Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

viki35 επειδη τη δικη μας εμπειρια την εχω γραψει πολλες φορες σου παραθετω μια παλαιοτερη απαντηση που εξηγω μεσες ακρες τι καναμε.Θεωρω οτι καθε παιδι που πρωτοκαθεται στο γιο γιο οποια ηλικια και αν εχει δεν κανει κατι συνειδητα αλλά σιγα σιγα μαθαινει.Ειναι μια εκπαιδευση και πιστευω οτι δεν ειναι καθολου μικρο το παιδακι σου για να αποκοπει ιδιως τη στιγμη που οι πανες του δημιουργουν θεμα.Καλη επιτυχια!

Δεν πειραζει καθολου που ειναι Χειμωνας.Και εγω ξεκινησα τη διαδικασια περσυ τον Νοεμβρη οταν ηταν ακομα 18 μηνων και μεχρι να κλεισει τα 2 την ανοιξη ηταν ετοιμος.Εξαλλου ειμαι της αποψης οτι το παιδι πρεπει να μαθει την διαδικασια της τουαλετας ,να αρχισει να εχει ελεγχο των αισθησεων που πιστευω οτι στην ηλικια του δικου σου εχει, και μετα να του βγαλεις την πανα και να το αφησεις με βρακακι.Δε συμφωνω καθολου με την τακτικη ''βγαζω την πανα ξαφνικα και το αφηνω να κατουριεται μεχρι να μαθει''.

Οποτε, μπορεις καλλιστα σταδιακα φορωντας του πανα βρακακι να τον βαζεις μολις ξυπναει και πριν κοιμηθει και μεσα στη μερα για αρχη οταν νομιζεις οτι μπορει να θελει να κανει κακακια ή αν πιανεις εξωτερικα και βλεπεις οτι η πανα εναι στεγνη.Μια καλη ιδεα ειναι κανα 20 λεπτο μετα απο οταν εχει πιει υγρο ή πανω κατω την ωρα που θελει να κανει κακα.

Δε θελει πιεση ,θελει πολλα ,μπραβο και ζητω.Να εισαι προετοιμασμενη οτι μπορει να αντιδρασει,να μη θελει να κατσει,να μην θελει να συνεργαστει αλλα μπορεις να επιμεινεις διακριτικα με κολπακια επιβραβευσης ή απασχολησης οση ωρα καθεται.Σκοπος ειναι να καταφερεις να κατσει καποιες φορες μεχρι να κανει κατι εστω και τυχαια μετα ολα γινονται πιο ευκολα.Και παλι μπορει να πισωγυρναει,να βαρεθει και να σου δειχνει οτι δε θελει να καθεται ειναι απολυτως λογικο αλλα εσυ θα επιμενεις θα του λες συνεχεια οτι τσισα και κακα κανουμε στο γιο γιο ή στην τουλαετα και θα τον βαζεις σε ανυποπτο χρονο ανεξαρτητα αποτελεσματος αλλα φυσικα οχι σε φαση που αντιδρα.Απλα δεν θα αφηνεις να καθεται παρα πολυ ωρα για να μη θεωρησει την τουαλετα ''τιμωρια'' αν μεσα σε 10 λεπτα δεν κανει κατι θα τον σηκωνεις και θα του λες οτι οταν θελησει μπορει να στο ζητησει.Καλο ειναι για αρχη το γιο γιο να ειναι σε θεση που να το βλεπει ωστε να νιωθει οτι μπορει και να το προσεγγισει εστω να κατσει με τα ρουχα για αρχη.Εσυ μπορεις καθε φορα που τον αλλαζεις να του λες ''Μπραβο καλη πανα,καθαρη'' αν ειναι στεγνη ή ''Βρεγμενη πανα για αυτο την αλλαζουμε'' αν ειναι βρεγμενη.

Μετα σταδιακα οταν ανοιξει ο καιρος και βλεπεις οτι η πανα παραμενει για μεγαλυτρα διαστηματα στεγνη μπορεις να τη βγαζεις και να μενει αρχικα με βρακακι λιγο μεσα στο σπιτι,μετα σιγα σιγα εξω σε κοντινες βολτουλες και μετα οταν πια δεν θα εχει ατυχηματα τη βγαζεις οριστικα.

