Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

.. Όμως δεν νομίζω οτι μπορώ να τον βγάλω έξω χωρίς πάνα....

 

Ναι, καλέ. Ούτε εγώ την έβγαζα έξω χωρίς πάνα. Όταν το λέω αυτό εννοώ μέσα στο σπίτι. Βέβαια, από τη στιγμή που σταθεροποιηθήκαμε δεν το καθυστέρησα πολύ. Μόλις κλείσαμε στεγνές 3 πρωινά μέσα στο σπίτι βγήκαμε έξω. Δεν ξέρω εάν έκανα καλά ή όχι. Απλώς δεν ήθελα να έχω πισωγυρίσματα. Πάντως δεν είχαμε κανένα ατύχημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μάλλον διόρθωσες την ημερομηνία που ήταν 2009...

να σου ζήσουν και τα δυο

πραγματι και να φανταστεις δεν το ειχα δει ουτε οταν σου απαντησα..μετα λεω καλα γιατι ειναι λαθος και ειδα οτι ηταν λαθος η ημερομηνια:P:p

οχι τιποτα αλλο αλλα προτιμω την ηλικια του τωρα απο αυτην ενα χρονο πριν....:lol:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μικρη μου, 2χρ. κ 3 μηνων, εχει κανει ως τωρα 3 φορες τσισα στο γιογιο, κ 2 φορες κακα σε ενα διαστημα προσπαθειας 2 μηνων περιπου. Την βλεπω που δεν μπορει να τα κρατησει το μικρουλι μου , κ την λυπαμαι ...κ νιωθει κ ασχημα οταν της φευγουν. Γνωμη μου ειναι, οτι δεν πρεπει να ξεκιναει η προσπαθεια πριν τα 2 χρονια, κ θελει σιγα σιγα, χωρις πιεση. Εμενα, οταν θελει πιανει το π.....κι της κ μου λεει μαμα μαμα τσισα, ε, αν προλαβει να παει στο γιογιο, προλαβε, αλλιως, κατω. γιαυτο το εχω διπλα μου παντου!

Τωρα, στις διακοπες ειναι δυσκολο βεβαια...αλλα θα δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

η μικρή μου είναι 19 μηνών και μόλις άρχισε να μου το λέει όταν κάνει τσία και κάκα. Έχω ήδη προετοιμαστεί με γιο-γιο και στο σπίτι και στη δουλειά το ίδιο, αλλά και με ένα φορητό. Ακόμα όμως δεν της τα έχω εμφανίσει. Είναι ή όχι καλή περίοδος να ξεκινησουμε το γιο-γιο; Τα φώτα σας... θα ήθελα!!! Λέω να ξεκινήσω με πάνα-βρακάκι την ημέρα και να τη πηγαίνω να κάθετε εκεί μόλις πάω και εγώ για αρχή. Σήμερα είμασταν στην τουαλέτα μαζί (όπως πάντα) και μου έλεγε τι έκανα.... :oops:

Οπως θα δεις κ παρακατω που ειπα για την δικια μου , γνωμη μου ειναι να μην ξεκιναμε την προσπαθεια, πριν τα 2 χρονια, δεν ειναι σε θεση να το ελεγξουν, κ να κρατιουνται - ακομα κ αν το λενε, δεν εχει σημασια, το λενε γιατι εμαθαν την λεξη, κ γιατι εκεινη την στιγμη τους φευγουν τα τσισα! Σε διαφορους γιατρους που εχω ρωτησει, καθως κ απο βιβλια, ερευνες κτλ. η καλυτερη περιοδος ειναι 2-3 ετων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς βρε κορίτσια έχουμε άλλο θέμα με τπτ δεν θέλει το γιο-γιο αλλά και τα βρακάκια,του έχω πάρει τώρα το σκαλοπατάκι για να μάθει να κάνει τσισάκια όρθιος αλλά και πάλι τζιφος.

