Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμεις να σου πω την αληθεια οποτε ημασταν κοντα σε μια καφετερια ενος γνωστου που ηταν καθαρη γενικα ετρεχα κ τη πηγαινα εκει. εριχνα μεσα λιγο χαρτι και γεμιζα και χαρτι γυρω απο τη λεκανη και την καθιζα ... ετσι ακομα πορευομαστε...ακομα κ στο παιδοτοπο το κανω παρολο που φαινεται πεντακαθαρος στις παιδικες ποτε δε ξερεις! δυστυχως η μεση μου μεχρι ενα σημειο αντεχε το σηκωμα για να μην ακουμπαει. μετα αναγκαστικα χαρτιααααα πολλα χαρτιααααα...

Παντως ειναι σημαντικο να μπορεσεις να τα μαθεις να τα κανουν παντου απο την αρχη γιατι ξερω παιδακια (και μεγαλο ανθρωπο ξερω ) που αν δεν ειναι σπιτι τους θ θα κατουρηθουν η θα σκασουν!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα μολις τις λεω να βαλουμε βρακακι δεν θελει με τπτ λεει ποτε ποτε δεν θελω,το ιδιο κ οταν της λεω να καθησει στο γιογιο.ειναι 27 μηνων.λετε να μην ειναι ετοιμη;να την αφηνω χωρις πανα η να δοκιμασω αργοτερα;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν ξερω! πολυ το φοβαμαι το θεμα!

Περιμενα με τοση αγωνια το καλοκαιρι για να τις κοψουμε επιτελους και τωρα νιωθω πως δεν ειναι ετοιμη, ισως εγω να μην ειμαι ετοιμη αυτη την χρονικη στιγμη τι να πω! ειμαι πολυ απογοητευενη!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε κακά στο γιο γιο!!!! Γιούπι! Κάναμε χθες το βράδυ, τον είδα να πηγαίνει πίσω από την κουρτίνα και κατάλαβα...του λέω παμε στο γιο γιο να τα κάνουμε (τον είχα με βρακάκι),πήγαμε, έκατσε 1 λεπτό και μου λεει δεν θέλω..Του έδωσα ενα παραμυθάκι και του λεω κατσε με την ησυχία σου, δεν βιαζόμαστε, παει και η μαμα να κανει στο μπανιο..και έκατσε, διάβαζε και καποια στιγμή σηκώθηκε και είχε κάνει!!! Μετά άρχισα να φωνάζω εντυπωσιασμένη, φώναξα κ τον μπαμπά να τα δει τι ώραια που είναι και δεν λερωθήκαμε καθόλου και πήγαμε να τα κάνουμε "μπλουμ" στην λεκάνη και να τραβήξει εκείνος το καζανάκι! Γέλαγε πολύ και λέει "Σαν παγωτό είναι!!!"

Απίστευτο!!!Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Μετά από καιρό επανέρχομαι για να σας πω ότι κόψαμε την πάνα!!!!!!!

Είμαστε όλη μέρα με βρακάκι και μου λέει πάντα μαμά πάμε να κανω τσισάκια!

Το ίδιο συμβαίνει και με τα κακακια μας. Μου το λέει από την πρώτη μέρα!

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω με το βραδυνό. Να της το βγάλω ή ακόμη είναι νωρίς για κάτι τέτοιο;

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα αγχωθει πολυ με αυτο το θεμα, το τι αρθρα διαβασα...τι εδω στο forum διαβασα κολπακια. Τελικα πηγαμε να αγορασουμε ενα γιογιο το διαλεξαμε μαζι, ενταξει καναμε καμια ωρα μεχρι να αποφασισουμε...μετα το θεμα πηγε μονο του. Απο την ωρα που το γιογιο μπηκε στο σπιτι αυτο ηταν καναμε μονο στο γιογιο μας τελος η πανα! Μαλλον ειμαι απο τις τυχερες μαμαδες εχω παιδι αυτοματοποιημενο και τσιπαρισμενο χι! χι!

