Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Κι εμείς γενικα πάντως ο,τι μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας το κάνουμε μόνοι μας, όχι μόνο για οικονομία αλλά και γιατί το οτι πληρώνεις κάποιον δεν σημαίνει ότι το κάνει καλύτερα από εσένα. Δεν έχω εμπειρία από κυρίες, αλλά επειδή φτιάξαμε σπίτι κι επίσης οι γονείς μου έκαναν ανακαίνιση στο εξοχικό προσφατα, έχουμε δει πάρα πολλές τσαπατσουλιες μαστόρων, πχ λεκέδες από στόκο στα πλακάκια που θέλουν άπειρο τρίψιμο στα γόνατα για να βγουν (γιατί απλά βαρέθηκαν να στρώσουν χαρτόνια), μπογιά στα σοβατεπια και τους διακόπτες γιατί βαρέθηκαν να βάλουν χαρτοταινία, "σταγόνες" μπογιάς σε μερικά σημεία του τοίχου επειδή βαρέθηκαν να τα τρίψουν, χτυπήματα στους τοίχους από σκάλα που βαρέθηκαν να τα στοκάρουν και ξαναβάψουν κ.α. Και το κακό είναι ότι δεν τα βλέπεις αμέσως. Φεύγουν κ τα παρατηρείς σιγά σιγά κ είναι πλέον αργά. Έτσι πολλά πράγματα μετά τα κάναμε μόνοι μας. Καλύτερα πιο αργά αλλά να βγουν καλά, παρά όπως να'ναι. Όχι φυσικά να βάλουμε πλακάκια ή να στήσουμε την κουζίνα, αλλά βαψιματα τοίχων, πορτών (μανούρα οι πόρτες), καγκελων, τοποθέτηση πριζων-διακοπτων-σποτακιων, συναρμολόγηση κάποιων επίπλων κ.α. τα κάναμε μόνοι μας και στους πιο πολλούς φίλους μας έκανε εντύπωση, θεωρουσαν δεδομένο ότι τα κάνει μάστορας ή ότι δίνεις κάτι παραπάνω κ σου συναρμολογούν κατι. Η μαμά μου είχε πλάκα που έλεγε να δώσουμε κάτι παραπάνω στον υδραυλικό για να μας βάλει τις πετσετοκρεμαστρες και τη βάση για το χαρτί υγείας στα μπάνια! :-P Ή το ξεχορταριασμα, όποτε έχουμε φέρει άνθρωπο δεν το έχει κάνει τόσο σχολαστικά όσο το κάνει ο άντρας μου.

 

Η μαμά μου, αν και η ίδια ποτέ δεν έβαλε κυρία, τώρα λέει ότι όλα τα παιδιά φίλων της έχουν και οτι τα σπίτια τους αστράφτουν (δεν έχει πάει, απλά της τα λένε οι φίλες της) ενώ το δικό μας δεν αστράφτει (αλήθεια είναι αυτό) επειδή δεν έχουμε κυρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, irin είπε:

Εγω φερνω μια φορα την εβδομαδα για σιδερο και ολο το σπιτι και ενδιαμεσα δεν κανω τιποτα. Εχω τη σκουπα ρομποτ και βγαινει μια φορα την εβδομαδα. Εννοειται τουαλετα με μαντηλακι dettol, και τακτοποιηση. Αλλα απο καθαρισμα δεν κανω κατι

Βρε κορίτσια το πιο δύσκολο και αυτό που μου παίρνει την πιο πολύ ώρα είναι η κουζίνα. Αμάν πια αυτή η κουζίνα. Όλο κάτι φτιάχνουμε , όλο κάτι κάνουμε , όλο και κάτι πιάτα μαζεύονται (έχω πλυντήριο πιάτων απλά δεν μπαίνουν όλα πλυντήριο ) μου φαίνεται ότι όλη μέρα την τρώω με την κουζίνα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κι εμείς γενικα πάντως ο,τι μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας το κάνουμε μόνοι μας, όχι μόνο για οικονομία αλλά και γιατί το οτι πληρώνεις κάποιον δεν σημαίνει ότι το κάνει καλύτερα από εσένα. Δεν έχω εμπειρία από κυρίες, αλλά επειδή φτιάξαμε σπίτι κι επίσης οι γονείς μου έκαναν ανακαίνιση στο εξοχικό προσφατα, έχουμε δει πάρα πολλές τσαπατσουλιες μαστόρων, πχ λεκέδες από στόκο στα πλακάκια που θέλουν άπειρο τρίψιμο στα γόνατα για να βγουν (γιατί απλά βαρέθηκαν να στρώσουν χαρτόνια), μπογιά στα σοβατεπια και τους διακόπτες γιατί βαρέθηκαν να βάλουν χαρτοταινία, "σταγόνες" μπογιάς σε μερικά σημεία επειδή βαρέθηκαν να τα τρίψουν, χτυπήματα στους τοίχους από σκάλα που βαρέθηκαν να τα στοκάρουν και ξαναβάψουν κ.α. Και το κακό είναι ότι δεν τα βλέπεις αμέσως. Φεύγουν κ τα παρατηρείς σιγά σιγά κ είναι πλέον αργά. Έτσι πολλά πράγματα μετά τα κάναμε μόνοι μας. Καλύτερα πιο αργά αλλά να βγουν καλά, παρά όπως να'ναι. Όχι φυσικά να βάλουμε πλακάκια ή να στήσουμε την κουζίνα, αλλά βαψιματα τοίχων, πορτών, καγκελων, τοποθέτηση πριζων-διακοπτων-σποτακιων, συναρμολόγηση κάποιων επίπλων κ.α. τα κάναμε μόνοι μας και στους πιο πολλούς φίλους μας έκανε εντύπωση, θεωρουσαν δεδομένο ότι τα κάνει μάστορας ή ότι δίνεις κάτι παραπάνω κ σου συναρμολογούν κατι. Η μαμά μου είχε πλάκα που έλεγε να δώσουμε κάτι παραπάνω στον υδραυλικό για να μας βάλει τις πετσετοκρεμαστρες και τη βάση για το χαρτί υγείας στα μπάνια! :-P Ή το ξεχορταριασμα, όποτε έχουμε φέρει άνθρωπο δεν το έχει κάνει τόσο σχολαστικά όσο το κάνει ο άντρας μου.

