Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωινός / ενδιάμεσος ύπνος


mamousia1983

Recommended Posts

Giorgia εγώ τώρα τι να πω, θα πέσουν να με φάνε... αλλά θα στο πω. Άστην να κλάψει και μπαίνε στο δωμάτιο για ένα λεπτάκι μόνο που και που. Και σταδιακά (μετά από πολλές μέρες) μπαίνε μόνο όταν σταματάει το κλάμα. Είναι λίγο χρονοβόρο αλλά πολύ αποτελεσματικό, εξάλλου πρέπει να μάθει να κοιμάται μόνη της.

αλικη νομιζω πως δεν ειναι αποτελεσματικο σε ολα τα μωρα αυτο.μετα απο τρομερη εξαντλιση το δοκιμασα στη δικη μου και αντι να κοιμηθει ξενυχτισε ολο το βραδυ απ τα νευρα της..δεν το εκανα δευτερη μερα πιστευω πως δεν πιανει στη δικη μου η απλα εγω κανω κατι λαθος:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αλικη νομιζω πως δεν ειναι αποτελεσματικο σε ολα τα μωρα αυτο.μετα απο τρομερη εξαντλιση το δοκιμασα στη δικη μου και αντι να κοιμηθει ξενυχτισε ολο το βραδυ απ τα νευρα της..δεν το εκανα δευτερη μερα πιστευω πως δεν πιανει στη δικη μου η απλα εγω κανω κατι λαθος:confused:

 

Το θέμα είναι να γίνει με σταθερότητα και επιμονή για αρκετές μέρες και μόνο έτσι θα δεις αποτέλεσμα. Με μία φορά τι να πετύχεις;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε κορίτσια έχω άλλο πρόβλημα με τον δικό μου.Εκεί που κοιμόταν 12 ώρες τη νύχτα μόλις έγινε 11 μηνών κοιμάται μόνο 10 ώρες!Δεν είναι πολύ λίγες για ένα μωρό 11 μηνών??Νομίζω ότι μέχρι και 2-3 ετών τα παιδιά κοιμούνται ένα 12ωρο το μωρό μου είναι πολύ μικρό γίνεται να του φτάνουν μόνο 10 ώρες ύπνου??

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε κορίτσια έχω άλλο πρόβλημα με τον δικό μου.Εκεί που κοιμόταν 12 ώρες τη νύχτα μόλις έγινε 11 μηνών κοιμάται μόνο 10 ώρες!Δεν είναι πολύ λίγες για ένα μωρό 11 μηνών??Νομίζω ότι μέχρι και 2-3 ετών τα παιδιά κοιμούνται ένα 12ωρο το μωρό μου είναι πολύ μικρό γίνεται να του φτάνουν μόνο 10 ώρες ύπνου??

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: Εμείς δεν τις έχουμε φτάσει ποτέ αυτές τις ώρες!!! 10 ώρες το πολύ και αυτές με διακοπές όχι σερί!!!!:evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλή Σαρακοστή!

Εδώ και μια εβδομάδα η μικρή μου έχει κάνει το αντίθετο. Έχει κόψει τον απογευματινό ύπνο και έχει κρατήσει τον πρωινό, δλδ μετά το φρούτο. Ύπάρχει καμία ιδέα πως να την κάνω να κοιμάται μετά το μεσημεριανό της?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή Σαρακοστή!

Εδώ και μια εβδομάδα η μικρή μου έχει κάνει το αντίθετο. Έχει κόψει τον απογευματινό ύπνο και έχει κρατήσει τον πρωινό, δλδ μετά το φρούτο. Ύπάρχει καμία ιδέα πως να την κάνω να κοιμάται μετά το μεσημεριανό της?

 

Προσπάθησε ανά τρεις ημέρες να τις μεταθέτεις 15 λεπτά πιο αργά τον ύπνο που κάνει μετά τη φρουτόκρεμα. Δηλαδή, αν σήμερα πέφτει για ύπνο κατά τις 11.30 αύριο και μέχρι την πέμπτη βάλε την για ύπνο στις 11.45, από παρασκευή έως κυριακή βάλε την στις 12, από δευτέρα έως τετάρτη βάλε την στις 12.15 κ.ο.κ. Τσούκου τσούκου τσούκου θα φτάσετε κάποια στιγμή να κοιμάται μετά το μεσημεριανό φαγητό. Θα υπάρξει και φάση που θα σκουντουφλάει από τη νύστα και τη γκρίνια και δε θα μπορείς να της δώσεις το μεσημεριανό της φαγητό και θα αναγκάζεσαι να την ταΐζεις αρκετά νωρίς για τα σημερινά δεδομένα, αλλά θα περάσει και αυτή η φάση. Συνήθως όταν τα μωρά κλείσουν τον πρώτο χρόνο και έως περίπου 18 μηνών περνάνε στη φάση που θέλουν μόνο έναν ημερίσιο ύπνο. Θέλει λίγο προγραμματισμό και επιμονή και η μετάβαση γίνεται σχετικά ανώδυνα κατά τη γνώμη μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