Κοριτσια ειναι αυτο που λενε τα παιδακια, μας δειχνουν τον δρομο και ποτε ειναι ετοιμα για την καθε τους κατακτηση. Να μην αγχωνομαστε αδικα και να μην τα πιεζουμε ποτε...

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλησπέρα.

Το αγοράκι μου είναι 19 μηνών. Πιστεύετε ότι η ηλικία του είνια καλή για να δοκιμάσω να του κόψω την πάνα;

Ρωτάω γιατί ενώ έχει καταλάβει τι κανουμε στο γιογιό ("κακά" μου λεεί και μου το δείχνει) όταν τον βάζω να καθίσει χωρίς την πάνα του το βρίσκει παιχνίδι και σηκώνεται και ξανακάθεται. Επίσης τα λεεί τα κακάκια του, δηλαδή όταν ετοιμάζεται να κάνει κακά σφίγγεται και λεεί "κακα". Μια δυο φορές δοκίμασα να τον βάλω στο γιογιό όταν τον είδα και τον ακουσα αλλά δεν έκανε τίποτα, σηκωνόντανε και ξανακαθότανε. Όταν του έβαλα την πάνα του τα έκανε αμέσως.

Τι προτείνετε; Να τον αφήσω λίγο καιρό να το ξεχάσει και να ξαναπροσπαθήσω ή να επιμείνω και να τον αφήσω να κυκλοφορεί στο σπίτι χωρίς πάνα, έτσι ώστε να είμαστε έτοιμοι κάθε στιγμή με το γιογιό σε 'δράση'; χιχιχι :confused::):D

eNortjKzUjI0MjI3MleyBlwwFXUC0g,,10.png

 

eNortjKzUjK0NDM2NVGyBlwwFa0C2Q,,79.png

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε το τωρα που ειναι καλοκαιρι και μη της φορας καθολου πανα....στην αρχη να βαζεις πανα μονο στον υπνο το μεσημεριανο και το βραδυνο ....μετα κοβεις του μεσημεριανου και τελος του βραδυνου....αλλα ολη μερα....την αφηνεις να τα κανει επανω της....αν μεσα σε 10 μερες δεν στρωσει να τα κανει στο γιογιο της τοτε το αφηνεις και ξαναπροσπαθεις μετα τα 3....μερικα παιδια πριν τα 3 δνε ειναι ακομα ετοιμα! Αλλο 2,5 και αλλο 3 χρονων ...εχει διαφορα!

 

Άρα πρεπει να έχουμε διαθέσιμα καμιά 10αριά καθαρά βρακάκια την ημέρα να υποθέσω....;) ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλησπέρα.

Το αγοράκι μου είναι 19 μηνών. Πιστεύετε ότι η ηλικία του είνια καλή για να δοκιμάσω να του κόψω την πάνα;

Ρωτάω γιατί ενώ έχει καταλάβει τι κανουμε στο γιογιό ("κακά" μου λεεί και μου το δείχνει) όταν τον βάζω να καθίσει χωρίς την πάνα του το βρίσκει παιχνίδι και σηκώνεται και ξανακάθεται. Επίσης τα λεεί τα κακάκια του, δηλαδή όταν ετοιμάζεται να κάνει κακά σφίγγεται και λεεί "κακα". Μια δυο φορές δοκίμασα να τον βάλω στο γιογιό όταν τον είδα και τον ακουσα αλλά δεν έκανε τίποτα, σηκωνόντανε και ξανακαθότανε. Όταν του έβαλα την πάνα του τα έκανε αμέσως.

Τι προτείνετε; Να τον αφήσω λίγο καιρό να το ξεχάσει και να ξαναπροσπαθήσω ή να επιμείνω και να τον αφήσω να κυκλοφορεί στο σπίτι χωρίς πάνα, έτσι ώστε να είμαστε έτοιμοι κάθε στιγμή με το γιογιό σε 'δράση'; χιχιχι :confused::):D

 

Μικρουλι ειναι, αλλά τώρα το καλοκαιράκι είναι ευκαιρία να το δοκιμάσεις. Αντε βουρ... και καλή επιτυχία!!!!

