Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Βρε κοριτσια δεν ξερω εαν εχει ειπωθεια καπου κ δεν το πηρε το ματι μου αλλα τα  pampers γιατι βγαινουν σε τοσους τυπους?μπερδευομαι.εμεις χρησιμοποιουμε το νουμερο 3 .εχω καταλαβει οτι τα fit ειναι πιο φαρδια απο τα dry .αυτη η ποικιλια εξυπηρετει πραγματι καπου?

Επισης ξερετε τι γινεται με την θαλασσα η την πισινα?κοιταω κ βλεπω οτι βγαινουν απο 7 κιλα κ πανω.κ ειναι κ πανακριβες.η babylino δεν βγαζει?

Επεξεργάστηκαν by μαγιοπουλας
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπον επανερχομαι γιατι εχω εκνευριστει με το θεμα. Η κορη μου ειναι 22 μηνων, 14,8 κιλα και 95 εκατοστα. Δοκιμασα τις pampers 6 (+15 κιλα), τις libero 7 (16-26 κιλα) και τις pufies trends 5 (11-25 κιλα) και με ολες κατουριεται!! Αλλαζω πυτζαμες 3 φορες την ημερα!! Και δεν μιλαω για τη νυχτα που περναν πολλες ωρες, μεσα στη μερα και στο 3ωρο ακομα εχει διαρροες!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , CMES είπε:

Λοιπον επανερχομαι γιατι εχω εκνευριστει με το θεμα. Η κορη μου ειναι 22 μηνων, 14,8 κιλα και 95 εκατοστα. Δοκιμασα τις pampers 6 (+15 κιλα), τις libero 7 (16-26 κιλα) και τις pufies trends 5 (11-25 κιλα) και με ολες κατουριεται!! Αλλαζω πυτζαμες 3 φορες την ημερα!! Και δεν μιλαω για τη νυχτα που περναν πολλες ωρες, μεσα στη μερα και στο 3ωρο ακομα εχει διαρροες!!!

 

Θα σου πω τί πιστεύω πραγματικά...οι πάνες τέτοιων μεγεθών νομίζω ότι είναι φτιαγμένες για παιδιά που είναι στην διαδικασία να βγάλουν την πάνα. Το ύψος και το βάρος της κόρης σου παραπέμπει σε σχεδόν 3χρονο παιδί (να την χαίρεσαι παρεπιμπτόντως την μελλοντική δίμετρη!!!!!) και ένα 3χρονο κατά κανόνα δεν φοράει πάνα την ημέρα (άντε να του την βάλουν σε καμιά βόλτα, αν ζορίζεται με την εκπαίδευση), ακόμα κι αν φοράει κάνει τσίσα και στην λεκάνη πότε-πότε οπότε "αδειάζει" και έχει έναν σχετικό έλεγχο των σφιγκτήρων, πάει παιδικό σταθμό και εκεί τα πάνε συχνά για τσίσα ακόμα και όσα φοράνε πάνα, μπορεί να την φοράει μόνο τη νύχτα, αλλά και πάλι είναι εκπαιδευμένο για την ημέρα οπότε δεν βρέχεται και πολύ κ.λπ. Κάπως έτσι, οι ανάγκες του συγκεκριμένου κοινού καλύπτονται ακόμα κι αν οι πάνες δεν είναι πολύ απορροφητικές (δεν μπορούν να είναι άλλωστε, πρέπει να είναι λεπτές γιατί τα παιδιά 3 + ετών είναι πολυ κινητικά).

 

Η δικιά σου δεν είναι τέτοια περίπτωση, αν και μεγαλόσωμη είναι ακόμα μικρή, δεν λειτουργεί σαν 3χρονο στο συγκεκριμένο θέμα. Οπότε ή αρχίζεις να αλλάζεις πάνες πιο συχνά ή αρχίζεις εκπαίδευση.....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Deena είπε:

 

