Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έμπειρες μανούλες...τη βοήθειά σας...

 

Και ναι εδώ και μία εβδομάδα βγάλαμε την πάνα (της ημέρας) επιτυχώς.

Είχαμε 1-2 ατυχηματάκια, αλλά γενικά πολύ γρήγορα έμαθε να μου λέει "μαμά, θέλω τσίσα" και να περιμένει για να πάμε στη λεκάνη να τα κάνει.

Αυτό το κομμάτι ήταν πολύ πιό εύκολο απ' ότι περίμενα.

 

Έχουμε όμως ένα θεματάκι με τα κακά μας και εδώ θέλω τη συμβουλή σας.

Έχει καταλάβει ότι και τα κακά τα κάνουμε στη λεκάνη.

Μου λέει: "μαμά κακά", πάμε καθόμαστε στη λεκάνη, σφίγγετεαι λίγο, βλέπει ότι δεν γίνεται τίποτα μάλλον και μου λέει: "όχι μαμά, δεν θέλω. Να κατέβω".

Ούτε στην πάνα κάνει κακά της (την μεσημεριανή και βραδυνή πάνα που φοράμε στον ύπνο).

Μπορεί να μην της έρχεται εκείνη την ώρα. Τι να πω....

Έτσι δεν έχουμε κάνει κακά εδώ και 3 μέρες....

 

Είχατε και εσείς παρόμοια εμπειρία και αν ναι, τι κάνατε;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κ από μένα!

Η μικρ'η μου είναι 2 ετών 9 μηνών κ ξεκινήσαμε διαδικασία εκπαίδευσης.

Το πρόβλημά μου είναι ότι αρνείται.Την προηγούμενη εβδομάδα την πήγαινα σχεδόν κάθε μισή ώρα στο γιογιό, αλλά αν το ξεχνούσα ή το 'αφηνα να δώ πώς θα πάει τα έκανε πάνω της. Τόσο τα τσισακια όσο κ τα κακά. Δε με πειράζει η στίβα ρούχα που μαζεύονται, αλλά γιατί αρνείται τόσο πεισματικά;

 

Όταν βγαίνουμε έξω τι κάνω, της φοραω παμπερς ή όχι; Μια φίλη μου είπε ότι μάλλον δεν είναι έτοιμη ακόμα κ ότι θα πρέπει να της ξαναφορέσω το πάμπερς.

Τι να κάνω; Μήπως την πιέζω πολύ κ αντιδρά;

 

πρεπει να εχεις υποψην σου οτι 2χρονια κ 9 μηνες (οσο ειναι δηλαδη) εχει μαθει τα τσισα κ τα κακα πανε στην πανα. θελει χρονο για να μαθει οτι πρεπει να πηγαινουν στη τουαλετα κ το γιογιο. επισης σιγα σιγα θα της γινει συνηθεια κ θα πηγαινει μονη της. στην αρχη ξεχνιουνται κιολας.

να μην την πιεζειςκ να εχει ατυχηματα μες το προγραμμα ειναι.

εξω καλο θα ηταν να μην φοραει παμπερς.

προσωπικα δεν συμφωνω οτι δεν ειναι ετοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαμαδες αγωνιστριες!:P

Αχ προβλημα εχω και 'γω,και θελω τις προτασεις σας πανω στο θεματακι μου ή την συμβουλη σας.

Ο Γιωργος ειναι 2 1/2 χρ.και 2 μηνων και εχει αρχισει παιδικο σταθμο απο 1 Μαρτιου.Αποφασισα και θεωρησα πως αυτη η περιοδος-εποχη ειναι καταλληλη για κοψουμε την πανα.Εχουμε 10 μερες και το αποτελεσμα ειναι πως αρνειται να παει τουαλετα,και το γιογιο ουτε που θελει να το βλεπει,με αποτελεσμα να τα κανει οπου βρει.Να επισημανω πως δεν το πιεζω και ουτε τον μαλωνω.

Το κουφο της ιστοριας ειναι πως στο σχολειο τον στελνω χωρις πανα,μονο βρακακι φοραει (οπου στο σχολικο δεν τα κανει) και πηγαινει με τη δασκαλα κανονικα στην λεκανη και κανει τσισα!Και επιστρεφει στεγνος...

