Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είμαι καινούργια στο φόρουμ, όπως και μαμά. Έχω προβληματιστεί πολύ με τις πάνες μιας χρήσης, γι' αυτό επανέρχομαι στο θέμα. Τα μωρά είναι 6 μηνών μέχρι τώρα έβαζα pampers premium care, πρόσφατα δοκίμασα τις pampers active dry, αλλά μου μύριζαν πετρέλαιο. Άλλες μάρκες δεν έχω δοκιμάσει, αλλά διερωτώμαι πόσο τα υλικά, που γίνονται οι πάνες είναι υγιεινά για τα μωρά και τι προβλήματα θα προκύψουν από την χρήση τους σε βάθος χρόνου. Διάβασα στο φόρουμ για κάποιες οικολογικές, αλλά είναι πολύ πιο ακριβές. Εσείς τις έχετε δοκιμάσει; Αξίζουν τα λεφτά τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, mataza είπε:

Είμαι καινούργια στο φόρουμ, όπως και μαμά. Έχω προβληματιστεί πολύ με τις πάνες μιας χρήσης, γι' αυτό επανέρχομαι στο θέμα. Τα μωρά είναι 6 μηνών μέχρι τώρα έβαζα pampers premium care, πρόσφατα δοκίμασα τις pampers active dry, αλλά μου μύριζαν πετρέλαιο. Άλλες μάρκες δεν έχω δοκιμάσει, αλλά διερωτώμαι πόσο τα υλικά, που γίνονται οι πάνες είναι υγιεινά για τα μωρά και τι προβλήματα θα προκύψουν από την χρήση τους σε βάθος χρόνου. Διάβασα στο φόρουμ για κάποιες οικολογικές, αλλά είναι πολύ πιο ακριβές. Εσείς τις έχετε δοκιμάσει; Αξίζουν τα λεφτά τους

Προσωπικα, ειχα παρει οικολογικες μιας χρησης (ειναι οντως πιο ακριβες) οταν γεννηθηκε για να τις χρησιμοποιω τουλαχιστον τον πρωτο καιρο γιατι μετα θα αρχιζα υφασματινες, αλλα τον ερεθισαν και δεν του ξαναεβαλα. Εχεις σκεφτει να χρησιμοποιησεις υφασματινες;

 
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, mataza είπε:

Είμαι καινούργια στο φόρουμ, όπως και μαμά. Έχω προβληματιστεί πολύ με τις πάνες μιας χρήσης, γι' αυτό επανέρχομαι στο θέμα. Τα μωρά είναι 6 μηνών μέχρι τώρα έβαζα pampers premium care, πρόσφατα δοκίμασα τις pampers active dry, αλλά μου μύριζαν πετρέλαιο. Άλλες μάρκες δεν έχω δοκιμάσει, αλλά διερωτώμαι πόσο τα υλικά, που γίνονται οι πάνες είναι υγιεινά για τα μωρά και τι προβλήματα θα προκύψουν από την χρήση τους σε βάθος χρόνου. Διάβασα στο φόρουμ για κάποιες οικολογικές, αλλά είναι πολύ πιο ακριβές. Εσείς τις έχετε δοκιμάσει; Αξίζουν τα λεφτά τους