katerina2 σε ευχαριστώ πολύ. Εϊναι πολύ ωραία η συμβουλή σου. Νομίζω ότι θα πιάσει. Αν και δεν έχουμε στανταρ ώρα γιατί ξυπνάει ανάλογα με το πως έχει κοιμηθεί το βράδυ. Δλδ αν δεν κοιμηθεί καλά θα ξυπνήσει γύρω στις 8:30 ενώ αν έχει κοιμηθεί καλά γύρω στις 7. Έχω παρατηρήσει όμως ότι κοιμάται περίπου 4μιση ώρες μετά το πρωινό ξύπνημα. Άρα θα πάω με βάση αυτό.

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

katerina2 σε ευχαριστώ πολύ. Εϊναι πολύ ωραία η συμβουλή σου. Νομίζω ότι θα πιάσει. Αν και δεν έχουμε στανταρ ώρα γιατί ξυπνάει ανάλογα με το πως έχει κοιμηθεί το βράδυ. Δλδ αν δεν κοιμηθεί καλά θα ξυπνήσει γύρω στις 8:30 ενώ αν έχει κοιμηθεί καλά γύρω στις 7. Έχω παρατηρήσει όμως ότι κοιμάται περίπου 4μιση ώρες μετά το πρωινό ξύπνημα. Άρα θα πάω με βάση αυτό.

Σε ευχαριστώ και πάλι!

 

Καλή επιτυχία.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα

Ο μικρός μου 9 μηνών τώρα δεν αντέχει πάνω απο 3 ώρες ξύπνιος.Το έκανε απο μικρός αυτό (απο 2 μηνών).Πότε θα καταλάβω ότι είναι έτοιμος ν κόψει κάποιον ύπνο?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!

Εμένα ο δικός μου έχει πρόβλημα με τον ύπνο μέρα-νύχτα και είμαι πεπεισμένη ότι αν φτιάξει ο ύπνος της ημέρας (να κοιμάται δηλ. πάνω από μισή ώρα όπως κάνει τώρα) θα φτιάξει και της νύχτας. Γι' αυτό πήρα το no cry nap solution (της ίδιας που έγραψε το no cry sleep solution) και έχει μέσα ένα σωρό πράγματα (π.χ. για το πως να κάνεις τη μετάβαση από 2 σε 1 ύπνο, πως να το μάθεις να κοιμάται στο κρεβάτι και όχι στην αγκαλιά, πως να καταλάβεις ότι είναι έτοιμος να αλλάξει συνήθειες ύπνου ημέρας κλπ.). Τώρα για το αν θα έχει αποτέλεσμα αυτά που λέει, τι να πω, δεν ξέρω... πάντως εμένα σήμερα πρώτη φορά που εφάρμοσα μια συμβουλή της κοιμήθηκε για πρώτη φορά 1 ώρα και 20 λεπτά!!! Απίστευτο μου φάνηκε... τώρα ξανακοιμάται, οπότε θα ξαναδοκιμάσω... για να δούμε, ίσως δω φως στο τούνελ. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και από εμένα!

Εμένα ο δικός μου έχει πρόβλημα με τον ύπνο μέρα-νύχτα και είμαι πεπεισμένη ότι αν φτιάξει ο ύπνος της ημέρας (να κοιμάται δηλ. πάνω από μισή ώρα όπως κάνει τώρα) θα φτιάξει και της νύχτας. Γι' αυτό πήρα το no cry nap solution (της ίδιας που έγραψε το no cry sleep solution) και έχει μέσα ένα σωρό πράγματα (π.χ. για το πως να κάνεις τη μετάβαση από 2 σε 1 ύπνο, πως να το μάθεις να κοιμάται στο κρεβάτι και όχι στην αγκαλιά, πως να καταλάβεις ότι είναι έτοιμος να αλλάξει συνήθειες ύπνου ημέρας κλπ.). Τώρα για το αν θα έχει αποτέλεσμα αυτά που λέει, τι να πω, δεν ξέρω... πάντως εμένα σήμερα πρώτη φορά που εφάρμοσα μια συμβουλή της κοιμήθηκε για πρώτη φορά 1 ώρα και 20 λεπτά!!! Απίστευτο μου φάνηκε... τώρα ξανακοιμάται, οπότε θα ξαναδοκιμάσω... για να δούμε, ίσως δω φως στο τούνελ. :D

Από την δική μου εμπειρία, συμφωνώ με αυτό που λέει το βιβλίο για τους υπνάκους. Από τότε που άρχισε να κοιμάται καλύτερα την ημέρα άρχισε να κοιμάται καλύτερα και το βράδυ. Προφανώς ξεκουραζόταν και δεν ήταν εκνευρισμένη στο τέλος της ημέρας.

