Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

 

πρίν από 4 λεπτά , erin0000 είπε:

Χαίρομαι που υπάρχουν οικολογικές ευαισθησίες. Δυστυχώς όταν τα παιδιά μου ήταν μωρά δεν γνώριζα για τις υφασμάτινες πάνες... Αλλά διαβάζοντας τα μηνύματά σας μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες. Προφανώς το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι πάνες του μωρού και φαντάζομαι δεν περιορίζεστε μόνο σε αυτό. Το πλαστικό το χρησιμοποιούμε συνέχεια σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας. Τι κάνετε λοιπόν για να το αποφεύγετε; Χρησιμοποιείτε πχ υφασμάτινες σερβιέτες; στα πάρτυ των παιδιών αποφεύγετε τα πλαστικά αντικείμενα όπως πιατάκια, ποτηράκια, διακοσμητικά κτλ;  δεν αγοράζετε πλαστικά παιχνίδια ή πλαστικά αντικείμενα γενικώς; Ποια είναι η τακτική που ακολουθείτε;

Πολυ ωραια ερωτηση :) Νομιζω ομως οτι θα βγουμε εκτος θεματος, οποτε αν θελεις παρεθεσε την ερωτηση σου σε αντιστοιχο θεμα για να ξεκινησει η συζητηση.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

 

Πολυ ωραια ερωτηση :) Νομιζω ομως οτι θα βγουμε εκτος θεματος, οποτε αν θελεις παρεθεσε την ερωτηση σου σε αντιστοιχο θεμα για να ξεκινησει η συζητηση.

 

Έχεις δίκιο. Με πρόλαβαν άλλοι, οπότε θα μεταφέρω εκεί το μήνυμά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτησω οποια μανουλα γνωριζει αν υπαρχουν εξτρα μεγαλες πανες. Η κορη μου ειναι 21 μηνων αλλα πολυ ανεπτυγμενη (ειναι πανω απο τις καμπυλες και σε υψος και σε βαρος). Φοραει απο μωρο pampers ομως τελευταια αντιμετωπιζω προβλημα. Φοραει το νουμερο 6 και συνεχως εχω διαρροες. Οι κανονικες πανες δεν της κλεινουν καλα και η πανα βρακακι, ενω φαινεται να της κανει, και παλι δεν κραταει. Σημερα το πρωι τη βρηκα κατουρημενη μεχρι τις μασχαλες!!! Σιγουρα στα pampers δεν υπαρχει μεγαλυτερο νουμερο. Ειχε καποια αντιστοιχο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτησω οποια μανουλα γνωριζει αν υπαρχουν εξτρα μεγαλες πανες. Η κορη μου ειναι 21 μηνων αλλα πολυ ανεπτυγμενη (ειναι πανω απο τις καμπυλες και σε υψος και σε βαρος). Φοραει απο μωρο pampers ομως τελευταια αντιμετωπιζω προβλημα. Φοραει το νουμερο 6 και συνεχως εχω διαρροες. Οι κανονικες πανες δεν της κλεινουν καλα και η πανα βρακακι, ενω φαινεται να της κανει, και παλι δεν κραταει. Σημερα το πρωι τη βρηκα κατουρημενη μεχρι τις μασχαλες!!! Σιγουρα στα pampers δεν υπαρχει μεγαλυτερο νουμερο. Ειχε καποια αντιστοιχο προβλημα;

Οι babylino κ οι libero εχουν κ νουμερο 7.αναμεσα στις 2,προτιμω τη δευτερη αλλα ειναι οι πιο ακριβες

Οι libero μαλιστα εχουν κ νουμερα 8,9 ακομη κ 10

Link to comment
Share on other sites

Οι babylino φτάνουν μέχρι 7 η 8 και οι λίμπερο μέχρι 10 ( έως 60 κιλά) .Οι λίμπερο συμφωνώ είναι ακριβότερες αλλά καλύτερες , μπορείς όμως να βρεις καλές προσφορές αν τις παραγγείλεις από το ιντερνετ.Οι παμπερς έχουν ένα ταβάνι από άποψη διαρροών από τον 4-5  μήνα και μετά υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

Οι babylino κ οι libero εχουν κ νουμερο 7.αναμεσα στις 2,προτιμω τη δευτερη αλλα ειναι οι πιο ακριβες

Οι libero μαλιστα εχουν κ νουμερα 8,9 ακομη κ 10

Α θα το ψαξω! Γιατι ημουν ετοιμη να της παρω πανες ακρατειας ενηλικων!!!:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , CMES είπε:

