Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός χαλινός γλώσσας / Πρόβλημα στον Θηλασμό, Ομιλία, Κατάποση


Recommended Posts

λοιπον η πεδιατρος του ικα μου ειπαι ΄΄εγκω,ρωσιδα ητανε,δεν βλεπω κατι αλλα καλο θα ητανε να το δει και ενας παιδοωριλας΄΄η παιδιατρος,μου ειχε πει 2ημερων οτι΄καποια στιγμη θα χριαστει κοψιμο΄στο παιδων την ειδανε 2 γιατροι,ξερετε αυτουσ τουσ γιατρους που κανουν την εκπαιδευση τουσ εκει και δενειδαν κατι που να χρειαζοταν επεμβασΗ.Σασ ειπα οτι μου ζητησαν 1500 στην παιδοευροκλινηκη για μια ημερα;ε εκει αμα παω θα μου πουν ΄...επιγωντοσ θα χρειαστει επεμβαση γιατι :rolleyes:κυρια μου το αφησατε τοσο πολυ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

και στη δικιά μου κόρη ήδη από το μαιευτήριο διέγνωσαν κοντό χαλινό. Μου είπαν πως δε σχετίζεται πια με τίποτα ανησυχητικό και να μην κάνω τίποτα. Το ίδιο μου είπαν και 2 παιδίατροι, αλλά επειδή με είδαν ανήσυχη με παρώτρυναν να επισκεφτώ και ΩΡΛ. Δυστυχώς ή εύτυχώς Αρχικά επισκέφτηκα γνωστή ιδιωτική παιδιατρική κλινική ο γιατρός στην οποία με "τρέλλανε". (θελώ να πω πως μέχρι τότε δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, ούτε στο θηλασμό ούτε πουθενα. )Πως άφησα το παιδί να πάει 6 μηνών με τέτοιο πρόβλήμα, πως αν το αφήσω έτσι θα χρειαστεί λογοθεραπείες μεγαλώνοντας κτλ. και πρέπει άμεσα να γίνει επέμβαση με ναρκωση και πολλά άλλα. Το ποσό που μου ζήτησε μου φάνηκε μεγάλο (1000ευρω) και είπα να πάω στο Παίδων. Εκλεισα ραντεβου στο 184 για 2 μήνες αργότερα στα απογευματινά ιατρεία. ¨Οταν πήγα ένιωσα πως ευτυχώς υπάρχει ακόμα ανθρωπισμός και ευσυνείδητοι άνθρωποι. Ο Γιατρός με καθυσήχασε πλήρως και σε 2 λεπτά είχε κόψει το χαλινό χωρίς να το καταλάβει κανείς μας. Συγγνώμη για το μεγάλο post, αλλά ίσως βοηθήσω με την εμπειρία αυτή, που με είχε προβληματίσει ένα πράγμα τόσο πολύ και η λύση ήταν απλή αλλά κάποιοι θέλαν να την κάνουν να φαίνεται δύσκολή. πάντως και άλλοι γνωστοί μου που δεν έκοψαν τελικά το χαλινό μετά δεν αντιμετώπισαν προβλημα στο λόγο ή καπου αλλόυ σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιος μου είχε κοντό χαλινό, το ανακάλυψα εγώ όταν ήταν 8 + μηνών όταν καθομουν απέναντι στο τραπεζάκι του και εβαλε γοερά κλαματα και είδα φάτσα το στομα και την γλώσσα του! Δεν ήταν ιδιαίτερα χοντρός/σαρκώδης αλλά ηταν κοντός. Εκνευρίστηκα όταν καταλαβα ότι ίσως αυτό έφταιε για τα προβλήματα που είχα με τον θηλασμό και δεν το είδαν ούτε οι μαιες ουτε οι παιδίατροι. Αν μπορούσα και το ήξερα απο την αρχή θα ζητούσα να γίνει από την πρώτη εβδομάδα γιατι μου είχαν πει ότι όταν ειναι πολύ μωρό είναι κάτι που μπορεί να γίνει και χωρίς γενική αναισθησία να το κόψει με ένα ψαλιδάκι (δεδομένου ότι δεν είναι χονδρός) (Τα παλια τα χρόνια το κόβαν οι μαίες τις πρώτες μέρες - τότε που οι μαίες νοιαζόντουσαν να ξέρουν γιατί δεν μπορεί το μωρό να θηλάσει καλά)

Η παιδίατρος είπε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό.

