Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είχα βρει κάποιες καλές πάνες και σε καλή τιμή και μόλις πήγα σήμερα να τις αγοράσω, είδα ότι δεν στέλνουν στην Ελλάδα.:shock::shock::roll::roll:

 

Συνεχίζω το ψάξιμο και αν βρω κάτι, θα ενημερώσω.:wink:

 

Για βρες και πες μας! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον εγω εχω παρει εκπαιδευτικα βρακακια απο το Mothercare. Ειναι διπλο πετσετε και στη μεση εχει πλαστικο οποτε κραταει τις μικροδιαρροες. Για πιο μετα και τις πρωτες βολτες εχει πλαστικα βρακακια (που φοραγα και εγω πριν 40 χρονια).

Βασικα το θεμα ειναι με τα κακακια τι γινεται.. Γιατι τα τσισα νερακι ειναι αλλα ποσα λερωμενα εσωρουχα μπορεις να καθαριζεις την ημερα??? Σαν μικρη προφυλαξη σκεφτικα το χαρτοβαμβακα αλλα δεν στρωνει και τις σερβιετες! Βαζω μια νυκτος στο μποξερακι! (κοβω τα φτερα). Αλλα και παλι δισταζω να τον εχω μονο με το εσωρουχο. Νομιζω οτι το μονο που θα καταφερω θα ειναι να τον κανω να αισθανθει ασχημα που λερωθηκε.. Ειδικα στον παιδικο που τα βαζουν στο γιογιο στανταρ ωρες (και ενω χτες καταφεραμε να κρατησουμε στεγνο τον "ασπρο τιγρη" σημερα τα ειχε ηδη κανει στην πανα πριν τον βαλουν στο γιογιο..)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το θεμα ειναι με τα κακακια τι γινεται.. Γιατι τα τσισα νερακι ειναι αλλα ποσα λερωμενα εσωρουχα μπορεις να καθαριζεις την ημερα??? Σαν μικρη προφυλαξη σκεφτικα το χαρτοβαμβακα αλλα δεν στρωνει και τις σερβιετες! Βαζω μια νυκτος στο μποξερακι! (κοβω τα φτερα). Αλλα και παλι δισταζω να τον εχω μονο με το εσωρουχο. Νομιζω οτι το μονο που θα καταφερω θα ειναι να τον κανω να αισθανθει ασχημα που λερωθηκε.. Ειδικα στον παιδικο που τα βαζουν στο γιογιο στανταρ ωρες (και ενω χτες καταφεραμε να κρατησουμε στεγνο τον "ασπρο τιγρη" σημερα τα ειχε ηδη κανει στην πανα πριν τον βαλουν στο γιογιο..)

 

Καλή μου mmdad (τι κάνεις, αλήθεια??) γι’αυτό είπα πιο πάνω ότι έχει πολύ πλύσιμο η υπόθεση…όταν λέρωνε το βρακάκι του με κακά, το ξέπλενα αμέσως και το έβαζα πλυντήριο (λόγω παιδικού, υπάρχει μονίμως υλικό για πλυντήριο! :) Υπήρξαν δυο-τρεις φορές που η κατάσταση ήταν τόσο δραματική που κατέληγα να το πετάω στα σκουπίδια…αν το παιδάκι πάει παιδικό, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να ακολουθήσεις την ‘πολιτική΄ του σταθμού ώστε να υπάρχει συνέχεια και στο σπίτι και το παιδί να μη μπερδεύεται. Τώρα, τα υπόλοιπα που αναφέρεις με χαρτιά κλπ μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο. Το παιδάκι θα νοιώσει άσχημα αν κάνει ατύχημα, από την άλλη αν του μιλήσεις και δεν του ‘περάσεις’ αυτή τη ντροπή δε θα έχει πρόβλημα. Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου mmdad (τι κάνεις, αλήθεια??) γιʼαυτό είπα πιο πάνω ότι έχει πολύ πλύσιμο η υπόθεση…όταν λέρωνε το βρακάκι του με κακά, το ξέπλενα αμέσως και το έβαζα πλυντήριο (λόγω παιδικού, υπάρχει μονίμως υλικό για πλυντήριο! :) Υπήρξαν δυο-τρεις φορές που η κατάσταση ήταν τόσο δραματική που κατέληγα να το πετάω στα σκουπίδια…αν το παιδάκι πάει παιδικό, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να ακολουθήσεις την ʽπολιτική΄ του σταθμού ώστε να υπάρχει συνέχεια και στο σπίτι και το παιδί να μη μπερδεύεται. Τώρα, τα υπόλοιπα που αναφέρεις με χαρτιά κλπ μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο. Το παιδάκι θα νοιώσει άσχημα αν κάνει ατύχημα, από την άλλη αν του μιλήσεις και δεν του ʽπεράσειςʼ αυτή τη ντροπή δε θα έχει πρόβλημα. Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

