Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμείς δεν έχουμε ακόμα ξεκινήσει και με ψιλοαγχώνει το γεγονός! Έχουμε πάρει γιο-γιο εδώ και μήνες αλλά αρνείται να καθίσει! Η πλάκα είναι ότι στον παιδικό κάθεται κανονικά εδώ και καιρό και μάλιστα κάποιες φορές έχει κάνει και τσίσα, απ' ότι μου έχουν πει οι δασκάλες. Εκεί όμως τα πάνε όλα μαζί στο μπάνιο και 'στρώνουν' στη σειρά τα γιο-γιό, οπότε κάθονται όλα...Στο σπίτι, που είναι μόνος του (και βλέπει και τον αδελφό του να τον αλλάζουμε, κλπ. φαντάζομαι παίζει κι αυτό έναν ρόλο), αρνείται πεισματικά να καθίσει...Όσες φορές του το έχω πει ή έχω προσπαθήσει να τον καθίσω εγώ, αντιδρά πολύ έντονα, χτυπιέται, κλπ. και πάντα υποχωρώ για να μην τον πιέσω και έχουμε άλλα αποτελέσματα τελικά!

Χθες του πήρα 3 βρακάκια (με τον αγαπημένο του McQueen), μπας και φιλοτιμηθεί. Μόλις τα πλύνω, λέω να αρχίσω να του τα φοράω, βγάζοντας εντελώς την πάνα. Μάλλον έτσι θα τα καταφέρουμε καλύτερα, έτσι δεν είναι? Απο όσα έχω διαβάσει, καταλαβαίνω ότι πρέπει να βρεθούν "προ τετελεσμένου", για να αναγκαστούν να περάσουν στο "step 2", γιατί με την πάνα βολεύονται, σωστά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμείς ξεκιήσαμε το προηγούμενο ΣΚ την προσπαθεια. Παμε πάρα πολύ καλά!!! Σήμερα ήταν όλο το πρωί (από τις 9 μέχρι τις 2.30) και όλο το απόγευμα (6 με 9)με βρακάκι και του έφυγαν μόνο 2-3 φορές. Αλλα μου λέει μόνος του "τσίσα μαμά" κάτι που δεν περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα!!! Βεβαια ενδιάμεσα για να μην ξεχαστεί τον ρωτάω κι εγώ καλού κακού! Πάνα φορέσαμε μόνο στον μεσημεριανό ύπνο και τωρα στον βραδυνό!! Είμαι πολύ ευχαριστημένη με την πρόοδο του, αν σκεφτείς ότι δεν πάει παιδικό σταθμό να παραδειγματιστεί από αλλα παιδάκια..

fridoula καλό είναι να του φοράς την πάνα και να τον πηγαίνεις εσύ και σιγά σιγά να την βγάλεις εκτός κι αν έτσι δεν δεις φως! Εμένα όσο φοραγε πάνα απλά αρνιόταν να πάει στο γιο γιο, προφανώς επαναπαβόταν και φώναζε, δεν ήθελε με τίποτα. Οποτε αναγκάστηκα και εβγαλα την πανα με την μία...Και προσθές ακόμη, μόλις είχαμε ξηπνησει και του λέω πάμε για τσίσα και μου λεει "αφού φοράω πάνα!"

Οπότε με εμένα δεν έπαιζε να το πάω λάου λάου. Επίσης στην αρχή κάθε μισή ωρα πρεπει να το πηγαίνεις, 2 ώρες είναι πάρα πολύ! Καλή επιτυχία

δηλ απο οτι καταλαβαινω αυτη η διαδικασια απαιτει ωρες στο σπιτι,ετσι δεν ειναι?εννοω οτι τωρα ας πουμε τα πρωινα ειμαστε στις βολτες η παρκο και τα απογευματα επισης τα ιδια...

αρα θα πρεπει να μεινουμε μεσα και να το προσπαθησουμε αυτο.

ανα μιση ωρα οκ!ευχαριστω για την πληροφορια.αυριο εχω και παιδιατρο για να δω τι θα μου πει και αυτη...