 

Η μαμά μου, αν και η ίδια ποτέ δεν έβαλε κυρία, τώρα λέει ότι όλα τα παιδιά φίλων της έχουν και οτι τα σπίτια τους αστράφτουν (δεν έχει πάει, απλά της τα λένε οι φίλες της) ενώ το δικό μας δεν αστράφτει (αλήθεια είναι αυτό).

Ούτε το δικό μας αστράφτει. Εγώ προσπάθησα να ξέρεις πολλές φορές να πίσω τον εαυτό μου για κοπέλα , γιατί δυνατότητα είχα να φέρω μια για τις βαριές δουλειές κάνα 5 φορές το μήνα. Αλλά δεν ήθελα ... δεν θέλω να έχω στα πόδια μου κανέναν. Όπως και να ακούγεται αυτό .. όσο και αν κουράζομαι εγώ .. μου φαίνεται ότι περισσότερο θα με στρεσάρει να είναι γυναίκα μέσα στα πόδια μου κάποιες μέρες παρά θα με βοηθήσει .. όποτε προς το παρών το αφήνω αυτό 

Just now, Super.mum είπε:

Ούτε το δικό μας αστράφτει. Εγώ προσπάθησα να ξέρεις πολλές φορές να πίσω τον εαυτό μου για κοπέλα , γιατί δυνατότητα είχα να φέρω μια για τις βαριές δουλειές κάνα 5 φορές το μήνα. Αλλά δεν ήθελα ... δεν θέλω να έχω στα πόδια μου κανέναν. Όπως και να ακούγεται αυτό .. όσο και αν κουράζομαι εγώ .. μου φαίνεται ότι περισσότερο θα με στρεσάρει να είναι γυναίκα μέσα στα πόδια μου κάποιες μέρες παρά θα με βοηθήσει .. όποτε προς το παρών το αφήνω αυτό 

*πεισω κάλε ...πείσω όχι πίσω :lol:

Just now, Super.mum είπε:

Ούτε το δικό μας αστράφτει. Εγώ προσπάθησα να ξέρεις πολλές φορές να πίσω τον εαυτό μου για κοπέλα , γιατί δυνατότητα είχα να φέρω μια για τις βαριές δουλειές κάνα 5 φορές το μήνα. Αλλά δεν ήθελα ... δεν θέλω να έχω στα πόδια μου κανέναν. Όπως και να ακούγεται αυτό .. όσο και αν κουράζομαι εγώ .. μου φαίνεται ότι περισσότερο θα με στρεσάρει να είναι γυναίκα μέσα στα πόδια μου κάποιες μέρες παρά θα με βοηθήσει .. όποτε προς το παρών το αφήνω αυτό 

*πεισω κάλε ...πείσω όχι πίσω :lol:

Θα σας βγάλω τα μάτια χαχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Εγω φερνω μια φορα την εβδομαδα για σιδερο και ολο το σπιτι και ενδιαμεσα δεν κανω τιποτα. Εχω τη σκουπα ρομποτ και βγαινει μια φορα την εβδομαδα. Εννοειται τουαλετα με μαντηλακι dettol, και τακτοποιηση. Αλλα απο καθαρισμα δεν κανω κατι

και δεν λερωνεται το σπίτι σας; ενταξει εμάς έχει το κακό ότι μπαινοβγαινουμε σε κήπο κ βεράντα αλλά δεν είναι μόνο αυτό, κ χειμώνα που δεν μπαινοβγαινουμε όλο το σπίτι είναι γεμάτο σκόνη συνεχώς κ στο πάτωμα πολύ λεπτό σαν άμμο που μπαίνει απ έξω όπως φαίνεται. Το καθιστικό βέβαια μ ένα γρήγορο σκούπισμα με σκούπα χειρός είναι οκ κ δεν θέλει κ σφουγγάρισμα. το ίδιο κ τα δωμάτια. η κουζινα μου είναι άθλια. στα ντουλάπια στάζουν ζουμιά. το πάτωμα είναι για να έρθει η πρόνοια να μας πάει μέσα για συνθήκες υγιεινής. κάτω σπο το τραπέζι ψίχουλα, στάμπες. νερα που στάζουν. πήρα πατάκι κ βοήθησε αλλά γενικα η κουζινα για να είναι καθαρή πρέπει να τη σφουγγαρίζω δυο φορές τη μέρα κ να κάνω κ τα ντουλάπια κ τον πάγκο μια φορά. 

