Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

α ξεχασα οτι θελει το δειχνει πχ πιπιλα οταν ξερει που ειναι σε παει και στη δειχνει οταν δεν ξερει ψαχνει και οταν ειναι στο κρεβατι της για υπνο και θελει πιπιλα ανοιγει το στομα και σου δειχνει οτι θελει αυτο που μπαινει εκει το βουλοτυρι το λεω εγω και την περνει μονο στον υπνο!!!επισης ζωγραφιζουμε και πιανουμε το μολυβι τελεια απο 1 χρονου 15 μηνων καναμε στρογγυλα τωρα κανουμε κυκλους τετραγωνα και ισιες γραμμες της λεω κανε μου κυκλο πχ και τον κανει 18 μηνων μου ζωγραφισε ανθρωπακι στην αναπτυξιολογο που το εδειξα μου ειπε πως ειναι ανθρωπακι που αλλα παιδια κανουν στα νηπια,παιζει κιθαρα και φυσαρμονικα και στη φλογερα ευκολα καταλαβαινεις πως σου επαιξε τα καλαντα αφου κανει τοσα πολλα γιατι δεν μιλαει κατι εχει κοβω το κεφαλι μου αλλα τι?

:rolleyes::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μεταξύ σοβαρού και αστείου εσύ έχεις το πρόβλημα και το μεταδίδεις στη μικρή. Χαλάρωσε!! όσο αυτό είναι εφικτό και στο λέω εγώ που την πάτησα χοντρά με το άγχος μου και έχασα χρόνια απο τη ζωή μου! Και εμένα ετσι έκανε ο μικρός μου. Τις έβλεπα τις λέξεις στο στόμα αλλά δεν τις άκουγα. Ξέρει οτι αυτό περιμένεις και σε παίζει στα δάχτυλα! Μην την πιέζεις και μέσα απο παιχνίδι και χαρούλες θα της δείχνεις το τρόπο για να αρχίσει να ανταποκρίνεται. Θα επαναλαμβάνεσαι ΦΡΙΧΤΑ, θα μιλάς στο άσχετο και θα ονομάζεις τα πάντα γύρω της εντόνως ώστε να της προκαλέσεις την προσοχή. Όταν πάρει τα πάνω της, νιώσει ασφαλής ότι ακόμα και λάθος να πεί κάτι είναι μέρος του παιχνιδιού τότε θα δείς να αναδύονται οι λεξούλες απο το στοματάκι της. Και απο τη στιγμή που απευθύνθηκες και σε ειδικό και σε καθησύχασαν άσε τον εαυτό σου ελέυθερο και δώσε χρόνο στο μωρό σου! Φιλικά στο λέω μην αναλλώνεσαι με σκέψεις και περιττές περιηγήσεις στο διαδίκτυο μόνο ΚΑΚΟ μπορεί να σου κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ξαδέλφη μου έχει φίλη με αγοράκι που είχε πατημένα τα 3 - εκτός από μπαμπά μαμά, και αυτά όχι φανατικά, δεν έλεγε ΤΙΠΟΤΑ. η μαμά μέσα στο άγχος - μία μέρα τον ρωτάει που είναι θανάση αυτό, χωρίς φυσικά να περιμένει απάντηση.... ρητορική ερώτηση, και ξαφνικά ο μούτος (έτσι τον έλεγε η μαμά μου) λέει... "εκεί πέρα", πεντακάθαρα, σαν να μιλούσε από καιρό... και έκτοτε μιλάει συνέχεια. φίλος μου παλιός, τώρα διαπρέπει στο εξωτερικό μου έλεγε πως η πρώτη του φράση ήταν στα 3,5, και παντελώς ακατανοητη...

 

και τα παραδείγματα παιδιών που απλά ήθελαν τον χρόνο τους μπορούν να συνεχίζονται επ άπειρον. μήν ανυσηχείς και κάνε αυτό που σου ειπε το ζωάκι (by the way πολυ ωραίο username), πιστεύω και γω πως τα παιδιά αντολαμβάνονται τα πάντα, νιώθει οτι το θέμα "μιλάω ή δεν μιλάω" έχει πολύ ψωμί και είτε την αγχωνει και φοβαται, ή το δουλεύει και σας δουλεύει. κανε το λοιπόν παιχνίδι και κάνε και την αδιάφορη, και βασικά περίμενε.

