Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κι εμεις εχει δεκα μερες που ξεκινησαμε αυτη την προσπαθεια και τολμω να πω οτι τα πραγματα κυλησαν πολυ πιο καλα απο οτι περιμενα!!!

Τις πρωτες δυο μερες δεν καταλαβαινε ποτε θελει να κανει τσισακια ...ολη την ωρα τον ρωτουσα

- μηπως θελεις τσισα????? κι εκεινος ολο

-Οχι ,δεν εχω .... μου ελεγε

Εγω παντως συχνα πυκνα τον εβαζα στην τουαλετα κι εκεινος τσιριζε οτι δεν εχει ,μεχρι που καθοταν και παντα εκανε .....-Ειδες που ειχες τελικα????

Αυτο κρατησε δυο-τρεις μερουλες και ως διαμαγειας αρχισε να νιωθει μαλλον και να μου ζηταει απο μονος του να παει & για τα κακακια του....αυτο που με χαροποιει ιδιαιτερα ειναι οτι και την νυχτα παρολου που του βαζω πανα ...το πρωι ειναι στεγνη.

 

Να ξερατε μονο τι αχγος ειχα πριν αρχισω την διαδικασια αυτη,αλλα ευτυχως ολα πηγαν καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειναι νωρις ακομα.Σε 5 μερες δεν μαθαινει το παιδι να εχει σωστο ελεγχο.

Για αυτο σε παει και σε φερνει στην τουαλετα.Μπερδευει τα σημαδια του ακομα.

Σιγα σιγα θα συνηθισει.

Δουλεψε τα κακα ομως.Κατσε απο διπλα του και απασχολησε τον να ξεχαστει με παιχνιδια,τραγουδια,παραμυθια,βιβλια ωστε να τα κανει.

Ειναι πολυ σημαντικο να μη στα κραταει.

 

Αχ σ ευχαριστω μονο οταν ειμαστε εξω με πηγαινοφερνει μαλλον ντρεπετε τι να πω το προσπαθω οσο μπορω τον δελεαζω με διαφορα αλλα τιποτα:-( ισως ειναι νωρις ας μην απογοητευομαι

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Η κορούλα μου είναι 17 μηνών και πριν από 4 μέρες μόλις έκανε κακά, ήρθε και μου λέει ''κακά''........ τί να σας πώ. Κόλλησα λίγο γιατί νόμιζα πώς τα παιδάκια αντιλαμβάνονται λίγο πιο αργά τί συμβαίνει με τσίσα και κακά!!!!!! Έχουμε πάρει γιογιό και όταν πηγαίνω τουαλέτα (την έχω πάντα δίπλα μου θεατή :P) κάθεται και εκείνη και παρατηρεί την κάθε μου κίνηση. Δεν της έχω βγάλει την πάνα ακόμα να την αφήσω γυμνή πάνω στο γιογιό. Τί λέτε και εσείς οι πιο έμπειρες; Να το κάνω; Δεν θέλω να την πιέσω κιόλας......

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! εμενα ο μικροσ μου ο γιοσ ειναι 2χρ και 3 μηνων! εχουμε ενα προβληημα με τον λογο λεει λογακια αλλα πολυ λιγα απο μια επισκεψη στην λογοθεραπευτρια μασ ειπε οτι ειναι πολυ νωρισ ακομα και να τον παμε αφου κλεισει τα χρονια! εμενα ομωσ το ερωτημα μου ειναι αλλο :confused::confused::confused:να αρχισουμε προσπαθειεσ με τη πανα? η τωρα που εχει αρχισει να φτιαχνει ο λογοσ του θα τον ανχωσο με την πανα??? τι λετε???:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

kοριτσια θελω την βοηθεια σας.Ηκορη μου τον Σεπτεμβρη θα ειναι 3 χρονων.Εδω και ενα μηνα και παραπανω εχω ξεκινησει με το γιογιο αλλα αποτελεσμα μηδεν.Εχω δοκιμασει τα παντα,παιχνιδια βιβλια πινακα επιβραρευσεις να δει αλλα παιδακια αλλα τιποτα.Δειχνει για 5 λεπτα καποιο ενδιαφερων και μετα τιποτα σηκονετε και λεει δεν κατουριετε θα κατσει μετα η αυριο και α λλα τετοια.Το ιδιο καζι με το καθισματακι της τουαλετας.Πειτε μου σας παρακαλω τι αλλο να κανω γιατι εχω απογοητευτει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα πάρει το «όχι πια πάνες». Είναι κάλο βιβλιαράκι, αλλά πιστεύω ότι περισσότερη βοήθεια μπορείς να βρεις από εδώ μέσα και παράλληλα να ακούς και το ένστικτο σου. Όσο γνωρίζεις εσύ το παιδί σου δε το γνωρίζει κανένα βιβλίο.

