Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

 

Εγω δεν το λέω, ο άντρας μου το λέει. Αλλά εννοεί κυρίως για τη μεγάλη ηλικία. Έχουμε πολλούς στο περιβάλλον μας που είναι ηλικιωμένοι και μόνοι, ή ηλικιωμένοι χωρίς παιδιά, που άρα θα μείνουν μόνοι μια μέρα και δεν είναι ευχάριστο (συνήθως). Δεν μιλάμε για νέους ή μεσήλικες, εκεί ναι μια χαρά μπορεί να είναι το μόνος και ανεξάρτητος, αν το θέλει κάποιος. Αλλά κι ο άντρας μου δεν εννοεί να βρίσκεις όποιον να'ναι απλά για να μην είσαι μόνος. Ήθελε πάρα πολύ να βρει κάποια που θα είναι ερωτευμένος, μαζί της να κάνει οικογένεια κλπ. Δεν του άρεσε να μείνει μόνος. Γούστα είναι αυτά. Και χάρηκε πάρα πολύ που το βρήκε τελικά.

Ma an eisai megalos k monos einai polu kalitera apo to na eisai mesilikas k monos..  K tha sto aitiologiso.  

Otan ftaneis 30-35 k oloi soy oi filoi exoyn mpleksei me doyleies paidia skylia toys blepeis mia fora tin ebdomada k auto an eisai tyxeros k meneis Stin idia geitonia giati mono tote tha broyn xrono k den tha bgoyn me kapoion poy exei k aytos paidia stin idia ilikia.  

Eno molis megalosoyn ta paidia xalaroneis bgaineis k me antropoys poy den exoyn tairi bgaineis k me antropoys xoris paidia bgaimeis k monos me tis files filoys..  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είναι τόσο πολύ απρόσμενη η ζωή....

μπορεί να χηρέψεις σε μικρή ηλικία και να επιλέξεις να μην "ξαναφτιάξεις" τη ζωή σου, μπορεί μέχρι τα 50 να είσαι μόνος του και ξαφνικά να βρεθείς με "έτοιμη οικογένεια", μπορεί, μπορεί, μπορεί...... 

πάντως αυτό που δεν θα ήθελα με τίποτα είναι να "γηροκομήσω" έναν σύζυγο που δεν ήταν καλός σύζυγος. το έχετε σκεφτεί αυτό ? 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ma an eisai megalos k monos einai polu kalitera apo to na eisai mesilikas k monos..  K tha sto aitiologiso.  

Otan ftaneis 30-35 k oloi soy oi filoi exoyn mpleksei me doyleies paidia skylia toys blepeis mia fora tin ebdomada k auto an eisai tyxeros k meneis Stin idia geitonia giati mono tote tha broyn xrono k den tha bgoyn me kapoion poy exei k aytos paidia stin idia ilikia.  

Eno molis megalosoyn ta paidia xalaroneis bgaineis k me antropoys poy den exoyn tairi bgaineis k me antropoys xoris paidia bgaimeis k monos me tis files filoys..  

 

Αν είσαι μεσήλικας όμως έχεις μια α' ζωη, κάνεις πράγματα, ενώ αν είσαι άνω των 75-80 και δεν είσαι η σούπερ γιαγιά που πάει εκδρομές με το ΚΑΠΗ (που είναι σπάνιο), συνήθως η μοναξιά σε ρίχνει πολύ. Ιδίως αν όλοι οι φίλοι έχουν παιδιά κι εγγόνια (ή έχουν πεθάνει).

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα λες και εσύ και ο άντρας σου ότι είναι κακό να είναι κανείς μόνος. Δηλαδή όλος ο κόσμος που συνειδητά μένει μόνος χάνει κάτι, όπως το λέτε.

Ξέρω πάρα πολλούς ανθρώπους που προτιμούν να ζουν μόνοι. Δε νομίζω να είμαι σε αυτούς, αν και δε θα έχω απαραίτητα επιλογή, αλλά σίγουρα το καταλαβαίνω, και σε πολλά πράγματα τη ζηλεύω κιόλας την ανεξαρτησία.

