Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΥΠΝΟΣ


nala

Recommended Posts

Τωρα που καλοκαιριασε για τα καλα τι ωρα βάζετε τα μωρακια σας για υπνο; Την ιδια με το χειμώνα;

Εμας ο δικός μας ειναι 12 μηνων και κοιμαται κατα τις 9, ενω το χειμωνα κοιμοταν απο τις 8. Πρεπει να τους αλλαζουμε την ωρα υπνου το καλοκαιρι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


nala μου ναι!!! κι εμένα 12 μηνών είναι και το 8 μιση το κάναμε 930 και καμια φορά καιι 10. Και το πρωί το αργότερο 8 είμαστε ξύπνιοι!!!! Ναι νομίζω όλα τα μωράκια αλλάζουν το ρολογάκι τους τώρα που καλοκαιριάζει!!! Καλύτερα ετσι γιατί παίζουν περισσότερη ώρα, κουράζονται και το βράδυ κοιμούνται καλυτερα...λέμε τώρα!!!!:P

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι το σκεφτηκα κι εγω, οτι 8 ειναι ακομα νταλα ο ηλιος, αλλά επειδη τωρα τελευταια ο μικρος οταν τον βαζω για υπνο κλαιει και δεν κοιμαται ευκολα οπως παλια και ξυπναει τη νυχτα 2-3 φορες, διαβαζα ενα βιβλιο το οποιο ελεγε οτι τα μωρα και τα παιδια εως 4 ετων πρεπει να κοιμουνται 7-7.30 το αργοτερο! Και αναρωτηθηκα μηπως εφταιγε που τον βαζω αργοτερα για υπνο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μωράκια που τα βάζεις για ύπνο και απλά κοιμούνται??? :shock::shock::shock: ο δικός μου είναι 11 μηνών σχεδόν και για να κοιμηθεί το βράδυ πρέπει να ξαπλώσουμε μαζί στο κρεβάτι μου, η διαδικασία ξεκινά από τις 9,30 κατά τις 10 κοιμάται και μεταφέρεται στην κούνια.. όπου κάποια στιγμή βέβαια θα ξυπνήσει ξημερώματα για να βάλει τις τσιρίδες και να ξαναμεταφερθεί στο κρεβάτι.. επειδή εμείς λοιπόν το θέμα ύπνου το έχουμε χάσει γενικώς ας απαντήσει καμία μαμά που βάζει το μωρό της για ύπνο και αυτό κοιμάται φυσιολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι το σκεφτηκα κι εγω, οτι 8 ειναι ακομα νταλα ο ηλιος, αλλά επειδη τωρα τελευταια ο μικρος οταν τον βαζω για υπνο κλαιει και δεν κοιμαται ευκολα οπως παλια και ξυπναει τη νυχτα 2-3 φορες, διαβαζα ενα βιβλιο το οποιο ελεγε οτι τα μωρα και τα παιδια εως 4 ετων πρεπει να κοιμουνται 7-7.30 το αργοτερο! Και αναρωτηθηκα μηπως εφταιγε που τον βαζω αργοτερα για υπνο...

 

τώρα είδα αυτό που γράφεις για το βιβλίο.. φαντάζομαι ότι αυτός που το έγραψε δεν έχει παιδιά προφανώς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ακολουθώ το πρόγραμμα του χειμώνα εάν είμαστε σπίτι . Δηλαδή 9 στο κρεβάτι ( κοιμούντε τουλάχιστον 2 - 3 ώρες το μεσημέρι).Εάν για κάποιο λόγο είμαστε εκτός τότε το πολύ στις 10 και αυτό γιατί ότι ώρα και τους βάλω το αργότερο 7 - 8 το πρωί έχουν ξυπνήσει. Δεν ακολουθούν το ρητό κοιμάμαι αργά, ξυπνάω αργά. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ελενη... που ελεγε και το σηριαλ... Εμενα το μωρακι μου ηταν τοσο καλο μεχρι πριν 2 μηνες... Απο 3 μηνων που κοιμηθηκε σερι το βραδυ μεχρι 10 μηνων, τον εβαζα για υπνο με αγκαλιτσα και φιλακι, εβγαινα απο το δωματιο και δεν τον ξανακουγαμε! Και ξαφνικα, μεσα σε μια νυχτα αλλαξαν ολα! Τι να πω...

