Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν ξέρω εάν το είχα πάντα ή το απέκτησα μετά τον πρώην μου που είχε τρελα όλη του η οικογένεια με τα κοστούμια και κάθε τρεις και λίγο βάζανε όλοι μαζί έτσι για να φάνε ένα brunch βρε αδερφέ (ήταν ξένοι). Ά

Αχ πολύ μ αρέσει αυτό!!!! μ αρέσει να ντυνόμαστε. Εγώ γενικά είμαι ο τύπος που συνήθως πάει κάπου overdressed. 

Εδώ στο νησί την έχω πάθει αρκετές φορές, να μας έοχυν καλέσει σε σπίτια εξοχικά, κι εγώ πηγάινω με φόρεμα και ψηλά πέδιλα πχ, και διαπιστώνω ότι το σπίτι είναι σε μια πλαγιά και παρκάρεις κάπου κ μετά περπατάς έναν χωματόδρομο ή είναι κάτω πλακόστρωτο και κινδυνεύεις να γκρεμοτσακιστείς!!!! 

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να του σιδερωνω τα πουκάμισα. Ούτε μια στο εκατομμύριο όμως!! Εδώ ούτε καν του τα βάζω στην ντουλάπα. Συνήθως τα ρούχα τα μαζεύουμε μαζί από την απλώστρα το βράδυ αφού κοιμηθούν τα παιδιά, για κάποιο λόγο ο άντρας μου το βρίσκει πολύ χαλαρωτικό να το κάνουμε μαζί το βράδυ αυτό (άκου εδώ!). Εάν όμως τύχει και θέλω να απλώσω καινούργια μέσα στην μέρα, βάζω των παιδιών και τα δικά μου στην θέση τους και τα δικά του τα αφήνω σε μια καρέκλα που έχουμε και του λέω, τα ρούχα σου είναι έτοιμα, βαλτα μέσα!! Το ίδιο κάνει κι αυτός τώρα που το σκέφτομαι όταν τα μαζεύει, βάζει των παιδιών και τα δικά του στην θέση τους και αφήνει τα δικά μου στην καρέκλα. Νομίζω ότι απλά δεν ξέρει ο καθένας που ακριβώς θέλει ο άλλος τα ρούχα του οπότε τα αφήνουμε να τα τακτοποίησει ο καθένας όπως θέλει. 

Εμένα το μόνο που δεν έχει κάνει νομίζω ποτέ ο σύζυγος μου είναι να απλώσει ρούχα κ να σιδερωσει, οπότε δεν θα ήθελα με τπτ να φοράει πουκάμισα. Τα ρούχα κ εγώ συνήθως δεν τα βάζω στην ντουλάπα του. Κάποτε όταν έβαζα πλυντήριο τα σιδέρωνα κιόλας πριν τα βάλω στην ντουλάπα. Με τον ερχομό όμως του δεύτερου παιδιού δυσκολεύτηκα πολύ κ άρχιζαν να μαζεύονται πολλά πλυντήρια κ μονίμως το πάρκο απ' το παιδικό ήταν μονίμως με ρούχα μεσα. Οπότε πήρα την απόφαση εδώ κ ένα εξάμηνο όταν στεγνώνουν τα ρούχα να τα διπλώνω κατευθείαν κ να τα βάζω στις ντουλάπες. Όταν θέλω κάποια ρούχα να φορέσουμε τα σιδερωνω εκείνη την στιγμή κ βρήκα την υγειά μου!!

 

Εσείς κορίτσια πως τα κάνετε τα ρούχα? Προλάβενετε σίδερο? Βάζετε κάποια γυναίκα? (Εμένα αυτό το κόλπο μου το είχαν πει πολλές γνωστές μου κ το εφάρμοσα κ εγώ στο τέλος)

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εμένα το μόνο που δεν έχει κάνει νομίζω ποτέ ο σύζυγος μου είναι να απλώσει ρούχα κ να σιδερωσει, οπότε δεν θα ήθελα με τπτ να φοράει πουκάμισα. Τα ρούχα κ εγώ συνήθως δεν τα βάζω στην ντουλάπα του. Κάποτε όταν έβαζα πλυντήριο τα σιδέρωνα κιόλας πριν τα βάλω στην ντουλάπα. Με τον ερχομό όμως του δεύτερου παιδιού δυσκολεύτηκα πολύ κ άρχιζαν να μαζεύονται πολλά πλυντήρια κ μονίμως το πάρκο απ' το παιδικό ήταν μονίμως με ρούχα μεσα. Οπότε πήρα την απόφαση εδώ κ ένα εξάμηνο όταν στεγνώνουν τα ρούχα να τα διπλώνω κατευθείαν κ να τα βάζω στις ντουλάπες. Όταν θέλω κάποια ρούχα να φορέσουμε τα σιδερωνω εκείνη την στιγμή κ βρήκα την υγειά μου!!