Εγω υποθέτω, χωρίς να έχω βρεθεί σε τετοια θέση, ότι αν χωρίσεις επειδή σε κούρασαν οι συμβιβασμοί για διαφορα αρνητικά του άλλου κ αντίστοιχα κουράστηκε κ ο άλλος από τα δικά σου κ τρωγόμαστε γι αυτό, είναι καλύτερα να είσαι μόνος. σίγουρα εχεις πιεστεί πολύ στους συμβιβασμούς κ τα σχετικά οπότε καλύτερα η ελευθερια. τουλάχιστον εγω αν έτσι θα έκανα, η ελευθερια μου λειπει, αν είναι να μπαίνει καβεις ξανά σε διαδικασια να γνωρίζεται κ να παντρεύεται για να κάνει κι άλλους συμβιβασμούς ενώ ήδη μια φορά το έχει δει το έργο, ποιος ο λόγος; 

 

αν χωρίσει κάποιος λόγω απάτης ή πληρώματος ή επειδή η μια πλευρά αλλαξε τελείως κλπ, ίσως εκεί να είναι προτιμότερο  να βρεις κάποιον να σου γεμίσει το ενδεχόμενο κενό μιας διαλυμένης σχέσης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

είναι τόσο πολύ απρόσμενη η ζωή....

μπορεί να χηρέψεις σε μικρή ηλικία και να επιλέξεις να μην "ξαναφτιάξεις" τη ζωή σου, μπορεί μέχρι τα 50 να είσαι μόνος του και ξαφνικά να βρεθείς με "έτοιμη οικογένεια", μπορεί, μπορεί, μπορεί...... 

πάντως αυτό που δεν θα ήθελα με τίποτα είναι να "γηροκομήσω" έναν σύζυγο που δεν ήταν καλός σύζυγος. το έχετε σκεφτεί αυτό ? 

 

 

Αν δεν ήταν καλός σύζυγος δεν θα ήθελα να ζω γενικά μαζί του

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Η πεθερά μου είναι πραγματικά εξαιρετική, φοβερός άνθρωπος πολύ καλή γυναίκα, έχουμε μία φανταστική σχέση μεταξύ μας, έχει μία αγκαλιά για όλους, είναι ''μα μά'' με την ουσιαστική έννοια της λέξης (μην παρεξηγηθώ δεν την λέω μαμά, μαμά άλλωστε μόνο μία).

Εγώ την λέω μάνα γιατί την νιώθω μάνα μου.

 

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

αν και δε θα έχω απαραίτητα επιλογή

Δεν έχω σχολιάσει σε τίποτε σχετικό, σε κανένα topic, ούτε πρόκειται αλλά... σταμάτααα ΜΗΝ το λες αυτό! Αντικατέστησε το με "αν και ποιος ξέρει αν θα έχω επιλογή" καπάκι χαμόγελο και κλείσιμο ματιού ;).

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αν είσαι μεσήλικας όμως έχεις μια α' ζωη, κάνεις πράγματα, ενώ αν είσαι άνω των 75-80 και δεν είσαι η σούπερ γιαγιά που πάει εκδρομές με το ΚΑΠΗ (που είναι σπάνιο), συνήθως η μοναξιά σε ρίχνει πολύ. Ιδίως αν όλοι οι φίλοι έχουν παιδιά κι εγγόνια (ή έχουν πεθάνει).

Ma den leo na eisai souper giagia sta kapi.  Leo na eisai mia giagia poy tha meneis sto spiti soy sto xorio k tha pineis ton kafe soy kathe mera me tis geitonises toso apla.  Ta eggonia an den ta kratas esy den ta blepeis kathe mera. Eksalloy pane k sxoleio ... 