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς αλλά οι παιδονοφρελόγοι λένε πως σε γενικες γραμμές κανένα παιδί στα δύο του χρόνια και δυόμιση δεν είναι ικανό να συγκρατεί τα ούρα του γι αυτό και δεν προτείνουν την αφαίρεση της πάνας το βράδυ. Αν καταφέρει και θέλει να τα κάνει στο γιογιο ή στην τουαλέτα την ημέρα είναι καλό για το παιδί αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει το παιδί να πιέζεται να το κάνει. Τυχόν πιέσεις που ασκούνται ενδέχεται να του βγουν γύρω στα 4-5 όπου πολλά παιδιά που καταπιέστηκαν στο θέμα της πάνας εμφανίζουν διαταραχές του ουροποιητικού (ακράτεια ή το αντίθετο). Αυτά μας είπε ο παιδονεφρολόγος μας και μας συμβούλεψε ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑ

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια εμεις ευτυχως ολα καλα τα τσισα ολα στο γιογιο το βραδυ και το μεσημερι συνεχεια στεγνος και τα κακα τα εκανε προχθες στο γιογιο γιατι τα κρατουσε καιτωρα φτιαχνει και αυτο.....οταν ειμαστε εξω κατουραμε ορθιοι!!!!

Πραγματικα παιζει ρολο κατα ποσο ειναι ετοιμο ενα παιδακι ευτυχως δεν παιδευτικαμε πολυ μολις στρωσουν εντελως και τα κακα πετυχαμε το στοχο μας!!!!!!

 

Μα να μου λεει μαμα θελω κακα αλλα κρατιεμεεεεε!!!!χαχαχα

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες, έχω δίδυμα αγοράκια που είναι 27 μηνών τώρα. Σκέφτομαι ότι είναι καιρός να ξεκινλησουμε να κόψουμε την πάνα γιατί θα ήθελα να τα στείλω παιδικό από Σεπτέμβριο και δεν τα παίρνουνε εαν δεν αυτοεξυπηρετούνται!!!! Όμως δεν ξέρω πως...Ακόμα δεν μιλάνε (λένε λίγες λέξεις μόνο) και φοβάμαι πως δεν θα μπορούν να μου πουν. Έχουμε 4 γιο γιο αλλά δεν τα βλέπω να θέλουν να κάνουν τσίσα εκεί. Περισσότερο το βλέπουν για παιχνίδι, κάθονται για δευτερόλεπτα και σηκώνονται πάλι, χωρίς βέβαια να έχουν κάνει τίποτα. Πάνες βρακάκια δεν τις θέλουν. Τα βρακάκια τα βάζουν, αλλά κάνουν τσίσα πάνω τους. Την τελευταία φορά που τους έβαλα βρακάκι έκαναν στην μισή ώρα 6 φορές το καθένα τσίσα πάνω στο βρακάκι. Η παιδίατρος είπε να τα αφήσω γυμνά ή με βρακάκι για να καταλάβουν...πολλές μέρες λέει. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να είμαι με την σφουγγαρίστρα από πίσω. Δεν έχω βοήθεια και δεν ξέρω πως να τα καταφέρω... Εαν έχετε ιδέες και εμπειρίες από δίδυμα πείτε και σε μένα τι να κάνω για να κόψουμε την πάνα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ξεκινησαμε σημερα πρωτη φορα. ειχανε λυσαξει οι γιαγιαδοθειαδες ( οτι επειδη τα εκανε ολα νωρις, κ εχει αρκετη αντιληψη ,λεει κ αρκετες κουβεντουλες ωστε να συνεννοηθεις) οτι πρεπει να τον ξεκινησω. εγω νομιζω οτι ειναι νωρις αλλα ειπα να προσπαθησω. πηρα ενα απλο γιογιο κ πριν το μπανιο του που ηταν γυμνουλης τον εβαλα να κατσει εκατσα κ εγω στην λεκανη κ του ελεγα κανε τσισα για κανα 10λεπτο κ εκανε!!!!!!!!!!!!! ειναι δυνατον???? ισως να ετυχε φυσικα κ να χαιρομαι εντελως τσαμπα.... θα δειξει..... απλα χαρηκα κ ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Λοιπόν εδώ και τρείς μέρες ξεκίκνησα τα απογεύματα να αφήνω το γιό μου χωρίς πάνα και να κάνουμε κάθε τρεις και λίγο βόλτες στην τουαλέτα για τσίσα και κακά.Εχουμε πολλά ατυχήματα μέσα στο σπίτι και το μπαλκόνι,αλλά έχω υπομονή γιατί θα ήθελα πολύ να κόψουμε την πάνα μέχρι το Σεπτέμβρη όπου και θα γεννήσω το δεύτερο.Στην τουαλέτα έχουμε και το γιογιο,αλλά μία θέλει εκεί μία θέλει στη λεκάνη δεν ξέρει τι θέλει.Χθές για πρ'ωτη φορά έκανε τσίσα στο γιογιο αλλα καθιστός:(.όταν είναι όρθιος τα κρατάει και μάλλον φοβάται.Τι να κάνω;να τον αφήνω να κάθεται για να κάνει τσισά έστω τώρα στην αρχη;Εχω μπερδευτεί πολυ!!