Πιστεύω ότι θα τα πάτε και εσείς καλά αν δείξετε επιμονή. Θα μάθει να κοιμάται την ημέρα καλύτερα. Απλά τις ημέρες που θα τον ενοχλεί κάτι άλλο και δεν θα ηρεμεί δεν θα πρέπει να σας πέρνει από κάτω. Υπομονή και όλα θα φτιάξουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Ο γιός μου είναι 13 μηνών. Εδω και κάποιο καιρό δυσκολεύεται κάπως να κοιμηθεί το πρωί. Εγώ παρόλα αυτά καταφέρνω και τον κοιμίζω, όταν όμως τον έχει η πεθερά μου (δηλ συχνά λόγω δουλειάς), δε μπορει να τον κοιμίσει, με αποτέλεσμα να τον κοιμίζει για πρωι κατά τις 1 παρά. Αυτό όμως τον αποσυντονίζει, του καθυστερεί τον μεσημεριανό ύπνο και δυσκολεύει τον βραδινό. Έτσι, σκέφτηκα να κόψουμε σιγά σιγά τον πρωινό. Όμως είναι πολύ κουρασμένος, σκουντουφλάει απο τη νύστα κατά τις 2. Επίσης, δεν αναπληρώνει το μεσημέρι, γιατί ξυπνάει ΠΑΝΤΑ στη μία ώρα, λες κι έχει εσωτερικό ρολόι. Είτε είναι κουρασμένος, είτε όχι, όταν κοιμάται μέρα, ξυπνάει σε μία ώρα ακριβώς πάντα! Οπότε τον λυπάμαι να ταλαιπωρείται... Έχετε καμια ιδέα τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλή χρονιά με υγεία, θα ήθελα να ρωτήσω και γω για τον πρωινό ύπνο γιατί μάλλον είμαστε σε μεταβατικό στάδιο. Να διευκρινίσω ότι δεν τα πάμε καλά με τον ύπνο! Καταφέραμε να κοιμάται (στην παρούσα φάση με κανά 2-3 ξυπνήματα ενδιάμεσα) το βράδυ κατά τις 8 με 8:30 και να ξυπνά κατά τις 7 (με 7:15).

Τη μέρα όμως έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Το πρωί συνήθως τον βάζω 10-11. Μπορεί να κοιμηθεί μισή ώρα, μπορεί καθόλου, μπορεί 10 λεπτά..γενικά δεν ξέρω τί να περιμένω κάθε μέρα. Αν όμως είναι βόλτα με το καρότσι, σίγουρα θα τον ρίξει τον υπνάκο του. Σήμερα που δεν κοιμήθηκε πρωί, κατά τις 12 το μεσημέρι κουτουλούσε, έφαγε και τον έβαλα και κοιμήθηκε στις 1, έκλαιγε μέχρι τις 2 και μετά κοιμήθηκε για μια ώρα (με ενδιάμεσα κλάματα). Αν όμως είμαστε βόλτα με το καρότσι, μπορεί να κοιμηθεί και 2ωρο!

Εφαρμόσαμε τη μέθοδο κοιμήσου παιδί μου και μας βοήθησε πολύ στο βραδυνό ύπνο. Τη μέρα όμως δεν ξέρω τί να κάνω. Δε θέλω να μάθει να κοιμάται στο καρότσι. Μήπως να κόψω τον πρωινό ύπνο? Και πώς να τον κόψω, αφού αν πούμε να πάμε βόλτα κατά τις 12, θα κοιμηθεί σίγουρα μια ώρα και μετά μέχρι το βράδυ δε θα ξανακοιμηθεί.

Είμαστε σχεδόν 13 μηνών και δεν ξέρω ποιό ωράριο να ακολουθήσω. Κάποια ιδέα?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο μικρός μου είναι 14 μηνών και για να φτιάξουμε ένα ωράριο ύπνου, τον ξυπνούσα στη διάρκεια της μέρας...

Δηλαδή το βράδυ θα κοιμηθεί περίπου στις 10.30 και θα ξυπνήσει στις 8 το πρωί, με κάποια ενδιάμεσα ξυπνήματα που τον νανουρίζω και ξανακοιμάται.

Συνήθως στις 10.30 το πρωί νυστάζει. Αν τον πάρει τελικά ο ύπνος θα τον αφήσω να κοιμηθεί κανά μισάωρο και μετά θα τον ξυπνήσω. Αυτό το κάνω για να καταφέρει να κοιμηθεί το μεσημέρι...