 

Εσείς κορίτσια πως τα κάνετε τα ρούχα? Προλάβενετε σίδερο? Βάζετε κάποια γυναίκα? (Εμένα αυτό το κόλπο μου το είχαν πει πολλές γνωστές μου κ το εφάρμοσα κ εγώ στο τέλος)

Εγώ τα κάνω ευκολα τα ρούχα. Βάζω τον μικρό να διαβάσει στο κρεβατι με μια ντάνα βιβλία, γιατί αν ξεκινήσει να διαβάζει, δεν διακόπτει. είναι πάνω εκεί οπότ δεν κινδυνεύει να μπλεχτεί στα πόδια μου ή στη σιδερώστρα, κι εγώ σιδερώνω. με το που τα μαζέψω, το κάνω αυτό. και μιλάω και με τον μικρό ταυτόχρονα οπότε είναι πολύ αποδοτικό.

 

ένα διάστημα πριν κάνει αυτή τη ρουτίνα με τα βιβλία, σιδέρωνα μόνο όταν κοιμόταν, εκεί είχα μια δυσκολία, αλλά τώρα τα βολέψαμε.

 

αυτό που δυσκολεύομαι πάρα πολύ είανι η γενική καθαριότητα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φωνάζω γυναίκα κάθε βδομάδα, που κάνει δουλειές και σίδερο. Μετά το παιδί ο χρόνος έχει συμπιεστεί και θεωρώ ότι είναι και πολύτιμος - προτιμώ όταν είναι ξύπνιος να παίξω μαζί του κι όταν κοιμάται το βράδυ να κάτσω κι εγώ να χαλαρώσω. Μαζεύονται 4-5 πλυντήρια τη βδομάδα, τα δύο είναι σίγουρα του παιδιού. Συν ότι ο σύζυγος φοράει πουκάμισα στη δουλειά... 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

. Σκέφτομαι να λανσάρω το στυλ biker shorts κάτω από φόρεμα. Πείτε μου γνώμες! :D

 

Είναι πολύ συνηθισμένο. Το έκανα και μικρή που τα φορέματα μου ήταν πολύ κοντά και τώρα τα καλοκαίρια που καμιά φορά αν είναι ρηχτό το φόρεμα με αέρα μπορεί να υπάρχει ατύχημα και στάνταρ το κάνει και η κόρη μου και οι φίλες της, για να μπορούν να κάθονται οκλαδόν με φόρεμα.

  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Είναι πολύ συνηθισμένο. Το έκανα και μικρή που τα φορέματα μου ήταν πολύ κοντά και τώρα τα καλοκαίρια που καμιά φορά αν είναι ρηχτό το φόρεμα με αέρα μπορεί να υπάρχει ατύχημα και στάνταρ το κάνει και η κόρη μου και οι φίλες της, για να μπορούν να κάθονται οκλαδόν με φόρεμα.

 

Τέλεια, θα το παίζω και τζόβενο. :D

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

 

Εσείς κορίτσια πως τα κάνετε τα ρούχα? Προλάβενετε σίδερο? Βάζετε κάποια γυναίκα? (Εμένα αυτό το κόλπο μου το είχαν πει πολλές γνωστές μου κ το εφάρμοσα κ εγώ στο τέλος)

 

Έχω μία κυρία που κάνει αυτή τη δουλειά, μαζι με την καθαριότητα. Όταν ήταν τα παιδιά μωρά και είχα νταντά, της έδινα κάτι έξτρα για να κάνει τα παιδικά ρούχα που είναι τα πολλά. Το σιχαίνομαι το σίδερο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

 

 

Εσείς κορίτσια πως τα κάνετε τα ρούχα? Προλάβενετε σίδερο? Βάζετε κάποια γυναίκα? (Εμένα αυτό το κόλπο μου το είχαν πει πολλές γνωστές μου κ το εφάρμοσα κ εγώ στο τέλος)

Πριν το λοκνταουν είχα την κυρία που μας καθαρίζει μια φορά την εβδομάδα και δε σιδέρωνα ποτέ. Τώρα όμως δεν έρχεται και όλα τα ρούχα της βδομάδας τα σιδερώνουμε την Κυριακή το απόγευμα. Κάνουμε μια σχετική μοιρασιά, ο άντρας μου τα ρούχα της μικρής και εγώ τα υπόλοιπα που είναι και πιο ζόρικα γιατί είναι εντελώς άσχετος σε πουκάμισα, σεντόνια κτλ. Εμένα βέβαια τα ρούχα μου πλέον περιλαμβάνουν κυρίως φόρμες και φουτεράκια αλλά εκείνος δουλεύει εκτός και δυστυχώς παίζει πολύ πουκάμισο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά έχω θέμα με τις δουλειές. Η μικρή δεν με αφήνει να πάρω ανάσα... Πάω να ασχοληθώ με κάτι γκρινιάζει να την πάρω... Κάνω δουλειές όταν κοιμάται. Ή όταν έρχεται η μαμά μου δυο φορές την εβδομάδα , την κρατάμε εναλλάξ και κάνουμε τα χοντρά. Το σίδερο για τότε το αφήνω. Ή το ξεσκονισμα.  Τις πιο απλές δουλειές πχ μαγείρεμα συμμάζεμα, σκούπα καθημερινά εναλλάξ με τον άντρα μου. Δε ξέρω μάλλον έχω πολύ απαιτητικό παιδί... Τι κάνετε αυτές που έχετε παραπάνω παιδιά. Και εννοείται ότι επειδή ξυπνά αρκετά τη νύχτα, οι προσωπικές στιγμές με τον άντρα μου είναι με τη ψυχή στο στόμα. Έχει τύχει να ξυπνήσει και να μας διακόψει. Πάντως θέλουμε να πιστεύουμε ότι θα βελτιωθεί κάποια στιγμή αυτό. Σκέφτομαι ώρες ώρες τι θα κάνουμε αν κάνουμε δεύτερο παιδί; Και ξυπνάει κ αυτό; Θα χαθούμε τελείως με τον άντρα μου; Τώρα ελπίζουμε ότι αυτό θα μεγαλώσει κ θα βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά αν κάνουμε άλλο τι θα συμβεί; Το χάος;:-P:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik said:

Εγώ γενικά έχω θέμα με τις δουλειές. Η μικρή δεν με αφήνει να πάρω ανάσα... Πάω να ασχοληθώ με κάτι γκρινιάζει να την πάρω... Κάνω δουλειές όταν κοιμάται. Ή όταν έρχεται η μαμά μου δυο φορές την εβδομάδα , την κρατάμε εναλλάξ και κάνουμε τα χοντρά. Το σίδερο για τότε το αφήνω. Ή το ξεσκονισμα.  Τις πιο απλές δουλειές πχ μαγείρεμα συμμάζεμα, σκούπα καθημερινά εναλλάξ με τον άντρα μου. Δε ξέρω μάλλον έχω πολύ απαιτητικό παιδί... Τι κάνετε αυτές που έχετε παραπάνω παιδιά. Και εννοείται ότι επειδή ξυπνά αρκετά τη νύχτα, οι προσωπικές στιγμές με τον άντρα μου είναι με τη ψυχή στο στόμα. Έχει τύχει να ξυπνήσει και να μας διακόψει. Πάντως θέλουμε να πιστεύουμε ότι θα βελτιωθεί κάποια στιγμή αυτό. Σκέφτομαι ώρες ώρες τι θα κάνουμε αν κάνουμε δεύτερο παιδί; Και ξυπνάει κ αυτό; Θα χαθούμε τελείως με τον άντρα μου; Τώρα ελπίζουμε ότι αυτό θα μεγαλώσει κ θα βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά αν κάνουμε άλλο τι θα συμβεί; Το χάος;:-P:grin:

Η μεγάλη μου κόρη ήταν έτσι. Συνέχεια αγκαλιά μέχρι τα 2. Όταν ήταν μωρό ήταν στο μάρσιπο όσο έκανα δουλειές, μεγαλώνοντας έκανα δουλειές με το ένα χέρι. Γενικά έκανα μόνο τις πολύ απαραίτητες δουλειές και αυτές με το ένα χέρι. Τα υπόλοιπα τα έκανε ο άντρας μου. Στην κουζίνα μετά από κάποιο διάστημα έφτιαξε ο άντρας μου ένα learning tower και μου έλυσε κάπως τα χέρια. Την έβαζα εκεί, της έδινα και πράγματα να παίζει και ήταν δίπλα μου όποτε ήταν οκ. Για τον ύπνο και το δεύτερο παιδί, ναι το χάος πραγματικά. Εμάς δεν έβγαινε, οπότε στο τέλος κοιμόταν ο άντρας μου με την μεγάλη σε ένα δωμάτιο και εγώ με την μικρή σε αλλο. Μετά τα 2 άρχισε όμως η μεγάλη να κοιμάται σερί, οπότε είχαμε μόνο ένα παιδί να ξυπνάει τα βράδια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Η μεγάλη μου κόρη ήταν έτσι. Συνέχεια αγκαλιά μέχρι τα 2. Όταν ήταν μωρό ήταν στο μάρσιπο όσο έκανα δουλειές, μεγαλώνοντας έκανα δουλειές με το ένα χέρι. Γενικά έκανα μόνο τις πολύ απαραίτητες δουλειές και αυτές με το ένα χέρι. Τα υπόλοιπα τα έκανε ο άντρας μου. Στην κουζίνα μετά από κάποιο διάστημα έφτιαξε ο άντρας μου ένα learning tower και μου έλυσε κάπως τα χέρια. Την έβαζα εκεί, της έδινα και πράγματα να παίζει και ήταν δίπλα μου όποτε ήταν οκ. Για τον ύπνο και το δεύτερο παιδί, ναι το χάος πραγματικά. Εμάς δεν έβγαινε, οπότε στο τέλος κοιμόταν ο άντρας μου με την μεγάλη σε ένα δωμάτιο και εγώ με την μικρή σε αλλο. Μετά τα 2 άρχισε όμως η μεγάλη να κοιμάται σερί, οπότε είχαμε μόνο ένα παιδί να ξυπνάει τα βράδια.

