Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα και απο εμενα κοριτσια,να σας ρωτησω εσεις που ειστε μεσα στο θεμα για τα καλα.ο μικρος μου ειναι 21 1/2 μηνων και σκεφτομαι να κανω σιγα σιγα μια κινηση για να ελευθερωθουμε τωρα το καλοκαιρι απο τη πανα.σκεφτομαι οτι ειναι ευκαιρια επειδη εχει αρχισει και οταν θελει να κανει κακακια καθεται ακινητος πισω απο τη τραπεζαρια και μετα ερχεται και προσπαθει να βγαλει το παντελονι του για να τον αλλαξω.;)

εμενα ομως μου φαινεται βουνο η διαδιακασια λες και θα του μαθω να κανει μουσακα.:P

πως να ξεκινησω ,πως να του το εξηγησω;

ειμαι τελειως εκτος θεματος σας λεω δεν εχω ιδεα ουτε τι ειναι φορητο γιο-γιο,ουτε καν που υπαρχουν αυτα τα εκπαιδευτικα βρακακια.

για δωστε μου και εμενα τις πολυτιμες συμβουλες σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια. Αρχισαμε προχθες την εκπαιδευση με τον γιο μου. Χθες πηγαμε παιδικη χαρα και βαλαμε πανα, και εκανε κακα κατα τη διαρκεια αυτου του 2ωρου που ειμασταν εξω και τη φορουσε.

Σημερα ειμαι προβληματισμενη γιατι δεν ξερω πως να χειριστω τις εξοδους. Παρατηρησα οτι οταν φοραει εσωρουχο μεσα στο σπιτι τα κανει πανω του, ενω ετρεχε στο γιογιο οσο τον ειχα γυμνο. Τι κανουμε λοιπον? Τα αφηνουμε χωρις πανα και για την παιδικη χαρα και κουβαλαμε αλλαξιες και δευτερα παπουτσια και γιογιο μαζι? Δε μου΄χει τυχει ποτε να δω τετοιο σκηνικο εξω.

Ταρα μου , εγω απο τη μερα που του εβγαλα την πανα δεν την ξαναβαλα ουτε εκτος σπιτιου με οτι συνεπειες μπορει να εχει . Επισης μην περιμενεις να σου τα πει , προσπαθησε να τον πηγαινεις εσυ στην τουαλετα για να κανει τσισα , απλως να του το υπενθυμιζεις συχνα . Αλλα θα ελεγα οχι πανες εκτος σπιτιου , γιατι περνει λαθος μυνημα , ειδες και εσυ περιμενε να τα κανει το βραδυ στην πανα , αμα δεν εχει την εναλλακτικη σιγουρα θα τα κανει στο σπιτι ή σε καποια τουαλετα ,επειτα να περιμενεις και καποια δυσκοιλιοτητα στην αρχη , αλλα προσοχη μην του ξαναβαλεις πανα , καλυτερα να τον ανακουφισεις με καποιο κλισμα ή με λιγο ντουφαλακ ή με διατροφη και να καθεσε ωρες μαζι του στην τουαλετα αλλα μην γυρησετε πισω και του δωσεις την ευκολη λυση .Στα λεω ολα αυτα γιατι πιασανε σε μας .

Link to comment
Share on other sites

Ταρα μου , εγω απο τη μερα που του εβγαλα την πανα δεν την ξαναβαλα ουτε εκτος σπιτιου με οτι συνεπειες μπορει να εχει . Επισης μην περιμενεις να σου τα πει , προσπαθησε να τον πηγαινεις εσυ στην τουαλετα για να κανει τσισα , απλως να του το υπενθυμιζεις συχνα . Αλλα θα ελεγα οχι πανες εκτος σπιτιου , γιατι περνει λαθος μυνημα , ειδες και εσυ περιμενε να τα κανει το βραδυ στην πανα , αμα δεν εχει την εναλλακτικη σιγουρα θα τα κανει στο σπιτι ή σε καποια τουαλετα ,επειτα να περιμενεις και καποια δυσκοιλιοτητα στην αρχη , αλλα προσοχη μην του ξαναβαλεις πανα , καλυτερα να τον ανακουφισεις με καποιο κλισμα ή με λιγο ντουφαλακ ή με διατροφη και να καθεσε ωρες μαζι του στην τουαλετα αλλα μην γυρησετε πισω και του δωσεις την ευκολη λυση .Στα λεω ολα αυτα γιατι πιασανε σε μας .