Ο ΩΡΛ και η παιδο-οδοντίατρος, που τον είδε αφού έγινε 1+ ετών είπε να περιμένουμε, ότι δεν είναι απο τις πολύ σοβαρές περιπτώσεις και ότι μπορούμε να περιμένουμε να δούμε, επίσης είπε ότι η λογοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει γιατί ουσιαστικά αυξάνει την ελαστικότητα της γλωσσας

Κάναμε λογοθεραπεία από 2 χρονων 10 μηνων ως 3 χρονών 10 μηνών και όντως είδαμε κάποια διαφορά. Τότε αναγκαστήκαμε να κανει εγχείρηση αμυγδαλές και έκοψε και το χαλινό (Δεν μας χρέωσε για αυτό).

Μετά κάναμε πάλι λογοθεραπεια μερικούς μηνες. Εκανε φοβερή διαφορά η ομιλία του μετά, η λογοθεραπεία ήταν απαραίτητη για να μάθει πως να κινεί την γλώσσα του (α και να μιλά σωστά μετά την εγχείρηση των αμυγδαλών που ειχε λεπτύνει φοβερά η φωνή του!)

Ο ΩΡΛ είπε ότι για την περίπτωση του αν ήταν μεγάλος θα μπορούσε να γίνει μόνο με τοπική αναισθησία αλλά δεν θα το διακυνδίνευε με παιδάκι. Εγώ δεν ήθελα να κάνω αναισθησία μόνο για αυτό αλλά όταν ούτως ή άλλως έπρεπε να κάνει εγχείρηση το κάναμε και αυτό. Μετά την εγχείρηση πονούσε η γλώσσα του 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η κορη μου γεννηθηκε με κοντο χαλινο, το μαθαμε την απο την πρωτη μερα αλλα η παιδιατρος ειπε να μην το κοψουμε. Εξαλλου στο θηλασμο δεν ειχα κανενα προβλημα και προτιμησαμε να περιμενουμε να μεγαλωση το παιδι για να δουμε αν θα χρειαστει να το κοψουμε. Τωρα ειναι 3 1/2 χρονων και μιλαει μια χαρα αλλα παλι με προβληματιζεται. Μηπως κακως δεν το εκοψα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η κορη μου γεννηθηκε με κοντο χαλινο, το μαθαμε την απο την πρωτη μερα αλλα η παιδιατρος ειπε να μην το κοψουμε. Εξαλλου στο θηλασμο δεν ειχα κανενα προβλημα και προτιμησαμε να περιμενουμε να μεγαλωση το παιδι για να δουμε αν θα χρειαστει να το κοψουμε. Τωρα ειναι 3 1/2 χρονων και μιλαει μια χαρα αλλα παλι με προβληματιζεται. Μηπως κακως δεν το εκοψα???

 

Γιατί ανησυχείς, αν μιλά καλά τότε ποιο το πρόβλημα?

Εμένα είχε ιδιαίτερο πρόβλημα με ρ και λ (αλλά και άλλα σύμφωνα) πριν το κόψει, επίσης δεν μπορούσε να γλύψει τα χείλη του ή παγωτό!

Link to comment
Share on other sites

Εκνευρίστηκα όταν καταλαβα ότι ίσως αυτό έφταιε για τα προβλήματα που είχα με τον θηλασμό και δεν το είδαν ούτε οι μαιες ουτε οι παιδίατροι. Αν μπορούσα και το ήξερα απο την αρχή θα ζητούσα να γίνει από την πρώτη εβδομάδα γιατι μου είχαν πει ότι όταν ειναι πολύ μωρό είναι κάτι που μπορεί να γίνει και χωρίς γενική αναισθησία να το κόψει με ένα ψαλιδάκι (δεδομένου ότι δεν είναι χονδρός) (Τα παλια τα χρόνια το κόβαν οι μαίες τις πρώτες μέρες - τότε που οι μαίες νοιαζόντουσαν να ξέρουν γιατί δεν μπορεί το μωρό να θηλάσει καλά)

Η παιδίατρος είπε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό.