  • Χαχαχα 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κορίτσια με βοήθησε να γράψω σε ένα χαρτί μία δουλειά για κάθε μέρα της βδομάδας. Από τότε που το έκανα σώθηκα. Έχω βάλει 2 φορές τη βδομάδα ηλεκτρικη κ σφουγγάρισμα, 2 πλυντήριο, 1 τη βεράντα, 1 τα μπανια και την έβδομη ο,τι άλλο χρειάζεται πχ ψυγείο, ξεσκονισμα, σιδέρωμα, αλλαγή σεντονιων, τζάμια, φούρνος... Εννοείται δεν τηρείται απαρέγκλιτα γιατί μπορεί μια μέρα να λειπουμε όλη μέρα, ή τη μια βδομάδα να μπουν 3 πλυντήρια κ να γίνει μία φορά σφουγγάρισμα ή να μη γίνει η βεράντα, αλλά γενικά βοηθάει από τότε που τα έγραψα γιατί ξέρεις ότι έχεις μία συγκεκριμένη δουλειά τη μέρα κ δεν πνιγεσαι τι να πρωτοκανεις (εκτός φυσικά από τα καθημερινά πχ πλύσιμο πιάτων, νεροχύτης, πλύσιμο στο χέρι τα ρούχα φαγητού της μικρής ή αν έχουν κακά, σκούπισμα αν πέσουν ψίχουλα κι αποφάγια κλπ). Και νιώθεις και ωραία γιατί η μία δουλειά τη μέρα είναι ένα task που εύκολα πραγματοποιείται και ικανοποιείσαι που πέτυχε)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Τι εννοείς "εδώ οι γυναίκες δυσκολεύονται"; Οι γυναίκες έχουν κάποια έμφυτη παραπάνω ικανότητα στο σιδέρωμα από τους άντρες; Προφανώς εννοεις ότι συνήθως είναι πιο εξασκημενες, αλλά δεν είναι ωραίο να τα διαιωνιζουμε αυτά.

Ναι είναι πιο εξασκημενες σε αυτό το κομμάτι γιατί συνήθως το κάνουν από πιο μικρές, όπως οι άντρες πχ είναι πιο εξοικειωμένοι με το αυτοκίνητο κ με διαφορά άλλα. Όχι ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Ο άντρας μου από τα εφηβικά του κιόλας χρόνια έμαθε να οδηγάει τρακτέρ, μηχανάκι, αυτοκίνητο. Εγώ έχω δίπλωμα αυτοκινήτου κ οδηγάω κανονικά αλλά ο άντρας μου είναι πολύ πιο εξοικειωμένος . Αν είχα κ εγώ αγορασμενο αυτοκίνητο κ οδηγούσα καθημερινά για μια εικοσαετία προφανώς θα οδηγούσα κ εγώ όπως αυτός, όπως κ αυτός αν σιδερωνε πριν να παντρευτούμε θα το ήξερε

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι το αντίθετο. Ο άντρας μου σιδερωνε από παλιά ενώ εγώ στο πατρικό μου ποτέ... Η μαμα μου ήθελε να τα κάνει όλα μόνη της κ δεν μας έμαθε τίποτα. Ούτε μαγείρεμα. Ο,τι έμαθα τα έμαθα όταν πήγα σε άλλη πόλη για δουλειά. Και πολλά μου έμαθε ο άντρας μου. Δεν το λέω για καλό φυσικά. Αλλά η μαμά μου θεωρούσε ότι όταν παντρεύεσαι ή τέλος πάντων όταν φεύγεις από το σπίτι τα μαθαίνεις (με τι μαγικό δεν ξέρω) και ακόμα και μια θεία της, μεγάλη γυναίκα, όταν παντρεύτηκα με ρωτούσε πώς τα πάω με το μαγείρεμα και να μην αγχώνομαι, γιατί κι εκείνη λέει -και καμμία γενικά απ'ο,τι καταλαβα- δεν ηξερε πριν παντρευτεί, κι αν κάνεις λεει ένα καινούργιο φαΐ τη βδομάδα μανι μανι έχεις μάθει 4 το μήνα! Τη λάτρεψα τη γλυκούλα (την αγαπώ!) για την τόσο αισιόδοξη οπτική αλλά κουφαθηκα, γιατί κι εγώ είχα την εντύπωση ότι παλιά ήξεραν από πριν παντρευτούν.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Έσπερος αποκλείεται να μην  υπερβάλλεις. 3 παιδιά έχω σπίτι και ζουμιά σε ντουλάπια ή πατώματα να κολλάνε δεν είχαμε ποτέ!

