Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμείς βγάλαμε την πάνα λίγο πριν κλείσουμε τα 3. Είχαμε ελάχιστα ατυχήματα, αλλά θεωρώ πως ήταν και ώριμος πια για να την βγάλει. Είχαμε προσπαθήσει και πιο νωρίς αλλά μάταια. Τελικά είναι στο κάθε παιδί πιστεύω. Ο γιος μιας φίλης μου την έβγαλε από 18 μηνών, πολύ νωρίς δηλαδή. Πάντως, λένε ότι από δυόμιση ετών μπορούμε να αρχίζουμε να κάνουμε μια προσπάθεια για να δούμε πως θα πάει. Τώρα, και να καθυστερήσει λίγο δεν πειράζει, εκτός βέβαια και αν φτάνει σε οριακό σημείο, οπότε εκεί θα χρειαστούμε συμβουλές -κυρίως από παιδίατρο-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας με λενε μαρια και εχω ενα αγορακι που τον αλλο μηνα θα κλεισουμε τα 3!!!

το καλοκαιρι που μας περασε αρχισαμε σιγα σιγα και κοβαμε την πανα.. και με πολυ ευκολια μπορω να σας πω, οσο καιρο την εχουμε κοψει ποτε δεν μου εχει κανει τσισα του εκτος στην λεκανι.

ο μεγαλος μας εφιαλτης ειναι τα κακα.... το καλοκαιρι και ενω ειχαμε κοψει την πανα πηγαμε καπου διακοπες οικογενειακα,και εκει αρχισαν ολα. περασαν 2 μερες χωρις να κανει κακα του απο τοτε εδω και 8 μηνες και φυσικα με την βοηθεια φαρμακων για να κανει κακα παει και κρυβετε και τα κανει στο εσωρουχακι του. τον ειχα παρει τοσο καιρο με το καλο αλλα τιποτα, εχω απογοητειτει δεν ξερω τι αλλο να κανω για να τον βοηθεισω να το κοψει και να πηγαινει στην τουαλετα η στο γιο-γιο του να τα κανει...

α!!! εχουμε κανει και εξετασεις και δειχνουν οτι δεν εχει κατι παθολογικο αλλα ειναι καθαρα ψυχολογικο.

απο τον σεπτεμβριο θα παει παιδικο και ανειμαστε ετσι σιγουρα δεν θα τον κρατησουν... δεν μπορουμε να παμε πουθενα αν δεν εχει κατουρησει ηδη σπιτι γιατι δεν ξερω που θα τα κανει και πως θα τον αλλαξω.......

αν καποια εχει περασει κατι τετοιο η ξερει να μου δωσει καμια συμβουλη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ολο και περισσοτερα παιδακια ακουω τον τελευταιο καιρο να εχουν ''βγαλει'' την πανα και να αρνουνται να κανουν τα κακα τους εγω νομιζω οτι καθοριστικο ρολο παιζει στον ποσο καιρο τους εβγαλαν την πανα....

Αυτο το ''με μεγαλη ευκολια'' που λες εφοσον το παιδι δεν κανει κακα του στη λεκανη ή στο γιο γιο αλλα τα κραταει και δεν ουρει οπουδηποτε οταν θελει,νομιζω οτι δεν ευσταθει.

Συγνωμη για την παρατηρηση ...αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει καμμια ευκολια εφοσον η εκπαιδευση δεν εχει ολοκληρωθει με επιτυχια.

Το να βγαλει ενα παιδι την πανα ειναι ευκολο, το να μαθει ομως να διαχειριζεται σωστα τις αναγκες του χωρις να κινδυνευει ειτε απο δυσκοιλιοτητα ,ειτε απο ουρολοιμωξη, νομιζω πως θελει χρονο.

Θελει χρονο για να νιωσει ασφαλεια.Θελει αρκετες επιτυχημενες προσπαθειες στην τουαλετα μεχρι να εξοικιωθει και επειτα να βγαλει την πανα.

Γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις και εσυ και οσοι βλεπουν τα παιδια τους να αρνουνται να κανουν την αναγκη τους στην τουαλετα ,να καταλαβεις τι τον ενοχλει.Και φυσικα να ξαναπαρες το πραγμα απο την αρχη και με πολυ χαλαρους ρυθμους, ανεβασμενη διαθεση και πολυ- πολυ επιβραβευση.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ολο και περισσοτερα παιδακια ακουω τον τελευταιο καιρο να εχουν ''βγαλει'' την πανα και να αρνουνται να κανουν τα κακα τους εγω νομιζω οτι καθοριστικο ρολο παιζει στον ποσο καιρο τους εβγαλαν την πανα....