 

Μια χαρα ειμαστε! μεγαλωνουμε! Εσεις??

Βασικα νομιζω οτι στον παιδικο δεν εχουν καποιο συστημα (αν και μου ειχαν πει οτι θα τον εκπαιδευαν απο το Νοεμβριο). Τους εχω παει εσωρουχα αλλα δεν τα χρησιμοποιουν και ενω τους ειπα οτι τον βαζω καθε 3/4 τον αφηνουν 1μιση ωρα. Πολυ φοβαμαι πως μεχρι να αρχισει να το ζηταει μονος του δεν προκυται να βγαλει την πανα στο σταθμο...

 

Α! για τα κακακια το αναφερω γιατι κανει 2-3 φορες την μερα και οχι παντα παραπλησια ωρα. Και βεβαια δεν θελει να κατσει στο γιογιο..

Επεξεργάστηκαν by mmdad
προσθεση
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο μήνας για μεγαλύτερο παιδάκι (σορυ ξέχασα πόσο είναι το δικό σου) απο 18 μηνών δηλ και πάνω ακούγεται λογικό, απλά για τα μικρούλια κρατάει αρκετους μήνες, αυτό εννοούσα.

 

Iren σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το δικό μου έχει κλείσει τον 18ο μήνα και ήδη το πρωί μόλις ετοιμαστεί για το βρεφικό λέει "κακά" και τα κάνει. Έχω πάρει ήδη κάλυμα τουαλέτας και όχι γιο-γιο (Κάτι δεν μου αρέσει με αυτό, θεωφρώ ότι θα είναι άλλη διαδικασία μετά να μάθει από γιο-γιο στην τουαλέτα οπότε επέλεξα κατευθείαν κάθισμα τουαλέτας) αλλά δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει. Θεωρώ ότι το Σαββατοκυρίακο θα κάνουμε την πρώτη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πάρει ήδη κάλυμα τουαλέτας και όχι γιο-γιο (Κάτι δεν μου αρέσει με αυτό, θεωρώ ότι θα είναι άλλη διαδικασία μετά να μάθει από γιο-γιο στην τουαλέτα οπότε επέλεξα κατευθείαν κάθισμα τουαλέτας) αλλά δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει.

 

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα...:?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειμαστε! μεγαλωνουμε! Εσεις??

Βασικα νομιζω οτι στον παιδικο δεν εχουν καποιο συστημα (αν και μου ειχαν πει οτι θα τον εκπαιδευαν απο το Νοεμβριο). Τους εχω παει εσωρουχα αλλα δεν τα χρησιμοποιουν και ενω τους ειπα οτι τον βαζω καθε 3/4 τον αφηνουν 1μιση ωρα. Πολυ φοβαμαι πως μεχρι να αρχισει να το ζηταει μονος του δεν προκυται να βγαλει την πανα στο σταθμο...

 

Α! για τα κακακια το αναφερω γιατι κανει 2-3 φορες την μερα και οχι παντα παραπλησια ωρα. Και βεβαια δεν θελει να κατσει στο γιογιο..

