Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εντάξει βρε κορίτσια, πρόκειται για απολύτως μικρόσωμους ανθρώπους, εννοείται ότι μπορούμε να τους κάνουμε καλά για 2-3 λεπτά, όχι με την βία φυσικά αλλά δεν είναι ότι δεν κουμαντάρονται κιόλας, έστω κι αν κλαίνε και χτυπιούνται. Ένα κόλπο πάντως για να τους περιορίζετε λίγο τις κινήσεις είναι να πιάνετε με το ένα χέρι και τους δύο αστραγάλους, να λυγίζετε τα πόδια κοντά στην κοιλιά τους και με το άλλο χέρι να βάζετε από κάτω την πάνα και την κρέμα . Μετά κατεβάζετε τα πόδια και γρήγορα- γρήγορα την κλείνετε.

 

Συμφωνώ και με την @marakiz όλα τα μωρά περνάνε αυτή την φάση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ουτε εμενα περπαταει ακομα!του κραταω  με το ενα χερι μου και  τους δυο αστραγαλους και  τσαντιζεται τοσο πολυ βαζει τοση δυναμη που γυριζει μπρουμυτα και μετα αρχιζει να μπυσουλαει στο κρεβατι(ειλικρινα δεν μπορω να τον κρατησω)!!!το θεμα ειναι οταν δεν εχω προλαβει να τον καθαρισω ακομαααα απο τα κακαα!! @Έσπερος και γω τα ιδια!!περνει την κρεμα και γενικα του δινω οτι μπορει να του αρεσει προκειμενου να κατσει να τον αλλαξω,δοκιμασε και το κουτακι με τα μωρομαντηλα οταν ειναι μισοαδεια και κανει θορυβο να του το δωσεις,του δικου μου του αρεσει!!οσο για το σελτεδακι δεν το βαζω καν μερικεσ φορεσ αφου μεχρι να βγαλουμε την πανα αυτο εχει μετακινηθει απο κατω!!!

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , sweety** είπε:

ουτε εμενα περπαταει ακομα!του κραταω  με το ενα χερι μου και  τους δυο αστραγαλους και  τσαντιζεται τοσο πολυ βαζει τοση δυναμη που γυριζει μπρουμυτα και μετα αρχιζει να μπυσουλαει στο κρεβατι(ειλικρινα δεν μπορω να τον κρατησω)!!!το θεμα ειναι οταν δεν εχω προλαβει να τον καθαρισω ακομαααα απο τα κακαα!! @Έσπερος και γω τα ιδια!!περνει την κρεμα και γενικα του δινω οτι μπορει να του αρεσει προκειμενου να κατσει να τον αλλαξω,δοκιμασε και το κουτακι με τα μωρομαντηλα οταν ειναι μισοαδεια και κανει θορυβο να του το δωσεις,του δικου μου του αρεσει!!οσο για το σελτεδακι δεν το βαζω καν μερικεσ φορεσ αφου μεχρι να βγαλουμε την πανα αυτο εχει μετακινηθει απο κατω!!!

την καθημερινότητά μου περιγράφεις. Να τον κρατάω από τους αστραγάλους και τα πόδια να κοιτάνε εμένα και ο κορμός να έχει γυρίσει ήδη μπρούμυτα και να τρέμω μη τραυματισει κανέναν αυχένα! εννοείται τα μωρομαντηλα είναι αγαπημένο παιχνίδι. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Έσπερος said:

την καθημερινότητά μου περιγράφεις. Να τον κρατάω από τους αστραγάλους και τα πόδια να κοιτάνε εμένα και ο κορμός να έχει γυρίσει ήδη μπρούμυτα και να τρέμω μη τραυματισει κανέναν αυχένα! εννοείται τα μωρομαντηλα είναι αγαπημένο παιχνίδι. 

ωχ,αυτο με τον αυχενα δεν το ειχα σκεφτει...δεν μπορω να καταλαβω γτ κανουν ετσιιι...μιας γνωστης μου ειναι το καλυτερο του να του αλλαζουν πανα καθεται και αγναντευει,χαζευει,γελαει!!!και απορω γτ κανει σα θηριο ο δικος μου..αλλα υπαρχουν κ αλλα τελικα!!!χαχαχαχ!!!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, sweety** είπε:

ωχ,αυτο με τον αυχενα δεν το ειχα σκεφτει...δεν μπορω να καταλαβω γτ κανουν ετσιιι...μιας γνωστης μου ειναι το καλυτερο του να του αλλαζουν πανα καθεται και αγναντευει,χαζευει,γελαει!!!και απορω γτ κανει σα θηριο ο δικος μου..αλλα υπαρχουν κ αλλα τελικα!!!χαχαχαχ!!!