Τι είναι το learning tower? Ενδιαφέρον ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Εγώ γενικά έχω θέμα με τις δουλειές. Η μικρή δεν με αφήνει να πάρω ανάσα... Πάω να ασχοληθώ με κάτι γκρινιάζει να την πάρω... Κάνω δουλειές όταν κοιμάται. Ή όταν έρχεται η μαμά μου δυο φορές την εβδομάδα , την κρατάμε εναλλάξ και κάνουμε τα χοντρά. Το σίδερο για τότε το αφήνω. Ή το ξεσκονισμα.  Τις πιο απλές δουλειές πχ μαγείρεμα συμμάζεμα, σκούπα καθημερινά εναλλάξ με τον άντρα μου. Δε ξέρω μάλλον έχω πολύ απαιτητικό παιδί... Τι κάνετε αυτές που έχετε παραπάνω παιδιά. Και εννοείται ότι επειδή ξυπνά αρκετά τη νύχτα, οι προσωπικές στιγμές με τον άντρα μου είναι με τη ψυχή στο στόμα. Έχει τύχει να ξυπνήσει και να μας διακόψει. Πάντως θέλουμε να πιστεύουμε ότι θα βελτιωθεί κάποια στιγμή αυτό. Σκέφτομαι ώρες ώρες τι θα κάνουμε αν κάνουμε δεύτερο παιδί; Και ξυπνάει κ αυτό; Θα χαθούμε τελείως με τον άντρα μου; Τώρα ελπίζουμε ότι αυτό θα μεγαλώσει κ θα βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά αν κάνουμε άλλο τι θα συμβεί; Το χάος;:-P:grin:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ εμένα έτσι είναι τα παιδιά μου. Κ πιάτα ακόμα με δόσεις πλένω, συνέχεια ο μικρός έρχεται στα πόδια μου κ ζητάει αγκαλιά κ αν δεν τον πάρω εκείνη την ώρα αρχίζει πειράζει όλα τα πράγματα. Πάει στα σκουπίδια κ τα ρίχνει ένα ένα κάτω κ αναγκάζομαι να τον πάρω αγκαλιά. Έχει τύχει κ με αυτόν κ με την μεγάλη όταν ήταν μικρούλα με το ένα χέρι να κρατάω αγκαλιά κ με το άλλο να πλενω τα πιάτα. Όποτε όταν δεν είναι ο σύζυγος κάνω πολύ συγκεκριμένα πράγματα μέσα στη μέρα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Chrysoum είπε:

Εμένα δεν με πειράζε που έβαζαν αυτοί κοστούμια και ταγιερ, αν και στον πρώην μου με ξενερώνε λίγο, με πειράζε που με κοιτούσαν σαν να είμαι το μαύρο πρόβατο επειδή δεν ήθελα ταγιερ. Αν και τώρα που το σκέφτομαι λίγο περισσότερο, ναι ψιλό υπέφερα τις Κυριακές που ξυπνούσαμε και με την τσιπλα στο μάτι έπρεπε να φτιαχτουμε για να κατέβουμε να φάμε πρωινό με τα ασημικά, τα κρύσταλλα, τις πορσελάνες και τα κεριά και τον Μπαχ στην διαπασών. Πω πω, όχι όχι δεν είναι αυτά για μένα. Ευτυχώς αυτό συνέβαινε όταν πηγαίναμε στο πατρικό του (ήταν σε άλλη χώρα από αυτή που ζούσαμε) οπότε δεν το έζησα πολλές φορές. Ήθελα 2 ώρες ηρεμία μετά για να συνέλθω. 

 

Σαν την Μέγκαν Μάρκλ την έπαθες κι εσύ βρε παιδί μου... :-P

 

Just now, mama16 είπε:

Εμένα το μόνο που δεν έχει κάνει νομίζω ποτέ ο σύζυγος μου είναι να απλώσει ρούχα κ να σιδερωσει, οπότε δεν θα ήθελα με τπτ να φοράει πουκάμισα. Τα ρούχα κ εγώ συνήθως δεν τα βάζω στην ντουλάπα του. Κάποτε όταν έβαζα πλυντήριο τα σιδέρωνα κιόλας πριν τα βάλω στην ντουλάπα. Με τον ερχομό όμως του δεύτερου παιδιού δυσκολεύτηκα πολύ κ άρχιζαν να μαζεύονται πολλά πλυντήρια κ μονίμως το πάρκο απ' το παιδικό ήταν μονίμως με ρούχα μεσα. Οπότε πήρα την απόφαση εδώ κ ένα εξάμηνο όταν στεγνώνουν τα ρούχα να τα διπλώνω κατευθείαν κ να τα βάζω στις ντουλάπες. Όταν θέλω κάποια ρούχα να φορέσουμε τα σιδερωνω εκείνη την στιγμή κ βρήκα την υγειά μου!!

