Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί τη μέρα δεν γίνεται αυτο. Δεν αφήνω γενικά  πάνω από δυο ώρες εκτός αν ξεχαστω ή πλησιαζει η ωρα του μπανιου αλλα δεν ειχα ποτε διαρροή καποιες φορες που εμεινε περισσοτερη ωρα. Ειναι δυνατον ομως ολα τα νούμερα να μου φταινε; Εκτος αν φταιει που μετα το μπανιο θυμωνει που τον εβγαλα και δεν καθεται να τον ντυσω με ηρεμια και κατι κανω λαθος στην εφαρμογη. 

 Καλημέρα!! Κι εμενα η μικρή μου δε βρεχεται πάρα πολυ συχνά τα βράδια (3-4 φορές μες το μήνα). Δεν ξερω βεβαια αν αυτό εχει να κανει με το ότι είναι κοριτσάκι. Μήπως πίνει πολλά υγρά πριν πάει για ύπνο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Astrien είπε:

Μήπως πίνει πολλά υγρά πριν πάει για ύπνο; 

Πίνει 200μλ γάλα αλλά είναι και παιδί που του αρέσει το νερό, μπορεί να πιει αρκετά και το απόγευμα. Δεν αφήνω όμως να πιει νερό μετά το γάλα, εκτός αν έχει λόξυγγα. Το περίεργο όμως είναι ότι μπορεί να πιει νερό μετά το γάλα και να μη βραχεί καθόλου, και να μην πιει, όπως χθες, και να γίνει χάλια. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά. Και πριν από 2-3 μήνες τα ίδια έγραφα εδώ για τη βραδυνή πάνα. Η αλήθεια έινια ότι καμιά φορά είχα διαρροή και τη μέρα, αλλά μόνο αν άφηνα πολλή ώρα. Το εκνευριστικό είναι ότι μπορεί να πάρω ένα μικρό πακέτο πάνες για να δοκιμάσω τη μάρκα ή το νούμερο, να είναι όλα καλά, και μόλις κάνω τη μηνιαία παραγγελία, να αρχίσουν τα προβήματα. Τώρα χρυσοπλήρωσα τις libero που αν έχω καταλάβει καλά θεωρούνται κι από τις πολύ καλές, και τα δύο τελευταία βράδια είναι χειρότερα από κάθε άλλη φορά εδώ και καιρό. 

 

Οι πάνες βρακάκι είανι λιγότερο απορροφητικές από τις απλές πάνες; Μήπως είναι για παιδιά που αναμένεται γενικά να πάνε στην τουαλέτα και τις φοράνε προληπτικά και δεν είναι τόσο καλές; Αν και διαφημίζουν και δωδεκάωρη απορροφητικότητα, αλλά λέω μήπως ταλαιπωρούμαι άδικα με τα βρακάκια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πίνει 200μλ γάλα αλλά είναι και παιδί που του αρέσει το νερό, μπορεί να πιει αρκετά και το απόγευμα. Δεν αφήνω όμως να πιει νερό μετά το γάλα, εκτός αν έχει λόξυγγα. Το περίεργο όμως είναι ότι μπορεί να πιει νερό μετά το γάλα και να μη βραχεί καθόλου, και να μην πιει, όπως χθες, και να γίνει χάλια. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά. Και πριν από 2-3 μήνες τα ίδια έγραφα εδώ για τη βραδυνή πάνα. Η αλήθεια έινια ότι καμιά φορά είχα διαρροή και τη μέρα, αλλά μόνο αν άφηνα πολλή ώρα. Το εκνευριστικό είναι ότι μπορεί να πάρω ένα μικρό πακέτο πάνες για να δοκιμάσω τη μάρκα ή το νούμερο, να είναι όλα καλά, και μόλις κάνω τη μηνιαία παραγγελία, να αρχίσουν τα προβήματα. Τώρα χρυσοπλήρωσα τις libero που αν έχω καταλάβει καλά θεωρούνται κι από τις πολύ καλές, και τα δύο τελευταία βράδια είναι χειρότερα από κάθε άλλη φορά εδώ και καιρό. 

 

Οι πάνες βρακάκι είανι λιγότερο απορροφητικές από τις απλές πάνες; Μήπως είναι για παιδιά που αναμένεται γενικά να πάνε στην τουαλέτα και τις φοράνε προληπτικά και δεν είναι τόσο καλές; Αν και διαφημίζουν και δωδεκάωρη απορροφητικότητα, αλλά λέω μήπως ταλαιπωρούμαι άδικα με τα βρακάκια. 

Μήπως τρώει πολύ κοντά στην ώρα που είναι να κοιμηθεί; γτ κι εγω εχω παρατηρήσει πως αν φάει αργά και μετά την παώ για ύπνο που θα πιει πάλι γάλα, τότε είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες για διαρροή. Ειδικός βεβαια δεν ειμαι απλά κανω υποθέσεις.