Episis mesilikas kaneis pragmata sinexeia monos?  E kapoia stigmi den mporeis k sinexeia monos na kaneis drastiriotites. Oyte kathe fora na eisai me alli parea epeidi oi alloi exoyn oikogeneia me paidia 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ma den leo na eisai souper giagia sta kapi.  Leo na eisai mia giagia poy tha meneis sto spiti soy sto xorio k tha pineis ton kafe soy kathe mera me tis geitonises toso apla.  Ta eggonia an den ta kratas esy den ta blepeis kathe mera. Eksalloy pane k sxoleio ... 

 

Ναι αλλά συνήθως όσοι έχουν παιδιά και εγγόνια ασχολούνται κάπως μαζί τους, φτιάχνουν πίτες, λικέρ κλπ. Αλλιώς αν δεν έχουν κανέναν και δεν είναι οι τύποι που θα ψάξουν για νέες παρέες στο ΚΑΠΗ, παραιτούνται απ'ολα, νιώθουν ότι δεν έχει νόημα. Γενικά πάντως τώρα που λες για τη γιαγιά στα χωριά συνειδητοποιω ότι όλα εξαρτώνται κι από τι βιώματα έχεις. Οι γιαγιάδες αυτές στο χωριο, που τις έχω ως βίωμα μόνο από τα καλοκαίρια, ναι μια χαρά μπορεί να περνανε (αν και συνήθως δεν είναι single, είναι απλά χήρες). Οι περισσότεροι single και χήροι ηλικιωμένοι των μεγαλουπόλεων ομως, που αυτούς έχω ως βίωμα, ζουν πολύ άσχημα τη μοναξιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι αλλά συνήθως όσοι έχουν παιδιά και εγγόνια ασχολούνται κάπως μαζί τους, φτιάχνουν πίτες, λικέρ κλπ. Γενικά τώρα που λες για τη γιαγιά στα χωριά συνειδητοποίησα ότι όλα εξαρτώνται κι από τι βιώματα έχεις. Οι γιαγιάδες αυτές στο χωριο, που τις έχω ως βίωμα μόνο από τα καλοκαίρια, ναι μια χαρά ζουν (αν και συνήθως δεν είναι single, είναι απλά χήρες). Οι περισσότεροι single και χήροι ηλικιωμένοι των μεγαλουπόλεων ομως, που αυτούς έχω ως βίωμα, ζουν πολύ άσχημα τη μοναξιά. 

E nai stin athina akoma k eggonia na exeis isos menoyn makria...  Ti na to kaneis an ta blepeis mia fora tin ebdomada.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω ότι όταν γεράσω θα μου αρέσει να πάω σε γηροκομείο, να βρω παρέες, να περνάμε ωραία, σαν κατασκήνωση θα μου φαίνεται και σαν φοιτητική ζωή, χαχα! Πολλοί βέβαια το είπαν αυτό αλλά όταν όντως γέρασαν τελικά δεν ήθελαν.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Εγώ πάντως νομίζω ότι όταν γεράσω θα μου αρέσει να πάω σε γηροκομείο, να βρω παρέες, να περνάμε ωραία, σαν κατασκήνωση θα μου φαίνεται και σαν φοιτητική ζωή, χαχα! Πολλοί βέβαια το είπαν αυτό αλλά όταν όντως γέρασαν τελικά δεν ήθελαν.

E san to spiti soy den yparxei poythena.  Ego blepo tora toys pappoudes poy with einai 95 k theloyn na min toys pernoyme apto spiti toys.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ πάντως νομίζω ότι όταν γεράσω θα μου αρέσει να πάω σε γηροκομείο, να βρω παρέες, να περνάμε ωραία, σαν κατασκήνωση θα μου φαίνεται και σαν φοιτητική ζωή, χαχα! Πολλοί βέβαια το είπαν αυτό αλλά όταν όντως γέρασαν τελικά δεν ήθελαν.