 

Να κάνω μια ερώτηση στις ποιο έμπειρες???? Όταν πρωτόβγαλε το παιδάκι σας τη πάνα, τι κάνατε όταν βγαίνατε έξω και δεν υπήρχε τουαλέτα??? Θέλουμε πόσο καιρό τώρα να πάμε στο πάρκο ή βόλτα στη παραλία αλλά δεν υπάρχει τουαλέτα εκεί… Έχετε καμία ιδέα???

 

Έχουμε καταντήσει να πηγαίνουμε συνέχεια στο εμπορικό…:?

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω μηπως ξερετε κανενα βιβλιο που να εχει σχεση με γιογιο κτλ ?

με μια αναζητηση στο γκουκλ βρισκεις ο,τι θες απο βιβλιαρακια !!

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1880718&prid=1134950&deid=0

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1869579&prid=1123812

 

http://www.greekbooks.gr/books/pedika/ikonografimena/i-panes-den-ine-gia-panta.product

 

http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=21447

 

https://www.perizitito.gr/product.php?productid=143480

 

εχω κ εγω μια ερωτηση σχετικη με τις εξοδους πχ στο παρκο ή η σε βολτα ή σε ταξιδι: πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε γιογιο 'ταξιδιου' μαζι μας ;;;η μπορουμε απλα να κραταμε το παιδι;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε και εμεις το κοψιμο της πανας.Ο γιος μου τον Αύγουστο θα γινει 3!Την 1η μερα τον αφησα χωρις παμπερς και κατουρήθηκε 2-3 φορες πανω στο βρακακι και απο τοτε ....ντράπηκε τοσο πολυ που δεν ήθελε ουτε βρακακι να φορεσει. Το επόμενο πρωί η μαμά μου τον κατάφερε να κανει τσισα στο γιογιο 1 φορά και αλλη 1 εγώ το μεσημέρι. Το ίδιο απογευμα όμως ειχε παλι ένα ατύχημα και απο τοτε δεν μπορουμε να το ξαναβαλουμε στο γιο γιο με τίποτα. Αρνειται να βγάλει το παμπερσ ή να κατσει στο γιο γιο οτι και αν του πουμε. Τί να κάνω? Να αναβαλω την εκπαιδευση ή να επιμείνω. Πρέπει να παμε και παιδικο τον σεπτεμβρη και δεν μας παιρνουν με πανα....Αχ ειμαι αγχωμένη!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

με μια αναζητηση στο γκουκλ βρισκεις ο,τι θες απο βιβλιαρακια !!

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1880718&prid=1134950&deid=0

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1869579&prid=1123812

 

http://www.greekbooks.gr/books/pedika/ikonografimena/i-panes-den-ine-gia-panta.product

 

http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=21447

 

https://www.perizitito.gr/product.php?productid=143480

 

εχω κ εγω μια ερωτηση σχετικη με τις εξοδους πχ στο παρκο ή η σε βολτα ή σε ταξιδι: πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε γιογιο 'ταξιδιου' μαζι μας ;;;η μπορουμε απλα να κραταμε το παιδι;

 

Eμάς μας είχαν βολέψει αυτές οι βάσεις που μπαίνουν πάνω στη λεκάνη και έτσι ακόμα και μικρά παιδάκια μπορούν κάτσουν κανονικά. Έτσι συνηθίζουν κιόλας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινήσαμε και εμεις το κοψιμο της πανας.Ο γιος μου τον Αύγουστο θα γινει 3!Την 1η μερα τον αφησα χωρις παμπερς και κατουρήθηκε 2-3 φορες πανω στο βρακακι και απο τοτε ....ντράπηκε τοσο πολυ που δεν ήθελε ουτε βρακακι να φορεσει. Το επόμενο πρωί η μαμά μου τον κατάφερε να κανει τσισα στο γιογιο 1 φορά και αλλη 1 εγώ το μεσημέρι. Το ίδιο απογευμα όμως ειχε παλι ένα ατύχημα και απο τοτε δεν μπορουμε να το ξαναβαλουμε στο γιο γιο με τίποτα. Αρνειται να βγάλει το παμπερσ ή να κατσει στο γιο γιο οτι και αν του πουμε. Τί να κάνω? Να αναβαλω την εκπαιδευση ή να επιμείνω. Πρέπει να παμε και παιδικο τον σεπτεμβρη και δεν μας παιρνουν με πανα....Αχ ειμαι αγχωμένη!