Όταν μαγειρεύει ο άντρας μου, όχι. Όταν μαγειρεύω εγώ, γίνεται πόλεμος. βασικά μια σαλάτα να κόψω, θα γίνει χαμός. πχ θα μαδήσουν τα λαχανικά μέσα στο ψυγείο όταν ανοίξω να τα πάρω και θα γεμίσει φυλλαράκια. εγώ έχω ένα κακό. όταν κα΄νω δουλειές δεν μαζεύω εκείνη την ώρα γιατί περιμένω μια ιδεατή κατάλληλη στιγμή, που προφανώς δεν έρχεται ποτέ. κι έτσι όλα συσσωρεύονται. δλδ αν πιτσιλιστέι ο πάγκος του νεροχύτη την ώρα που πλένω και στάξει προς τα κάτω, που οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος θα το σκούπιζε με το βετεξ εκέινη την ώρα, εγώ θα το αφήσω για το βράδυ που θα καθαρίσω. και πάει λέγοντας. έχουμε τσακωθεί άπειρες φορές γι αυτά, ενώ συν΄ήθως στα ζευγάρια τσακώνονται ανάποδα, η γυναίκα κυνηγάει τον άντρα για τσαπατσουλιές!!! ενώ το ξέρω ότι έχω θέμα,δ εν μπορώ να το διορθώσω. είναι συνήθεια. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Όταν μαγειρεύει ο άντρας μου, όχι. Όταν μαγειρεύω εγώ, γίνεται πόλεμος. βασικά μια σαλάτα να κόψω, θα γίνει χαμός. πχ θα μαδήσουν τα λαχανικά μέσα στο ψυγείο όταν ανοίξω να τα πάρω και θα γεμίσει φυλλαράκια. εγώ έχω ένα κακό. όταν κα΄νω δουλειές δεν μαζεύω εκείνη την ώρα γιατί περιμένω μια ιδεατή κατάλληλη στιγμή, που προφανώς δεν έρχεται ποτέ. κι έτσι όλα συσσωρεύονται. δλδ αν πιτσιλιστέι ο πάγκος του νεροχύτη την ώρα που πλένω και στάξει προς τα κάτω, που οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος θα το σκούπιζε με το βετεξ εκέινη την ώρα, εγώ θα το αφήσω για το βράδυ που θα καθαρίσω. και πάει λέγοντας. έχουμε τσακωθεί άπειρες φορές γι αυτά, ενώ συν΄ήθως στα ζευγάρια τσακώνονται ανάποδα, η γυναίκα κυνηγάει τον άντρα για τσαπατσουλιές!!! ενώ το ξέρω ότι έχω θέμα,δ εν μπορώ να το διορθώσω. είναι συνήθεια. 

 

Οκ, καταλαβα. Ναι, ουτε καν θα σε ειχα χωρισει, θα σε ειχα σφαξει. 

  • Χαχαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Οκ, καταλαβα. Ναι, ουτε καν θα σε ειχα χωρισει, θα σε ειχα σφαξει. 

χαχαχαχα σοβαρά; γιατί εγώ εκνευρίζομαι πολύ όταν θυμώνει μ αυτό και του κρατάω μούτρα. η κλασική απάντησή μου: όταν κάποιος κάνει δουλειές, του λέμε ευχαρσιτώ και μπράβο, δεν του κάνουμε παρατήρηση επειδή δεν την έκανε σωστά.

δεν το παίρνει και πολύ καλά. 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος για να καταλάβεις, χτες το βράδυ ηταν η σειρά του μικρού (11) να αδειάσει και να ξαναγεμίσει το πλυντήριο των πιάτων. Όταν σηκώθηκα το πρωί και είδα ότι δεν το έκανε και είχε πιάτα ο νεροχύτης, τον ξύπνησα και αυτόν στις 8 με τις κλωτσιές να πάει να μαζέψει.

Οκ, όχι κλωτσιές κυριολεκτικά αλλά τσιμπιές στα μαγουλάκια. Δεν χάρηκε πάντως.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Αχ με αυτό που έγραψες μου βγήκε κ εμένα να γράψω τα αποθημενα μου αν κ έχει προχωρήσει πολύ το θέμα είναι άλλες τρεις σελίδες που δεν έχω διαβάσει κ δε ξέρω που θα έχει φτάσει το θέμα :lol: κ δεν ήθελα να βαρύνω το κλίμα άσχετα που το κάνω 

Το καλοκαίρι χάσαμε την νονά που θα βαπτιζε τον μικρό μου γιο ήταν άρρωστη αλλά είχε γίνει καλα τους τελευταίους 6 μήνες , αλλά ξανά κύλησε κ ο οργανισμός της δεν άντεξε... Ήταν 42 χρόνων 

Πριν 40 μέρες έχασα τον μπαμπά μου έφυγε στον ύπνο του ήταν 73 χρόνων κ ήταν άνθρωπος όπου που τον έχανες που τον έβρισκες στους γιατρούς ήταν δεν είχε αφήσει τίποτα που να μην το έχει κοιτάξει κ όμως η ζωή είχε αλλά σχέδια για εκείνον.. 

Και ναι καταλήγουμε πως ποτέ δε ξέρεις πως θα στα φέρει η ζωή κ από που θα σου έρθει...