Τον αφήνω όλη την ημέρα μόνο με το μπλουζάκι στη μία εβδομάδα που το κάνω αυτό είχαμε ένα ατύχημα(τσισακια,ευτυχώς ήταν στο μπαλκόνι) όπου με κόπους και βάσανα του είχα βάλει βρακάκι εκεί το έβρεξε, όταν είναι εντελώς τσιτσιδος δεν κάνει τπτ μέχρι το μεσημέρι που θα του βάλω το pampers για να κάτσει να φάει,μόνο φωνάζει μαμά τσίσα τρέχουμε στην wc βάζω το στεφανάκι κάθεται ψευτοζορίζεται αλλά δεν κάνει τπτ,του έδειξε και ο μπαμπάς του πως κάνουν οι άντρες πιπι στην τουαλέτα και δεν συγκινήθηκε καθόλου(απολάμβανε το θέαμα μόνο).Είναι 2 χρονών και 8 μηνών πόσο να περιμένω πια ,το πρωί που ξυπνάει το pampers είναι γεμάτο τσισακια,μήπως τον ζορίζω άδικα???

Βέβαια πήγαμε μαζί για να διαλέξει γιο-γιο και η απάντηση που πήρα :όχι κανένα είμαι να σκάσω πια......

θέλω τα φώτα σας .

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες,

 

Η κόρη μου κλείνει τα 2 τον άλλο μήνα και σήμερα ξεκινήσαμε την προσπάθεια να κόψουμε την πάνα...

Έχουμε πάρει το γιογιό εδώ και μια βδομάδα(το διαλέξαμε μαζί), της εξήγησα πώς το χρησιμοποιούμε και πότε όλη αυτή τη βδομάδα και σήμερα της έβγαλα την πάνα και την άφησα με το βρακάκι. Της είπα όποτε θέλει τσίσα ή κακά να μου το πει για να τρέξουμε στο γιογιό μας. Την έβαλα αρκετές φορές αλλά τίποτα. Τελικά, έχει κάνει τσίσα στο βρακάκι 2 φορές ως τώρα. Αυτό που μου φάνηκε παράξενο είναι ότι και τις δυο φορές πήγε στο δωμάτιό της και τα έκανε!

 

Σκέφτομαι μήπως δε νιώθει άνετα να τα κάνει όταν είμαι μπροστά εγώ;; Να της βάλω το γιογιό στο δωμάτιό της;; Τώρα το έχω στο σαλόνι σε συγκεκριμένο σημείο για να πηγαίνει γρήγορα.

 

Γενικώς, παρατήρησα μια νευρικότητα σήμερα... Δυσανασχετεί όταν τη βάζω στο γιογιό.... Μάλιστα, την πρώτη φορά τη ρώτησα αν θέλει να κάνει τσίσα για να κάτσουμε στο γιογιό να τα κάνουμε και εκείνη έφυγε τρέχοντας στο δωμάτιό της και γύρισε αμέσως σαν τη βρεγμένη γάτα και φώναζε χατίιιιιι (χαρτί) για να μαζέψουμε τα τσίσα της... :)

 

Τί κάνω λάθος;;;;;;; :-(

Μήπως δεν είναι έτοιμη;;

Μήπως έτσι είναι στην αρχή και θα στρώσει στη συνέχεια;;

 

Τα φώτα σας μαμάδες please!!!!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η μεγάλη μου κόρη τα έκοψε 2 & 1/2 και η μικρή 2 & 3 μηνών. Η μεγάλη σε 2 μέρες γιατί την πρώτη φορά έφυγαν πάνω της και τρελαθηκε δεν μπορούσε την βρωμια.

Η μικρή έκανε μια εβδομάδα περίπου. Στην αρχή όμως έβλεπε το γιογιο σαν ένα κακό τέρας δεν το ήθελε καθόλου φοβόταν ότι θα πέσει μέσα. Είχα πάρει ένα σκυλάκι γιογιο και το χαιδευαμε της έλεγα τι καλό που ειναι στο τέλος έκατσε Μονή της. Τα Παιδια θέλουν το χρόνο τους εξαλου ειναι ακόμα μικρή να ξέρεις ότι τα περισσότερα παιδιά κόβουν την πανα κοντά στα 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Η δικιά μου είναι 2,5 χρ. και δε λεει να τη βγαλει την πανα.Μου λεει οτι την ενοχλει μερικες φορες, να βάλουμε βρακί αλλά μετά κρατάει τα τσίσα μπορεί και μισή μέρα. Κάθεται στο γιογιο και σηκώνεται. Το βρίσκει παιχνίδι. Την τουαλέτα την φοβάται.Οταν της βάζω μετά πάνα κατουράει.Ακομα και στη θάλασσα που φοράει μαγιό δεν κανει τσισα τα κρατάει.Δε θέλω να της γυρίσουν τα τσίσα πίσω και να τρέχουμε, αλλά τι να κάνω! Η δασκάλα του παιδικου μου λέει οτι μπορεί να μην είναι η ώρα της και όποτε αυτή είναι έτοιμη.Δηλ. να περιμένω το άλλο καλοκαιρι που θα είναι 3,5 να τη βγάλει! Αστα να πανε!!! Τι να κάνω!!