εντάξει εγώ χαίρομαι που είναι κινητικός. αλλα φοβαμαι και τα ατυχηματα, μην πέσει από το κρεβατι κλπ. ειναι αυτο αραγε φαση ή ειναι μονιμο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 παραλίγο μηνών και το αλλαγμα είναι κάτι από επικίνδυνες αποστολές και καράτε μαζί. Την πιάνω χειροπόδαρα για να της βάλω πάνα... αλλα και ρούχα. Ειλικρινά, δεν ξέρω πότε σταματάει ΚΑΙ αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

Πλάκα έχετε που νομίζετε πως σταματάνε πράγματα αντί να αρχίζουν! :mrgreen::-P

Χαχα , τουλάχιστον να εμφανίζονται με σειρα... Όχι όλα μαζί... Να εξαφανίζεται το ένα να εμφανίζεται το άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

14 παραλίγο μηνών και το αλλαγμα είναι κάτι από επικίνδυνες αποστολές και καράτε μαζί. Την πιάνω χειροπόδαρα για να της βάλω πάνα... αλλα και ρούχα. Ειλικρινά, δεν ξέρω πότε σταματάει ΚΑΙ αυτό.. 

Εμένα είναι 21 μηνών κ πια έχει ηρεμήσει αρκετά στο θέμα πάνα. Νομιζω αυτό που τον βοήθησε είναι ή αναφορά στην βρώμικη κ την καθαρή πάνα. Του το λέω συνέχεια όταν αλλάζουμε κ στο τέλος πετά την χρησιμοποιημένη μόνος του στα σκουπίδια κ χαίρεται με το μπράβο που ακούει. Επίσης πια τον αλλαζω όρθιο οπότε δεν έχει λόγο να δυσανασχετεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Silky είπε:

Πως αντέχετε να αλλάζετε το παιδί στο κρεβάτι; Η μέση σας δεν σας πεθαίνει; 

Εγώ συχνά τον αλλάζω στην κούνια, που το στρωμα ειναι στην πιο χαμηλη θεση. Εκει να δεις μεση! Αλλιως καθιστή με το μωρο αγκαλια βολευει πιο πολυ απο το σκύψιμο. Αλλα τα κακα δεν γινονται ετσι!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Silky είπε:

Πως αντέχετε να αλλάζετε το παιδί στο κρεβάτι; Η μέση σας δεν σας πεθαίνει; 

καθομαι κ εγω στο κρεβατι,πολυ πιο απλο απο αλλαξιερα

κ εμενα ο μικρος απο 6μ γυρνουσε μπρουμυτα,απο ενος τον κυνηγουσα να τον πιασω να τον αλλαξω.πλεον συνηθως ερχεται απο μονος

κ σε μας δ αξιζει για πανα-βρακακι γτ δ ειναι ουτε 10κιλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αλλαξιέρα έπιπλο, έχω την αλλαξιερα που ακουμπάς το παιδί. Αυτήν την έχω πάνω σε γραφείο που είναι στο τοίχο. Μου έφτιαξε ο σύζυγος πλαϊνά για το γραφείο να μην μπορεί να φύγει το παιδί και τον αλλάζω εκεί. Πολύ βολικό. Σε φιλικό σπίτι που έσκυψα να τον αλλάξω σε κρεβάτι ήταν και χαμηλό, τα είδα όλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως κι εγω οσες φορες τον αλλαξα στο κρεβατι καθιστη πιανομουν! Ενω στην αλλαξιερα (μαξιλαρακι) πανω στο πλυντηριο ηταν πολυ βολικοτερα. Ο,τι βολευει τον καθενα!

 
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε αλλαξιέρα-στρωματάκι που έχω βάλει πάνω στο πλυντήριο τον αλλάζω μέχρι και τώρα, παρότι τα πόδια του πια ξεχειλίζουν! :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

Κι εγώ σε αλλαξιέρα-στρωματάκι που έχω βάλει πάνω στο πλυντήριο τον αλλάζω μέχρι και τώρα, παρότι τα πόδια του πια ξεχειλίζουν! :mrgreen:

Κ εγώ το ίδιο, είναι το πιο βολικό πραγμα. Λες να παθαίνει τπτ το πλυντήριο τώρα που είναι τόσα κιλά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κ εγώ το ίδιο, είναι το πιο βολικό πραγμα. Λες να παθαίνει τπτ το πλυντήριο τώρα που είναι τόσα κιλά;

 

Εμένα βασικά δεν είναι ακριβώς πάνω στο πλυντήριο, είναι πάνω στο έπιπλο του μπάνιου, στην επιφάνεια που είναι από κάτω το πλυντήριο.