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα μανούλες.Δεν θα ήθέλα να σας κουράσω και πολύ.Εχω διαβάσει προσεχτικά όλο το post και παρόμοιες περιπτώσεις σαν τη δική μας,ούκω λίγες!!!Ο γιος μου θα κλείσε τα 3 τον Σεπτέμβριο και από την Δευτέρα ξεκινήσαμε κι εμείς την εκπαίδευση.Είναι παιδάκι που μιλά άπταιστα κι εδώ και πάρα πολύ καιρό πάντα έλεγε τα τσίσα και τα κακά απλά τα έκανε στην πάνα του.Αγοράσαμε μαζί τα βρακάκια του και πήγαμε βουρ στο ψητό.Κλασικά όμως εξακολουθεί και κρύβεται για τα κακά,όσο για τα τσίσα αφού τρέξουν λίγο φωνάζει και φυσικά δεν προλαβαίνουμε να πάμε στο γιογιό.Το οποίο παρεπιμπτόντως δεν τον ξετρελλαίνει,κάθεται λίγο εκεί και κάνουμε διάφορα παιχνιδάκια και μετά από λίγο σηκώνεται.Ούτε μία φορά δεν καταφέραμε να κάνει κάτι εκεί.Ποτέ δεν τον μαλώσαμε,είμαστε πολύ χαλαροί και υπομονετικοί με τη σφουγγαρίστρα αγκαλιά!Φαντάζομαι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να αγχωθώ,απλά ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες,πόσο μπορεί να πάρει αυτή η διαδικασία???Στο περίπου δηλαδή...Αν δω ότι περνά καμιά βδομάδα π.χ. να το σταματήσω και να το αφήσω για αργότερα??Επίσης,μεσημέρι και πρωί ξυπνά σχεδόν πάντα με την πάνα του στεγνή.Ευχαριστώ πολύ

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας! γραφω για να σας ενθαρρυνω!τελη μαιου ημουν πελαγωμενη!!28 ιουλιου η κορη μου γινεται3!μετα απο21μαιου που ηταν η γιορτη της ειπα να την ξεκινησω για νακαθαρισει!υποψιν οτι μιλαει πεντακαθαρα και "πλουσια"κ θα μπορουσε και απο περσι αλλά γεννησα!

της εβγαλα το παμπερσ και βαλαμε βρακακι κατευθειαν.ειχαμε γιογιο και απο μηνεσ ηξερε οτι πρεπει στην τουαλετα κ στο γιογιο.

3μερεσ αντεξα!σαπουνιζα καναπεδες!!επλενα καλυμματα! αλλαζα σεντονια γιατι πηγαινε κ κατουρουσε κρυμμενη στο κρεβατι της!το γιογιο ηταν διπλα της!η τουαλετα ετοιμη κ με σκαλοπατακι!αλλά δεν ηθελε!με το ζορι οταν καταλαβαινα την πηγαινα και εκλαιγε και τεντωνοταν δεν λυγιζε..κλαμααααα

ολοι ελεγαν--ιδιως η πεθερα μου οτι ετσι μονο γινεται.

τι λετε ωρε? σε διαμερισμα?αυτοι ειχαν τοτε αυλες,ταφηναν με το βρακι,τα πλεναν με το λαστιχο..για ρωτηστε και μενα?ετρεχα με την σφουγγαριστρα να βρω τα τσισα σαν ναχα σκυλι...ξεκολλουσα τα κακακια απο τα βρακια!20βρακια3μερες!

τελος..δεν αντεξα και την τεταρτη μερα εβαλα πανα-βρακακι.δεν ηθελα νατην μαλωνω κι αλλο.και τοτε απο μονη της μετα απο 2 μερεσ αρχισε να με λεει ποτε ηθελε κ πηγαιναμε.2βδομαδεσ θεοστεγνο το πανα-βρακακι.ανεβα-κατεβα χαλουσε απο διπλα..της τοβγαλα,βαλαμε βρακακι σαν μαμα κ μπαμπα και ουτε μεσημερι ουτε βραδυ πανα! θεοστεγνη!στις 6 με φωναζει να κατουρησει

ελπιζω να βοηθησα μερικες μητερες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!

