Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ρε κορίτσια μου, να ρωτήσω;;;

ξεκινήσαμε εκπαίδευση για τουαλέτα δυστυχώς χωρίς αποτελέσματα.

Τις τελευταίες δύο μέρες τα κρατάει κανένα τρίωρο.΄

Σας έτυχε; Πώς το αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις ειμαστε παλι σε φαση κοψιματος. και λεω παλι γιατι πριν απο 3-4 μηνες χαρηκα πως τελικα την κοβουμε αλλα ξαναγυρισαμε...μαλλον παιζει ρολο που βλεπει να αλλαζουμε το μωρο και πισωγυριζει. τωρα ολη μερα σπιτι ειναι με σκετοο βρακακι. λεει θελω γιογιο καθε φορα. αμα παμε ομως εξω παιδοτοπο κλπ ξεχνιεται...κ αναγκαστικα της βαζω πανα βρακακι. της ειπα την αλλη φορα "βλεπεις τη ξαδερφουλα σου που το λεει στη μαμα της? να ρθεις να μου πεις κ εσυ τσισα να παμε". η αληθεια ειναι πως γυρισε πισω σπιτι κ ηταν στεγνη και την εβαλα και τα κανε. το προβλημα ειναι πως δε θελει να τα κανει εξω στο χωμα πχ πουθενα. την αλλη φορα για να την πεισω να κατουρησει στη παραλια γιατι φοβομουν μη κατουρησει τη ψαθα της ειπα πως "κανε τσισα να δεις θα βγει ενα λουλουδακι!!!! "τελικα δεν εκανε καθολου. και μετα απο 2 μερες που εκανε στη παραλια κοιτουσε και ελεγε "τωρα θα βγει λουλουδακι μπλε!!!" τι ψεμματα ειναι αυτα που λεω ρε παιδια!!!! θα σας κρατω ενημερες μιας κ ειμαστε στη φαση μηδεν. ή το κοβουμε ή δεν εχει σχολειο το σεπτεμβρη!!!! και θελει πολυ να παει

 

Γιατί δεν παίρνετε το γιο-γιό μαζί σας όταν βγαίνετε έξω;...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

κι εμενα λιγες οι φορες που κανει τα κακα στο γιογιο.Αυτο με την παραλια με αγχωνει λιγο ..λετε να παρω γιογιο φορητο ε?αχχ..καινουργια μονοπατια

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε παλι σε φαση κοψιματος. και λεω παλι γιατι πριν απο 3-4 μηνες χαρηκα πως τελικα την κοβουμε αλλα ξαναγυρισαμε...μαλλον παιζει ρολο που βλεπει να αλλαζουμε το μωρο και πισωγυριζει. τωρα ολη μερα σπιτι ειναι με σκετοο βρακακι. λεει θελω γιογιο καθε φορα. αμα παμε ομως εξω παιδοτοπο κλπ ξεχνιεται...κ αναγκαστικα της βαζω πανα βρακακι. της ειπα την αλλη φορα "βλεπεις τη ξαδερφουλα σου που το λεει στη μαμα της? να ρθεις να μου πεις κ εσυ τσισα να παμε". η αληθεια ειναι πως γυρισε πισω σπιτι κ ηταν στεγνη και την εβαλα και τα κανε. το προβλημα ειναι πως δε θελει να τα κανει εξω στο χωμα πχ πουθενα. την αλλη φορα για να την πεισω να κατουρησει στη παραλια γιατι φοβομουν μη κατουρησει τη ψαθα της ειπα πως "κανε τσισα να δεις θα βγει ενα λουλουδακι!!!! "τελικα δεν εκανε καθολου. και μετα απο 2 μερες που εκανε στη παραλια κοιτουσε και ελεγε "τωρα θα βγει λουλουδακι μπλε!!!" τι ψεμματα ειναι αυτα που λεω ρε παιδια!!!! θα σας κρατω ενημερες μιας κ ειμαστε στη φαση μηδεν. ή το κοβουμε ή δεν εχει σχολειο το σεπτεμβρη!!!! και θελει πολυ να παει