 

δεν μας είπες κάτι, πάει παιδικό η μικρή σου? γνωσή μου αλβανίδα μαμά μου έλεγε πως ο μεγάλος της γιος, στα 6, ενώ φυσικά καταλάβαινε αλβανικά, δεν τα μιλούσε ποτε. των ρωτούσαν αλβανικά στο σπίτι, απαντούσε ελληνικά. τον άκουσε να μιλά την μητρική του γλώσα πρώτη φορά σε ταξίδι στην Αλβανία στα 6 του, να συνομιλεί με τα εκεί παιδάκια, με λάθος προφορά! μερικές φορές λοιπόν τα παιδιά χρειάζονται ένα κίνητρο, και συνήθως τα συνομίλικα είναι ένα πολύ καλό.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!ναι ειναι αληθεια οτι και εγω το σκεφτομαι οτι με δουλευει γιατι το οχι και το ναι το λεει γιατι αλλιως καταλαβε οτι αν δεν τα λεει αλλα θα ζηταει αλλα θα της κανω,παιδικο σταθμο δεν παει και μαλλον δεν θα παει αν και μας ειπαν να την παμε (ο εργοθεραπευτης)για να ζωριστει να επικοινωνησει,εγω αρνουμαι λογω δικων μου ψυχολογικων ειχα παιδικο σταθμο και τον εκλεισα οταν η μικρη ηταν 6 μηνων.:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων που την τρεχω σε αναπτυξιολογο και εργοθεραπευτη στο ιπποκρατειο πριν 3 μηνες μου λενε μην ανχωνεσαι αλλα να κανει και ακουογραμα το καναμε και αυτο πεντακαθαρο.λεει μαμα, μπαμπα πολυ σπανια ,10 μηνων ειπε γιαγια ελα αλλα ποτε ξανα ,το καλοκαιρι ειπε παππου 2 φορες την ιδια μερα αλλα και αυτο ποτε ξανα,απο την μεγαλη πεμπτη που πηγαμε να αφησουμε λουλουδια στον εσταυρωμενο και ουρλιαζε μεσα στην εκκλησια οχι το λεμε και αυτο συνεχεια λεμε και λιγα ναι τελευταια αλλα τιποτα αλλο!!!!!!α!και μου την αγελαδα και μπε το προβατακι,κανει τα παντα τα παντα ομως βαζει καλτσες παντελονι μπουφαν μονη της ,πλενει δοντια χερια ,πολλα ειναι πανεξυπνη σε πουλαει και σε αγοραζει που λενε στο χωριο μου αλλα δεν μιλαει αυτο που με ανχωνει πιο πολυ ειναι οτι λεει πολλες λεξεις μεσα στο στομα της χωρις να ακουγεται τιποτα,π.χ μετραει 1 2 3 κουναει και δαχτυλα μαλιστα,βλεπεις τις λεξεις στο στομα της αλλα δεν ακους τιποτα!!!μηπως ξερει κανεις κατι για αυτο?θελω να παω και σε λογοθεραπευτη αλλα δεν υπαρχουν δυστηχως χρηματα για εξωτερικο και στο ιπποκρατειο μου λενε να περιμενω αλλους 6 μηνες και μετα βλεπουμε πασχει μου ειπανε απο οξεια τεμπελιτιδα μεταξυ αστειου και σοβαρου,αλλα αμα βαριεται γιατι κουναει τα χειλη της?βαζω χιλια δυο στο μυαλο μου αν καποιος εχει δει κατι παρομοιο ας βοηθησει σας ευχαριστω για το χρονο σας!:cry:

 