Α θα το ψαξω! Γιατι ημουν ετοιμη να της παρω πανες ακρατειας ενηλικων!!!:-D:-D

και εγω παροτι σαν πανες του φορουσα παντα παμπερς τωρα που του φοραω πανα βρακακι του περνω λιμπερο που φενονται πολυ καλες και τον κρατανε παρα πολυ καλα...σε αντιθεση με τις πανες βρακακι παμπερς

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2008 at 8:18 ΜΜ, th@lia είπε:

Σημερα ειχα πολλες αποριες!Τι παμπερς χρησιμοποιειται?Εγω απο την μερα που γεννηθηκε χρησιμοποιούμε παμπερς "παμπερς" θυμα του καταναλωτισμου!ειναι τα καλυτερα, τα βαζουνε στις κλινικες κλπ!Μια μερα παω σουπερ βλεπω την διαφορα στην τιμη με αλλες μαρκες και παθαινω σοκ!Παιρνω κατι αλλα ετσι για δοκιμη!Και φυσικα το μωρο δεν επαθε τιποτα με τα καινουρια παμπερς ουτε ειναι λιγοτερα απορροφητικα απλα ισως στην ποιοτητα τους βλεπω οτι δεν ειναι ιδια!Αλλα η αληθεια ειναι οτι εξακολουθω να φοβαμαι για συγκαμα, μεχρι τωρα δεν εχει παθει τιποτα!Εσεις τι εμπειριες εχετε στο θεμα παμπερς?Σας ετυχε τιποτα περιεργο?

Eγω με το που γεννηθηκε πηρα τα pampers premium care εμεινα πολυ ευχαριστημενη.μετα ειδα τη διαφορα τιμης με τα babylino και δοκιμασα κ αυτα.οσες φορες του εβαλα babylino κατουριοταν απο εξω!!!μετα δεν τα ξανα χρησιμοποιησα

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2018 at 1:26 ΜΜ, CMES είπε:

Λοιπον πηρα libero νουμερο 7 και παλι εχει διαρροες! Βαρεθηκα να πλενω!!

Στη βραδινη πανα η γενικα;

Υπαρχει περιπτωση το 6να σας ειναι μικρο αλλα το 7μεγαλο.babylino?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , vicky86 είπε:

Στη βραδινη πανα η γενικα;

Υπαρχει περιπτωση το 6να σας ειναι μικρο αλλα το 7μεγαλο.babylino?

Δεν φαινεται μεγαλο ενω τα pampers οντως φαινοντουσαν μικρα. Λερωνεται και μεσα στη μερα. Πχ σημερα πηγαμε βολτα και την αλλαξα πριν φυγουμε στις 10.30 και γυρισαμε 4 και ηταν χαλια! Δεν ειναι τοσο πολλες οι ωρες και δεν θελω να την αλλαζω εξω, ημασταν για περπατημα και κουνιες οποτε δεν θελω να την αλλαζω μεσα στη μεζη του δρομου!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Δεν φαινεται μεγαλο ενω τα pampers οντως φαινοντουσαν μικρα. Λερωνεται και μεσα στη μερα. Πχ σημερα πηγαμε βολτα και την αλλαξα πριν φυγουμε στις 10.30 και γυρισαμε 4 και ηταν χαλια! Δεν ειναι τοσο πολλες οι ωρες και δεν θελω να την αλλαζω εξω, ημασταν για περπατημα και κουνιες οποτε δεν θελω να την αλλαζω μεσα στη μεζη του δρομου!

Είναι 6 ώρες δεν είναι κ λίγες. Δώσε άλλη μια ευκαιρία. Ισως να δοκιμαζες κ αυτές που χρησιμοποιεί η @marakizτις puffies. Ας μας πει αν έχουν μεγάλα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι πολλες ωρες,θελει πιο συχνο αλλαγμα

Νομιζω οι puffies δ εχουν μεγαλυτερο απο νουμερο 5.ετσι που τις βλεπω φαινονται πιο μεγαλες το ιδιο νουμερο απο αλλες μαρκες αλλα κ παλι δ νομιζω να σας βολεψουν

Απο θεμα απορροφητικοτητας μονο με τις pampers ειχα θεμα

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, vicky86 είπε:

Ειναι πολλες ωρες,θελει πιο συχνο αλλαγμα

Νομιζω οι puffies δ εχουν μεγαλυτερο απο νουμερο 5.ετσι που τις βλεπω φαινονται πιο μεγαλες το ιδιο νουμερο απο αλλες μαρκες αλλα κ παλι δ νομιζω να σας βολεψουν

Απο θεμα απορροφητικοτητας μονο με τις pampers ειχα θεμα

Και με τη νυχτα τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , CMES είπε:

 

Και με τη νυχτα τι γινεται;

 

Μία λύση είναι να την βάζεις για τσίσα στην λεκάνη/γιογιό πριν της βάλεις την βραδυνη πανα, π.χ. μετά το μπάνιο. Το ίδιο μπορείς να κανεις και πριν φύγετε για βόλτα.