 

Ο μεγάλος μου είναι δυόμισι χρονών και το μωρό μας δύο μηνών. Πριν από τρεις εβδομάδες, μέσα στον πανικό του καινούριου μωρού, μέσα στην επιλόχεια κατάθλιψη και στις κρίσεις θυμού και ζήλειας από το μεγάλο, αποφάσισα να ξεκινήσω εκπαίδευση για την τουαλέτα!! Δεν πάω καλά, το ξέρω, αλλά τα καταφέραμε!!! Μάλλον με λυπήθηκε ο Θεός, τι να πω. Βέβαια, για να πω την αλήθεια, είχαμε κάνει και κάποιες προσπάθειες πριν από μερικούς μήνες, όπου είχε μάθει τουλάχιστον να κάνει τα τσίσα του στο γιογιό πριν το βραδινό μπάνιο.

 

Εμείς βγάλαμε την πάνα και βάλαμε βρακάκι. Όταν τα έκανε στο γιογιό, για επιβράβευση τον άφηνα να τα ρίχνει μόνος του στην τουαλέτα και να τραβάει το καζανάκι (τα μισά βέβαια πέφτανε έξω...). Το κόλπο έπιασε και τα ατυχήματα μετά την πρώτη μέρα ήταν ελάχιστα. Τον έχω μόνο με το βρακάκι μέσα στο σπίτι και έτσι μπορεί να το βγάζει και να το ξαναβάζει μόνος του. Η φράση "μόνος μου" είναι πολύ ''in" αυτήν την εποχή, και το εκμεταλλέυτηκα στο έπακρο!

 

Με τα κακά όμως είχαμε θέμα. Περίμενε πάντα τη μεσημεριανή πάνα (την οποία, όπως και τη βραδινή, δεν έχουμε βγάλει παρόλο που μένει στεγνή τις περισσότερες φορές) για να τα κάνει. Μάλλιασε η γλώσσα μου να του λέω πως και τα κακά τα κάνουμε στο γιογιό όπως και τα τσίσα αλλά τίποτα. Έσπασα το κεφάλι μου να καταλάβω το λόγο. Τελικά τον βρήκα.

Ντρεπότανε για την όψη τους! Μια φορά, όταν κατάλαβα πως ήταν έτοιμος να τα κάνει, τον έβαλα με το ζόρι στο γιογιό του και τα είδαμε. Μετά του έδειξα τα κακά του μωρού που είναι "αηδιαστικά και όχι τόσο ωραία όσο τα δικά του", και από τότε λύθηκε το πρόβλημα! :)

Τώρα πηγαίνει και τα κάνει μόνος του και μετά με φωνάζει όλος περιφάνεια να τα δω.

 

Ποτέ δεν περίμενα να χαρώ τόσο πολύ όταν μου δείχνουν σκ@Τ@! ;)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!

 

Ο μεγάλος μου είναι δυόμισι χρονών και το μωρό μας δύο μηνών. Πριν από τρεις εβδομάδες, μέσα στον πανικό του καινούριου μωρού, μέσα στην επιλόχεια κατάθλιψη και στις κρίσεις θυμού και ζήλειας από το μεγάλο, αποφάσισα να ξεκινήσω εκπαίδευση για την τουαλέτα!! Δεν πάω καλά, το ξέρω, αλλά τα καταφέραμε!!! Μάλλον με λυπήθηκε ο Θεός, τι να πω. Βέβαια, για να πω την αλήθεια, είχαμε κάνει και κάποιες προσπάθειες πριν από μερικούς μήνες, όπου είχε μάθει τουλάχιστον να κάνει τα τσίσα του στο γιογιό πριν το βραδινό μπάνιο.