Link to comment
Share on other sites

mariab, εμένα ο κανακάρης μου είναι λίγο ούφο χαχα! Σήμερα όλη μέρα 2 φορες τα κατάφερε να κάνει πιπί στο γιογιό, όοοοοολα τα υπόλοιπα στο βρακάκι (μεταξύ αυτών 2 φορές κακά, μεγάλη επιτυχία). Αν το δεις χαλαρά έχει γέλιο, μου λέει πως θέλει πιπί αφού τα εχει κάνει πάνω του ή μου λέει πως θέλει πιπί και έχει κάνει κακά (επίσης πάνω του) και άλλα τέτοια ωραία. Θα του δώσω μια εβδομάδα και βλέπουμε. Όμως δεν νομίζω οτι μπορώ να τον βγάλω έξω χωρίς πάνα, όχι οτι ντρέπομαι κλπ, καμία σχέση αλλά με φαντάζεστε στο φαρμακείο ή στο φούρνο να μαζεύω πιπί απο τα πατώματα, να αλλάζω παιδί κλπ?

 

Αχ κι εμένα τα ίδια μου κάνει! Στη λεκάνη ελάχιστα κάνει και μόνο τσίσα, και πάνω του θάλασσες (+κακά σήμερα)! Και το χειρότερο είναι ότι -δείχνει τουλάχιστον- να μην τον ενοχλεί καθόλου! Καμία αντίδραση για το ότι τα έκανε επάνω του, συνεχίζει αυτό που έκανε κανονικότατα. Τον ρωτάω αν θέλει τουαλέτα, λέει "όχι" και μετά από λίγο τα κάνει...Βέβαια είναι 2-3 μέρες που έχουμε ξεκινήσει, κι αυτό μόνο στο σπίτι τα απογεύματα (στο σταθμό το πρωί δε γίνεται να πάμε χωρίς πάμπερ...). Ακόμα και σήμερα μόνο το απόγευμα προσπαθήσαμε, γιατί το πρωί ήμασταν στην παραλία και το μεσημέρι στον ύπνο έβαλε βέβαια πάμπερ.

Γενικώς πάντως το πάει πολύ αργά το θέμα...Εδώ και μήνες και μέχρι πριν 1 εβδομάδα καθόταν στο γιογιό μόνο στον σταθμό. Στο σπίτι με ΤΙΠΟΤΑ! Άρχισε να κάθεται όταν του πήραμε κάθισμα για τη λεκάνη και "σκαλάκι" (το γιογιό έχει μείνει στα "αζήτητα"). Με το που έκατσε λοιπόν στο σπίτι και έκανε κάτι ψιλά (Τρίτη απόγευμα), την Τετάρτη μου είπαν οι δασκάλες ότι κάθισε στο γιογιό και τις 2 φορές και μάλιστα έκανε και τσίσα κανονικά. Πήρα λοιπόν κι εγώ θάρρος και άρχισα την "εκπαίδευση"...με τα αποτελέσματα που ανέφερα πιο πάνω...