Αυτο το ''με μεγαλη ευκολια'' που λες εφοσον το παιδι δεν κανει κακα του στη λεκανη ή στο γιο γιο αλλα τα κραταει και δεν ουρει οπουδηποτε οταν θελει,νομιζω οτι δεν ευσταθει.

Συγνωμη για την παρατηρηση ...αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει καμμια ευκολια εφοσον η εκπαιδευση δεν εχει ολοκληρωθει με επιτυχια.

Το να βγαλει ενα παιδι την πανα ειναι ευκολο, το να μαθει ομως να διαχειριζεται σωστα τις αναγκες του χωρις να κινδυνευει ειτε απο δυσκοιλιοτητα ,ειτε απο ουρολοιμωξη, νομιζω πως θελει χρονο.

Θελει χρονο για να νιωσει ασφαλεια.Θελει αρκετες επιτυχημενες προσπαθειες στην τουαλετα μεχρι να εξοικιωθει και επειτα να βγαλει την πανα.

Γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις και εσυ και οσοι βλεπουν τα παιδια τους να αρνουνται να κανουν την αναγκη τους στην τουαλετα ,να καταλαβεις τι τον ενοχλει.Και φυσικα να ξαναπαρες το πραγμα απο την αρχη και με πολυ χαλαρους ρυθμους, ανεβασμενη διαθεση και πολυ- πολυ επιβραβευση.

 

Να σε ρωτησω Ριτα, η δικια μου κανει παντου τσισα. Νομιζω το εχω ξαναπει. Δεν την ενοχλει αν θα ειναι τουαλετα εκτος σπιτιου, η φυση, οτι γιογιο κλπ. Κακα δεν κανει στο γιογιο ή στην τουαλετα ομως. Τα κανει στην πρωινη της πανα ή στο βρακακι. Εκει της λεω πως τα κακα τα κανουμε στην τουαλετα οπως τα τσισα. Μου λεει ενταξει μαμα αλλα παλι το ιδιο απο την αρχη. Τα τελευταια κακα ομως ηρθε και μου ειπε μαμα κακα τουαλετα και την πηγα αλλα τα ειχε ηδη κανει. Δεν το ελεγξε. Ειναι σε καλο δρομο λες?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω κατι σα μανα γιατι δεν ειμαι ριδικος. Διαβαζω τις ηλικιες που ξεκινησατε να προσπαθητε να βγαλετε την πανα και μου φαινονται πολυ μικρες ρε κοριτσια. Τι θελω να πω για να μην παρεξηγηθω. Οταν ο δικος μου ηταν 2,5 με επιασε πρεμουρα να κοψω την πανα και ρωτησα τον παιδιατρο και τις δασκαλες στον παιδικο. Και οι δυο μου ειπαν οτι ειναι πολυ μικρος και να μην τον ζορισω. Δυο-τρεις μηνες μετα, κοντα στο Πασχα μου λεει "Μαμα κακα", "ε, κανε " του λεω και μου λεει "στη λεκανη". Ειλικρινα δεν ειχα κανει τιποτα γιατι υπολογιζα να ξεκινησω το καλοκαιρακι, γιαα να μην εχω να πλενω χαλια και παπλωματα. Απο εκεινη την ημερα δεν ξαναεκανε κακα του ποτε πανω του. Φυσικα τον επιβραβρευσαμε και πανηγυρισαμε. Για τα τσισα ρωτησα στο σταθμο και μου ειπαν συχνες επισκεψεις στην τουαλετα , καθε 15 μετα καθε 20 λεπτα κοκ , χωρις να περιμενω να μου το ζητησει. Πραγματικα το καναμε σε συνεργασια με το σταθμο και σε δυο βδομαδες ηταν οκ. Με το βραδυνο ομως δυσκολευτηκα αρκετα. Για αρκετο διαστημα τον σηκωνα -δραματικη κατασταση, να κλαιει , να μη θελει να αναψω φως- και τωρα ειμαστε καλυτερα. Εχουμε ακομα ατυχηματα αλλα αραια κια που. Ακομα δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανουμε για τον υπνο. Μια δασκαλα μου ειχε πει να μην τον σηκωνω για να μαθει να ξυπναει, αλλιως θα επαναπαυεται αφου υποσυνειδητα θα ξερει οτι θα τον ξυπνησω αλλα αυτος οταν κατουριεται πανω του δεν ξυπναει καν. Τωρα παντως ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα...αλλα στρωμα θα αλλαξω χαχα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμ...για το θεμα της ''πρεμουρας'' οπως λες δε συμφωνω καθολου.. εχω αναλυσει την αποψη μου νωριτερα και σου βαζω παραθεση για ναμην επαναλαμβανομαι.Δεν τιθεται θεμα πρεμουρας και σιγουρα η εισαγωγη που εκανες στο παιδακι σου και το οτι πηγαινει σε παιδικο οπου βλεπει αλλα παιδακια να επισκεπτονται την τουαλετα σιγουρα καπου τον βοηθησε στο να στο ζητησει επειτα ;) αλλα δε γινεται παντα ετσι...