Θα σου πω τί πιστεύω πραγματικά...οι πάνες τέτοιων μεγεθών νομίζω ότι είναι φτιαγμένες για παιδιά που είναι στην διαδικασία να βγάλουν την πάνα. Το ύψος και το βάρος της κόρης σου παραπέμπει σε σχεδόν 3χρονο παιδί (να την χαίρεσαι παρεπιμπτόντως την μελλοντική δίμετρη!!!!!) και ένα 3χρονο κατά κανόνα δεν φοράει πάνα την ημέρα (άντε να του την βάλουν σε καμιά βόλτα, αν ζορίζεται με την εκπαίδευση), ακόμα κι αν φοράει κάνει τσίσα και στην λεκάνη πότε-πότε οπότε "αδειάζει" και έχει έναν σχετικό έλεγχο των σφιγκτήρων, πάει παιδικό σταθμό και εκεί τα πάνε συχνά για τσίσα ακόμα και όσα φοράνε πάνα, μπορεί να την φοράει μόνο τη νύχτα, αλλά και πάλι είναι εκπαιδευμένο για την ημέρα οπότε δεν βρέχεται και πολύ κ.λπ. Κάπως έτσι, οι ανάγκες του συγκεκριμένου κοινού καλύπτονται ακόμα κι αν οι πάνες δεν είναι πολύ απορροφητικές (δεν μπορούν να είναι άλλωστε, πρέπει να είναι λεπτές γιατί τα παιδιά 3 + ετών είναι πολυ κινητικά).

 

Η δικιά σου δεν είναι τέτοια περίπτωση, αν και μεγαλόσωμη είναι ακόμα μικρή, δεν λειτουργεί σαν 3χρονο στο συγκεκριμένο θέμα. Οπότε ή αρχίζεις να αλλάζεις πάνες πιο συχνά ή αρχίζεις εκπαίδευση.....

Κι εγω σε ενα τετοιο συμπερασμα καταληγω. Μολις ανοιξει ο καιρος ξεκιναω εκπαιδευση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν οι pampers baby dry, δεν ξέρω αν τις έχεις δοκιμάσει, είναι πιο απορροφητικές. Επίσης, μήπως είναι μεγάλο το νούμερο κ με την κίνηση του παιδιού έχει διαρροες κ θέλει πιο μικρό; Μην κρίνεις μόνο από τα κιλά αλλά κ από την εφαρμογή. Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω μπορεί να λέω και βλακείες. Πάντως ίσως οντως η λύση σας είναι να τη βγάλετε τελειως.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, CMES είπε:

Λοιπον επανερχομαι γιατι εχω εκνευριστει με το θεμα. Η κορη μου ειναι 22 μηνων, 14,8 κιλα και 95 εκατοστα. Δοκιμασα τις pampers 6 (+15 κιλα), τις libero 7 (16-26 κιλα) και τις pufies trends 5 (11-25 κιλα) και με ολες κατουριεται!! Αλλαζω πυτζαμες 3 φορες την ημερα!! Και δεν μιλαω για τη νυχτα που περναν πολλες ωρες, μεσα στη μερα και στο 3ωρο ακομα εχει διαρροες!!!

μηπως να δοκιμασεις τις παμπερς 5+ ? εμεις με τις ιδιες διαστασεις αυτες φοραμε. Μηπως ειναι λιιιγο πιο σφιχτες κ δεν εχει διαρροες.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Υπάρχουν οι pampers baby dry, δεν ξέρω αν τις έχεις δοκιμάσει, είναι πιο απορροφητικές. Επίσης, μήπως είναι μεγάλο το νούμερο κ με την κίνηση του παιδιού έχει διαρροες κ θέλει πιο μικρό; Μην κρίνεις μόνο από τα κιλά αλλά κ από την εφαρμογή. Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω μπορεί να λέω και βλακείες. Πάντως ίσως οντως η λύση σας είναι να τη βγάλετε τελειως.

Τα pampers 6 βγαινουν μονο σε baby dry και σε βρακακι. Τα δοκιμασα και τα 2. Οι pampers δεν της κλεινουν καν! Μονο το βρακακι φαινεται οκ αλλα και παλι ειναι μικρο. Περασα στο 6 γιατι ενω δεν ειχε ξεπερασει τα κιλα κατουριοταν με το 5, οποτε και το μικροτερο εχω δοκιμασει! Και οι pufies ειναι απο 11 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη @Deena, η δική μου κορη δεν έχει πιάσει καν αυτά τα κιλά, και είναι σε παρόμοιο ύψος και έχει κλείσει τα 3. Μάλλον χρειάζεται πιο απορροφητικές.

