Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μου πατας ευαισθητο καλο!!!!! ψηλωσεεεεεεεεεεεεεεεε

η δικια μου εκειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι πεταει κοιλια χαχαχχαχαχαχαχααχα

ποτε θα γινει η ρημαδα υψος???? ποτε???????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια... Νά 'μαι πάλι μετά από αρκετό καιρό. Ο μικρός μου έκανε τεράαααστια πρόοδο με την ομιλία. Τώρα λέει και "'οχι", "εδώ", "έλα μαμά". ΑΥΤΑ!!

 

Είμαι να σκάσω πλέον... :roll::roll::cry::cry:

 

Όσο για το βάρος... 10800! Έχει τσιμπήσει μια ίωση βαρβάτη και τον έχει σκίσει τελείως εδώ και 3 εβδομάδες. Πίκρα...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

14-04 ίδια μέρα με τον μικρό μου...εμεις ακόμη στα ίδια. ναι και οχι κουνάμε το κεφάλι ανάλογα...του μαθε όμως ο γιατρός πως να τρώει γλυφιτζούρι!κάτι δεν είναι κ αυτό???:)

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ειστε μικρα ακομααααααααααααααααααααα

πιστεψε με με εχει ζαλισει ο Β στη πολυλογια τωρα

κανουμε μεν λογοθεραπειες απο σεπτεμβρη αλλα πιστευω οτι κατα πολυ αν περιμενα και αλλο θα ηταν σε αυτο το επιπεδο και απο μονος τους, λιγο χειροτερα λογικα

 

μιλαει μιλαει μιλαει, τον μαλωνει η δασκαλα του γιατι δε σταματαει χαχαχαχχαα

 

αλλα εχουμε θεματακι με το κεκεδισμα!

ειχαμε το Γ τωρα εχουμε και στο Μ και στο Δ

οταν ειναι 2η λεξη το γιατι ειναι για για για γιατι

μονο γιατι το λεει κανονικα

το αγνοω οσο μπορω για την ωρα

τον διορθωνω ελαφρα γιατι εχει αισθηση λογω της λογοθεραπειας και δε κολλαει στο να κανουμε επαναληψεις λεξεων

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε Γατούλα νομίζεις πως είναι νωρίς να σκεφτώ λογοθεραπευτή? Γιατί το σκέφτομαι πλέον...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nikolekaki τα παιδια μας ειναι πειρπου στην ιδια ηλικια μας περνατε ενα μηνα 13/5/09, κ εμεις τα ιδια ειμαστε εχω κολλητη που ειναι λογοθεραπευτρια κ μου ειπε οτι ακομα ειμαστε ενταξει.Εμενα αρχισε να λεει μπαμπα,γιαγια,μαμα γαλα,δωτο=δωστο μου,πατο=παρτο,μπαονι=μπαλλονι,μπαααα=μπαλα,ατα,κοκκο,γαααα=γατα,υλι=σκυλι,κ μου ειπε το κορυφαιο καμηοπαπαντι=καμηλοπαρδαλη κ κικη το ονομα της δασκαλας του

Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki τα παιδια μας ειναι πειρπου στην ιδια ηλικια μας περνατε ενα μηνα 13/5/09, κ εμεις τα ιδια ειμαστε εχω κολλητη που ειναι λογοθεραπευτρια κ μου ειπε οτι ακομα ειμαστε ενταξει.Εμενα αρχισε να λεει μπαμπα,γιαγια,μαμα γαλα,δωτο=δωστο μου,πατο=παρτο,μπαονι=μπαλλονι,μπαααα=μπαλα,ατα,κοκκο,γαααα=γατα,υλι=σκυλι,κ μου ειπε το κορυφαιο καμηοπαπαντι=καμηλοπαρδαλη κ κικη το ονομα της δασκαλας του

 

καλα...εσεις ειστε πολύ μπροστα!!! τι αλλο θελεις!:)

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε Γατούλα νομίζεις πως είναι νωρίς να σκεφτώ λογοθεραπευτή? Γιατί το σκέφτομαι πλέον...