Για οικολογικές δεν γνωρίζω. Γενικώς οι παμπερς είναι περίεργες τόσο σε οσμή όσο και σε απόδοση , τουλάχιστον για μένα. Έχεις δοκιμάσει και άλλες οπως λιμπερο η μπειμπιλινο για να συγκρίνεις;  Δοκίμασε και άλλες εταιρείες για να δεις τι ταιριάζει στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Πάντως το έχω ξανακούσει κι εγώ αυτό με τη μυρωδιά πετρελαίου και τις pampers.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είναι δίδυμα και δεν προλαβαίνω με τις υφασμάτινες, θα δοκιμάσω και άλλες μάρκες και βλέπουμε. Άλλα όπως μου είπε και ο παιδίατρος, οι πάνες πλαστικό είναι, άρα δεν έχω και πολλά να περιμένω. Για τις οικολογικές θα τις δοκιμάσω. Πάντως είναι αδύνατο να προσέχεις τα πάντα, τουλάχιστον το προσπαθώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες ΣΟΣ όπως θα έλεγα αν έγραφα στο Facebook! Μετα απο διαρροες με τις pufies 4+ ακομα και τη μερα και 1,5 πακετο αχρησιμοποίητο, πηρα το 5. Απο τίς art and dry. Ο μικρος 9,5 κιλα δλδ κανονικα κ οι 4+ θα επρεπε να μας καλύπτουν. Το βραδυ λοιπον επειδη επεσε αμεσως μετα το γαλα λογω εμβολίου μαλλον, δν προλαβα να τον ξανα αλλαξω κ δν τον αλλαξα ουτε πριν κοιμηθω βλακωδώς, μια ωρα μετα ξυπνγσε μούσκεμα. Οχι τα ξημερωματα, 1 τη νυχτα κ γαλα ηπιε στις 8 και καθολου νερο μετα. Ειναι φτσιολογικο αυτο; Ή ειναι τελικα κακης ποιότητας αυτες οι πανες κ παλι αδικα αγόρασα τα 5 πακέτα; Τι γινεται με τα μωρα που κοιμουνται σερι; Να τον αλλαζω καλυτερα πριν ξαπλωσω; δεν ξυπναει με το αλλαγμα. αλλα κ να ξυπνησει, καλυτερα τοτε παρα να ψάχνομαι μια δυο ωρες μετα. Αλλα οι ποιοτητα κ οι αντοχες της πανας με προβληματίζουν οπως και να ´χει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μανούλες ΣΟΣ όπως θα έλεγα αν έγραφα στο Facebook! Μετα απο διαρροες με τις pufies 4+ ακομα και τη μερα και 1,5 πακετο αχρησιμοποίητο, πηρα το 5. Απο τίς art and dry. Ο μικρος 9,5 κιλα δλδ κανονικα κ οι 4+ θα επρεπε να μας καλύπτουν. Το βραδυ λοιπον επειδη επεσε αμεσως μετα το γαλα λογω εμβολίου μαλλον, δν προλαβα να τον ξανα αλλαξω κ δν τον αλλαξα ουτε πριν κοιμηθω βλακωδώς, μια ωρα μετα ξυπνγσε μούσκεμα. Οχι τα ξημερωματα, 1 τη νυχτα κ γαλα ηπιε στις 8 και καθολου νερο μετα. Ειναι φτσιολογικο αυτο; Ή ειναι τελικα κακης ποιότητας αυτες οι πανες κ παλι αδικα αγόρασα τα 5 πακέτα; Τι γινεται με τα μωρα που κοιμουνται σερι; Να τον αλλαζω καλυτερα πριν ξαπλωσω; δεν ξυπναει με το αλλαγμα. αλλα κ να ξυπνησει, καλυτερα τοτε παρα να ψάχνομαι μια δυο ωρες μετα. Αλλα οι ποιοτητα κ οι αντοχες της πανας με προβληματίζουν οπως και να ´χει.

Εγω παντως που ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με την κορη μου δοκιμασα ολες τις μαρκες. Με τη μονη μαρκα πανας που δεν την εβρισκα κατουρημενη το πρωι ηταν οι babylino. Δεν εχει να κανει τοσο με την απορροφητικοτητα της πανας οσο με την εφαρμογη. Μπορει να κοιμουνται σε καποια σταση που ενω η πανα δεν γεμιζει εχει διαρροη γιατι μαζευονται ολα τα τσισα σε ενα σημειο. Νομιζω ομως οτι το 5 ειναι μεγαλο για 9,5 κιλα. Ο δικος μου ειναι 11 και φοραει 4+. Αν ειναι μεγαλο εχεις ακομα περισσοτερες πιθανοτητες για διαρροες.

Link to comment
Share on other sites

Το 4+ τεντωνε πολυ στην κοιλια το αυτόκλητο κ το εβλεπα οτι δεν εφάρμοζε στα πλαγια. Ισως ειναι το πώς κοιμαται γιατι πεφτει μπρουμυτα σαν βατραχάκι οποτε με τη βαρύτητα φαινεται οτι πανε ολα μπροστα και μετα ξεχειλίζει γιατι παντε στην κοιλια τον βρισκω βρεγμένο. Θα τον αλλαζω πριν κοιμηθω και ισως ξαναγυρίσω στις babylino.