 

Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω νομιζω οτι πρεπει να το πας απο την αρχη το θεμα.Εχω ξαναπει οτι το βρισκω πολυ βιαστικο και βιαιο τη μια μερα να του εξηγειτε κατι που δεν μπορει να καταλαβει 100% και την αλλη να το αφηνετε με βρακακι ,να βρεχετε ,για να μαθει.Να που υπαρχουν παιδια που αντιδρουν σε αυτο και μεταξυ μας... καλα κανουν.Δεν ειναι καθολου καλη εμπειρια για αυτα.

Φορεσε του πανα βρακακι.Ειναι αρκετα καλη η ηλικια του για να την ανεβοκατεβαζει και παρτο απο την αρχη το θεμα.Θα το πηγαινεις μολις ξυπνησει μετα κανα μισαωρο μετα το γαλα και μεσα στην ημερα οποτε θεωρησεις οτι θελει κακα ή στο 2ωρο για τσισα.

Εννοειται θα αντιδρασει και εννοειται δε θα θελει να κατσει.Ειναι φυσιολογικο και δεν δειχνει αυτο την ετοιμοτητα του που σιγουρα την εχει σε αυτη την ηλικια.Απλα πρεπει να μαθει τη διαδικασια ,να εξοικιωθει και μετα οταν αρχισει να εχει τον ελεγχο τοτε να φορεσει το βρακακι.Πρεπει το παιδι να νιωσει σιγουρια και να χαλαρωσει και τοτε προχωρας.

Εννοειται θα το απασχολεις,θα κανετε παιχνιδακια οση ωρα καθεται,θα το επιβραβευεις και θα πανηγυριζετε.

Οταν θα καταφερετε η πανα να παρεμεινει οσο το δυνατον πιο στεγνη μεσα στη μερα αρα θα εχει μαθει να ελεγχει την κατασταση ,τοτε θα προχωρησεις σε βρακακι.

Καλη επιτυχια.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω κ εγω μια ερωτηση σχετικη με τις εξοδους πχ στο παρκο ή η σε βολτα ή σε ταξιδι: πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε γιογιο 'ταξιδιου' μαζι μας ;;;η μπορουμε απλα να κραταμε το παιδι;

 

Απαραιτητο δεν ειναι απλα επειδη βλεπω οτι εχεις κοριτσακι δε ξερω κατα ποσο ειναι υγιεινο και μπορεις να την κρατας καλα ωστε να μην ακουμπησει καπου αν ας πουμε ειστε σε ταβερνα με πενταβρωμικη τουαλετα ή σε καποια καφετερια κτλ.

Ισως ειναι καλο να εχεις ενα φορητο γιο γιο για αρχη μαζι .Αυτα τα σπαστα του mothercare που μπαινουν τα σακουλακια μιας χρησης.

 

Μια αλλη καλη λυση που εφαρμοζει μια φιλη μου που εχει κοριτσακι ειναι ενα ντετολ σπρευ απο φαρμακειο μεσα στην τσαντα της και καλυμματα πλαστικα.Οταν πηγαινει τη μικρη καπου εξω ψεκαζει μια στα γρηγορα τη λεκανη και στρωνει ενα καλυμμα μιας χρησης(υπαρχουν στα σ/μ)

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω!

ειμαι τρελα μυγιαγγιχτη με τις τουαλετες εξω οποτε θα δω αυτα τα σπαστα που λες. στη φυση δεν με νοιαζει, αλλα στις ταβερνες ουτε που να το διανοηθω:rolleyes:

λοιπον εχεις δικιο σε οσα λες για τον ελεγχο κ το χαλαρωμα του παιδιου σε αυτο το θεμα..προχτες καναμε το λαθος να βαλουμε κατευθειαν βρακακι (ειχε προηγηθει βεβαια πολυ μπλαμπλα, αλλα δεν ξερω, αν σε καποιους πιανει, σε εμας παντως ηταν αποτυχια) κ ηταν για ολους πολυ δυσαρεστο να τρεχουμε στο γιογιο με μισοβρεγμενο παιδι κ παντελονι κ χαλί κ απ'ολα....