Και στη βόλτα που είμαστε και τον παίρνει ο ύπνος, τον ξυπνάω μετά απο ένα μισάωρο για να κοιμηθεί το μεσημέρι...

Έτσι έχω καταφέρει να του εφαρμόσω ένα συγκεκριμένο ωράριο ύπνου...

Η μόνη συμβουλή που θα μπορούσα να σου δώσω είναι να τον ξυπνάς, όσο και αν τον λυπάσαι ή γκρινιάζει... Μετά απο λίγο διάστημα θα συνηθίσει και θα συμβαδίσει με το συγκεκριμένο ωράριο ύπνου!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι τον ξυπνάω, γενικά ο ύπνος του περιορίζεται στις 10-11 το πρωί και 1-4 το μεσημέρι. Εννοείται ότι δεν κοιμάται όλες αυτές τις ώρες, απλά πρέπει να κοιμάται μέσα σε αυτές τις ώρες. Όταν είμαστε με το καρότσι και μου κοιμηθεί άλλες ώρες, τον ξυπνάω αμέσως. Αλλά έχει τύχει να είμαστε έξω με το καρότσι όλο το μεσημέρι και να κοιμάται σαν πουλάκι (τις επιτρεπόμενες ώρες), πράγμα που δε γίνεται με τίποτα στο σπίτι.

Και εννοείται επίσης όταν λ΄'εω ότι κοιμάται, ότι περνάμε μία σχετικά επώδυνη διαδικασία..κλάμα, κλάμα και πάλι κλάμα μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Τηρώ τους χρόνους από το βιβλίο "κοιμήσου παιδί μου" (σωτήριο για μας), αλλά δυστυχώς τη μέρα δεν έχουμε κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα.

Τελικά πώς καταλαβαίνουμε πότε το παιδί δε θέλει πλέον να κοιμάται για πρωί?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πότε δε θα θέλει να κοιμάται ενδιάμεσα, πάλι θα ξεκινήσεις να το κόβεις εσύ!

Εγώ είμαι στη φάση τώρα που προσπαθώ να του κόψω το ενδιάμεσο πρωινό για νά κοιμάται πιο εύκολα το μεσημέρι και πιο καλά...

Στην αρχή είχαμε πολύ γκρίνια, προσπαθούσα να του αποσπώ τη προσοχή με παιχνίδια ή άλλες δραστηριότητες, ώσπου αρχίζει σιγά σιγά να το κόβει...

Όταν είναι βόλτα με το καρότσι, φυσικά και του έιναι πολύ εύκολο να νανουριστεί και να κοιμηθεί, αλλά όταν είσαστε σπίτι, προσπάθησε να τον κρατάς σε εγρήγορση για να μπορεί μετα να κοιμηθεί πιο καλά!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!!

Παλιό το θεμα και οι συζητήσεις αλλά με ενδιαφέρει πολυ!

Ειμαστε σχεδόν 8 μηνων και εχουμε περίπου τους εξής ενδιάμεσους --->

Ξυπνάει 8 και ξανά κοιμάται για 45' ακριβώς μετα το φρούτο κατα τις 11:30 δηλαδη

Και μετα για μεσημέρι 15:30 με 17:00 περίπου και μετα κατευθείαν 21:00 για βράδυ

Το μεσημεριανο το εχει κόψει στη 1,5 ωρα απότομα ενώ κοιμόταν 2 ωρο ενώ το πρωί ξυπνούσε πιο νωρις και κοιμόταν αμέσως μετα το γάλα κατι που δε κανει πια.

Να τονίσω οτι δε κοιμάται στο καρότσι με τίποτα και οτι το βράδυ κοιμάται σχετικά νορμαλ έως το πρωί με λίγα ξύπνηματα για πιπίλα.

Θα ήθελα να κοιμάται λιγο παραπάνω και το προσπαθώ αλλά δε γίνεται

Καμία φορά για μεσημεριανο κοιμάται νωρις 3 παρα και 4 και κατι ξυπνάει με αποτέλεσμα να μη ξανά κοιμάται το απογευμα όποτε και για βράδυ το αργότερο 20:30 κοιμάται.

Πως σας φαίνεται το προγράμμα της;

Μπορώ να κάνω κατι άλλο για τους ημερήσιους;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Παλιό το θεμα και οι συζητήσεις αλλά με ενδιαφέρει πολυ!