Πειτε μου τι να πρωτοκανω στο σπιτι?

Να σημειωσω πως ειμαι εγκυος στο δευτερο και τον Σεπτεμβριο γενναω με το καλο!Οποτε εκεινη η περιοδος για μενα θα ειναι λιγο δυσκολη.

Θα χαρω να διαβασω τις γνωμες σας.....

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να τη βάζω σε συγκεκριμένες ώρες να κάνει κακά. Ποτέ δεν είχε σταθερό ωράριο κ εκτός αυτού αρνείται πεισματικά. Τα τσισάκια έχουμε πιο μεγάλη επιτυχία.

Όλο το χειμώνα, σχεδόν από Σεπτέμβρη κ μετά προσπαθώ να τη βάλω στο γιογιο. Όμως επειδή δεν ήθελα να πιεστεί, δεν επέμεινα κ πολύ. Πάντως ξέρει τι κάνουμε στο γιογιο κ στην τουαλέτα.

Σήμερα το μεσημέρι, γυρίσαμε από τον παιδικό κ ήταν να κοιμηθει. Είπα να της βάλω παμπερς, να μη λερωθεί όσο κοιμάται.

"Δεν είμαι μωρό, γιατί έβαλες παμπερς; Θέλω το βρακακι". Έπαθα σοκ!!! Σε 10 λεπτά λέρωσε 2 βρακάκια, από τσίσα κ κακά. Οπότε υπομονή. Πού θα πάει....

Link to comment
Share on other sites

doroula η δασκαλα τι κανει κ πηγαινει? μηπως αρνειται σπιτι λογω του ερχομου το επομενου παιδιου? συχνα πισωγυριζουν κ παιδια που εχουν ηδη μαθει την τουαλετα.

kwtina μαλλον θελει να το διαχειριστει μονη της το θεμα. δεν δοκιμαζεις να την αφησεις καμια βδομαδα χωρις παμπερς, να συνηθισει? θα δεις οι τελικα εχει καποιο προγραμμα στην αναγκη της και ισως κ να θελει λιγο χρονο μεχρι να καταλαβει ποτε της ερχεται και να το προλαβαινει.

να φροντιζεις να εχεις παντα μεσα στο πεδιο ορασης της το γιογιο κ να την ρωτας συχνα αν θελει να παει, αλλα να την αφηνεις αν σου λεει οχι.

και βλεπεις πως θα παει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

protoula μου,μιλησα με τη δασκαλα και μου ειπε πως τον πηγαινει τουαλετα καθε 20' με 30' λεπτα χωρις να τον ρωτησει και απλα αυτος συνεργαζεται.Δεν κανει κατι το ιδιαιτερο.Δηλαδη απο τις 7:30 που ερχεται το σχολικο και τον παιρνει,μπαινει χωρις πανα,φτυανει μετα απο μια ωρα και εκει τον πηγαινει

Σε 'μας εδω στο σπιτι δεν εχει μαθει γιατι αρνειται και ουτε μια φορα εχει κανει τσισα στη λεκανη.Φαντασου πως Δευτερα τον ξεκινησα(πριν 10 μερες)και απο τεταρτη παει χωρις πανα στο σχολειο.Εδω τα κανει οπου του ερθουν λεγοντας ''α τσισα''και ειναι ηδη βρεγμενος.

Τωρα οσον αφορα για τον ερχομο του δευτερου δεν το εχει συνειδητοποιησει και δεν δινει σημασια.Ειμαι σιγουρη γι'αυτο.

Τι μου προτεινεις?Να σου πω πως κανω εγω και ο πατερας του οτι αστεια πραγματα μπορεις να φανταστεις!