 

ετσι μας 'οδηγησε' η μικρη, σημερα ειχε μονο πανα την οποια εβρεξε μονο μια φορα κ ολες τις αλλες φορες , ολη την ημερα, πηγαινε στο γιογιο μονη της!:-) χαρηκα πολυ γιατι το ειχα λιγο ξεγραψει...βεβαια βοηθησε που αυτην την εποχη ενας ξαδερφουλης της αγαπημενος πεταξε τις πανες κ τον βλεπει κ θελει να του μοιασει!:-) οποτε θα δουμε σε 1-2 μερες λογικα αν ειναι ετοιμη για βρακακι, σωστα; το σημαντικο επισης ηταν οτι σημερα χαλαρωσαμε κ εμεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ,

Ξεκινησαμε κι εμεις να μαθαινουμε γιογιο .Απο το ΣΚ την ειχα χωρις πάνα αλλά με βρακακι η με φαρδυ παντελόνι ,σε γενικες γραμμες τα πηγαμε καλά αλλά είχαμε και τα ατυχηματα μας .. Δηλαδη μπορει να πηγαινε μονη της για τσίσα αλλά ενδιάμεσα μου τα εκανε κα στο βρακακι Δηλαδη καναμε 7-8 γιογιο αλλά 4 φορες τα εκανε στο βρακακι . Επίσης κατουρα συνέχεια ... δηλαδη σχεδον κάθε 20 λεπτο.. εκει που λεω οκ χαλάρωσε δεν προκειται να κάνει τσίσα τωρα μολις πριν έκανε, ξαφνικα δεν της το θυμιζω και μου τα κάνει στα πλακάκια . Κακά μονο μια εκανε στο βρακάκι όλες τις άλλες πήγε γιογιο.

 

Παμε σταθμο όπου κι εκει εχουν ξεκινησει εντατικά να τα βάζουν να κάθονται στη λεκάνη.Η δικιά μου όμως φοβαται να κάτσει κι ας την κρατάνε και δεν κάνει τίποτα .Σημερα έκανε κακά μου είπαν .. Μηπως την μπερδευει η λεκανη στο σταθμό με το γιογιο στο σπίτι??? Ακομα εγω δουλευω κ πάω 5.30 σπίτι απο εκεινη την ώρα της βγάζω την πάνα . Σημερα κατεβηκαμε κ στην πυλωτη χωρις πάνα και με το γιογιο μαζί και πήγε μονη της οταν της ήρθαν ..αλλά κανει λίγα και πολυυυ συχνά ..Μηπως να το αφησω για τον Αυγουστο που θα είμαι σπιτι κ δε θα χει σταθμό ?? Μηπως να της βαζω πανα κ αν είναι στεγνη να προχωρήσω στο βρακάκι ??? Απλά θεωρω πως θα επαναπαυεται με την πανα κ δεν θα ζητα γιογιο...

Οποια συμβουλή δεχτη ..Κι επειδη δε τικερακι δε φαινεται είναι 27 μηνων περίπου.

DaF αγωνιστικους χαιρετισμους !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Ήμαστε στη δεύτερη εβδομάδα που δεν φοράμε πάνα. Το ξεκίνησα ως παιχνίδι και το δέχτηκε ευχάριστα. Της αγόρασα ένα άλμπουμ για αυτοκόλλητα και πολλά και διάφορα αυτοκόλλητα. Της είπα πως κάθε φορα που θα κάνει τσίσα στο γιογιό θα κολλάμε ένα αυτοκόλλητο και κάθε φορα που θα κάνει κακά θα κολλάμε δύο αυτοκόλλητα. Αλλά αν θα κατουρήσει το βρακί της θα διαλέξει ποιό αυτοκόλλητο θα ξεκολλήσει και αντίστοιχα αν κάνει κακά πάνω της θα ξεκολλήσει δύο αυτοκόλλητα. Κάθε 45 λεπτά με μια ώρα της υπενθίμιζα να κατουρίσει. Μου έλεγε πως δεν θέλει . Μόλις της υπενθίμιζα πως θα κολλήσουμε και ένα αυτοκόλλητο γινόταν σφεντόνα για να πάει στο γιογιό. Πλέον δεν φέρνει αντίρρηση και ζητάει και μόνη της να κατουρήσει:lol:

το μόνο πρόβλημα είναι η πεθερά που την κρατάει τα πρωινά και αρνείται να της βγάλει την πάνα και έτσι το μπερδεύει το παιδί. παρ'όλα αυτά είμαι ευχαριστημένη με την ''πρόοδό '' της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου γίνεται 3 στις 29 Σεπτεμβρίου.