καλε μην αγχωνεσαι καλα τα πατε! σιγουρα το πισωγυρισμα οφειλεται στο νεο μπεμπε, αλλα θα στρωσει παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα ειχατε δικιο. ο πυρετος οφειλόταν σε μια ιωσούλα και όχι σε αγχος για το κοψιμο της πανας.. ευτυχώς.....προχωραμε την διαδικασία μια καλά μια λιγότερο καλά..

v & a έχω κι εγώ ένα κοριτσάκι 7 μηνών και σκεφτόμουν πως με την μεγάλη ( 2,5 ετών είναι και την αποκαλούμε μεγάλη τώρα) θαέχω το ίδιο πρόβλημα. προς το παρον προχωράμε και ελπίζω να μην έχουμε πισωγυρίσματα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου, τελικά, έκοψε την πάνα λίγο μεγάλος!!! Για την ακρίβεια πριν από κάνα μήνα.

Πέρισυ το καλοκαίρι κάναμε προσπάθειες, στην αρχή πηγαίνανε αρκετά καλά, αλλά μετά στις διακοπές ήμασταν με ξαδελφάκια κλπ, ξεχνιότανε συνέχεια, γυρίσαμε, ξεκινήσαμε παιδικό, δεν γινότανε τίποτα. Το αφήσαμε.

Φέτος, πριν από κάνα 3μηνο ζήτησε στον παιδικό να πηγαίνει τουαλέτα γιατί ζήλεψε από άλλα παιδάκια που πηγαίνανε και ξεκίνησε εκεί. Μίλησα με την παιδοψυχολόγο για την άφιξη του νέου μέλους και μου είπε ότι είναι ανώφελο να κάνω προσπάθεια τώρα για την πάνα.

Παρ' όλα αυτά, το παιδί μου ζήτησε μία μέρα μόνος του να κάνει τσίσα στην τουαλέτα (του είχε δείξει ο πατέρας του πως να κάνει όρθιος). Επίσης, επειδή τον εκστασιάζουν τα καζανάκια, του άρεσε να το τραβάει μετά. Έτσι, ξεκινήσαμε να φοράμε βρακάκι το απόγευμα μετά το σχολείο και να κάνει τσίσα και κακά στην τουαλέτα και στο γιογιό αντίστοιχα. Ατυχήματα πολύ λίγα.

Πριν από δύο εβδομάδες μου ζήτησε να κοιμηθεί με βρακάκι. Έχει κοιμηθεί πολλές μέρες και μόνο ένα ατύχημα είχαμε (είχε φάει καρπούζι πριν κοιμηθεί). Επίσης, αυτές τις ημέρες που πηγαίναμε στο εξοχικό μας, μία ώρα απόσταση, απαίτησε να έρθει με βρακάκι. Πάλι χωρίς πρόβλημα.

Απλά παρατήρησα:

1) Από ότι κατάλαβα όταν έρθει η κατάλληλη ώρα είναι πολύ καλύτερα και πολύ πιο εύκολα και γρήγορα,

2) Θέλει πολύ προσοχή με τα ατυχήματα, γιατί ο καυμένος πολλές φορές μετά μου ζητάει πάνα. Εννοείται δεν τον μαλωνω, του λέω δεν πειράζει κλπ, αλλά δεν τον αφήνω να βάλει πάνα.

Σεντόνι έγραψα, αλλά τελικά το κόψιμο της πάνας σε εμάς εξελίχθηκε ανέλπιστα εύκολα και σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα λίγο αργότερα, αλλά το παιδί να είναι πιο έτοιμο.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε σε καλο δρομο

πολυ καλο θα ελεγα

τα τελευταια βραδυα ξυπναει στεγνη κ παει κανονικα τουαλετα, μπορει να εχουμε καποιο ατυχημα αλλα μονο κ μονο επειδη ξεχνιεται με το παιχνιδι

 

αμην πια μετα απο 3 μηνες κοντευουμε

βεβαια βοηθανε κ στο σταθμο αρκετα , αν κ δημοσιος κ επαιξε μεγαλο ρολο κ αυτο

 

ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ:cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνετε το γιο-γιό μαζί σας όταν βγαίνετε έξω;...