μην ανχωνεσαι καλη μου και εμενα ο γιοσ μου αν και εκοψε την πανα περσι τον μαιο μεχρι τον οκτωμβριο κατουρουσ εμονο καθιστοσ και ακομη κακακια κανει στο γιογιο καποιες φορεσ αλλε σπαει στην λεκανη αλλεσ ορθιοσ αλλεσ καθιστοσ αλλεσ αναποδα στην λεκανη μην σε ανχωνη ο τροποσ και το μεροσ βασικα αν μαθει να μην λερωνετε οανω του και αν εχει ελενχο τον σφιχτιρων του αυτο πρεπει να μαθη σιγα σιγα καλη επιτηχια

.....

Link to comment
Share on other sites

κοψαμε και μεις, πανευκολα και χωρις κανενα ατυχημα και χωρις καθολου αγχος, την πανα... πρωτη μερα σημερα με βρακακι :P

 

εγω δεν της εβγαλα την πανα...

 

δεν την αγχωσα καθολου με αυτο.. με πανα, και οποτε ηθελε καναμε τσισα στη λεκανη... καθε μερα και περισσοτερη λεκανη, και λιγοτερα τσισα στην πανα..

 

εδω και μια βδομαδα, δεν ειχαμε βρεξει καθολου την πανα μας, οποτε ηθελε τσισα ετρεχε μονη στη λεκανη (μιλαγε κι ολας στα τσισακια 'περιμενετε τσισακια, μη βγειτε!!!')

 

ολα καλα,με τα τσισακια...

 

 

το προβλημα, φοβαμαι, θα ειναι με τα κακα.....

 

δεν εχει κανει ποτε κακα στη λεκανη...

ειναι και δυσκοιλια....

 

δεν ξερω τι να κανω μ αυτο... να της βαλω πανα για να κανει κακα? (δεν θελει αλλο την πανα, δεν θα ειναι ευκολο) ή να την αφησω να παιδευτει στη λεκανη?

 

εχω αγχος οτι απλα, θα τα κρατησει..... και εχουμε τοσο εντονο προβλημα με δυσκοιλιοτητα που, μια μερα να μην κανει κακα, μετα αρχιζει γολγοθας...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας!!!!!

 

η γνωμη μου ειναι να μην την πιεσεις να κανει κακα στην τουαλετα.Απλα να κανεις οτι σου ζητησει!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

κοψαμε και μεις, πανευκολα και χωρις κανενα ατυχημα και χωρις καθολου αγχος, την πανα... πρωτη μερα σημερα με βρακακι :P

 

εγω δεν της εβγαλα την πανα...

 

δεν την αγχωσα καθολου με αυτο.. με πανα, και οποτε ηθελε καναμε τσισα στη λεκανη... καθε μερα και περισσοτερη λεκανη, και λιγοτερα τσισα στην πανα..

 

εδω και μια βδομαδα, δεν ειχαμε βρεξει καθολου την πανα μας, οποτε ηθελε τσισα ετρεχε μονη στη λεκανη (μιλαγε κι ολας στα τσισακια 'περιμενετε τσισακια, μη βγειτε!!!')

 

ολα καλα,με τα τσισακια...

 

 

το προβλημα, φοβαμαι, θα ειναι με τα κακα.....

 

δεν εχει κανει ποτε κακα στη λεκανη...

ειναι και δυσκοιλια....

 

δεν ξερω τι να κανω μ αυτο... να της βαλω πανα για να κανει κακα? (δεν θελει αλλο την πανα, δεν θα ειναι ευκολο) ή να την αφησω να παιδευτει στη λεκανη?

