Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 20 μηνών. συμβουλεύτηκα τον παιδίατρο για να προσπαθήσω να της κόψω την πάνα το καλοκαίρι. Μου είπε να μην μπω στον κόπο γιατί δνε αξίζει. Τους σφυχτήρες τους τους καταλαβαίνουν μετά τα δύο. Όταν κάνει κακά πιάνει την πάνα της και λέει μαμά για να την αλλάξω. Και άμα είναι πολύ κατουρημένη πάλι ζητάει να την αλλάξω. Αλλά κατόπιν εορτής. Εχθές την έγδυνα μπροστά στην μπανιέρα για να την βάλω για μπάνιο. Μόλις της έβγαλα την πάνα κατούρησε στο πάτωμα και ανενόχλητη μου τα έδειξε και είπε τσισ.:mad:

Ο Γιατρός μου επίπε του χρόνου το καλοκαίρι και να πω την αλήθεια δεν δοκίμασα να τη βάλω ουτε σε γιωγιώ ούτε στην λεκάνη. Πιστεύω δεν έχει νόημα. Αφού δεν μπορούν να καταλάβουν τους σφυχτήρες τους θα τους φεύγουν. Του χρόνου λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα έχουν περάσει 8 μέρες και τό μόνο που έχουμε καταφέρει είναι αφού κάνουμε τσισα στο πάτωμα να φωνάζουμε να μαζευτούν!

 

Συνεχίζω και τον πάω στην λεκάνη κάθε μιά ώρα αλλά καθεται μόνο αν του διαβάζω κάτι ή αν έχει κάνα παιχνίδι...

 

Θα συνεχίσω μέχρι να πιάσουν τα κρύα τα πολλά κι αν δεν έχω καταφέρει τίποτα μέχρι τότε θα το αφήσω για του χρόνου... Αχ, πόσο ζηλευω της μαμάδες που τα κατάφεραν:confused:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κοντευουμε ενα μηνα χωρις πανα κατα την διαρκεια της ημερας..μου πηρε μολις 4 ημερες. πολυ λιγα ατυχηματα και αυτα μονο με τσισα. την βραδυνη πανα εχουμε ως στοχο τωρα... για να δουμε.. χτες ειχαμε γενεθλια μαζι την ιδια μερα. εκλεισε τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το καλοκαίρι πέρυσι που ήταν ο γιος μου 2 χρονών προσπάθησα να του κόψω την πάνα (όχι για πολλές μέρες, είναι η αλήθεια) χωρίς αποτέλεσμα. Γύρω στα Χριστούγεννα από μόνος του άρχισε να μου λέει ότι θέλει τσίσα και τελικά σε 2 μέρες κόψαμε την πάνα την μέρα.Από δική μου εμπειρία, λοιπόν, θα συμβούλευα:

1. εαν το παιδί αντιδράει μην το πιέσετε. Ιδίως εάν είναι μικρό, κάτω των 2 χρονών. Θα ρθει η ώρα που θα είναι έτοιμο

2. όντως, το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή για να δοκιμάσουμε τα παιδιά χωρίς πάνα γιατί δεν υπάρχουν χαλιά που θα λερωθούν, τους φοράς μόνο το βρακάκι και το πολύ να υπάρχει αυτό να πλύνεις αλλά και τα ρούχα στεγνώνουν στο άψε σβήσε. Αλλά και ο χειμώνας δεν είναι και τόσο κακός για προσπάθεια...

 

Όπως είπα, την πάνα το μεσημέρι και το βράδυ δεν την έχουμε κόψει γιατί ακόμα την βρέχει στον ύπνο του. Να ρωτήσω κι εγώ, λοιπόν: είναι απαραίτητο να δω για κάποιες μέρες ότι δεν έχει βρέξει την πάνα για να προσπαθήσω να του την κόψω? Καλύτερα να την κόψω ταυτόχρονα μεσημέρι και βράδυ ή να ξεκινήσω με τον μεσημεριανό ύπνο?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

μανουλες...

ενταξει με τους σταθμους?

ενταξει με τις πανες?

ρωταω αυτες που ειχαν το αγχος του σταθμου, οπως εμενα...πηγαν ολα καλα?