το σαββατο πηγαμε σε γαμο. με φανταζεσαι με το γιογιο παραμασχαλα?

η στη παραλια????:confused::confused::confused::confused::confused:

Λοιπον ,εξελιξεις! εδω και μια βδομαδα τα λεει καθε φορα πριν τα κανει . μια λεει"μαμα το γιογιο" την αλλη "κατουριεμαι" κλπ.

στο γαμο λοιπον ( και καθε φορα που παμε βολτα εξω η κοιμαται) της φορουσα πανα βρακακι.

Ξαφνικα μου λεει: "μαμα γιογιο!!!!!" τσακιστηκαμε, τρεξαμε στη τουαλετα, εκανα τις πατεντες με το χαρτι στη λεκανη οπως εκανε η μαμα μου οταν ημουν μικρη και κρατωντας την την εβαλα και τακανε!!!!

μεγαλη επιτυχια! την κυριακη βγηκαμε πρωτη φορα εξω χωρις πανα βρακακι, και στα goodys την πηγα και εκανε παλι.

Ξυπναει στεγνη παντα και απο μεσημεριανο υπνο και απο βραδυνο. μαλιστα χτες το πρωι με ξυπνησε φωναζοντας "ΘΕΛΩ ΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ"!

το κολπο ειναι να κανει τσισα πριν πεσει το βραδυ και μολις ξυπνησει το πρωι καθως κ καθε φορα που φευγουμε. ε ενταξει και αμα κατσουμε καπου πολλες ωρες και παιζει να τη παω κ ενδιαμεσα μηπως ξεχαστει.

 

ενα ατυχημα ειχαμε μια βδομαδα, κι αυτο γιατι η γιαγια της μιλαγε στο τηλεφωνο και της ελεγε "περιμενε περιμενε"....(μα ειναι δυνατον???!!!!???!!!!) μετα βεβαια εκλαιγε που τα κανε πανω της!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς είμαστε σε φάση κοψίματος... η Δανάη γιατί η Αριάδνη τα έκοψε από το προηγούμενο καλοκαίρι μέσα σε μια εβδομάδα. Δεν ξέρω πως έγινε.

Η μικρή, λοιπόν, είμαστε τώρα έναν μήνα περίπου που "τρέχουμε". Θα κάνει σίγουρα τα κακά στο γιογιο (αυτό το καταφέραμε πλέον) και τα τσισα μόνο αν την βάλω εγώ.

Δεν θα μου πει ποτέ ότι θελω τσίσα.

Μήπως δεν είναι έτοιμο το μωρό και το πιέζω?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν την πιεζεις, απλα στα τσισα τους ειναι λιγο πιο δυσκολο να προλαβουν και ειναι τα τελυεταια που μαθαινουν να λενε. σιγα σιγα θα δειτε οτι θα σας τα λεει.

 

κοριτσια την προηγουμενη εβδομαδα επειδη θα λειπαμε πολλες ωρες σε εξωτερικες δουλειες κ δεν υπηρχε η δυνατοτητα για γιογιο ειπαμε να της βαλουμε πανα. τσπ καποια στιγμη κατουρησε το μαναρακι μου και μετα ολη την ημερα, ενω δεν φορουσε τα εκανε πανω της!!!!! για αυτο και τις καταργησαμε τελειως! τρελο πισωγυρισμα σας λεω για 1 πανα!καλυτερα να κατουρηθει πανω της με το βρακακι παρα αυτο! τσπ ολα καλα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι κορίτσια ενώ συνεχίζουμε να τα πηγαίνουμε περίφημα με τα τσίσα (τα κάνουμε κανονικά στη λεκάνη -με στεφάνι- εδώ και αρκετό καιρό, χωρίς ατυχήματα), με τα κακά έχουμε ένα θέμα... Στην λεκάνη δεν θέλει με τίποτα να τα κάνει, οπότε ή τα κρατάει ή τα κάνει στην πάνα της - αν είμαστε τυχεροί και της έρθουν τα κακά της την ώρα που φοράμε πάνα (της αφήνω την πάνα για κανένα μμισάωρο αφού σηκωθεί από τον ύπνο).