Μην κανεις προγραμμα στο μυαλο σου ξεκινα και δες πως ανταποκρινεται και σιγα σιγα μεχρι το καλοκαιρι θα ειναι ετοιμο,ειμαι σιγουρη.

Καλη επιτυχια!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια βοήθεια.....

Τον Σεπτέμβρη πήραμε ενα γιο γιο(πιο πολυ για ντεκορ του μπανιου....).

Αρχισα να της εξηγω σιγα σιγα τον λογο υπαρξης του και καποιες φορες μου το ζητουσε απο μονη της να παει για τσισα και καποιες για κακα....

Εδω και 10-15 μερες τραβαει την πανα της, μου λεει οτι την ενοχλει και να της την βγαλω.....Να πω την αληθεια μου εγω ελεγα να ζεστανει ο καιρος και μετα αλλα σημερα μου ζητησε να βαλει βρακι.Ειναι τωρα 4 ωρες χωρις πανα και εχει κανει τσισα και κακα στο γιο γιο!Γιουπιιιιιιιιι

Ερωτηση:Τι κανω τωρα?Το βραδυ εννοειτε θα βαλουμε πανα αλλα κατα την διαρκεια της ημερας να της βαλω?Αν βγουμε εκτος σπιτιου τι κανω?

Δωστε πληροφοριες βετερανομανουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια.....

Τον Σεπτέμβρη πήραμε ενα γιο γιο(πιο πολυ για ντεκορ του μπανιου....).

Αρχισα να της εξηγω σιγα σιγα τον λογο υπαρξης του και καποιες φορες μου το ζητουσε απο μονη της να παει για τσισα και καποιες για κακα....

Εδω και 10-15 μερες τραβαει την πανα της, μου λεει οτι την ενοχλει και να της την βγαλω.....Να πω την αληθεια μου εγω ελεγα να ζεστανει ο καιρος και μετα αλλα σημερα μου ζητησε να βαλει βρακι.Ειναι τωρα 4 ωρες χωρις πανα και εχει κανει τσισα και κακα στο γιο γιο!Γιουπιιιιιιιιι

Ερωτηση:Τι κανω τωρα?Το βραδυ εννοειτε θα βαλουμε πανα αλλα κατα την διαρκεια της ημερας να της βαλω?Αν βγουμε εκτος σπιτιου τι κανω?

Δωστε πληροφοριες βετερανομανουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια.....

Τον Σεπτέμβρη πήραμε ενα γιο γιο(πιο πολυ για ντεκορ του μπανιου....).

Αρχισα να της εξηγω σιγα σιγα τον λογο υπαρξης του και καποιες φορες μου το ζητουσε απο μονη της να παει για τσισα και καποιες για κακα....

Εδω και 10-15 μερες τραβαει την πανα της, μου λεει οτι την ενοχλει και να της την βγαλω.....Να πω την αληθεια μου εγω ελεγα να ζεστανει ο καιρος και μετα αλλα σημερα μου ζητησε να βαλει βρακι.Ειναι τωρα 4 ωρες χωρις πανα και εχει κανει τσισα και κακα στο γιο γιο!Γιουπιιιιιιιιι

Ερωτηση:Τι κανω τωρα?Το βραδυ εννοειτε θα βαλουμε πανα αλλα κατα την διαρκεια της ημερας να της βαλω?Αν βγουμε εκτος σπιτιου τι κανω?

Δωστε πληροφοριες βετερανομανουλες!!!