Εχω φτιαξει εναν πινακα και του εχω πει με ομορφο τροπο φυσικα,πως καθε φορα που θα πηγαινεις στη λεκανη θα παιρνεις και απο ενα αυτοκολλητο π.χ ενα αστερακι ."Η μεχρι και δωρα.Σε αυτο το παιχνιδι μπηκε και ο μπαμπας και φαντασου πως ο μπαμπας εχει παρει αστερακια και ο Γιωργος κανενα:P

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

αχ! κι εγώ πολύ πονεμένη είμαι...με ανησυχεί πολύ που ο μικρος μου (21 του Φλεβάρη έγινε τριών) δεν λέει να μπει στην διαδικασία του να κόψει την πάνα...και τουαλετάκι έχουμε, αλλά θα έλεγα ότι του είναι απλά αδιάφορο...αν τον βάλω εγώ να κάνει τσίσα, καλώς...αν τον αφήσω όμως, έχω την αίσθηση ότι θα πάει φαντάρος και ακόμα θα φοράει πάνα...με αγχώνει ιδιαίτερα και το γεγονός που άλλα παιδιά το έχουν ήδη κόψει και δεν ξέρω τί να κάνω...το βράδυ πριν κοιμηθεί τον βάζω να κάνει τσίσα και το πρωί ξυπνάει στεγνός...αν όμως δεν τον πάρω χαμπάρι με την μία ότι έχει ξυπνήσει για να τον βάλω να καθησει στο τουαλετάκι, το χάσαμε το παιχνίδι...δεν τον ενδιαφέρει καθόλου βρε παιδάκι μου...καλά..με τα κακάκια, άλλο κακό...μία φορά έκανε στο τουαλετάκι και αυτό γιατί έπεσα διάνα στην ώρα που τα κάνει και τον είχα βάλει ήδη να καθήσει στο τουαλετάκι του...δεν λέει όμως τίποτα για το θέμα...δηλαδή ενώ είναι λαλίστατος κατά τα άλλα, το θέλω τσίσα (πόσο μάλλον κακά), δεν έχει βγει ούτε μία φορά από το στόμα του...βρε τί με το καλό, βρε τί με το άγριο, τίποτα...θεωρώ ότι απλά είναι στην κοσμάρα του το παιδί...βρε και η αδερφή του από κοντά (αυτή τα έκοψε στους 22 μήνες), τίποτα ο δικός μας...πέρα βρέχει...έχω πραγματικά απογοητευτεί...και έχω και τον τέως σύζυγο που μου έχει αναφέρει μια δυο φορές "πότε θα το κόψει το πάμπερς ο μικρός? η μικρή της αδερφής μου που είναι μικρότερη από τον ΓΙώργο, τα έχει ήδη κόψει" και αυτό με αγχώνει, γιατί δυστυχώς από την στιγμή του διαζυγίου, είμαι υπόλογη για το οτιδήποτε αφορά τα παιδιά και ενδεχομένως και το γεγονός ότι ο μικρός δεν είναι ακόμα ανεξάρτητος σε σχέση με την πάνα, οφείλεται κατά τον τέως στο γεγονός ότι εγώ δεν έχω ασχοληθεί...ΒΟΗΘΕΙΑ...

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites

protoula μου,μιλησα με τη δασκαλα και μου ειπε πως τον πηγαινει τουαλετα καθε 20' με 30' λεπτα χωρις να τον ρωτησει και απλα αυτος συνεργαζεται.Δεν κανει κατι το ιδιαιτερο.Δηλαδη απο τις 7:30 που ερχεται το σχολικο και τον παιρνει,μπαινει χωρις πανα,φτυανει μετα απο μια ωρα και εκει τον πηγαινει

Σε 'μας εδω στο σπιτι δεν εχει μαθει γιατι αρνειται και ουτε μια φορα εχει κανει τσισα στη λεκανη.Φαντασου πως Δευτερα τον ξεκινησα(πριν 10 μερες)και απο τεταρτη παει χωρις πανα στο σχολειο.Εδω τα κανει οπου του ερθουν λεγοντας ''α τσισα''και ειναι ηδη βρεγμενος.

Τωρα οσον αφορα για τον ερχομο του δευτερου δεν το εχει συνειδητοποιησει και δεν δινει σημασια.Ειμαι σιγουρη γι'αυτο.

Τι μου προτεινεις?Να σου πω πως κανω εγω και ο πατερας του οτι αστεια πραγματα μπορεις να φανταστεις!