Επισης για τους παιδιατρους τους σεβομαι απολυτα οπως εχω ξαναπει, στο θεμα της πανας ομως σιγουρα καπου πεφτουν εξω..και η δικια μου τα ιδια ελεγε οταν τον ξεκινησα 18 μηνων και οταν τον ειδε στα 2 χωρις πανα και ουτε καν βραδινη δεν το πιστευε..δεν ετυχε ομως..πετυχε!!!χαχα!

Σωστα τα λετε δεν ειναι το θεμα και για να τρελενεσαι αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα...

Αυτη την ατακα που ''δεν υπαρχει ενηλικας με πανα και πιπιλα'' την ακουω συχνα τελευταια αλλα με βρισκει παντελως αντιθετη.

Και ενηλικας που να μπουσουλαει,που να μην ξερει να πιανει κουταλι,που να μην μιλαει κτλ κτλ δεν υπαρχει ,παρολα αυτα ειμαι σιγουρη πως ολοι μας βοηθησαμε τα παιδια κρατωντας τους το χερακι στα πρωτα τους βηματα,ολοι μας πανηγυρισαμε οταν περπατησαν,ολοι μας τα βοηθησαμε και τα ενθαρρυναμε να μαθουν να τρωνε μονα τους,ολοι μας δυσανασχετησαμε οταν δεν αποκοιμουνταν ευκολα και ειπαμε Δοξα τω Θεω οταν εστρωσε ο υπνος τους,ολοι μας τα ενθαρρυναμε να μιλησουν,ολοι μας τα βοηθησαμε και τα βοηθαμε καθημερινα παντου.

Γιατι οχι και στο θεμα πανα?Γιατι το θεμα αποκοπη απο την πανα και απο την πιπιλα ειναι κατι που πρεπει να κατακτησουν μονα τους; Μηπως γιατι θελει λιγη παραπανω δουλιτσα απο εμας; Μηπως γιατι εμεις τους δημιουργησαμε την αναγκη της πανας και της πιπιλας και μετα δε ξερουμε πως να τα αποκοψουμε;

Και ναι υπαρχουν πολλοι ενηλικες που εχουν προβληματα με την τουαλετα(δυσκοιλιοτητες,ακρατειες κτλ)και ναι υπαχουν ακομα ενηλικες που πιπιλιζουν το δαχτυλο για να απκοιμηθουν.Ολα αυτα δεν εχουν καμμια σχεση με τη βρεφικη ηλικια πιστευετε ?

Τις προαλλες ημουν στις κουνιες και μιλουσα με μια ξενη μητερα.Μου ειπε οτι ο γιος της 22 μηνων δεν φοραει πανα και με ρωτησε ποτε τη βγαλαμε εμεις.Της ειπα οτι τη βγαλαμε 2 ετων και οτι τον ξεκινησα απο 18 μηνων την εκπαιδευση της τουαλετας γιατι εκρινα σωστο να τον βοηθησω εγκαιρα να μαθει τη διαδικασια ωστε οταν ειναι ετοιμος και ο ιδιος να αποκοπει χωρις πιεση,χωρις αγχος.Οπως και εγινε.

Ξερετε οτι εμεινε εκπληκτη?Μου ειπε οτι αναρωτιεται γιατι στην Ελλαδα οι μαμαδες διατηρουν αμυντικη σταση σε συζητησεις οποτε τιθεται το θεμα ''πανα''.Μηπως τελικα ειναι ταμπου;

Η αποκοπη απο την πανα ειναι μεγαλο κατορθωμα για τα παιδια κακα τα ψεμματα.Τα γεμιζει αυτοπεποιθηση και σιγουρια.Εγω αυτο εχω δει και αυτο υποστηριζω.Δεν ειναι δυνατον να λεμε οτι ειναι ''μοδα'' το να μην θελουμε τα παιδια μας να φορανε πανα,να μην εχουν πιπιλα,να μην πινουν απο μπιμπερο.

Ειναι τουλαχιστον αστειο να πιστευει καποιος οτι η προσπαθεια που κανουν οι γονεις να μαθουν στα παιδια τους να αποκοιμουνται μονα τους,να πηγαινουν στην τουαλετα κτλ κτλ ειναι ''μοδα''.Για μενα αντιθέτως αυτο ειναι το λογικο και το φυσιολογικο να κανουμε.Οπως τα βοηθαμε σε ολα τους τα κατορθωματα ετσι οφειλουμε να τα βοηθησουμε,να τα ενθαρρυνουμε και να τους δειξουμε το δρομο και σε αυτο.