 

Κοιτα εγω την πηγα σταδιακα σε 2 μηνες με 3 εγινε ολο. Προς το τελος ειχε βρακι ολη μερα και την πηγαινα ανα 2ωρο στο γιογιο να κανει μεχρι να συνειδητοποιησει γιατι ειναι εκει και ποσο μπορει να τα κραταει. Τωρα πια κραταει 4-5 ωρες χωρις τουαλετα. Αλλα εξω δεν την εβγαλα χωρις πανα αμεσως. Μου το εκανε μονη της. Οπως και το βραδυνο. Ειχαμε βγει με πανα εξω και μετα 3 ωρες ηταν στεγνη. Και της λεω θες πιπι και μου λεει ναι. Και την πηγα σε ενα δεντρο και την σηκωσα και την κρατησα στον αερα σε καθιστη θεση και της ειπα κανε.....και εκανε.....απο εκει και περα δεν της ξαναβαλα. Το ιδιο και στον υπνο. Ενα βραδυ κοντευε να σκασει απο τσισα αλλα πιπι στην πανα ΔΕΝ εκανε. Την σηκωσα και εκανε στο γιογιο. Την βγαλαμε και βραδυ. Αλλα ειδικα το εξω και το βραδυνο δεν την κυνηγησα. Μου το εδειξε εκεινη ποτε ηταν ετοιμη με το να μην κανει καθολου στην πανα.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

irene_555 δε μου κανει εντυπωση που στο ζητησε μονη της μετα απο τοσους μηνες.Και ο δικοςμου μετα απο 5μιση μηνες που εφαρμοζαμε τακτικα τις επισκεψεις στην τουαλετα και ειχαμε φτασει να μη βρεχουμε την πανα μας ξαφνικα μια μερα μου ειπε ''οχι πανα''.Και δεν του ξαναεβαλα.

Για τη βολτα εγω θα σου προτεινα σταδιακα για κοντινες βολτουλες (κοινως κανε test drive να δεις πως θα παει)να μην βαλεις απλα να εχει κανει πριν φυγετε και μολις γυρισετε ξανα.Εκεινη θα σε οδηγησει αν θα της την βγαλεις οριστικα ή οχι.

Οι βολτες να ειναι μικρες για να μην εχει κανα ατυχημα και στεναχωρεθει η ιδια, οχι για αλλο λογο.

Αν εισαι καπου που εχει τουαλετα να της λες και εδω εχει τουαλετες και να τις δειχνεις με σκοπο να καταλαβει οτι τουαλετες υπαρχουν παντου οχι μονο σπιτι αρα να νιωσει σταδιακα ασφαλεια και εξω.

Απεφυγε παιδοτοπους και παιδικες χαρες για λιγες μερες μεχρι να εισαι σιγουρη οτι μπορει και θελει να διακοψει αυτο που κανει για να ερθει να στο πει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω τη γνωμη σας κοριτσια

η μικρη μου ειναι σχεδον 26 μηνων

θα αρχισουμε να προσπαθουμε να κοψουμε την πανα μολις φτιαξει ο καιρος και μπορουμε να ξεστρωσουμε. σε ενα με εναμιση μηνα δηλαδη

η ερωτηση μου ειναι: να παρω γιο γιο απο τωρα να το βλεπει και να της εξηγω τι ειναι για να το συνηθισει ως ιδεα, ή ειναι πολυ νωρις ακομα?

οταν ειχα πει στη γιατρο οτι μου λεει ποτε εκανε κακα της για να την αλλαξω(αυτο ειχε γινει πολυ πριν κλεισει τα 2 βεβαια), μου ειχε πει να μην κανω καμμια προσπαθεια, να μην παρω καν γιο γιο μηπως και την αγχωσω γιατι σιγουρα δεν ηταν ετοιμη σωματικα

τωρα ομως??

να το παρω, ή να το εμφανισω όταν θα πρεπει να αρχισει και να χρησιμοποιειται?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και να παρεις και φυσικα και να της εξηγησεις τη διαδικασια.Καθολου μικρη δεν ειναι...

Δηλαδη κατα την παιδιατρο τη μια μερα θα παρεις το γιο γιο και την ιδια στιγμη θα καθησει και θα τα κανει?

Διαβασε την απαντηση 1276 πιο πανω που λεω τι καναμε εμεις και σε πολυ μικροτερη ηλικια μαλιστα και παρε και αλλες ιδεες και εμπειριες απο αυτο το τοπικ και μια χαρα θα πατε.