Παντως το βιβλιο είναι γραμμενο απο αγγλιδα, οποτε λογικο ειναι να βαζουν τα παιδια τους για υπνο νωρις και το καλοκαιρι. Εν μεσω ελληνικου καλοκαιριου ομως που ο ηλιος βαραει μεχρι τις 8.30 τι κανουμε οεο;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πόσο σου κοιμάται την ημέρα? γιατί ο δικός μου κοιμάται γύρω στις 10 το πρωί καμία ωρίτσα και μετά κανένα δίωρο το πολύ το μεσημέρι... δεν νομίζω ότι ειδικά τώρα το καλοκαίρι νυστάζει πριν τις 8,30-9 .. έτσι δείχνει τουλάχιστον... αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι μεγαλώνοντας κοιμούνται και λιγότερο... εμένα πάντως ποτέ δεν κοιμήθηκε 7,30 και 8,30 για βράδυ ούτε το χειμώνα.. αν δεν πήγαινε τουλάχιστον 9,30 δεν κοιμόταν με τίποτε...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο "No-cry sleep solution" ε?

-Να θυμίσω ότι όσο βορειότερα τόσο μεγαλύτερες οι μέρες το καλοκαίρι και τόσο μικρότερες το χειμώνα οπότε η παρατήρηση περί λογικού ανάλογα μετον τόπο είναι λίγο άκυρη-

 

Ναι γενικώς καλό είναι τα παιδιά να κοιμούνται νωρίς.

Το καλοκαίρι, τις περισσότερες φορές γίνονται παρασπονδίες και φυσικά δεν μας ακούγεται λογικό να βάζουμε τα παιδιά για βραδυνό ύπνο με ντάλα ήλιο.

Το ερώτημα για μένα είναι αν τα παιδιά είναι οκ τελικά με αυτό.

Το καλοκαίρι και σκοτεινιάζει αργότερα και ξημερώνει νωρίτερα.

Πολλά παιδιά -τα δικά μου σίγουρα- σπανιώς ξυπνανε αργότερα από κάποια ώρα (τις 8 για εμας) ανεξάρτητα τι ώρα κοιμήθηκαν. Η μικρή -2χρ+- συνήθως κοιμάται το μεσημέρι. Ο μεγάλος 4,5χρ δεν κοιμάται πια ποτέ μεσημέρι. Χειμώνα-καλοκαίρι. Άρα η ώρα του ύπνου τους δεν πολυμεταβάλεται. Παίζει από τις 9 το χειμώνα στις 9.30 το καλοκαίρι.

Αν βλέπεις ότι το μωρό σου νυστάζει νωρίτερα και δεν είναι ευχαριστημένο με την κατάσταση τώρα, κλείσε πατζούρια και κουρτίνες και βάλτο να κοιμηθεί νωρίτερα. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο.

Αν η αλλαγή του πάει τότε είστε οκ :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

τώρα είδα αυτό που γράφεις για το βιβλίο.. φαντάζομαι ότι αυτός που το έγραψε δεν έχει παιδιά προφανώς...

 

Προφανώς δεν έχει παιδιά καθώς επίσης σίγουρα δεν ζει στην Ελλάδα που το καλοκαίρι ο ήλιος δύει 9 παρά...Εμείς καλώς ή κακώς τώρα με τις ζέστες 9 παρά φευγουμε από την παιδική χαρά γιατι πηγαίνουμε στις 7 που έχει πέσει καπως ο ήλιος. Στην καλύτερη περίπτωση λοιπόν θα κοιμηθεί 10 με 10:30 μεχρι αν τελειώσουμε με μπάνια, γάλα, κλπ...το μεσημέρι θα κοιμηθεί κανένα 2ωρο και θα ξυπνήσει κατά τις 5μιση. Από μικρή κοιμόταν αργά...ελπίζω το καλοκαίρι να μην το ξεφτιλισουμε κιόλας...