 

Συλλυπητήρια και για τους δύο.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Έσπερος για να καταλάβεις, χτες το βράδυ ηταν η σειρά του μικρού (11) να αδειάσει και να ξαναγεμίσει το πλυντήριο των πιάτων. Όταν σηκώθηκα το πρωί και είδα ότι δεν το έκανε και είχε πιάτα ο νεροχύτης, τον ξύπνησα και αυτόν στις 8 με τις κλωτσιές να πάει να μαζέψει.

Οκ, όχι κλωτσιές κυριολεκτικά αλλά τσιμπιές στα μαγουλάκια. Δεν χάρηκε πάντως.

 

Λοιπόν εγώ έχω καταλήξει ότι αν είχα παντρευτεί κάποιον που δεν θα ήταν πολύ έξυπνος και δεν ήξερε να κάνει ένα σωρό πράγματα, θα ήμουν πάρα πολύ ευτυχισμένη. Γιατί δεν θα είχε κανένα δικαίωμα να κάνει παρατηρήσεις. Και δεν το λέω για πλάκα, πιστεύω ότι αυτές που επί τούτου παντρεύονται κάποιον που δεν πολυασχολείται με το σπίτι, όσο κι αν δεν μ αρέσει τέτοιο μοντέλο γάμου, το έχουν σκεφτεί πολύ καλά. Δεν έχουν κανέναν πάνω από το κεφάλι τους, κάνουν ό,τι θέλουν κ ο άλλος δεν τολμάει να πει και τίποτα γιατί κάποια στιγμή θα τ' ακούσει και δικαίως. Ενώ εγώ, τι να πω; Αν θες εσυ κάν'τα καλύτερα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Έσπερος για να καταλάβεις, χτες το βράδυ ηταν η σειρά του μικρού (11) να αδειάσει και να ξαναγεμίσει το πλυντήριο των πιάτων. Όταν σηκώθηκα το πρωί και είδα ότι δεν το έκανε και είχε πιάτα ο νεροχύτης, τον ξύπνησα και αυτόν στις 8 με τις κλωτσιές να πάει να μαζέψει.

Οκ, όχι κλωτσιές κυριολεκτικά αλλά τσιμπιές στα μαγουλάκια. Δεν χάρηκε πάντως.

 

Μπράβο και καλά έκανες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

χαχαχαχα σοβαρά; γιατί εγώ εκνευρίζομαι πολύ όταν θυμώνει μ αυτό και του κρατάω μούτρα. η κλασική απάντησή μου: όταν κάποιος κάνει δουλειές, του λέμε ευχαρσιτώ και μπράβο, δεν του κάνουμε παρατήρηση επειδή δεν την έκανε σωστά.

δεν το παίρνει και πολύ καλά. 

 

Αχαχαχαχ ακριβώς τα ίδια λέω κ εγώ. Επίσης λέω αν δεν σου αρέσει όπως τα κάνω , κάντο εσύ:razz: 

 

Just now, little lamb είπε:

Εμείς πάλι το αντίθετο. Ο άντρας μου σιδερωνε από παλιά ενώ εγώ στο πατρικό μου ποτέ... Η μαμα μου ήθελε να τα κάνει όλα μόνη της κ δεν μας έμαθε τίποτα. Ούτε μαγείρεμα. Ο,τι έμαθα τα έμαθα όταν πήγα σε άλλη πόλη για δουλειά. Και πολλά μου έμαθε ο άντρας μου. Δεν το λέω για καλό φυσικά. Αλλά η μαμά μου θεωρούσε ότι όταν παντρεύεσαι ή τέλος πάντων όταν φεύγεις από το σπίτι τα μαθαίνεις (με τι μαγικό δεν ξέρω) και ακόμα και μια θεία της, μεγάλη γυναίκα, όταν παντρεύτηκα με ρωτούσε πώς τα πάω με το μαγείρεμα και να μην αγχώνομαι, γιατί κι εκείνη λέει -και καμμία γενικά απ'ο,τι καταλαβα- δεν ηξερε πριν παντρευτεί, κι αν κάνεις λεει ένα καινούργιο φαΐ τη βδομάδα μανι μανι έχεις μάθει 4 το μήνα! Τη λάτρεψα τη γλυκούλα (την αγαπώ!) για την τόσο αισιόδοξη οπτική αλλά κουφαθηκα, γιατί κι εγώ είχα την εντύπωση ότι παλιά ήξεραν από πριν παντρευτούν.

Και εγώ εννοείται ότι δε ξέρω να σιδερωνω πουκάμισα, ο άντρας μου έχει εκπαιδευτεί γιατί φορούσε από μικρός. Αφού πολλές φορές τα σιδερωνω ( τα δικά μου) και τα διορθώνει αυτός, χαχα. Τα δικά του τα κάνει μόνος του . Από τις δουλειές αυτή που κάνω εξαιρετικά επιτυχημένα είναι το μαγείρεμα! Ανέλπιστα καλά αν σκεφτείς ότι μέχρι τα 28 δεν είχα βράσει ούτε μακαρόνια και τώρα σε τρία χρόνια κάνω πιο σύνθετα φαγητά και από τη μάνα μου. Αλλά μου αρέσει πάρα πολύ, το κάνω με πραγματική ευχαρίστηση, θα μπορούσα να το κάνω σαν χόμπι. Επίσης, επειδή έχω θέμα με την απολύμανση :-P μου αρέσει να καθαρίζω... Το χαίρομαι ! Σαν τον Κατακουζηνό...χαχα! Αυτό όμως που δεν είμαι καθόλου καλή είναι το συμμάζεμα κ το σίδερο. Ειδικά το σίδερο δε βρίσκω νόημα εκτός της αποστείρωσης στα βρεφικά ρούχα