Οτι θες ρωτα μας.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ριτα να σε πρηξω παλι? Εδω ειμαι παλι με μια ερωτηση. Κατ αρχας παμε σουπερ. Βρακακι μερα νυχτα και ατυχημα εχουμε να δουμε εδω και 3 βδομαδες σχεδον. ΑΛΛΑ πλεον οταν την παω ανα 2ωρο οπως την πηγαινα ΔΕΝ κανει. Μου λεει οχι πιπι. Και την αφηνω μονη της και μου ζηταει πιπι αλλα ανα 4ωρο ή και 5ωρο! Ειναι κανονικο να τα κραταει τοσο? το βραδυ μπορει να μην παει και 7ωρο......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ριτακη79 σευχαριστω για την απαντηση σου.Μίλησα και με την παιδιατρο μου και μου ειπε οτι μετα απο τοσες προσπαθειες(την αφηνα και ωρες κατουρημενη το βραδυ)δεν ειναι ετοιμη ακομη.Οποτε και αρχισα να την βαζω πανα-βρακι το βραδυ λεγοντας της μονο, μην κατουρησεις το βρακι σου,σηκω και ελα να με ξυπνησεις να παμε τουαλετα,αλλα τιποτα.Την αλλη μερα η πανα-βρακι ειναι γεματη.Ξερεις πριν 4 μηνες χειρουργηθηκε στο κεφαλι(ογκος) και δοξα τω θεω ειναι καλα τωρα, ολα φυσιολογικα.Γιαυτο με ψιλοποναει πλεον να την σηκωνω τα βραδια να κατουρησει, ανησυχοντας την.Ας ελπισουμε να μην αργησει πολυ να σταματησει το βραδινο κατουρημα.Σευχαριστω και παλι

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

εμείς ξεμπερδέψαμε με την πάνα πρωί και βράδυ με τη μία! τι να πω...

 

 

κατερίνα περασε πολλά το κοριτσάκι σου...μην την πιέζεις...τίποτα δεν είναι σημαντικό μπροστά σε αυτό που πέρασε....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδάκια και όλες τις μανούλες που τα κατάφεραν με τη πάνα!

Είμαστε και εμείς σε διαδικασία προσπάθειας να κόψουμε τη πάνα και με βοήθησε πολύ το τόπικ αυτό...Ρίτα γράφεις τόσο ήρεμα που φυσικό ήταν να τα καταφέρετε και με το μικρό στο θέμα γιογιό! Με ξεάγχωσες εμένα οπότε φαντάσου τι επίδραση έχεις στο γιο σου!Μπράβο πραγματικά!

Να σου πω λίγο τι κάνουμε εμείς και πως πρέπει να κινηθούμε από εδώ και πέρα...έχουμε πάνω από ένα μήνα που ξεκινήσαμε...ενώ φόραγε πάνα δηλαδή καθόμασταν στο γιο μας για τσίσα...επειδή είδα ότι πήγε καλά, τη πήγαινα εγώ ανά μία ώρα για να κάνει τσίσα με πολύ επιβράβευση και χαρά δική της...τώρα σπίτι είμαστε με βρακάκι και τη πηγαίνω για τσίσα ανά μία ώρα και πάντα κάνει...τα κακά λίγο πιο δύσκολα αλλά έχει κάνει και εκεί...στο παιδικό φοράει πάνα και όταν κοιμάται φυσικά...είναι τώρα λίγες μέρες που δεν έχουμε ατυχήματα από τσίσα...και χτες μου λέει:γρήγορα μαμά τσίσα..είχε κάνει λίγα στο βρακάκι της αλλά είχε κρατήσει τα πολλά.

Σήμερα είπα στο παιδικό να τη πηγαίνουν ανά μία ώρα για τσίσα ή όποτε νομίζουν αυτές και ας φοράει πάνα...