Ετσι ήταν το παιδακι φιλης μου που ειναι σε αλλη πολη. Οταν την επισκευθήκαμε πριν καιρο παρατήρησα οτι το παιδακι ηταν σαν να μιλουσε αλλα να μην εβγαινε λεξη καταλεβαινες οτι μπορει να ελεγε και προτασεις οχι απλα λεξεις και νομιζα οτι δεν ακουω καλα. Η φιλη μου τον καταλαβαινε απο τις χειρονομιες. Δεν την ειδα να ανησυχει καθολου γι αυτο. Εκεινο δεν ελεγε ουτε το ναι οθτε το οχι. Μαμα μπαμπα για παππου μαμ και ολα τα αλλα ετσι χωρις ηχο. Τελικα μια μερα που τα ειπαμε στο τηλεφωνο μου ειπε οτι το παιδακι της μιλαει και λεει ολο και πιο πολλες λεξουλες δυνατα αλλα μπροστα σε κοσμο παλι ετσι κανει. Παντως απο το λιγο που κατσαμε το παιδακι ειχε φοβερη αντιληψη και φοβερη μνημη και επικοινωνουσαν με τη μαμα αψογα με παντομημα. Τελικα βγαζω το σημπερασμα οτι επειδη ειναι το δευτερο τεμπελιαζει και ντρπεται ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xazomama ο γιός μου είναι 18 μηνών. Παρ'όλο που είμαι πολύ παρατηρητική σε θέματα συμπεριφοράς, είμαι της γνώμης να μη κάνεις συγκρίσεις με άλλα παιδιά. Κάθε παιδί έχει διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης από τα άλλα. Εγώ δε συγκρίνω και δεν ανησυχώ για πολλά και διάφορα που κατα καιρούς ακούω από άλλες μαμάδες (δε ξέρεις κατα πόσο λένε ή βλέπουν την πραγματικότητα). Εγώ είμαι καλυμένη από τη γνώμη του παιδιάτρου ο οποίος και έμπειρος είναι και πάντα καθησυχαστικός. Στις αρχές κάθε φορά που τον ρωτούσα "πότε πρέπει να κάνει αυτό ή το άλλο" μου έλεγε "πολύ βιάζεσαι".Μου έβαζε χρονικά όρια για τα ορόσημα πολύ πιό μακρινά από αυτά που πίστευα και πάντα όλα συναίβεναν πολύ νωρίτερα. Τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα και μπορεί από τη μια μέρα στην άλλη να κάνουν άλματα. Ηρέμησε και κλείσε τα αυτιά σου.

 

Και εμενα η παιδιατρος αυτο μου λεει συνεχεια "ολα θα τα κανει" αλλα αγχωνομαι και λιγο αν και στο τελος τα κανει αλλα τωρα αυτο πιστευω οτι αργησε λιγο.:?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων που την τρεχω σε αναπτυξιολογο και εργοθεραπευτη στο ιπποκρατειο πριν 3 μηνες μου λενε μην ανχωνεσαι αλλα να κανει και ακουογραμα το καναμε και αυτο πεντακαθαρο.λεει μαμα, μπαμπα πολυ σπανια ,10 μηνων ειπε γιαγια ελα αλλα ποτε ξανα ,το καλοκαιρι ειπε παππου 2 φορες την ιδια μερα αλλα και αυτο ποτε ξανα,απο την μεγαλη πεμπτη που πηγαμε να αφησουμε λουλουδια στον εσταυρωμενο και ουρλιαζε μεσα στην εκκλησια οχι το λεμε και αυτο συνεχεια λεμε και λιγα ναι τελευταια αλλα τιποτα αλλο!!!!!!α!και μου την αγελαδα και μπε το προβατακι,κανει τα παντα τα παντα ομως βαζει καλτσες παντελονι μπουφαν μονη της ,πλενει δοντια χερια ,πολλα ειναι πανεξυπνη σε πουλαει και σε αγοραζει που λενε στο χωριο μου αλλα δεν μιλαει αυτο που με ανχωνει πιο πολυ ειναι οτι λεει πολλες λεξεις μεσα στο στομα της χωρις να ακουγεται τιποτα,π.χ μετραει 1 2 3 κουναει και δαχτυλα μαλιστα,βλεπεις τις λεξεις στο στομα της αλλα δεν ακους τιποτα!!!μηπως ξερει κανεις κατι για αυτο?θελω να παω και σε λογοθεραπευτη αλλα δεν υπαρχουν δυστηχως χρηματα για εξωτερικο και στο ιπποκρατειο μου λενε να περιμενω αλλους 6 μηνες και μετα βλεπουμε πασχει μου ειπανε απο οξεια τεμπελιτιδα μεταξυ αστειου και σοβαρου,αλλα αμα βαριεται γιατι κουναει τα χειλη της?βαζω χιλια δυο στο μυαλο μου αν καποιος εχει δει κατι παρομοιο ας βοηθησει σας ευχαριστω για το χρονο σας!:cry:

 

 

Πρέπει να της δώσετε κίνητρο για να μιλήσει. Ανοίγει το στόμα για να ζητήσει πιπίλα - Συγνώμη αγάπη μου αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις . Διψάει και σου δείχνει την βρύση - Θέλεις να φας? Τι? Δεν καταλαβαίνω. Θα εκνευρίζετε στην αρχή, θα τσιρίζει.