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όταν μαγειρεύει ο άντρας μου, όχι. Όταν μαγειρεύω εγώ, γίνεται πόλεμος. βασικά μια σαλάτα να κόψω, θα γίνει χαμός. πχ θα μαδήσουν τα λαχανικά μέσα στο ψυγείο όταν ανοίξω να τα πάρω και θα γεμίσει φυλλαράκια. εγώ έχω ένα κακό. όταν κα΄νω δουλειές δεν μαζεύω εκείνη την ώρα γιατί περιμένω μια ιδεατή κατάλληλη στιγμή, που προφανώς δεν έρχεται ποτέ. κι έτσι όλα συσσωρεύονται. δλδ αν πιτσιλιστέι ο πάγκος του νεροχύτη την ώρα που πλένω και στάξει προς τα κάτω, που οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος θα το σκούπιζε με το βετεξ εκέινη την ώρα, εγώ θα το αφήσω για το βράδυ που θα καθαρίσω. και πάει λέγοντας. έχουμε τσακωθεί άπειρες φορές γι αυτά, ενώ συν΄ήθως στα ζευγάρια τσακώνονται ανάποδα, η γυναίκα κυνηγάει τον άντρα για τσαπατσουλιές!!! ενώ το ξέρω ότι έχω θέμα,δ εν μπορώ να το διορθώσω. είναι συνήθεια. 

Ρε συ, μπορείς να κάτσεις για φαγητό ή να χαλαρώσεις πχ το μεσημέρι με την κουζίνα σε αυτή την κατάσταση?

 

Εγώ προσωπικά με γεμάτο νεροχύτη και βρώμικους πάγκους, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω να φάω ούτε να κάτσω στον καναπέ. Όπως το λες, ένα βετέξ μονίμως σε ετοιμότητα (τους πάγκους και τα κάτω ντουλάπια-συρτάρια τα σκουπίζω σίγουρα 4-5 φορές την ημέρα αλλά επιτόπου, δεν παίρνει πάνω από 2'), όπως και ένα σκουπάκι για τα ψίχουλα.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Ρε συ, μπορείς να κάτσεις για φαγητό ή να χαλαρώσεις πχ το μεσημέρι με την κουζίνα σε αυτή την κατάσταση?

 

Εγώ προσωπικά με γεμάτο νεροχύτη και βρώμικους πάγκους, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω να φάω ούτε να κάτσω στον καναπέ. Όπως το λες, ένα βετέξ μονίμως σε ετοιμότητα (τους πάγκους και τα κάτω ντουλάπια-συρτάρια τα σκουπίζω σίγουρα 4-5 φορές την ημέρα αλλά επιτόπου, δεν παίρνει πάνω από 2'), όπως και ένα σκουπάκι για τα ψίχουλα.

Οι άνθρωποι που μπορούν να το κάνουν αυτό ίσως τελικά είναι πιο ευτυχισμένοι. Εκεί καταλυθώ εγώ ... 

Just now, Super.mum είπε:

Οι άνθρωποι που μπορούν να το κάνουν αυτό ίσως τελικά είναι πιο ευτυχισμένοι. Εκεί καταλυθώ εγώ ... 

καταλήγω * 

Just now, Super.mum είπε:

Οι άνθρωποι που μπορούν να το κάνουν αυτό ίσως τελικά είναι πιο ευτυχισμένοι. Εκεί καταλυθώ εγώ ... 

καταλήγω * 

Σήμερα το τ9 με έχει βγάλει από τα ρούχα μου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Έσπερος για να καταλάβεις, χτες το βράδυ ηταν η σειρά του μικρού (11) να αδειάσει και να ξαναγεμίσει το πλυντήριο των πιάτων. Όταν σηκώθηκα το πρωί και είδα ότι δεν το έκανε και είχε πιάτα ο νεροχύτης, τον ξύπνησα και αυτόν στις 8 με τις κλωτσιές να πάει να μαζέψει.

Οκ, όχι κλωτσιές κυριολεκτικά αλλά τσιμπιές στα μαγουλάκια. Δεν χάρηκε πάντως.

 

 

Καλό μεν για να συμβάλλει στο σπίτι, ρίσκο όμως μήπως από αντίδραση δεν κάνει τίποτα όταν δεν είσαι εσύ να τον υποχρεώνεις.