Πώς πρέπει να κινηθώ λες από εδώ και πέρα;

Με τα κακά δουλεύουμε ακόμα και έχουμε θέμα που θα το δουλέψουμε βέβαια πολύ και αυτό...προχτές ενώ ήταν τελείως στεγνό το βρακάκι από τσίσα έκανε κακά πάνω της και δε μου το είπε καν...πήγα να τη πλύνω και πέταξα το βρακάκι της(το οποία ήταν από τα αγαπημένα της με τη Ντόρα)εξηγώντας της ότι χάλασε γιατί κάναμε πάνω μας κακά και δε γίνεται να το ξαναβάλουμε...για αυτό κάνουμε κάθε φορά κακά αλλά και τσίσα στο γιογιό μας...έκλαψε βέβαια αλλά το πήρε το μύνημα...λες να ήταν λάθοας η κίνηση μου αυτή;Της μίλαγα ήρεμα, δε τη μάλωνα..

Συγνώμη για το μεγάλο μύνημα...αλλά ψάχνομαι η μανούλα για να μη κάνω κανένα λαθος τώρα που ,νομίζω τουλάχιστον, ότι πάμε καλά!

Link to comment
Share on other sites

εμείς ξεμπερδέψαμε με την πάνα πρωί και βράδυ με τη μία! τι να πω...

 

 

κατερίνα περασε πολλά το κοριτσάκι σου...μην την πιέζεις...τίποτα δεν είναι σημαντικό μπροστά σε αυτό που πέρασε....

 

Τελειωσε η κουκλαρα με την πανα!? Χιλια μπραβο στο κοριτσι μας!.....μπραβο και στην μανα!.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε η κουκλαρα με την πανα!? Χιλια μπραβο στο κοριτσι μας!.....μπραβο και στην μανα!.....

 

μπράβο μας! αλλά μάλλον είχε "ωριμάσει" το φρούτο...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ριτα να σε πρηξω παλι? Εδω ειμαι παλι με μια ερωτηση. Κατ αρχας παμε σουπερ. Βρακακι μερα νυχτα και ατυχημα εχουμε να δουμε εδω και 3 βδομαδες σχεδον. ΑΛΛΑ πλεον οταν την παω ανα 2ωρο οπως την πηγαινα ΔΕΝ κανει. Μου λεει οχι πιπι. Και την αφηνω μονη της και μου ζηταει πιπι αλλα ανα 4ωρο ή και 5ωρο! Ειναι κανονικο να τα κραταει τοσο? το βραδυ μπορει να μην παει και 7ωρο......

 

Εχει πλακα που κανουμε ολοι τις ιδιες ερωτησεις...:P

Και εγω ακριβως αυτο,μα ακριβως αυτο ειχα ρωτησει την παιδιατρο οταν μου το εκανε...

Λοιπον απο οτι καταλαβα και απο αλλα γνωστα μου παιδακια οταν αποκοπουν απο την πανα περνανε μια φαση που δοκιμαζουν τα ορια τους...τις δυναμεις τους.Και παρακρατιουνται.Εκει ή που θα εχουν ατυχηματα οποτε θα αλλαξουν γραμμη και δε θα το κανουν ή που θα προλαβαινουν και θα το βαρεθουν το παιχνιδακια τους.Σε καθε περιπτωση κραταει λιγο αυτη η φαση.

Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει να μην ανησυχω καθολου ,μπορει να κρατιεται οσο θελει εκτος και αν του δημιουργησει θεμα.

Επειδη νομιζω εσυ ειχες πιει για ουρολοιμωξη στο πρελθον..(θυμαμαι καλα?)θα σου ελεγα να την αφησεις ελευθερη να περασει τη φαση της(ειναι πολυ περηφανη τωρα!!) αλλα που και που θυμιζε της το..οχι οτι θα σου πει ''ναι θελω'' αλλα λεμε τωρα...

Παντως μη σε ανησυχει, ειναι και κοριτσι και τα κοριτσια ετσι και αλλιως διαχειριζονται καλυτερα τα τσισα τους.

 

κατερινα1 σιδερενιο να ειναι το παιδακι σου!!!Παντε γερη και ευτυχισμενη!

Σιγουρα ειναι δευτερευον θεμα η βραδινη ενουρηση μπροστα στην ταλαιπωρια της.Αστο για λιγο καιρο ,εξαλλου το βραδυ δεν μπορεις να κανεις και πολλα και οταν μπει καλοκαιρακι που θα φοραει και λιγοτερα ρουχα ξαναδοκιμαζεις.

