Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγω νομιζω οτι το δικο μου το παιδι δεν θα σταματησει ποτε να τα κανει πανω του. Μ εχει πιασει απελπισια.Τι δοκιμασα να το αφησω γυμνο (ετσι μου ειπε μια φιλη), τι να του κανω δωρακια για ανταμειβη, αγορασαμε και το δοχειο μαζι ωστε να του αρεσει, τιποτα...εντωμεταξυ η υπομονη μου εχει χτυπησει κοκκινο ειδικα τωρα που ειμαι εγκυος στο 2ο και απλα παρακαλαω να με βοηθησει ο θεος και να κοψουμε την πανα. Ειναι 2 χρονων ο μικρος μου και θελω σιγα σιγα να κοπει για να τον στειλω στον παιδικο. Πραγματικα δεκτη η κάθε συμβουλη!

μια αγχωμενη μαμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι δε ξερω ποσο θελει...εχω φιλες που τα κοριτσακια τους δεν ειχαν καθολου ατυχηματα το βραδυ.Τα κοριτσια γενικως νομιζω το εχουν καλυτερα στο να κρατιουνται για περισσοτερη ωρα.

Εμεις οχι, μεσα σε εκεινο το μηνα δεν ειχαμε ατυχηματα καθε βραδυ...απλα υπηρχαν καποια ατυχηματακια.

Εγω θα ελεγα να κανεις μια δοκιμη να δεις τι θα κανει..θα σηκωθει;Θα σε φωναξει; Θα κρατηθει;Παιζει και αυτο...

Και βλεπωντας και κανωντας αν τωρα εισαι ξυπνια μπορεις να τη βαζεις για αρχη εσυ για να μην εχεις και αγχος αλλα μην τρελενεσαι κιολας και να βραχει λιγες φορες θα ειναι και μετα θα το βρει.

 

Εχθές το βράδυ ήπιε το γάλα 10 παρά και κοιμήθηκε στις 11 και 15 αφού είχε πάει 2 φορές για τσίσα...στις 2 ξύπνησε γιατί είχε κάνει τσίσα πάνω της...αλλάξαμε και ξανακοιμήθηκε...ξύπνησαμε στις 9:30 και σκεφτόμουν όταν πήγαινα στο δωμάτιο της πόσο χάλια θα τα είχε κάνει όλα. Και όμως ήταν στεγνή!!!Μπορεί να βράχηκε 1 φορά αλλά θεωρώ μεγάλη επιτυχία να μείνει 7 ώρες στεγνή το βράδυ...αν την είχα σηκώσει στις 12:30 θα είχαμε μείνει στεγνες όλη τη νύχτα!!!

Τουλάχιστον να δω ένα βράδυ τελείως στεγνό να πάρω λίγο τα πάνω μου ρε παιδί μου!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω αντιλαμβανομαι οτι ο μικρος προσπαθει να κανει κακα του γιατι εκεινη την ωρα αρχιζει και σφιγγετε, αλλα απο τι στιγμη που το παιρνεις χαμπαρι μεχρι να του πω περιμενε να φερουμε το το αυτοκινητακι (το δοχειο) να καθισουμε εκει να κανουμε κακα, τα χει κανει ηδη.

καπου πρεπει να υπαρχει καποιο βιβλιο με τροπους εκπαιδευσης που πραγματικα λειτουργουν και οχι ετσι απλα για να λεμε. Εγω μονο μ ενα βιβλιο που ειχα διαβασει ειχα κατορθωσει να κοψω το βραδινο ξυπνημα και ταισμα οταν ακομα ηταν 4 μηνων γιατι ειχα καταταλαιπωρηθει. εχει καμια σας καμια ιδεα αν ιπαρχει κατι τετοιο?

οι παλιες μαμαδες ειναι τις τακτικης να τα αφηνουμε γυμνα και αν τα κανουν κατω 2-3 φορες θα ντραπουνε και δεν θα το ξανακανουν. Δεν νομιζω οτι αυτο λειτουργει ομως και δεν θελω να το αφησω να κυκλοφορει για ωρες γυμνουλης, φοβαμαι οτι θα κρυωσει και απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσε πολυ το βιβλιο ''οχι πια πανες'' εκδοσεις διοπτρα.Ειναι γραμμενο απο μια πολυτεκνη μητερα και στην ουσια δειχνει πως σταδιακα εντασσεται η εκπαιδευση αυτη στην καθημερινοτητα του παιδιου.