 

η δικια μου εκοψε την βραδυνη τωρα κ 20μερες, αλλα την ημερα θα της φυγουν τουλαχιστον 1 φορα

ο σταθμος ξεκινησε απο την προιγουμενη δευτερα. την πρωτη εβδομαδα εκανε κακα πανω της 2 φορες,,,,δεν τα προλαβε, ευτυχως οι δασκαλες το ανεχτηκαν....κ απο τοτε, δοξασει ο θεος ολα καλα....ελπιζωωωωωω

την ειχα ζαλισει κ με το σχολειο κ με την ολη διαδικασια...κ ολα πηγαν καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στελλαμ εγω την μεσημεριανη την εκοψα κατευθειαν. την βαζω για τσισα πριν κοιμηθει και κατευθειαν με το που ξυπνησει. προς το παρον δεν τις εχουν ξεφυγει καθολου. απλα ελεγχο λιγο τα υγρα που θα πιει πριν κοιμηθει..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσια χάλια. Κόψαμε την πάνα τον Ιούλιο (όχι τη βραδινή) και πηγαίναμε καλά. Το καλοκαίρι έκανε κάποια πισωγυρίσματα αλλά γενικά καλά. Τώρα, εδώ και 1,5 εβδομάδα που ξεκίνησε σταθμό έχει 3-4φορές κάνει πάνω της και κακά και τσίσα στο σταθμό και το βράδυ βρέχει πάντα την πάνα της! Τι να κάνω????? έλεος! έχει ήδη 2 μένες. Εντομεταξύ στο γιογιο αρνείται να πάει μόνη της ... την πρήζω για να κάτσει και μόλις κάτσει αμέσως κάνει!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, κάθε αλλαγή σημαντική στο παιδί έχει και πισωγύρισμα. Το θέμα είναι να μην πισωγυρίσεις εσύ!

Κράτα σταθερή τακτική μην ξαναβάλεις την πάνα, και προπάντων υπομονή.

Θα δεις μόλις ηρεμήσει με το θέμα του σταθμού θα επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ ,

εχω 2 μωρα .... το μεγαλητερο ειναι 2 χρονων και αρχισα εδω και 2 εβδομαδεσ να το μαθω να παει τουαλετα ..... αλλα ακομα δεν τα καταφερα , τη τσισα ,μου λεει οτι θελει αλλα μερικεσ φορεσ ξεχναει , τα κακα δεν θελει να τα κανει στη τουαλετα (εχω παρει καθισμα στη τουαλετα ), τι να κανω ......... ενω καταλαβενει οτι θελει κακα και τσισα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς αρχίσαμε από την περασμένη Παρασκευή να είμαστε χωρίς πάνα, έχουμε και τα ατυχήματα μας βέβαια. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι έχει συγχιστεί λίγο και το βράδυ όταν κοιμηθεί και κάνει τσίσα στον ύπνο ξυπνάει και θέλει να αλλάξουμε, βέβαια την αλλάζω αλλά ποτέ πριν δεν το ζητούσε.

 

Το πρωί στο σχολείο τα πήγε καλά την Παρασκευή, το ίδιο και Σάββατο και Κυριακή στυο σπίτι και κατά το απογευματάκι της φταίνε και τα ρούχα της. Ο παιδίατρος μου είπε όταν την βλέπω κάπως να της βάλω πανάκι για ξαλαφρώνει λίγο, ίσως το άγχος να μην τα κάνει πάνω της, να της προκαλεί εκνευρισμό.

 

Όποιο μέλος έχει κάποιες χρήσιμες συμβουλές για το θέμα αυτό παρακαλώ ας τις παραθέσει.

Link to comment
Share on other sites

την αφήνεις χωρίς πάνα στο σπίτι??

 

εμένα τα λέει και πάει και κάθεται στο γιογιό αφού τα έχει κάνει!!!

 

Ναι άρχισα από τις διακοπές να της βγάζω την πάνα μετά τα πρωινά τσίσα και κακάκια, το μεσημέρι βάζαμε πάνα, απόγευμα βγάζαμε και πάλι στον ύπνο το βράδυ (αυτό μόνο όσο είμουν με άδεια). Όταν πήγε παιδικό δεν ήθελα να την πιέσω και από μόνη της μόλις έβλεπε τα άλλα παιδάκια να πηγαίνουν τουαλέτα έβγαζε την πάνα και έτρεχε, οπότε είπα ας αρχίσουμε.