 

Just now, Annitamik είπε:

Αχαχαχαχ ακριβώς τα ίδια λέω κ εγώ. Επίσης λέω αν δεν σου αρέσει όπως τα κάνω , κάντο εσύ:razz: 

 

Και εγώ εννοείται ότι δε ξέρω να σιδερωνω πουκάμισα, ο άντρας μου έχει εκπαιδευτεί γιατί φορούσε από μικρός. Αφού πολλές φορές τα σιδερωνω ( τα δικά μου) και τα διορθώνει αυτός, χαχα. Τα δικά του τα κάνει μόνος του . Από τις δουλειές αυτή που κάνω εξαιρετικά επιτυχημένα είναι το μαγείρεμα! Ανέλπιστα καλά αν σκεφτείς ότι μέχρι τα 28 δεν είχα βράσει ούτε μακαρόνια και τώρα σε τρία χρόνια κάνω πιο σύνθετα φαγητά και από τη μάνα μου. Αλλά μου αρέσει πάρα πολύ, το κάνω με πραγματική ευχαρίστηση, θα μπορούσα να το κάνω σαν χόμπι. Επίσης, επειδή έχω θέμα με την απολύμανση :-P μου αρέσει να καθαρίζω... Το χαίρομαι ! Σαν τον Κατακουζηνό...χαχα! Αυτό όμως που δεν είμαι καθόλου καλή είναι το συμμάζεμα κ το σίδερο. Ειδικά το σίδερο δε βρίσκω νόημα εκτός της αποστείρωσης στα βρεφικά ρούχα

 

Κι εμένα μ'αρεσει γενικά να φροντίζω το σπίτι. Πριν το παιδί απολάμβανα πολύ σκούπισμα τα σφουγγαρισματα και τέτοια. Ήμουν και χαρούμενη γενικά που είχα "δικό μου νοικοκυριό". Τώρα πρώτον είναι μες στα πόδια μου και δεύτερον θέλει να παίζουμε κ δεν μπορώ αν πρέπει να κάνω κάποια δουλειά. Αυτά που είναι αχουρι σε εμάς είναι ότι το πάτωμα και το τραπεζάκι σαλονιού είναι γεμάτο παιχνίδια και ο καναπές μονιμως υπό διάλυση. Εκεί την αλλάζουμε κι εκεί κοιμάται πολλές φορές το μεσημέρι κι έτσι τα μαξιλάρια (όλη η πλάτη είναι μαξιλάρια, δεν είναι ενιαία) τα βγάζουμε κ τα βάζουμε πολλές φορές τη μέρα. (Είναι διώροφο εξ ου και τα αλλαγματα στον καναπέ και τα τόσα παιχνίδια. Στο επόμενο παιδί έχω αποφασίσει να πάρω επιπλακι αλλαξιερα)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Λοιπόν εγώ έχω καταλήξει ότι αν είχα παντρευτεί κάποιον που δεν θα ήταν πολύ έξυπνος και δεν ήξερε να κάνει ένα σωρό πράγματα, θα ήμουν πάρα πολύ ευτυχισμένη. Γιατί δεν θα είχε κανένα δικαίωμα να κάνει παρατηρήσεις. Και δεν το λέω για πλάκα, πιστεύω ότι αυτές που επί τούτου παντρεύονται κάποιον που δεν πολυασχολείται με το σπίτι, όσο κι αν δεν μ αρέσει τέτοιο μοντέλο γάμου, το έχουν σκεφτεί πολύ καλά. Δεν έχουν κανέναν πάνω από το κεφάλι τους, κάνουν ό,τι θέλουν κ ο άλλος δεν τολμάει να πει και τίποτα γιατί κάποια στιγμή θα τ' ακούσει και δικαίως. Ενώ εγώ, τι να πω; Αν θες εσυ κάν'τα καλύτερα; 

Να σου πω εγώ που ο άντρας μου όταν τον γνώρισα δεν ασχολιόταν με το σπίτι,τώρα το τελευταίο 3μηνο έχει ξεκινήσει να ασχολείται.., στην αρχή έκανε τις παρατηρήσεις του κ αν του έλεγα να το κάνει εκείνος το έπαιρνε προσωπικά κ το έκανε, εννοείται χάλια κ μετά ξανά εγώ το έκανα από την αρχή.... Αντε τώρα που προσπαθώ να του δείξω πως απλώνουν τα ρούχα συνέχεια λέει ναι, ναι, ναι με γράφει κανονικά κ όταν τα απλώνει τσαλακωμεβα κ όπως να ναι μετά εμένα μου παίρνει ποιο πολύ ώρα το σιδερο κ αν του πω κ κάτι μου λέει αν δε σ αρέσει όπως τα απλώνω απλώνετα εσύ.... Πλέον το έχω αποδεχτεί κ δε του λέω τίποτα επειδή προσπαθεί να μην τον ρίξω ψυχολογικά κ σταματήσει να ασχολείται... Είχε ξεκινήσει κ ένα διάστημα να προσπαθεί να σιδερωσει μπορώ να πω τα πηγενε πολύ καλά, αλλά μάλλον δεν του άρεσε κ δεν ξανά σιδερωσε... Αλλά κ μόνο που έχει ξεκινήσει κ πλένει πιάτα κάνει αραιά κ που κανένα σκούπισμα σφουγκαρισμα απλώνει ρούχα όπως τα απλώνει κ τα μαζεύει είναι μια ανάσα για εμένα μπορώ να πω.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Καλό μεν για να συμβάλλει στο σπίτι, ρίσκο όμως μήπως από αντίδραση δεν κάνει τίποτα όταν δεν είσαι εσύ να τον υποχρεώνεις.