Εγω ειχα ξεκινησει τη διαδικασια πολυ πριν το διαβασω αλλα απο οτι ειδα ειναι πολυ κοντα στον τροπο που προσεγγισα εγω το γιο μου.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω ριτα μου, θα το παρω και ο θεος βοηθος. Θα σου πω μολις εχω νεοτερα. Οταν παει κανεις στο βιβλιοπωλειο υπαρχουν τοσα πολλα για ολα τα θεματα που πελαγωνω και δεν ξερω πιο ειναι πραγματικα αποτελεσματικο. Αφου λες οτι το συστηνεις και οτι λειτουργησε για σενα θα το διαβασω αμεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ ευχαριστω ριτα μου, θα το παρω και ο θεος βοηθος. Θα σου πω μολις εχω νεοτερα. Οταν παει κανεις στο βιβλιοπωλειο υπαρχουν τοσα πολλα για ολα τα θεματα που πελαγωνω και δεν ξερω πιο ειναι πραγματικα αποτελεσματικο. Αφου λες οτι το συστηνεις και οτι λειτουργησε για σενα θα το διαβασω αμεσα.

 

ειναι λιγο μικρουλης βεβαια, και ισως να πανε ολοι σου οι κοποι χαμενοι εφ'οσον εισαι εγκυος... 90% θα παλλινδρομησει σε καποια θεματα με την αφιξη του μωρου, και αν εχετε θεματα με την τουαλετα ειναι πιθανο εκει ν ξεσπασει... Εω θα ελεγα να το ξεχασεις για λιγες εβδομαδες, ν'αφησεις και το παιδι να το ξεχασει και ξεκινατε παλι απ'την αρχη αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Grega θέλει υπομονή και να μη καταλάβει ο μικρός ότι αγχώνεσαι με το θέμα...εμάς μας πήρε 1 1/2 μήνα η διαδικασία αλλά το πήγαινα χαλαρά.

Δε πίστευα ότι θα μου το λέει μόνη της ότι θέλει τσίσα ή κακά...και όμως τώρα κοντεύουμε να κόψουμε και τη βραδινή πάνα!

Να είναι καλά και η Ρίτα που με εμψύχωνε και μου έδινε πολύτιμες συμβουλές!!!

Διάβασε το βιβλίο που σου σύστησε και ό,τι άλλη απορία έχεις νομίζω πως σε αυτό το τόπικ θα βρεις πολλές λύσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο καιρός να προσπαθήσουμε σιγά σιγά τις προσπάθειες για τον μικρό. Δηλαδή, τι μικρός, κοντεύει τριών. Αλλά το λεξιλόγιό του είναι μάλλον περιορισμένο. Λέει μερικές φορές "κακά" και το εννοεί, ενώ κάποιες άλλες βγάζει την πάνα μόνος του όταν αισθανθεί ότι τη γέμισε. Πήρα το καρεκλάκι για τη λεκάνη, καθώς τα γιο-γιό μας έρχονται πολύ μικρά, και άρχισα να τον βάζω να καθήσει, αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει και για αυτό αντιδρά αρνητικά. Στο σταθμό μάλλον δεν πρέπει να έχουν κάνει ούτε μια προσπάθεια. Υπομονή, πιστεύω ότι το καλοκαιράκι θα μας βρει κάποια στιγμή χωρίς πάνα!

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας μανούλες και χρόνια πολλά. η κορούλα μου είναι 26 μηνών και εννοείται ότι φοράει ακόμη πάνα. ωστόσο,σιγά σιγά θα πρέπει να ξεκινήσει η προετοιμασία, για να μάθει μέχρι το τέλος καλοκαιριού να κάνει στην τουαλέτα τα κακά και τα τσίσα. αρκετές φορές που την κρατάω αγκαλιά ή παίζουμε θα πιάσει την πάνα της και θα πει τσίσα και πράγματι εκείνη την στιγμή διαπιστώνω ότι κάνει τσίσα. πως μπορώ να την προετοιμάσω; έχω ακούσει παιδάκια να εμφανίζουν δυσκοιλιότητα κατά την προσπάθεια κοπής της πάνας. θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου είναι τώρα 5 χρονών. Τα τσίσα στην πάνα τα κοψαμε από όταν ήταν 2 χρονών και τη βραδινή (αυτό και αν ήταν βολικό για μένα!!) ΑΛΛΑ τα κακά μόλις πριν 6 μήνες δηλαδή στα 4,5 παρακαλώ!!! . Είχα πάθει παράκρουση με το όλο θέμα, τι παιδίατρο είχα ρωτήσει, τι εδώ είχα κάνει 10 post μήπως και βρω τι κάνω λάθος, τι στον παιδικό παρακαλούσα την δασκάλα να την εκπαιδεύσει λίγο, τι την άφηνα χωρίς πάνα τίποτα εκεί τα κρατούσε έως και 2 μέρες και αν δεν της έβαζα πάνα δεν γινόταν τίποτα....ώσπου που λέει η παιδίατρος άστην είναι ψυχολογικό μόνη της θα τη σταματήσει την πάνα.