Εχω φτιαξει εναν πινακα και του εχω πει με ομορφο τροπο φυσικα,πως καθε φορα που θα πηγαινεις στη λεκανη θα παιρνεις και απο ενα αυτοκολλητο π.χ ενα αστερακι ."Η μεχρι και δωρα.Σε αυτο το παιχνιδι μπηκε και ο μπαμπας και φαντασου πως ο μπαμπας εχει παρει αστερακια και ο Γιωργος κανενα:P

 

δεν νομιζω οτι χρειαζεται τοση πολλη φασαρια.

απλα ενημερωσε τον οτι σου ειπε Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΟΥ οτι πρεπει να πηγαινει τουαλετα και στο σπιτι σας. θα τον πηγαινεις κι εσυ καθε μιση ωριτσα κ σιγα σιγα σιγα σιγα σιγα θα μαθει. οταν τα κανει εκει θα του λες μπραβο, οταν τα κανει πανω του θα του επαναλαμβανεις οτι πρεπει να πηγαινει τουαλετα.

να τον αφηνεις χωρις πανα. βοηθαει και χωρις βρακακι, γυμνο απο την μεση και κατω. διαβασα αλλες μανουλες που τους βοηθησε αυτο.

καντο για καμια βδομαδα και βλεπουμε.

καλη επιτυχια:D

Link to comment
Share on other sites

αχ! κι εγώ πολύ πονεμένη είμαι...με ανησυχεί πολύ που ο μικρος μου (21 του Φλεβάρη έγινε τριών) δεν λέει να μπει στην διαδικασία του να κόψει την πάνα...και τουαλετάκι έχουμε, αλλά θα έλεγα ότι του είναι απλά αδιάφορο...αν τον βάλω εγώ να κάνει τσίσα, καλώς...αν τον αφήσω όμως, έχω την αίσθηση ότι θα πάει φαντάρος και ακόμα θα φοράει πάνα...με αγχώνει ιδιαίτερα και το γεγονός που άλλα παιδιά το έχουν ήδη κόψει και δεν ξέρω τί να κάνω...το βράδυ πριν κοιμηθεί τον βάζω να κάνει τσίσα και το πρωί ξυπνάει στεγνός...αν όμως δεν τον πάρω χαμπάρι με την μία ότι έχει ξυπνήσει για να τον βάλω να καθησει στο τουαλετάκι, το χάσαμε το παιχνίδι...δεν τον ενδιαφέρει καθόλου βρε παιδάκι μου...καλά..με τα κακάκια, άλλο κακό...μία φορά έκανε στο τουαλετάκι και αυτό γιατί έπεσα διάνα στην ώρα που τα κάνει και τον είχα βάλει ήδη να καθήσει στο τουαλετάκι του...δεν λέει όμως τίποτα για το θέμα...δηλαδή ενώ είναι λαλίστατος κατά τα άλλα, το θέλω τσίσα (πόσο μάλλον κακά), δεν έχει βγει ούτε μία φορά από το στόμα του...βρε τί με το καλό, βρε τί με το άγριο, τίποτα...θεωρώ ότι απλά είναι στην κοσμάρα του το παιδί...βρε και η αδερφή του από κοντά (αυτή τα έκοψε στους 22 μήνες), τίποτα ο δικός μας...πέρα βρέχει...έχω πραγματικά απογοητευτεί...και έχω και τον τέως σύζυγο που μου έχει αναφέρει μια δυο φορές "πότε θα το κόψει το πάμπερς ο μικρός? η μικρή της αδερφής μου που είναι μικρότερη από τον ΓΙώργο, τα έχει ήδη κόψει" και αυτό με αγχώνει, γιατί δυστυχώς από την στιγμή του διαζυγίου, είμαι υπόλογη για το οτιδήποτε αφορά τα παιδιά και ενδεχομένως και το γεγονός ότι ο μικρός δεν είναι ακόμα ανεξάρτητος σε σχέση με την πάνα, οφείλεται κατά τον τέως στο γεγονός ότι εγώ δεν έχω ασχοληθεί...ΒΟΗΘΕΙΑ...