 

Culte μπραβο!!!Συγχαρητηρια!Χαιρομαι πολυ!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδάκια και όλες τις μανούλες που τα κατάφεραν με τη πάνα!

Είμαστε και εμείς σε διαδικασία προσπάθειας να κόψουμε τη πάνα και με βοήθησε πολύ το τόπικ αυτό...Ρίτα γράφεις τόσο ήρεμα που φυσικό ήταν να τα καταφέρετε και με το μικρό στο θέμα γιογιό! Με ξεάγχωσες εμένα οπότε φαντάσου τι επίδραση έχεις στο γιο σου!Μπράβο πραγματικά!

Να σου πω λίγο τι κάνουμε εμείς και πως πρέπει να κινηθούμε από εδώ και πέρα...έχουμε πάνω από ένα μήνα που ξεκινήσαμε...ενώ φόραγε πάνα δηλαδή καθόμασταν στο γιο μας για τσίσα...επειδή είδα ότι πήγε καλά, τη πήγαινα εγώ ανά μία ώρα για να κάνει τσίσα με πολύ επιβράβευση και χαρά δική της...τώρα σπίτι είμαστε με βρακάκι και τη πηγαίνω για τσίσα ανά μία ώρα και πάντα κάνει...τα κακά λίγο πιο δύσκολα αλλά έχει κάνει και εκεί...στο παιδικό φοράει πάνα και όταν κοιμάται φυσικά...είναι τώρα λίγες μέρες που δεν έχουμε ατυχήματα από τσίσα...και χτες μου λέει:γρήγορα μαμά τσίσα..είχε κάνει λίγα στο βρακάκι της αλλά είχε κρατήσει τα πολλά.

Σήμερα είπα στο παιδικό να τη πηγαίνουν ανά μία ώρα για τσίσα ή όποτε νομίζουν αυτές και ας φοράει πάνα...

Πώς πρέπει να κινηθώ λες από εδώ και πέρα;

Με τα κακά δουλεύουμε ακόμα και έχουμε θέμα που θα το δουλέψουμε βέβαια πολύ και αυτό...προχτές ενώ ήταν τελείως στεγνό το βρακάκι από τσίσα έκανε κακά πάνω της και δε μου το είπε καν...πήγα να τη πλύνω και πέταξα το βρακάκι της(το οποία ήταν από τα αγαπημένα της με τη Ντόρα)εξηγώντας της ότι χάλασε γιατί κάναμε πάνω μας κακά και δε γίνεται να το ξαναβάλουμε...για αυτό κάνουμε κάθε φορά κακά αλλά και τσίσα στο γιογιό μας...έκλαψε βέβαια αλλά το πήρε το μύνημα...λες να ήταν λάθοας η κίνηση μου αυτή;Της μίλαγα ήρεμα, δε τη μάλωνα..

Συγνώμη για το μεγάλο μύνημα...αλλά ψάχνομαι η μανούλα για να μη κάνω κανένα λαθος τώρα που ,νομίζω τουλάχιστον, ότι πάμε καλά!

 

Σε ευχαριστω...ξερεις με λιγα θεματα εχω εμβαθυνει στο θεμα του παιδιου και σε λιγα τοπικ συμμετεχω εδω μεσα απλα πραγματικα ψαχτηκα με το θεμα της πανας οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα γιατι ο μικρος μου ειναι πολυ ζωηρο και αντιδραστικο παιδι και θεωρησα καλο οτι ηταν να κανουμε ,να το κανουμε εγκαιρα ωστε να μην εχουμε να παλεψουμε μετα και με την αντιδραση της τωρινης ηλικιας.

Για την ηρεμια που λες...χαχα!