Με επιμονή υπομονή και μικρά βήματα κάθε φορά θα αρχίσει να μιλάει. Την πρώτη φορά πχ που θα κάνει ένα νεύμα όταν ζητήσει πιπίλα θα την δώσεις, την δεύτερη όταν θα απαντήσει ναι στην ερώτηση αν θέλει πιπίλα κ.ο.κ . Σιγά σιγά και χωρίς στρες και άγχος. Αγνοήστε λίγο τις χειρονομίες, ρωτήστε τι θέλει και σιγά σιγά θα παίρνετε απαντήσεις. Να της μιλάτε δυνατά και καθαρά, να βλέπει το στόμα σας να ανοιγοκλείνει όταν προφέρετε τις λέξεις.

Δεν είμαι γιατρός, εμπειρικά μιλάω. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και μια μέρα να λέτε το κλάσικο " σαν άρχισε να μιλάει δεν σταματάει"

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και εσας πολυ!της μιλαμε απιστευτα πολυ οσο για το να μην τη δωσω αυτο που δειχνει το προσπαθω αλλα εχει θεμα ο μπαμπας μας που δεν μπορει να την ακουει να κλαιει ποναει η καρδια του,οι πριγκιπισες δεν κλαινε και τα σχετικα μπαμπαδοαδυναμιιστικα!!!:lol::lol::lol:στο πως πρεπει να της μιλαω εχω απειρη εμπειρια αλλα δεν πιανει!!!στη ζωη μου εχω μαθει σε καμια 50 παιδακια σιγουρα να μιλανε ε σε αυτη δεν μπορω!!!!δεν πιάνει τιποτα πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω και επειδη εχω κανει πολλα γι'αυτο κυριως ανχωνομαι μηπως υπαρχει κατι που εχει πολυ σπανιο και δεν μπορω να τη βοηθησω!!!θα τρελαθω οπως παω τη μια λεω κατι εχει την αλλη ολα ειναι καλα δεν ξερω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία μικρή συμβουλή και από μένα γύρω από το θέμα. Το ραδιόφωνο, όπως και η τηλεόραση (κυρίως αυτή) δεν βοηθάνε πραγματικά τα παιδιά. Είχα διαβάσει μία έρευνα (αν τη βρω θα βάλω Link), στην οποία τονιζόταν ότι η φασαρία στο σπίτι από αυτές τις συσκευές, δεν δίνει στα παιδιά το ερέθισμα να μιλήσουν.

 

Ακολούθησα αυτή την συμβουλή και με τον δικό μου (ανάθεμα κι αν είδε πέντε ώρες τηλεόρασης στον πρώτο του χρόνο) και νομίζω ότι βοηθήθηκε. Τώρα, 19 μηνών, λέει αρκετές λεξούλες, κάνει προτάσεις δύο λέξεων και προπαντός δεν κολλάει στην tv. Αν εξαιρέσεις τον Ντιέγκο δηλαδή, που εκεί έχουμε αδυναμίες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα, μήπως υπάρχει κάποιος λογοθεραπευτής να μας συμβουλέψει...

η μικρή μου κοντεύει τα 3 1/2, το θέμα μας είναι ότι δεν μιλάει καθαρά, κάνει βέβαια προτάσεις, εννοείται πως έχουμε μάθει τι θέλει να μας πει, αλλά σχεδόν καμία λέξη καθαρή.

Γενικά δεν αγχώνομαι μαζί της, γιατί 18 μηνών είπε μαμά-μπαμπά...ενώ κινητικά είναι μπροστά σε πολλά, όπως 15 μηνών κολυμπούσε στην θάλασσα με μπρατσάκια, σκαρφάλωνε στην παιδική χαρά, κάνει ποδήλατο από 2 ετών μόνη της...

με την ομιλία ήταν πίσω...χρησιμοποιεί όμως εκφράσεις, λέει τα πάντα...

δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο το περιβάλλον και την έχει καθυστερήσει...

παιδικό σταθμό δεν έχει πάει μέχρι τώρα, πάντα είναι με μένα ή με τον πατέρα της, κι εδώ και 7 μήνες λόγω μετανάστευσης, στην τηλεόραση ακούμε Σουηδικά, έξω μας ακούει να μιλάμε αγγλικά, μόνο στο σπίτι μιλάμε ελληνικά.

