τελοσπαντων περασαν μηνεσ για να μαθει ωσπου εχασα την υπομονη μου μια μερα και τη μαλωσα αυτο ηταν πηγαμε πισω 2 μηνεσ τα εκανε πανγιατι παρασυρεσαι καμια φορα με αυτα που λενε οτι και τι εγινε και παλια τουσ εκοβαν την πανα στουσ 18 μηνες κτλ δεν ηθελε να παει τουαλετα με τιποτα ομωσ την αφησα λιγο καιρο και μετα σαν αρχισαμε απο την αρχη σε 2 μερεσ πηγαινε μονη τουαλετα το βραδυ δε βρεχοταν πηγε βεβαια 2μησι χρονων για να γινει αυτο γιαυτοι σας λεω αν το παιδι δεν θελει τελειωσε ουτε χρονοδιαγραμματα ουτε τιποτα και αν αργησουν τι εγινε ρε παιδια ενταξει καλο ειναι να την κοψουν την πανα και αν δε θελουν τι θα γινει δεν ειναι χαζα απλα δεν ειναι ετοιμα και δεν υπαρχει και συγκεκριμενοσ τροποσ για να μαθεισ κατι στο παιδι σου καθε παιδι αντιδραει διαφορετικα μην αγχωνεστε ολα θα γινουν οταν πρεπει να γινουν.Τα αγγελουδια μασ να ναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Η μικρή μου 26 μηνών ξεκίνησε πριν 2 εβδομάδες περίπου να θελει να κάνει την ανάγκη της στην τουαλέτα! Τη μέρα πέρα από 1-2 μικροατυχήματα που έχουμε ακόμα(τις φέυγουν λίγα στο βρακάκι όταν ξεχνίέται κ τρέχει μετα στη τουαλέτα) πάνε όλα καλά....το βραδυ όμως αρχίζει το δράμα....πριν 3 μέρες αποφάσισε να κόψει κ τη βραδυνή πάνα!Και λέω αποφάσισε γιατί απλά δεν κάνει τσίσα στην πάνα αλλά θέλει να σηκώνεται....τα 2 πρώτα βράδια αφού ήπιαμε το γάλα στις 9:30 κ μπήκαμε σε διαδικασία να πουμε παραμυθι κ να κοιμηθούμε κάθε μισή ώρα περίπου(για το επόμενο 3ωρο) σηκωνόταν για κατούρημα κ έκανε λιγα λιγα κάθε φορά....χθες λοιπόν της έδωσα το γάλα από τις 8 ε λέω μέχρι να πέσουμε θα χει βγαλει το περισσότερο κ άντε να σηκωθεί αλλη μια φορά....όμως εκείνη είχε άλλα σχέδια σηκώνοταν πάλι σχεδόν ανα μισάωρο λέγοντας τσίσα ή κακά κ τις μισές φορές δεν έκανε τίποτα....τι να συμβαίνει??Λέει ψέματα για να σηκωθεί???Την πιάνει ανασφάλεια κ σηκώνεται???Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ...Τη μέρα πάντως φυσικά δεν πάει τόσο συχνά τουαλέτα αλλά ανα 1-1,5 ώρα....:rolleyes:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα κακά βρήκες κάποια λύση ή άκουσες κάτι που ίσως μπορεί να βοηθήσει, γιατί εμείς είμαστε στην 4η εβδομάδα τώρα που προσπαθούμε και συνεχίζεται το ίδιο σενάριο. ΄

Καμιά άλλη μαμά με κάποια πρόταση...;;;;:confused::confused::confused:

 

Καλημέρα....Δυστυχώς ούτε άκουσα κάτι,ούτε είχαμε κάποια αλλαγή.Εξακολουθεί να τα κρατάει και κάποια στιγμή να κρύβεται και να τα κάνει πάνω του.Δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω.....Θα πάει παιδικό τώρα και κάπου εκεί ελπίζω μήπως και δει τα υπόλοιπα παιδάκια και "ζηλέψει"!!!Είμαι σίγουρη ότι σιχαίνεται γιατί είναι και πολύ σιχασιάρης.Μόνο έτσι πλέον μπορώ να το εξηγήσω γιατί στην αρζή έκανε κάποιες φορές,μέχρι που κάποια στιγμή τα είδε και άρχισε να κλαίει......Τι να πω ρε μανούλες....

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πλέον είμαι απελπισμένη δεν κάνει τπτ και ούτε ζητάει να τα κάνει είναι τσίτσιδος όλη την ημέρα και δεν κάνει τπτ από τα 2 .Θα χάσουμε και την θέση στον παιδικό τι να κάνω πια...:(:(:(

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

εγώ πλέον είμαι απελπισμένη δεν κάνει τπτ και ούτε ζητάει να τα κάνει είναι τσίτσιδος όλη την ημέρα και δεν κάνει τπτ από τα 2 .Θα χάσουμε και την θέση στον παιδικό τι να κάνω πια...:(:(:(

 

Μηπως εχει πιεστει πολυ το παιδι και το εχει δει εντελως αρνητικα?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...