Έχω απογοητευτεί...Μήπως κάνω κάτι λάθος; Έχω διαβάσει ότι απαξ και βγάλεις την πάνα δεν πρέπει να την ξαναβάλεις, γιατί το παιδί μπερδεύεται...Αλλά πως να το κάνω αυτό; π.χ. αύριο είμαστε καλεσμένοι σε ένα σπίτι τι απόγευμα, γίνεται να τον πάω έτσι;;δε γίνεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια νιώθω ότι δεν είναι έτοιμη τελικά. Έκανε όλες τις φορές πάνω της τσίσα παρόλο που ένα λεπτό πριν την είχα στο γιογιο. Τα κάνει και μετά ζητάει χαρτί!! (χαχα) Το θέμα είναι ότι με το που της έβαλα το πάμπερ το βράδυ έκανε πολλά τσίσα! Την άλλαξα δυο φορές! Άρα τα κρατούσε και αυτό με φόβισε μην πάθει καμιά ουρολοίμωξη κλπ. Το ίδιο και με τα κακά. Το σκέφτηκα και σταματάω. Πιστεύω ότι πιέστηκε, αγχώθηκε και δεν το θέλω. Άλλωστε δεν έχει κλείσει ούτε τα δυο. Μπορεί να μη μπορεί να το ελέγξει και να στεναχωριέται όταν τα κάνει πάνω της και γι'αυτό να τα κρατούσε. Θα την αφήσω για αργότερα. Στεναχωρήθηκα. Βέβαια, δεν το προσπάθησα αρκετά( μόνο μια μέρα) αλλά έτσι νιώθω! Ας πλησιάσει τα 2μισι και βλέπουμε! Δε θα γίνει και τίποτα αν μάθει αργότερα!

 

Καλή συνέχεια σε όσες είναι στην προσπάθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

εμεις τελικα το αναβαλαμε για λιγο , το βλεπω οτι δεν ειναι ετοιμος ακομα... θα κανω παλι μια προσπαθεια το σεπτεμβριο μπας κ την κοψουμε μεχρι οκτωβριο που πιανουν κ λιγο τα κρυα...αν οχι δεν πειραζει του χρονου παλι δεν θα σκασουμε κιολας... σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας!Εχει 1 1/2 μηνα που προσπαθουμε να κοψουμε την πανα στη μικρη μου που ειναι 29 μηνων.Στη αρχη παρα πολλα ατυχηματα με τα τσισα και τα κακα κλαμα κακο!Μετα απο λιγο καιρο με τα τσισα πηγαινε θαυμασια μου τα ελεγε,πηγαινε μονη της τουαλετα και μαλιστα εκοψε αυκολα την μεσημεριανη την πανα.

JgiCp3.pngv9Xtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κατα λαθος πατησα enter...

Συνεχιζω και λεω πως το προβλημα ειναι με τα κακα!Συνεχεια τα κανει στο βρακι της!Ενω μου λεει μαμα κακα παμε στη τουαλετα καθομαι και εγω διπλα της, της διαβαζω παραμυθια δεν τα κανει και με το που βγαινουμε εξω σε κλασματα δευτερολεπτων θα τα κανει επανω της!Της εχω παρει με τα καλο με το κακο της εχω πεταξει βρακακια που της αρεσουν,την εχω δελεασει με δωρακια ΤΙΠΟΤΑ!!!Γυρναει με υφος και μου λεει κακα στο βρακι!!

Πως να το αντιμετωπισω βρε κοριτσια?Πανε 2 μηνες κοντα και εχουμε καταφερει κακα στη τουαλετα 3 φορες!!

JgiCp3.pngv9Xtp3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως αν δεν τις φορουσες βρακακι τωρα που ειναι και καλοκαιρι και πηγαινατε συνεχια στο γιογιο ειτε στο ζητησει ειτε οχι , θα βοηθουσε, εμενα ειναι 1 1/2 , το σκεπτηκα οτι ειναι νωρις ακομα αλλα τωρα που κανει ζεστη δεν του φοραω σορτσακι και ολο παει να βγαλει την πανα του απο τα αυτοκολητα , επισης οταν κανει κακακια του,τις πιο πολλες φορες πηγαινει καπου μονος του στην ακρη του δωματιου και σκεπτηκα οτι ντρεπεται,, εσεις τι λετε... ειναι μικρος η να ακνω μια προσπαθεια? και πως ξεκινανε την προσπαθεια?

φιλικα ελενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένώ ειμασταν μια χαρά με την προοδο της πάνας και το έχει πάρει αρκετα καλά είχαμε 2 ατυχηματα μεσα στην εβδομάδα, το Σάββατο με κ.. και χτες δεν πρόλαβε και τα έκανε πάνω του. Για να δουμε πως θα εξελιχθεί???