της βάζω βέβαια παιδικά προγράμματα στα ελληνικά, αλλά όχι συνέχεια, παρέες δεν έχουμε, και στην παιδική χαρά λόγω γλώσσας και που δεν γνωρίζει τα άλλα παιδάκια, δεν τα πλησιάζει...μια φορά που είδαμε κοριτσάκι ελληνόπουλο δεν ξεκολλούσε...

Σύντομα θα πάει παιδικό σταθμό, περίμενα ότι μέχρι τότε θα είχε καθαρίσει η ομιλία της...

αλλά τίποτα ακόμα...

Εμείς πάντα της μιλάμε καθαρά και σωστά,ποτέ μωρουδιακά, τον τελευταίο καιρό της λέμε δεν καταλαβαίνουμε τι λες, πες μας πιο καθαρά και μας λέει "δε μπομπώ"...δεν μπορώ...

Επίσης σταμάτησε να μας φωνάζει μαμά και μπαμπά, αλλά "mama" "pappa", επηρεασμένη από τα παιδικά σουηδικά προγράμματα...και το "όχι" πλέον το έκανε "nei"!!!

εμείς δεν της μιλάμε σουηδικά(όχι ότι ξέρουμε κιόλας, ακόμα μαθαίνουμε), επειδή ξέρω ότι στον παιδικό σταθμό οι δασκάλες θα μας πουν να μιλάμε της μητρική της στο σπίτι, κι εκεί μόνο θα της μιλάνε Σουηδικά.

Θα ήθελα να την πάω σε λογοθεραπευτή, αλλά πως θα συνεννοηθεί μαζί της... εφόσον μόνο ελληνικά καταλαβαίνει...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

μπερδεμένο σίγουρα, ήταν πάντα πίσω στην ομιλία, ήρθε κι έδεσε το γλυκό τώρα...

ε μετά θα μάθει και 1-2 γλώσσες στο σχολείο...:) μεταφράστρια θα γίνει έτσι όπως πάμε...

κάπου διάβασα να μην την διορθώνουμε, να την αφήσουμε χαλαρά...

δεν ξέρω τι να κάνουμε...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

gia sas kai apo mena. anisixo poli gia to agoraki mu, ine 18 minon kai i mones leksis pu leei ine mma thelontas na pi mama, kai vav otan vlepi to skilaki, afto me anisixi. den tha prepe na leei perissoteres?? pigenontas konta tou arxizo na tou leo gia paradigma nero dixnontas tou to nero, afto fevgi oute pu dixni prosoxi. dokimasa kai sto paixnidi na pao konta tou na paikso me tin mpala legontas tou mbala kai bali efige. den ksero ti na kano, kalitera na simvoulefto giatro? to ksero ine mikros alla apo tin alli i megali mu kori dekaoxto minon mporousa na kano dialogo (ksero oti den prepi na sigrino to ena paidi me to allo). Nevriazi polles fores otan theli kati kai den katalamveno ti theli :(

Link to comment
Share on other sites

gia sas kai apo mena. anisixo poli gia to agoraki mu, ine 18 minon kai i mones leksis pu leei ine mma thelontas na pi mama, kai vav otan vlepi to skilaki, afto me anisixi. den tha prepe na leei perissoteres?? pigenontas konta tou arxizo na tou leo gia paradigma nero dixnontas tou to nero, afto fevgi oute pu dixni prosoxi. dokimasa kai sto paixnidi na pao konta tou na paikso me tin mpala legontas tou mbala kai bali efige. den ksero ti na kano, kalitera na simvoulefto giatro? to ksero ine mikros alla apo tin alli i megali mu kori dekaoxto minon mporousa na kano dialogo (ksero oti den prepi na sigrino to ena paidi me to allo). Nevriazi polles fores otan theli kati kai den katalamveno ti theli :(

 

