Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Επιτελους ύστερα απο πολλέεεεες προσπάθειες καταφέραμε να σταματήσουμε τα "κακά στην πάνα". Μεγάλο πρόβλημα, ενώ τα τσίσα τα είχαμε κοψει άπο 2.5 χρονών και το βράδυ, τα κακά αν δεν της έβαζα πάνα μπορούσε να τα κρατάει για μέρες. Τελικά ύστερα απο πολύ πλύση εγκεφάλου, τεχνάσματα, υπομονή και με τη συμβουλή της παιδιάτρου (με λίγο duphalac) τα καταφέραμεεεεε!!!!!! Τελικά θέλει υπομονή και επιμονή και πολλή ψυχραιμία.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμάς τα κακά τα κάνει μόνο σπίτι ... πρέπει να νιώσει άνετα. Ενώ με την πάνα τα έκανε και έξω με το βρακάκι έχω παρατηρήσει ότι δεν είναι το ίδιο! Τεσπα ...

 

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη μαζί της. Έχουμε 4 μέρες χωρίς ατύχημα και έχουμε 10μέρες συνολικά που την κόψαμε. Σήμερα και χτες πήγαμε και σε παιδότοπους και ήταν κυρία. Βέβαια ακόμα της το λέω συχνά ... μόνη της για να το πει πρέπει να έχει φτάσει τελευταία στιγμή. Σήμερα κάποια στιγμή μου το είπε και είδα όταν την πήγα ότι είχε 1-2 σταγονίτσες και στο βρακάκι της.

 

Επίσης το αξιοσημείωτο είναι το βράδυ που εδώ και 4 μέρες ξυπνάει στεγνη. Βέβαια δε θα στηριχτώ σε 4 μέρες. Θα περιμένω κανένα μήνα! Το μεσημέρι πάντως θα το κόψω ...σήμερα πρώτη φορά που την κοιμίζω μεσημέρι χωρίς.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Επιτελους ύστερα απο πολλέεεεες προσπάθειες καταφέραμε να σταματήσουμε τα "κακά στην πάνα". Μεγάλο πρόβλημα, ενώ τα τσίσα τα είχαμε κοψει άπο 2.5 χρονών και το βράδυ, τα κακά αν δεν της έβαζα πάνα μπορούσε να τα κρατάει για μέρες. Τελικά ύστερα απο πολύ πλύση εγκεφάλου, τεχνάσματα, υπομονή και με τη συμβουλή της παιδιάτρου (με λίγο duphalac) τα καταφέραμεεεεε!!!!!! Τελικά θέλει υπομονή και επιμονή και πολλή ψυχραιμία.

 

αχ μπραβο, εσενα χρειαζομασταν!

γραψε μας αν μπορεις λιγο πιο αναλυτικα τι ενεργειες εκανες και ξεπερασατε το προβλημα αυτο, γιατι εχουμε πολλες μανουλες με το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είναι να μην πω κάτι καλό για το παιδί μου. Το μεσημέρι που την κοίμισα με βρακάκι μου ξύπνησε μία ώρα μετά (ενώ είχε κάνει πριν πέσει και κακά και τσίσα) και είχε κάνει στο βρακάκι της και κακά και τσίσα!!!! Δεν είμαστε ακόμα έτοιμες για τον ύπνο! Για την ημέρα μόνο!

 