Ειμαστε σχεδόν 8 μηνων και εχουμε περίπου τους εξής ενδιάμεσους --->

Ξυπνάει 8 και ξανά κοιμάται για 45' ακριβώς μετα το φρούτο κατα τις 11:30 δηλαδη

Και μετα για μεσημέρι 15:30 με 17:00 περίπου και μετα κατευθείαν 21:00 για βράδυ

Το μεσημεριανο το εχει κόψει στη 1,5 ωρα απότομα ενώ κοιμόταν 2 ωρο ενώ το πρωί ξυπνούσε πιο νωρις και κοιμόταν αμέσως μετα το γάλα κατι που δε κανει πια.

Να τονίσω οτι δε κοιμάται στο καρότσι με τίποτα και οτι το βράδυ κοιμάται σχετικά νορμαλ έως το πρωί με λίγα ξύπνηματα για πιπίλα.

Θα ήθελα να κοιμάται λιγο παραπάνω και το προσπαθώ αλλά δε γίνεται

Καμία φορά για μεσημεριανο κοιμάται νωρις 3 παρα και 4 και κατι ξυπνάει με αποτέλεσμα να μη ξανά κοιμάται το απογευμα όποτε και για βράδυ το αργότερο 20:30 κοιμάται.

Πως σας φαίνεται το προγράμμα της;

Μπορώ να κάνω κατι άλλο για τους ημερήσιους;

 

Με μια πρώτη ματιά το πρόγραμμα δεν είναι κακό, συνήθως σε αυτή την ηλικία 2 είναι οι ημερήσιοι ύπνοι. Ωστόσο, μου φαίνονται λίγο μεγάλα τα διαστήματα που το παιδί είναι ξύπνιο. Σιγουρέψου ότι δεν την κρατάς ξύπνια ενώ νυστάζει π.χ. για φάει την φρουτόκρεμα και έχε το νου σου να την κοιμίζεις με τα πρώτα σημάδια νύστας.

 

Για να μεγαλώσεις τα διαστήματα των ημερήσιων ύπνων, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την κοιμίζεις με συνθήκες νύχτας, δηλαδή στην κούνια της (όχι π.χ. σε παρκοκρέβατο στο σαλόνι), με σκοτάδι και ησυχία. Βοηθάει πολύ στους ημερήσιους ύπνους και το white noise γιατί καλύπτει τους ήχους της ημέρας.

 

Για τον βραδυνό ύπνο, έχε υπ' όψιν σου ότι όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ματιά το πρόγραμμα δεν είναι κακό, συνήθως σε αυτή την ηλικία 2 είναι οι ημερήσιοι ύπνοι. Ωστόσο, μου φαίνονται λίγο μεγάλα τα διαστήματα που το παιδί είναι ξύπνιο. Σιγουρέψου ότι δεν την κρατάς ξύπνια ενώ νυστάζει π.χ. για φάει την φρουτόκρεμα και έχε το νου σου να την κοιμίζεις με τα πρώτα σημάδια νύστας.

 

Για να μεγαλώσεις τα διαστήματα των ημερήσιων ύπνων, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την κοιμίζεις με συνθήκες νύχτας, δηλαδή στην κούνια της (όχι π.χ. σε παρκοκρέβατο στο σαλόνι), με σκοτάδι και ησυχία. Βοηθάει πολύ στους ημερήσιους ύπνους και το white noise γιατί καλύπτει τους ήχους της ημέρας.

 

Για τον βραδυνό ύπνο, έχε υπ' όψιν σου ότι όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.

 

Γεια σου deena.

Έχω διαβάσει πολλά post σου για το θεμα ύπνος και συμφωνούμε απόλυτα.

Όσον αφορά τις συνθήκες ύπνου γίνονται ακριβώς όπως λες, χωρίς φως και όχι στο παρκοκρεβατο.εχω ένα μωρό που αρνείται να κοιμηθεί άλλου παρα μόνο στη κούνια της.

Τωρα τα διαστήματα που μένει ξύπνια ειναι που με νοιάζουν. Δε διαμαρτύρεται έντονα πάντως.

Ξαφνικά έκανε την αλλάγη και σπάνια πλέον κοιμάται μετα το πρωινό γάλα όποτε και δεν ξέρω ακόμα πως να διαχειριστώ το πρωινό υπνο.δειχνει να νυστάζει λιγο πριν τα φρούτα γύρω στις 10:30 αλλά όχι αρκετά για να την πάρει ο ύπνος όποτε και την κοιμίζω μετα τα φρούτα.

Ένα άλλο θεμα που με προβληματίζει ειναι οτι αυτός ο ύπνος κρατάει 45' ακριβώς με αποτέλεσμα να νυστάζει σύντομα εκεί γύρω στο μεσημεριανο φαί.