 

Εσείς κορίτσια πως τα κάνετε τα ρούχα? Προλάβενετε σίδερο? Βάζετε κάποια γυναίκα? (Εμένα αυτό το κόλπο μου το είχαν πει πολλές γνωστές μου κ το εφάρμοσα κ εγώ στο τέλος)

 

Εμείς το χειμώνα απλά δεν τα σιδερωνουμε. Στα πιο πολλά χειμωνιάτικα δεν χρειάζεται. Ελάχιστα που χρειάζονται τα σιδερωνουμε πριν τα φορέσουμε (τώρα στις καραντίνες δεν χρειάστηκαν καν). Τα καλοκαιρινά τα σιδερωνουμε. Επίσης δεν σιδερωνουμε ποτέ σεντόνια και πετσέτες (η μάνα μου φριττει. Και οποτε έρχονται επίσκεψη -πριν την καραντινα- επιμένει να της δώσω να σιδερωσει. Παρακαλάει μιλάμε. Έχει τρέλα με το σίδερο. Δεν της χαλάω το χατίρι!)

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Είναι πολύ συνηθισμένο. Το έκανα και μικρή που τα φορέματα μου ήταν πολύ κοντά και τώρα τα καλοκαίρια που καμιά φορά αν είναι ρηχτό το φόρεμα με αέρα μπορεί να υπάρχει ατύχημα και στάνταρ το κάνει και η κόρη μου και οι φίλες της, για να μπορούν να κάθονται οκλαδόν με φόρεμα.

 

Εγώ το κάνω καμιά φορά το καλοκαίρι που συγκαιονται τα μπούτια μου από την τριβή μεταξύ τους αν βάλω φόρεμα! :-P

 

πρίν από 24 λεπτά , mama16 είπε:

Πωπω τι ωραίο... Γάμος σε νησί!!! :x 

Άντε έφτασε η ώρα σου σιγά σιγά :) 

 

Πάντως ευτυχώς δεν τον παντρεύτηκες, φαντάσου να πρέπει καθημερινά να σιδερωνεις πουκάμισα.. δεν υπάρχει χειρότερο!! Ευτυχώς κ μένα ο σύζυγος μου πολύ αραιά βάζει πουκάμισο, 3-4 φορές το χρόνο.. κ χωρίς γραβάτα, δεν του αρέσει! Την μοναδική φορά που έβαλε ήταν στο γάμο γιατί ήθελε να κάνει κάτι διαφορετικό!

 

Γιατί να τα σιδερωνεις εσύ καλέ; Κάναμε συζητηση τόσες σελίδες για την απελευθέρωση στο σ.ξ, για να καθόμαστε να σιδερωνουμε εμείς τα πουκάμισά τους; :-P Εντάξει αν πρόκειται να φοράει κάθε μέρα υποθέτω θα τα κάνει όποιος έχει χρόνο, που είναι πιθανό να είναι η γυναίκα, αλλά δεν θεωρώ δεδομένο οτι θα τα κάνει αυτή! Επίσης νταξει δεν είναι ότι σιδερωνεις κάθε μέρα, κάνεις το σ/κ 5 πουκάμισα για όλη τη βδομάδα.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ την γυναίκα μια φορά την εβδομάδα δεν την αλλάζω με τίποτα !!! ειλικρινά όμως!

 

Η μαμά μου, ως γυναίκα άλλης εποχής που το θεωρεί και λίγο ντροπή να μην φροντίζεις μόνη το σπίτι σου αλλά δεν το λέει ευθέως γιατί ξέρει ότι θα ακούσει τον αναβαλλόμενο, μου το φέρνει πλαγίως λέγοντας ότι είναι κρίμα να πετάμε τόσα λεφτά. Της απαντάω ότι για μένα είναι τα καλύτερα επενδεδυμένα χρήματα του μήνα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Η μαμά μου, ως γυναίκα άλλης εποχής που το θεωρεί και λίγο ντροπή να μην φροντίζεις μόνη το σπίτι σου αλλά δεν το λέει ευθέως γιατί ξέρει ότι θα ακούσει τον αναβαλλόμενο, μου το φέρνει πλαγίως λέγοντας ότι είναι κρίμα να πετάμε τόσα λεφτά. Της απαντάω ότι για μένα είναι τα καλύτερα επενδεδυμένα χρήματα του μήνα.

Κι η δικιά μου το θεωρεί λίγο ντροπή, από τη μία, από την άλλη όμως ακούει όλες που έχουν και στενοχωριέται που εμείς δεν έχουμε. Εμένα μου φαίνεται κάπως περίεργο, αλλά δεν έχω μπει στο δίλημμα γιατί δεν περισσεύει ούτε καν για ένα τρίωρο δυο φορές το μήνα. Μία φορά μόνο ήρθε όταν ήμουν έγκυος. Δεν μου άρεσε καθόλου, μάλλον μου έχει περάσει η νοοτροπία. Θα με βόλευε όμως να ερχόταν το σ/ κ να κάνει μια καλή καθαριότητα κ εμείς να λείπουμε. υποτίθεται ότι όποτε μας περισσέψουν θα το κάνουμε. ή έστω 2-3 φορές το χρόνο για κάποια πολύ χοντρά... η πεθερά μου από την άλλη, την έφερνε ακόμα και στην καραντίνα παρόλο που είναι κ εκείνη κ ο πεθερός μου πολύ ευπαθείς ομάδες. και γενικά έχει την αντίθετη άποψη, θεωρεί δείγμα κακής νοικοκυροσύνης το να μην φέρνουμε. Δηλαδή η συννυφάδα μου είναι καλύτερη νοικοκυρά από εμένα επειδή φέρνει γυνάικα και το σπίτι της αστράφτει, σε σχέση με εμάς που τα κάνουμε μόνοι μας (και προφανώς δεν αστράφτει.....)