 

Εμείς βγάλαμε την πάνα και βάλαμε βρακάκι. Όταν τα έκανε στο γιογιό, για επιβράβευση τον άφηνα να τα ρίχνει μόνος του στην τουαλέτα και να τραβάει το καζανάκι (τα μισά βέβαια πέφτανε έξω...). Το κόλπο έπιασε και τα ατυχήματα μετά την πρώτη μέρα ήταν ελάχιστα. Τον έχω μόνο με το βρακάκι μέσα στο σπίτι και έτσι μπορεί να το βγάζει και να το ξαναβάζει μόνος του. Η φράση "μόνος μου" είναι πολύ ''in" αυτήν την εποχή, και το εκμεταλλέυτηκα στο έπακρο!

 

Με τα κακά όμως είχαμε θέμα. Περίμενε πάντα τη μεσημεριανή πάνα (την οποία, όπως και τη βραδινή, δεν έχουμε βγάλει παρόλο που μένει στεγνή τις περισσότερες φορές) για να τα κάνει. Μάλλιασε η γλώσσα μου να του λέω πως και τα κακά τα κάνουμε στο γιογιό όπως και τα τσίσα αλλά τίποτα. Έσπασα το κεφάλι μου να καταλάβω το λόγο. Τελικά τον βρήκα.

Ντρεπότανε για την όψη τους! Μια φορά, όταν κατάλαβα πως ήταν έτοιμος να τα κάνει, τον έβαλα με το ζόρι στο γιογιό του και τα είδαμε. Μετά του έδειξα τα κακά του μωρού που είναι "αηδιαστικά και όχι τόσο ωραία όσο τα δικά του", και από τότε λύθηκε το πρόβλημα! :)

Τώρα πηγαίνει και τα κάνει μόνος του και μετά με φωνάζει όλος περιφάνεια να τα δω.

 

Ποτέ δεν περίμενα να χαρώ τόσο πολύ όταν μου δείχνουν σκ@Τ@! ;)

 

tanya77 θα πρέπει να έχεις πολυ χιουμορ και ετσι να αντιμετωπίζεις την κατάσταση διοτι γέλασα με το post σου.

Από ότι κατάλαβα θέλει πολύ φαντασία για να καταλάβεις τι μπορεί να σκέφτονται τα μικρούλια μας όταν τα βάζουμε να αλλάξουν τις συνήθειες τους. Για τον γιο μου παντως το γιογιό είνια το καλυτερο παιχνίδι..super καρεκλάκι (όταν αποφασίζει να κάτσει λίγο κάτω) και ακόμη καλύτερη κρυψώνα για τα μικροπαιχνιδάκια του. Μονο αυτο που πρέπει να βλέπω δεν βλέπω εκεί μέσα!!! Τι αγχος....

eNortjKzUjI0MjI3MleyBlwwFXUC0g,,10.png

 

eNortjKzUjK0NDM2NVGyBlwwFa0C2Q,,79.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις σημερα ξεκινησαμε να κοψουμε τη πανα....

ειμαστε 2 χρονων και 2 μηνων....

τι λετε;;; θα τα καταφερουμε;;;;

θα επιστρεψω σε μερικες μερες να σας πω....

γι αρχη τον αφηνω καποιες ωρες χωρς πανα, μονο με σωβρακακι.... σημερα εκανε τα κακα του πανω του... καναμε μαθημα οτι κ καλα λεμε στη μαμα "κακα" κτλ και μπλα μπλα.... για να δουμε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εμείς κόψαμε την ημερήσια πάνα. Εχουμε περίπου 2 εβδομάδες που ξεκινήσαμε την προσπάθεια, και σε 2 μέρες το είχε πιάσει το νόημα κ δεν είχαμε κ πολλά θέματα..

Το πρόβλημά μου είναι το εξής..:

αν είμαστε έξω...τι κάνουμε;

πχ αν είμαστε σε καφετέρια ή σε εστιατόριο εντάξει (κουβαλάω το κάθισμα της τουαλέττας της μαζί μου για κάποιο διάστημα, πανάκια ντετόλ ή κλινέξ, κ βολευόμαστε κάπως)

αν είμαστε ας πούμε στο σουπερ μάρκετ;

αν είμαστε στο δρόμο;

 

προσπάθησα να δοκιμάσω να την κρατήσω ψηλά με τα χέρια μου σαν σε κάθισμα να τα κάνει αλλά γκρινιάζει ότι κατουριέται κ δεν κάνει τίποτα, "πάμε σπίτι μας τουαλέττα" μου λέει...