 

Οσο για το βραδυ που λες δεν εχω να συμπληρωσω κατι παραπανω απο αυτα που ειπα λιγο πιο πανω σε ποστ στη φιλη Ellemphriem.Εμεις ολα τα καναμε.. και τον σηκωνα και τωρα πια σηκωνεται μονος του.Ολα μια χαρα ειναι ,δοκιμασε οτι σε βολευει.Αργα ή γρηγορα θα το σταματησει πιστευω.

 

Ellemphriem σουπερ τα πατε!!Απλα ηθελε το χρονο της ;)!!!Εσυ να της υπενθυμιζεις σταθερα οτι και κακα κανουμε στην τουαλετα!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω κατι σα μανα γιατι δεν ειμαι ριδικος. Διαβαζω τις ηλικιες που ξεκινησατε να προσπαθητε να βγαλετε την πανα και μου φαινονται πολυ μικρες ρε κοριτσια.

 

Εμεις ειχαμε ιατρικο θεμα κοριτσι μου. Ασυμπτωματικη ουρολοιμωξη με αποτελεσμα οξεια πυελονεφριτιδα και μου εβαλαν χερι 2 παιδονεφρολογοι και 1 παιδιατρος να βγαλω τις πανες 'χθες'.....η αληθεια ειναι οτι πριν γινει αυτο βαριομουν απιστευτα να μπω στην διαδικασια να της την βγαλω. Ειχα κουτσοβολευτει και εγω. Τωρα ομως που το εκανα χωρις κλαμμα, ζορια και ησυχα σιγα σιγα και την βλεπω να τα πηγαινει τοσο καλα και να λεει 'μαμα Στεση οχι πανες ειναι μεγαλη' ειμαι πολυ περηφανη...:lol: και κυριως ησυχη γιατι μειωσα ΠΟΛΥ την πιθανοτητα επαναληψης ουρωλοιμωξης και εβγαλα τις σκ!τοπανες απο το πιπακι της. Καθαρα βρακακια. Τι πιο υγειινο.....

 

Ριτα ευχαριστω....ακομα το βραδυνο με καιει αλλα θα τα καταφερουμε σιγα σιγα δεν βιαζομαι......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε ιατρικο θεμα κοριτσι μου. .

 

Δεν καταλαβαινω τον τονο σου. Εγω δε μιλησα επικριτικα. Ειλικρινης ηταν η ερωτηση και δεν ειχα προθεση να επικρινω καμμια. Σου ζητω συγνωμη αν το εξελαβες ετσι, σε καμμια περιπτωση δεν αναφερομουν σε συγκεκριμενη περιπτωση. Μπορει να το χετε αναφερει πριν απλα δεν εχω διαβασει ολα το θεμα.

Ευχαριστω οπως και να χει και καλη συνεχεια

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τον τονο σου. Εγω δε μιλησα επικριτικα. Ειλικρινης ηταν η ερωτηση και δεν ειχα προθεση να επικρινω καμμια. Σου ζητω συγνωμη αν το εξελαβες ετσι, σε καμμια περιπτωση δεν αναφερομουν σε συγκεκριμενη περιπτωση. Μπορει να το χετε αναφερει πριν απλα δεν εχω διαβασει ολα το θεμα.

Ευχαριστω οπως και να χει και καλη συνεχεια

 

:shock: Τι ειχε ο τονος μου καλε? Φιλικος ηταν. Τι συγνωμη καλε μου λες? :D Απλα εξηγησα επειδη μιλησες για πανες νωρις.....(μερικες φορες ο γραπτος λογος παρεξηγειτε). Διαβασε ξανα πως γραφω σε σενα σε παρακαλω πολυ.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο Ντινος την εκοψε ακριβως 3 ετων και 1 ημερας . Ξυπνησαμε το πρωι και ειπαμε οχι 3ανα πανα απο σημερα και ετσι εγινε , απλα ωραια και χωρις πολλα πολλα ατυχηματα .Λιγο στα κακα ειχαμε θεμα και παθαμε μια δυσκιλιοτητα αλλα την αντιμετωπισαμε .

Η Μαρια μας ειναι ακομα μικρη για να βγαλει την πανα . ΕΙναι σχεδον 2,5 και δεν δειχνει ετοιμη . Οπως και ο μεγαλος ετσι και εκεινη οταν ειναι ετοιμη θα μας το δει3ει με τις συμπεριφορες της , ποτε μου δεν θα πιεζα καμια κατασταση (εκτος αμα συνετρεχε ιατρικος λογος οπως στην κοπελα ) για να κοψουνε τις πανες νωριτερα απο τα 3 (ηλικια που τη θεωρω ιδανικη ) αμα δεν ητανε ετοιμοι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κλεινουμε τα 3 χρονια στις 23/3 και για γιογιο ουτε κουβεντα. Ουτε να το δει δεν θελει....προς το παρον μονο τα αρκουδακια μας κανουν κακα κ τσισα εκει. Η αληθεια ειναι οτι δεν το χω παρει κ πολυ ζεστα το θεμα ακομα γιατι μου φαινεται τελειως ανωριμος. Ενω μου λεει οταν κανει κακα κ τωρα τελευταια κ τσισα, στο γιογιο καθεται μονο για ξεκουραστει...