 

Δεν χρησιμοποιώ γιογιο, της πήρα καθισματάκι τουαλέτας γιατί έχω ακούσει ότι μετά ίσως συνηθίσουν το γιογιο και αρνούνται την τουαλέτα οπότε το απέρριψα με συνοπτικές διαδικασίες. Βέβαια για το παιδάκι πιο εύκολο είναι το γιογιο αφού μπορεί να το χρησιμοποιήσει από μόνο του, δεν χρειάζεται βοήθεια για να καθίσει.

 

Απλα βρε culte μου περνάμε και μια γενικότερα δύσκολη φάση αυτό τον καιρό και πάμε ένα μπρος και ένα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Χθες από το πρωί στον παιδικό χωρίς πάνα, μεσημέρι στον ύπνο έβαλε πάνα, απόγευμα την έβγαλε, πήγαμε σπίτι και παιδική χαρά χωρίς πάνα και όλα καλά. Μετά την παιδική χαρά μπήκαμε σπίτι και της λέω "γρήγορα τσίσα" Δεν θέλω, δεν θέλω. Κάθεται στον καναπέ και τα έκανε εκεί. Έχω την εντύπωση ότι στο σπίτι δεν θέλει να πηγαίνει τουαλέττα ενώ στο σχολείο τα λέει και πάει.

Link to comment
Share on other sites

Χθες από το πρωί στον παιδικό χωρίς πάνα, μεσημέρι στον ύπνο έβαλε πάνα, απόγευμα την έβγαλε, πήγαμε σπίτι και παιδική χαρά χωρίς πάνα και όλα καλά. Μετά την παιδική χαρά μπήκαμε σπίτι και της λέω "γρήγορα τσίσα" Δεν θέλω, δεν θέλω. Κάθεται στον καναπέ και τα έκανε εκεί. Έχω την εντύπωση ότι στο σπίτι δεν θέλει να πηγαίνει τουαλέττα ενώ στο σχολείο τα λέει και πάει.

 

Στο σχολείο τα βάζουνε συνέχεια ... και βλέπουν και τα άλλα. Στο σπίτι είναι το ζόρι ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σχολείο τα βάζουνε συνέχεια ... και βλέπουν και τα άλλα. Στο σπίτι είναι το ζόρι ...

 

Όπως τα λες. Θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε όμως. Γενικώς στο σπίτι, εκεί που της άρεσε να κάθεται στην τουαλέτα, τώρα το έχει καταργήσει εντελώς. Την παρακαλάω και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Culte πως πάτε με πάνα? Εμενα χθες τα έκανε συνέχεια πάνω της και φώναζε ότι ήθελε πάνα οπότε βάλαμε. Σήμερα ξύπνησε, έκανε τσίσα στην τουαλέτα και πήγε σχολείο κανονικά χωρίς πάνα. Να δούμε τι θα κάνει μέχρι το απόγευμα...

 

Λες να το πάρω απόφαση ότι θα μας βρει το ερχόμενο καλοκαίρι να προσπαθούμε??

Link to comment
Share on other sites

εχτές τα έκανε μόλις της έβγαλα την πάνα...και άρχισα να μαζεύω

την μάλωσα και έβαλε τα κλάμματα...

 

ξέρω και γω, η παιδίατρος μου λέει να μην την πιέζω...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

εχτές τα έκανε μόλις της έβγαλα την πάνα...και άρχισα να μαζεύω

την μάλωσα και έβαλε τα κλάμματα...

 

ξέρω και γω, η παιδίατρος μου λέει να μην την πιέζω...

 

Και μένα ο παιδίατρος αυτό μου είπε. Μέσα στο ΣΚ μου τα έκανε κάτω (2 φορές κακά) και είμουνα λες και έτρωγα σίδερα αλλά συγκρατήθηκα και δεν τη μάλλωσα. Μου είπε κι'αυτό ο παιδίατρος, ότι και να κάνει να μην τη μαλλώσω γι'αυτό.

 

Ουφ... Θα σκάσω που βλέπω κάποια παιδάκια 1μιση χρονών και έχουν κόψει την πάνα.

 

ΥΓ Όχι τίποτε άλλο, μην βρει αφορμή η ΝΑΣΑ και μας απορρίψει:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

χαχα...λες???