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια δήλωση για το γηροκομείο και τέτοια περιγραφή :mrgreen:. Φαντάζομαι δεν έχει τύχει να επισκεφθείς κάτι σχετικό. Δε θέλω να στο χαλάσω αλλά δε μπορώ να μην πω ότι για μένα είναι από τους μεγαλύτερους φόβους όταν σκέφτομαι τα γεράματα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια δήλωση για το γηροκομείο και τέτοια περιγραφή :mrgreen:. Φαντάζομαι δεν έχει τύχει να επισκεφθείς κάτι σχετικό. Δε θέλω να στο χαλάσω αλλά δε μπορώ να μην πω ότι για μένα είναι από τους μεγαλύτερους φόβους όταν σκέφτομαι τα γεράματα.

 

Έχω, ήταν η προγιαγιά μου. Θυμάμαι ότι κάθονταν στα σαλόνια και έκαναν ωραία παρέα. Καμιά σχέση με το να είναι κλεισμένοι σε ένα δωμάτιο όπως το φανταζόμαστε. Είχαν και κήπους κι έκαναν βόλτες, και εκκλησάκι. Ήταν όμως σε εκείνο το ωραίο με τα πέτρινα σπιτάκια στην Κηφισίας. Δεν ξέρω σε αυτά που είναι απλά σαν πολυκατοικιες πώς είναι. Αλλά δεν ξέρω, όπως και να'χει μου φαίνεται καλύτερο από το να είμαι στο σπίτι με μια κυρία να με προσέχει... (Το έχω δει και αυτό και μου φαίνεται πιο καταθλιπτικο). Φυσικά δεν μιλάω για την περίπτωση να είμαι μια χαρά,να τα καταφέρνω όλα μόνη μου,μαγειρέματα, δουλειές κλπ κ να μην έχω ανάγκη κανέναν, εκεί ναι δεν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αν δεν ήταν καλός σύζυγος δεν θα ήθελα να ζω γενικά μαζί του

 

μαζί σου, συμφωνώ. αλλά ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες που δεν παίρνουν απόφαση να χωρίσουν για χ - ψ λόγους. το είπαν κ άλλες φίλες εδώ. και εγώ εκ του ασφαλούς λέω ότι δεν θα ήμουν μαζί με έναν κακό σύζυγο. 

 

Just now, Anna3011 είπε:

όταν σκέφτομαι τα γεράματα.

 

Ευλογία είναι τα γεράματα. Γιατί έχεις φτάσει σε αυτά. Και ακόμα καλύτερα, να έχει φτάσει σε αυτά, καλώς και με σχετική υγεία. Άλλοι δεν προλαβαίνουν να γεράσουν.   

 

ο τίτλος του τόπικ ποιος ήταν είπαμε ? :)

Επεξεργάστηκαν by annoulen
  • Μου αρέσει 3
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχα ε ναι άμα συζητάμε για γηροκομεία τι διάθεση να έχουμε! Εκτός αν έχουμε και φαντασίωση να είμαστε γιαγιάδες και να βρούμε φίλο παππού εκει :-P

 

Just now, annoulen είπε:

 

μαζί σου, συμφωνώ. αλλά ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες που δεν παίρνουν απόφαση να χωρίσουν για χ - ψ λόγους. το είπαν κ άλλες φίλες εδώ. και εγώ εκ του ασφαλούς λέω ότι δεν θα ήμουν μαζί με έναν κακό σύζυγο. 