Όταν το ρωτάς πού είναι κάτι, δείχνει με το χεράκι του ή κοιτάζει εκεί που βρίσκεται? πχ που ειναι η μπάλα, τα παπούτσια κτλ? Σου χαμογελάει? Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του? Εκτελεί απλές εντολές? πχ δώσε την μπάλα στη μαμά! Αν τα κάνει αυτό μην ανησυχείς! ειναι θέμα χρόνου. Το ανηψάκι μιλησε 2 χρονών και τωρα που είναι 2 μιση και κάτι η γλώσσα του πάει ροδάνι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!Εμένα ο γιός μου είναι 20 μηνών και λέει μπαμπά,μαμά,γιαγιά κι για όλα τα άλλα έχει μια δικιά του γλωσσα...Οποιον ρώτησα γιατρο,λογοθεραπευτη κ.τ.λ μου είπε οτι αφου δείχνει τι θέλει, καταλαβαίνει την έννοια όλων των λέξεων απλά δεν τις προφέρει να μην ανησυχώ.Ακόμη και οτι χρησιμοποιει δική του γλώσσα είναι καλό.Εσένα λέει δικά του?Μην ανησυχείς πάντως είναι μικρούλης.Εγω όσα αγοράκια ξέρω στην ηλικία τους σ αυτη τη φάση ειναι...:D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!! Ο δικός μου είναι 10 μισο και λέει μπαμπά, γιαγια,πααάπου(παππού) κοτα, μπαααάμπα(μπάλα)γκαγκα(γάλα)μπέ(κατσικα),πίπι(πιπίλα),γειά.Μιμείται ήχους του σκυλου της κατσικας της κοτας της πάπιας,της αγελάδας.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων που την τρεχω σε αναπτυξιολογο και εργοθεραπευτη στο ιπποκρατειο πριν 3 μηνες μου λενε μην ανχωνεσαι αλλα να κανει και ακουογραμα το καναμε και αυτο πεντακαθαρο.λεει μαμα, μπαμπα πολυ σπανια ,10 μηνων ειπε γιαγια ελα αλλα ποτε ξανα ,το καλοκαιρι ειπε παππου 2 φορες την ιδια μερα αλλα και αυτο ποτε ξανα,απο την μεγαλη πεμπτη που πηγαμε να αφησουμε λουλουδια στον εσταυρωμενο και ουρλιαζε μεσα στην εκκλησια οχι το λεμε και αυτο συνεχεια λεμε και λιγα ναι τελευταια αλλα τιποτα αλλο!!!!!!α!και μου την αγελαδα και μπε το προβατακι,κανει τα παντα τα παντα ομως βαζει καλτσες παντελονι μπουφαν μονη της ,πλενει δοντια χερια ,πολλα ειναι πανεξυπνη σε πουλαει και σε αγοραζει που λενε στο χωριο μου αλλα δεν μιλαει αυτο που με ανχωνει πιο πολυ ειναι οτι λεει πολλες λεξεις μεσα στο στομα της χωρις να ακουγεται τιποτα,π.χ μετραει 1 2 3 κουναει και δαχτυλα μαλιστα,βλεπεις τις λεξεις στο στομα της αλλα δεν ακους τιποτα!!!μηπως ξερει κανεις κατι για αυτο?θελω να παω και σε λογοθεραπευτη αλλα δεν υπαρχουν δυστηχως χρηματα για εξωτερικο και στο ιπποκρατειο μου λενε να περιμενω αλλους 6 μηνες και μετα βλεπουμε πασχει μου ειπανε απο οξεια τεμπελιτιδα μεταξυ αστειου και σοβαρου,αλλα αμα βαριεται γιατι κουναει τα χειλη της?βαζω χιλια δυο στο μυαλο μου αν καποιος εχει δει κατι παρομοιο ας βοηθησει σας ευχαριστω για το χρονο σας!:cry:[/QUO

 

 