Η καϊμενούλα στεναχωρέθηκε όμως ... μου έλεγε: "Δεν πρόλαβα εγώ!" και ψιλοέκλαιγε που της είπα ότι θα αλλάξω τα σεντόνια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aγαπητή protoula, η αλήθεια ήταν οτι χρειάστηκαν πολλές προσπάθειες για να τα καταφέρουμε. Κι άλλες φορές της είχα πεί οτι τελείωσαν οι πάνες όμως η άτιμη κρατούσε τα κακά για πολλές μέρες και εγώ λύγιζα και της έδινα στο τέλος πάνα. Μεγάλο λάθος γιατί η μικρή το είχε δέσει "θα κλάψω λίγο θα με λυπηθεί και θα μου δώσει". Να φανταστείς οτι την πρό τελευταία φορά που δοκιμάσαμε της είχα δώσει και duphalac πρωί -βράδυ και πάλι τα κρατούσε!!!!! Τώρα όμως έφτασε ο κόμπος στο χτένι, έπεισα τον εαυτό μου να μην υποκύψει και της δήλωσα κατηγορηματικά οτι τελείωσαν για πάντα οι πάνες και οτι στο σουπερ μαρκετ δεν μου έδιναν πανες γι'αυτήν γιατί ήταν πολύ μεγάλη και οι πάνες είναι για μωρά. Εντάξει μου είπε θα κάνω στην τουαλέτα. Σιγά να μην έκανε στην τουαλέτα. Τα κράτησε για 3 μέρες. Την τέταρτη μέρα το πρωί της έδωσα duphalac. Το απόγευμα άρχισε να ζορίζεται. "Μανούλα πάνα σε παρακαλώ πονάει ο πισινούλης μου" και αρχίζει να κλαίει σπαρακτικά. Με πολύ ηρεμία και υπομονή της είπα οτι όσο και να κλαίει δυστυχώς δεν υπαρχουν πάνες και αν συνεχίσει να κρατάει τα κακάκια στην κοιλιά θα αναγκαζόμουν να την πάω νοσοκομείο. Έτσι την έβαλα στο γκιογκιό, της έβαλα και λίγο ελαιόλαδο με ένα μπαμπάκι στον πισινούλη για να βοηθηθεί και σκαρφίστηκα ένα παιχνίδι. Εβαλα ένα κουβαδάκι με νερό μπροστά της, αδειάσαμε και όλα τα κουζινικά της , της έδωσα μια κουτάλα και μου σερβίριζε το νερό απο το κουβαδάκι στα κουζινικά. Καθε τόσο της έλεγα να σφιχτεί για να φύγουν τα κακάκια και έκανα πως σφιγγόμουν κι εγώ μαζί της. Μετά απο λίγο ακούστηκε ο πολυπόθητος ήχος στο γκιογκιό...... Δεν το πίστευα άρχισα να φωνάζω μπράβοοοοοοο, ζήτωωωωωω, χόρευα, τραγουδούσα, χαρά η μικρή για το κατόρθωμά της , δεν περιγράφεται. Πήραμε μετά το γκιογκιό το ρίξαμε στην τουαλέτα και της είπα οτι τώρα τα κακάκια είναι ευτυχισμένα γιατι θα πάνε να κολυμπήσουν και οτι στην πάνα κλαίγανε γιατί ήταν φυλακισμένα και άλλες τέτοιες αηδιούλες....... Χαρά η μικρή ,καμάρι, πήραμε τη γιαγιά της, τον μπαμπά της που ήταν στη δουλειά να τους το ανακοινώσουμε.... της υποσχέθηκα να την πάω να πάρουμε και παιχνίδια την επόμενη μέρα γιατί τα κατάφερε μια χαρά. Το εμπέδωσε η μικρή ευτυχώς. Τέλος οι πάνες.

Καλή επιτυχία κορίτσια. Να έχετε πείσμα, υπομονή, ηρεμία και ευρηματικότητα. Δεν είναι εύκολο αλλά μπορεί να γίνει.

Φιλάκια

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αρχίσει και εμείς σιγά σιγά την εκπαίδευση για να βγάλουμε την πάνα το πρόβλημα είναι ότι το έχει δει παραπάνω από ότι πρέπει για παιχνίδι:D:D δηλαδή κάνει λίγα τσίσα ή κακά στο γιογιό, σηκώνεται για να ρίξει τα ....."απόβλητα" στην τουαλέτα (είναι και νοικοκυροπούλα το πουλάκι μου) ξανακάθεται πάλι τα ίδια και πάλι και πάλι μέχρι να τα κάνει όλα :(:(