Του ειπα οτι εχεις μεγαλωσει πια κ μου φαινεται οτι σε λιγο καιρο θα παω να παρω πανες στο σουπερ μαρκετ κ δεν θα βρω στο μεγεθος σου. Σκεφτομαι να το κανω μια μερα κ να δω μηπως θα το παρω αποφαση. Απ την αλλη αν εχουμε εξαλλες αντιδρασεις, που θα του εμφανισω ξανα πανα? Θα καταλαβει οτι τον δουλευω...Δεν ξερω ακομα αλλ ααριζω κ πριβληματιζομαι, στο χαλαρο βεβαια, ακομα...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ολο και περισσοτερα παιδακια ακουω τον τελευταιο καιρο να εχουν ''βγαλει'' την πανα και να αρνουνται να κανουν τα κακα τους εγω νομιζω οτι καθοριστικο ρολο παιζει στον ποσο καιρο τους εβγαλαν την πανα....

Αυτο το ''με μεγαλη ευκολια'' που λες εφοσον το παιδι δεν κανει κακα του στη λεκανη ή στο γιο γιο αλλα τα κραταει και δεν ουρει οπουδηποτε οταν θελει,νομιζω οτι δεν ευσταθει.

Συγνωμη για την παρατηρηση ...αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει καμμια ευκολια εφοσον η εκπαιδευση δεν εχει ολοκληρωθει με επιτυχια.

Το να βγαλει ενα παιδι την πανα ειναι ευκολο, το να μαθει ομως να διαχειριζεται σωστα τις αναγκες του χωρις να κινδυνευει ειτε απο δυσκοιλιοτητα ,ειτε απο ουρολοιμωξη, νομιζω πως θελει χρονο.

Θελει χρονο για να νιωσει ασφαλεια.Θελει αρκετες επιτυχημενες προσπαθειες στην τουαλετα μεχρι να εξοικιωθει και επειτα να βγαλει την πανα.

Γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις και εσυ και οσοι βλεπουν τα παιδια τους να αρνουνται να κανουν την αναγκη τους στην τουαλετα ,να καταλαβεις τι τον ενοχλει.Και φυσικα να ξαναπαρες το πραγμα απο την αρχη και με πολυ χαλαρους ρυθμους, ανεβασμενη διαθεση και πολυ- πολυ επιβραβευση.

 

 

 

 

 

 

σε ευχαριστω πολυ ριτα που μου απαντησες. το με μεγαλη ευκολια ειναι σχετικο. παντα του μιλαω για να δω τι ακριβως τον ελοχλει και πως μπορω να τον βοηθεισω. στην αρχη μου ελεγε οτι φοβατε μην πονεσει(στα κακα αναφερομαι) μετα αφου ειδε οτι δεν ποναει δεν εχει καποιο λογο να μου πει. χθες πρωτη φορα μου ζητησε μονος του να κατσει στο γιο-γιο του να τα κανει και τα καταφερε. η χαρας μας δεν περιγραφετε:-P:P:p. ειμαι προετιμασμενει για ατυχιματα που μπορει να εχουμε απο εδω και περα, αλλα δεν με πειραζει αφου τα καταφεραμε μια φορα πιστευω οτι μαζι θα τα καταφερουμε παλι.

σε ευχαριστω και παλι!!!! να εισαι καλα και να χαιρεσαι την οικογενεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem σουπερ τα πατε!!Απλα ηθελε το χρονο της ;)!!!Εσυ να της υπενθυμιζεις σταθερα οτι και κακα κανουμε στην τουαλετα!

 

Ριτα σε εχω πρηξει αλλα με βοηθησαν πολυ τα ποστ σου. Λοιπον βγαλαμε και την μεσημεριανη πανα! 1 φορα ατυχημα, καθολου απο εκει και περα. Τα κραταει και παει οταν ξυπνησει! Δεν το περιμενα. Τωρα για το βραδυ βρηκαμε ομως μπελα. Παροτι φοραει πανα τα κραταει. Ακομα και 5 ωρες μετα στεγνη και ειναι ανησυχη (προφανως κατουριεται). Την σηκωσα τις προαλλες και της λεω κανε στο γιογιο πιπι να ξελαφρωσεις. Μου εκανε οχι οχι μαμα νανι, και την εβαλα παλι νανι. Εκανε στην πανα μετα απο καμια ωρα......εχεις καμια αλλη ιδεα να δωσεις? Μονο η βραδυνη μας μενει και τελειωσαμε με τον νταλκα. Το βραδυ γεμιζει στανταρ 2 πανες......