 

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τις κοπέλες στον παιδικό και να τους ζητήσεις συμβουλές για το πώς να το χειριστείς στο σπίτι κλπ κλπ. Δε νομίζω να μη σου πουν τίποτα! :)

Αν θυμάμαι καλά, ο δικός σου είναι μικρότερος σε ηλικία από το δικό μου. Μήπως να περίμενες λίγο ακόμη (αν και ξέρω ότι στο Βέλγιο τα παιδάκια τα ξεκινούν σχετικά νωρίς και δυο ετών θεωρούνται ότι έχουν κόψει την πάνα). Αν σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα θα σου πω ότι ξεκίνησε το training τον Οκτώβρη΄- μέχρι τα Χριστούγεννα η κατάσταση με τα πλυντήρια ήταν ένα δράμα (στο τέλος το στεγνωτήριο τα έπαιξε αλλά τέλος πάντων) και στον παιδικό είχε τα γνωστά βλέπε, κλάμματα για το γιογιο, να μη θέλει να σταματήσει το παιχνίδι για να πάει κλπ κλπ. Τα χριστούγεννα κάθησε μια βδομάδα σπίτι γιατί ο παιδικός έκλεισε και εκεί έγινε η...μεταμόρφωση! Γύρισε στον παιδικό άλλος άνθρωπος! Ακόμα έχουμε ατυχήματα αλλά το μέγιστο είναι 3 την εβδομάδα?? Όχι 3-4 την ημέρα που είχα πριν!

Γενικά είμαστε καλά, λίγο...παγωμένοι από το κρύο αλλά αντέχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Iren σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το δικό μου έχει κλείσει τον 18ο μήνα και ήδη το πρωί μόλις ετοιμαστεί για το βρεφικό λέει "κακά" και τα κάνει. Έχω πάρει ήδη κάλυμα τουαλέτας και όχι γιο-γιο (Κάτι δεν μου αρέσει με αυτό, θεωφρώ ότι θα είναι άλλη διαδικασία μετά να μάθει από γιο-γιο στην τουαλέτα οπότε επέλεξα κατευθείαν κάθισμα τουαλέτας) αλλά δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει. Θεωρώ ότι το Σαββατοκυρίακο θα κάνουμε την πρώτη προσπάθεια.

 

Όπως λες το βασικό είναι να επικοινωνεί την ανάγκη του. Εγώ τη διαδικασία την ξεκίναγα καλοκαίρι με την προϋπόθεση να μιλάνε. Η κόρη μου ήταν 2 χρονών ενώ ο γιος μου 3 χρονών και 3 μηνών, αφού το παιδί άρχισε να επικοινωνεί μετά τα 2,5 και χάσαμε το προηγούμενο καλοκαίρι. Βγάλσιμο η πάνα και μόνο βρακάκι, μέρα νύχτα αλλά δεν πήγαιναν παιδικό. Συνέχεια τουαλέτα τη μέρα, τη νύχτα ήδη δεν έκαναν τσίσα ούτε στην πάνα οπότε δεν χρειάζονταν να τα πάω, μόνο τα ξημερώματα. Η κόρη μου σαν πιο μικρή της πήρε δύο μήνες και είχαμε και κανένα ατύχημα το βράδυ αλλά είχα ένα αδιάβροχο μεγάλο επίστρωμα από το Mothercare οπότε εντάξει. Ο γιος μου σαν πιο μεγάλος αν και αγόρι μαχαίρι κατευθείαν και το βράδυ ποτέ δεν του ξεφεύγουν. Σε μία δύο εβδομάδες καθάρισε. Τελικά από εμάς κατάλαβα ότι η ηλικία μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο

 

Για το καρεκλάκι τουαλέτας όταν ξεκινήσαμε τα τρόμαζε λίγο η ιδέα της τρύπας και γιατί ήταν ψηλά. Ξεκινήσαμε από γιογιό και μετά στην τουαλέτα. Είχα ένα σκαμνάκι πλαστικό αντιολισθητικό από ΙΚΕΑ στο μπάνιο για να φθάνουν το νιπτήρα και κλπ, οπότε τους το έβαζα να ακουμπάν τα πόδια τους να αισθάνονται ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τις κοπέλες στον παιδικό και να τους ζητήσεις συμβουλές για το πώς να το χειριστείς στο σπίτι κλπ κλπ. Δε νομίζω να μη σου πουν τίποτα! :)