 

κατ' αρχας ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!! καθε παιδι ειναι διαφορετικο και επειδη της ανιψια τους την κοψανε δεν σημαινει οτι θα την κοψει κι ο μικρος σου. ετσι κι αλλιως τα αγορακια αργουν περισσοτερο απο τα κοριτσια.

προτεινω να αρχισεις να τον πηγαινεις εσυ στην τουαλετα η το γιογιο χωρις να σου τα λεει. στην αρχη ανα μιση με μια ωρα πρεπει να τον πηγαινεις ασχετα με το αν θα κανει η οχι. να τον αφησεις χωρις πανα για να ερθει σε επαφη με την αναγκη του. στην αρχη θα εχεις ατυχηματα οπλισου με υπομονη.

χωρις πιεση ,αλλα απλα με δικη σου υπενθυμιση θα δεις οτι αν περασουν καμια 2 βδομαδες θα αρχισει να το ζηταει μονος του.

 

καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

protoula δεν φοραει πανα εδω και 15 μερες,μονο οταν κοιμαται ή οταν βγαινουμε! Γυμνο απο τη μεση και κατω δοκιμασαμε,εκατσε λιγο,αλλα δεν θελει χωρις το βρακακι του,το θελει απεγνωσμενα!

Επειδη διπλα μας μενει η φιλη του που ειναι 3 χρονων και τα εκοψε και αυτη αυτες τις ημερες, παιζουν μαζι και γενικως ως μεγαλυτερη τη μιμειται,οπότε τι εκανα?οταν παμε στην αυλη της για να παιξουν παιρνω και το γιογιο εκει.Οταν η Δαναη θελει τσισα,ζηταει απο τη μαμα της το γιογιο και ετσι μου το ζηταει και αυτος,και κανουν μαζι!Εχει πολυ πλακα! Αυτο εχει συμβει 3 φορες μεχρι και εστω και ετσι ειναι ενα βημα!

Για να δουμε.....αρχιζω να τα βλεπω αισιοδοξα τα πραγματα!

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου....

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια χρειαζομαι κι εγω βοηθεια. Ειναι η πρωτη φορα που δεν ξερω τι να κανω με το παιδι μου. Τον Ιουνιο που ηταν 2μιση, ξεκινησα τη διαδικασια εκπαιδευσης με θεαματικα αποτελεσματα. Του ειχα αγορασει καποια αυτοκολλητα επιβραβευσης που κολλαγαμε μετα απο καθε "επιτυχια" και σε μια εβδομαδα μεσα ειχαμε πεταξει την πανα τελειως. Το Σεπτεμβρη τον γραφω πρωτη φορα παιδικο σταθμο και 1 μηνα μετα ξεκιναει το μαρτυριο. Αρχισε σιγα - σιγα, ωσπου καθιερωθηκε παλι η πανα στον υπνο. Και μεσημερι και βραδυ. Να σημειωσω δε, οτι με το συγκεκριμενο σταθμο ειχα γενικως προβλημα και στη συμπεριφορα του παιδιου και τα χριστουγεννα τον πηγα σε αλλο. Το θεμα ειναι οτι ολα τα προβληματα που μας ειχε δημιουργησει εκεινο το σχολειο λυθηκαν περαν αυτου. Προσπαθησα και περισυ το καλοκαιρι χωρις κανενα αποτελεσμα. Ειναι πια 4μιση χρονων και δεν βλεπω καμμια βελτιωση. Σαν να εχει βολευτει με αυτη τη κατασταση κι εγω απο τη μερια μου δεν θελω να τον πιεσω. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; HELP!!!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

αντε doroula αυτες ειναι ευχαριστες ειδησεις!!!!!!!!!!!!!ετσι ετσι!

 

kornilia προσωπικα θα δοκιμαζα να τον αφηνω να κοιμαται χωρις πανα κ καποια στιγμη πιστευω θα το σταματουσε. λες ομως οτι του ειχε δημιουργησει κι αλλα προβληματα το σχολειο οποτε ισως θα ταν καλο να παρεις την συμβουλη παιδοψυχολογου για να μην στρεσαριστει χωρις λογο το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

kornilia προσωπικα θα δοκιμαζα να τον αφηνω να κοιμαται χωρις πανα κ καποια στιγμη πιστευω θα το σταματουσε. λες ομως οτι του ειχε δημιουργησει κι αλλα προβληματα το σχολειο οποτε ισως θα ταν καλο να παρεις την συμβουλη παιδοψυχολογου για να μην στρεσαριστει χωρις λογο το παιδι.