αν ολοι καταλαβουμε οτι δε ζηταμε απο τα παιδια μας κατι ακατορθωτο...απλα τους δειχνουμε το φυσιολογικο, οπως θα τους πουμε πρεπει να κοιμηθεις,πρεπει να φας ετσι τους λεμε και που πρεπει να κανουν την αναγκη τους ανεξαρτητα απο το ποτε θα ειναι ετοιμο το καθε παιδακι να βγαλει την πανα,τοτε το θεμα αυτο απομυθοποιειται και για εμας και για το παιδι.Κοινως πες ,πες, καταλαβαινει τι πρεπει να κανει και ολο αυτο γινεται ρουτινα οπως ολα τα υπολοιπα θεματα της καθημερινοτητας του.

Γενικως νομιζω υπαρχει παραπληροφορηση(δε ξερω αν εναι και η σωστη λεξη αυτη) γυρω απο αυτο το θεμα...

Ακουω συχνα μαμαδες-γιαγιαδες κτλ να λενε ''μα δεν το ζηταει'' μα τι σημασια εχει?Ας τους δειξουμε τη διαδικασια και οταν τη μαθουν, θα το ζητησουν.;)

 

Στην περιπτωση σας τωρα νομιζω τα πατε θαυμασια.Εγω θα περιμενα λιγο ακομα (οπως εκανα και με τον δικο μου)να σταθεροποιηθουν και τα κακακια(γιατι ειναι λιγο πιο υπουλα αν τα κρατανε και τους γυρισει καμμια δυσκοιλιοτητα)και σταδιακα θα εβαζα βρακακι για κοντινες βολτουλες κτλ.Βλεπωντας και κανωντας δλδ....

Μια χαρα το χειριζεσαι νομιζω δεν εχω να συμπληρωσω κατι...ειστε πολυ κοντα παντως!!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρίτα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!Ελπίζω και εμείς να τα καταφέρουμε και ας μας πάρει και ένα και δύο μήνες ακόμα αρκεί να γίνουν όλα σωστά και ομαλά!

Το κακό είναι ότι την πήγαν και χτες και σήμερα οι δασκάλες της στο σχολείο 3 φορές για τσίσα και δεν έκανε τίποτα...λες να ντρέπεται;Έχει πολύ καλή σχέση μαζί τους....και της είχα κάνει τόσο ''σεμινάριο'' αλλά πάλι τίποτα σήμερα...

Οπότε προς το παρόν συνεχίζουμε με τον ίδιο τρόπο στο σπίτι και βλέπουμε γιατα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανε τιποτα...ίσως επειδή φοράει πάνα αναγκαστικά οπότε μπορεί να μη θέλει οταν την πάνε και όταν θέλει να τα κάνει πάνω της. Ενώ στο σπίτι ξυπνάμε το πρωί, βγάζουμε τη πάνα τη βραδινή και καθόμαστε κατευθείαν στο γιογιό για τα πρωινά τσίσα μας.

Πλενόμαστε και βάζουμε βρακάκι όπου ανά μία ώρα περίπου μπορεί και λιγότερο μπορεί και περισσότερο τη πηγαίνω στο γιογιό και πάντα κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε απο εδω και στο εξης οταν εισαι σπιτι αφηνε την λιγο παραπνω απο 1 ωρα και απλα στο ενδιαμεσο υπενθυμισε της το λεγοντας''αν θες τσισα ή κακα πες μου να παμε στο γιο γιο .Ξερεις εσυ''.Για να δεις ποσο περισσοτερο και αν μπορει να κρατηθει μεχρι να προσεγγισει το γιογιο και επισης να τσεκαρεις οταν της ερθουν πως θα αντιδρασει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα!!!Ρίτα είμαι πολύ χαρούμενη γιατί χτες επιτέλους έκανε πρώτη φορά στο γιογιό του σχολείου!!!Δε ξέρω όμως αν το ζήτησε αυτή ή τη βάλανε μόνες τους και έκανε...

Από τη Δευτέρα που τη βάζανε έκανε τη Τετάρτη...εντάξει δεν άργησε και πολύ ε;

Χτες την άφησα 2 ώρες και δεν είχε κάνει...και όταν της είπα να πάμε στο γιογιό μας ήρθε και έκανε αμέσως...τώρα που έχουμε Σκ και θα είμαστε μαζί από το πρωί θα την αφήσω μέχρι να μου το πει αυτή και θα της το επενθυμίζω!