Επειδή ξεφυγα από το θέμα μας, φίλη Nala το 9 εμένα δεν μου φαίνεται και έγκλημα...μάλλον ουτοπία στην περίπτωσή μου...;):);)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο "No-cry sleep solution" ε?

-Να θυμίσω ότι όσο βορειότερα τόσο μεγαλύτερες οι μέρες το καλοκαίρι και τόσο μικρότερες το χειμώνα οπότε η παρατήρηση περί λογικού ανάλογα μετον τόπο είναι λίγο άκυρη-

 

 

Ναι γενικώς καλό είναι τα παιδιά να κοιμούνται νωρίς.

Το καλοκαίρι, τις περισσότερες φορές γίνονται παρασπονδίες και φυσικά δεν μας ακούγεται λογικό να βάζουμε τα παιδιά για βραδυνό ύπνο με ντάλα ήλιο.

Το ερώτημα για μένα είναι αν τα παιδιά είναι οκ τελικά με αυτό.

Το καλοκαίρι και σκοτεινιάζει αργότερα και ξημερώνει νωρίτερα.

Πολλά παιδιά -τα δικά μου σίγουρα- σπανιώς ξυπνανε αργότερα από κάποια ώρα (τις 8 για εμας) ανεξάρτητα τι ώρα κοιμήθηκαν. Η μικρή -2χρ+- συνήθως κοιμάται το μεσημέρι. Ο μεγάλος 4,5χρ δεν κοιμάται πια ποτέ μεσημέρι. Χειμώνα-καλοκαίρι. Άρα η ώρα του ύπνου τους δεν πολυμεταβάλεται. Παίζει από τις 9 το χειμώνα στις 9.30 το καλοκαίρι.

Αν βλέπεις ότι το μωρό σου νυστάζει νωρίτερα και δεν είναι ευχαριστημένο με την κατάσταση τώρα, κλείσε πατζούρια και κουρτίνες και βάλτο να κοιμηθεί νωρίτερα. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο.

Αν η αλλαγή του πάει τότε είστε οκ :)

 

 

Οντως, εχεις δικιο σ'αυτο. Ισως εχω παντα στο μυαλο μου το ελληνικο καλοκαιρι με τη ζεστη. Και η αληθεια ειναι οτι οσους γονεις γνωριζω με καποια επιρροη απο εξωτερικο (ειτε εχουν ζησει ειτε σπουδασει) τους ειναι αδιανοητες οι ωρες που βαζουμε τα παιδια μας για υπνο στην Ελλαδα (μετα τις 9) Ισως εχει να κανει και με την ιδιοσυγκρασια μας...

Το βιβλιο στο οποιο αναφερομαι ειναι της Joe Frost, το Ρωτηστε την Νταντα Πρωτων Βοηθειων.

Εγω και ο αντρας μου γενικά κοιμομαστε νωρις το βραδυ οποτε οπως καταλαβαινεις το να κοιμαται το μωρο στις 8.30 θα ηταν ιδανικο για εμας που δεν αντεχουμε περα απο τις 10.30!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα η μικρή απο όταν γεννήθηκε κ άρχισε κάπως ο συνεχόμενος ύπνος κοιμόταν στις 2 τα ξημερώματα. Η παιδίατρος μου είχε πει πως πολύ αργά κ σταθερά θα της το αλλάξω. Με την αλλαγή της ώρας το χειμώνα καταφέραμε να κοιμόμαστε κατα τις 10:30. Με την αλλαγή της ώρας τώρα το καλοκαίρι (13 μηνών)το πήγε από μόνη της 11:00 κ κάτι. Ποτέ μέχρι σήμερα δεν έχει κοιμηθεί τόσο νωρίς,όσο κ αν το προσπάθησα,αλλά νομίζω πως το καλοκαίρι συνήθως οι ώρες μεταβάλλονται σε όλα τα μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχει παιδιά καθώς επίσης σίγουρα δεν ζει στην Ελλάδα που το καλοκαίρι ο ήλιος δύει 9 παρά...