Προσπαθώ να της εξηγήσω ότι περιμένουμε για όλα άλλα δεν......... τελικά είναι πρόβλημα αυτό (εννοώ μην της δημιουργήσει κάποιο θέμα με την κύστη ή κάτι τέτοιο) η να την αφήσω να νοικοκυρεύει, όσο και να μου κάνει τα νεύρα τσατάλια ........:P

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αρχίσει και εμείς σιγά σιγά την εκπαίδευση για να βγάλουμε την πάνα το πρόβλημα είναι ότι το έχει δει παραπάνω από ότι πρέπει για παιχνίδι:D:D δηλαδή κάνει λίγα τσίσα ή κακά στο γιογιό, σηκώνεται για να ρίξει τα ....."απόβλητα" στην τουαλέτα (είναι και νοικοκυροπούλα το πουλάκι μου) ξανακάθεται πάλι τα ίδια και πάλι και πάλι μέχρι να τα κάνει όλα :(:(

Προσπαθώ να της εξηγήσω ότι περιμένουμε για όλα άλλα δεν......... τελικά είναι πρόβλημα αυτό (εννοώ μην της δημιουργήσει κάποιο θέμα με την κύστη ή κάτι τέτοιο) η να την αφήσω να νοικοκυρεύει, όσο και να μου κάνει τα νεύρα τσατάλια ........:P

 

age και μενα ο στρατουλης ετσι εκανε στις αρχες.... τωρα το κανει ακομα καμια φορα με τα κακα...με τα τσισα παντως το εκοψε.... θα το αντιληφθει σιγα σιγα νομιζω... μην αγχωνεσε...

σουπερ μαμα μπραβο σας που τα καταφερατε...!

το παν ειναι να το παρουμε εμεις οι μαμαδες αποφαση τελικα...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

το δικο μας προβλημα ειναι το εξης. το μεσαιο μου κοριτσακι ειναι δυομιση χρονων. παει παιδικο σταθμο, κ εκει μας ειπαν να αρχισουμε τη διαδικασια για το κοψιμο της πανας. βαλαμε βρακακι, τη βραδινη πανα τη κραταμε. δεν εχει πει ουτε μιση φορα οτι θελει τσισα-κακα. ουτε μιση. πανε 2-3 βδομαδες, κ τπτ. καμμια προοδος. φετος παει στο βρεφικο τμημα, κ μας ειπαν οτι αν δεν αυτοεξυπηρετειται δεν θα παει στο νηπιακο φυσικα! δλδ θα μεινει με τα τραγουδακια κουπεπε κτλ. δεν θελω να παει πισω, να μεινει με τα μωρα, λογω αυτου του πραγματος.

πλεον οταν τη βαζουμε στη τουαλετα, σαν να στεναχωριεται παρα πολυ! μεχρι που κοκκινιζουν τα ματακια της, στραβωνει το στοματακι της, δειχνει εντονα οτι "ακομα κ αν θελω δεν λειτουργω"!! αυτο καταλαβαινω εγω.

να πω οτι στην αρχη δεν τη μαλωνα καθολου, πλεον ομως γινομαι εξαλλη, μιας κ ειμαι ολη την ωρα με τη σφουγγαριστρα στο χερι. κανει πολλα στη λεκανη, κ υστερα απο κανα 10λεπτο, κανει ακομα λιγα οπου βρισκεται...

αν μπορειτε πειτε καμμια ιδεα κ για τη περιπτωση μας!!!