Ε! Και την άφησα και μέσα σε 2 μήνες ένα ωραίο απόγευμα μου λέει "μαμά μεγάλωσα τώρα δεν θέλω πάνα", πήρε τις πάνες και της πέταξε μόνη της στα σκουπίδια...και αυτό ήταν!!! Οπότε εκείνο που κατάλαβα είναι ότι τα παιδιά από μόνα τους όταν αισθανθούν έτοιμα κάνουν το αυτονόητο όπως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί σε αυτό τον πλανήτη.....:-P:razz::-P

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλως σας βρηκα μαμαδες!!! Εχω μια κορη 21 μηνων. Δυστηχως ακομη δεν λεει πολλες λεξεις, αλλα τα τσισα και τα κακα τα λεει εδω και καιρο. Προχτες της αγορασα και γιογιο και λεω σιγα σιγα , τωρα που ανοιγει και ο καιρος , να δρομολογησω το μεγα θεμα. Διαβασα ομως οτι αν ξεκινησουμε νωριτερα απο 2,5 χρονων τα αποτελεσαματα δεν θα ειναι και τα καλυτερα γιατι ειναι ανωριμη ακομη να χειριστει τους σφιγκτηρες. Ειμαι σε διλλημα και δεν ξερω τι να κανω...

Ειμαι ηδη αχγωμενη που αρνειται να μιλησει παρολο που καταλαβαινει τα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επειδη δεν εχω χρονο να απαντησω στην καθεμια ξεχωριστα.Το θεμα αν ειναι ''νωρις'' ή ''αργα'' βγαλτε το απο το μυαλο σας.

Ουτε νωρις ειναι σε καμμια ηλικια ,ουτε αργα.

Εσεις θα τους δειξετε με πολυ υπομονη και επιβραβευση τη διαδικασια.Θα κατσετε απο διπλα τους ωστε να ειναι πιο ευκολο και θα τα απασχολειτε ,θα τα ενθαρρυνετε κτλ μεχρι να κανουν κατι.Απο εκει και περα θα τα επιβραβευετε και σιγα σιγα θα αντιληφθουν τη νεα τους δεξιοτητα και μολις το κατακτησουν θα χαρουν πολυ.Πιστεψτε με!

Απο εκει και περα, ναι ..δεν ειναι εφικτο για ολα τα παιδια και για ολες τις ηλικιες να βγαλουν την πανα σε μια μερα ή μια βδομαδα.

Εγω γενικως πιστευω οτι ,σε οποια ηλικια και να ειναι ,θελουν το χρονο τους.

Εχουν μαθει να κανουν την αναγκη τους ορθα και στην πανα.

Μεχρι να καταλαβουν τι τους ζηταμε να κανουν και να νιωσουν ασφαλεια ωστε να διαχεριζονται σωστα την αναγκη τους οπως και να το κανουμε ,θελει χρονο.

Εσεις θα εχετε υποψιν σας οτι τους δειχνετε απλα τη διαδικασια ανεξαρτητα απο το ποτε θα βγαλουν την πανα.

Κατ εμε(καθαρα προσωπικη αποψη και εμπερια) οσο νωριτερα τους δειξουμε τη διαδικασια και ενταξουμε το γιο-γιο στην καθημερινοτητα τους, οπως τοσα και τοσα αλλα ,τοσο ευκολοτερα θα τη βγαλουν επειτα.

Μην φοβαστε να τους το δειξετε και να δοκιμασετε.Δεν τους ζητατε κατι παραλογο ουτε ανεφικτο ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια οπως τοσες αλλες,στην ουσια τα βοηθατε να επικοινωνησουν αλλη μια αναγκη τους.

Αυτο δε σημαινει οτι καποιος αργησε ή καποιος ξεκινησε νωρις.Εμεις απλα τους δειχνουμε το δρομο χωρις ομως να τα πιεζουμε αλλα ουτε και να τα μπερδευουμε τι θελω να πω...εφοσον ξεκινησετε θα πρεπει συστηματικα να τους λετε οτι''τσισα και κακα κανουμε στην τουαλετα''πρεπει να υπαρχει μια σταθεροτητα.Δηλαδη, οχι σημερα δοκιμαζω,το παιδι φυσιολογικοτατα αντιδρα και δε θελει να κατσει και λεμε ''αααα δεν ειναι ετοιμο αστο να το ζητησει''πιθανοτατα δεν θα το ζητησει αν δεν εχει μαθει τη διαδικασια,αυτο θα γινει σταδιακα οπως αναφερουν τοσες και τοσες φιλες εδω.Εμεις χωρις να το πιεζουμε του υπενθυμιζουμε τη διαδικασια και το ενθαρρυνουμε.Απο εκει και περα φυσικα και μονα τους θα μας οδηγησουν στο ποτε θα αποκοπουν οριστικα απο την πανα τους.