 

Ακριβώς αυτό, κι εγώ στενοχωρήθηκα για το θηλασμό πάρα πολύ, γιατί 4 μήνες το μωρό πάλευε να θηλάσει και δεν μπορούσε και δεν έπαιρνε και καλά βάρος, και κανείς δεν μου είπε τίποτε! Και την παιδίατρο τη ρώτησα συγκεκριμένα αν επηρεάζει το θηλασμό ο χαλινός και μου είπε ότι η βιβλιογραφία δεν λέει τίποτε τέτοιο... :evil::evil: Και μόνο όταν την είδε η παιδίατρος εδώ Αμερική και της είπα όλα τα θέματα του θηλασμού μου είπε ότι μάλλον αυτό φταίει. Αν το ήξερα θα της το έκανα στο μαιευτήριο όταν ήρθαν και μου το είπαν (άλλοι από εκεί βέβαια, στέλνεις σε δυο ημερών λεχώνα μία να συστηθεί ως παιδοχειρουργός και να πει ότι το παιδί έχει πρόβλημα με τη γλώσσα και θα έχει πρόβλημα στην ομιλία; -5 χρονάκια από τη ζωή μου!) τώρα το καλοκαίρι που θα είμαστε Ελλάδα θα δούμε τι θα κάνουμε τελικά

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Στον μπέμπη μου ο κοντός χαλινός πέρασε απαρατήρητος στο ιδιωτικό μαιευτήριο με τους σουπερ-ντουπερ παιδιάτρους.

Η πρώτη που το είδε ήταν η παιδίατρος μας στην πρώτη επίσκεψη (όπου βέβαια μου είπε το αυτονόητο.... οτι έπρεπε να μου το είχαν πει).

Επίσης η δική της άποψη ήταν πως αφού δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με τον θηλασμό , καλό είναι να το πειράξουμε γιατί πολλές φορές δεν αποτελεί πρόβλημα.

Αυτό φαίνεται αργότερα, αν το μωρό μπορεί να βγάλει την γλωσα του έξω πχ για να γλύψει ένα παγωτό.

Επίσης μου είπε οτι σπάνια υπάρχει πρόβλημα με την ομιλία και εάν υπάρξει αντιμετωπίζεται.

Επέλεξα να την ακούσω......να δούμε.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Τωρα που έχουν περάσει όλα αυτά, έχω καταλήξει πως ευτυχώς που κόψαμε το χαλινό και τώρα δεν έχω αμφιβολίες. Αν είχε ταλαιπωρηθεί το μωρό όμως δεν ξέρω αν θα το έλεγα. Η πρότασή μου είναι είναι να κόβεται οσο είναι μωρό, η δικιά μου ήταν 8 μηνών τότε και δεν κατάλαβε τίποτε. Δεν εγινε όμως αναισθησία, ούτε πρέπει να ήταν ιδιαίτερα βραχύς, πάντως είχε γίνει αμέσως αντιληπτό από το μαιευτήριο. Ευχομαί όλα τα μωράκια να το αντιμετωπίσουν το ίδιο ανώδυνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριστια κ μενα ο γιος μου εχει κοντο χαλινο κ το καταλαβε τωρα η παιδιατρος που ειναι 3 μηνων. στην θεσσαλονικη υπαρχει καμια που εχει κανει την επεμβαση να μου προτεινει καποιον γιατρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριστια κ μενα ο γιος μου εχει κοντο χαλινο κ το καταλαβε τωρα η παιδιατρος που ειναι 3 μηνων. στην θεσσαλονικη υπαρχει καμια που εχει κανει την επεμβαση να μου προτεινει καποιον γιατρο?

 

Εμείς το κάναμε στο Παπαγεωργίου. ;) (post #71)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας... αν αργγησουν να με κλεισουν ραντεβου , αν παω στην εφημερεια θα μου το κανουν ή τζαμπα θα ταλαιπωρηθω? η παιδιατρος μου ειπε να το κανω εως τον 6ο μηνα κ τωρα ειναι τριων μηνων

Link to comment
Share on other sites

Για την εφημερία, δεν ξέρω δυστυχώς...

Εμένα ο παιδίατρος μου, χαμπάρι δεν είχε πάρει... Το κατάλαβα μόνη μου όταν το παιδί άρχισε να τρώει! ;)

Όσο πιο μικράκι είναι, τόσο λιγότερο θα αναστατωθεί πιστεύω...

