Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, mama16 είπε:

Στα πρώτα ραντεβού με τον άντρα μου ανέφερα (δεν θυμάμαι πως ακριβώς έγινε) ότι από πιο μικρή ήθελα να παντρευτώ μέχρι τα 26 αλλά πλέον δεν το έβλεπα να τα κατάφερνα..

Επειδή οι γονείς μου είχαν παντρευτεί στα 27 κ επειδή ετυχε κ κάποιοι στενοί συγγενείς να παντρευτούν περίπου τότε, είχα καταλήξει ότι αυτή είναι μια καλή ηλικία για γάμο. Όταν άρχισα γερμανικά, που ήμουν 19, η μια καθηγήτρια μας ήταν 27 κ την έβλεπα κ σκεφτόμουν ότι πρέπει να παντρευτεί αφού είναι τόσο κ αυτό μου είχε καρφωθεί για κάποιο διάστημα. μετά όσο περνούσα τα 20 εννιειται ότι η σκέψη μου φαινόταν γελοια, παρολο που ήθελα απεγνωσμένα σχέση ούτε μου πέρναγε από το μυαλό ο γάμος στα 27. Μετά κάπως έχασα το λογαριασμό, αλλά το 27-28 μου είχε μείνει σαν σωστή ηλικία αλλά σαν να ξεχνουσα ποσο ήμουν, δηλαδή κ τώρα ακόμα το ότι παντρεύτηκα 31 κ έκανα παιδί 33-34 κάπως το προσπερνάω, έχω την αίσθηση ότι τελικά ήμουν κοντά στο ιδανικό νούμερο. Μπερδεμένη η σκέψη μου, ε; Νομίζω ότι επειδή η μαμα μου έχει πολύ αυστηρή κ συντηρητική εμφάνιση κ ήταν πάντα κυριλέ, το πάνω από τα 35 στο μυαλό μου είχε σχηματιστεί σαν γυναίκα μεσήλικας. Γι αυτό με τρομάζει τόσο η ηλικία κ το πέρασμα του χρόνου γιατί νιώθω ότι θα αρχίσω να μοιάζω με μεσήλικα στο στιλ κ τη συμπεριφορά. 

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή οι γονείς μου είχαν παντρευτεί στα 27 κ επειδή ετυχε κ κάποιοι στενοί συγγενείς να παντρευτούν περίπου τότε, είχα καταλήξει ότι αυτή είναι μια καλή ηλικία για γάμο. Όταν άρχισα γερμανικά, που ήμουν 19, η μια καθηγήτρια μας ήταν 27 κ την έβλεπα κ σκεφτόμουν ότι πρέπει να παντρευτεί αφού είναι τόσο κ αυτό μου είχε καρφωθεί για κάποιο διάστημα. μετά όσο περνούσα τα 20 εννιειται ότι η σκέψη μου φαινόταν γελοια, παρολο που ήθελα απεγνωσμένα σχέση ούτε μου πέρναγε από το μυαλό ο γάμος στα 27. Μετά κάπως έχασα το λογαριασμό, αλλά το 27-28 μου είχε μείνει σαν σωστή ηλικία αλλά σαν να ξεχνουσα ποσο ήμουν, δηλαδή κ τώρα ακόμα το ότι παντρεύτηκα 31 κ έκανα παιδί 33-34 κάπως το προσπερνάω, έχω την αίσθηση ότι τελικά ήμουν κοντά στο ιδανικό νούμερο. Μπερδεμένη η σκέψη μου, ε; Νομίζω ότι επειδή η μαμα μου έχει πολύ αυστηρή κ συντηρητική εμφάνιση κ ήταν πάντα κυριλέ, το πάνω από τα 35 στο μυαλό μου είχε σχηματιστεί σαν γυναίκα μεσήλικας. Γι αυτό με τρομάζει τόσο η ηλικία κ το πέρασμα του χρόνου γιατί νιώθω ότι θα αρχίσω να μοιάζω με μεσήλικα στο στιλ κ τη συμπεριφορά. 