 

Εχεις δικιο. Μετα απο 4 μονο ημερες που ξεκινησαμε, χθες πηγαμε σε μακρινη παιδικη χαρα και δεν ειχαμε ατυχημα! Επισης κοιμηθηκε το μεσημερι χωρις πανα! Και στο δρομο που ειμασταν στο αυτοκινητο, μου ειπε οτι ηθελε τσισα, και κρατηθηκε μεχρι που φτασαμε σπιτι!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα κοριτσια,να σας ρωτησω εσεις που ειστε μεσα στο θεμα για τα καλα.ο μικρος μου ειναι 21 1/2 μηνων και σκεφτομαι να κανω σιγα σιγα μια κινηση για να ελευθερωθουμε τωρα το καλοκαιρι απο τη πανα.σκεφτομαι οτι ειναι ευκαιρια επειδη εχει αρχισει και οταν θελει να κανει κακακια καθεται ακινητος πισω απο τη τραπεζαρια και μετα ερχεται και προσπαθει να βγαλει το παντελονι του για να τον αλλαξω.;)

εμενα ομως μου φαινεται βουνο η διαδιακασια λες και θα του μαθω να κανει μουσακα.:P

πως να ξεκινησω ,πως να του το εξηγησω;

ειμαι τελειως εκτος θεματος σας λεω δεν εχω ιδεα ουτε τι ειναι φορητο γιο-γιο,ουτε καν που υπαρχουν αυτα τα εκπαιδευτικα βρακακια.

για δωστε μου και εμενα τις πολυτιμες συμβουλες σας.

 

Τιγράκη το παιδί εχει καταλάβει τι κάνει :wink:ζήτα απο το σταθμό να σε βοηθήσουν και ξεκίνα και εσύ στο σπίτι .Το ΣΚ.μην του βγάλεις την πάνα αλλά πήγαινε τον καθε μισή ωρίτσα στην λεκάνη για τσίσάκια ή οταν τον βλέπεις ότι ετοιμάζεται για κακάκια τρέξε.Για εμένα καλύτερα κατευθείαν στην λεκάνη γιατί μετά ίσως χρειαστεί και πάλι εκπαίδευση απο το γιογίο στην λεκάνη http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100403&itmid=1257293. κάτι τέτοιο θα βοηθήσει γιατί θα ανεβαίνει και μόνος του.Κάποια στιγμή θα συντονιστείτε και θα τον προλαβαίνεις πριν κατουρήσει και κάνει κακάκια ε μετά θα το δεί σαν παιχνίδι θα του φωνάζεις και θα γέλας πολύ όταν τα καταφέρνετε και τα κάνετε στην τουαλέτα και όχι στην πάνα και βουαλά σε λιγάκι bye bye Πάνα.

Link to comment
Share on other sites

Τιγράκη το παιδί εχει καταλάβει τι κάνει :wink:ζήτα απο το σταθμό να σε βοηθήσουν και ξεκίνα και εσύ στο σπίτι .Το ΣΚ.μην του βγάλεις την πάνα αλλά πήγαινε τον καθε μισή ωρίτσα στην λεκάνη για τσίσάκια ή οταν τον βλέπεις ότι ετοιμάζεται για κακάκια τρέξε.Για εμένα καλύτερα κατευθείαν στην λεκάνη γιατί μετά ίσως χρειαστεί και πάλι εκπαίδευση απο το γιογίο στην λεκάνη http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100403&itmid=1257293. κάτι τέτοιο θα βοηθήσει γιατί θα ανεβαίνει και μόνος του.Κάποια στιγμή θα συντονιστείτε και θα τον προλαβαίνεις πριν κατουρήσει και κάνει κακάκια ε μετά θα το δεί σαν παιχνίδι θα του φωνάζεις και θα γέλας πολύ όταν τα καταφέρνετε και τα κάνετε στην τουαλέτα και όχι στην πάνα και βουαλά σε λιγάκι bye bye Πάνα.

 

σε ευχαριστω πολυ,χτες πηγαμε στη τουαλετα και του συστησα τη κα.Λεκανη και το κο.Καζανακι :P:p:p μπορει να πατησε και 10φορες το καζανακι ειχε πολυ γελιο.