Εμπειρία με πάνα βρακάκι δεν έχω ακόμα για να σε βοηθήσω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Πίνει 200μλ γάλα αλλά είναι και παιδί που του αρέσει το νερό, μπορεί να πιει αρκετά και το απόγευμα. Δεν αφήνω όμως να πιει νερό μετά το γάλα, εκτός αν έχει λόξυγγα. Το περίεργο όμως είναι ότι μπορεί να πιει νερό μετά το γάλα και να μη βραχεί καθόλου, και να μην πιει, όπως χθες, και να γίνει χάλια. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά. Και πριν από 2-3 μήνες τα ίδια έγραφα εδώ για τη βραδυνή πάνα. Η αλήθεια έινια ότι καμιά φορά είχα διαρροή και τη μέρα, αλλά μόνο αν άφηνα πολλή ώρα. Το εκνευριστικό είναι ότι μπορεί να πάρω ένα μικρό πακέτο πάνες για να δοκιμάσω τη μάρκα ή το νούμερο, να είναι όλα καλά, και μόλις κάνω τη μηνιαία παραγγελία, να αρχίσουν τα προβήματα. Τώρα χρυσοπλήρωσα τις libero που αν έχω καταλάβει καλά θεωρούνται κι από τις πολύ καλές, και τα δύο τελευταία βράδια είναι χειρότερα από κάθε άλλη φορά εδώ και καιρό. 

 

Οι πάνες βρακάκι είανι λιγότερο απορροφητικές από τις απλές πάνες; Μήπως είναι για παιδιά που αναμένεται γενικά να πάνε στην τουαλέτα και τις φοράνε προληπτικά και δεν είναι τόσο καλές; Αν και διαφημίζουν και δωδεκάωρη απορροφητικότητα, αλλά λέω μήπως ταλαιπωρούμαι άδικα με τα βρακάκια. 

 

Μην χρησιμοποιείς πάνες βρακάκι τη νύχτα, ότι και να λένε δεν είναι το ίδιο απορροφητικές. Προσωπικά, από όλες τις μάρκες που δοκίμασα και παρά τις κριτικές που κυκλοφορούν, πιο απορροφητικές από τις pampers baby dry δεν βρήκα.

 

Έπίσης, αν χρησιμοποιείς φανελάκια που κουμπώνουν από κάτω, πρόσεξε να είναι το σωστό μέγεθος γιατί λίγο να τον σφίγγουν στην περιοχή της πάνας, αυτομάτως μειώνουν τον απορροφητικό χώρο της πάνας.

Link to comment
Share on other sites

Τα φανελάκια είναι άνετα έως μεγαλούτσικα. Θα δοκιμάσω κλάσικές πάνες αναγκαστικά. Βέβαια έχω ξαναγράψει για το ίδιο θέμα δυο φορές, τέλη Αυγούστου και τέλη Οκτωβρίου, με κλασικές πάνες. Μάλλον θα πάρω απόφαση ότι έχω έναν κατουρλή και θα αλλάζω συνέχεια σεντόνια. Ευτυχώς συνήθως το φορμάκι βρέχεται σε σημεία που ακουμπάνε την πάνα και δεν είναι το δέρμα του πάνω στα βρεγμένα. Πάντως θυμάμαι και νεογέννητος, μπορεί κάποιες μέρες (με συχνότητα όμως 3-4 το μήνα το πολύ) να άλλαζα 6 σεντονάκια τη μέρα από διαρροές στον ύπνο και μετά όλα οκ, με τις ίδιες πάνες. Μήπως είναι μέρες που κάνει αποτοξίνωση και κατουράει τόσο πολύ; Τι να πω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Χρωστάω ένα update. Πήρα για το βράδυ pampers active baby dry και ησύχασα. Αλλάζω μια ακριβώς πρπιν κοιμηθεί γύρω στις 8.30 (αν είμαι τυχερή δηλαδή έχει κάνει μια φορά τσίσα μετά το γάλα) και είναι μια χαρά μέχρι τις 7 που ξυπνάει, και αν χουζουρέψουμε και παραπάνω περνάει 7.30. Το ίδιο αποτέλεσμα είχα με τις σκέτες active baby. 

 

Να πω πάντως ότι τα βρακάκια της libero δεν με ικανοποίησαν, ειδικά κιόλας που είναι και πιο ακριβά από τα υπόλοιπα. Ούτε τα νούμερα βόλεψαν, είχα πάρει το 10-14 κιλά για παιδί που ήξερα ότι είναι 11.5-12 και τον έσφιγγαν και δεν κρατούσαν πάνω από δυο ώρες, κι επίσης το πρωί που ήταν πολύ γεμάτες μύριζαν απαίσια. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2008 at 8:18 ΜΜ, th@lia είπε:

Σημερα ειχα πολλες αποριες!Τι παμπερς χρησιμοποιειται?Εγω απο την μερα που γεννηθηκε χρησιμοποιούμε παμπερς "παμπερς" θυμα του καταναλωτισμου!ειναι τα καλυτερα, τα βαζουνε στις κλινικες κλπ!Μια μερα παω σουπερ βλεπω την διαφορα στην τιμη με αλλες μαρκες και παθαινω σοκ!Παιρνω κατι αλλα ετσι για δοκιμη!Και φυσικα το μωρο δεν επαθε τιποτα με τα καινουρια παμπερς ουτε ειναι λιγοτερα απορροφητικα απλα ισως στην ποιοτητα τους βλεπω οτι δεν ειναι ιδια!Αλλα η αληθεια ειναι οτι εξακολουθω να φοβαμαι για συγκαμα, μεχρι τωρα δεν εχει παθει τιποτα!Εσεις τι εμπειριες εχετε στο θεμα παμπερς?Σας ετυχε τιποτα περιεργο?

Εγώ απ' όλα είμαι ικανοποιημένη εκτός απ' τα αγνοτης δεν συγκρατούν καθόλου τα τσισα δεν είχα πρόβλημα ούτε με τα παμπερς ούτε με τα μπέιμπι λινό αν κ μόνο τα δευτερα έχουν πιστοποίηση όεκο τεξ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...