 

εχω αγχος οτι απλα, θα τα κρατησει..... και εχουμε τοσο εντονο προβλημα με δυσκοιλιοτητα που, μια μερα να μην κανει κακα, μετα αρχιζει γολγοθας...

 

Υπεροχα και εγω νομιζω οτι αυτη ειναι η καλυτερη τακτικη!!!Και εγω ετσι το χειριστικα.Και μηδεν ατυχηματα.

Βεβαια εγω προσωπικα θα ελεγα να δουλεψεις αρκετα τα κακα πριν βγαλετε οριστικα την πανα γιαιτι ειναι ενα σημαντικο κομματι και αυτο..τωρα αφου τη βγαλατε,φυσικα και δεν θα της την ξαναβαλεις εκτος και το ζητησει εντονα η ιδια.Το καλυτερο που εχει να κανεις ειναι καποια ωρα μεσα στη μερα που θα τη βλεπεις ηρεμη(μην εινα σε φαση που εχει κατι να κατι και τη διακοπτεις) ή μετα απο καποιο χυμο ή κατι αλλο που ξερεις οτι συνηθως τη βοηθαει να κανει κακα ,να τη βαζεις εσυ στη λεκανη χωρις να πεις τιποτα και να την απασχολεις.Που και που θα της λες ελα να σφιχτουμε και θα της κανεις χαζογκριματσες..;).Θα την ενθαρρυνεις και θα την απασχολεις ταυτοχρονα να μην το σκεφτεται.Αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι γιατι θελει χρονο για να τα κανου και συνηθως δεν εχουν υπομονη να κατσουν.

Νομιζω οτι θα τα πατε μια χαρα αλλα θελει λιγη ακομα δουλιτσα.

Εντωμεταξυ δινε αρκετα υγρα και λοιπα μεχρι να τα καταφερετε για να μη σφιξει!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις χωρις να εχουμε βγαλει την πανα, την περασμενη βδομαδα καναμε τσισα στο γιογιο και το επομενο πρωι και κακα...Το σαββατο αποφασισα να της βγαλω την πανα, σε μιση ωρα ειχα σφουγγαρισει 2 φορες, οποτε αρχισε ο αντρας μου να φωναζει βαλτης πανα,θα μας κατουρησει ολο το σπιτι και παρατησα την προσπαθεια!Εκτος αυτου την κραταει η μητερα μου ολη μερα, ερχεται σπιτι και δεν τη βλεπω προθυμη να της βγαζει την πανα..Η προσπαθεια δλδ αναβαλλεται...αφου δεν ειναι η μανα σπιτι και με τον πατερα δεν μπορω να συνεννοηθω...κριμα ομως γιατι τη βλεπω μερες τωρα και τα κανει καθιστη αντι για ορθια που τα εκανε πριν κατσει στο γιογιο...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και specialy Ριτα help !!!

Αν δεις προηγουμενα post μου ειχαμε ξεκινησει πολύ καλά με το θέμα .Βεβαια στην αρχη της εβαζα βρακακι κατευθειαν αλλά συμφωνα με αυτα που διάβασα εδω προχωρησα σε πάνα βρακάκι .Της εξηγησα πως θα πρεπει να το κρατα καθαρό και στεγνο και τα πηγαιναμε τέλεια τουλ στο σπίτι οπου τα έκανε όλα στο γιογιο. Στο σταθμό όμως αρνιοταν να καθισει στο γιογιο και τα εκανε πάνω της .

Πηγαμε ενα ΣΚ στους παππουδες οπου εκει ειδε και την μεγαλύτερη ξαδερφη της να τά κανει στην πάνα ενω εμείς είχαμε το γιογίο μαζι.και επιστρεφοντας εδω και μια βδομάδα αρνειται να κάτσει στο γιογιό και αρχισε ξανα να τα κάνει στην πανα.

Τι της τάξαμε τι της ειπαμε το ενα τι το άλλο εκεινη τίποτα...Δεν θελει να κάτσει και λεει πως δεν κατουριέται η πως θα πάει σε λίγο ..αντε να καταφερνουμε να το χρησιμοποιεί 1 ή 2 φορες τη μέρα..