εσυ αυτο εχεις παρει και σας βολεψε;

τα εκπαιδευτικα βρακακια απο που τα προμηθευονται;και τι ειναι το φορητο γιο-γιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τι ειναι το φορητο γιο-γιο;

 

Ειναι μικρο γιογιο που διπλωνει και χωραει και σε τσαντα. Παντως χθες δεν κρατησε το βαρος του γιου μου (17 κιλα), και εκανε τσισα ορθιος στην παιδικη χαρα.

 

Ωραια τελεια , αρα σας τελειωσε η πανα , ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑΑ αντε και στο 2ο τωρα χαχαχαχα,

 

Ευχαριστω!:lol:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παρτε κουραγιο κ ξεκινηστε ολες τωρα που ειναι καλοκαιρι!

η δικια μου απο αυτη την εβδομαδα ειναι χωρις πανες!!!!!!!!!

 

μην περιμενετε να το θυμουνται μονα τους η ακομα κ να πηγαινουν μονα τους. πρεπει εμεις να τους το θυμιζουμε! και μην ξεχνατε οτι ολη η διαδικασια του γιογιο μπορει να κρατησει ακομα κ 1 χρονο μεχρι να ειναι τελειως αυτονομο το παιδι κ να πηγαινει μονο του οταν θελει την αναγκη του.

μην ξεχναμε οτι ειναι μωρα και οχι μεγαλα παιδακια.

1410368au83pgub4e.gif

σε ολες τις συναγωνιστριες!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμείς ξεκινησαμε 3 μέρες να προσπαθούμε να τα κάνουμε στο γιογιο! ερώτηση στις παλιές!! το μεσημέρι να τον βάζω πάνα η όχι ακομα?

όταν τα κάνει πάνω του τον μαλωνουμε η οχι?

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

ποτε μην τον μαλωσεις. αφοτου εχει μαθει το γιογιο, αν εχει καποιο ατυχημα μπορεις να του πεις οτι θα επρεπε να κατσει στο γιογιο, αλλα οχι με ασχημο τροπο.

την ωρα που κοιμαται κανει τσισα του? αν ναι, μην την βγαλεις ακομα περιμενε λιγες μερες.

μην ξεχνας οτι πρεπει να τον βαζεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα

καλη αρχη! κ πολλη υπομονη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ,χτες πηγαμε στη τουαλετα και του συστησα τη κα.Λεκανη και το κο.Καζανακι :P:p:p μπορει να πατησε και 10φορες το καζανακι ειχε πολυ γελιο.

εσυ αυτο εχεις παρει και σας βολεψε;

τα εκπαιδευτικα βρακακια απο που τα προμηθευονται;και τι ειναι το φορητο γιο-γιο;

 

Αυτό ειναι Τιγράκη http://popelix.blogspot.com/2008_07_01_archive.html απο εκει που το πηρα βρήκα και τα εκπαιδευτικά βρακάκια σε πακέτο των τριων .Α μια κοπέλια πριν μερικες μέρες μου είχε δείξει εδω μέσα κάποια πιο όμορφα απο το internet δες τα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρο γιογιο που διπλωνει και χωραει και σε τσαντα. Παντως χθες δεν κρατησε το βαρος του γιου μου (17 κιλα), και εκανε τσισα ορθιος στην παιδικη χαρα.

 

Ενταξει δεν είναι και καθόλου ενισχυμένο το πλαστικό το καταλαβαίνω απλά όταν το στήνεις πρέπει να το πατάς καλά εσύ να στέκονται ψιλοανοιχτά τα πόδια ,η μαμά μου κάποια φορά στην μικρή δεν το είχε καλοπατήσει και της έπιασε τα χεράκια επειδή δίπλωσε και η μικρή στην προσπάθεια να κρατηθεί ..:-(:-(

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα κοριτσια,να σας ρωτησω εσεις που ειστε μεσα στο θεμα για τα καλα.ο μικρος μου ειναι 21 1/2 μηνων και σκεφτομαι να κανω σιγα σιγα μια κινηση για να ελευθερωθουμε τωρα το καλοκαιρι απο τη πανα.σκεφτομαι οτι ειναι ευκαιρια επειδη εχει αρχισει και οταν θελει να κανει κακακια καθεται ακινητος πισω απο τη τραπεζαρια και μετα ερχεται και προσπαθει να βγαλει το παντελονι του για να τον αλλαξω.;)

εμενα ομως μου φαινεται βουνο η διαδιακασια λες και θα του μαθω να κανει μουσακα.:P

πως να ξεκινησω ,πως να του το εξηγησω;

ειμαι τελειως εκτος θεματος σας λεω δεν εχω ιδεα ουτε τι ειναι φορητο γιο-γιο,ουτε καν που υπαρχουν αυτα τα εκπαιδευτικα βρακακια.