 

Περιορισε τα υγρά πριν τον ύπνο και βγάλε το γάλα από την ρουτίνα ύπνου (αν το έχεις), δίνε το νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Μία λύση είναι να την βάζεις για τσίσα στην λεκάνη/γιογιό πριν της βάλεις την βραδυνη πανα, π.χ. μετά το μπάνιο. Το ίδιο μπορείς να κανεις και πριν φύγετε για βόλτα.

 

Περιορισε τα υγρά πριν τον ύπνο και βγάλε το γάλα από την ρουτίνα ύπνου (αν το έχεις), δίνε το νωρίτερα.

Επειδη εχω μπει στη διαδικασια να την βαζω στη λεκανη να συνηθισει, οσες φορες την εχω βαλει δεν κανει τιποτα, της αρεσει μαλιστα και δεν θελει να σηκωθει με τιποτα, ομως απο τσισα ουτε σταγονα!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , CMES είπε:

Επειδη εχω μπει στη διαδικασια να την βαζω στη λεκανη να συνηθισει, οσες φορες την εχω βαλει δεν κανει τιποτα, της αρεσει μαλιστα και δεν θελει να σηκωθει με τιποτα, ομως απο τσισα ουτε σταγονα!!

 Έτσι είναι στην αρχή για όλα τα παιδάκια, μην ανησυχείς.

 

Βαλε το ως σταθερό βήμα στην βραδυνη σας ρουτίνα και σιγά σιγά θα το πιάσει το νόημα, μην το κανεις δηλαδή περιστασιακά.

 

Επισης, σε 2-3 μήνες αφού ανοίξει ο καιρός και ξεπεταχτεί και το μωρό, βάλε μπρος να κόψει την πανα, μια χαρά ηλικία θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Deena να την βαζεις στη λεκανη

Αλλα αντικειμενικα μεχρι να βγαλει πανα,πιθανον χρειαζεται αλλαγμα κ το βραδυ

Αλλα προσωπικα δ μπορω να περιορισω τα υγρα,κ τα δυο ξυπνανε για νερο το καλοκαιρι,κ η κορη μου πινει γαλα το βραδυ λιγο πριν τον υπνο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα πινει γαλα πριν τον υπνο, ενω μια ωρα νωριτερα τρωει βραδινο, οποτε ποτε να μπει το γαλα; σκεφτηκα και να την αλλαζω τη νυχτα, ομως αν την ξυπνησεις το βραδυ κλαιει και της παιρνει πανω απο ωρα να ξανακοιμηθει. Ξυπναει και μονο που θα ανοιξεις την πορτα του δωματιου της, οποτε δεν το τολμαω!!

πρίν από 52 λεπτά , Deena είπε:

 Έτσι είναι στην αρχή για όλα τα παιδάκια, μην ανησυχείς.

 

Βαλε το ως σταθερό βήμα στην βραδυνη σας ρουτίνα και σιγά σιγά θα το πιάσει το νόημα, μην το κανεις δηλαδή περιστασιακά.

 

Επισης, σε 2-3 μήνες αφού ανοίξει ο καιρός και ξεπεταχτεί και το μωρό, βάλε μπρος να κόψει την πανα, μια χαρά ηλικία θα έχει.

Εννοειται πως σε 2-3 μηνες θα προαπαθησουμε να βγαλουμε την πανα, ειναι στο προγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

15 ειναι, δεν ειναι και τοσο τεραστια! Ειναι αναλογικα πολυ ψηλη οποτε φαντασου ειναι σαν ενα παιδακι 3,5-4 χρονων χωρις να ειναι χοντρη. Δεν μπορω να κατακαβω γιατι εχω τοσες διαρροες!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις οπωσδήποτε τις Puffies, το νο5 είναι για 11-25 κιλά. Μιλάω για τις trusted trends. 

 

Μπες στη σελίδα  e-yup.com να δεις πακέτα και προσφορές.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...