Δεν είδα τις babylino στη λιστα σου, εμάς αυτές ήταν οι τελευταίες που φορούσε, τις δοκιμάσες σε αυτό το μέγεθος;

Link to comment
Share on other sites

εμένα που είναι 2 1/2 αλλά αρκετά ανεπτυγμένο παιδάκι του παίρνω το ν.7 της babylino, είναι οι μοναδικές που δεν έχει διαρροές, αν και σε βάρος δεν το έχει πιάσει ακόμα τα 17 κιλά μας έχει βολέψει αρκετά και έχω γλυτώσει τις διαρροές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα @CMES!!   Οπως ρωτησαν και τα κοριτσια πανω banylino τα απερριψες; και εγω με αυτα δεν ειχα ποτε προβλημα διαρροων. Απο τα 14 κιλα και επειτα του βαζω το 5+ (με το μελαχρινο αγορακι). 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, gorilaz είπε:

Καλησπερα @CMES!!   Οπως ρωτησαν και τα κοριτσια πανω banylino τα απερριψες; και εγω με αυτα δεν ειχα ποτε προβλημα διαρροων. Απο τα 14 κιλα και επειτα του βαζω το 5+ (με το μελαχρινο αγορακι). 

Δεν τα εχω απορριψει απλα περιμενω να τελειωσουν αυτα που εχω για να τα δοκιμασω κι αυτα!! Μετα θα εχω εξαντλησει ολες τις επιλογες!!

Παρεπιμπτοντως τα pufies ειναι πολυ καλυτερα απο τα pampers στο θεμα των διαρροων στο νουμερο 3. Τις διαφορες μαρκες τις δοκιμαζω και στον μπεμπη για να καταληξω!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω για τις πανες puffies που βλεπω οτι αναφερετε πολυ: ειναι ποιοτικα σνωτερες των κλασικων pampers, babylino κλπ; γιατι βλεπω οτι οικονομικα ερχονται τα ιδια κ ισως κ πιο τσιμπημενες (στγκρινω με τιμες ηλεκτρονικου φαρμακειου, οχι σουπερμαρκετ). απο ταχυτητα αποστολης κ εξυπηρετηση πως ειναι; στελνουν με ελτα ή κουριερ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τις τελευταίες νύχτες βλέπω διαρροες απ το πάνω μέρος της πάνας, στην κοιλιά. Αυτό είναι τυχαίο ή σημαίνει πως πρέπει να αλλάξω νούμερο? 

Ίσως είναι δείγμα για αλλαγή στο νούμερο. Το ίδιο συνέβη και σε εμάς ,βέβαια η κόρη μου είναι 7 μηνών, αλλά το έπαθα με λίμπερο που θεωρώ εγγύηση. Μόλις αλλάξαμε νούμερο δεν ξαναπαρουσιασε τέτοιο περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τις τελευταίες νύχτες βλέπω διαρροες απ το πάνω μέρος της πάνας, στην κοιλιά. Αυτό είναι τυχαίο ή σημαίνει πως πρέπει να αλλάξω νούμερο? 

Μαλλον αλλαγη νουμερου δειχνει

Αν κ διαρροη προς τα πανω ειχαμε οταν μου ξεφευγε το πουλακι προς τα πανω στις αρχες

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Να ρωτησω για τις πανες puffies που βλεπω οτι αναφερετε πολυ: ειναι ποιοτικα σνωτερες των κλασικων pampers, babylino κλπ; γιατι βλεπω οτι οικονομικα ερχονται τα ιδια κ ισως κ πιο τσιμπημενες (στγκρινω με τιμες ηλεκτρονικου φαρμακειου, οχι σουπερμαρκετ). απο ταχυτητα αποστολης κ εξυπηρετηση πως ειναι; στελνουν με ελτα ή κουριερ;