Η αδερφή σου είναι πιο κουλ από σένα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντρεύτηκα 29 χρόνων κ η μαμά μου παντρεύτηκε κ εκείνη 29 χρόνων :P με τη μόνη διαφορά πως η μαμά μου όταν παντρεύτηκε ήταν έγκυος εμένα. Εγώ έμεινα έγκυος μετά, πολύ προχωρημένη η μάνα μου για την εποχή εκείνη.. :lol:, εμένα όσο ήμουν μικρή μου είχε μπει στο μυαλό πως πρέπει να παντρευομαστε σε μικρή ηλικία γιατί μου είχαν περάσει πως πρέπει νωρίς νωρίς να βρεις κάποιον να παντρευτείς γιατί μετά τα 25 σε έχουν πάρει τα χρόνια :o, ευτυχώς που μετά που ενηλικιώθηκα το μόνο που δε σκεφτόμουν ήταν ο γάμος κ μου έφυγαν τελείως αυτές οι σκέψεις από το μυαλό βασικά δεν ήθελα καν να παντρευτώ.. Αλλά αυτό που θυμάμαι από τη παιδική μου ηλικία απο τους γονείς συμμαθητων μου ήταν πως η μαμά μου ήταν η ποιο μεγάλη από όλες κ αυτό για κάποιο λόγο με στεναχωρουσε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η αδερφή σου είναι πιο κουλ από σένα?

Η αδερφή μου ήταν άνετη με το ρόλο της μικρής πάντα. παντρεύτηκε κ πιο μικρή όμως, είναι 30 κ το μωρό της είναι 2. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Αλλά αυτό που θυμάμαι από τη παιδική μου ηλικία απο τους γονείς συμμαθητων μου ήταν πως η μαμά μου ήταν η ποιο μεγάλη από όλες κ αυτό για κάποιο λόγο με στεναχωρουσε.. 

 

Εμένα με κάνανε στα 34 και μια φορά στο δημοτικό ήρθε ο μπαμπάς μου να με πάρει κι ένα παιδί μου είπε "ήρθε ο παππούς σου"!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Εμένα με κάνανε στα 34 και μια φορά στο δημοτικό ήρθε ο μπαμπάς μου να με πάρει κι ένα παιδί μου είπε "ήρθε ο παππούς σου"!

Παιδιά εμένα η μάνα μου με έκανε στα 17 σχεδόν :-P σας τρέλανα ; 

Just now, Super.mum είπε:

Παιδιά εμένα η μάνα μου με έκανε στα 17 σχεδόν :-P σας τρέλανα ; 

Όποτε όπως καταλαβαίνεται είναι 43 και έχει 2 εγγόνια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Κάπου εδώ θα σας καληνυχτίσω και δεν νομίζω να ξαναγράψω σε αυτό το θέμα, εκτός αν στείλεις στο φόρουμ την μαμά σου να μιλήσουμε για το σ ε ξ στα 40!!!!

 

Μπορει βεβαια να μπλοκάρει πάλι η @little lamb γιατί δεν μπορει να φανταστεί γιαγιά να κάνει σ ε ξ :P

οvτως τωρα θα μπλοκαρει κ η Super. mum γιατι οι περισοτερες ειμαστε σαv τηv μαμα της...

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Super.mum είπε:

Παιδιά εμένα η μάνα μου με έκανε στα 17 σχεδόν :-P σας τρέλανα ; 

Όποτε όπως καταλαβαίνεται είναι 43 και έχει 2 εγγόνια 

Οι φίλες της τι εχουν?πες μου ότι έχουν κι αυτές εγγόνια.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Οι φίλες της τι εχουν?πες μου ότι έχουν κι αυτές εγγόνια.

Όχι δεν έχουν εγγόνια .. έχουμε τις ίδιες φίλες :P στην ουσία εγώ της έχω γνωρίσει δικές μου φίλες από την δουλειά που είναι 38 η μια και 40 η άλλη ... έχουν παιδιά απλά μεγαλύτερα από τα δικά μου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Αυτό δεν ειναι τίποτα, εμείς με τον άντρα μου στο δεύτερο ραντεβού είχαμε πει ότι θα ζήσουμε μαζί και ότι θα κάνουμε και 3 παιδιά. Και κοίτα να δεις που έτσι έγινε! Καλά ότι αν μου το έλεγε κανένας άλλος αυτό θα έφευγα τρέχοντας επί τόπου είναι βέβαιο. (τον ήξερα βέβαια τον άντρα μου ήδη από πριν, οπότε δεν ήταν το κλασσικό δεύτερο ραντεβού βέβαια πρέπει να πω εδώ, είχαμε πιει λιγάκι κιόλας και ειμασταν και σε άλλη χώρα οπότε κάπως σώζεται τώρα που το σκεφτομαι) 

Μάλλον αν είναι γραφτό να είσαι με τον άλλο ότι χαζ...άρα και να πεις ο άλλος παραμένει!!!