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με τον μικρό μου όταν ξεκινήσαμε την διαδικασία. Του φόραγα τα βρακάκια, τον έβαζα και κάθε μια ώρα στην λεκάνη αλλά δεν είχα κάνει ουτε μια φορά (στην λεκάνη γιατι στο πάτωμα πολλές) Και μια μέρα αφού του είχα δώσει πολύ νερό να πιεί κάθησα εκεί δίπλα και του τραγούδαγα, χαλάρωσε και έκανε τα τσισάκια για πρώτη φορά και απο τότε επειδή χάρηκε μου τα λέει κάθε φορά. Τα κακάκια μας έχουν δυσκολέψει, εχτές για πρώτη φορά καναμε στην λεκάνη (ύστερα απο 1 μήνα). Θέλει υπομονή

Link to comment
Share on other sites

age και μενα ο στρατουλης ετσι εκανε στις αρχες.... τωρα το κανει ακομα καμια φορα με τα κακα...με τα τσισα παντως το εκοψε.... θα το αντιληφθει σιγα σιγα νομιζω... μην αγχωνεσε...

σουπερ μαμα μπραβο σας που τα καταφερατε...!

το παν ειναι να το παρουμε εμεις οι μαμαδες αποφαση τελικα...

ευχαριστώ anastasie ελπίζω να το σταματήσει κάποια στιγμή γιατί μέχρι να τελειώσουμε την διαδικασία έχει έρθει η ώρα για να ξαναπάμε :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς χτες πήγαμε στο Παίδον γιατί χτύπησε το νύχι της και μόλις ήμασταν απ' έξω και ήρθε το νούμερό μας μου είπε: " Θέλω τσίσα". Με το που βρήκαμε τουαλέτα δεν πρόλαβε και τα έκανε πριν κάτσει!!!! Κι εγώ την άλλαζα σαν την τρελλή ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αν ειμαστε εξω δεν ψαχνω να βρω τουαλετα ψαχνω για καμια γωνιτσα να μην εχει πολυ κοσμο την κραταω και κανει τσισα αλλα ετυχε να κανει και κακα,πηρα και υγρα μαντηλακια ΄΄καντου΄΄ και την σκουπηζω και ολα καλα και το διασκεδαζει κιολας.Δεν μπορω σε ξενες τουαλετες κατι παθαινω.Παντως σε εμας ολα καλα παει οποτε θελει και τα λεει καθε φορα.Και σκεφτομουν μολις τελιωσει το πακετο με τις πανες να αρχισω και την βραδυνη εκμαθηση για να δουμε τι αποτελεσματα θα εχει?:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια διαβαζα πριν κανενα μηνα τα μυνηματα σας και αγχωθηκα αλλα τελικα δεν τα πγαμε και ασχημα. Εμεις ξεκινησαμε πριν κανενα μηνα ( λιγο πριν αρχισουν οι πολλες βροχες) 2 μερες ολα τα εκανε στο βρακακι της. Ελα που την 2 μερα, στο χωριο ειμασταν, αρχιζει ενα κρυο μια παγωνια και βαλαμε πανα. Πριν 15 μερες την παιρνει η μητερα μου παλι στο χωριο και απο την ωρα που φτασανε δεν τησ ξαναεβαλε πανα. Τελεια... δεν εκανε ουτε μια φορα στο βρακακι τις τσισα ή κακα αλλα μονο στην τουαλετα( αφου γιογιο δεν θελει) Ισως οι μερεσ που ειχαν μεσολαβησει να επεξεργαστηκε το μυνημα και σταθηκαμε τυχεροι. Ελα ομως που πηγε πριν μια εβδομαδα πηγαν στο εξοχικο της θειας μου και εκει αλλαξαν τα πραγματα. Ολα ωραια και καλα αλλα εκανε 2 φορες κακα στο βρακι της και σημερα που γυρισε σπιτι ενω τσισα εκανε κανονικα τα κακα στο βρακακι. Και της λεω " την επομενη φορα να μου πεις να παμε στην τουαλετα να πατησουμε και το κουμπακι( το καζανακι)" και τι μου απανταει η σκατουλα " αν το θυμηθω, θα στο πω" τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε στον παιδικο κ γυρισαν ολα πισω. κακα πανω της απο το απογευμα που γυρισα απο τη δουλεια 2 φορες κιολας, τσισα εννοειται πανω της, ολα παλι στο μηδεν. κ εκνευριζομαι. γιατι ειναι κ 3 κ το ενα μωρο, μπουσουλαει κ τρεμω στη ιδεα οτι μπορει να παει καπου κρυφα, κ να μη παρω χαμπαρι μεσα στον χαμο. ειμαι πολυ απογοητευμενη σημερα..............