 

στον σταθμό της φοράς? την πηγαίνουν εκεί στην τουαλέτα??

 

στον δικό μου όχι λένε από 2,5 και πάνω..αυτό νομίζω μας πάει πίσω

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

χαχα...λες???

 

στον σταθμό της φοράς? την πηγαίνουν εκεί στην τουαλέτα??

 

στον δικό μου όχι λένε από 2,5 και πάνω..αυτό νομίζω μας πάει πίσω

 

Εάν το πρωί ξυπνήσει και πάει στην τουαλέτα έτσω για τσίσα, φεύγουμε από σπίτι χωρίς πάνα (σήμερα πχ). Χθες δεν ήθελε να πάει καθόλου στην τουαλέτα άρα φορέσαμε πάνα.

 

Εννοείται ότι τη δέχονται και χωρίς πάνα. Δεν είναι αργά το 2.5. Έχω την εντύπωση ότι αφού την προσπαθείς από τώρα, θα πάρει το νόημα και με το που θα βγάλει την πάνα στο σταθμό θα κόψει χωρίς κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τη συμβουλή σας, η μικρή μου γίνεται σε λίγες ημέρες 30 μηνών. Από τις αρχές καλοκαιριού άρχισε από μόνη της να βγάζει την πάνα. Είχα πάρει ένα γιογιό και την έβαζα και έκανε πολλές φορές μέσα στην ημέρα τσίσα εκεί και τις περισσότερες και τα κακά, αλλά συνεχίζαμε να φοράμε την πάνα. Τότε πήγα και αγόρασα ένα στεφανάκι για την τουαλέτα την είδα όμως ότι σταμάτησε να μου τα λέει και έτσι μετά από λίγες ημέρες την γύρισα στο γιογιό. Όλα άρχισαν πάλι να πηγαίνουν καλά, πήγα αγόρασα βρακάκια και όταν πήγαμε διακοπές της φόραγα βρακάκι και μόνο όταν βγαίναμε έξω φορούσε πάνα. Στις διακοπές εκεί που όλα πήγαιναν ρολόϊ, άρχισε ξαφνικά να τα κάνει πάνω της και ταυτόχρονα να μας κοιτάει και να γελάει. Όπως καταλαβαίνετε νευριάσαμε με τον σύζυγο κάμποσες φορές, έκτοτε γύρισα πάλι στο μηδέν, μου λέει μόνο τα κακά και αυτά δευτερόλεπτα πριν τα κάνει. ΄Το έχει αντιμετωπίσει καμμία σας αυτό το θέμα. Τι να κάνω;

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα και εγω την γνωμη σας.. ο αδερφος μου πηγε να παρει απο π.σταθμο το παιδακι του κ του ειπαν οτι πρεπει να κοψει την πανα. ειναι 2μιση χρονων, με την νυφη μου κανουν προσπαθειες απο τον ιουλιο, αλλα τζιφος...στον σταθμο χρησιμοποιησαν κ ως επειχηρημα (τρομαρα τους..)οτι ειναι το μονο στην ταξη με πανα και θα το κοροιδευουν τα αλλα.βεβαια τους απαντησε καταλληλα ο αδερφος μου κ ισιωσαν.

εμενα ο γιος μου θυμαμαι πως στα 3 του εκοψε την πανα τελειως, αλλα το ζητησε μονος του. και τον παιδιατρο που ρωτησε η νυφη μου τους ειπε οτι το παιδακι δεν ειναι ετοιμο και να μην το πιεσουν.

εχει αλλη απο εσας αντιμετωπισει κατι αναλογο..?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι λέτε? Εμένα κοντεύουν τα 3 και ακόμα τζίφος. Από τότε που αρχίσαμε τον παιδικό, ενώ εκεί σπάνια έχουν ατύχη΄μα, στο σπίτι, σπάνια δεν έχουμε:| Δεν θέλουν με τίποτα να πάνε. Και γιογιό πηραμε, και καθισματάκι, τίποτα. Ουφ. Να δω τι θα γίνει. Ναι ξέρω ότι δεν πρέπει να τα πιέζουμε, αλλά εμένα την είχαν κόψει την πάνα και μετά τις διακοπές που αρχίσαμε παιδικό, πάει, μου έμεινε η χαρά:-(:-(:-(

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...