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Τριτη και Πεμπτη 9-11 στο Ιπποκρατιο χωρις ραντεβου. Αν πας στην εφημερια θα σου πουν το ιδιο δηλ. ελα το πρωι στο Παιδοχειρουργικο. Πανε τωρα που ειναι μικρο γιατι οσο μεγαλωνουν καταλαβαινουν πιο πολλα και σε δυσκολευουν τα ατιμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τριτη και Πεμπτη 9-11 στο Ιπποκρατιο χωρις ραντεβου. Αν πας στην εφημερια θα σου πουν το ιδιο δηλ. ελα το πρωι στο Παιδοχειρουργικο. Πανε τωρα που ειναι μικρο γιατι οσο μεγαλωνουν καταλαβαινουν πιο πολλα και σε δυσκολευουν τα ατιμα

πηρα τηλεφωνο στο ιπποκρατειο κ μου ειπαν καθε μερα 9 - 11. σου δινουν ομως σημασια ή θα μας εχουν σε πολυωρη αναμονη κτλ?

εσυ εμεινες ευχαριστημενη? πηγες συστημενη σε καποιον γιατρο ή οποιος ετυχε?

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο στο ιπποκρατειο κ μου ειπαν καθε μερα 9 - 11. σου δινουν ομως σημασια ή θα μας εχουν σε πολυωρη αναμονη κτλ?

εσυ εμεινες ευχαριστημενη? πηγες συστημενη σε καποιον γιατρο ή οποιος ετυχε?

ditop???????

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα ενα πρωι στο Ιπποκρατιο και το εκανε. Ηταν 45 ημερων. 5 λεπτακια υποθεση ειναι.

 

Η όλη διαδικασία είναι το τίποτα, μετά θέλει προσοχή να μη μολυνθεί η πληγούλα τις επόμενες ημέρες. Και αυτό πάντως δεν είναι τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

σορρυ,ημουν θαλασσα. Λοιπον δεν εχει πολυ αναμονη, εγω περιμενα κανα τεταρτο. Ο γιατρος πολυ καλος (και οχι γνωστος ειμαι πολυ κατα του "γνωστου γιατρου που παιρνει φακελακι σε δημοσιο νοσοκομειο"). Ουτε συστημενη ουτε τιποτα. Μια χαρα εκανε τη δουλεια του. Μονο αν θυμαμαι καλα επρεπε να εχουν περασει καπιες ωρες απο την τελευταια ωρα που εφαγε το μωρο για να μην αναγουλιασει και κανει εμετο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα νέα μας! Προχτές πήγαμε Ηράκλειο σε παιδοχειρούργο και κόψαμε το χαλινό. Μας έβαλε να σταθεροποιήσουμε το μωρό(4 μηνών) και με ένα ψαλιδάκι σε 3 δευτερόλπετα το είχε κόψει. Ούτε αναισθητικό, ούτε τίποτα! Το μωρό έκλαψε εκείνη την ώρα και κάνα λεπτάκι μετά και τέλος! Αίμα απειροελάχιστο...λίγα ροζ σάλια αμέσως μετά. Καμία γκρίνια μετά, καμία ενόχληση! Και από τότε όλο στριφογυρίζει τη γλώσσα του και παίζει με αυτή! Για μένα θα έπρεπε να το αναλαμβάνου οι νεογνολόγοι στο μαιευτήριο, να σε φέρνουν αμέσως σε επαφή με παιδοχειρούργο να το κόβουν τις πρώτες μέρες αμέσως. Ευτυχώς που δεν άκουσα τον Ωριλα που έλεγε από 1 έτους και βλέπουμε! Γιατί να πάρω το ρίσκο να αφήσω κάτι που κόβεται τόσο εύκολα και απλά? Και 1 χρονού θα έπρεπε με νάρκωση ή να τον κρατάνε 3-4 άτομα!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμείς ήρθαμε αντιμέτωποι με το θέμα του χαλινού λίγο αφότου ο γιος μας

έκλεισε τα 5. Όταν γεννήθηκε δε μας είπαν κάτι στο μαιευτήριο και η παιδίατρος απλά ανέφερε ότι είναι λίγο κοντός ο χαλινός αλλά θα το δούμε

στο μέλλον.

 

Επειδή είχαμε κάποια θεματάκια με την ομιλία του μικρού (κυρίως με το ρ)τον πήγαμε σε κάποιο λογοθεραπευτικό κέντρο και εκεί μας είπαν ότι καλό θα ήταν να κάνουμε την επέμβαση στο χαλινό έτσι ώστε να μη χρειαστούν πολλές λογοθεραπείες και να έχει μεγαλύτερη άνεση στην κίνηση η γλώσσα.