Μηπως σου είπε κανείς ειδικός για την επιλεκτική αλαλία? Πάτα στο GOOGLE για να μάθεις περισσότερα. Δεν γνωρίζω ακριβώς την κατασταση της κορούλας σου, υποθετικά σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σας και συγχαρητηρια γιαυτο το πολυ ομορφο σαιτ!θα ηθελα να ρωτησω το εξης γιατι εχω τρελαθει απο την αγωνια μου!εχω ενα γιο 19 μηνων και δεν μιλαει καθολου,μονο δειχνει και λεει μονο α!οτι και να θελει μου το δειχνει και δεν κανει καμια προσπαθει για να πει κουβεντες!τον βαζω βεβαια και παρακολουθει τηλεοραση γιατι αλλιως δεν μπορω να κανω καμια δουλεια,του μιλαω ολη την ημερα και εγω και ο μπαμπας του αλλα εκεινος τιποτα.τι να κανω???ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Είμαι νοσηλευτής και δουλεύω στο σπίτι με ένα αγοράκι 32 μηνών. Ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας... Στην ηλικία αυτή, το να λέει "μα" = μαμά, "Μπα" = μπαμπά, "Για"= γιαγιά και να βγάζει διάφορους άλλους ήχους για ζωάκια, αλλά ποτέ σύμφωνα, προφανώς και δεν είναι φυσιολογικό. Να σημειώσω ότι ακούει μια χαρά. Όταν τον βάλεις για ύπνο που είναι μόνος στην κούνια, λέει κάτι "ντα, ντι, τα" κλπ. Πιστεύω ότι δεν θέλει να προσπαθήσει να μιλήσει γιατί δείχνει ό,τι θέλει και τον καταλαβαίνουμε, οπότε δεν έχει κίνητρο να προσπαθήσει. Κάνω τα πάντα, μιλάω ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ όσες ώρες είμαστε μαζί (τον φυλάω για περίπου 5 ώρες/μέρα), εξηγώ τα πάντα, περιγράφω και ζητάω να επαναλάβει, αλλά τελικά έχω καταλήξει με λαρυγγίτιδα και ο μικρός δεν λέει λέξη. Επίσης, βαριέται πολύ εύκολα τα πάντα. Πιάνει ένα παιχνίδι και πριν το κοιτάξει γυρνάει το βλέμμα αλλού, το αφήνει και πιάνει άλλο. Το μόνο που του αρέσει είναι να ξεφυλλίζει τα βιβλιαράκια του αλλά μένει σε 1-2 εικόνες συγκεκριμένες και να παίζει με κάποια αμαξάκια. Δεν θέλει να του τραγουδάς, ούτε να χορεύεις γιατί νευριάζει. Δεν έχει πρόβλημα όμως στην επαφή (αγκαλιές-χάδια), είναι πολύ γελαστό παιδί και δένεται εύκολα. Επειδή διάβασα στο φόρουμ για παιδάκια της ηλικίας αυτής ότι βγάζουν-βάζουν ρουχαλάκια, λένε προτάσεις, ζωγραφίζουν κ.α. ανησυχώ ακόμα πιο πολύ.

Οι γονείς δεν ανησυχούν γιατί ο παιδίατρος είπε ότι είναι στα όρια του φυσιολογικού ακόμα (????????)

Θέλω να βοηθήσω αλλά δεν ξέρω τον τρόπο.... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους!

Παρακολουθώ το φόρουμ από το 2007 και ομολογώ ότι είναι αξιόλογο! Ο λόγος που αποφασισα εν τέλει να προχωρήσω και στην εγγραφή είναι καθώς χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας! Ο μικρός μου γιος 4 ετων ξεκίνησε λογοθεραπεια και εργοθεραπεια στην Αθήνα όπου και μένουμε και τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά! Σε ένα μήνα μετακομιζουμε στη Λάρισα και εχω αγχωθει καθώς θέλω να βρω ένα άξιο και σοβαρό κέντρο λογου και έργου για να συνεχίσουμε την καλή δουλειά. Παρακαλώ πολύ όλους σας εαν γνωρίζετε κάποιο αξιόπιστο κέντρο ενημερωστε με. Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Καλημέρα και καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας..

Εχω μια κορή 22 μηνών.Αρχισε να μιλάει περίπου απο 13 μηνών. Εδώ και 2 μηνές άρχισε να λέει προτάσεις και ότι ακούει το λέει .(όπως κάθε παιδί της ηλικίας της)

Εδώ και 4 μέρες αρχισέ τις επαναλήψεις της αρχικής συλλαβής, επαναλήψεις ολόκληρων λέξεων. π.χ. αυτοκινητο ,αγγελαδα ,εκει.... ειδικα τα φωνηεντα περισσοτερο.συμφωνα δεν εχει πει προς το παρον.

Ανυσηχούμε γιατι δεν μας έδειχνει κάτι όταν άρχισε να μιλάει. Χτές μιλήσαμε με τη παιδιάτρο και μας είπε το 99% των παιδιών σε αυτή την ηλικία το κάνουν.