 

Την Παρασκευή αποφάσισα να κάνω την πρώτη προσπάθεια για την πάνα. Κατάλαβε αμέσως τί πρέπει να κάνει, άλλωστε το γιογιο υπάρχει μήνες στο σπίτι μας...

 

Αυτό που ζω όμως, δε το περίμενα.

 

Απο τη στιγμή που σταμάτησε την πάνα, αρνείται να κάνει τσίσα και κακά!!!! Τα αρνείται με κάθε τρόπο. Ούτε στο γιογιό, ούτε στην τουαλέτα, ούτε στην πάνα, μέχρι και στο πάτωμα του είπα να τα κάνει αν θέλει και τίποτα !!!!!

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πονάει, να γκρινιάζει, να κλαίει!

 

Του μιλάω, του εξηγώ οτι μπορεί να κάνει τσίσα όπου θέλει αυτός, αν θέλει ακόμα και στην πάνα, αλλά τίποτα. Μπορεί να τα κρατάει για ώρες και φυσικά εχει μεγάλο εκνευρισμό! Βλέπω οτι βιώνει τη διαδικασία με μεγάλο άγχος, και με προβληματίζει που δε θέλει ούτε στην πάνα να τα κάνει. Μου δείχνει οτι αισθάνεται πως κάνει κάτι κακό.... και υποφέρει το παιδάκι ρε γμτ...

 

Σας παρακαλώ πείτε μου καμία ιδέα τί μπορώ να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που σταμάτησε την πάνα, αρνείται να κάνει τσίσα και κακά!!!!

Τι εννοεις σταματησε την πανα;Και προφανως οχι, δεν καταλαβε τι πρεπει να κανει γιατι ισως δεν το εχει ξανακανει ,ξερει οτι δεν εχει τον ελεγχο και αγχωθηκε.

 

Περιεγραψε λιγο τι του ειπατε και τι κανατε.Βγαλατε την πανα απευθειας και του ειπατε να σας το λεει;Τον πηγαινατε εσεις;Σας το ζητησε; Βραχηκε;

Τι ακριβως συνεβει;

 

Του ειπατε μηπως οτι τα κακα και τα τσισα ειναι ''κακα'';Μηπως χρησιμοποιησατε αρνητικες λεξεις.Δηλαδη,λερωθηκες,βραχηκες,κακο κτλ;

Για να αντιδρα ετσι καπου αγχωθηκε και σοκαριστηκε το παιδι αλλιως δεν θα ειχε λογο να αντιδρασει τοσο εντονα.

Πες μας λιγο τη διαδικασια που ακουλουθησες να πουμε καμμια ιδεα αν και νομιζω οτι αν τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα οπως τα λες θα πρεπει για λιγες μερες να το ξεχασετε το θεμα.Να μην λετε τιποτα απολυτως και να φοραει κανονικοτατα την πανα του.Επειτα σιγα σιγα να τον πηγαινετε υπο μορφη παιχνιδιου και οχι οοολη μερα...σταδιακα.Καθε μερα και πιο συχνα.

Μηπως επεσαν πολλοι ανθρωποι πανω του και του το ελεγαν συνεχεια με αποτελεσμα να αγχωθει τοσο;

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

οποτε θα δουμε σε 1-2 μερες λογικα αν ειναι ετοιμη για βρακακι, σωστα; το σημαντικο επισης ηταν οτι σημερα χαλαρωσαμε κ εμεις....

Σωστα!Πολυ σημαντικο το οτι ειστε χαλαροι.Ειναι μια φυσιολογικη αναγκη οπως τοσες αλλες και το παιδι το νιωθει αυτο αν το αντιμετωπιζετε χαλαρα.Εδω που τα λεμε δεν υπαρχει καμμια βιασυνη και αγχος.Θα το μαθει οπως ολα.Το σημαντικο δεν ειναι αν θα φοραει βρακι ή πανα αλλα να μαθει να διαχειρζεται την αναγκη της σωστα οπως τοσες αλλες.Δε ξερω αν θα ειναι σε 1-2 μερες...δεν υπαρχουν στανταρτς θα δεις πως θα τα παει η ιδια και θα σε οδηγησει για το ποτε θα της την βγαλεις οριστικα.

Το αν φοραει την πανα ή το βρακι ειναι το λιγοτερο.Σκοπος ειναι να μην βρεχεται.Και νομιζω οτι τα παει πολυ καλα!