Link to comment
Share on other sites

Βρε εσπερος και το νο5 αλλά και το 4+ είναι μεγάλα νούμερα για 9,5 κιλά.

Το νο5 καλύπτει 11-20 κιλά ενώ το νο4+ 9-16 κιλά.

Το νο4 είναι για τα κιλά σας 7-14.

Μιλώντας για τη μάρκα που παίρνεις, αν και πάνω κάτω τα νούμερα είναι ίδια σε όλες τις μάρκες.

Φαντάσου πως στον δικό μου είναι κανένας μήνας που του χρησιμοποιώ το νο5 και είναι 15 κιλά τώρα. 

Εννοείται και θα υπάρχουν διαρροές όταν η πάνα δεν είναι το κατάλληλο νούμερο, είτε είναι μικρότερο, είτε μεγαλύτερο από αυτό που πρέπει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τότε δοκίμασε άλλη μάρκα, όχι νούμερο που δεν είναι για τα κιλά σας. :) 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον... Κρίμα και με βόλευαν οι pufies γιατί τα στέλνουν με acs που με βολεύει. Θα κάνω δοκιμές από σουπερμάρκετ πρώτα πριν ξανακάνω τόσο μεγάλη παραγγελία. 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βολευτηκαμε με τα pampers για την νυχτα (βγαζουμε 10ωρο χωρις σοβαρες διαρροες - λιγο το λαστιχο της πιτζαμας  μπορει να ειναι νωπο, και κοιμαται μπουμητα σαν βατραχακι) babylino για την ημερα επειδη της εφαρμοζει πιο βολικα στην κοιλιτσα. Ειναι 11μηση κιλα και παιρνουμε 4+ και απο τις δυο μαρκες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BAbylino 100% ! Ξεκίνησα με παμπερς και τα άλλαξα αμέσως. Τον έβρισκα κατουρημένο συνέχεια επίσης το δυχτακι μεσα καθόλου άνετο . Τα παίρνω ηλεκτρονικά από φαρμακείο σαν monthly pack που συμφέρει πολύ :)

Επεξεργάστηκαν by Helena40
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!ηθελα να σρωτησω σχετικα με τα νουμερα.ο μικρος μου ειναι 10 μισο κιλα περιπου,του περνω παμπερσ το νο 4 σιν(9-20 κιλα).αν και μου φαινεται οτι θα πρεπει να παω στο νο 5 για να ειναι πιο ανετεσ.το θεμα μου ειναι ουι πλεον ο μικρος δεν καθεται με τιποτα να τον αλλαξω.τον κυνηγαω στο κρεβατι.οποτε σκεφτηκα να του παρω πανεσ βρακακι και ευκολια.τι γνωμη εχετε?επισης ειδα οτι εχουν λιγο διαφορετικα νουμερα.τι θα πρεπε να παρω? νο4(8-14 κιλα) η νο 5(12-18)?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπερα!!ηθελα να σρωτησω σχετικα με τα νουμερα.ο μικρος μου ειναι 10 μισο κιλα περιπου,του περνω παμπερσ το νο 4 σιν(9-20 κιλα).αν και μου φαινεται οτι θα πρεπει να παω στο νο 5 για να ειναι πιο ανετεσ.το θεμα μου ειναι ουι πλεον ο μικρος δεν καθεται με τιποτα να τον αλλαξω.τον κυνηγαω στο κρεβατι.οποτε σκεφτηκα να του παρω πανεσ βρακακι και ευκολια.τι γνωμη εχετε?επισης ειδα οτι εχουν λιγο διαφορετικα νουμερα.τι θα πρεπε να παρω? νο4(8-14 κιλα) η νο 5(12-18)?

Για  πάνα βρακακι μάλλον το 4 για να είναι πιο εφαρμοστό πάνω του. 

Εγώ του έβαλα πρώτη φορά 15.5 μηνών και ήταν δώδεκα κιλά το νο5. Μου αρεσαν πολύ γιατί αγκάλιαζουν το σώμα σαν κανονικο βρακακι. Δεν εχω διαρροές συχνά, ή σωστότερα εχω σπάνια μονο αν φορεθεί βιαστικα.