 

το γιογιό ούτε να το δει...(είχα κάνει το μέεεεεεεγα λάθος κ αγόρασα ενα γιογιο της φισερ πραις που τραγουδάει όταν τα κάνει το μωρό, την βάζω κ εγώ περιχαρής κατουράει το παιδί, κ αρχίζει αυτό να σκούζει "ΜΠΡΑΒΟ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ" ΄κ άλλα τέτοια ωραία, η μικρή χέστηκε απ'το φόβο της, έβαλε πρώτη κ κρύφτηκε σούμπιτη στη ντουλάπα!! - ούτε το μπάνιο πλησίαζε αν δεν εξαφανιζόταν η ομιλούσα τουαλέττα:):):)

 

ε είδαμε κ πάθαμε, πήραμε 4-5 άλλα γιογιά!!:):) αλλά τίποτα...

στο κάθισμα τουαλέττας με το σκαλάκι προσαρμόστηκε εύκολα.

 

στο ερώτημά μας λοιπόν...

τι κάνουμε σε περίπτωση που δεν υπάρχει διαθέσιμη τουαλέττα;

 

επίσης, η μεσημεριανή πάνα της είναι πάντα στεγνή..το 2ωράκι που κοιμάται, πότε είναι κατάλληλη στιγμή να την αφαιρέσω;

 

η βραδυνή πάνα της είναι πάντα μούσκεμα, αν κ της δίνω γάλα μισή ώρα πριν κοιμηθεί, κάνει τσισάκια της πριν πάει για ύπνο, κ το πρωί μόλις ξυπνήσει...προφανώς κάνει κ κάποια στιγμή ενδιάμεσα. Κοιμάται 12-13 ώρες το βράδυ. Με την βραδυνή πότε ασχολούμαστε και πώς;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων όποια έχει διάθεση για συμβουλές:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

 

Και εμεις maan μου αυτην εχουμε ξεραθηκα στα γελια οταν διαβαζα το ποστ σου χαχαχαχα εμεις ομως βαλαμε πριν την χρησιμοποιησουμε ακομα λιγο νερακι και την ακουσε αρα ηξερε τι να περιμενει μονο που δεν τα εκανε ποτε εκει αρα δεν εχουμε την χαρα να το ακουσουμε να δουλευει!!!

 

Εγω κοριτσια εγκατελειψα την προσπαθεια γιατι μαλλον δεν ημουν εγω αρκετα ετοιμη ψυχολογικα για ολο αυτο και θα το ξαναρχισουμε πρωτα ο Θεος την αλλη εβδομαδα!

 

Τρομαξα μην της αφησει τραυματα ολο αυτο το θεμα γιατι τρελαθηκε και αφου τα εκανε πανω της καποιες φορες μετα δεν σηκωνοταν απο το γιογιο με τιποτα, οτι και να της ελεγα εκει! δεν ξεκολουσε με τιποτα και ζητουσε την πανα της! Οταν βαλαμε την πανα φυσικα μες την τρελη χαρα σα να μην εγινε και τιποτα!!!

Τι να πω, ισως να μην ετοιμη ουτε η ιδια ακομα; τι λετε;

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !! θα ήθελα τις συμβουλές σας! Εχουμε αρχίσει την προσπάθεια εδώ και 2-3 ημέρες, δυστυχώς δεν είναι συστηματική γιατί όλο κατι τυχαίνει το πρωί και πρεπει να βγω εξω οπότε την παίρνω μαζί και της βάζω πάνα. Αργά το απόγευμα παμε παιδική χαρά μεχρι το βραδάκι οπότε πάλι πάνα. Τέλωσπάντων, μην τα πολυλογώ, τις λίγες έστω ώρες που είμαστε σπίτι της φοράω βρακάκι και της εξηγώ ότι τα κάνουμε στη λεκάνη με το ειδικό καθισματάκι. Το θέμα έιναι ότι μου λέει παμε στη λεκάνη αμέσως μόλις τα έχει κάνει στο βρακί. Να υποθέσω ότι έιμαστε σε καλό δρόμο ή κάπου έχει μπερδευτεί;; Ή απλά είναι πολύ νωρίς ακόμα;; Τι λέτε;; Ειναι 28 μηνών η μικρούλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