για δωστε μου και εμενα τις πολυτιμες συμβουλες σας.[/quote

 

συμπεθερουλα και εμεις μια απο τα ιδια..ολες επενδυουμε στο καλοκαιρακι.Εμας παντως η μικρη μας κατα το Φλεβαρη ειχε κανει μια εκπληκτικη αρχη και εκανε επι ενα μηνα μονο στη λεκανη.Και εκει που ειπα εχω το παιδι θαυμα-αφου ηταν μολις 18 μηνων περιπου-μετα ΤΙΠΟΤΑ>τωρα καθε φορα που τη ρωταω μου λεει οχι λετανη, οχι λετανη!! μονο για τα τσισα καθεται και οχι παντα.μαλλον θελει και αλλο χρονο...δε θελω να την ζορισω, αλλα θελω ωσπου να φυγει το καλοκαιρι να φυγει η πανα αφου θα εχουμε και το μωρακι μας με το καλο το Σεπτεμβρη!!!το γιο γιο παντως βρισκω δεν εχει καμια λογικη, αφου το παιδι πρεπει να μαθει στη λεκανη, αυτη ειναι ο τελικος στοχος....για να δουμε...ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕς!!!

Link to comment
Share on other sites

ποτε μην τον μαλωσεις. αφοτου εχει μαθει το γιογιο, αν εχει καποιο ατυχημα μπορεις να του πεις οτι θα επρεπε να κατσει στο γιογιο, αλλα οχι με ασχημο τροπο.

την ωρα που κοιμαται κανει τσισα του? αν ναι, μην την βγαλεις ακομα περιμενε λιγες μερες.

μην ξεχνας οτι πρεπει να τον βαζεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα

καλη αρχη! κ πολλη υπομονη!

 

 

να είσαι καλά!αν και μας φένονται βουνό το να το κόψει!στο αυτοκίνητο τι κάνετε?πάνα?η όχι?

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας. Ο μικρός εδω και λίγο καιρό ξυπνάει με στεγνή πάνα. Εχω κάνει κίνηση να τον βάλω στο γιόγιό αλλα έβλεπα οτι καθόταν λίγο και μετά σηκωνόταν οπότε σταματούσα την διαδικασία γιατί έβλεπα ότι δεν ήταν έτοιμος και δεν είχα σκοπό να τον πιέσω. Φυσικά τον πάιρνω στην τουαλέτα μαζί μου να βλέπει την διαδιασία και το γιογιό το έχω δίπλα από την λεκάνη πάντα για να το βλέπει έστω.

Εχτές λοιπόν γυρνώντας από τον σταθμό τον αλλάζει ο άντρας μου και μετά από 2-3 περίπου τον ξαναλλάζω και βλέπω στεγνή την πάνα. Το βράδυ πριν κοιμηθεί τα ίδια. Ανυσήχησα να σας πω την αλήθεια. Το πρωϊ μολις τον ξύπνησα πάω να τον αλλάξω τα ίδια!λέω δεν τον βάζω στο γιο γιο; του ανοίγω και την βρύση και έκανε τσίσα!! τον φίλησα και τον επιβραβευσα φυσικά! λέω να ξεκινήσω από σήμεα την διαδικασία αλλά έχω πρόβλημα με τον σταθμό. Οι παιδαγωγοί μου έχουν πέι ότι δεν κάνουν εκπάιδευση για την τουαλέτα και δεν ξέρω τι να κάνω. Έλεγα να ξεκινήσουμε τον Αύγουστο που θα τον έχω στο σπίτι αλλά νομίζω ότι μου δέιχνει ότι δεν θέλει μάλλον την πάνα. Τι να κάνω; φοβάμαι μήπως δεν κάνει τσίσα του καθόλου. Πέρασε και μια ουρολοίμωξη πριν καμια 15αριά μέρες οπότε καταλαβαίνετε δεν θέλω να επιβαρυνθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να είσαι καλά!αν και μας φένονται βουνό το να το κόψει!στο αυτοκίνητο τι κάνετε?πάνα?η όχι?

 

μια χαρα θα το ανεβειτε το βουνο, ειμαι σιγουρη!