Καλη επιτυχια!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κ εγω να ρωτησω κατι, κ συγγνωμη αν επαναλαμβανω κατι ειπωμενο, αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω ολα τα ποστ. Λοιπον η μικρη μου ειναι 26 μηνων. Απο περσι το καλοκαιρι (1,5 ετων) ελεγε κανονικα"μαμα κανω κακα", οποτε πηραμε ενα γιογιο, εξηγησαμε τη λειτουργια του αλλα τιποτα. Δλδ κατεβαζε μονη τα ρουχαλακια κ την πανα, καθοταν αλλα δεν εκανε τπτ κ μετα ζηταγε πανα για να τα κανει. Εδω κ 4,5 μηνες που γεννηθηκε το αδερφακι της, νομιζω απο αντιδραση σταματησε να λεει ποτε κανει κακα κ αρνειται πεισματικα ακομα κ να κατσει στο γιογιο. Της πηρα κ αυτο που προσαρμοζεται στη λεκανη, εκατσε μια φορα χωρις να κανει τπτ κ απο τοτε αρνειται να ξανακαθισει. Να σημειωσω οτι μιλαει κανονικα, δεν τιθεται θεμα συνεννοησης, απλα απο αντιδραση αρνειται να καθισει. Επισης δεν την εχω μαλωσει ποτε, την παω με το μαλακο. Τι κανω εγω τωρα?

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμεις εδω και καιρο κανουμε στη λεκανη τσισα ή κακα αλλα μονο σπιτι ,σημερα μου εστειλαν χαρτι απο το σταθμο οτι απο τη δευτερα θα ξεκινησει η αγωγη τουαλετας οποτε βρηκα ευκαιρια και εγω σημερα μολις ηρθε του εβγαλα τη πανα-βρακακι και του εξηγησα του εβαλα κανονικο και μεχρι τωρα κανενα ατυχημα τον πηγαινα εγω στη λεκανη καθε μιση ωρα.τωρα βεβαια του εβαλα πανα-βρακακι για υπνο.

αλλα νομιζω τελικα οτιι η αποφαση ειναι και δικη μας σε συνδιασμο με το παιδι βεβαια.

εγω καιρο του ελεγα αλλα οχι κατι συστηματικο οποτε σημερα που ηρθε το χαρτι απο το σταθμο πηρα ανασα και λεω παμε για να βγαλουμε τη πανα.

το βραδυ μολις κοιμηθει θα αρχσω να βγαζω και κανενα χαλι;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΑ.ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΚΟΡΕΥΤΩ ΑΛΛΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΠΣ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ ΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 2ΜΙΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ.ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΗΤΝ ΠΑΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΜΠΕΡΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗ ΔΕΛΕΑΣΑ.ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΙΕΣΑ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΑΛΛΑΖΑΜΕ ΡΟΥΧΑΚΑΙ ΑΡΝΙΟΤΑΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΟ ΓΚΙΟΓΚΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΛΑ ΤΗΣ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΚΑΤΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΙΕΣΑ ΕΙΧΑ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΕΝΘΑΡΥΝΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΗ ΤΟ ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΕΤΟΙΜΟ ΘΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙ. Π.Χ. ΤΑ ΑΝΗΨΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΤ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΜΠΕΡΣ ΑΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΑΡΓΟΥΝ.ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΗ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σασ κ απο εμενα

εγω πιστευω οτι εμεισ πιεζουμε τα παιδια για κατι που ισωσ να μην ειναι ετιμα!

εγω τστο πρωτο μου ηταν θυμαμαι 15 μηνων, μαιοσ ,του πηρα ενα απλο γιογιο κ του το εδοσα να παιζει στο δωματιο του ...μετα απο 3-4 μερεσ του ελεγα να κατσι κ να κανει τσισα με ενθουσιασμο εδω να πω οτι δεν μηλουσε καθολου μεχρι κ τα 2,5 .....καταλαβαινε αλλα μουγκα:shock:.