Εμείς ανυσηχούμε μήπως είναι κατί κι πως να το αντιμετωπίσουμε τώρα που είναι ακόμα νωρίς.Αυτό πως εμφανίζετε κι πως μπορώ να το αντιμετωπισω?Έχετε ακούσει κατί παρόμοιο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι νοσηλευτής και δουλεύω στο σπίτι με ένα αγοράκι 32 μηνών. Ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας... Στην ηλικία αυτή, το να λέει "μα" = μαμά, "Μπα" = μπαμπά, "Για"= γιαγιά και να βγάζει διάφορους άλλους ήχους για ζωάκια, αλλά ποτέ σύμφωνα, προφανώς και δεν είναι φυσιολογικό. Να σημειώσω ότι ακούει μια χαρά. Όταν τον βάλεις για ύπνο που είναι μόνος στην κούνια, λέει κάτι "ντα, ντι, τα" κλπ. Πιστεύω ότι δεν θέλει να προσπαθήσει να μιλήσει γιατί δείχνει ό,τι θέλει και τον καταλαβαίνουμε, οπότε δεν έχει κίνητρο να προσπαθήσει. Κάνω τα πάντα, μιλάω ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ όσες ώρες είμαστε μαζί (τον φυλάω για περίπου 5 ώρες/μέρα), εξηγώ τα πάντα, περιγράφω και ζητάω να επαναλάβει, αλλά τελικά έχω καταλήξει με λαρυγγίτιδα και ο μικρός δεν λέει λέξη. Επίσης, βαριέται πολύ εύκολα τα πάντα. Πιάνει ένα παιχνίδι και πριν το κοιτάξει γυρνάει το βλέμμα αλλού, το αφήνει και πιάνει άλλο. Το μόνο που του αρέσει είναι να ξεφυλλίζει τα βιβλιαράκια του αλλά μένει σε 1-2 εικόνες συγκεκριμένες και να παίζει με κάποια αμαξάκια. Δεν θέλει να του τραγουδάς, ούτε να χορεύεις γιατί νευριάζει. Δεν έχει πρόβλημα όμως στην επαφή (αγκαλιές-χάδια), είναι πολύ γελαστό παιδί και δένεται εύκολα. Επειδή διάβασα στο φόρουμ για παιδάκια της ηλικίας αυτής ότι βγάζουν-βάζουν ρουχαλάκια, λένε προτάσεις, ζωγραφίζουν κ.α. ανησυχώ ακόμα πιο πολύ.

Οι γονείς δεν ανησυχούν γιατί ο παιδίατρος είπε ότι είναι στα όρια του φυσιολογικού ακόμα (????????)

Θέλω να βοηθήσω αλλά δεν ξέρω τον τρόπο.... :(

Καλησπερα!αν ειμουνα στην θεση σου θα ελεγα στους γονεις την αληθεια!αυτο στο λεω γιατι ειμαι μαμα ενος προωρουλη υγιεστατου 25 εβδομαδων!!κανουμε φυσιοθεραπειες ειμαστε σουπερ παρολα αυτα εχω πει του φυσιοθεραπεφτη αν δει κατι που δεντου αρεσει να μου τοπει στα ισι!νομιζωπως οι γονεις θελουν την αληθεια για τα παιδια τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..

Εχω μια κορή 22 μηνών.Αρχισε να μιλάει περίπου απο 13 μηνών. Εδώ και 2 μηνές άρχισε να λέει προτάσεις και ότι ακούει το λέει .(όπως κάθε παιδί της ηλικίας της)

Εδώ και 4 μέρες αρχισέ τις επαναλήψεις της αρχικής συλλαβής, επαναλήψεις ολόκληρων λέξεων. π.χ. αυτοκινητο ,αγγελαδα ,εκει.... ειδικα τα φωνηεντα περισσοτερο.συμφωνα δεν εχει πει προς το παρον.

Ανυσηχούμε γιατι δεν μας έδειχνει κάτι όταν άρχισε να μιλάει. Χτές μιλήσαμε με τη παιδιάτρο και μας είπε το 99% των παιδιών σε αυτή την ηλικία το κάνουν.

Εμείς ανυσηχούμε μήπως είναι κατί κι πως να το αντιμετωπίσουμε τώρα που είναι ακόμα νωρίς.Αυτό πως εμφανίζετε κι πως μπορώ να το αντιμετωπισω?Έχετε ακούσει κατί παρόμοιο?

Ευχαριστώ

Σορυ κατι δεν εχω καταλάβει, πως λεει προτάσεις αλλα δεν λεει σύμφωνα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...