γρηγορα στην κορυφη θα φτασετε, χιχι!

 

λοιπον εμεις επειδη ειχαμε υφασματινες πανες, στο αυτοκινητο τις φοραμε χωρις το απεξω βρακακι, αλλα δεν κανει απολυτως τιποτα!

αν ειναι κοντινη η αποσταση μπορεις να μην του βαλεις καθολου, εφοσον εχεις δει οτι κρατιεται λιγη ωρα. μπορεις να το βαζεις να τα κανει πρωτα κ μετα να φευγετε εφοσον προλαβαινεις.

αλλιως αν εχεις το εκπαιδευτικο βρακακι θα κανει μια χαρα την δουλεια του.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας. Ο μικρός εδω και λίγο καιρό ξυπνάει με στεγνή πάνα. Εχω κάνει κίνηση να τον βάλω στο γιόγιό αλλα έβλεπα οτι καθόταν λίγο και μετά σηκωνόταν οπότε σταματούσα την διαδικασία γιατί έβλεπα ότι δεν ήταν έτοιμος και δεν είχα σκοπό να τον πιέσω. Φυσικά τον πάιρνω στην τουαλέτα μαζί μου να βλέπει την διαδιασία και το γιογιό το έχω δίπλα από την λεκάνη πάντα για να το βλέπει έστω.

Εχτές λοιπόν γυρνώντας από τον σταθμό τον αλλάζει ο άντρας μου και μετά από 2-3 περίπου τον ξαναλλάζω και βλέπω στεγνή την πάνα. Το βράδυ πριν κοιμηθεί τα ίδια. Ανυσήχησα να σας πω την αλήθεια. Το πρωϊ μολις τον ξύπνησα πάω να τον αλλάξω τα ίδια!λέω δεν τον βάζω στο γιο γιο; του ανοίγω και την βρύση και έκανε τσίσα!! τον φίλησα και τον επιβραβευσα φυσικά! λέω να ξεκινήσω από σήμεα την διαδικασία αλλά έχω πρόβλημα με τον σταθμό. Οι παιδαγωγοί μου έχουν πέι ότι δεν κάνουν εκπάιδευση για την τουαλέτα και δεν ξέρω τι να κάνω. Έλεγα να ξεκινήσουμε τον Αύγουστο που θα τον έχω στο σπίτι αλλά νομίζω ότι μου δέιχνει ότι δεν θέλει μάλλον την πάνα. Τι να κάνω; φοβάμαι μήπως δεν κάνει τσίσα του καθόλου. Πέρασε και μια ουρολοίμωξη πριν καμια 15αριά μέρες οπότε καταλαβαίνετε δεν θέλω να επιβαρυνθεί.

 

ξεκινα αμεσως το γιογιο για να ανακουφιζεται και το παιδακι σου. απο οτι δειχνει ειναι παραπανω απο ετοιμος! επισης απο την στιγμη που εχει περασει ουρολοιμωξη ειναι σημαντικο να τα κανει συχνα, για να μην ξαναμολυνθει.

στον σταθμο μπορεις να τους πεις οτι σου ειπε ο παιδιατρος να ξεκινησεις γιογιο λογω της ουρολοιμωξης. αν δεν συνεργαστουν κανε το τουλαχιστον στο σπιτι και τον αυγουστο τον μαθαινεις ολοκληρωτικα.

δεν καταλαβαινω ομως για ποιο λογο στο αρνουνται στον παιδικο. δηλαδη του χρονου δεν θα τον αφηνουν να τα κανει στο γιογιο?:shock:

Link to comment
Share on other sites

επισης ηθελα να αναφερω οτι στην αρχη για να καθονται τα μωρακια μας στο γιογιο πρεπει να απασχολουνται. για παραδειγμα η μικρη μου για να κανει κακα της θελει να καθεται στο γιογιο κ να της παιζω με τα κουκλακια της κανα 5λεπτο. αν και σημερα μου το ζητησε μονη της στο ξαφνικο την ωρα που μιλουσα στο τηλεφωνο κ μολις την εβαλα τα εκανε κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

η δικημου αποψη, χωρις να λεω οτι ειναι η σωστη, ειναι οτι το παιδι φαινετε οτι ειτοιμο απο την βραδυνη πανα...εμενα η μια μικρη μου, πρωτα εκοψε την βραδυνη, κ μετα προχωρησα στην πρωινη..εννοειτε οτι το πρωι την πηγαινα τουαλετα κατα διαστηματα

Link to comment
Share on other sites

εμενα την εκοψε μονος του στα 3του...εβλεπε εμας που πηγαιναμε τους μεγαλους και τα καταφερε μονος του!!εχει μια περιεργη ανεξαρτησια και μ αρεσει στον χαρακτηρα του αυτο!!!δεν δυσκολευτικα καθολου η μαλλον δεν ασχοληθηκα καθολου!!

Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΩΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ:!::wink:

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου είναι 18 μηνών, ενώ τα καταλαβαίνει όλα δεν πολυμιλάει, λέει κάποια πράγματα αλλά όχι κακά ή τσίσα αλλά αν του πω όταν κάνει κακά "τι κάνεις κυριάκο στο βρακάκι σου" μου λέει "κακά" τα τσίσα ακόμα όμως ούτε που τα έχουμε συλλαβήσει :lol: το πρόβλημα μου είναι αν είναι ώρα να του ξεκινήσω την διαδικασία να τα κόψουμε γιατί είναι 18 μηνών και βολεύει μιας και είναι καλοκαίρι ή είναι πολύ μικρός ακόμα.εσείς σε ποια ηλικία ξεκινήσατε την διαδικασία και πως?δεν έχω ιδέα πως να το ξεκινήσω!!του έβαλα χθες το γιογιό να κάτσει αλλά ούτε να κάτσει δεν ήθελε..δεν τον πίεσα καθόλου μην το πάρει στραβά!καμιά ιδέα?[/Q

ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ 2 ΧΡΟΝΩΝ [ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ]ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΘΑ ΤΟ ΕΚΟΒΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΘΕΩΣΗΣΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΩΣΠΟΥ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΜΟΝΗ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 2 ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΕΛΟ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΖΕΥΩ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΕΣ .. ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΡΕΧΑΜΕ ΣΤΙΣ ΑΛΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΒΓΑΖΑΜΕ ΣΕΡΓΙΑΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κλεινουμε μια εβδομαδα που βγαλαμε την πανα. Πλεον δε χρειαζεται υπενθυμιση, πηγαινει μονος στο γιογιο οταν νιωσει την αναγκη, και εδω και 2 πρωινα βρισκω τη νυχτερινη πανα στεγνη! Νομιζω ξεμπερδεψαμε!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα!

Η μικρ'η μου είναι 2 ετών 9 μηνών κ ξεκινήσαμε διαδικασία εκπαίδευσης.

Το πρόβλημά μου είναι ότι αρνείται.Την προηγούμενη εβδομάδα την πήγαινα σχεδόν κάθε μισή ώρα στο γιογιό, αλλά αν το ξεχνούσα ή το 'αφηνα να δώ πώς θα πάει τα έκανε πάνω της. Τόσο τα τσισακια όσο κ τα κακά. Δε με πειράζει η στίβα ρούχα που μαζεύονται, αλλά γιατί αρνείται τόσο πεισματικά;

 

Όταν βγαίνουμε έξω τι κάνω, της φοραω παμπερς ή όχι; Μια φίλη μου είπε ότι μάλλον δεν είναι έτοιμη ακόμα κ ότι θα πρέπει να της ξαναφορέσω το πάμπερς.

Τι να κάνω; Μήπως την πιέζω πολύ κ αντιδρά;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ!

 

Εγω εκνευρίζομαι με τους γονείς που λένε:

"A, εμένα το δικό μου το παιδί έκοψε την πάνα του

όταν ήταν 9 μηνών!! :roll:"

 

Και τότε θα ήθελα πολύ να τους απαντήσω

οτι κι εγώ εαν της έβγαζα την πάνα 9 μηνών,

και την άφηνα να μου καταχsi όλο το σπίτι

ε, ναι θα έλεγα κι εγώ

"την κόψαμε" και είναι το πιό έξυπνο παιδί του κόσμου!!!"

 

ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ

ΚΑΙ Ο ΚΟΛΛΙΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ;):-D

Μην κρίνετε ινα μη κριθείτε!! :) εμένα το μωρό μου κάνει κακά στην τουαλέτα από 10 μηνών με το ειδικό κάθισμα και με μεγάλη ευκολία, χωρίς πίεση κτλ. Σήμερα κλείνει τα 2 και λέμε τώρα που καλοκαίριασε να προσπαθήσουμε και για τα τσίσα! Δε λένε όλες οι μανούλες ψέματα όταν κάποιο παιδάκι κόβει νωρίς την πάνα! και βέβαια υπάρχουν και αυτές οι πεθερές συνήθως που ο γιός τους πάντα τα έκανε όλα από αγέννητο!