 

ΥΓ: Αφηστε ακυρο.....(κανω edit και ειναι 6 το πρωι).....χθες τα κραταγε μεχρι τις 1 και χτυπιοταν (κατουριοταν) και μαυρα αν κοιμοταν σωστα. Σηκωθηκαμε 2 φορες καναμε γιογιο και ολο το βραδυ χωρις πανα. Δεν πισωγυριζει η μανα τουλαχιστον (τωρα η κορη ειναι αλλο καπελο). Τελος οι πανες. Με οτι ατυχηματα βραδυνα απο εδω και περα ή με κακα. Μονη της μου εδωσε το σημα. ΔΕΝ εκανε στην πανα που να χτυπιοταν. Μολις εκανε γιογιο ηρεμησε το πουλακι μου και κοιμηθηκε ησυχο.......οποτε νομιζω πως εμεις καθαρισαμε (εκτος και αν εχουμε κανα πισωγυρισμα τι να πω)!!!!..........η χαρα μου δεν περιγραφετε. Δεν το πιστευω!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε ξεκινησει και παμε πολυ καλα παρολο που εχουμε θεμα στα κακα!!! στα τσισα απο την αρχη σχεδον χωρις κανενα προβλημα αλλα τα κακα τα κραταει και εκτος απο μια φορα που καναμε στο γιογιο τις αλλες προτιμαμαι την πανα μας?!?!

το μεσημερι και το βραδυ δεν εχουμε επιχειρηση ακομη να την κοψουμε, βλεποντας και κανοντας αλλα αυτο με τα κακα βλεπω συμβαινει συχνα, γιατι? υπαρχει εξηγηση? απλα ετσι δεν μπορω να του βγαλω την πανα εντελως απλα φοραμε πανα βρακακι. δοκιμασα με υφασματινο και καναμε κακα πανω μας....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ριτα σε εχω πρηξει αλλα με βοηθησαν πολυ τα ποστ σου. Λοιπον βγαλαμε και την μεσημεριανη πανα! 1 φορα ατυχημα, καθολου απο εκει και περα. Τα κραταει και παει οταν ξυπνησει! Δεν το περιμενα. Τωρα για το βραδυ βρηκαμε ομως μπελα. Παροτι φοραει πανα τα κραταει. Ακομα και 5 ωρες μετα στεγνη και ειναι ανησυχη (προφανως κατουριεται). Την σηκωσα τις προαλλες και της λεω κανε στο γιογιο πιπι να ξελαφρωσεις. Μου εκανε οχι οχι μαμα νανι, και την εβαλα παλι νανι. Εκανε στην πανα μετα απο καμια ωρα......εχεις καμια αλλη ιδεα να δωσεις? Μονο η βραδυνη μας μενει και τελειωσαμε με τον νταλκα. Το βραδυ γεμιζει στανταρ 2 πανες......

 

ΥΓ: Αφηστε ακυρο.....(κανω edit και ειναι 6 το πρωι).....χθες τα κραταγε μεχρι τις 1 και χτυπιοταν (κατουριοταν) και μαυρα αν κοιμοταν σωστα. Σηκωθηκαμε 2 φορες καναμε γιογιο και ολο το βραδυ χωρις πανα. Δεν πισωγυριζει η μανα τουλαχιστον (τωρα η κορη ειναι αλλο καπελο). Τελος οι πανες. Με οτι ατυχηματα βραδυνα απο εδω και περα ή με κακα. Μονη της μου εδωσε το σημα. ΔΕΝ εκανε στην πανα που να χτυπιοταν. Μολις εκανε γιογιο ηρεμησε το πουλακι μου και κοιμηθηκε ησυχο.......οποτε νομιζω πως εμεις καθαρισαμε (εκτος και αν εχουμε κανα πισωγυρισμα τι να πω)!!!!..........η χαρα μου δεν περιγραφετε. Δεν το πιστευω!

 

Ειδα το μυνημα σου εχθες αλλα ηταν πολυ αργα και ημουν πολυ κουρασμενη για να απαντησω και το αφησα για σημερα ...αλλα σημερα βλεπω οτι μας ειχες ευχαριστα!!Μπραβο!

 

Εγω θα απαντουσα οτι εφοσον το παιδι ειναι ναησυχο σημαινει οτι αντιλαμβανετε οτι θελει να ουρησει.Δεν το λεω απο το μυαλο μου φυσικα ...και ο δικος μου για ενα διαστημα οταν αρχιζε να αντιλαμβανεται οτι θελει να κανει τσισα του ηταν αρκετα ανησυχος...παλευε...να σηκωθω?να μη σηκωθω?να τα κανω πανω μου?να κρατηθω?χαχα!