Αναρωτιεμαι τι έφταιξε γι αυτο το πισωγύρισμα

Σκεφτομαι μήπως την πίεσαν στο σταθμό 'η μήπως καταλαβε ποσο σημαντικο είναι για εμας κι αποφασισε να μας τεστάρει .Ακομα μηπως ήταν ετοιμη για βρακάκι κ το καθυστερησα εγω κ αυτο την πήγε πίσω

Απ την αλλη τι να κάνω??? να πάψω να της το θυμίζω δηλ να τα παρατήσω για λιγο και να δω πως θα αντιδράσει κι αν θα το ζητησει μόνη της ...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και specialy Ριτα help !!!

Αν δεις προηγουμενα post μου ειχαμε ξεκινησει πολύ καλά με το θέμα .Βεβαια στην αρχη της εβαζα βρακακι κατευθειαν αλλά συμφωνα με αυτα που διάβασα εδω προχωρησα σε πάνα βρακάκι .Της εξηγησα πως θα πρεπει να το κρατα καθαρό και στεγνο και τα πηγαιναμε τέλεια τουλ στο σπίτι οπου τα έκανε όλα στο γιογιο. Στο σταθμό όμως αρνιοταν να καθισει στο γιογιο και τα εκανε πάνω της .

Πηγαμε ενα ΣΚ στους παππουδες οπου εκει ειδε και την μεγαλύτερη ξαδερφη της να τά κανει στην πάνα ενω εμείς είχαμε το γιογίο μαζι.και επιστρεφοντας εδω και μια βδομάδα αρνειται να κάτσει στο γιογιό και αρχισε ξανα να τα κάνει στην πανα.

Τι της τάξαμε τι της ειπαμε το ενα τι το άλλο εκεινη τίποτα...Δεν θελει να κάτσει και λεει πως δεν κατουριέται η πως θα πάει σε λίγο ..αντε να καταφερνουμε να το χρησιμοποιεί 1 ή 2 φορες τη μέρα..

Αναρωτιεμαι τι έφταιξε γι αυτο το πισωγύρισμα

Σκεφτομαι μήπως την πίεσαν στο σταθμό 'η μήπως καταλαβε ποσο σημαντικο είναι για εμας κι αποφασισε να μας τεστάρει .Ακομα μηπως ήταν ετοιμη για βρακάκι κ το καθυστερησα εγω κ αυτο την πήγε πίσω

Απ την αλλη τι να κάνω??? να πάψω να της το θυμίζω δηλ να τα παρατήσω για λιγο και να δω πως θα αντιδράσει κι αν θα το ζητησει μόνη της ...

Τετοια πισωγυρισματα υπαρχουν κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης και ειναι φυσιολογικα.Μετα απο λιγες μερες επανερχονται και οδικος μου ενω φορουσε την πανα ειχε μερες που βαριοταν και αρνιοταν.Τωρα τι μπορει να εγινε δεν το ξερεις ακριβως.Μπορει να επεμειναν πολυ στο σταθμο να την πανε σε ωρα που δεν ηθελε και να στραβωσε,μπορει να επαιξε ρολο οτι η ξαδερφη -μεγαλυτερη δεν πηγαινε στην τουαλετα,μπορει να επηρεαζεται απο την ελευση του μωρου που περιμενετε απο οτι βλεπω στο τικερακι και να αντιδρα,μηπως της τα εχετε παραπει;δλδ εισαι μεγαλη ,το μωρο θα φοραει πανα κτλ;Τελος νομιζω οτι ο σημαντικοτερος λογος που στο κανει αυτο ειναι γιατι θεωρει οτι ξερει να το ελεγχει και δοκιμαζει τα ορια της .Για αυτο σου λεει οχι δε θελω τωρα κτλ.Θελει να εχει εκεινη τον ελεγχο και καπου τα χανει.

Εγω θα ελεγα να συνεχισεις κανονικα να της λες τα ιδια στο πολυ χαλαρο.Δηλαδη τσισα και κακα κανουμε μονο στο γιο γιο ή στην τουαλετα,εκει ειναι το γιο γιο σου(σε κοντινη θεση)οποτε θες μπορεις να το χρησιμοποιησεις,ξεριες εσυ,τα πας πολυ καλα,δε λερωνουμε την πανα βρακακι μας,μπραβο καθαρη πανα κτλ.