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????????

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαmi, μάλλον έχετε καταφέρει το δύσκολο κομμάτι και κολάτε στο πιο απλό.

Προσπάθησε να δεις την ώρα που κάνει συνήθως κακά της, αν υπάρχει.

Επίσης, μήπως να της έπερνες γκιο γκιο? Φαντάζομαι ότι θέλει περισσότερη ώρα για να κάνει κακά και στην λεκάνη μπορεί να μην βολεύεται. Κάνε καμία δοκιμή με κανένα όμορφο γκιο γκιο και εσένα δίπλα να διαβάζετε κανένα παραμύθι.

Εμείς έτσι κάνουμε.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

:cool::PΕγω θα ελεγα στη mamy οταν θα ειναι να κανει κακα να τη βαλει πρωτα να κανει και τσισα και να κατσει λιγο παραπανω στην λεκανη μηπως της ερθουν και τα δυο μαζι. Σε εμενα παντως κοριτσια ανταμηφθηκαν οι κοποι μου.Μετα απο ενα μηνα πεδαιματος πολλα τσισα στο πατωμα και κακα στο βρακακι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εκανε τσισα στη λεκανη και εχθες και κακα και μαλιστα πηγε μονη της.Ειμαι πολυ χαρουμενη:lol::lol::lol::lol::lol::lol:Πιστευω οτι το καθε παιδι εχει το δικο του τροπο και οτι ιστορια και να ακουσεις διαφερει απο το δικο σου παιδι.ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ8-):cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαστε στη φαση μηδεν. ή το κοβουμε ή δεν εχει σχολειο το σεπτεμβρη!!!! και θελει πολυ να παει

 

Αχ και εγώ αυτό το πρόβλημα έχω..Τον παιδικό..Δεν θα μου τον πάρουν αν δεν κόψει την πάνα και δεν θα έχω τι να τον κάνω τώρα που θα γυρίσω στην δουλειά!!!!Αλλά εμένα...Τ Ι Π Ο Τ Α!!!!Ούτε τσίσα ούτε κακά στο γιο γιο..Το έχει βρεί σαν παιχνίδι και ..μόνο!!!Αποθηκεύει διάφορα εκεί αλλά...όχι αυτά που πρέπει..χαχαχαχα!!!Δοκίμασα να τον αφήσω και χωρίς βρακάκι αλλά...τα κρατάει και με το που του βάζω πάνα...τα αφήνει!!!Το πιο σημαντικό είναι πως δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον να την κόψει!!!Δεν θέλει??Δεν είναι έτοιμος??Δεν προσπαθώ αρκετά??Δεν ξέρω..Δεν θέλω και να τον πιέσω γιατί είναι που είναι μπουνταλάς(το μωρό μου)..δεν θα την κόψει Π Ο Τ Ε!!!!!!!