τεσπα τον ειχα ολη μερα με το βρακακι κ του ρωτουσα καθε 1 ωρα αν θελει τσισα για να παμε στο γιογιο που το ειχα στο διαδρομο η στο δωματιο του...τελικα καπου κ που τα εκανε στο γιογιο κ αλλεσ φορεσ επανω του μεχρι που αρχισαμε να τα καταφερνουμε....την πανα τη φοραγαμε μονο το βραδυ απο την πρωτη μερα που αρχισαμε τισ προσπαθιεσ...ατυχιματα παντα υπηρχαν αλλα θελει επιμονη κ οχι πισωγιρισματα με την πανα.μετα απο 3 μηνεσ βγαλαμε κ το βραδυνο κ αυτο ηταν ...το βραδυνο το βγαλαμε γιατι ποτε δεν ξανα ητανε βρεγμενοσ τα πρωινα ;) το δυσκολο σε ολο αυτο ηταν τα κακα καθοσ κ δυσκιλιοσ τραβηξαμε πολλα πηγα να τρελαθω πραγματικα μεχρι κ στο πατουμα του ελεγα να τα κανει κ δεν ηθελε ουτε κ στη πανα τπτ τα κρατουσε καμια βδομαδα ειχαμε φρικαρει.

στη κορη μου μετα λιγο πριν τα 2 τησ εκανα το ιδιο σχεδον αλλα αυτη ηταν λιγο πιο δυσκολη περιπτοση κ το βραδινο τα αργισαμε να το βγαλουμε αλλα παντα τουσ ελεγα 'μπορει να φορατε πανα αλλα αν θα θελησετε τσισα θα συκωθητε να κανετε η πολλεσ φορεσ ιδικα στισ αρχεσ συκωνομουν κατα τισ 1 κ τα πηγαινα στο γιογιο.ακομα κ εξω οταν πηγαιναμε βολτα τουσ ελεγα προσεξτε δεν φορατε πανα κ καθε 1 ωρα τα ρωτουσα αν θελουν τσισα ...ευτυχωσ μονο διο φορεσ η μικρη ειχε κανει επανω τησ αλλα παντα ειχα αλλαξια μαζι μου.

μην μπερδευετε τα παιδια με τισ πανεσ μονο το βραδυ αν χρηαστει αλλα παλι θα τα συκωνετε να πηγαινουν στο γιογιο κ καθε τρεισ κ λιγο θα τα ρωτατε αν θελουν τσισα για να πηγαινετε μαζι...αν παρολ αυτα δεν θελουν δοκιμαστε μετα απο κανα μηνα .

2jRPp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο γιος μου ειναι 25 μηνων...δεν μιλαει.Λεει μονο μαμα μπαμπα γιαγια , τατα (ψαρι_!!??????????_) φο (χυμος , η αυγο η το φως.....) και τουτου....οποτε θα ειναι λιγο δυσκολο να συνενοηθω μαζι του για το γιογιο....το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι οτι οταν ειναι λερωμενος με κακα κανει μεγαλη φασαρια αν τολμησω κ τον αλλαξω.ΜΕ τα τσισα το ιδιο αλλα περισσοτερο αγαπαει τα κακα του..........

Εχω παρει ηδη γιο γιο και την 1η μερα που του το εδειξα και του εξηγησα εκανε τσισα μεσα....αλλα επειδη ηταν ακομα κρυος ο καιρος δεν μπορουσα να ξεκινησω την διαδικασια....ανυσηχω απλα μηπως επειδη εχει αγαπη με τα κακα του δυσκολευτω...και πως ακριβως θα ξεκινησω.?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! πήραμε προχτες γιογιο κ ενω η μικρη (σχεδόν 2 ετών) το βλεπει κ λεει τσισα μολις πηγα να την βαλω να κατσει αρχισε τις τσιριδες...απο προχτες δεν την ξαναεβαλα....

Θα δοκιμασω παλι σημερα σε φαση που θα καθομαι κ εγω στην λεκανη μια κ ειναι μεγαλος παπαγαλος...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρειάζομαι τη συμβουλή σας... Μετά από ελάχιστες προσπάθειες έχουμε καταφέρει εδώ και 2 μήνες να κάνουμε τα κακά μας (9στις10) στη λεκάνη.Τα λέει και πάμε. Όλα καλά.Κάποιες φορές λέει και τα τσίσα πλέον. Πήγα εχθες να του βάλω βρακάκι αντί για πάνα και έγινε χαμός!!! Έκλαιγε, έτρεμε, φώναζε... όσι βακάκι σου είπα! μόνο πάνα! Τώρα τι κάνουμε; δεν θέλει με τίποτα να βάλει βρακάκι... Καμιά ιδέα;