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Εμένα με κάνανε στα 34 και μια φορά στο δημοτικό ήρθε ο μπαμπάς μου να με πάρει κι ένα παιδί μου είπε "ήρθε ο παππούς σου"!

:lol:

7 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Παιδιά εμένα η μάνα μου με έκανε στα 17 σχεδόν :-P σας τρέλανα ; 

Όποτε όπως καταλαβαίνεται είναι 43 και έχει 2 εγγόνια 

:lol:

5 ώρες πρίν, Deena είπε:

Κάπου εδώ θα σας καληνυχτίσω και δεν νομίζω να ξαναγράψω σε αυτό το θέμα, εκτός αν στείλεις στο φόρουμ την μαμά σου να μιλήσουμε για το σ ε ξ στα 40!!!!

 

Μπορει βεβαια να μπλοκάρει πάλι η @little lamb γιατί δεν μπορει να φανταστεί γιαγιά να κάνει σ ε ξ :P

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Καλά για μένα είσαι άνετα εσύ η ζυγός! 

Για την διαφορά ηλικίας, εγώ με τον άντρα μου έχουμε 12 χρόνια. Είχα φάει μια τρελη φρίκη την πρώτη βδομάδα που γεννήθηκε το πρώτο μας παιδί και έλεγα πάει αυτό ήταν, τώρα θα περάσουν τα χρόνια, θα πεθάνει και θα μείνω μόνη μου. Άτιμες ορμόνες. Πλέον το σκέφτομαι ότι μπορεί να φύγει πρώτος, και προσπαθώ να συμφιλιωθω με την ιδέα, ξέρω όμως ότι τίποτα δεν είναι προβλέψιμο. Όλα μπορούν να συμβούν, πριν από λίγες μέρες κατέληξα στο νοσοκομείο νομιζοντας ότι έχω πάθει ένα σοβαρό νευρολογικο επεισόδιο στον εγκέφαλο, ευτυχώς δεν ήταν τίποτα το σοβαρό και είμαι μια χαρά, εκεί ομως αναθεώρησα τελείως το πως τα βλέπω τα πράγματα. Όσο για τον άντρα μου, όταν γύρισα από το νοσοκομείο μου είπε αφενός ότι τα χρειάστηκε για τα καλά, αφετέρου δε είχε φτιάξει πλάνο για το πως θα μπορέσει να  καταφέρει να μεγαλώσει τα παιδιά μόνος του. Ρεαλισμός 100%! 

Περαστικά κορίτσι μου... 

Όσο για το θάνατο κ εγώ δεν είμαι εξοικειωμένη καθόλου, τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να φύγει ο σύζυγος μου πρώτος. Αφού πολλές φορές κάνω σκέψεις ότι θέλω εγώ να φύγω πρώτη, μετά όμως σκέφτομαι ότι είμαι εγωιστρια κ σκέφτομαι ότι να "φεύγαμε" και οι 2 μαζί.. Μετά όμως σκέφτομαι τα παιδιά μου κ πόσο δύσκολο θα ήταν αυτό κ δεν μπορώ να καταλήξω πουθενά!! Αυτό που θέλω κ ευελπιστώ να μην πάθουμε τπτ κανένας από τους 2 μας μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά μας κ να κάνουν τις δικές τους οικογένειες..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Deena είπε:

Μπορει βεβαια να μπλοκάρει πάλι η @little lamb γιατί δεν μπορει να φανταστεί γιαγιά να κάνει σ ε ξ :P

 

Όντως κι αυτό το έχω σκεφτεί καποια στιγμή! :-P Όχι για γιαγιάδες και παππούδες στα 40 συγκεκριμένα, αλλά γενικά ότι όταν έχουν αρχίσει τα παιδιά μιας οικογένειας να κάνουν σ..ξ και ταυτόχρονα συνεχίζουν οι γονείς, υπάρχουν κάποια χρόνια που είναι όλοι ενεργοί ταυτόχρονα. Βασικά πολλά χρόνια, όχι απλά κάποια. Ακόμα κι αν δεν έκαναν μικροί παιδί συμβαίνει αυτό. Αν έκαναν ας πούμε παιδί στα 30 και το παιδί είναι 20 και κάνει σ..ξ, αυτοί είναι 50 κ κάνουν κι αυτοί. Το να είναι παππούς και γιαγιά πχ 60 (να έχουν εγγόνια εννοώ) και να κάνουν κι αυτό το έχω σκεφτεί. Γενικά η πολλή σκέψη είναι το πρόβλημα! Ο άντρας μου μου λέει "δεν χρειάζεται βρε παιδί μου να τους κάνεις όλους εικόνα" :-P