Άντε να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια την βοήθειά σας παρακαλώ!!

 

η κόρη μου 26 μηνών τώρα μου ζητάει εδώ και καιρό να κάνει τσίσα ή στο γιογιό ή στην τουαλέτα! μέχρι τώρα δεν την έβαζα στο σπίτι αλλά την έβαζαν οι δασκάλες στο σχολείο γιατί έβλεπε τα μεγαλύτερα παιδάκια και ήθελε και αυτή! τις περισσότερες φορές κάτι έκανε! (να σημειώσω ότι έχει να πάει παιδικό από τον ιανουάριο)

 

σήμερα λοιπόν την έβαλα στο γιογιό με μεγάλη επιτυχία!!!την έβαλα 2 φορές και τις δυο έκανε τσισάκια!!! το πρόβλημά μου είναι ότι δεν θέλει να σηκώνεται με τίποτα!!!δεν μπορώ λόγω του ότι έχω και μωρό να την έχω συνέχεια στο γιογιό και να είμαι δίπλα της! τι να κάνω??? είπα να το πάω χαλαρά και η μικρή με πιέζει!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο κοσκινακι μου ...μη σε ανησυχει θελει να το ανακαλυψει ακομα ,για αυτο ισως καθεται πολυ.Αστην να το χαρει.Δωστης ενα παραμυθι ή περιοδικο να ξεφυλλιζει ή καποια παιχνιδακια και ενθαρρυνε την μολις τελειωσει να σηκωθει.Μια χαρα ειναι ολο αυτο και δε χρειαζεται να εισαι απο πανω καλη ειναι η ηλικια της για να σηκωνεται και να καθεται μονη της!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα!!!Ρίτα είμαι πολύ χαρούμενη γιατί χτες επιτέλους έκανε πρώτη φορά στο γιογιό του σχολείου!!!Δε ξέρω όμως αν το ζήτησε αυτή ή τη βάλανε μόνες τους και έκανε...

Από τη Δευτέρα που τη βάζανε έκανε τη Τετάρτη...εντάξει δεν άργησε και πολύ ε;

Χτες την άφησα 2 ώρες και δεν είχε κάνει...και όταν της είπα να πάμε στο γιογιό μας ήρθε και έκανε αμέσως...τώρα που έχουμε Σκ και θα είμαστε μαζί από το πρωί θα την αφήσω μέχρι να μου το πει αυτή και θα της το επενθυμίζω!

Άντε να δούμε....

 

Ηθελε το χρονο της, καπου σε προηγουμενες σελιδες ειχα γραψει οτι ειναι ενα παιχνιδακι μεταξυ μαμας-παιδιου οταν το κατακτησουν και ωριμασει η ιδεα στο μυαλο τους θα νιωσουν σιγουρια και θα θελησουν να το δειξουν και σε αλλους.Μια χαρα!!!

Οσο για την ωρα ειδες που σου ειπα?Μπορει να κρατηθει!

Το οτι σε ακολουθησε ειναι καλο!Ειδες διαφορα τα κοριτσια με τα αγορια...ειναι πιο συνεργασιμα!Μπραβο σας!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι γιατι μου ειναι αδυνατον να διαβασω εντεκα σελιδες,σε ποια ηλικια μπορουμε να αρχισουμε εστω με το γιογιο??εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερα κατευθειαν στην λεκανη της τουαλετας με το προστατευτικο εννοειται..και οχι γιογιο..η δικια μου γινεται δυο αρχες Μαιου..

Link to comment
Share on other sites

έχω και άλλες απορίες ριτάκι τα φώτα σου παρακαλώ!!!

 

πότε θα μπορεί να κρατιέται???πρέπει να κάνω κάτι???την βάζω στο γιογιο σχεδόν όλο το πρωί και όλο το απόγευμα εκεί την βγάζει δεν σηκώνεται!φοβάμαι μην το περάσει για καρεκλάκι και δεν το ζητάει όταν πρέπει! πότε θα το ζητάει όταν ΄θέλει να κάνει κάτι???πότε θα έχει αυτή την αίσθηση???

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...