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ξεκινήσει την εκπαίδευση εδώ και κάνα δύο εβδομάδες χαλαρά τα απογεύματα στο σπίτι. Έκανα και πέρυσι που ήταν σχεδόν 2,5 ετών προσπάθεια αλλά τσάμπα γιατί δεν ήταν έτοιμος οπότε δεν τον πίεσα καθόλου.Δεν μιλούσε κιόλας οπότε .... Τώρα είναι 3 ετών και συνεννοούμαστε αφού μιλάει κανονικά. Εδώ και δύο-τρείς μέρες άρχισε να μου λέει ότι θέλει να κάνει τσίσα επιτέλους από μόνος του. Στην αρχή δεν ήθελε να κάτσει καθόλου στο γιογιό ούτε στην λεκάνη παρά ελάχιστες φορές, όταν όμως του είπα να κάνει τσίσα όρθιος σαν τον μπαμπά ενθουσιάστηκε! άνοιξε την βρυσούλα να δούμε πόσο μακρυά θα πάνε του λέω και γελάει. Το βρίσκει διασκεδαστικό και κάνει όρθιος κατευθείαν!:shock: Ξεκίνησα βάζοντάς τον κάθε 20 λεπτά περίπου στο γιογιό ΄για να εξασκεί την κύστη του , ώσπου πριν 3 μέρες μου είπε δεν θέλω τώρα θα σου πώ εγώ!:shock: πάμε καλά αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας...για τα κακά έχουμε πρόβλημα ακόμα τα κρατάει μέχρι να έρθει βράδυ να φορέσει πάνα ή αλλιώς τα κάνει στο βρακάκι.Το πρωϊ πηγαίνει σταθμό και του βάζω πάνα βρακάκι αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη αν τον πηγαίνουν συνέχεια τουαλέτα οπότε ότι κάνω εγώ στο σπίτι. Θέλει πολύ υπομονή και γερά νέυρα ώρες ώρες γιατι και εμένα στην αρχή έκανε πιπί κάθε 15 λεπτα πάνω του!

 

Και κάτι άλλο βρε κορίτσια. Πήρα το βιβλίο όχι πια πάνες, πραγματικά τζάμπα λεφτά για μένα προσωπικά. Καταρχήν δεν γράφει απλά τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε οι γονείς αλλά αναλύει συνεχώς την ψυχολογία του παιδιού και στην αρχή μας κάνει μάθημα παιδιατρικής αναλύοντας την κύστη. Πραγματικά νευρίασα! προσωπική μου άποψη.

 

Πάντως εγώ αυτό που βλέπω από την δική μας εμπειρία είναι ότι δεν θέλουν καθόλου πίεση τα παιδάκια. Όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα. Εχουν δίκιο οι περισσότεροι παιδίατροι που λένε στα 3 περίπου να ξεκινήσουμε. Καταλαβαίνουν και δεν μας ταλαιπωρούν τόσο.

Link to comment
Share on other sites

g stone η εκπαιδευση της τουαλετας εχει να κανει με την επικοινωνια και την ικανοποιηση αναγκων.Δεν μπορουν να υπαρξουν βηματα και μυστικα επιτυχιας.;)

Το βιβλιο οχι πια πανες αυτο ακριβως λεει.

Μαθαινουμε να αναγνωριζουμε σημαδια,δεν φοβομαστε να ξεκινησουμε απο νωρις να βαζουμε το παιδι μας στην τουαλετα αφου εινα μια φυσιολογικη διαδικασια και του μαθαινουμε να ικανοποιει την αναγκη του που ειναι και το ζητουμενο.

Δηλαδη αν σου ελεγε ενα βιβλιο(πολλα τετοια κυκλοφορουν)βγαλτου τις πανες,πες του αυτο,κανε το αλλο ,αστο να βραχει για να μαθει κτλ κτλ και αν πιασει επιασε θεωρεις οτι το παιδι δε θα πιεζοταν και θα μαθαινε να εχει σωστη αντιληψη και διαχειρηση των αναγκων του;

Εξ εμπειριας επειδη ξεκινησαμε νωρις 18 μηνων θεωρω οτι με μια χαλαρη προσεγγιση απο νωρις μαθαινει το παιδι να επικοινωνει την αναγκη του και ολο αυτο γινεται μερος της καθημερινοτητας του και βγαζει την πανα χωρις ιδιατερο κοπο εφοσον υπαρχει μια σταθεροτητα απο μεριας μας.Σταδιακα και οταν ερθει η ωρα του που ειναι και το ζητουμενο.Το σημαντικοτερο ομως για μενα ειναι οτι με αυτον τον τροπο δεν κινδυνευσε ας πουμε απο δυσκοιλιοτητα ,δεν ειχε ατυχηματα αφου εμαθε σταδιακα να το ελεγχει και δεν αντιμετωπισαμε πισωγυρισματα.