το γιογιό ούτε να το δει...(είχα κάνει το μέεεεεεεγα λάθος κ αγόρασα ενα γιογιο της φισερ πραις που τραγουδάει όταν τα κάνει το μωρό, την βάζω κ εγώ περιχαρής κατουράει το παιδί, κ αρχίζει αυτό να σκούζει "ΜΠΡΑΒΟ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ" ΄κ άλλα τέτοια ωραία, η μικρή χέστηκε απ'το φόβο της, έβαλε πρώτη κ κρύφτηκε σούμπιτη στη ντουλάπα!! - ούτε το μπάνιο πλησίαζε αν δεν εξαφανιζόταν η ομιλούσα τουαλέττα:):):)

 

εμεις αυτη εχουμε και ο μικρος εχει ξετρελαθει παμε και τραγουδαμε ολοι μαζι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, από ότι κατάλαβα από τα post σας, μαλλον το καθισματάκι λεκάνης έχει καλύτερα αποτελέσματα. Θα παω να παρω ενα να δοκιμάσω κι εκεί διοτι με το γιογιό τρίτη μέρα σήμερα συστηματικής προσπάθειας και ακόμη γελάμε, παίζουμε, κρύβουμε πράγματα, σηκωνώμαστε, καθόμαστε και από 'παραγωγή' τίποτα! Το μόνο που καταφέραμε είναι να μάθουμε το όνομά του, 'ζοζο' το λέμε. Σκεφτείετε πόσες φορές αναφέρεται αυτό το μικροσκοπικό πραγματάκι στο σπίτι μας ώστε να μάθει τη λέξη.

 

Εγώ εντομεταξύ κάθε φορά που τον βλέπω να το χρησιμοποιεί με χίλιους δυο άλλους τρόπους εκτός από τον σωστό βάζω τα γέλια (έχει τόση πλάκα μερικές φορές) και αυτός νομίζει ότι καλά κάνει. Που να πιάσει μετά η συζήτηση του τι πραγματικά πρέπει να έχει μέσα το γιογιό. Για κακά του λέω εγώ, τα παιχνίδια του βάζει μέσα αυτός.....Άντε να βγάλεις συνεννόηση....

Κάποιος μου είχε πει καιρό πριν ότι πρέπει να έχω το γιογιό στο σπίτι αρκετές ημέρες πριν ξεκινήσουμε την εκπαιδευση ώστε να αρχίσει να συνηθίζει στην ιδεά. Ποια ιδεά, του που να κρύβουμε τα κυβάκια από τα παιχνίδια μας? Σκέφτηκα να το εξαφανίσω 3-4 μέρες και να του παρουσιάσω αντι αυτού το κάθισμα λεκάνης. Λέτε να νομίζει οτι και εκεί κρύβουμε διάφορα και βρω καμιά ώρα το κινητό μου να επιπλέει; Ωχ.....

eNortjKzUjI0MjI3MleyBlwwFXUC0g,,10.png

 

eNortjKzUjK0NDM2NVGyBlwwFa0C2Q,,79.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !! θα ήθελα τις συμβουλές σας! Εχουμε αρχίσει την προσπάθεια εδώ και 2-3 ημέρες, δυστυχώς δεν είναι συστηματική γιατί όλο κατι τυχαίνει το πρωί και πρεπει να βγω εξω οπότε την παίρνω μαζί και της βάζω πάνα. Αργά το απόγευμα παμε παιδική χαρά μεχρι το βραδάκι οπότε πάλι πάνα. Τέλωσπάντων, μην τα πολυλογώ, τις λίγες έστω ώρες που είμαστε σπίτι της φοράω βρακάκι και της εξηγώ ότι τα κάνουμε στη λεκάνη με το ειδικό καθισματάκι. Το θέμα έιναι ότι μου λέει παμε στη λεκάνη αμέσως μόλις τα έχει κάνει στο βρακί. Να υποθέσω ότι έιμαστε σε καλό δρόμο ή κάπου έχει μπερδευτεί;; Ή απλά είναι πολύ νωρίς ακόμα;; Τι λέτε;; Ειναι 28 μηνών η μικρούλα.