 

 

Αν εννοεις σε 15 χρονια στο δικο του σπιτι, αν ζει μονος του η με καποιον που τον ανεχεται, ας τρωει και σα γουρουνακι σε γουρνα στο πατωμα, δεν εχω θεμα :)

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Ρε συ, μπορείς να κάτσεις για φαγητό ή να χαλαρώσεις πχ το μεσημέρι με την κουζίνα σε αυτή την κατάσταση?

 

Εγώ προσωπικά με γεμάτο νεροχύτη και βρώμικους πάγκους, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω να φάω ούτε να κάτσω στον καναπέ. Όπως το λες, ένα βετέξ μονίμως σε ετοιμότητα (τους πάγκους και τα κάτω ντουλάπια-συρτάρια τα σκουπίζω σίγουρα 4-5 φορές την ημέρα αλλά επιτόπου, δεν παίρνει πάνω από 2'), όπως και ένα σκουπάκι για τα ψίχουλα.

Δεν χαλαρώνω. Όλη την ώρα είμαι στην τσίτα για το πότε θα μαζέψω. Δεν ξέρω, για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει από τότε που ο μικρός κοιμόταν στις 9, ότι θα κάνω τότε σε μισή ωρίτσα όσες δουλειές πρέπει. Για να καταλάβεις, όσα απογεύματα οργανώνω σωστά τον χρόνο μου και το σπίτι είναι μια χαρά, αντί να σκεφτώ ότι ωραία τα κατάφερα, ας κοιτάξω να το κάνω αυτό πάντα, σκέφτομαι ότι άδικα χαίρομαι γιατί έτυχε μια μέρα και μου βγήκαν καλά ενώ τις άλλες μπορεί να μην βγουν και δεν έχει νόημα να είμαι χαρούμενη και χαλαρή.

 

Δεν ξέρω, αυτό πρέπει να το δουλέψω γιατί προφανώς θα χειροτερεύει όσο περνάει ο καιρός.

Γενικά το έχω αυτό με όλες τις δουλειες. πχ ο μικρός παίζει με κάτι που ξέρω ότι θα του παρει κάμποση ώρα (γενικά συγκεντρώνεται), αν έχω κάτι χρονοβόρο πχ διάβασμα ή κάποια δουλειά, δεν την κάνω γιατί σκέφτομαι ότι ίσως τελικά δεν μου φτάσει ο χρόνος. τώρα ας πούμε αντί να γράφω εδώ θα μπορούσα να κάνω κάτι που θέλω για αύριο για το σχολείο, αλλά δεν το κάνω γιατί μπορεί να σταματήσει το παιχνίδι και να πει ότι πείνασε.

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

κ όταν τα απλώνει τσαλακωμεβα κ όπως να ναι μετά εμένα μου παίρνει ποιο πολύ ώρα το σιδερο κ αν του πω κ κάτι μου λέει αν δε σ αρέσει όπως τα απλώνω απλώνετα εσύ....

καλέ τι λες; αν εμένα μου έκανε παρατήρηση για το πώς απλώνω τα ρούχα, θα έλεγα ότι έχω παντρευτεί τον μεγαλύτερο φαλλοκράτη καταπιεστή του κόσμου και θα έκλαιγα μέρα νύχτα. άσε τον άνθρωπο ήσυχο να τα απλώνει όπως θέλει!!!! :grin: κ εμένα μου κάνει παρατηρήσεις γιατί θεωρεί ότι οι δουλειές αν γίνουν με συγκεκριμένο τρόπο γίνονται πιο σωστά, πιο γρήγορα και πιο ξεκούραστα κ με ενοχλεί πολύ και το ξέκοψα. του ξεφεύγουν πού και πού γιατί είναι ο τύπος του. αλλά το περίεργο είναι ΄που δεν καταλαβαίνει γιατί με ενοχλεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Λοιπόν εγώ έχω καταλήξει ότι αν είχα παντρευτεί κάποιον που δεν θα ήταν πολύ έξυπνος και δεν ήξερε να κάνει ένα σωρό πράγματα, θα ήμουν πάρα πολύ ευτυχισμένη. Γιατί δεν θα είχε κανένα δικαίωμα να κάνει παρατηρήσεις. Και δεν το λέω για πλάκα, πιστεύω ότι αυτές που επί τούτου παντρεύονται κάποιον που δεν πολυασχολείται με το σπίτι, όσο κι αν δεν μ αρέσει τέτοιο μοντέλο γάμου, το έχουν σκεφτεί πολύ καλά. Δεν έχουν κανέναν πάνω από το κεφάλι τους, κάνουν ό,τι θέλουν κ ο άλλος δεν τολμάει να πει και τίποτα γιατί κάποια στιγμή θα τ' ακούσει και δικαίως. Ενώ εγώ, τι να πω; Αν θες εσυ κάν'τα καλύτερα; 

 

Τι σχέση έχει η εξυπνάδα με τις δουλειές του σπιτιού; Χωρίς δόση ειρωνίας, νομίζω ότι και άτομα αντικειμενικά μειωμένης νοημοσύνης, με αναπηρίες δηλαδή, μπορούν να κάνουν βασικά πράγματα τύπου σκούπισμα, ή άπλωμα ρούχων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...