 

 

Για να απαντήσω και στο θέμα του ζωδίου, εγώ είμαι παρθένος και ο άντρας μου ζυγός! Περιμενα να το βρίσκατε πιο εύκολα!

  • Χαχαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Όντως κι αυτό το έχω σκεφτεί καποια στιγμή! :-P Όχι για γιαγιάδες και παππούδες στα 40 συγκεκριμένα, αλλά γενικά ότι όταν έχουν αρχίσει τα παιδιά μιας οικογένειας να κάνουν σ..ξ και ταυτόχρονα να συνεχίζουν και οι γονείς, υπάρχουν κάποια χρόνια που είναι όλοι ενεργοί ταυτόχρονα. Βασικά πολλά χρόνια, όχι απλά κάποια. Ακόμα κι αν δεν έκαναν μικροί παιδί συμβαίνει αυτό. Αν έκαναν ας πούμε παιδί στα 30 και το παιδί είναι 20 και κάνει σ..ξ, αυτοί είναι 50 κ κάνουν κι αυτοί. Το να είναι παππούς και γιαγιά πχ 60 (να έχουν εγγόνια εννοώ) και να κάνουν κι αυτό το έχω σκεφτεί. Γενικά η πολλή σκέψη είναι το πρόβλημα! Ο άντρας μου μου λέει "δεν χρειάζεται βρε παιδί μου να τους κάνεις όλους εικόνα" :-P

 

 

Για να απαντήσω και στο θέμα του ζωδίου, εγώ είμαι παρθένος και ο άντρας μου ζυγός! Περιμενα να το βρίσκατε πιο εύκολα!

Θα συμφωνήσω με τον άντρα σου, δεν χρειάζεται τόση σκέψη!!! 

Όσο για το ζώδιο, μου ήταν πολύ προφανή για να είσαι παρθένος.. Κ σαν γυναίκες πάντα κάνουμε δεύτερες σκέψεις, αν ήμουν άντρας θα έλεγα το προφανή ζώδιο!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Κάποια στιγμή, με έπιασε μια απελπισία όταν κατάλαβα ότι ο γάμος μου τελείωσε και σκεφτόμουν ότι θα γεράσω μόνη, λες και πριν είχα εγγύηση ότι θα έχω παρέα μέχρι τα βαθειά γεράματα και τώρα όχι.

Με μία πιο ψύχραιμη σκέψη, κατάλαβα ότι μόνο τον τελευταίο χρόνο συνέβησαν γύρω μου τα εξής:

- φίλος ετών 38, έλαβε διάγνωση της συνομήλικης γυναίκας του με βαρειά μη ιάσιμη ασθένεια, που θα της προκαλέσει μόνιμες αναπηρίες και τελικά πρόωρο θάνατο

- φίλη έχασε τον άντρα της στον ύπνο του στη δεκαετία των 40, χωρίς γνωστό υποκείμενο νόσημα

- γειτόνισσα έχασε τον άντρα της στα 50, από ανακοπή, χωρίς γνωστό καρδιακό πρόβλημα

- συνάδελφος, γύρω στα 40, βγήκε το πρωί από το σπίτι, τον χτύπησε αμάξι και πέθανε ακαριαία

και από την άλλη:

- στενή φίλη, γνώρισε και τελικά παντρεύτηκε έναν καταπληκτικό άνθρωπο, στα 45

- δεύτερη φίλη, διαζευγμένη στα 40κάτι και με μικρό παιδάκι, αποφάσισε να συγκατοικήσει με το δεσμό της, ετών 50κάτι και πατέρα 3 παιδιών, και μέχρι στιγμής όλοι είναι ενθουσιασμένοι και ιδιαίτερα τα παιδιά