 

εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εάν δεν είσαι έτοιμη για συστηματική προσπάθεια καλύτερα να μην την αρχίσεις καθόλου...

προσπάθησε να μην την αποσυντονίζεις μια βρακάκι, μια γυμνούλα, μια παμπερς...κλπ κλπ

δλδ αν βγάλεις το παμπερς το΄βγαλες...μόνο στον ύπνο...

αλλιώς κ λογικά δημιουργείται σύγχιση...

 

 

εμεις αυτη εχουμε και ο μικρος εχει ξετρελαθει παμε και τραγουδαμε ολοι μαζι!!!!!

 

χαχαχαχα!!! η δικιά μου είναι χεστρού!!! όλα τα φοβάται...την τουαλέττα που μιλάει δεν θα φοβόταν;

να φανταστείς εχθές φοβόταν μια κλωστή που είχε φύγει από το χαλί..και φώναζε ΄"χουλικάκι χουλικάκι" άντε να καταλάβω ότι ήταν σκουληκάκι!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εάν δεν είσαι έτοιμη για συστηματική προσπάθεια καλύτερα να μην την αρχίσεις καθόλου...

προσπάθησε να μην την αποσυντονίζεις μια βρακάκι, μια γυμνούλα, μια παμπερς...κλπ κλπ

δλδ αν βγάλεις το παμπερς το΄βγαλες...μόνο στον ύπνο...

αλλιώς κ λογικά δημιουργείται σύγχιση...:

Εχεις δίκιο, το ξέρω ότι μονο στον ύπνο πρεπει αλλα τώρα στην αρχή πρεπει και όταν είμαστε έξω και από ότι φαίνεται είμαστε πολλές ώρες έξω... τι να κάνω βρε κορίτσια, μία τα ψώνια, μία η παιδική χαρά, μία καμια επίσκεψη, περνάει η μέρα και λέω άντε πάλι αυριο...εσείς πώς τα καταφέρνετε;;

Μια άλλη ερώτηση τώρα. Μια μαμά γνωστή μου, μου ειπε ότι η "εκπαίδευση" μπορεί να μου παρει όλο το καλοκαίρι και να μην απογοητευτώ γρήγορα!! Ισχύει κατι τετοιο;; Εδώ στο φόρουμ διάβασα ότι αν σε 10 μέρες συστηματικής προσπάθειας δεν πετύχει σταματάμε και ξαναπροσπαθούμε στα 3. Για πείτε γνώμες γιατί μπερδευτηκα....

Εγώ εντομεταξύ κάθε φορά που τον βλέπω να το χρησιμοποιεί με χίλιους δυο άλλους τρόπους εκτός από τον σωστό βάζω τα γέλια (έχει τόση πλάκα μερικές φορές) και αυτός νομίζει ότι καλά κάνει. Που να πιάσει μετά η συζήτηση του τι πραγματικά πρέπει να έχει μέσα το γιογιό. Για κακά του λέω εγώ, τα παιχνίδια του βάζει μέσα αυτός.....Άντε να βγάλεις συνεννόηση....

ΜChristina κι η μικρή μου το γιογιο το είδε παιχνίδι από την αρχή, μεχρι καπέλο το φόρεσε (ευτυχώς άδειο) ;):) :) Ολα αυτά τις πρώτες ημέρες, τώρα ούτε να το φτύσει...σαν να μην υπάρχει...Μου λέγανε να ξεκινήσω με τη λεκάνη εξαρχής και όχι με το γιογιο αλλά δεν τους άκουγα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...