 

Έχεις βρεθεί στην Αγγλία Ιούλιο μήνα?Αν ναι, τότε σίγουρα πρόσεξες ότι ο ήλιος δύει κατά τις 10 παρά το βράδυ!Μέχρι τις 9.30 το βράδυ έχει φως, οπότε είναι άσχετο το θέμα ήλιος με το θέμα ύπνος...Αν πας πιο βόρεια, δύει ακόμα αργότερα το καλοκαίρι...Δεν το λέω εγώ, είναι θέμα φύσης και κίσης της υδρογείου...Η αδερφή μου που μένει εκεί, κοιμίζει τον μικρό 7.30, ακόμα και καλοκαίρι, όπως και όλοι...Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας λαού. Εμείς στο Ελλάντα είμαστε σε όλα καλύτεροι και ξέρουμε, οπότε το 7.30 μας φαίνεται κουφό, αλλά και σε αυτούς ανάλογα φαίνεται κουφό αυτό που κάνουμε εμείς και έχουμε τα παιδιά ξύπνια μέχρι αργά...

Ας μην απορρίπτουμε πάντα ότι είναι αντίθετο με αυτό που κάνουμε εμείς θεωρώντας αυτομάτως λάθος...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα ο δικος μου ειναι 5μηνων, το χειμωνα τον εβαζα για υπνο 9 κ τωρα 9.30! δεν θελω αργοτερα με τιποτα. να μου μενει κ λιγος χρονος να χαλαρωσω. τον ξαπλωνω κ μεσα σε 5 λεπτα εχει κοιμηθει!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις την ιδια ωρα παμε για υπνο χειμωνα καλοκαιρι... Μεταξυ 9 και 10. Αν (λεμε ΑΝ) εχει ηλιο εκεινη την ωρα εχει πολυ φως ακομη αλλα δεν παυει να ειναι ωρα για υπνο. Οσο για το 7μιση εδω στο Βελγιο συνιθιζεται οχι μονο σε μωρακια αλλα και σε παιδια. Η κορη φιλου μας που παει 5η δημοτικου (στο Βελγιο) 7μιση ωρα κοιμαται χειμωνα καλοκαιρι. Η βαπτιστηρα μου που ειναι στην ιδια ηλικια δεν εχει γυρισει ακομη απο τα αγγλικα εκεινη την ωρα.

Βεβαια εδω ξημερωνει πολυ νωριτερα (ΑΝ εχει ηλιο) και πολλα παιδακια δεν κοιμουνται το μεσημερι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις παρατηρησαμε τον τελευταιο καιρο οτι δεν κοιμοταν στη συνηθισμενη του ωρα. Συνηθως 8:30 τον επιανε γκρινια, καναμε μπανιο και το αργοτερα 9 ηταν αλλαγμενος, ταισμενος και κοιμοταν.

Το τελευταιο διαστημα ομως εφτασαν και μερες που κοιμηθηκε 10:30. καναμε κανονικα τη διαδικασια απο τις 8:45, 9:10 επινε το γαλα αλλα αντι να γυρισει πλευρο και να κοιμηθει, σηκωνοταν και εκλαιγε απιστευτα σπαρακτικα και οχι για εκτονωση 1 λεπτο και να κοιμηθει. Τον αφησαμε μεχρι 10 λεπτα να κλαιει και τιποτα. Οποτε τον παιρναμε στο σαλονι, επαιζε καλα καλα και με χιλια ζορια και κλαματα πηγαινε μετα για υπνο. Ευτυχως εχει τωρα 3 μερες που αρχισε να επανερχεται αλλα και εμιες μεταφεραμε την ωρα υπνου απο τις 9 στις 9:30-9:40.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εδω κοιμίζουμε τα μικρά μας λίγο πιο αργά το καλοκαίρι λόγω των καιρικών συνθικών. Πολλές φορές κάνει πολύ ζέστη για να κοιμηθείς νωρίτερα! Εμείς 7.30 είμαστε ακόμα στην παραλία. Πριν τις 5 δεν το συζητω να πάμε παραλία. Κάνει πολύ ζέστη. Ε δεν θα κάτσεις τουλάχιστον 2 ωρες; Μέχρι να γυρίσεις, να φάει κάτι το παιδί, να κάνει να μπάνιο, να πιει γάλα κλπ πηγαίνει 9- 9.30 οπότε και πάει για ύπνο.