 

το εχω δοκιμασει και περισυ και φετος το καλοκαιρι, αλλα εχω βαρεθει να πλενω σεντονια, ρουχα και να απολυμαινω το στρωμα με τον ατμοκαθαριστη συνεχεια. οσο για το παιδοψυχολογο ειναι κατι που σκεφτομαστε κι εμεις με τον αντρα μου τωρα τελευταια και μαλλον εκει θα καταληξουμε, γιατι ειναι η τελευταια μας ελπιδα. απλα ελεγα μηπως υπηρχε καμμια μανουλα με αναλογη εμπειρια που θα μπορουσε να μου δωσει καμμια ιδεα.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με τα κακά της...

 

Τα τσίσα τα μάθαμε μια χαρά...σε κανά δυό μέρες πήγαινε κατ' ευθείαν στην τουαλέτα.

Με τα κακά όμως μεγάλο πρόβλημα!!!!

 

Δεν θέλει να πάει στην τουαλέτα, δεν θέλει ούτε γιογιό και δεν θέλει να τα κάνει έστω πάνω της. Με κοιτάει το κακόμοιρο με απορία σαν να μου λέει: "μαμά θέλω κακά...τι να κάνω;"

Και δημιουργείται ένας πανικός εκείνη την ώρα..."να σε πάω παιδί μου στη λεκάνη;" --- "όχι όχι δεν θέλω" -- "να φέρω το γιογιό;" -- "όχι όχι δεν θέλω" ......ώσπου στο τέλος μάλλον θα της φύγει η ανάγκη και δεν θα κάνει τίποτα.

 

Καμμία μανούλα δεν έχει αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα;

Τι να κάνω;

 

HELP !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αγαπητή mami εχω απίστευτο πρόβλημα με τα κακά. θέλει αποκλειστικά να τα κάνει στην πάνα και όρθια. Με τα τσίσα κανένα πρόβλημα απο την αρχή, ούτε το βράδυ. Ξυπνάει μόνη της και μου λέει μανούλα τσίσα, κυρία απο την αρχή. Με τα κακά φοβάται απο ότι μου λέει οτι θα πονέσει στην τουαλέτα και παρά τις απεγνωσμένες μου προσπάθειες σε καθημερινή βάση, τίποτα. Καθόμαστε στην λεκάνη, τι παραμύθια διαβάζουμε, τι ζωγραφιές κάνουμε, τι τραγουδάκια λέμε, τι πλύση εγκεφάλου της κάνω οτι τώρα είναι μεγάλο παιδάκι και δεν πρέπει να φοράει πάνα τίποτα...... Η παιδίατρός μου λέει οτι είναι καθαρά ψυχολογικό και να χρησιμοποιήσω duphalac γιατί αλλιώς δεν θα καταφέρω τίποτα. Εγώ προσπάθώ ακόμα αλλά τίποτα. Τα κρατάει 2-3 μέρες και μετά αναγκάζομαι να της δώσω πάνα γιατί φτάνουμε στο απροχώρητο και μου κάνει κακά με αιματάκι. Το λυπάμαι το ταλαίπωρο, τελικά θα αναγκαστώ να της δώσω duphalac δεν έχω άλλη λύση, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

* αχ και εγώ μια από τα ιδία , δεν την νοιάζει καθόλου αν είναι λερωμένη η όχι είναι και πεισματάρα και δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω … για να μπορέσουμε να πάμε στο μπάνιο πια …… τέλος Αύγουστου θα κλίσει τα 3 …νομίζω ότι είναι αρκετά μεγάλη ουφ

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Το Σαβαβτο ξεκινησανε τα διδυμακια μου (2 ετων και 2 μηνων )την εκπαιδευση να κανουμε τα τσισα στο γιο γιο

Οκ οποτε τα βαζω κανουν ........τσισακια στο γιογιο αλλα μετα ξανα βαζουμε πανα

Πως θα μαθουν να μου το ζητανε απο μονα τους ?