 

 

Παντως μια χαρα τα πατε και μπραβο σας αλλα το θεμα με τα κακα πρπει λιγο να το δουλεψεις μη σου αρχισει καμμια δυσκοιλιοτητα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρειάζομαι τη συμβουλή σας... Μετά από ελάχιστες προσπάθειες έχουμε καταφέρει εδώ και 2 μήνες να κάνουμε τα κακά μας (9στις10) στη λεκάνη.Τα λέει και πάμε. Όλα καλά.Κάποιες φορές λέει και τα τσίσα πλέον. Πήγα εχθες να του βάλω βρακάκι αντί για πάνα και έγινε χαμός!!! Έκλαιγε, έτρεμε, φώναζε... όσι βακάκι σου είπα! μόνο πάνα! Τώρα τι κάνουμε; δεν θέλει με τίποτα να βάλει βρακάκι... Καμιά ιδέα;

Αστον με πανα(αυτο ειναι το λιγοτερο)γιατι θελει να νιωθει ακομα ασφαλεια και καλα κανει,αστον λοιπον μεχρι τη φαση που θα παραμενει η πανα στεγνη παντα.

Απο εκει και περα πες οτι πλεον δεν χρειαζομαστε τις πανες με πολυ επιβραβευση και μπραβο κτλ και πηγαινετε μαζι να παρετε βρακακια που θα του αρεσουν.Και φυσικα αστον να σου πει ποτε θελει να τα βαλει!

Θελει λιγο ακομα για να ωριμασει η ιδεα..ας φοραει και μαγιω που λεει ο λογος :lol: σκοπος ειναι να μην τα κανει πανω του!Μια χαρα ειστε!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι τα φωτα σας και την πολυτιμη βοηθεια σας!

Νομιζω οτι αυτη η ιστορια θα παρει καιρο.

 

Εδω και καποιους μηνες ζηταει καμια φορα να κατσει στην τουαλετα. Σταμάτησε ομως να μας λεει ποτε κανει κακα ή τσίσα και απλα τα κάνει στην πανα του και καθεται στην τουαλετα μετα την αλλαγη πάνας οπου εκει μπορει να κανει και αλλα.

Τον τελευταιο καιρο όμως, ακομα και η αλλαγη της πανας ειναι μαρτυριο. Δεν θελει, φωναζει, τον κυνηγάμε.

 

Πριν λιγο καιρο του πηραμε κατι καινουργια βρακακια και του εξηγησαμε οτι οταν ειναι ετοιμος, μπορει να βγαλει την πανα και να τα φορεσει οπως τα μεγαλα παιδια. Ε, χθες απο μονος του ξαφνικα μου λεει "Παω στο δωματιο μου να φορέσω το βρακί μου"! :P Τελεια λεμε εμεις και του εξηγουμε οτι οταν φοραμε εσωρουχα, την αναγκη μας την κανουμε στην τουαλετα και οχι πανω μας. "Το ξερω, στη τουαλετα θα τα κανω" λεει.

 

...Ναι καλα. Εχθες εκανε τσισα συνεχεια πανω του, ελεγε οτι βραχηκε αλλα δεν τον εννοιαζε, ηθελε να παιζει κανονικα βρεγμενος και παλι δεν ηθελε να παει στην τουαλετα να καθησει και να αλλαξει. Τα τσισα εντομεταξυ ΠΑΝΤΟΥ :P:p:lol: ουτε το κουταβι μας δεν τα ειχε κανει τοσο χαλια!

 

Σημερα επειδη ειχαμε βαλει ολα τα εσωρουχα για πλυσιμο και περιμεναμε να στεγνωσουν το πρωι εβαλε παλι πανα και μετα μας λεει οτι δεν θελει τα βρακια του αλλα την πανα.....

 

Τι κανουμε???

 

Δοκιμαζω παλι αργότερα? Μηπως οταν καλοκαιριασει να τον αφηνω χωρις τίποτα? Ξερω οτι εχει τον ελεγχο γιατι πολλες φορες που καθεται στη τουαλετα λεει οτι θα κανει κατι και μετα το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζοτανε κατα τη γνωμη μου να γινει ολο αυτο.Καλο θα ηταν να ειχε περασει ενα διαστημα με πανα οπου θα πηγαινε στην τουαλετα για την αναγκη του σταθερα και συστηματικα ,ειτε επειδη το ζητουσε, ειτε επειδη το πηγαινες εσυ και οταν θα εφτανε σε σημειο να εχει ελεγχο της καταστασης και τα κακα να τα κανει στην τουαλετα και η πανα παρεμενε οσο το δυνατον πιο στεγνη τοτε θα επρεπε να προχωρησεις σε βρακακια.

Αντε και το φορεσε το βρακακι..και;Σκοπος δεν ειναι να βγαλει την πανα και να φορεσει βρακακι ,σκοπος ειναι να μαθει να ελεγχει τις αισθησεις του και να κανει την αναγκη του στην τουαλετα.