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια διαβαζα πριν κανενα μηνα τα μυνηματα σας και αγχωθηκα αλλα τελικα δεν τα πγαμε και ασχημα. Εμεις ξεκινησαμε πριν κανενα μηνα ( λιγο πριν αρχισουν οι πολλες βροχες) 2 μερες ολα τα εκανε στο βρακακι της. Ελα που την 2 μερα, στο χωριο ειμασταν, αρχιζει ενα κρυο μια παγωνια και βαλαμε πανα. Πριν 15 μερες την παιρνει η μητερα μου παλι στο χωριο και απο την ωρα που φτασανε δεν τησ ξαναεβαλε πανα. Τελεια... δεν εκανε ουτε μια φορα στο βρακακι τις τσισα ή κακα αλλα μονο στην τουαλετα( αφου γιογιο δεν θελει) Ισως οι μερεσ που ειχαν μεσολαβησει να επεξεργαστηκε το μυνημα και σταθηκαμε τυχεροι. Ελα ομως που πηγε πριν μια εβδομαδα πηγαν στο εξοχικο της θειας μου και εκει αλλαξαν τα πραγματα. Ολα ωραια και καλα αλλα εκανε 2 φορες κακα στο βρακι της και σημερα που γυρισε σπιτι ενω τσισα εκανε κανονικα τα κακα στο βρακακι. Και της λεω " την επομενη φορα να μου πεις να παμε στην τουαλετα να πατησουμε και το κουμπακι( το καζανακι)" και τι μου απανταει η σκατουλα " αν το θυμηθω, θα στο πω" τι να κανω?

 

να πεις οτι εισαι πολυ τυχερη που εχεις ενα παιδακι που οχι μονο μιλαει τοσο καθαρα, κ αυτο σημαινει οτι συνεννοειται σε ολα τα επιπεδα, κ εχεις περιθωριο να πεις το κατι παραπανω (απο εκπαιδευτικης αποψης στο θεμα μας εννοω). εμενα antu μου, πηγε πολυ πισω με τις αμυγδαλες. κ σα να εχουμε παρει τη ζωη της απο την αρχη. τωρα δλδ, ενω ειναι 2,7 χρονων, κανει σα να ειναι 1,5, να κοντευει τα 2, καπου εκει...

τα πηγε μεγαλο διαστημα καλα, κ θα επανελθει για τη τελικη. εμενα τα πηγε για 2 μερες καλα, κ παλι τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

omorfakia καταρχην να εχουν υγεια και που θα παει θα το κοψουν το ριμαδι:D

εσενα παει παιδικο οποτε θα μιμηθει τα αλλα παιδακια και θα μαθει. Εμενα μεχρι προτινος τηνκρατουσε η μητερα μου επειδη δουλευα και τωρα εγω. Οποτε πρεπει να τις τα μαθαινουμε ολα εμεις. Πως ειναι το σωμα μας, τι κανουμε στην τουαλετα, πως πλενουμε δοντια, χερια κλπ δηλαδη φρικαραααααααα:D:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ξερω αν αυτο συμβαινει στα δικα σας, αλλα εμενα πριν κανει την οριστικη μεταβαση και πηγαινει κ μονη της τελειως στο γιογιο, εκανε μια εβδομαδα συνεχεια ατυχηματα.

υπομονη κοριτσια θα τα καταφερουν!

Link to comment
Share on other sites

να πεις οτι εισαι πολυ τυχερη που εχεις ενα παιδακι που οχι μονο μιλαει τοσο καθαρα, κ αυτο σημαινει οτι συνεννοειται σε ολα τα επιπεδα, κ εχεις περιθωριο να πεις το κατι παραπανω (απο εκπαιδευτικης αποψης στο θεμα μας εννοω). εμενα antu μου, πηγε πολυ πισω με τις αμυγδαλες. κ σα να εχουμε παρει τη ζωη της απο την αρχη. τωρα δλδ, ενω ειναι 2,7 χρονων, κανει σα να ειναι 1,5, να κοντευει τα 2, καπου εκει...