Αν παλι θεωρεις οτι πριν απο αυτο το συμβαν ειχε περασει ικανοποιητικο διαστημα που πηγαινοερχοταν στο γιο γιο και ειχε σχετικα καλο ελεγχο μπορεις να δοκιμασεις σταδιακα με βρακακι να δεις πως θα αντιδρασει.Πολυ χαλαρα ομως και πολυ αργα διοτι αν ειναι πανω στην αρνηση και της βλαεις και βρακι και βρεχεται, εκει ειναι που θα αποστραβωσει νομιζω.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινα26 γιατι δεν την πηγαινετε στο γιο γιο που και που φοροντας πανα;Δε συμφωνουν ουτε σε αυτο;Ετσι σιγα σιγα θα μαθει και οταν παραμενει στεγνη της την βγαζετε.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ριτα σε ευχαριστω πολύ γιατί ειχα απογοητευτεί κ ημουν ετοιμη να τα παρατήσω να πω την αλήθεια. Στενοχωρεθηκα πολύ και το καταλαβε προφανώς το τερατάκι ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σημαντικοτερο που θα τη βοηθουσε ειναι να την αφησεις να ξαναβρει το ρυθμο της νομιζοντας οτι εχει το πανω χερι.Δλδ να την προτρεπεις να χρησιμοποιησει το γιο γιο οταν εκεινη νομιζει.Λιγες φορες θα το πετυχει αλλα οκ θα αναπτερωθει το ενδιαφερον της σιγουρα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινα26 γιατι δεν την πηγαινετε στο γιο γιο που και που φοροντας πανα;Δε συμφωνουν ουτε σε αυτο;Ετσι σιγα σιγα θα μαθει και οταν παραμενει στεγνη της την βγαζετε.

 

Aπλα από όσα έχω ακούσει η καλύτερη τακτική είναι να βγάλεις εντελώς την πάνα, βεβαια βλεπω οτι αρκετες το εχετε κανει με πανα οποτε θα το συνεχισω ετσι και βλεπουμε!Βεβαια οταν εγω ολο το απογευμα την πηγαινω στο γιογιο ενω η γιαγια το πρωι οχι, φυσικα και το παιδι θα μπερδευτει, δε συμφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα μπερδευτει.Και εγω δεν τον πηγαινα ολη μερα.Απλα σταδιακα ολο και περισσοτερο.Ξεκινα το εσυ και οσο προχωραει θα την βαλει και η γιαγια πιστευω.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα μπερδευτει.Και εγω δεν τον πηγαινα ολη μερα.Απλα σταδιακα ολο και περισσοτερο.Ξεκινα το εσυ και οσο προχωραει θα την βαλει και η γιαγια πιστευω.

Σ'ευχαριστω πααρα πολυ!Ημουν ετοιμη να στειλω το γιογιο στην αποθηκη με μεγαλο βαρος βεβαια...θα συνεχισω ετσι και οτι γινει,ουτως η αλλως ειναι μικρη ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Μανουλλες βοηθεια!

Η κορη μου ειναι σχεδων 2 και μισο, σημερα μιας και ανοιξε ο καιρος και μπορει να φωραει πιο λιγα ρουχα ειπα να αρχισουμε σιγα σιγα να κοψουμε τα πανακια....

Εχω πανικοβληθει!! βαλαμε ενα βρακακι και βαλαμε την μικρη τουαλετα μας σε ευκολο μερος για προσβαση και αρχισαμε... ολο το πρωι δεν εκανε τιποτα, το μεσημερι οταν την εβαλα για υπνο τις φορεσα πανακι και οταν ξυπνησε η πανα της ηταν παλι στεγνη!!:shock: την βγαλαμε και ηρθαμε κατω για παιχνιδι, λιγα λεπτα μετα εκανε τσισα και τρελαθηκε εκλαιγε σαν τρελη, της εξηγησα οτι δεν πειραζει και οταν θα ξαναθελει να παει στην τουαλετα της οπως την μανουλλα μου ειπε ενταξει αλλα πιο μετα ξαναεκανε πανω της! 2 φορες και εκανε και κακα!!! Κρυφτηκε και δεν την ειδα, εχει τρελαθει απο εκεινη την ωρα και καθεται συνεχως στην τουαλετα της και αρνειται να σηκωθει και μου ζηταει συνεχως να της βαλω πανακι...