Επίσης απ οτι ξέρω στο εξωτερικό δεν συνηθίζουν να κοιμίζουν τα παιδιά το μεσημέρι, οπότε λογικό είναι πως θα κοιμηθούν πιο νωρίς το βράδυ. Εμείς όμως που τα κοιμίζουμε το μεσημέρι, πώς θα κοιμηθούν και απο τις 7.30 για βράδυ;

Νομίζω [ως αναλογα με τις συνήθιες του κάθε λαού, αλλά και τις ιδιαίτερες συνθίκες που μπορεί να ισχύουν αλλάζει και η ώρα. Για Ελλάδα, 9 το βράδυ (μισή ώρα πάνω- κάτω) καλοκαίρι μου φαίνεται μια λογική ώρα για παιδιά.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εγω που γυρναω απο τη δουλεια μου κατα τις 5 (και πολλες πολυ αργοτερα) και μεχρι να σταθω στα ποδια μου παει 6 παρα τουλαχιστον και βαλω το παιδι μου για υπνο στις 7-7.30 ποτε ακριβως θα το δω? νομιζω οτι προτιμω να κοιμηθει λιγο αργοτερα. Δεν μιλαω για ακροτητες αλλα αν είναι να είμαστε ευρωπαιοι ας αρχισουμε απο αλλου

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

karamelenia μην νομιζεις οτι και εδω σχολαμε πιο νωρις. Ομως την στιγμη που πρεπει να κοιμουνται 10-12 ωρες για να ξεκουραζονται και το πρωι ξυπνανε πρωι ετσι υπολογιζουν την ωρα του υπνου..

Link to comment
Share on other sites

karamelenia μην νομιζεις οτι και εδω σχολαμε πιο νωρις. Ομως την στιγμη που πρεπει να κοιμουνται 10-12 ωρες για να ξεκουραζονται και το πρωι ξυπνανε πρωι ετσι υπολογιζουν την ωρα του υπνου..

To καταλαβαινω πως εχουν αναγκη καποιες συγκεκριμενες ωρες υπνου. Απλα (ισως επειδη δεν πηγαινει και παιδικο σταθμο) προτιμω να κοιμαται καποιες ωρες το χρονο που ειναι με την γυναικα που την κρατα και να την χαιρομαι εγω λιγο περισσοτερο, ακομα κι αν ειμαι πτωμα.

Και νομιζω οτι απο τη στιγμη που δεν στερουνται τις αναγκεες ωρες ξεκουρασης τα ωραρια που προτεινουν τα βιβλια δεν ειναι πανακεια. Τι να πω ισως ειναι κατι που οι ρυθμοι και το προγραμμα που εχουμε μας το επιτρεπουν.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβαινω πως εχουν αναγκη καποιες συγκεκριμενες ωρες υπνου. Απλα (ισως επειδη δεν πηγαινει και παιδικο σταθμο) προτιμω να κοιμαται καποιες ωρες το χρονο που ειναι με την γυναικα που την κρατα και να την χαιρομαι εγω λιγο περισσοτερο, ακομα κι αν ειμαι πτωμα.

Και νομιζω οτι απο τη στιγμη που δεν στερουνται τις αναγκεες ωρες ξεκουρασης τα ωραρια που προτεινουν τα βιβλια δεν ειναι πανακεια. Τι να πω ισως ειναι κατι που οι ρυθμοι και το προγραμμα που εχουμε μας το επιτρεπουν.