Όποτε αν κοιμηθεί 14:30 για μεσημέρι θα ξυπνήσει 4 και μετα αρνείται να κοιμηθεί απογευμα όποτε πάμε κατευθείαν βράδυ δηλαδη 20:00 ( νωρίτερα ειδικά τωρα το καλοκαίρι δύσκολα) εκεί τη καθυστερώ λιγο έως 15:30 για να το πάει 17:00 και να σώσω μια ωρα. Πριν λίγες βδομάδες κοιμόταν 2 ώρες γεμάτες το μεσημέρι αλλά για κάποιο λόγο το έκοψε απότομα.

Έχεις να προτείνεις κατι για το πρωινό μπάς και διαρκέσει λιγο περισσότερο;;;

Έτσι ώστε να αντέχει μέχρι τις 15:30 μετά.

 

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση και να επισημάνω οτι πέφτουμε νωρις το βράδυ για υπνο!

Επεξεργάστηκαν by Euoulinitsa
Για white noise εχω ανεμιστήρα ακόμα το χειμώνα βλέπουμε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Παλιό το θεμα και οι συζητήσεις αλλά με ενδιαφέρει πολυ!

Ειμαστε σχεδόν 8 μηνων και εχουμε περίπου τους εξής ενδιάμεσους --->

Ξυπνάει 8 και ξανά κοιμάται για 45' ακριβώς μετα το φρούτο κατα τις 11:30 δηλαδη

Και μετα για μεσημέρι 15:30 με 17:00 περίπου και μετα κατευθείαν 21:00 για βράδυ

Το μεσημεριανο το εχει κόψει στη 1,5 ωρα απότομα ενώ κοιμόταν 2 ωρο ενώ το πρωί ξυπνούσε πιο νωρις και κοιμόταν αμέσως μετα το γάλα κατι που δε κανει πια.

Να τονίσω οτι δε κοιμάται στο καρότσι με τίποτα και οτι το βράδυ κοιμάται σχετικά νορμαλ έως το πρωί με λίγα ξύπνηματα για πιπίλα.

Θα ήθελα να κοιμάται λιγο παραπάνω και το προσπαθώ αλλά δε γίνεται

Καμία φορά για μεσημεριανο κοιμάται νωρις 3 παρα και 4 και κατι ξυπνάει με αποτέλεσμα να μη ξανά κοιμάται το απογευμα όποτε και για βράδυ το αργότερο 20:30 κοιμάται.

Πως σας φαίνεται το προγράμμα της;

Μπορώ να κάνω κατι άλλο για τους ημερήσιους;

Καλημέρα!

Κατά τη γνώμη μου, 2 κριτήρια για το αν πρέπει να αλλάξεις κάτι στις συνήθειες ύπνου είναι

α)η διάθεση του μωρού (αν φαίνεται ευδιάθετο, ξεκούραστο, γκρινιάρικο κτλ)

β)η ποιότητα του βραδυνού ύπνου

Δεν αναφέρεις προβλήματα εκεί.

Από πλευράς ωρών, 11 ώρες το βράδυ και 2-2,5 ώρες την ημέρα είναι super.

Και 20.00-20.30 για βραδυνό ύπνο δεν είναι υπερβολικά νωρίς, μια χαρά είναι. Μετά έχεις όλο το βράδυ να ξεκουραστείς και δε σου ξυπνάει και το χάραμα.

Τι σε χαλάει? Έχεις λόγο να θέλεις να τη βάζεις μετά τις 20.00?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου deena.

Έχω διαβάσει πολλά post σου για το θεμα ύπνος και συμφωνούμε απόλυτα.

Όσον αφορά τις συνθήκες ύπνου γίνονται ακριβώς όπως λες, χωρίς φως και όχι στο παρκοκρεβατο.εχω ένα μωρό που αρνείται να κοιμηθεί άλλου παρα μόνο στη κούνια της.

Τωρα τα διαστήματα που μένει ξύπνια ειναι που με νοιάζουν. Δε διαμαρτύρεται έντονα πάντως.

Ξαφνικά έκανε την αλλάγη και σπάνια πλέον κοιμάται μετα το πρωινό γάλα όποτε και δεν ξέρω ακόμα πως να διαχειριστώ το πρωινό υπνο.δειχνει να νυστάζει λιγο πριν τα φρούτα γύρω στις 10:30 αλλά όχι αρκετά για να την πάρει ο ύπνος όποτε και την κοιμίζω μετα τα φρούτα.

Ένα άλλο θεμα που με προβληματίζει ειναι οτι αυτός ο ύπνος κρατάει 45' ακριβώς με αποτέλεσμα να νυστάζει σύντομα εκεί γύρω στο μεσημεριανο φαί.