Εμενα μου θυμιζουν τις babylino,libero

Αλλα τις θεωρω πιο καλες,απορροφητικα

Για αγορα απο ιντερνετ δ ξερω γτ τις παιρνω απο σουπερ μαρκετ οπου ναι εχουν καλη τιμη(νουμ 4,42πανες,6-7€)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Να ρωτησω για τις πανες puffies που βλεπω οτι αναφερετε πολυ: ειναι ποιοτικα σνωτερες των κλασικων pampers, babylino κλπ; γιατι βλεπω οτι οικονομικα ερχονται τα ιδια κ ισως κ πιο τσιμπημενες (στγκρινω με τιμες ηλεκτρονικου φαρμακειου, οχι σουπερμαρκετ). απο ταχυτητα αποστολης κ εξυπηρετηση πως ειναι; στελνουν με ελτα ή κουριερ;

Θα σου πω γιατι αυτες τις μερες εχω δοκιμασει ολες τις πιθανες μαρκες!! Νομιζω σε απορροφητικοτητα ειναι στα ιδια επιπεδα με τις pampers. Στα θετικα ειναι πως ειναι πιο λεπτες, μυριζουν πιο ωραια και εχουν ωραια σχεδια (ειναι χρωματιστες). Ερχονται 2 ημερες αφου τις παραγγειλεις (για Αθηνα) με acs courier (που ειναι η χειροτερη εταιρια κουριερ) αλλα δεν σου χρεωνουν μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Θα σου πω γιατι αυτες τις μερες εχω δοκιμασει ολες τις πιθανες μαρκες!! Νομιζω σε απορροφητικοτητα ειναι στα ιδια επιπεδα με τις pampers. Στα θετικα ειναι πως ειναι πιο λεπτες, μυριζουν πιο ωραια και εχουν ωραια σχεδια (ειναι χρωματιστες). Ερχονται 2 ημερες αφου τις παραγγειλεις (για Αθηνα) με acs courier (που ειναι η χειροτερη εταιρια κουριερ) αλλα δεν σου χρεωνουν μεταφορικα.

Όταν λες pampers? Baby- dry? 

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω babylino γιατι οι pampers  στην αρχη μου φανηκαν οτι βρωμανε κ επισης ειχε συγκαει -βεβαια τοτε ηταν αρχη αρχη κ μπορει να φταιγαμε εμεις με την ασχετοσυνη κ οχι η πανα. Με τις bsbylino ειχα κατα καιρους διαρροες αλλα αλλαζα νουμερο και οκ. Πηρα κ το δοκιμαστικο της agnotis. Αργησαμ πολυ να μου το στειλουν. Βλακωδως πηρα το νο 1 κ το δοκιμασα τοτε που καλα καλα δεν ξεραμε αν η πανα ειχε βραχει η οχι οποτε την απορροφητικοτητα δεν μπορω να την κρινω. Σαν υλικο ωραιο μου φανηκε αλλα δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλα. Η γραμμη μου φανηκε ελαφρως μεγαλυτερη απο το αντιστοιχο νο babylino. Αλλα κ η psmpers ειναι λιγο πιο μεγαλη, η κανω λαθος; Μαλλον θα ξαναπαρω σε επομενη οαραγγελια κ απο τις agnotis κ τις puffies. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω χρησιμοποιω babylino γιατι οι pampers  στην αρχη μου φανηκαν οτι βρωμανε κ επισης ειχε συγκαει -βεβαια τοτε ηταν αρχη αρχη κ μπορει να φταιγαμε εμεις με την ασχετοσυνη κ οχι η πανα. Με τις bsbylino ειχα κατα καιρους διαρροες αλλα αλλαζα νουμερο και οκ. Πηρα κ το δοκιμαστικο της agnotis. Αργησαμ πολυ να μου το στειλουν. Βλακωδως πηρα το νο 1 κ το δοκιμασα τοτε που καλα καλα δεν ξεραμε αν η πανα ειχε βραχει η οχι οποτε την απορροφητικοτητα δεν μπορω να την κρινω. Σαν υλικο ωραιο μου φανηκε αλλα δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλα. Η γραμμη μου φανηκε ελαφρως μεγαλυτερη απο το αντιστοιχο νο babylino. Αλλα κ η psmpers ειναι λιγο πιο μεγαλη, η κανω λαθος; Μαλλον θα ξαναπαρω σε επομενη οαραγγελια κ απο τις agnotis κ τις puffies. 