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως το να μπαίνει ένας άσχετος στο σπίτι, πόσο μάλλον αν λείπουμε. Ακόμα και για baby sitter το έχω αυτό και νομίζω θα το έστελνα σταθμό όσο μικρό κι αν ήταν. Όχι ότι θα μας κλέψουν, αλλά δεν μου αρέσει να σκεφτώ ότι πιάνει τα πράγματά μας, κάθεται στον καναπέ μας κλπ (το κάνω εικόνα, κλασικά, παντού το έχω αυτό το χούι!) Κάποτε ως φοιτήτρια είχα πάει καλοκαίρι στο πατρικό μιας φίλης που είχαν τέτοια οικιακή βοηθό. Ξυπνήσαμε το πρωί, το δωμάτιο με ρούχα παντού, χαρτιά στο γραφείο, βιβλία εξω κλπ. Γυρίσαμε από τις βόλτες μας, το δωμάτιο τζιτζί. Όλα στη θέση τους, διπλωμένα τα ρούχα κλπ. Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλα δεν μου άρεσε το ενδεχόμενο κάποιος άσχετος να μου διπλώνει τα ρούχα μου κ να μου πειράζει-τακτοποιει τα πράγματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Η μαμά μου, ως γυναίκα άλλης εποχής που το θεωρεί και λίγο ντροπή να μην φροντίζεις μόνη το σπίτι σου αλλά δεν το λέει ευθέως γιατί ξέρει ότι θα ακούσει τον αναβαλλόμενο, μου το φέρνει πλαγίως λέγοντας ότι είναι κρίμα να πετάμε τόσα λεφτά. Της απαντάω ότι για μένα είναι τα καλύτερα επενδεδυμένα χρήματα του μήνα.

Και η μαμά μου το ιδιο!!!! Ειλικρινά και εγώ πιστεύω πως είναι τα καλύτερα επενδεδυμένα χρήματα , κερδίζω χρόνο, ξεκούραση, δεν έχω περισσότερα νεύρα, έχω λιγότερο άγχος! τι να λέμε τώρα!

Just now, little lamb said:

Εγώ δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως το να μπαίνει ένας άσχετος στο σπίτι, πόσο μάλλον αν λείπουμε. Ακόμα και για baby sitter το έχω αυτό. Όχι ότι θα μας κλέψουν, αλλά δεν μου αρέσει να σκεφτώ ότι πιάνει τα πράγματά μας, κάθεται στον καναπέ μας κλπ (το κάνω εικόνα, κλασικά, παντού το έχω αυτό το χούι!) Κάποτε ως φοιτήτρια είχα πάει καλοκαίρι στο πατρικό μιας φίλης που είχαν τέτοια οικιακή βοηθό. Ξυπνήσαμε το πρωί, το δωμάτιο με ρούχα παντού, χαρτιά στο γραφείο, βιβλία εξω κλπ. Γυρίσαμε από τις βόλτες μας, το δωμάτιο τζιτζί. Όλα στη θέση τους, διπλωμένα τα ρούχα κλπ. Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλα δεν μου άρεσε το ενδεχόμενο κάποιος άσχετος να μου διπλώνει τα ρούχα μου κ να μου πειράζει-τακτοποιει τα πράγματά μου.

Καταλαβαίνω τι εννοείς, όμως εξαρτάται ποιον βάζεις στο σπίτι σου, εγώ τις δύο οικιακές βοηθούς που έχω αλλάξει τις γνωρίζω πολλά πολλά χρόνια και υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν θα άφηναν έναν άσχετο άνθρωπο σπίτι μου. Από την άλλη baby sitter δεν θα έπαιρνα ποτέ, δεν εμπιστεύομαι κανέναν άνθρωπο να μείνει μόνος με το παιδί μου σε ένα σπίτι, είναι κάτι το οποίο το είχα απορρίψει εξ αρχής από το μυαλό μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όλα στη θέση τους, διπλωμένα τα ρούχα κλπ. Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλα δεν μου άρεσε το ενδεχόμενο κάποιος άσχετος να μου διπλώνει τα ρούχα μου κ να μου πειράζει-τακτοποιει τα πράγματά μου.