 

Το κατάλαβα, απλά θέλω να πω ότι αν είχα περάσει όλη μου τη ζωή με έναν κακό σύζυγο, δεν θα ήταν μόνο τα γεράματα το πρόβλημα

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Το κατάλαβα, απλά θέλω να πω ότι αν είχα περάσει όλη μου τη ζωή με έναν κακό σύζυγο, δεν θα ήταν μόνο τα γεράματα το πρόβλημα

 

Όταν υπάρχουν θέματα υγείας, που μπορεί να μην είναι και στα γεράματα, αλλά ας πούμε ότι είναι πιθανότερο χρονικά να είναι τότε, υπάρχει πολύ τρέξιμο, πολύ ταλαιπωρία, κούραση, οικονομικά θέματα, ποιος θα κάνει βάρδια στο νοσοκομείο, ποιος θα αλλάξει τον "παππού",  άσε... ΄Όταν ο άλλος είναι όρθιος, υγιής εννοώ, είναι διαφορετικά τα πράγματα. Άλλο να είσαι ο φροντιστής αγαπημένου προσώπου και άλλο να αναγκαστείς να είσαι ο φροντιστής ενός ατόμου που δεν τρέφεις συναισθήματα για αυτόν.  Καταδίκη το λέω αυτό, το δεύτερο εννοώ.

Και ελπίζω να κλείσουμε εδώ το θέμα τρίτη ηλικία και ερωτική διάθεση :grin:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Φαντάσου να ήταν και κακός σύζυγος και να του έρθουν ορέξεις στα γεράματα και να σε κυνηγάει γύρω γύρω στο σπίτι! Άλλη καταδίκη από'κει! :-P

:grin::grin::grin:

(είπαμε, ξέμεινα από likes )

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εγω δεν το λέω, ο άντρας μου το λέει. Αλλά εννοεί κυρίως για τη μεγάλη ηλικία. Έχουμε πολλούς στο περιβάλλον μας που είναι ηλικιωμένοι και μόνοι, ή ηλικιωμένοι χωρίς παιδιά, που άρα θα μείνουν μόνοι μια μέρα και δεν είναι ευχάριστο (συνήθως). Δεν μιλάμε για νέους ή μεσήλικες, εκεί ναι μια χαρά μπορεί να είναι το μόνος και ανεξάρτητος, αν το θέλει κάποιος. Αλλά κι ο άντρας μου δεν εννοεί να βρίσκεις όποιον να'ναι απλά για να μην είσαι μόνος. Ήθελε πάρα πολύ να βρει κάποια που θα είναι ερωτευμένος, μαζί της να κάνει οικογένεια κλπ. Δεν του άρεσε να μείνει μόνος. Γούστα είναι αυτά. Και χάρηκε πάρα πολύ που το βρήκε τελικά

Κάτσε βρε κοπέλα μου. Δηλαδή ο άντρας σου παντρεύτηκε μια πολύ μικρότερη, που λογικά θα ζήσει περισσότερο, ενώ λυπάται όσους στο τέλος μένουν μόνοι; Ε δε βγάζει νόημα.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια δήλωση για το γηροκομείο και τέτοια περιγραφή :mrgreen:. Φαντάζομαι δεν έχει τύχει να επισκεφθείς κάτι σχετικό. Δε θέλω να στο χαλάσω αλλά δε μπορώ να μην πω ότι για μένα είναι από τους μεγαλύτερους φόβους όταν σκέφτομαι τα γεράματα.

Εγώ εύχομαι να έχω τα λογικά μου ώστε να  μπορώ να αυτοσυντηρούμαι και να μην επιβαρύνω το παιδί μου, επειδή  θα είναι μόνος του και δεν θέλω να φάει τα χρόνια του στο να με φροντίζει, αν φτάσω σε σημείο να μην μπορώ να με κάνω καλά μόνη μου καλύτερα γηροκομείο, δεν θέλω να περάσει αυτά που βλέπω να περνούν οι γονείς μας προκειμένου να φροντίσουν παππούδες και γιαγιάδες, αυτό δεν θέλω να το περάσει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Κάτσε βρε κοπέλα μου. Δηλαδή ο άντρας σου παντρεύτηκε μια πολύ μικρότερη, που λογικά θα ζήσει περισσότερο, ενώ λυπάται όσους στο τέλος μένουν μόνοι; Ε δε βγάζει νόημα.

Το πιο πιθανό να μην μείνει μόνος του στα γεράματα οπότε καλά έκανε!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...