Αν θυμάμαι καλά, ο δικός σου είναι μικρότερος σε ηλικία από το δικό μου. Μήπως να περίμενες λίγο ακόμη (αν και ξέρω ότι στο Βέλγιο τα παιδάκια τα ξεκινούν σχετικά νωρίς και δυο ετών θεωρούνται ότι έχουν κόψει την πάνα). Αν σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα θα σου πω ότι ξεκίνησε το training τον Οκτώβρη΄- μέχρι τα Χριστούγεννα η κατάσταση με τα πλυντήρια ήταν ένα δράμα (στο τέλος το στεγνωτήριο τα έπαιξε αλλά τέλος πάντων) και στον παιδικό είχε τα γνωστά βλέπε, κλάμματα για το γιογιο, να μη θέλει να σταματήσει το παιχνίδι για να πάει κλπ κλπ. Τα χριστούγεννα κάθησε μια βδομάδα σπίτι γιατί ο παιδικός έκλεισε και εκεί έγινε η...μεταμόρφωση! Γύρισε στον παιδικό άλλος άνθρωπος! Ακόμα έχουμε ατυχήματα αλλά το μέγιστο είναι 3 την εβδομάδα?? Όχι 3-4 την ημέρα που είχα πριν!

Γενικά είμαστε καλά, λίγο...παγωμένοι από το κρύο αλλά αντέχουμε!

 

Ναι εδω τα Βελγακια και ολες οι αλλες φυλες μαθαινουν γρηγορα. Βασικα επειδει το Σεπτεμβρη θα παει σχολειο (δεν υπαρχει αλλη επιλογη δημοσια ή ιδιωτικη για παιδακια 3 χρονων και ανω) πρεπει να μπορει να σκουπιζεται οχι μονο να τα λεει/κανει στο γιογιο...

Θα κανουμε μια προσπαθεια τωρα αυτες τις μερες μονο με εσωρουχο και ελπιζω μεχρι την Τρτη που θα ξαναπαει στον παιδικο να τα λεει και να μην μενει κατουρημενος μεχρι να τον δουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμενα , εμεις κατα διαστήματα είχαμε κάνει τις προσπάθειες μας αλλά προφανώς δεν ειμασταν έτοιμες .Τώρα εδώ και μια βδομάδα τα πάμε πολύ καλά μάλιστα το Σ/Κ παρατήρησα ότι ξυπναγε στεγνή απο τον μεσημεριανό ύπνο.Εχτές είχαμε συνάντηση στον παιδικό και η δασκάλα της μου ζήτησε βρακάκια δεν ξέρω τι θα γίνει και πως θα τα πάμε το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ενω πρίν το είχε σαν παιχνίδι και ειδικά τα κακάκια τα κάναμε στην ¨Κα Λεκάνη ¨γιατί θα τα ¨΄ετρωγε¨τώρα δεν θέλει παρα μόνο στην πάνα της και αυτό με προβληματίζει λιγάκι.:-(Δεν το είχα σκεφτεί πόσο δύσκολα θα είναι όταν θα είμαστε έξω αλλά νόμίζω ότι υπάρχουν κάτι σαν φορητά γκιογκίο που διπλώνουν απο τα Mothercare για να τα έχουμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα στην όμορφη παρέα.:o

Σας παρακολουθώ κάπου- κάπου και όποτε υπάρχει χρόνος λόγω δουλειάς και ειλικρινά μας βοηθάτε (εμένα και τη σύζυγο) πολύ με το να μοιράζεστε τις εμπειρίες σας.

Δεν θα επεκταθώ σε όλα τα θέματα που μας απασχολούν (1 αγοράκι 4 ετών και μία μπουμπού 10μηνών) αλλά θα ρωτήσω μόνο τη γνώμη σας στο θέμα που αναφέρεται το thread.

Ο γιος μας ενώ έχει κόψει από πολύ νωρίς την πάνα (από 2,5 ετών) και κάνει πάντα την ανάγκη του στην τουαλέττα το βράδυ έχουμε ακόμη θέμα και δυστυχώς κάναμε και πισωγύρισμα.

Από το Σεπτέμβρη και μετά αποφασίσαμε να κόψουμε και τη βραδυνή πάνα και να ξυπνάμε μες τη νύχτα να κάνουμε τσισάκια ώστε να αντέχει ως το πρωί. Μάταιος κόπος.:-( Και μεγάλη ταλαιπωρία για το παιδάκι και 7 στις 10 φορές βρεχόταν. Μετά από κανά μήνα ξαναβάλαμε βραδυνή πάνα και από τότε λειτουργούμε έτσι.:-( Το παρήγορο είναι ότι 8 στις 10 μέρες η πάνα είναι στεγνή (μας ενημερώνει κιόλας με χαρά όταν τη βγάζει το πρωί!!!) :Pαλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό προκύπτει τυχαία. Δεν έχει ξυπνήσει ποτέ μεσα στον ύπνο του να πει τσίσα!!!.