τα πηγε μεγαλο διαστημα καλα, κ θα επανελθει για τη τελικη. εμενα τα πηγε για 2 μερες καλα, κ παλι τα ιδια...

 

Τι εννοείς την πήγαν πίσω οι αμυγδαλές? ... γιατί κι εμείς θα κάνουμε κρεατάκια το Σεπτέμβριο μάλλον

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

na sas kano mia erotisi mia kai xekinisame simera thn prospathia,na thn exo oli mera gimnoyla h na ths valo ena aplo vamvakero brakaki;eytixos poy eistai kai esys kai voithate.

 

Εγώ πιστεύω με βρακάκι. Πάρε βρακάκια με σχέδια (τη ντόρα, πεταλουδίτσες, λουλουδάκια) και κάντην περήφανη που φοράει τα βρακάκια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω με βρακάκι. Πάρε βρακάκια με σχέδια (τη ντόρα, πεταλουδίτσες, λουλουδάκια) και κάντην περήφανη που φοράει τα βρακάκια!
xeyxaristo poly.einai proti mera kai exo anxos elpizo na ta kataferoyme grigora.
Link to comment
Share on other sites

Σου το ευχομαι eleniza να ξεμπερδέψετε γρήγορα

Συμβουλή για τα κακά: παρατήρησε τί ώρα περίπου κάνει κακά και προσπάθησε πριν να σου τα πει να την βαζεις στο γιογιο και να την κρατάς με παιχνίδι και βιβλία ή ότι άλλο κάνετε εσεις

Υπομονή και χρόνο χρειάζεσαι

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Επιτελους ύστερα απο πολλέεεεες προσπάθειες καταφέραμε να σταματήσουμε τα "κακά στην πάνα". Μεγάλο πρόβλημα, ενώ τα τσίσα τα είχαμε κοψει άπο 2.5 χρονών και το βράδυ, τα κακά αν δεν της έβαζα πάνα μπορούσε να τα κρατάει για μέρες. Τελικά ύστερα απο πολύ πλύση εγκεφάλου, τεχνάσματα, υπομονή και με τη συμβουλή της παιδιάτρου (με λίγο duphalac) τα καταφέραμεεεεε!!!!!! Τελικά θέλει υπομονή και επιμονή και πολλή ψυχραιμία.

 

βοηθεισε μας!!!!!!!!!!!!!!!!πες μας τι εκανες!!!!ο δικος μου ειναι 3 χρονων και εχω ακριβως το ιδιο θεμα.αν δεν τον βαλω πανα τπτ!!!τα κραταει για μερες!!!!δοκιμασα αυτοκολλητα,του εταξα παιχνιδια,οτι ηθελε και ακομα τπτ!!!! το duphalac τι ειναι?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.. Ξεκινησα κι εγω εδω και λιγες μερες την εκπαιδευση αν και ολοι μου λενε πως ειναι πολυ μικρη για κατι τετοιο η κορουλα μου (ειναι 17 μηνων). Βρακακια δεν της φοραω, της φοραω πανες - βρακακια και της εχω παρει γιογιο.

Ομολογω πως τα παει πολυ καλα σε ο,τι αφορα τα κακα της (ερχεται δηλαδη και λεει "μαμααα, καα" (=μαμα κακα) και τα κανει οταν την αφηνω στο γιογιο. Με τα τσισα βεβαια δεν εχω δει ακομα φως.

Μηπως οντως ειναι ακομα πολυ μικρη για κατι τετοιο? Δεν θελω να την πιεζω, δοκιμαστικα το ξεκινησα αλλα αφου εχει πιασει το μηνυμα για τα κακα γιατι δεν γινεται το ιδιο και με τα τσισα?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...