 

Μην το βάλεις το μικρούλη απο τώρα σ αυτή τη διαδικασία. και γω στα 2,μιση εχω δώσει περιθώριο. μεχρι τότε ειπα δεν θα αγχωθώ.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξεκινησε να τα λεει αυτα,εμενα με φωναζε αγκα=αγκαλεια,κ σε σχεση με την κορη μου που ηταν 18μηνων κ μου ελεγε τραγουδακια απο το τηλεφωνο,σκεψου τι μου περναγε απο το μυαλο.Τα αγορακια απο οτι εχω διαβασει ειναι πιο αργα στην ομιλια απο τα κοριτσακια γιατι εχουν μικροτερο κροταφικο λοβο.Παντως η κολλητη μου,μου εχει πει πριν τα 3 δεν συντρεχει λογος ανησυχιας,αρκει να υπακουει εντολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω 2,3 εκλεισα ραντεβου και τον ειδε 2,6

ξερω παιδακια πιο μικρα που τους ειπανε οτι θα τα δουνε στα 2,6 και οχι νωριτερα

περιμενεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

ο Β τελικα ηθελε μεχρι τα 3 υπομονη πιστευω

αλλα απο την αλλη κακο δε του κανω και συνεχιζουμε!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σας ακούσω κορίτσια μου και θα το βγάλω απ΄το μυαλό μου αυτο το άγχος ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ!

Η αλήθεια είναι ότι ούτε ο μεγάλος μου γιος μου έλεγε τραγουδάκια 22 μηνών, αλλά έλεγε οπωσδήποτε περισσότερα. Θα μου πεις τώρα αυτός περπάτησε 12 μηνών ενώ ο μικρός 17.

Προσπαθώ να μη συγκρίνω, αλλά...

 

Τες πα, φαίνεται πως στον μικρό... αργεί να πέσει το τάλιρο! :lol::lol::lol:

 

Πάντως από εντολές τις καταλαβαίνει όλες. Μια χαρά τα πάμε σ' αυτο.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα κορίτσια...

πέιτε μου λίγο σε τι φάση βρίσκεστε ολες εσεις οι μανούλες που αγχωνόσασταν για το θέμα της ομιλίας? εμεις πλέον 23 μηνών και ειμαστε ακριβως μα ακριβώς στα ίδια...αυτα τα λίγα που λεγε εκτος τα κλασικα μαμα μπαμπα γιαγια παπου. αυτο το ναι και το οχι το κανει μονο με νοηματα!χρυσο τον εκανα να μου το πει και να μην κουνάει μόνο το κεφαλι. βεβαια δεν τον πιέζω κιόλας δεν θελω να τον αγχώσω στο σκατούλι.εχω αρχίσει να τρώω τις κοτσίδες μου. εχθες βρεθήκαμε με φίλους πάλι με παιδάκι 4 μήνες μικρότερο και εξαιρετικά συζητήσιμο :) μήπως να ελέγξω σε πρώτη φάση τα αυτάκια του? ειναι πολύ νωρίς ακόμη να μπω σε αλλες διαδικασίες γι αυτο λεω να το δω λίγο με ωρυλα πρώτα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

νοητικα εσυ σα μανουλα καταλαβαινεις οτι ειναι οκ?

αν ναι μην αγχωνεσαι

κανονισε ραντεβου σε αναπτυξιολογο στο παιδων μεχρι να κλεισει τα 2,5 και βλεεεεεεεπειςςςςςςςς μετα!!!!