Μεχρι που βρηκε το ρυθμο του.

Και στο βιβλιο ΄΄οχι πια πανες΄΄ που εχω αναφερει ξανα λεει σε καποιο σημειο οτι οταν αρχισουν να κατανοουν τις αισθησεις τους και ειναι σε φαση εκπαιδευσης ισως διαταραχτει καπου ο υπνος τους μεχρι να βρουν τον τροπο ειτε να κρατιουνται ή να το παρουν αποφαση να σηκωνονται...

 

Ellemphriem και ατυχηματασ να εχετε καποια βραδια ειναι μεσα στο προγραμμα..βαζε εσυ τα υποσεντονα,εχε της και το γιο γιο απο διπλα μεσα στο δωματιο για αρχη.Πες της οτι αν θελει μπορει να σε φωναζει και απο εκει και περα και να εχει ατυχηματα (μπορει να κοιμαται λιγο πιο βαρια καποια νυχτα,μπορει να βαρεθει,μπορει να εχει πιει πολλα υγρα)ειναι μεσα στο προγραμμα!!Εσυ φροντιζε να εχει κανει τσισα πριν κοιμηθει,να εχει πιε το γαλα λιγο νωριτερα και αν τυχει και εισαι ξυπνια και την ακους να στριοφογυριζει (για αρχη) βαλτην να κανει μεχρι να συντονιστει και τη νυχτα.Εξαλλου λενε οτι τα κοριτσια το εχουν πιο ευκολο να κρατιουνται για περισσοτερο.

Τα πατε περιφημα.Μπραβο και στις δυο σας!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε ξεκινησει και παμε πολυ καλα παρολο που εχουμε θεμα στα κακα!!! στα τσισα απο την αρχη σχεδον χωρις κανενα προβλημα αλλα τα κακα τα κραταει και εκτος απο μια φορα που καναμε στο γιογιο τις αλλες προτιμαμαι την πανα μας?!?!

το μεσημερι και το βραδυ δεν εχουμε επιχειρηση ακομη να την κοψουμε, βλεποντας και κανοντας αλλα αυτο με τα κακα βλεπω συμβαινει συχνα, γιατι? υπαρχει εξηγηση? απλα ετσι δεν μπορω να του βγαλω την πανα εντελως απλα φοραμε πανα βρακακι. δοκιμασα με υφασματινο και καναμε κακα πανω μας....

 

Προτιμαει την πανα του προφανως γιατι εχει μαθει να τα κανει ορθιος και ετσι δεν διακοπτει αυτο που κανει και νιωθει καιπ ιο ασφαλης ετσι.Γενικως τα παιδακια απο οσο εχω καταλαβει βαριουνται να καθισουν στο γιο γιο ή την τουαλετα για πολυ ωρα ή για την ακριβεια περισσοτερη ωρα απο αυτη που απαιτειται για να κανουν τσισα.Πρεπει να κατσουν ,να συγκεντρωθουν και να σφιχτουν για να κανουν κακα.Πραγμα που δεν εχουν μαθει και δεν θελουν και ευκολα να το συνηθισουν γιατι αναγκαζονται να διακοψουν τις ασχολιες τους.

Θα σου προτεινα να εχεις το γιο- γιο εκτος μπανιου για αρχη στον χωρο που βρισκεται ωστε να το προσεγγιζει αμεσα.Αν ξερεις πανω κατω τι ωρα θελει να κανει.ή αν βλεπεις οτι αρχιζει να σφιγγεται να τον βαζεις να καθεται ,να καθεσαι κοντα του και να τον απασχολεις με διαφορα και που και που να του υπενθυμιζεις με αστειο τροπο ,υπο μορφη παιχνιδιου να σε μιμηθει και να σφιχτει να τα κανει.Εχε και κανα αυτοκολλητο επιβραβευσης ή κανα δωρακι οταν τα καταφερει.Δεν κανει κακο!Γενικως πιστευω οτι αργα ή γρηγορα θα συνηθισει.Οσο για την πανα βρακακι καλα κανεις και του τη φορας για ευκολια δικια σου αλλα εσυ θα την αντιμετωπιζεις μπροστα του σα να ειναι υφασματινο βρακακι δλδ θα του λες οτι ''δεν λερωνουμε το βρακακι μας''...;)και οταν θα ειναι καθαρος ''μπραβο καθαρο βρακακι!!''