Όποτε αν κοιμηθεί 14:30 για μεσημέρι θα ξυπνήσει 4 και μετα αρνείται να κοιμηθεί απογευμα όποτε πάμε κατευθείαν βράδυ δηλαδη 20:00 ( νωρίτερα ειδικά τωρα το καλοκαίρι δύσκολα) εκεί τη καθυστερώ λιγο έως 15:30 για να το πάει 17:00 και να σώσω μια ωρα. Πριν λίγες βδομάδες κοιμόταν 2 ώρες γεμάτες το μεσημέρι αλλά για κάποιο λόγο το έκοψε απότομα.

Έχεις να προτείνεις κατι για το πρωινό μπάς και διαρκέσει λιγο περισσότερο;;;

Έτσι ώστε να αντέχει μέχρι τις 15:30 μετά.

 

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση και να επισημάνω οτι πέφτουμε νωρις το βράδυ για υπνο!

 

Καλημέρα!

 

Αν καταλαβαίνω σωστά έκοψε πρόσφατα τον 3ο ημερήσιο ύπνο? Φαίνεται να είναι σε μεταβατικό στάδιο το μωράκι και αυτό τις περισσότερες φορές κάνει άνω-κάτω το πρόγραμμα.

 

Κλειδί είναι να αποφεύγεις την υπερκούραση + να αποκοιμιέται μόνη της.

 

Πώς την κοιμίζεις τώρα?

 

Ως γενική συμβουλή θα σου έλεγα να μην προσπαθείς να την καθυστερείς όταν νυστάζει, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα την κοιμίσεις το βράδυ πριν τις 20.00'. Δεν είναι και τόσο δύσκολο να καθιερώσεις νωρίτερη ώρα ύπνου ακόμα και το καλοκαίρι, αρκεί να αποδεχθείς ότι π.χ. δεν θα πάτε μεγάλη βόλτα το απόγευμα ή δεν θα έχετε επισκέψεις στο σπίτι.

 

Πέρυσι το καλοκαίρι η κόρη μου ήταν συνομίληκη με την δικιά σου. Το απόγευμα ποτέ δεν άντεχε να είναι ξύπνια πάνω από 3 ώρες, υπήρξαν πολλές μέρες που την έκανα μπάνιο στις 18.30' και την έβαλα για μπάνιο αμέσως μετά (19.00' - 19.15' κοιμόταν). Επίσης, επειδή πλέον και τα 2 δικά μου παιδάκια άρχισαν σχολείο και ξυπνάνε στις 7.00', αναγκαστικά κοιμούνται πριν τις 20.00, ήδη από τα τέλη Αυγούστου για να συνηθίσουν.

 

Σε άλλες χώρες δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο, εμάς εδώ μας ξενίζει λίγο.

 

Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι το πας πολύ καλά, δεν μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα από το να είσαι σταθερή και συνεπής, σεβόμενη τις ανάγκες ύπνου του παιδιού (όπως κάνεις ήδη δηλαδή :):):)).

 

Για white noise κατέβασε καμιά εφαρμογή σε κινητό-ταμπλέτα, πολύ καλύτερο από ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Για white noise κατέβασε καμιά εφαρμογή σε κινητό-ταμπλέτα, πολύ καλύτερο από ανεμιστήρα.

 

Για white noise έχω πάρει συσκευή από το Amazon . Καλά θα μας διαβάζουν τώρα οι άλλες και θα λένε τι συζητάνε οι παλαβές.

Anyway, συσκευή white noise που λες, διότι και την ακτινοβολία περιορίζεις και είναι πιο "γλυκός" ο ήχος, σα να είσαι μέσα σε πλοίο ένα πράγμα (και το tablet μου θέλω το βράδυ που κοιμάται η μικρή...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αν καταλαβαίνω σωστά έκοψε πρόσφατα τον 3ο ημερήσιο ύπνο? Φαίνεται να είναι σε μεταβατικό στάδιο το μωράκι και αυτό τις περισσότερες φορές κάνει άνω-κάτω το πρόγραμμα.

 

Κλειδί είναι να αποφεύγεις την υπερκούραση + να αποκοιμιέται μόνη της.

 

Πώς την κοιμίζεις τώρα?

 

Ως γενική συμβουλή θα σου έλεγα να μην προσπαθείς να την καθυστερείς όταν νυστάζει, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα την κοιμίσεις το βράδυ πριν τις 20.00'. Δεν είναι και τόσο δύσκολο να καθιερώσεις νωρίτερη ώρα ύπνου ακόμα και το καλοκαίρι, αρκεί να αποδεχθείς ότι π.χ. δεν θα πάτε μεγάλη βόλτα το απόγευμα ή δεν θα έχετε επισκέψεις στο σπίτι.