 

Μηπως να της βαζω πανα κ αν είναι στεγνη να προχωρήσω στο βρακάκι ??? Απλά θεωρω πως θα επαναπαυεται με την πανα κ δεν θα ζητα γιογιο...

Οποια συμβουλή δεχτη ..Κι επειδη δε τικερακι δε φαινεται είναι 27 μηνων περίπου.

Σωστα ετσι να κανετε.Την πανα-βρακακι θα την αντιμετωπιζετε και εσεις σα βρακακι.Δηλαδη:Μπραβο, στεγνη πανα!Μπραβο καθαρη πανα!Ελα να κανουμε τσισακια να μεινει η πανα μας καθαρη κτλ κτλ

Ενα παιδι που εχει μαθει να εχει τον ελεγχο οτι και να του φορεσεις δε θα το βρεξει.Συνεχισε ετσι χαλαρα και μια χαρα θα τα παει.λιγες μερες πανω λιγες μερες κατω δεν εχουν σημασια.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις σταματησε την πανα;Και προφανως οχι, δεν καταλαβε τι πρεπει να κανει γιατι ισως δεν το εχει ξανακανει ,ξερει οτι δεν εχει τον ελεγχο και αγχωθηκε.

 

Περιεγραψε λιγο τι του ειπατε και τι κανατε.Βγαλατε την πανα απευθειας και του ειπατε να σας το λεει;Τον πηγαινατε εσεις;Σας το ζητησε; Βραχηκε;

Τι ακριβως συνεβει;

 

Του ειπατε μηπως οτι τα κακα και τα τσισα ειναι ''κακα'';Μηπως χρησιμοποιησατε αρνητικες λεξεις.Δηλαδη,λερωθηκες,βραχηκες,κακο κτλ;

Για να αντιδρα ετσι καπου αγχωθηκε και σοκαριστηκε το παιδι αλλιως δεν θα ειχε λογο να αντιδρασει τοσο εντονα.

Πες μας λιγο τη διαδικασια που ακουλουθησες να πουμε καμμια ιδεα αν και νομιζω οτι αν τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα οπως τα λες θα πρεπει για λιγες μερες να το ξεχασετε το θεμα.Να μην λετε τιποτα απολυτως και να φοραει κανονικοτατα την πανα του.Επειτα σιγα σιγα να τον πηγαινετε υπο μορφη παιχνιδιου και οχι οοολη μερα...σταδιακα.Καθε μερα και πιο συχνα.

Μηπως επεσαν πολλοι ανθρωποι πανω του και του το ελεγαν συνεχεια με αποτελεσμα να αγχωθει τοσο;

 

 

 

Αυτό θα κάνω, θα σταματήσω τελείως τη διαδικασία προς το παρόν. Τώρα είναι με πάνα. Φοβάμαι οτι πραγματικά έπεσαν πολλοί άνθρωποι πάνω του όπως λες και εσύ.

 

Εγω μαζί του το ΣΚ τα πήγα περίφημα. Με τα γνωστά ατυχήματα αλλά χωρίς πρόβλημα. Κατάλαβα φυσικά οτι κατά διαστηματα "τα κράταγε" και δε τα έλεγε, αλλά όταν τον έβαζα στο γιογιό και ήθελε τσίσα, έκανε.

 

Δυστυχώς έχω χάσει κάποιες ώρες επαφής απο χθες που δούλευα το πρωί. Δεν ξέρω πραγματικά τί μεσολάβησε (η μαμά μου που τον κρατάει μου επιβεβαιώνει οτι δε τον πίεσε....) αλλά δε μπορώ να καταλάβω τη μετάλλαξη. Προφανώς κάτι συνέβη.

 

Της ζήτησα τα πρωινά να του φοράει την πάνα και να μη του κάνει καμία κουβέντα. Αν το ζητήσει μόνος του (μιλάει πολύ καλά και έχει πράγματι καταλάβει πότε θέλει κακά και τσίσα) καλώς, αν όχι να τον αφήσει .

 

Εχω σκάσει...

Link to comment
Share on other sites

Μη σκας...το σημαντικοτερο ειναι να μην αγχωνετε το παιδι και εσεις.

Βρε loukomamy με ολο το θαρρος πριν λιγους μηνες αν δεν κανω λαθος ειχαμε ξανασυζητησει το θεμα μαζι και ελεγες πως διαφωνεις με το οτι θελουμε να τα κανουν τα παιδια μας ολα γρηγορα...