Τι θα πρεπει να κανω ?

 

ΗΕLP τΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα τα μηνύματα αλλά σήμερα θα πάω να πάρω γιογιό για να την κόψουμε σιγά σιγα.είναι 13 μηνών....δεν θέλω να έχει το κωλοπλαστικό στο πωπουδάκι της ταλαιπωρείτε νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη! για να μαθουν να το ζητανε μονα τους θα περασουν καμια 2 βδομαδες. καλο θα ηταν να τα εχεις χωρις πανα.

 

supermom ισως αν παει την πρωτη φορα τουαλετα με το φαρμακο, μετα να δει οτι δεν ποναει κ να το παρει πιο ελαφρια και να τα κανει μετα απο μονη της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο 25/05 όλα κυλούσαν τέλεια και ξαφνικά εχτές μάλλον απο υπερβολική υπερένταση και χαρά απο ότι κατάλαβα η μικρούλα μας κατούρησε.;)Αντέ τώρα νυχτιάτικα να αλλάξεις σεντονάκια να καθαρίσεις την μικρή και το χειρότερο απο όλα αυτά είναι ότι πρέπει να περάσει κανα τρίωρο για να ξανακοιμηθεί όπότε πάλι ενα άυπνο βράδυ.Ετσι :cool:κυκλοφορώ πάλι σήμερα.Κρίμα και τα πηγαίναμε τόσο καλά είχα να το κάνω πόσο ανώδυνα και γρήγορα βγάλαμε την νυχτερινή πάνα.:?Ευελπιστώ σε καλύτερες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μας!

Έχουμε μια εβδομάδα περίπου που το πρωϊ κοιμισμένο σχεδόν τον βάζω στο γιογιό και κάνει τσίσα! εχτές τον έβαλα και το βράδυ πριν τον ύπνο και έκανε πάλι! Ωστόσο πάνα του φοράω ακόμα. Τα κακά όταν τα κάνει στην πάνα του μου τα λέει, ακόμα δεν τα έχει κάνει στο γιο γιό.

Αν δεν είχαμε τον παιδικό σταθμό πιστεύω ότι θα κόβαμε την πάνα αλλά τώρα δεν ξέρω πως να το χειριστώ και εγώ. Τι να κάνω; να τον έχω όταν είμαι στο σπίτι χωρίς πάνα και στον παιδικό να φοράει; θα μπερδεύεται ο καημένος. Εκεί εκπαίδευση δεν κάνουν. φφφφ δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο 25/05 όλα κυλούσαν τέλεια και ξαφνικά εχτές μάλλον απο υπερβολική υπερένταση και χαρά απο ότι κατάλαβα η μικρούλα μας κατούρησε.;)Αντέ τώρα νυχτιάτικα να αλλάξεις σεντονάκια να καθαρίσεις την μικρή και το χειρότερο απο όλα αυτά είναι ότι πρέπει να περάσει κανα τρίωρο για να ξανακοιμηθεί όπότε πάλι ενα άυπνο βράδυ.Ετσι :cool:κυκλοφορώ πάλι σήμερα.Κρίμα και τα πηγαίναμε τόσο καλά είχα να το κάνω πόσο ανώδυνα και γρήγορα βγάλαμε την νυχτερινή πάνα.:?Ευελπιστώ σε καλύτερες μέρες.

 

Έλα βρε Ειρήνη μια χαρά τα πάτε, ένα ¨ατυχηματάκι¨ είχατε. Τέτοια θα έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν ξέρω κ εγώ τι να κάνω..Πώς να ξεκινήσω??Είναι 26 μηνών, προχθές της πήρα το γιογιό που είχαμε συμφωνήσει, έκατσε λίγο για να δει πως είναι...και μόλις της ήρθαν τα κακά φωναζε"μια πάνα, μια πάνα!!"

και τώρα ούτε να κάτσει δεν θέλει...βεβαια στον σταθμό θα με βοηθήσουν μου είπανε, αλλά σπίτι πως να το χειριστώ?να την αφήνω με βρακάκια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...