 

εμεις

κλεισαμε ραντεβου 27 μηνων και μας ειδε 30 μηνων

εβαλα κατω λεξεις στους 30 και ηταν 20 καθαρες , 30 μπεμπε

τον αρχισα λογοθεραπεια στους 33 μηνες

σε ενα μηνα αρκετη βελτιωση

συνεχιζουμε και με εχει ζαλισει στη πολυλογια μεν

αλλα θελει ακομα βοηθεια

η Α λεει 2 τετραστιχα μια χαρα

ο Β μμμμμ τελευταιες λεξεις, αντε και 1 στιχο ολοκληρο

δε συγκρινονται αλλα σιγουρα καμια σχεση με οταν ητανε 2 χρονων!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

αααααχχχχ εσει με καλμαρεις πολύ! και παλιοτερα ειχα κουλάρει διαβαζοντας σε. νοητικα ειναι τσεκαρισμενος και απο μενα κ απο τον παιδιατρο.ειναι ευστροφος και καταλαβαινει τα παντα. οτι του ζητησεις (χωρις να του δειξεις με το χερι) ανταποκρινεται. αυτο με μπερδευει. ειναι και κατι που με τρωει τις τελευταιες μερες...

η μαμα μου που τον προσεχει του μιλαει πολυ δεν εχω παραπονο αλλα!

η μανουλα μου εχει μια χρονια παθηση με τα αυτια της και αφου εκανε 2 εγχειρησης απο τα 40 της τωρα πλεον εχουν πεσει τα μοσχευματα και φοραει ακουστικο. θα μπορουσε να κανει εγχειρηση αλλα θα πρεπει να μεινει 2-3 εβδομαδες στο νοσοκομειο κατι που η ιδια θεωρει αδυνατο διοτι 1ον προσεχει το μωρο (εγω της ειπα πως δεν τιθεται θεμα θα τα καταφερουεμε με αδειες εναλαξ με τον αντρα μου) και 2ον με το που φευγει απο μενα παλι δεν ηρεμει γιατι ο πατερας μου ειναι χρονια με εγκεφαλικο και δεν μπορει να τον αφηνει μονο του τα βραδυα. ετσι λοιπον φοραει ακουστικο με το οποιο ακουει καλα οχι βεβαια σαν ενα υγειες αυτι αλλα ακουει. προχθες λοιπον μου λεει η μαμα μου...ο μικρος λεει λεφτα! της λεω λεει τατα οχι λεφτα. να δες μου λεει...χρηστακη τι θα σου δωσει ο παπους. τατα λεει ο χρηστακης...ειδες μου λεει? λεει λετα! την κοιταζω...λεω μαμα λεει τατα. να επιμενει...εγω δαγκωθηκα βεβαια να μην την στεναχωρησω...(ειναι και ευαισθητη οταν το θεμα συζητησης ειναι η ακοη της ειναι και απο τη φυση της τρομερρρρρρρααα εγωιστρια οποτε το αφησα) ε απο τοτε εχει κολλησει το μυαλο μου οτι αυτο δεν βοηθαει τον χρηστακη να εξελιχθει στο θεμα της ομιλιας. η πλακα ομως ειναι πως συνεχεια του μιλαει του τραγουδαει ισως περισσοτερο και απο μας!απο την αλλη θεωρω ανεκτιμητο το να μπορει να ειναι με την γιαγια το παιδι εστω και ετσι και οχι σε εναν απροσωπο παιδικο που βεβαια χωρις να εννοω κατι αν δεν ειχα αλλη επιλογη εννοειται πως αυτο θα εκανα. θυμαμαι καπου ειχα διαβασει σε ενα θεμα μια κοπελα της οποιας η μητερα ηταν κωφαλλαλη πρόσεχε το παιδάκι της για τον λόγο που αναφέρω πιο πανω...πολυ θα θελα να μαθω αν επηρρεασε καθολου την ανάπτυξη του παιδιού

 

εννοεις το παιδων στην Αθήνα ετσι? Θεσ/νικη ειμαστε γ@μωτο. υπαρχει κατι αναλογο εδω αραγε?