Το παιδάκι έχει καταλάβει ότι πρέπει να τη βγάλει την πάνα :oops:(εμείς φυσικά τον αφήνουμε ελεύθερο να αποφασίσει το πότε) αλλά νιώθει ότι ακόμα δεν είναι έτοιμο.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τον βοηθήσουμε?:idea: Ή απλά να κάνουμε υπομονή έως ότου ο οργνανισμός του είναι έτοιμος?

 

Σας ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τον βοηθήσουμε?:idea: Ή απλά να κάνουμε υπομονή έως ότου ο οργνανισμός του είναι έτοιμος?

 

Είχα παρατηρήσει ότι τα ατυχήματα συνέβαιναν όταν πίναν πολλά υγρά αργά το βράδυ. Πρώτον μετέφερα το γάλα μία ώρα νωρίτερα και μείωσα λίγο και την ποσότητα δηλ. αντί μία κούπα γεμάτη που είναι 300 μλ έδινα 250μλ. Και δούλεψε. Δεν είναι τυχαίο ότι 8 στις 10 είναι στεγνός. Το παιδί έχει κοντρόλ της κύστης, ίσως πρόσεξε λίγο τα υγρά το βράδυ να το βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα και εμενα ο γιοσ μου ειναι 27 μηνων και χθεσ αρχισαμε σιγα σιγα για να κοψοθμε την πανα ελπιζω να μπορεσουμε να τα καταφερουμε .τα εκανε πανω του κανα δυο φορεσ και μετα ελεγε μαμα κακα.ελπιζω να μπορεσει να μου το πει πριν τα κανει ......επειδη ειμαι νεα εδω σασ παρακαλω αν μπορειτε βοηθηστε με.δεν ξερω τι λαθοσ κανω αλλα δεν μου ρχονται απαντησεισ απο που τισ ωλεπω???και η υπογραφη τι ειναι????τηανκσ ολουσ σασ

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό site τα έχουν αυτά;

 

Έκανα παραγγελία τις πάνες που σας έλεγα από αυτό το site.

 

http://www.fill-your-pants.com/

 

Ελπίζω να μη καθυστερήσουν πολύ. Όταν έρθουν θα σας πω περισσότερα…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία τις πάνες που σας έλεγα από αυτό το site.

 

http://www.fill-your-pants.com/

 

Ελπίζω να μη καθυστερήσουν πολύ. Όταν έρθουν θα σας πω περισσότερα…

 

Είναι υφασμάτινες δηλαδή αυτές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι δυνατο?? Ειχα γραψει οτι ο γιος μου κανει κακακια 2-3 φορες την ημερα. Χτες πρωτη μερα χωρις πανα εκανε μια φορα και πολυ λιγα. Σημερα διαμαρτιρεται οτι ποναει ο ποπος του (δεν ειναι ερεθυσμενος και του εβαλα και κρεμουλα το βραδυ πριν κοιμηθει) αλλα δεν μπορει να κανει κακακια.. Του εβαλα λιγο την πανα μηπως και κανει.. Μπορει να συμβει? Γιατι ενταξυ να την κοψουμε την πανα αλλα να μην δημιουργησουμε αλλο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμείς πάντως δεν μπορώ να πω ότι πάμε καλύτερα αλλά χειρότερα γιατί σήμερα ο απολογισμός είναι 6βρακάκια απο το πρώι και το ένα μάλιστα το πετάξαμε γιατί ήταν απο κακάκια και ήταν χάλια .τελικά αρχίζω να στεναχωριέμαι μήμπως κάτι δεν κάνω καλά εγώ .Πως γίνεται στο σχολείο να είναι ολα οκ.και να μην έχουν ατυχήματα και εδώ να τα πηγαίνουμε χειρότερα απο καλύτερα <<:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι, εμένα δεν έχει κόψει την ΄πάνα ακόμη, έχουμ κάνει την εξείς πρόοδο αφού τα κάνει στην πάνα μου το ανακοινώνει, περιμένουμε να σηκώσουμε τα χαλιά γιατί τότε θα έρεθει η μάγισσα και θα πάρει τις πάνες και θα μας φέρει γιογιο.το ξέρουμε το έχουμε πάρει απόφαση αφού το διατιμπανίζουμε και λέμε ότι τότε θα τα κάνουμε στο γιογιο.Ρωτάω τώρα, εγώ έχω αγοράκι, τα τσίσα του θα τα κάνει όρθιο; έχω δει μαμά που έχει 3 αγόρια και τα βάζει καθιστά για να μην λερώνουν το μπάνιο λέει και μόνο έξω κατουράνε όρθια.Μιλαμε για ένα παιδάκι 3 και τα άλλα δύο δημοτικό. Θεωρώ ότι τα μεγάλα θα μπορούσαν να κάνουν την ανάγκη τους φυσιολογικά, είναι όμως σωστό για το μικρό που έτσι κι αλλιώς όρθιο θα κατουρίσει παντού; και κάτι ακόμη, τι είναι πιο βολικό για αγοράκι το γιογιο (ξεχωριστό) ή αυτό που μπαίνει πάνω στην τουαλέτα;