αυτό κι εμένα δεν μου αρέσει. άσε που αν ερχόταν γυναίκα θα σκεφτόμουν ότι θα σχολιάσει τι είναι βρωμικο κ ατακτοποιητο οπότε θα τα είχα κάνει μόνη μου από πριν!!!! :D

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

αυτό κι εμένα δεν μου αρέσει. άσε που αν ερχόταν γυναίκα θα σκεφτόμουν ότι θα σχολιάσει τι είναι βρωμικο κ ατακτοποιητο οπότε θα τα είχα κάνει μόνη μου από πριν!!!! :D

Αφού θα έρθει για να καθαρίσει γιατί να το κάνεις εσύ πριν? Εμένα πάλι δεν με νοιάζει καθόλου, δεν αφήσω τα ρούχα μου πεταμένα, εννοείται πως όχι, όμως δεν θα βάλω και σκούπα πριν έρθει, μία φορά είχα κάνει το μπάνιο και η κοπέλα με ρωτούσε αν δεν μου αρέσει όπως το κάνει και το έκανα εγώ!! Όταν είμαι σπίτι και έχω χρόνο θα κάνω και εγώ κάτι, κυρίως όταν έχει πολύ σίδερο (γιατί δεν παίρνει παραπάνω χρήματα αν καθίσει περισσότερο και εγώ νιώθω άσχημα), όχι όμως και να καθαρίσω μη το βρει βρώμικο.

Πάντως εγώ αυτό που έχω δει είναι πως οι παλαιότεροι θεωρούσαν πεταμένα λεφτά αυτά της οικιακής βοηθού και της ιδιωτικής ασφάλειας ζωής, έξοδα τα οποία για μένα είναι σε προτεραιότητα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αυτό κι εμένα δεν μου αρέσει. άσε που αν ερχόταν γυναίκα θα σκεφτόμουν ότι θα σχολιάσει τι είναι βρωμικο κ ατακτοποιητο οπότε θα τα είχα κάνει μόνη μου από πριν!!!! :D

 

Και εγώ κάπως έτσι θα σκεφτόμουν παλιά χαχα! Ωστόσο παλιά πάντα μια χαρά προλαβαίναμε. Κ στην τελική αν υπήρχαν κ λίγα ψίχουλα κάτω, λίγο ασυμμαζευτα πράγματα στον καναπέ δε δίναμε τόση σημασία. Με το μωρό όμως αν δε βάλεις μια τάξη γίνεται πολύ χάος. Χρειάζεται η βοήθεια . Πάντως τώρα και δε μου περισσεύουν κ λόγω κορονοιου κολλάω να φέρω άτομο στο σπίτι που δε γνωρίζω. Αλλά αν αλλάξουν τα πράγματα θα φέρω σίγουρα άνθρωπο για να με βοηθήσει.

Just now, Έσπερος είπε:

πεθερά μου από την άλλη, την έφερνε ακόμα και στην καραντίνα παρόλο που είναι κ εκείνη κ ο πεθερός μου πολύ ευπαθείς ομάδες. και γενικά έχει την αντίθετη άποψη, θεωρεί δείγμα κακής νοικοκυροσύνης το να μην φέρνουμε. 

Θέα η πεθερά!!! Την έχω λατρέψει. Πολύ προχωρημένη. Συνήθως οι μαμάδες μας είναι της άλλης άποψης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Σαν την Μέγκαν Μάρκλ την έπαθες κι εσύ βρε παιδί μου... :-P

 

 

Εμείς το χειμώνα απλά δεν τα σιδερωνουμε. Στα πιο πολλά χειμωνιάτικα δεν χρειάζεται. Ελάχιστα που χρειάζονται τα σιδερωνουμε πριν τα φορέσουμε (τώρα στις καραντίνες δεν χρειάστηκαν καν). Τα καλοκαιρινά τα σιδερωνουμε. Επίσης δεν σιδερωνουμε ποτέ σεντόνια και πετσέτες (η μάνα μου φριττει. Και οποτε έρχονται επίσκεψη -πριν την καραντινα- επιμένει να της δώσω να σιδερωσει. Παρακαλάει μιλάμε. Έχει τρέλα με το σίδερο. Δεν της χαλάω το χατίρι!)

 

 

Εγώ το κάνω καμιά φορά το καλοκαίρι που συγκαιονται τα μπούτια μου από την τριβή μεταξύ τους αν βάλω φόρεμα! :-P

 

 

Γιατί να τα σιδερωνεις εσύ καλέ; Κάναμε συζητηση τόσες σελίδες για την απελευθέρωση στο σ.ξ, για να καθόμαστε να σιδερωνουμε εμείς τα πουκάμισά τους; :-P Εντάξει αν πρόκειται να φοράει κάθε μέρα υποθέτω θα τα κάνει όποιος έχει χρόνο, που είναι πιθανό να είναι η γυναίκα, αλλά δεν θεωρώ δεδομένο οτι θα τα κάνει αυτή! Επίσης νταξει δεν είναι ότι σιδερωνεις κάθε μέρα, κάνεις το σ/κ 5 πουκάμισα για όλη τη βδομάδα.

 

 

Εντάξει δεν νομίζω πολλοί άντρες να το έχουν με το σίδερο στα πουκάμισα... Εδώ κ οι γυναίκες δυσκολεύονται! Εμένα φοράει πολύ σπάνια οπότε όλα μια χαρά, δεν χρειάζεται κανείς να σιδερωνει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

 

 

Θέα η πεθερά!!! Την έχω λατρέψει. Πολύ προχωρημένη. Συνήθως οι μαμάδες μας είναι της άλλης άποψης. 