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ δε ξερω αλλα λογικα σιγουρα θα εχει, μεχρι τοτε ψαξε να δεις τι εχει η Σαλονικα

ειναι νωρις ακομα

δε νομιζω παντως οτι τον επηρεαζει η ελαφρια κοφωση της μαμας σου

αλλα κανε τη να παει για την εγχειρηση βρε συ αμα διορθωνετε! κριμα ειναι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια...

πέιτε μου λίγο σε τι φάση βρίσκεστε ολες εσεις οι μανούλες που αγχωνόσασταν για το θέμα της ομιλίας? εμεις πλέον 23 μηνών και ειμαστε ακριβως μα ακριβώς στα ίδια...αυτα τα λίγα που λεγε εκτος τα κλασικα μαμα μπαμπα γιαγια παπου. αυτο το ναι και το οχι το κανει μονο με νοηματα!χρυσο τον εκανα να μου το πει και να μην κουνάει μόνο το κεφαλι. βεβαια δεν τον πιέζω κιόλας δεν θελω να τον αγχώσω στο σκατούλι.εχω αρχίσει να τρώω τις κοτσίδες μου. εχθες βρεθήκαμε με φίλους πάλι με παιδάκι 4 μήνες μικρότερο και εξαιρετικά συζητήσιμο :) μήπως να ελέγξω σε πρώτη φάση τα αυτάκια του? ειναι πολύ νωρίς ακόμη να μπω σε αλλες διαδικασίες γι αυτο λεω να το δω λίγο με ωρυλα πρώτα.

 

 

εγω το εχω ξαναγραψει σε αλλα ποστ πολλες φορες.

2 παρα, δεν ελεγε σχεδον τιποτα.

2 και, ελεγε σχεδον τα παντα.

Στα 2 ειχε μια τρομερη εκρηξη στην ομιλια. Ποτε δεν μιλησε 'μωρουδιστικα', παντα ειχε φοβερη αντιληψη, και μεχρι τα 2,5 μιλουσε σαν ενηλικας χωρις καμια υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

Λετε βρε κορίτσια? να ξυπνήσει ενα πρωι και να μου πει ξύπνα μητερα ξημέρωσε! ετοιμασε μου το γάλα μου και πήγαινε στην εργασία σου...χαχαχαχα εχθες που ακούγαμε το παιδάκι του φίλου μας να μιλάει τελεια κοιταζόμασταν με τον άντρα μου και οταν μείναμε μόνοι δεν μιλούσαμε μόνο λέγαμε τι σκεφτεσαι? ο ενας στον αλλον. ενα μάγκωμα.δεν τολμούσαμε να πούμε τον φόβο μας. μεχρι που ο αντρας μου ειπε καλος και ο μκρος τους αλλα εμεις εχουμε το καλύτερο, το πιο εξυπνο και το πιο ομορφο παιδάκι!:)) αι να δουμε...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

να 'μαι κι εγώ.

Είχα γράψει και πιο πάνω παλιότερα.

24,5 μηνών πλέον. Παιδικό σταθμό από Σεπτέμβρη.

Λοιπόν έχει κανα μήνα, που έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο. Δηλ. λέμε πολλές λέξεις. Όχι καθαρά, αλλά του τη λες και προσπαθεί. Τις περισσότερες τις λέει διαφορετικά.Π.χ. κάλσι για κάλτσες, καλια για αγκαλιά κλπ.

Πλέον λέει και μερικές τρισύλλαβες. π.χ. καρότο, μπανάνα.

Βέβαια για φράση (δυο λέξεις μαζί) ούτε λόγος ακόμα.

Παρόλα αυτά το θεωρώ μεγάλη πρόοδο, γιατί ως τα δυο δεν έλεγε πάνω από 5-8 λέξεις.

Ούτε κι ογιατρός ανησυχεί όμως. Ελπίζω ότι μέχρι το καλοκαίρι θα μιλάει καλύετρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...