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα εμενα ο γιοσ μου ειναι 28 μηνων και εχουμε 3 μερεσ που προσπαθουμε .μου τα λεει οταν θελει να κανει τσισακια του ι κακα του αλλα οταν τον παω στο γιο γιο του και κανει μετα απο 10 λεπτα φωναζει τσιασα μου κα;ι τετια τον ξαναπαω και δεν κανει το εχει παρει απο συνηθειο και φωναζει εκανα εκανα και καμια φορα που δεν τον παω λεω ασ πουμε πλακα μου κανει του φευγουν μερικεσ φορεσ εχω τρελαθει να του αλλαζω βρακακια και παντελονια πωσ μπορω να του το κοψω αυτο που φωναζει καθε ενα 10λεπτο με τετταρτο???πειτε μου αν μπορειτε να με βοηθησετε.....:P:p:p:p:p:p:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι, εμένα δεν έχει κόψει την ΄πάνα ακόμη, έχουμ κάνει την εξείς πρόοδο αφού τα κάνει στην πάνα μου το ανακοινώνει, περιμένουμε να σηκώσουμε τα χαλιά γιατί τότε θα έρεθει η μάγισσα και θα πάρει τις πάνες και θα μας φέρει γιογιο.το ξέρουμε το έχουμε πάρει απόφαση αφού το διατιμπανίζουμε και λέμε ότι τότε θα τα κάνουμε στο γιογιο.Ρωτάω τώρα, εγώ έχω αγοράκι, τα τσίσα του θα τα κάνει όρθιο; έχω δει μαμά που έχει 3 αγόρια και τα βάζει καθιστά για να μην λερώνουν το μπάνιο λέει και μόνο έξω κατουράνε όρθια.Μιλαμε για ένα παιδάκι 3 και τα άλλα δύο δημοτικό. Θεωρώ ότι τα μεγάλα θα μπορούσαν να κάνουν την ανάγκη τους φυσιολογικά, είναι όμως σωστό για το μικρό που έτσι κι αλλιώς όρθιο θα κατουρίσει παντού; και κάτι ακόμη, τι είναι πιο βολικό για αγοράκι το γιογιο (ξεχωριστό) ή αυτό που μπαίνει πάνω στην τουαλέτα;

 

Μμμμ πολυ ελκυστικη η ιδεα της φιλης σου (εγω εχω 2 αγορακια). Λοιπον τα βιβλια λενε οτι επειδη θα πρεπει να κανουν και κακα να μαθουν πρωτα καθιστα και μετα ορθια... Τωρα σχετικα με το γιογιο ή το καθισματακι προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το γιογιο θα ειναι πιο ευκολο να το προσεγγισει μονος του (αυτη δεν ειναι η ιδεα? να πηγαινουν μονα τους?). Το καθισματακι θα θελει σιγυρα και σκαλακι..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα εμενα ο γιοσ μου ειναι 28 μηνων και εχουμε 3 μερεσ που προσπαθουμε .μου τα λεει οταν θελει να κανει τσισακια του ι κακα του αλλα οταν τον παω στο γιο γιο του και κανει μετα απο 10 λεπτα φωναζει τσιασα μου κα;ι τετια τον ξαναπαω και δεν κανει το εχει παρει απο συνηθειο και φωναζει εκανα εκανα και καμια φορα που δεν τον παω λεω ασ πουμε πλακα μου κανει του φευγουν μερικεσ φορεσ εχω τρελαθει να του αλλαζω βρακακια και παντελονια πωσ μπορω να του το κοψω αυτο που φωναζει καθε ενα 10λεπτο με τετταρτο???πειτε μου αν μπορειτε να με βοηθησετε.....:P:p:p:p:p:p:(:(:(:(:(