Η πεθερά μου είναι πολύ μοντέρνα. Επειδή δούλευε από μικρή και σε ιδιωτικές εταιρείες με πολύ δύσκολο ωράριο κι έλειπε πολλές ώρες από το σπίτι, σε μια εποχή που κανένας άντρας δεν έκανε δουλειές, είναι πολύ συνειδητοποιημένη σχετικά με το τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα για να διευκολύνει τη ζωή της. Επίσης ήταν από οικογένεια με μια κάποια άνεση κ είχαν στο σπίτι από παλιά μια κοπέλα για δουλειές, σαν τις ελληνικές ταινίες. Δεν της είναι κάτι ξένο. Όταν λέω δέιγμα κακής νοικοκυροσύνης, εννοώ ότι μάλλον θεωρεί ότι εγώ αδιαφορώ για το πώς είναι το σπίτι και γι αυτό δεν φέρνω τη γυναίκα. Γιατί ξέρει ότι και να είχαμε τα χρήματα, πάλι θα είχα επιφυλάξεις. 

 

Just now, kotsifikos είπε:

Αφού θα έρθει για να καθαρίσει γιατί να το κάνεις εσύ πριν? Εμένα πάλι δεν με νοιάζει καθόλου, δεν αφήσω τα ρούχα μου πεταμένα, εννοείται πως όχι, όμως δεν θα βάλω και σκούπα πριν έρθει, μία φορά είχα κάνει το μπάνιο και η κοπέλα με ρωτούσε αν δεν μου αρέσει όπως το κάνει και το έκανα εγώ!! Όταν είμαι σπίτι και έχω χρόνο θα κάνω και εγώ κάτι, κυρίως όταν έχει πολύ σίδερο (γιατί δεν παίρνει παραπάνω χρήματα αν καθίσει περισσότερο και εγώ νιώθω άσχημα), όχι όμως και να καθαρίσω μη το βρει βρώμικο.

Πάντως εγώ αυτό που έχω δει είναι πως οι παλαιότεροι θεωρούσαν πεταμένα λεφτά αυτά της οικιακής βοηθού και της ιδιωτικής ασφάλειας ζωής, έξοδα τα οποία για μένα είναι σε προτεραιότητα .

Εντάξει εγώ έχω τις ιδιορρυθμίες. Σκέφτομαι ότι ας πούμε αν σκουπίζω κάθε μέρα, δεν έχει νόημα να φέρω γυναίκα για να κάνει αυτό που κάνω κάθε μέρα. αλλά αν δεν σκουπίσω κάθε μέρα, το σπίτι θα είναι βρώμικο και αυτή θα σκεφτεί ότι είμαστε βρωμιάρηδες που μένουμε σε ασκούπιστο σπίτι. θα ήθελα όμως να έρχεται για να κάνει πράγματα που δεν κάνω εύικολα συχνά πχ να μετακινήσουμε έπιπλα, να κάνει τα ψηλά σημεία,  και διάφορα τέτοια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η πεθερά μου είναι πολύ μοντέρνα. Επειδή δούλευε από μικρή και σε ιδιωτικές εταιρείες με πολύ δύσκολο ωράριο κι έλειπε πολλές ώρες από το σπίτι, σε μια εποχή που κανένας άντρας δεν έκανε δουλειές, είναι πολύ συνειδητοποιημένη σχετικά με το τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα για να διευκολύνει τη ζωή της. Επίσης ήταν από οικογένεια με μια κάποια άνεση κ είχαν στο σπίτι από παλιά μια κοπέλα για δουλειές, σαν τις ελληνικές ταινίες. Δεν της είναι κάτι ξένο. Όταν λέω δέιγμα κακής νοικοκυροσύνης, εννοώ ότι μάλλον θεωρεί ότι εγώ αδιαφορώ για το πώς είναι το σπίτι και γι αυτό δεν φέρνω τη γυναίκα. Γιατί ξέρει ότι και να είχαμε τα χρήματα, πάλι θα είχα επιφυλάξεις. 

 

Εντάξει εγώ έχω τις ιδιορρυθμίες. Σκέφτομαι ότι ας πούμε αν σκουπίζω κάθε μέρα, δεν έχει νόημα να φέρω γυναίκα για να κάνει αυτό που κάνω κάθε μέρα. αλλά αν δεν σκουπίσω κάθε μέρα, το σπίτι θα είναι βρώμικο και αυτή θα σκεφτεί ότι είμαστε βρωμιάρηδες που μένουμε σε ασκούπιστο σπίτι. θα ήθελα όμως να έρχεται για να κάνει πράγματα που δεν κάνω εύικολα συχνά πχ να μετακινήσουμε έπιπλα, να κάνει τα ψηλά σημεία,  και διάφορα τέτοια. 

Εγω φερνω μια φορα την εβδομαδα για σιδερο και ολο το σπιτι και ενδιαμεσα δεν κανω τιποτα. Εχω τη σκουπα ρομποτ και βγαινει μια φορα την εβδομαδα. Εννοειται τουαλετα με μαντηλακι dettol, και τακτοποιηση. Αλλα απο καθαρισμα δεν κανω κατι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...