Εφοσον ακομα δεν ειχε ωριμασει αυτη η διαδικασια το παιδι ενιωσε ανεπαρκεια σε σχεση με αυτο που του ζητουσατε και το εγκατελειψε, για αυτο και ζητησε να βαλει πανα.Αναζητησε δλδ παλι την ασφαλεια που ειχε σε σχεση με αυτο.

Θα ελεγα να το παρεις απο την αρχη το θεμα.

Ανα τακτα διαστηματα να του λες να πατε στουαλετα.Προσπαθεισαι να αναγνωριζεις τα σημαδια του και να τον βαζεις εσυ λεγοντας του οτι ''τσισα και κακα κανουμε μονο στην τουαλετα''.Να του λες οτι ''δεν λερωνουμε την πανα βρακακι μας'' και να τον ενθαρρυνεις -επιβραβευεις καθε φορα που η πανα ειναι καθαρη.

Οταν ειναι λερωμενη να του λες ''η πανα ειναι λερωμενη για αυτο την αλλαζουμε''.

Καποια στιγμη οταν θα νιωσει οτι τα καταφερνει και εχει τη σιγουρια για αυτη τη νεα δεξιοτητα θα το ζητησει το βρακακι.Ακομα και αν δεν το ζητησει οταν εσυ θα βλεπεις το παιδι να εξοικιωνεται με τη διαδικασια θα το καταλαβεις και θα προχωρησεις.

Καλη επιτυχια!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζοτανε κατα τη γνωμη μου να γινει ολο αυτο.Καλο θα ηταν να ειχε περασει ενα διαστημα με πανα οπου θα πηγαινε στην τουαλετα για την αναγκη του σταθερα και συστηματικα ,ειτε επειδη το ζητουσε, ειτε επειδη το πηγαινες εσυ και οταν θα εφτανε σε σημειο να εχει ελεγχο της καταστασης και τα κακα να τα κανει στην τουαλετα και η πανα παρεμενε οσο το δυνατον πιο στεγνη τοτε θα επρεπε να προχωρησεις σε βρακακια.

Αντε και το φορεσε το βρακακι..και;Σκοπος δεν ειναι να βγαλει την πανα και να φορεσει βρακακι ,σκοπος ειναι να μαθει να ελεγχει τις αισθησεις του και να κανει την αναγκη του στην τουαλετα.

Εφοσον ακομα δεν ειχε ωριμασει αυτη η διαδικασια το παιδι ενιωσε ανεπαρκεια σε σχεση με αυτο που του ζητουσατε και το εγκατελειψε, για αυτο και ζητησε να βαλει πανα.Αναζητησε δλδ παλι την ασφαλεια που ειχε σε σχεση με αυτο.

Θα ελεγα να το παρεις απο την αρχη το θεμα.

Ανα τακτα διαστηματα να του λες να πατε στουαλετα.Προσπαθεισαι να αναγνωριζεις τα σημαδια του και να τον βαζεις εσυ λεγοντας του οτι ''τσισα και κακα κανουμε μονο στην τουαλετα''.Να του λες οτι ''δεν λερωνουμε την πανα βρακακι μας'' και να τον ενθαρρυνεις -επιβραβευεις καθε φορα που η πανα ειναι καθαρη.

Οταν ειναι λερωμενη να του λες ''η πανα ειναι λερωμενη για αυτο την αλλαζουμε''.

Καποια στιγμη οταν θα νιωσει οτι τα καταφερνει και εχει τη σιγουρια για αυτη τη νεα δεξιοτητα θα το ζητησει το βρακακι.Ακομα και αν δεν το ζητησει οταν εσυ θα βλεπεις το παιδι να εξοικιωνεται με τη διαδικασια θα το καταλαβεις και θα προχωρησεις.

Καλη επιτυχια!

 

Σε ευχαριστω. Εχεις δικιο σε ολα οσα ειπες.

 

Το προβλημα ειναι ομως οτι δεν θελει να παει με τιποτα στην τουαλετα ( τι επιβραβευσεις, τι αυτοκολλητακια, τι βιβλια αγαπημενα εχουμε στην τουαλετα...τιποτα). Δεν θελει καν να αλλαξει την πανα του. Αμα καταφερουμε και παμε στην τουαλετα να αλλαξει την πανα, τοτε μονο ισως καθησει και εκει δειχνει οτι εχει ελεγχο δηλαδη ξερει ποτε θα κανει τι.

 

Αλλιως δεν θελει να παει στην τουαλετα και το σημαντικοτερο, δεν μας λεει πια οτι εχει κανει κατι στην πανα του. Οταν τον ρωταω εαν εκανε κακα στην πανα το αρνειται.

 

Αρα εκει τι κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...