Όσο κόστισαν οι αγνοτις άλλα τόσα έδωσα για απορρυπαντικα! Μιλάμε για κανονικό μπουγελωμα! Σιχαθηκα να βάζω πλυντήρια... 12 φορμακια σε μια μέρα(ρεκόρ) και όμως τα κατάφεραν...δεν ξέρω πως... Στο δικό μου μωρό δεν έκαναν καθόλου, ήταν πεταμένα λεφτά. Ίσως σε άλλους κάνουν δουλειά! Η ποιότητα της Πάνας μοιάζει με λίμπερο και μπειμπιλινο αλλά η απόδοση μέρα με νύχτα! Pampers baby dry διαολιζομαι πλέον και μόνο που τις βλέπω στα ράφια των σ/Μ. Babylino + libero βγήκαν μέχρι στιγμής οι καλύτερες! Για puffies δεν ξέρω γιατί αυτό ρώτησα για απόδοση! Από θέμα μεγέθους γραμμής κατά το μάτι μου νομίζω είναι οι μπέιμπι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Dust pink είπε:

Όσο κόστισαν οι αγνοτις άλλα τόσα έδωσα για απορρυπαντικα! Μιλάμε για κανονικό μπουγελωμα! Σιχαθηκα να βάζω πλυντήρια... 12 φορμακια σε μια μέρα(ρεκόρ) και όμως τα κατάφεραν...δεν ξέρω πως... Στο δικό μου μωρό δεν έκαναν καθόλου, ήταν πεταμένα λεφτά. Ίσως σε άλλους κάνουν δουλειά! Η ποιότητα της Πάνας μοιάζει με λίμπερο και μπειμπιλινο αλλά η απόδοση μέρα με νύχτα! Pampers baby dry διαολιζομαι πλέον και μόνο που τις βλέπω στα ράφια των σ/Μ. Babylino + libero βγήκαν μέχρι στιγμής οι καλύτερες! Για puffies δεν ξέρω γιατί αυτό ρώτησα για απόδοση!

Για τις αγνοτης δεν εχω ακουσει καλα λογια. η μαλλον τις χρησιμοποιει μια συγγενης μου κ της αρεσουν πολυ αλλα στο ιντερνετ μονο αρνητικες κριτικες βρισκω. Και πηγα η χαζη να τις δοκιμασω για απορροφητικοτητα σε μωρο που υποσιτιζοταν κ δεν εκανε κακα κ καθε φορα αναρωτιομασταν αν ειναι βρεγμενη η πανα η οχι οταν τις μετρουσαμε. Τοσο μυαλο ειχα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για τις αγνοτης δεν εχω ακουσει καλα λογια. η μαλλον τις χρησιμοποιει μια συγγενης μου κ της αρεσουν πολυ αλλα στο ιντερνετ μονο αρνητικες κριτικες βρισκω. Και πηγα η χαζη να τις δοκιμασω για απορροφητικοτητα σε μωρο που υποσιτιζοταν κ δεν εκανε κακα κ καθε φορα αναρωτιομασταν αν ειναι βρεγμενη η πανα η οχι οταν τις μετρουσαμε. Τοσο μυαλο ειχα!

Ε που να ξέρεις! Και μένα μου τις σύστησαν ως καλές μαμά με νεογέννητο 10 ημερών... Η δική μου τότε ήταν 4 μηνών... Όσο ήταν πολύ μωρό μέχρι 1,5 μηνών έβαζα παμπερς με δείκτη υγρασίας για να ελέγχω ουρά. Ήταν και οι καλύτερες από παμπερς γενικά αλλά για μέχρι 2 μηνών το μέγιστο!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγω γιατι δεν ρισκω libero no 3 που θελω να δοκιμασω?βρισκω μονο μεγαλυτερα νουμερα.Ουτε ο Σκλ...της περιοχης μου εχει ουτε οι super p...

Libero no 3 βρίσκω συνήθως στο my market.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Όταν λες pampers? Baby- dry? 

Οχι με τις premium care. Οι baby dry ειναι κατωτερες απο απορροφητικοτητα. Μιλαω για μικρα νουμερα γιατι στα πιο μεγαλα ειναι χαλια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...