 

Και μενα το ιδιο κανει! Μηπως ειναι απο το αγχος να μην τα κανει επανω του???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ηθελα να σε ρωτησω και μενα απο αγχοσ μαλον τα κανει οπωσ μου ειπεσ εσεισ το κοψατε τελικα η εχει αγχωθει και το δικο σου μωρο εσενα ποσο ειναι???ηλικια?? σε ευχψαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ειναι 32 μηνων. Βασικα αρχισαμε την Πεμπτη το βραδυ οποτε οτι γινεται τυχαιο ειναι. Το Σαββατο πηγαινε συνεχεια. Την Κυριακη δεν πηγαινε τοσο συχνα.. Παντως οταν ζητησει τον πηγαινα γιατι ποτε δεν ξερεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια εγώ μίλησα με την δασκάλα της τώρα και μου έίπε ότι την πιέζω εγώ,φοβούμενη επειδή το Σάββατο δεν τα πήγαμε καλά και είχαμε αρκετά ατυχήματα εχτες την πήγαινα συνεχώς στην λεκάνη ανα μισή ώρα και μου είπε ότι δεν κάνει γιατί έτσι συνηθίζει κατά κάποιο τρόπο η κύστη της και θα πρέπει είτε να την αφήνω μόνη της ή να την πηγαίνω τουλάχιστον μετά το δύωρο ή ανα μιάμιση ωρίτσα γιατί ίσως την αγχώνω χειρότερα.:-(πάντως και στο σχολικό μια χαρά τα πήγε και στο σχολείο στεγνή εφτασε και εχτές καλά ήταν και στον μεσημέριανό ύπνο περίπου 2,5ωρίτσες στεγνή σηκώθηκε.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αααα μιλαμε για πανα βρακακι λοιπον?

Ε το εχω κανει και εγω και αντι να τις απορριπτει οπως τις κανονικες πανες του αρεσουν κιολας επειδη εχουν πανω τον Μπομπ Μαστορα...χαχα

Νομιω οτι δεν ειναι απαραιτητες...χιλες φορες κατευθειαν βρακακι και ας ριξουμε και κανα σφουγγαρισμα..ε?χαχα

 

Αυτά που λες με τον Μπομπ το Μάστορα, δεν είναι πάνες εκπαίδευσης. Είναι απλά εύκολες πάνες στο ανεβοκατέβασμα και έχουν μεγάλη απορροφητικότητα. Στο μόνο που διαφέρει με τις άλλες πάνες, είναι στο κούμπωμα.

 

Οι πάνες εκπαίδευσης της pumpers είναι οι feel ʽn learn οι οποίες «υποτίθεται» κάνει τα παιδάκια, να αισθάνονται την υγρασία και να τους ενοχλεί, έτσι ώστε να τα κάνει να ζητάνε την τουαλέτα. Έχουν απέξω για τα αγοράκια το Spiderman(αν θυμάμαι καλά) και για τα κοριτσάκια τη Φραουλίτσα.

 

Είναι υφασμάτινες δηλαδή αυτές?

 

Αυτές που αγόρασα από το ιντερνετ, είναι πάνες – βρακάκια και είναι υφασμάτινες και πλενώμενες. Όταν τα κάνουν σε αυτές τις πάνες, νιώθουν πραγματικά την υγρασία και ζητάνε την αλλαγή τους. Έτσι ξέρουμε εμείς κάθε πότε τα κάνουν και μαθαίνουμε να τα βάζουμε νωρίτερα στη τουαλέτα, αλλά και τα παιδάκια ενοχλούνται από την υγρασία και ζητάνε τη τουαλέτα.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...