 

Χαιρομαι που τα καταφερνει και κοιμαται γιατι και εμεις τους κραταμε για να τους δουμε αλλα δεν καταφερνουν να συμπληρωσουν τις απαιτουμενες ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρεθεί στην Αγγλία Ιούλιο μήνα?Αν ναι, τότε σίγουρα πρόσεξες ότι ο ήλιος δύει κατά τις 10 παρά το βράδυ!Μέχρι τις 9.30 το βράδυ έχει φως, οπότε είναι άσχετο το θέμα ήλιος με το θέμα ύπνος...Αν πας πιο βόρεια, δύει ακόμα αργότερα το καλοκαίρι...Δεν το λέω εγώ, είναι θέμα φύσης και κίσης της υδρογείου...Η αδερφή μου που μένει εκεί, κοιμίζει τον μικρό 7.30, ακόμα και καλοκαίρι, όπως και όλοι...Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας λαού. Εμείς στο Ελλάντα είμαστε σε όλα καλύτεροι και ξέρουμε, οπότε το 7.30 μας φαίνεται κουφό, αλλά και σε αυτούς ανάλογα φαίνεται κουφό αυτό που κάνουμε εμείς και έχουμε τα παιδιά ξύπνια μέχρι αργά...

Ας μην απορρίπτουμε πάντα ότι είναι αντίθετο με αυτό που κάνουμε εμείς θεωρώντας αυτομάτως λάθος...

Με παρεξήγησες φιλη μου...εγώ δεν είπα ότι είμαστε οι καλύτεροι εδώ στο Ελλάντα ούτε και απέρριψα κανέναν απλώς πώς να το κάνουμε δεν γίνεται να κοιμηθείς 7μιση η ώρα για βράδυ καλοκαιριάτικα!!!! Είναι πρακτικά αδύνατον... Είναι σαν να πήγε η μισή σου μέρα χαμένη...

Επίσης Αγγλία ευτυχώς έχω παει Χριστούγεννα και όχι Ιούλιο μήνα...:) :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Γεια σας. Αναρωτιέμαι μιας και αλλάζει το δικο μας πρόγραμμα το καλοκαίρι πως θα προσαρμοστεί το παιδι σε αυτό ή μήπως πρέπει να προσαρμοστω εγώ στο δικο του. Εμείς ζούμε σε νησί, Κέρκυρα, φουλ τουριστική περιοχή, δίπλα σε θάλασσα και σκέφτομαι θα κλεινομαι καλοκαιριατικα μέσα από τις 7-8; δε ζηταω να τριγυρναω κάθε βράδυ με το παιδι, αλλά π.χ μια δυο φορές το μήνα μπορεί να είναι κάποια γενέθλια κάποια εκδήλωση θα κάνω πολύ κακο στο πρόγραμμά του; δε θα το αφήνω σε κανέναν, ο άντρας μου θα δουλεύει ολη μέρα, δε μπορώ να διανοηθώ να τον κοιμιζω με ήλιο έξω. Υπάρχει κάποια που ζει σε νησί και άλλαξε το πρόγραμμα του μωρού; παρεμπιπτόντως το μωράκι μου είναι 6 μηνων τώρα τον ιουλιο κλείνει χρονο. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Γεια σας. Αναρωτιέμαι μιας και αλλάζει το δικο μας πρόγραμμα το καλοκαίρι πως θα προσαρμοστεί το παιδι σε αυτό ή μήπως πρέπει να προσαρμοστω εγώ στο δικο του. Εμείς ζούμε σε νησί, Κέρκυρα, φουλ τουριστική περιοχή, δίπλα σε θάλασσα και σκέφτομαι θα κλεινομαι καλοκαιριατικα μέσα από τις 7-8; δε ζηταω να τριγυρναω κάθε βράδυ με το παιδι, αλλά π.χ μια δυο φορές το μήνα μπορεί να είναι κάποια γενέθλια κάποια εκδήλωση θα κάνω πολύ κακο στο πρόγραμμά του; δε θα το αφήνω σε κανέναν, ο άντρας μου θα δουλεύει ολη μέρα, δε μπορώ να διανοηθώ να τον κοιμιζω με ήλιο έξω. Υπάρχει κάποια που ζει σε νησί και άλλαξε το πρόγραμμα του μωρού; παρεμπιπτόντως το μωράκι μου είναι 6 μηνων τώρα τον ιουλιο κλείνει χρονο. 