  Καταλαβαινω τι περνας. Ανάσκελα εμένα  καθόταν μόνο μέχρι να μάθει να στριφογυρνα 6-7 μηνων. Έκτοτε τον αλλαζα μπρούμητα μέχρι που δεν ήθελε πια και πλεον τον αλλαζω όρθιο, ακόμα κι αν έχω ανοιχτή πάνα και όχι βρακακι. 

  

Link to comment
Share on other sites

@sweety** πρόλαβες την ερώτηση μου! είναι βολικές αυτες οι πανες; το ντυσιμο ειναι μαρτυριο πλεον με πολυ κλαμα και θελω να κανω τη διαφικασια οσο πιο συντομη γινεται. 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος και @sweety** αν τα παιδιά περπατάνε ή έστω στέκονται όρθια χωρίς υποστήριξη, τότε οι πάνες - βρακάκι όντως βολεύουν. Και πάλι βέβαια όταν λερώνονται με κακά θα χρειάζεται να τα ξαπλώνετε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν περπατάει ακόμα ούτε στέκεται χωρίς στήριξη. Αλλά δυσκολεύομαι πολύ να κλείσω την πάνα σωστά όταν κάνει σαν ακροβάτης σε τσίρκο και είναι ήδη εκνευρισμένος από το ξάπλωμα για το βγάλσιμο της πάντας. Τουλάχιστον να ξέρω ότι όταν την βάλει θα έχει εφαρμόσει σωστά. Και λίγο άσχετο αλλά έτσι όπως κουνιούνται, και δεν κάθονται πάνω στο σελτεδάκι, τι κάνετε για να μη λερώνει εκεί που τον ακουμπάτε; εγώ τον αλλάζω στο κρεβάτι μου. έχω πάθει ανοσία στα τσίσα αλλά με τα κακά τι γίνεται τώρα που είναι χειμώνας και δεν είναι απλό να πλύνεις πάπλωμα ή κουβέρτα; 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ ένα πακέτο βρακάκι για τις φορές που είναι αρνητικός πχ γιατί δεν θέλει να διακόψει το παιχνίδι του και τον αλλάζω εκεί όρθιο επιτόπου.  Μιλάμε για τσίσα πάντα,  τα κακάκια θέλουν ξάπλα έτσι κι αλλιώς. 

 

Κάντε υπομονή,  περνούν φάσεις. Να επιμένετε μόνο όταν όντως χρειάζεται πχ για κακάκια.  Ειδικά αν είναι αγόρια που δεν υπάρχει τόσος φόβος για ουρολοίμωξη ας μείνει και με λίγα τσίσα παραπάνω μέχρι να περάσει η φάση αυτή. Δώστε τους κάτι ενδιαφέρον να κρατάνε την ώρα που τα αλλάζετε. Πχ εγώ σε μια περίοδο άρνησης του έλεγα τι θα σου δώσω τι θα σου δώσω  αααα πάμε να πάρουμε το κομποσκοίνι/κολιέ/κομπολόι κλπ κλπ.  Κάτι που δεν κρατάει συνήθως και θα του φανεί ενδιαφέρον. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός έχει φάει σίγουρα κρέμα αλλαγής πάνας γιατί τρελαίνεται να την κρατάει και ενοχλείται όταν του την παίρνω. Έχει μασουλήσει επίσης και την καθαρή πάνα (ελπίζω όντως τα υλικά να είναι βιολογικά). Επίσης έχει μασουλήσει τον φορτιστή του τηλεφώνου και τα σωληνάκια του  θηλάστρου. Έχω ρίξει πολύ τα στάνταρ της ασφάλειας για το άλλαγμα! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ δεν τον ξαπλωνω για τα κακά και απορω πως το καταφέρνετε! Απ την στιγμή που στάθηκε τον έβαζα στο μπάνιο να κρατά την μπανιέρα εβγαζα ρούχα και λερωμενη πάνα και τον ανεβαζα στον νιπτήρα. Όταν δεν στεκόταν αν είχα δεύτερο άτομο τον κρατούσε και έκανα την ίδια διαδικασία. Αν ήμουν μόνη αναγκαστικά τον ξαπλωνα πάνω σε πετσετες που είχα μόνο για αλλαγή και πάλευε να γυρίσει ή μπουσουλουσε! Μετά την καθαρή πάνα την εβαζα μπρούμητα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...