- single φιλη, μετά από μια δραματική περιπέτεια υγείας που δεν έδιναν οι γιατροί πολλές πιθανότητες επιβίωσης, όχι μόνο ανάρρωσε, αλλά είναι επίσημα υγιέστατη, ξεκίνησε μια νέα καταπληκτική δουλεια, και μετακόμισε από την Ελβετία στην Αυστραλία, έτοιμη για νέες περιπέτειες 

 

Κοινώς, καλά τα σχέδια αλλά κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο, όχι σε 50 χρόνια, οπότε η πολλή φιλοσοφία μάλλον τελικά δε χρειάζεται.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα.. Πόσες φορές τουλάχιστον έχουμε κάνει σχέδια για το μέλλον κ ποτέ δεν πραγματοποιούνται γιατί πολύ απλά η ζωή τα φέρνει αλλιώς..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Κάποια στιγμή, με έπιασε μια απελπισία όταν κατάλαβα ότι ο γάμος μου τελείωσε και σκεφτόμουν ότι θα γεράσω μόνη, λες και πριν είχα εγγύηση ότι θα έχω παρέα μέχρι τα βαθειά γεράματα και τώρα όχι.

Με μία πιο ψύχραιμη σκέψη, κατάλαβα ότι μόνο τον τελευταίο χρόνο συνέβησαν γύρω μου τα εξής:

- φίλος ετών 38, έλαβε διάγνωση της συνομήλικης γυναίκας του με βαρειά μη ιάσιμη ασθένεια, που θα της προκαλέσει μόνιμες αναπηρίες και τελικά πρόωρο θάνατο

- φίλη έχασε τον άντρα της στον ύπνο του στη δεκαετία των 40, χωρίς γνωστό υποκείμενο νόσημα

- γειτόνισσα έχασε τον άντρα της στα 50, από ανακοπή, χωρίς γνωστό καρδιακό πρόβλημα

- συνάδελφος, γύρω στα 40, βγήκε το πρωί από το σπίτι, τον χτύπησε αμάξι και πέθανε ακαριαία

και από την άλλη:

- στενή φίλη, γνώρισε και τελικά παντρεύτηκε έναν καταπληκτικό άνθρωπο, στα 45

- δεύτερη φίλη, διαζευγμένη στα 40κάτι και με μικρό παιδάκι, αποφάσισε να συγκατοικήσει με το δεσμό της, ετών 50κάτι και πατέρα 3 παιδιών, και μέχρι στιγμής όλοι είναι ενθουσιασμένοι και ιδιαίτερα τα παιδιά

- single φιλη, μετά από μια δραματική περιπέτεια υγείας που δεν έδιναν οι γιατροί πολλές πιθανότητες επιβίωσης, όχι μόνο ανάρρωσε, αλλά είναι επίσημα υγιέστατη, ξεκίνησε μια νέα καταπληκτική δουλεια, και μετακόμισε από την Ελβετία στην Αυστραλία, έτοιμη για νέες περιπέτειες 

 

Κοινώς, καλά τα σχέδια αλλά κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο, όχι σε 50 χρόνια, οπότε η πολλή φιλοσοφία μάλλον τελικά δε χρειάζεται.

 

Pano apo ola h ygeia koritsi ton paidion k h dikia sas.  Ola ta ypoloipa ta dimioyrgeis esy. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΑΡΓΚ είπε:

Κάποια στιγμή, με έπιασε μια απελπισία όταν κατάλαβα ότι ο γάμος μου τελείωσε και σκεφτόμουν ότι θα γεράσω μόνη, λες και πριν είχα εγγύηση ότι θα έχω παρέα μέχρι τα βαθειά γεράματα και τώρα όχι.

Με μία πιο ψύχραιμη σκέψη, κατάλαβα ότι μόνο τον τελευταίο χρόνο συνέβησαν γύρω μου τα εξής:

- φίλος ετών 38, έλαβε διάγνωση της συνομήλικης γυναίκας του με βαρειά μη ιάσιμη ασθένεια, που θα της προκαλέσει μόνιμες αναπηρίες και τελικά πρόωρο θάνατο

- φίλη έχασε τον άντρα της στον ύπνο του στη δεκαετία των 40, χωρίς γνωστό υποκείμενο νόσημα

- γειτόνισσα έχασε τον άντρα της στα 50, από ανακοπή, χωρίς γνωστό καρδιακό πρόβλημα