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως θα δεις κ παρακατω που ειπα για την δικια μου , γνωμη μου ειναι να μην ξεκιναμε την προσπαθεια, πριν τα 2 χρονια, δεν ειναι σε θεση να το ελεγξουν, κ να κρατιουνται - ακομα κ αν το λενε, δεν εχει σημασια, το λενε γιατι εμαθαν την λεξη, κ γιατι εκεινη την στιγμη τους φευγουν τα τσισα! Σε διαφορους γιατρους που εχω ρωτησει, καθως κ απο βιβλια, ερευνες κτλ. η καλυτερη περιοδος ειναι 2-3 ετων.

 

Αυτό είναι σχετικό... Δεν νομίζω πως υπάρχει όριο!

Κάθε παιδί είναι διαφορετικό..

Ο γιος μου, 22 μηνών, σε 10 μέρες έκοψε εντελώς την πάνα

κ με μια εβδομάδα ακόμη προσπάθειας

έκοψε κ την βραδινή!!!

Ατυχηματάκια είχαμε 2-3 μόνο κ αυτα νυχτερινά..

 

Νομίζω απλά πως κάθε μωρό είναι διαφορετικό

κ έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζουμε..

 

Συμβουλή μου πως 1) ΔΕΝ τα μαλώνουμε ποτέ για τα τυχόν ατυχήματα

και 2) όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα!

Δεν γίνεται να "μαθαίνουμε" 2-3 χρόνια σε ένα μωρό

να βρέχεται πάνω του

κ μετα να απαιτούμε να ξεχάσει ότι ξέρει

κ να πηγαίνει τουαλέτα!!!

 

Είναι κ θέμα υγιεινής... Με υπομονή "ακούμε" κ συμβουλευουμε τα παιδάκια μας σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Η κορούλα μου τον άλλο μήνα κλείνει τα 3 και έχουμε τώρα 2 1/2 μήνες που κόψαμε τελείως την πάνα. Πέρυσι το καλοκαίρι την πίεσα αρκετα αλλά δεν ήθελε με τίποτε να την κόψει. Φέτος το Μάιο ξεκινήσαμε και μέσα σε μία βδομάδα καθάρισε. Μετά από 10 ημέρες έκοψε και την βραδυνή πάνα. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το παιδί κόβει την πάνα όταν είναι πραγματικά έτοιμο να το κάνει. Δεν έχει νόημα να το πιέζουμε γιατί μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα. Και δεν είναι απαραίτητο να είναι καλοκαίρι για να καθαρίσει το παιδί. Πάρα πολλά παιδιά κόψανε την πάνα μέσα στο χειμώνα. Όχι άγχος λοιπόν και όχι πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιμετωπιζω το ίδιο πρόβλημα με την mama to be. Εδώ και 3 εβδομαδες ξεκινήσαμε την εκπαίδευση της τουαλέτας. Στα τσίσα τα έχει καταφέρει πολύ καλά, σπάνια κάνει ατυχήματα πια αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι τα κακά. Επιμένει να τα κάνει στο βρακί της. Θεωρώ ότι αυτό ξεκινάει από το ότι έχει μάθει στην όρθια στάση. Παρόλ'αυτά νομίζω ότι έχει αρχίσει και να με "παίζει' γιατί έχει καταλάβει ότι με ενοχλέι πολύ. Δεν την πιέζω λεκτικά, της λέω μόνο "ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρεις" ή "δεν είναι ωραίο να λερωνόμαστε, ξερω οτι μπορείς να τα καταφέρεις" κλπ. Ομως δεν βλέπω καμιά πρόοδο και έχω απογοητευτεί.

Καποιες λίγες φορές έχει κάνει στο γιογιό όταν ήθελε και τσίσα μαζί ή ένα πρωι που ήμασταν ξαπλωμένες (και δεν ήταν σε όρθια στάση για να τα κάνει πάνω της) μου είπε μαμα κακά και πήγαμε και έκανε.

Ξέχασα να πώ οτι στις (λιγοστές επιτυχίες) στήνω ολόκληρο πανηγύρι + μεγάλο αυτοκόλλητο με φιγούρες που αγαπάει.

Σας έχει τύχει; Πώς το αντιμετωπίσατε; Πόσο μπορεί να κρατήσει;

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Love is all around!