 

Καλημέρα, μην αγχώνεσαι γιατί το μικρούλι σου μεγαλώνοντας σίγουρα θα αλλάξει τις συνήθειες ύπνου του. 

Θα σου πρότεινα το εξής πρόγραμμα

Καλύτερα να ξυπνάει σχετικά νωρίς το πρωί, γύρω στις 8 ας πούμε, μετά το πηγαίνεις θάλασσα κατά τις 10, μέχρι τις 12, μετά φαί και ύπνο το μεσημέρι. Μετά, κατά τις 4 με 5 το απόγευμα (ή ό,τι ώρα ξυπνήσει από το μεσημεριανό ύπνο), διαλέγεις ή ξανά θάλασσα (κουραστικό το 2ο μπάνιο θα έλεγα, αν και το έχω κάνει κ εγώ  για 2 περίπου χρόνια με τα μικρά μου) ή απογευματινό φαγητό και μετά βολτούλα (με καρότσι φαντάζομαι). 

Μην περιμένεις να κοιμάται στις 12 το βράδυ, αλλά θα μπορείς να το "τραβήξεις" μέχρι τις 10. 

Επίσης,  καλό θα ήταν να το συνηθίσεις να κοιμάται στο καρότσι, ώστε να μπορείς κ εσύ να είσαι έξω βραδάκι χωρίς το άγχος της ώρας. 

 

Το προτεινόμενο πρόγραμμα το εφάρμοσα στα δικά μου τα παιδιά, αλλά να σου πω ήταν εύκολο, γιατί από φυσικού τους ξυπνούσαν νωρίς το πρωί ως μωρά (630 με 7) και κοιμόντουσαν οπωσδήποτε ένα δίωρο με τρίωρο το μεσημέρι. 

 

Σαφώς θα πρέπει να προσαρμόσεις εσύ το δικό σου το πρόγραμμα, αλλά με λίγη δουλίτσα, μπορείτε να  εναρμονίσετε και τα δύο προγράμματα σε ικανοποιητικό επίπεδο. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Γεια σας. Αναρωτιέμαι μιας και αλλάζει το δικο μας πρόγραμμα το καλοκαίρι πως θα προσαρμοστεί το παιδι σε αυτό ή μήπως πρέπει να προσαρμοστω εγώ στο δικο του. Εμείς ζούμε σε νησί, Κέρκυρα, φουλ τουριστική περιοχή, δίπλα σε θάλασσα και σκέφτομαι θα κλεινομαι καλοκαιριατικα μέσα από τις 7-8; δε ζηταω να τριγυρναω κάθε βράδυ με το παιδι, αλλά π.χ μια δυο φορές το μήνα μπορεί να είναι κάποια γενέθλια κάποια εκδήλωση θα κάνω πολύ κακο στο πρόγραμμά του; δε θα το αφήνω σε κανέναν, ο άντρας μου θα δουλεύει ολη μέρα, δε μπορώ να διανοηθώ να τον κοιμιζω με ήλιο έξω. Υπάρχει κάποια που ζει σε νησί και άλλαξε το πρόγραμμα του μωρού; παρεμπιπτόντως το μωράκι μου είναι 6 μηνων τώρα τον ιουλιο κλείνει χρονο. 