Αλλιώς θα τον έβαζα απευθείας στο πλυντήριο. Δεν νομίζω να έχεις θέμα, οι μισές αυτό κάνουν!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Όταν δεν αλλάζετε βραδυ η πανα στα μωρα σας, ποσο συχνα εχετε διαρροες; Εγω εχω τεραστιο προβλημα. Εχω δοκιμασει και πανες και πανες-βρακάκι, πολλες μάρκες κ πολλα μεγέθη, κ τα μισα βραδια εχω διαρροή. Πινει γαλα 8, αλλαζω πανα πειν κοιμηθει (οχι παντα) και στις 12 περιπου που τον αλλαζω κοιμισμενο, πριν πεσω, μπορει να ειναι ηδη βρεγμενος. Σημερα ειχε μουσκέψει απο τις 10.30!! Αλλιωα τος περισσοτερες φορες θα ειναι βρεγμένος το πρωι. Ειναι φυσιολογικο αυτο να το παθαινω τοσο συχνα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όταν δεν αλλάζετε βραδυ η πανα στα μωρα σας, ποσο συχνα εχετε διαρροες; Εγω εχω τεραστιο προβλημα. Εχω δοκιμασει και πανες και πανες-βρακάκι, πολλες μάρκες κ πολλα μεγέθη, κ τα μισα βραδια εχω διαρροή. Πινει γαλα 8, αλλαζω πανα πειν κοιμηθει (οχι παντα) και στις 12 περιπου που τον αλλαζω κοιμισμενο, πριν πεσω, μπορει να ειναι ηδη βρεγμενος. Σημερα ειχε μουσκέψει απο τις 10.30!! Αλλιωα τος περισσοτερες φορες θα ειναι βρεγμένος το πρωι. Ειναι φυσιολογικο αυτο να το παθαινω τοσο συχνα; 

Συχνοτητα με διαρροες δυο φορες τον μηνα. Εκτος αν πχ επρεπε να αλλαξουμε μεγεθος οποτε με την αλλαγη σταματουσαν

Εφοσον εχεις δοκιμασει διαφορες μαρκες(πιο απορροφητικες βρισκω παφις κ λιμπερο), κ τουλ δυο νουμερα, μηπως η θεση απο το πουλακι; προς τα που πανε οι διαρροες; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όταν δεν αλλάζετε βραδυ η πανα στα μωρα σας, ποσο συχνα εχετε διαρροες; Εγω εχω τεραστιο προβλημα. Εχω δοκιμασει και πανες και πανες-βρακάκι, πολλες μάρκες κ πολλα μεγέθη, κ τα μισα βραδια εχω διαρροή. Πινει γαλα 8, αλλαζω πανα πειν κοιμηθει (οχι παντα) και στις 12 περιπου που τον αλλαζω κοιμισμενο, πριν πεσω, μπορει να ειναι ηδη βρεγμενος. Σημερα ειχε μουσκέψει απο τις 10.30!! Αλλιωα τος περισσοτερες φορες θα ειναι βρεγμένος το πρωι. Ειναι φυσιολογικο αυτο να το παθαινω τοσο συχνα; 

Δεν είχα τόσο συχνά διαρροές, τρεις -τεσσερεις φορές το μήνα ή και λιγότερες. Επίσης που βρέχεται? Ο δικός μου βρεχοταν πάντα στην κοιλιά οπότε προσεχα να εφαρμόζουν καλύτερα τα αυτοκόλλητα. 

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους λόγους που πήρα τα βρακάκια είναι να τον αλλάζω χωρίς να ανησυχω για τον κούμπωσε καλα η πανα. 

 

Στο πλαι ξεκινα η διαρροη, αν έχω καταλάβει καλά. Δεν το ειχα σκεφτει αυτο με τη θεση. Περιττο να πω ότι από τις 10.30 που άλλαξα πάνα, είναι ήδη βρεγμένος πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί τη μέρα δεν γίνεται αυτο. Δεν αφήνω γενικά  πάνω από δυο ώρες εκτός αν ξεχαστω ή πλησιαζει η ωρα του μπανιου αλλα δεν ειχα ποτε διαρροή καποιες φορες που εμεινε περισσοτερη ωρα. Ειναι δυνατον ομως ολα τα νούμερα να μου φταινε; Εκτος αν φταιει που μετα το μπανιο θυμωνει που τον εβγαλα και δεν καθεται να τον ντυσω με ηρεμια και κατι κανω λαθος στην εφαρμογη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...