Εγω σου ειχα πει οτι απλα τα βοηθαμε σταδιακα να μαθουν να ελεγχουν τις αισθησεις τους.

Απο αυτο μεχρι να του βγαλουμε μια μερα ξαφνικα την πανα ενω ειχε μαθει να τα κανει ορθιο και στην πανα μεχρι τωρα δε βρισκεις οτι ειναι αρκετα βιαστικο;

Σιγουρα παιζει ρολο το οτι του το παραειπε καποιος, ισως η γιαγια ή οτι του το λεγατε ολοι μαζι και αγχωθηκε.Θεωρω οτι ειναι μια διαδικασια που πρεπει ως επι το πλειστον να γινει με τη μαμα και οταν το παιδι νιωσει ετοιμο τοτε θα προχωρησει και θα το ζητησει και μονο του και σε αλλους.Τοτε θα θελησει να δειξει τη δεξιοτητα του.Μην αγχωνεσαι τοσο.Παρτο χαλαρα το θεμα και μονο τις ωρες που μπορεις να εισαι μαζι του.Τα απογευματα και τα σκ.Ειναι οκ τοσο.

Και να δεις που σε λιγο καιρο θα μας λες ποσο καλα τα πηγαινει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη σκας...το σημαντικοτερο ειναι να μην αγχωνετε το παιδι και εσεις.

Βρε loukomamy με ολο το θαρρος πριν λιγους μηνες αν δεν κανω λαθος ειχαμε ξανασυζητησει το θεμα μαζι και ελεγες πως διαφωνεις με το οτι θελουμε να τα κανουν τα παιδια μας ολα γρηγορα...

Εγω σου ειχα πει οτι απλα τα βοηθαμε σταδιακα να μαθουν να ελεγχουν τις αισθησεις τους.

Απο αυτο μεχρι να του βγαλουμε μια μερα ξαφνικα την πανα ενω ειχε μαθει να τα κανει ορθιο και στην πανα μεχρι τωρα δε βρισκεις οτι ειναι αρκετα βιαστικο;

Σιγουρα παιζει ρολο το οτι του το παραειπε καποιος, ισως η γιαγια ή οτι του το λεγατε ολοι μαζι και αγχωθηκε.Θεωρω οτι ειναι μια διαδικασια που πρεπει ως επι το πλειστον να γινει με τη μαμα και οταν το παιδι νιωσει ετοιμο τοτε θα προχωρησει και θα το ζητησει και μονο του και σε αλλους.Τοτε θα θελησει να δειξει τη δεξιοτητα του.Μην αγχωνεσαι τοσο.Παρτο χαλαρα το θεμα και μονο τις ωρες που μπορεις να εισαι μαζι του.Τα απογευματα και τα σκ.Ειναι οκ τοσο.

Και να δεις που σε λιγο καιρο θα μας λες ποσο καλα τα πηγαινει.

 

Σωστά θυμάσαι Ρίτα μου, εγω πράγματι είμαι της άποψης οτι κάθε πράγμα πρέπει να γίνεται στον καιρό του. Είναι προφανές οτι δεν έχω πράξει σωστά και ότι το "έτρεξα" το θέμα με αρκετά χιλιόμετρα. Τον είδα "βολικό" και άνετο και το παράκανα.

 

Συμφωνώ μαζί σου, οτι αυτό το κομμάτι θα το αναλάβω εξ ολοκλήρου εγώ, γιατί όταν μπλέκονται αρκετοί, επικρατεί εκνευρισμός.

 

Τί κουταμάρα έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου Λουκομαμά και εμείς ξεκινήσαμε εκπαίδευση μόνο τα απογεύματα και τα Σκ αλλά σιγά σιγά....τελικά τα καταφέραμε και εδώ και 2 μήνες περίπου έχουμε κόψει και τη βραδινή...η όλη διαδικασία ακριβώς επειδή λόγω σταθμού μόνο απογεύματα μπορούσα να ασχοληθώ μαζί της με αυτό το θέμα, μας πήρε λίγους μήνες...αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι θα σας πάρει και εσάς τόσο...θέλει υπομονή και να τον πας πολύ χαλαρά τον μικρούλη σου στο όλο θέμα...

Και μη ξεχνάς ότι αν αγχώνεσαι εσύ με τη διαδικασία θα αγχώνεται και ο γλύκας σου!!!

Μην απογοητεύεσαι όμως, φυσικά και θα τα καταφέρετε!!!Υπομονή,επιμονή και όλα ήρεμα και χαλαρά!