Mjsrp2.pngGuD6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα παιδάκια την κόβουνε κοντά στα 3 χρόνια από ότι ξέρω. Υπάρχουν και παιδιά που κόβουνε την πάνα από τα 2 χρόνια και άλλα κοντά στα 2 1/2. Είναι ανάλογα το παιδί. Όταν ξυπνάει το πρωί και είναι στεγνό είναι ένα σημάδι ότι είναι καιρός να τα κόψει. Όταν όμως είναι έτοιμο θέλει μια εβδομάδα περίπου. Οι κόρες μου έκοψαν την πάνα κοντά στα 2 1/2 και οι δύο. Η πρώτη σε μία ημέρα γιατί σιχαινόταν τα πάντα και η δευτερη σε μια εβδομάδα. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό οπότε δεν πρέπει να υπάρχει πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη τατη επειδη και εμεις στην αρχη το γιο-γιο το ειχε παιχνιδι πηγαμε στα gambo και την αφησα να διαλεξει το στεφανακι τις λεκανης και το γιο-γιο το καναμε σκαλοπατακι για να ανεβαινει στη λεκανη.Τωρα παει μονη της και ανεβαινει και κακα.(και ειναι 31 μηνων)Θα αλλαξει θα δεις μην πτοησε.:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ραγδαιες εξελιξεις...τεσσερις το πρωι ξυπνησε γιατι κατουριοτανε και με φωναζε να τη βαλω στο γκιογκιο... τα πρωινα ξυπναει στεγνη αν και φοραει πανα βρακακι. νομιζω πως ειμαστε πολυ πολυ καλα ετσι!αααχ μου φευγει ενα βαρος!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εισται παρα πολυ καλα v&a θα ελεγα.Εμενα εχθες ξυπνησε στεγνη αλλα σημερα αλλα σημερα το πρωι το παμπερς ηταν φισκα.Μετα ομως ανεβηκε το ηθικο μου γιατι πηγε μονη της στην τουαλετα και εκανε κακα της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμάδες, και μπαμπαδες

έχω ενα γιο που σε λίγους μήνες γίνεται 3 χρονών.

πως να κόψουμε την πρωινή πάνα;

τα τσισάκια τα λεει αλλά τα κακά με τίποτα. Έχω προσπαθήσει με το καλό, με το θυμό με την απειλή αλλά τίποτα.

Γιογιο δεν θέλει καθισματάκι πάνω στη λεκάνη δεν θέλει δεν ξέρω πως να τον πείσω.

καμιά ιδέα;

εδώ κ δυο μέρες τον πίεσα να καθίσει στη λεκάνη μέχρι να κάνει κ δεν έχει κάνει τίποτα

Ευχαριστώ πολύ.

ΜΘΣΟΒΜ

Link to comment
Share on other sites

Marialenago εγώ στην μικρή μου κόρη της πήρα ένα γιογιό σκυλάκι και πηγαίναμε και το χαιδεύαμε και κάναμε πως το ταίζαμε και μετά από 1 μήνα κάθισε πάνω συνεχίζοντας να το χαιδεύει.

Δεν ξέρω άν όντως βοήθησε αυτό όμως στην αρχή δεν ήθελε με τίποτα να καθήσει πουθενά.

Θέλει πάντως υπομονή. Από την στιγμή που κάθισε στο γιογιό μέσα σε μια εβδομάδα τα έκοψε τελείως και την νύχτα. Το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό.

Link to comment
Share on other sites

marialenago και μενα η κορη μου κανει τσισα και κακα στη λεκανη αλλα η πρωινη της η πανα ειναι παντα γεματη.Δεν την πιεζω γιατι ξερω οτι θα την κοψει μονη της οταν ερθει η ωρα της.(τωρα ειναι 2,5 χρονων)Σιγα-σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου,τον αλλο μηνα κλεινει τα 3.Εχουμε παρει γιογιο το οποιο το εχει μονο για παιχνιδι.Καποια στιγμη που βαλαμε βρακακι κατουρησε τον τοπο και απο τοτε,οποτε μιλαμε για βρακακι κλαει και τσιριζει.Βασιζομουν πολυ στο οτι ειναι καλοκαιρι και θα αναβε ο ποπος του με την πανα αλλα τελικα δεν τον πειραζει.Τι να κανω για να την κοψουμε?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου σε ενα μηνα θα γινει 4 ετων απο χτες εχουμε αρχισει να βαζουμε βρακακι και εκανε τσισα 2 φορες πανω του.ενω πηγαινει στην τουαλετα αλλα δεν κανει τιποτα.τωρα μολις ξυπνησε και του λεω θα βγαλουμε τη πανα να βαλουμε βρακακι και χτυπιεται και ωρυεται.τι να κανω για να τον πεισω?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...