Link to comment
Share on other sites

ΚWTINA αν καταλαβα καλα ξικινησες εκπαιδευση βγαζοντας την πανα και πηγαινοντας το παιδι στην τουαλετα?

Θεωρω οτι και σωματικα να ειναι ετοιμο το παιδακι σου που λογικα ειναι δεν εχει αντιληφθει ακομα τι του λες και δεν εχει εξασκηθει να εχει ελεγχο των αισθησεων της.Διαβασε τι εχω γραψει παραπανω καθαρα απο την δικη μου οπτικη και μονο.Κατα τη γνωμη μου ξαναφορεσε της την πανα βαζοντας την για κακα και τσισα σε συγκεκρμενες ωρες στο γιο γιο και μετα απο αρκετες επιτυχιες και μεχρι να καταλαβεις οτι αρχιζει να το προσεγγιζει και μονο της να της φορας πανα.Θελει χρονο αυτη η δουλεια σε αυτες τις ηλικιες.

Εγω δε συμφωνω με το να βγαλεις την πανα μια και εξω.

Θεωρω οτι πρεπει πρωτα το παιδι να κατανοησει τη διαδικασια( ισως και λογω της ηλικιας του να το καταλαβει αμεσως),να μαθει να πρσεγγιζει το γιο γιο ή την τουαλετα,να αρχισει να εχει ελεγχο των αισθησεων και μετα να του βγαλεις την πανα σταδιακα.Στην αρχη μεσα στο σπιτι και οταν τα ατυχηματα θα εχουν σχεδον σταματησει τοτε και εξω μια και καλη.Απο τη στιγμη ομως που θα τη βγαλεις να μην την ξαναβαλεις γιατι ετσι θα ειναι σα να μην του δειχνεις εμπιστοσυνη.

Για τη μικρη τωρα δε ξερω...πολλες κοπελες το κανουν και σε μικροτερη ακομα ηλικια.

Εγω τον ξεκινησα 18 μηνων και θεωρω οτι εκανα πολυ καλα.Στο επομενο με το καλο θα ξεκινησω νωριτερα.Οχι κατ αναγκη για να βγαλει την πανα νωρις απλα για να μαθει τη διαδικασια και να ειναι μερος της καθημερινοτητος του ωστε αργοτερα να γινει η μεταβαση πιο ευκολα.

 

Σχετικα με το ξεβρακωτο στα πατωματα με βρισκει παντελως αντιθετη.Φυσικα και δεν ειναι καλο να ακουμπαει οπου βρει και δεν βρισκω και το λογο γιατι να μαθει ετσι...ισα ισα που θεωρω οτι αν φοραει βρακακι και το βρεξει πιο ευκολα θα συνειδητοποιησει το αποτελεσμα της πραξης του.

Εγω γενικως θεωρω οτι δεν ειναι καλο να αφηνουμε τα παιδια να κατουρηθουν ''για να μαθουν'' οπως λενε πολλοι αν πρωτα δεν εχει προηγηθει ενα ικανοποιητικο διαστημα που θα καθονται στο γιο γιο ανεξαρτητα αποτελεσματος.

Αυτο που φροντιζα εγω να κανω μεχρι και τη περασμενη βδομαδα ηταν να διατηρω τις πανες στεγνες.Δηλαδη αν την εβρεχε την αλλαζα αμεσως λεγοντας του οτι αλλαζουμε την πανα γιατι ειναι βρεγμενη(καποια στιγμη μου ελεγε μονος του ''καλη πανα μαμα'' ή ''πουφ πανα'' και ειχε δικιο).Οσο περισσοτερες επιτυχιες σημειωναμε στο γιο γιο τοσο περισσοτερο χρονο τον αφηνα με βρακακι μεσα στο σπιτι.

Οταν πλεον ενιωσα οτι ειναι ετοιμος αρχισα μικρς βολτιτσες με βρακακι αφου πρωτα ειχε κανει τσισα σπιτι και εχοντας υποψιν μου ποτε περιπου θα ξαναζητησει.

Κανωντας ολα αυτα ενα πρωι μου αρνηθηκε την πανα και εγω απλα δεν την ξαναεβαλα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...