 

Στην αρχή φοβηθήκαμε λίγο. Τελικά πήγαμε στα απογευματινά ιατρεία του Παίδων Αγ. Σοφία για να τον δει ένας Ω.Ρ.Λ. που μας είχαν συστήσει. Ο γιατρός είπε ότι καλό θα είναι να γίνει η επέμβαση και πως μπορούσε να την κάνει άμεσα (!!!) αν συνεργαστεί το παιδί. Συμφωνήσαμε και όλα πήγαν ΤΕΛΕΙΑ! Η επέμβαση δεν κράτησε ούτε 5 λεπτά. Ο μικρός ευτυχώς συνεργάστηκε και γλίτωσε την αναισθησία. Σε αυτό συνέβαλε πολύ και ο γιατρός που ήταν ευγενέστατος και πολύ φιλικός με το παιδί. Του έβαλε ένα σπρέι στη γλώσσα (προφανώς ξυλοκαΐνη) και δεν κατάλαβε τίποτα. Μετά για μισή ώρα δεν έπρεπε να πιεί νερό. Επίσης μόνο για εκείνο το βράδυ ο γιατρός συνέστησε μαλακιά τροφή και όχι ζεστό φαγητό.

 

Όλα πήγαν μια χαρά. Ο μικρός δεν έβγαλε καθόλου αίμα, απλά σαν να γλειφόταν καθώς αισθανόταν μία διαφορά στη γλώσσα του. 1-2 φορές

είπε ότι πονάει λιγάκι αλλά μετά το ξέχασε. Ξύπνησε την άλλη μέρα μες στην καλή χαρά.

 

Δεν ξέρω αν η επέμβαση θα έχει κάποιο θετικό ενισχυτικό ρόλο στην εκφορά του λόγου. Όμως χαίρομαι που το κάναμε γιατί έστω και μία μικρή ατέλεια λόγου να υπήρχε στο μέλλον θα λέγαμε πάντοτε γιατί να μην είχαμε κάνει τότε την επέμβαση. Άλλωστε μετανοιώσουμε κυρίως για αυτά που ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ.

 

Ένα πράγμα έχω να πω στους γονείς: ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ! Μη διστάζετε να την κάνετε. Δε βλάπτει σε τίποτα και μόνο ωφέλεια μπορεί να έχει. Αν το παιδί σας είναι μεγάλο (όπως το δικό μας που την έκανε 5 ετών και 2 μηνών) πείτε του ότι θα κάνει κάτι σαν καθαρισμό γλώσσας όπως κάνουμε στον οδοντίατρο με τη φθορίωση. Έτσι μπορεί να μην τρομάξει το παιδί και να είναι συνεργάσιμο και να γλιτώσει τη νάρκωση. Άλλωστε η νάρκωση δε γίνεται για να μην πονέσει το παιδί αλλά για μην αντιδρά και δαγκώνει το χέρι του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗ ΣΥΓΧΥΣΗ ΜΟΥ!!!!!!

 

Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗ ΒΓΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΙΠΙΛΑ Κ ΠΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΛΑΙΜΑΡΓΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 8,700 ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ.

ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΟΜΩΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝ Κ ΡΕΥΕΤΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ!!!1

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΟΜΩΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ Α Ν Ε ΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!!!!!!

 

ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ??????????????

\

ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΔΕςΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΘΕΣΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΘΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΑΝ..........

 

ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΑΛΛΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ Κ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ..........

 

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΙΔΗΣΗ.......

 

ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ.........

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ. Δεν χρειάζεται. Δεν είναι κάτι τραγικό και αν χρειαστεί μπορεί να διορθωθεί ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία. Σε αυτές τις ηλικίες επείγον είναι όταν το παιδί δεν τρέφεται καλά. Εσένα κάθε άλλο παρά πρόβλημα δεν έχει! ;)

Φαντάζομαι αυτός είναι και ο λόγος που ο παιδίατρος δεν το έκανε θέμα. Το έγραψε στο βιβλιάριο για να το δει αργότερα ο παιδίατρος που θα το παρακολουθεί, ο οποίος ίσως θα έπρεπε να κρίνει αν επείγει να κοπεί ή όχι. Οι περισσότεροι παιδίατροι πάντως αν δεν δουν χοντρό πρόβλημα δεν σου συνιστούν να το κόψεις. Οι παιδοχειρούργοι στο προτείνουν πιο άνετα, γιατί είναι η δουλειά τους αυτή.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...