- συνάδελφος, γύρω στα 40, βγήκε το πρωί από το σπίτι, τον χτύπησε αμάξι και πέθανε ακαριαία

και από την άλλη:

- στενή φίλη, γνώρισε και τελικά παντρεύτηκε έναν καταπληκτικό άνθρωπο, στα 45

- δεύτερη φίλη, διαζευγμένη στα 40κάτι και με μικρό παιδάκι, αποφάσισε να συγκατοικήσει με το δεσμό της, ετών 50κάτι και πατέρα 3 παιδιών, και μέχρι στιγμής όλοι είναι ενθουσιασμένοι και ιδιαίτερα τα παιδιά

- single φιλη, μετά από μια δραματική περιπέτεια υγείας που δεν έδιναν οι γιατροί πολλές πιθανότητες επιβίωσης, όχι μόνο ανάρρωσε, αλλά είναι επίσημα υγιέστατη, ξεκίνησε μια νέα καταπληκτική δουλεια, και μετακόμισε από την Ελβετία στην Αυστραλία, έτοιμη για νέες περιπέτειες 

 

Κοινώς, καλά τα σχέδια αλλά κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο, όχι σε 50 χρόνια, οπότε η πολλή φιλοσοφία μάλλον τελικά δε χρειάζεται.

Ακριβώς!

Η ηλικία είναι κάτι το πολύ σχετικό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Μετα από λίγο καιρό, άρχισα να μην το θυμάμαι καν ότι έχουμε διαφορά. Δεν του πολυφαίνεται κιόλας του άντρα μου γιατί έχει φουλ μαλλιά και είναι λεπτός.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σε κάποια έχει πιο νεανική νοοτροπία πχ είναι αθλητικός, πολύ πλακατζής κ ενίοτε αθυρόστομος. Από την άλλη είναι υπερβολικά ώριμος ως οικογενειάρχης σε βαθμό που κουράζει. επίσης έχω την τάση κάποιες διάφορες συνηθειών να τις αποδίδω στην ηλικία, όπως έλεγα στο άλλο θέμα για την τηλεόραση. Εμφανισιακά αν μας δεις πάντως -κ δεν είναι σε φάση αξύριστος- δεν καταλαβαίνεις εύκολα διαφορα γιατί ντύνεται πιο αθλητικά, ενώ εγω είμαι πιο κυριλέ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε άλλα πράγματα είναι νεανικός, δηλαδή και οι φίλοι μου ας πούμε δεν καταλαβαίνουν διαφορά όταν είμαστε όλοι μαζί,και στο χόμπι που ήμασταν μαζί ήταν και πολλοί νέοι και τον έκαναν παρέα κανονικά, και εμφανισιακά δεν τον λες "ένας κύριος" αλλά "ενας νεαρός". Είναι όμως πάρα πολύ υπεύθυνος και ώριμος, όπως έχω πει έχει περάσει πάρα πολύ δύσκολες καταστάσεις φροντίδας ηλικιωμένου γονέα μόνος και στη δουλειά του επίσης είχε πολύ υπεύθυνες θέσεις και αρμοδιότητες κι έπρεπε να είναι με κοστούμι και γραβάτα κι εκεί ίσως φαινόταν γενικά "κύριος", απλά δεν το καταλαβαίνω εγώ.

Την πιο πολλή πλάκα την έχει η μάνα μου που λέει ότι το κοστούμι "το υποστηρίζει" :-P

Αλλά το ντύσιμο δεν το πολυθεωρω κριτήριο νεανικότητας,κι ο πατέρας μου που είναι 65 με καραφλιτσα και κοιλίτσα φόρμες φοράει στην καθημερινότητα, και όλοι οι κύριοι που βλέπω στο σουπερμάρκετ. Όμως παρά τη φόρμα δεν μοιάζουν νέοι. Κι από την άλλη μπορεί ένας να φοράει κοστούμι κ να είναι ο σούπερ κούκλος νεαρός γκόμενος! Βέβαια παίζει ρόλο και τι κοστούμι είναι, να έχει κάπως στενό παντελόνι, πουκάμισο slim fit κλπ (ο άντρας μου τέτοια βάζει) Ή πουκάμισα με άλλο χρώμα στη μανσέτα, στον γιακά και στην ευθεία των κουμπιών. Αυτά νεανικά είναι, ίσως και πιο νεανικά από τις φόρμες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...