 

Τι να κανω;

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να της παρεις αυτα τα βρακακια που ειναι πλαστικα απεξω και βαμβακερα απο μεσα (mothercare εμεις ειχαμε) οποτε τουλαχιστον να μη σου τα κανει λιμπα στο σπιτι. θα της τα πλασαρεις σα κατι εντυπωσιακο και καινουριο και οτι θα τη βοηθησει και τετοια εντυπωσιακα!!!!Κατα τα αλλα υπομονη, εξηγησε της πως σιγα σιγα θα γινει και πως αν καθεται συνεχεια δε θα γινει τιποτα.

Μπορεις καθε μια ωρα να τη ρωτας αν θελει να κατσει η αν δεις πως ζοριζεται ας πουμε να ...τρεχετε!!!! εμεις εχουμε ριξει τρελο τρεξιμο εδω μεσα. και το γιογιο στο σαλονι παρακαλω φατσα καρτα αλλα τι να κανουμε.!!! αποστολη εξετελεσθει, τωρα εχουμε το ειδικο προσθετο πουμπαινει στη δικια μας λεκανη και παει εκει! σταδιακα ολα, οχι ολες οι αλλαγες μαζι!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε το τωρα που ειναι καλοκαιρι και μη της φορας καθολου πανα....στην αρχη να βαζεις πανα μονο στον υπνο το μεσημεριανο και το βραδυνο ....μετα κοβεις του μεσημεριανου και τελος του βραδυνου....αλλα ολη μερα....την αφηνεις να τα κανει επανω της....αν μεσα σε 10 μερες δεν στρωσει να τα κανει στο γιογιο της τοτε το αφηνεις και ξαναπροσπαθεις μετα τα 3....μερικα παιδια πριν τα 3 δνε ειναι ακομα ετοιμα! Αλλο 2,5 και αλλο 3 χρονων ...εχει διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

και η Εν καλα τα λεει...επισης θα πρεπει να σκεφτεις και το επομενο βημα, δηλαδη πες πως για μια εβδομαδα παει καλα και μετα ειστε εξω βολτα και ....

α) κατουριεται πανω της, γιατι ξεχαστηκε- επαιε-δεν ηξερε να σου πει αν οντως θελει η οχι

β) δε καταλαβαινει τοσο γρηγορα οτι θελει να τα κανει και παλι κατουριεται?

γ) δε θελει να κανει τσισα πουθενα αλλου εκτος απο το γιογιο της? ( εγω εβγαλα ιστορια πως εκει που θα κανει τσισα θα φυτρωσει μετα λουλουδακι κι ετσι μονο δεχτηκε να κατουρησει πχ στους θαμνους αλλιως θα τα κανε πανω της)

δ)την πας στη κοντινοτερη τουαλετα οπου κ αν ειναι αυτη ? ( σε καφετεριες κλπ το πιο ασφαλες ειναι να ριχνεις χαρτια μεσα στη λεκανη ωστε να μη πισογυρισει το βρωμονερο)

 

Ισως να ειναι λιγο νωρις να τα ακουσεις αυτα αλλα επειδη μπορει να μη παρακολουθω ωσπου να σου χρειαστουν γιαυτο στα λεω να τα κρατησεις στο πισω μερος του μυαλου σου)...Κι εμεις στα 2μισι τη βγαλαμε τη πανα αλλα ειχαμε καποια τετοια θεματα οπως σε αυτα που σου περιγραφω γιαυτο να εισαι ετοιμη να τα αντιμετωπισεις...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

για εξω υπαρχει και το εκπληκτικο γιογιο ταξιδιου.......βαζεις μια σακουλιτσα σουπερμαρκετ με ενα αποροφφητικο πανι μεσα ή μια σερβιετα και βαζεις το παιδι εκει να κανει! οχι σε τουαλετες δημοσιες!

Εμεις τη περασαμε αυτη τη φαση....πλεον δεν το κραταμε το γιογιο αλλα τη αιρνω αγκαλια ή εγω ή π αντρας μου και κανει και ετσι δεν ακουμπαει στις λεκανες αλλα ουτε και τις βρωμιζει με τα παπουτσια της.....γιατι αλλες μαμαδες τα βαζουν και πατανε επανω....πραγμα που για μενα δεν δειχνει σεβασμο στον επομενο που θα χρησιμοποιησει τη τουαλετα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...