Εμείς μένουμε σε νησί. Το πρώτο καλοκαίρι ο μικρός μας ήταν 7-8 μηνών. Τότε έκανε 2-3 ημερήσιους ύπνους, κάποιοι μπορεί να ήταν πολύ σύντομοι (15 λεπτά στο καρότσι σε βόλτα) και σίγουρα ένας μεγάλος. Γενικά κοιμόταν 9-9.30, αλλά επειδή φυσικά ο καιρός ήταν για να βγαίνουμε, υπήρχαν βράδια που καθόμασταν έξω ή πηγαίναμε κάπου αργά το απόγευμα, και υπολογίζαμε να γυρίσουμε σπίτι γύρω στις 9.30-10 για να πιει γάλα και να κοιμηθεί έτσι κατευθείαν χωρίς μπάνιο και όλα τα σχετικά που κάναμε κανονικά. Δεν έπαθε τίποτα το πρόγραμμά του φυσικά. Πέρσι που ήταν 1,5, επειδή οι μέρες μας ήταν γεμάτες με μπάνιο στη θάλασσα και απογευματινές βόλτες, σπάνια κοιμήθηκε αργότερα. Λίγες φορές βγήκαμε βράδυ πιο αργά για να γυρίσουμε γύρω στις 10. Θα μπορούσες να το πεις και υπερβολή, αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν είμαστε όλη μέρα στο πόδι, δεν είχαμε πάντα αντοχές για να βγούμε βόλτα αργά το απόγευμα. Όταν έχεις παιδί η μέρα σου είναι γεμάτη έτσι κι αλλιώς, χρειάζονται δραστηριότητες, μπορεί και το ίδιο να κουραστεί παραπάνω. Επίσης μας βόλεψε περισσότερο να κοιμάται νωρίς, μέχρι τις 9-9.30 το πολύ, και μετά τις 9.30 να καλούμε κόσμο στη βεράντα. Έτσι είχαμε και προσωπικό χρόνο. Βέβαια όπως έχω γράψει και αλλού, από το φθινόπωρο ο μικρός άρχισε να κοιμάται πιο αργά, μετά τις 9.30 τις περισσότερες μέρες, 10 σχεδόν, και κρίνοντας εκ των υστέρων φαίνεται βλακεία το ότι το καλοκαίρι κοιμόταν πιο νωρίς και τον χειμώνα πιο αργά. Στο καρότσι πάντως τώρα πια δεν κοιμάται. Κι αν τον κοιμίσω αγκαλιά και τον ακουμπήσω, ξυπνάει. Οπότε αυτό το ενδεχόμενο το έχουμε αποκλείσει. Και γενικά στις βόλτες προτιμούμε να βγαίνουμε σε ώρες που θα έχει να κάνει κάτι κ το παιδί όπου κάτσουμε. Δηλαδή να είναι ώρα και δικού του γεύματος, για να περάσει και η δική του ώρα ευχάριστα. Σίγουρα πάντως, το πρόγραμμα δεν χαλάει με μια περιστασιακή έξοδο, ακόμα και μια φορά την εβδομάδα. Επίσης μπορείς όταν μένεις έξω μέχρι πιο αργά, να συντομεύεις τη ρουτίνα. Δεν κάνεις μπάνιο στην επιστροφή, μπορείς να έχιες δώσει και το γάλα στη βόλτα, εμείς αυτό κάνουμε πάντα, κι έτσι μόλις γυρίσει βάζεις κατευθείαν πιτζάμες και κρεβατάκι. Κάπως έτσι, μια διαδικασία που θα ξεκινούσες πχ στις 8 για να κοιμηθεί 9, την παρακαμπτεις τελείως, αν για παρα΄δειγμα γυρίσεις σπίτι 9.30, και μπορεί στις 10 ήδη να κοιμάται και τελικά δεν πέφτει πολύ έξω το πρόγραμμα. ΤΟ σίγουρο είναι ότι τα παιδιά δεν είναι προγραμματισμένα να ξυπνήσουν και αργότερα το πρωί, αν κοιμηθούν πιο αργά το βράδυ. Το δικό μου παιδί σίγουρα δεν το κάνει αυτό, και γενικά το έχω ακούσει και για άλλα. Έτσι καλό είναι να το έχεις υπόψη για τις αντοχές σου της επόμενης μέρας. Ο δικός μου τα πρωινά το καλοκαίρι ξυπνάει συχνά πριν τις 7, γιατί μπαίνει φως. Άρα είμαστε από τα χαράματα στο πόδι, πηγαίνουμε νωρίς το πρωί στη θάλασσα, η μέρα κυλάει με άλλους ρυθμούς που δεν διευκολύνουν συστηματικές βραδυνές εξόδους. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...