φιλιά στον κούκλο σου

Link to comment
Share on other sites

Σωστά θυμάσαι Ρίτα μου, εγω πράγματι είμαι της άποψης οτι κάθε πράγμα πρέπει να γίνεται στον καιρό του. Είναι προφανές οτι δεν έχω πράξει σωστά και ότι το "έτρεξα" το θέμα με αρκετά χιλιόμετρα. Τον είδα "βολικό" και άνετο και το παράκανα.

 

Συμφωνώ μαζί σου, οτι αυτό το κομμάτι θα το αναλάβω εξ ολοκλήρου εγώ, γιατί όταν μπλέκονται αρκετοί, επικρατεί εκνευρισμός.

 

Τί κουταμάρα έκανα...

 

Ενταξει...ολοι μας καποια θεματα τα αφηνουμε ,τα αφηνουμε και οταν θεωρουμε εμεις οτι πρεπει να προχωρησουμε το τρεχουμε.Ομως χιλιες φορες αυτο το θεμα να το ειχες ξεκινησει χαλαρα νωριτερα οπως ελεγα και εγω τοτε παρα να αντιμετωπισεις τοση αρνηση τωρα.

Οτι εγινε, εγινε και με πολυ υπομονη,σταθεροτητα και επιμονη απο μεριας σου και μονο, σιγουρα θα παει καλα.

Προσεξε να του δειχνεις πολυ ανετη και να τον κανεις να θελει να προσπαθησει ολο αυτο.Να τον επιβραβευεις,να τον καμαρωνεις,να του δειξεις οτι εχει την πρωτοβουλια και τον ελεγχο ο ιδιος και οτι πραγματικα τον θαυμαζεις.Γιατι δεν ειναι και λιγο πραγμα αυτη η ευθυνη που καλουνται να αναλαβουν ξαφνικα.Να παραμεινουν στεγνα και καθαρα!!!Μεγαλο πραγμα!Για σκεφτειτε το!!!

Εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε!!!Οτι θες και μπορουμε να βοηθησουμε.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου Λουκομαμά και εμείς ξεκινήσαμε εκπαίδευση μόνο τα απογεύματα και τα Σκ αλλά σιγά σιγά....τελικά τα καταφέραμε και εδώ και 2 μήνες περίπου έχουμε κόψει και τη βραδινή...η όλη διαδικασία ακριβώς επειδή λόγω σταθμού μόνο απογεύματα μπορούσα να ασχοληθώ μαζί της με αυτό το θέμα, μας πήρε λίγους μήνες...αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι θα σας πάρει και εσάς τόσο...θέλει υπομονή και να τον πας πολύ χαλαρά τον μικρούλη σου στο όλο θέμα...

Και μη ξεχνάς ότι αν αγχώνεσαι εσύ με τη διαδικασία θα αγχώνεται και ο γλύκας σου!!!

Μην απογοητεύεσαι όμως, φυσικά και θα τα καταφέρετε!!!Υπομονή,επιμονή και όλα ήρεμα και χαλαρά!

φιλιά στον κούκλο σου

 

Δεν αγχώνομαι μηπως δε τα καταφέρουμε, αγχώνομαι όμως οταν ξέρω οτι κρατάει τα τσίσα του για ώρες... Φοβάμαι μην πάθει καμία ουρολοίμωξη... ΄

 

Δε με νοιάζει αν η διαδικασία κρατήσει 2-3 ή 4 μήνες, ας κρατήσει όσο θέλει. Εξ αρχής ήμουν αυτής της άποψης.

 

Κατάλαβα οτι είναι πολύ σωστό αυτό που λέτε οτι με το θέμα αυτό πρέπει να ασχολούμαι μόνο εγω για αρχή. Δε το έκανα εξ αρχής απο φόβο μήπως η διαφορετική αντιμετώπιση απο εμένα και τη μητέρα μου (που τον κρατάσει το πρωί) τον μπερδέψει. Αυτό ήταν προφανώς λαθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει...ολοι μας καποια θεματα τα αφηνουμε ,τα αφηνουμε και οταν θεωρουμε εμεις οτι πρεπει να προχωρησουμε το τρεχουμε.Ομως χιλιες φορες αυτο το θεμα να το ειχες ξεκινησει χαλαρα νωριτερα οπως ελεγα και εγω τοτε παρα να αντιμετωπισεις τοση αρνηση τωρα.

 

 

Πολύ σωστά Ρίτα.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...