 

Πέρυσι το καλοκαίρι η κόρη μου ήταν συνομίληκη με την δικιά σου. Το απόγευμα ποτέ δεν άντεχε να είναι ξύπνια πάνω από 3 ώρες, υπήρξαν πολλές μέρες που την έκανα μπάνιο στις 18.30' και την έβαλα για μπάνιο αμέσως μετά (19.00' - 19.15' κοιμόταν). Επίσης, επειδή πλέον και τα 2 δικά μου παιδάκια άρχισαν σχολείο και ξυπνάνε στις 7.00', αναγκαστικά κοιμούνται πριν τις 20.00, ήδη από τα τέλη Αυγούστου για να συνηθίσουν.

 

Σε άλλες χώρες δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο, εμάς εδώ μας ξενίζει λίγο.

 

Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι το πας πολύ καλά, δεν μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα από το να είσαι σταθερή και συνεπής, σεβόμενη τις ανάγκες ύπνου του παιδιού (όπως κάνεις ήδη δηλαδή :):):)).

 

Για white noise κατέβασε καμιά εφαρμογή σε κινητό-ταμπλέτα, πολύ καλύτερο από ανεμιστήρα.

 

Καλημέρα κοπέλα μου!!

Σε ευχαριστω για Τίς συμβουλές, πολυ χρήσιμες!!

 

Με το που την δω να νυστάζει κυρίως 2,5 με 3 ώρες μετα το πρωινό ξύπνημα (σήμερα πχ 08:30 και κοιμήθηκε μόλις)την αλλάζω πάνα και γενικά κάνω κάποιες κινήσεις ρουτίνας ακόμα κ για τον ενδιάμεσο την παίρνω στο δωμάτιο της στο καναπέ της στο μαξιλάρι θηλασμού με ένα σεντονάκι και μόλις κοιμηθεί με πιπίλα ή μπιμπερό ή λόγο κούνημα τη βάζω κούνια καμία φορά και ψιλό ξύπνια τη βάζω και κοιμάται. Αυτό τον υπνο τωρα το πρωί το φτιάχνω ανάλογα με την αφύπνιση!!αλλα δε κρατάει πολυ :( μετα πάμε μεσημέρι

Το βράδυ αναγκαστικά νωρις και δεν εχω κανένα πρόβλημα με αυτό ίσα ίσα το θεωρώ υγειηνό και σωστό :)

 

Θα δοκιμάσω white noise που λες!!! Εξάλλου με ανεμιστήρα χειμωνιάτικα δε λεει :0

 

Θα σου πω έν συντομία ένα παράδειγμα ενός μωρού φίλης 11 μηνων που το εξαντλούν όλη μερα κοιμάται όποτε να'ναι, το παίρνουν επισκέψεις έως 23:00 & 24:00 το βράδυ ( προχθές που ήταν ο άντρας μου παρών μπυ είπε οτι το μωρό τριβόταν και τεντωνοταν και δε το έβαζε για υπνο) εγω δε πήγα στη επίσκεψη γιατι η μικρη 20:00 νύσταζε. Σε περιορίζει αυτό το ξέρω αλλα το προγράμμα ειναι σημαντικό και εξάλλου μεγαλώνουν κάποια στιγμή δε θα ειναι έτσι θα ειμαστε λόγο πιο ευέλικτοι!! Προς το παρών έτσι είναι!

 

Σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλές

Θα ξαναμιλήσουμε και θα χαρώ να με

Συμβουλεύεις παλι!

Να χαίρεσαι τα παιδιά σ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Έχω 2 αγοράκια, στην ηλικία των 3(περίπου)ο μεγάλος και 7μηνών ο μικρός! Οι δικοί μας ύπνοι είναι οι εξής: Ξυπνάει μεταξύ 8:30-9το πρωί που σημαίνει γύρω στις 11-11:30 πέφτει για τον 1ο ενδιάμεσο υπνάκο διάρκειας 45'(όλα ίδια είναι)! Το μεσημέρι θα πέσει γύρω στις 3-3:30&πάντα 5παρά είναι ξύπνιος! Εδώ όμως έχουμε το πρόβλημα...θέλει γύρω στις 7:30 με 8 να ξανακοιμηθεί...έλα όμως που ο μεγάλος δ μπορεί ακόμα να κοιμηθεί τόοοοοοσο νωρίς! Αν&ξεκίνησε παιδικό το γρηγορότερο που μπορεί να μαζευτεί είναι 9:30-10 καθώς κοιμάται περίπου 1με1,5ώρα το μεσημέρι...ο μικρός όμως παίρνοντας αυτόν τον μίνι υπνάκο στις 7:30, πριν τις 10:30 δ κοιμάται...ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβατε&να μην σας μπέρδεψα! Οποιαδήποτε συμβουλή για τον απογευματινό ύπνο, δεκτή...Ευχαριστώ!

q6bUp3.png

 

FCQkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...