Link to comment
Share on other sites

Miss kitty ειναι σαν να μιλαμε για την μικρη μου!Και εγω εχω κολλησει εναν πινακα στο μπανιο και εχουμε κολλησει του κοσμου τα αυτοκολλητα καθε φορα που εκανε τσισα και κακα στην τουαλετα!Ομως τα κακακια ηταν 3 φορεσ ολες και ολες!Και εγω το πιστευω για την ορθια σταση ομως δεν μπορω να βρω τροπο να το κοψω.Επειδη τα πρωινα την προσεχει η μαμα μου βλεπω πως ποτε δεν θα παει τουαλετα με την γιαγια, οταν ειμαι εγω με το που βλεπω πωα απομακρυνεται η οτι ζοριζεται την αρπαζω και παμε και τα κανει στην τουαλετα.Ομως πως θα καταφερω να μου τα λεει οπως τα τσισα??

JgiCp3.pngv9Xtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ...:(

 

Η μεγάλη γρήγορα προσαρμόστηκε και κάνει πια κακά στην τουαλέτα.

 

Η μικρή τίποτα.Μόλις της βάλω τη μεσημεριανή ή βραδινή πάνα τα κάνει τότε.Ή μπορεί να τα κάνει μόλις ξυπνήσει.

Κατά τη διάρκεια της ημέρας τίποτα,δεν την βλέπω καν να της έρχονται για να την αρπάξω και να την πάω στο μπάνιο.Τα κρατάει.

Έχω δοκιμάσει να την καθίσω πριν ξαπλώσει ή μολις ξυπνήσει και δεν κάνει ποτέ τίποτα.

Πίστευα πως θα ζηλέψει και την αδερφή της και θα ακολουθήσει (ό,τι έγινε με τα τσίσα) αλλά μπα ...Ούτε τα αυτοκόλλητα δεν θέλει να κερδίσει,δεν τη νοιάζει καθόλου.

Απελπισία,τί να κάνω δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξεκινήσαμε και εμείς τις προσπάθειες... Πάνε τώρα 2 εβδομάδες που αρχίσαμε να πηγαίνουμε στο γιο-γιο. Αρχικά αρχισα να την πηγαίνω πριν τη βάλω για μπάνιο & ύπνο το βράδυ που έχω πιο πολύ χρόνο, ηρεμια και υπομονή να περιμένω... Εχει τύχει 4 φορές να κάνει τσία στο γιο-γιο, όμως μόλις καταλαβαίνει ότι κατουράει, σηκώνεται απότομα και της κόβεται στη μέση. Μετά κάνει βόλτες, διαβάζουμε ένα βιβλιο και ενώ όσο κάθεται δεν κάνει τίποτα πάλι, τελικά τα αμολάει όρθια... Στο εν τω μεταξυ και τα δυο τα λέει "κακά"... και ενώ της εξηγώ ότι το ένα είναι τσία, αυτή το χαβά της... Καμια ιδέα;:?

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Έχω ένα κοριτσάκι 23 μηνών. Εδώ και 3 μήνες μήνες έχουμε κόψει την ημερίσια πάνα. Το προβλημα μου είναι το εξής. Το βράδυ της φοράω παμπερς. Άλλες φορές ξυπνάει το πρωι και είναι ολόστεγνο και άλλες είναι τίγκα στα τσίσα. Καμμιά φορά με ξυπνάει τη νύχτα για να την πάω για τσίσα αλλά δεν το κάνει πάντα.Πότε πρέπει να ξεκινήσω τη προσπάθεια και για τη βραδυνή πανα? μέχρι τώρα ήμουν χαλαρή γιατί είμαι κι έγκυος και θεωρούσα ότι είναι και μικρή.μήπως όμως πρέπει σιγά σιγά να την ξεκινήσω?ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

genuine Μήπως το παιδί είναι πολύ μικρό ακόμα για κόψει την βραδυνή πάνα? Εμένα την έκοψε η μεγάλη σχεδόν τεσσάρων. Προσπάθησε πρώτα να της δίνεις το βραδυνό γάλα νωρίς, τουλάχιστον μία ώρα πριν κοιμηθεί και πριν πέσει στο κρεββάτι να πηγαίνει τουαλέττα. Αν δεις ότι το πρωί ξυπνάει με στεγνή πάνα ή σε ξυπνάει για να πάει τουαλέτα τότε είναι έτοιμο.

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...