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω καπως ετσι το κανουμε φοραμε πανα βρακακι και λεμε πρεπει να μεινει στεγνο! τωρα οταν κανεο κακα στη λεκανη του ειπα θα του δινω καραμελιτσα (που ειναι οι αγαπημενες του) το πρωι εκατσε για κακα μαζι με το παραμυθι του αλλα δεν θελει να ειμαι μεσα μαζι του , με διωχνει. τελικα δεν καναμε βεβαια αλλα μου εκανε εντυπωση που ηρθε αμεσως οταν του ειπα να παμε για κακα επειδη τον ειδα να σφιγγεται.συνηθως φωναζει δεν θελω....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα να σας πω τα νεα μου. Ειδικα στην Ριτα που με βοηθησε. Κοψαμε την πανα και το βραδυ εντελως πλεον. Κανει γιογιο 2 φορες την νυχτα. Στεγνα ολα μεχρι το πρωι. Και αρχισαμε να κανουμε ανετα και κακα στο γιογιο. Νομιζω μπηκαμε σε καλο δρομο. Ευχομαι να συνεχισει ετσι. Ευχαριστω για ολα.

 

Καλη επιτυχια......σε ολες

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εμείς κάνουμε κακά κανονικά στη λεκάνη...ακόμη και στον παιδικό φωνάζει τη δασκάλα

 

τσισα στο γιογιο άλλοτε τα λέει άλλοτε όχι....μας βοηθάνε πολύ οι πάνες-βρακάκι που πήρα και νιώθει την υγρασία πάνω της και την ενοχλεί!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Μπάβο ρε κορίτσια!!! Ο δικός μου (30 μηνών) ούτε για πλάκα... Cultaki απο που τα αγόρασες τα βρακάκια που κρατάνε την υγρασία ???

 

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=23

 

από εδώ!

 

το καλό είναι ότι βρέχεται μεν αλλά δεν περνάει στα καλύμματα του καναπέ, ούτε στο χαλί

 

μερικες φορές μπορεί να μείνει και το παντελόνι στεγνό ανάλογα με την ποσότητα......

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα να σας πω τα νεα μου. Ειδικα στην Ριτα που με βοηθησε. Κοψαμε την πανα και το βραδυ εντελως πλεον. Κανει γιογιο 2 φορες την νυχτα. Στεγνα ολα μεχρι το πρωι. Και αρχισαμε να κανουμε ανετα και κακα στο γιογιο. Νομιζω μπηκαμε σε καλο δρομο. Ευχομαι να συνεχισει ετσι. Ευχαριστω για ολα.

 

Καλη επιτυχια......σε ολες

 

Μπραβο σας υπεροχα!!! χαιρομαι που βοηθησα λιγο.

Λοιπον βαζε την για αρχη τη νυχτα οπως κανεις (σε φωναζει?ή εσυ τη βαζεις?)και σε λιγο καιρο αστην τελειως να δεις τιο θα κανει....ισως εχει καποια ατυχηματα παλι αλλα τις πανες ξεχνα τες τελειως.Θα σου προτεινα να μην εχεις καν σπιτι :wink:.

Θα συνηθισει και θα κρατιεται ολη νυχτα!Θα δεις.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=23

 

από εδώ!

 

το καλό είναι ότι βρέχεται μεν αλλά δεν περνάει στα καλύμματα του καναπέ, ούτε στο χαλί

 

μερικες φορές μπορεί να μείνει και το παντελόνι στεγνό ανάλογα με την ποσότητα......

 

Καλοοοοο! Μετά το Πάσχα θα ξεκινήσουμε και εμείς! Αρκετά με τις πάνες, βαρέθηκα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=23

 

από εδώ!

 

το καλό είναι ότι βρέχεται μεν αλλά δεν περνάει στα καλύμματα του καναπέ, ούτε στο χαλί

 

μερικες φορές μπορεί να μείνει και το παντελόνι στεγνό ανάλογα με την ποσότητα......

 

culte επειδη τα πατε καλα και το εχει πιασει το νοημα απο οτι καταλαβαινω κρατα τις πανες που λες για λιγο καιρο..απλα σαν μεταβατικα σταδιο γιατι μετα θα αρχισει να τις συνηθιζει και αυτες και θα επαναπαυτει.

Προσεξε.. το θεμα δεν ειναι αν λερωνει ή οχι καναπεδες και πατωματα αλλα το να μην τα κανει πανω της ειτε φοραει πανα ειτε βρακακι.

Οποτε εσυ θα υπενθυμιζεις σταθερα οτι δε λερωνουμε το βρακακι μας(οτι και αν φοραει).Μολις ανοιξει ο καιρος βγαλε τελειως και αυτα τα βρακακια και βαλε βαμβακερα.

Good luck!

 

Loukomamy διαβασε λιγο τις παραπισω σελιδες κα θα δεις πως θα τον κανεις σιγα σιγα να το ενταξει στην καθημερινοτητα του.Μια χαρα ειναι η ηλικια του.Ολα τα καταλαβαινει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...