Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

p_astelaki σ'ευχαριστώ πολύ για την όμορφη απάντησή σου και εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα!

Είναι πολύ ενθαρρυντικό να βρίσκεις ανθρώπους που μπορούν να σε καταλάβουν.

Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας, θα τα λέμε συχνά από εδώ και πέρα

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

p_astelaki σ'ευχαριστώ πολύ για την όμορφη απάντησή σου και εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα!

Είναι πολύ ενθαρρυντικό να βρίσκεις ανθρώπους που μπορούν να σε καταλάβουν.

Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας, θα τα λέμε συχνά από εδώ και πέρα

 

Ολα θα γινουν γλυκια μου κοπελα! Με υπομονη, πολυ αγαπη κι ερωτα θα χαμογελασει κι εμας η ψυχουλα μας! Ευχομαι συντομα να γεμισει η αγκαλια σου!

Link to comment
Share on other sites

p_astelaki σ'ευχαριστώ πολύ για την όμορφη απάντησή σου και εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα!

Είναι πολύ ενθαρρυντικό να βρίσκεις ανθρώπους που μπορούν να σε καταλάβουν.

Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας, θα τα λέμε συχνά από εδώ και πέρα

 

Annie καλως μας ήρθες! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! συμφωνώ κι εγω ΄με το παστελακι οτι ειναι πολυ πολυ σημαντικο το οτι σαν ζευγαρι εχετε κανει εξετασεις και οι 2 και οτι αποφασισατε να πατε μαζι σε κεντρο υπογονιμοτητας και να συζητησετε με τον γιατρο τα θεματα σας. Είσαι ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρό σας. Αν δεις από τα ποστ τα δικα μου και απο το παστελάκι είχαμε/έχουμε μαζί με τους δικούς μας φόβους και αγωνίες, να απαλύνουμε και τον φόβο του συντρόφου μας και να δώσουμε την δική μας ψυχολογική μάχη εκεί. Οπότε μην το βάζεις κάτω. Προχωράμε με αισιοδοξία και ελπίδα. Κι ας φαντάζει αυτό το " μετα τα 35" απειλητικό πάνω από το κεφάλι μας. Σκέφτομαι επειδή κάθε μήνα ζούμε ένα μικρό πένθος όπως έγραψε το παστελάκι με απίστευτες διακυμάνσεις στην ψυχολογία μας, μήπως για να το ξορκίσουμε όλο αυτό να γράφουμε μια στο τόσο κάτι που μας ευχαριστεί και το κάνουμε και που αν ήμαστε έγκυες δεν θα μπορούσαμε (πχ.να απολαύσουμε ένα ωραίο κοκταιλ, έναν φρεντο, βαφή στα μαλλιά, σπα, ταξίδι με τον σύντροφο, extreme sports, ακόμα και μια πιατέλα τυριά συνοδεία με κρασί). Ακούγεται ψιλοχαζό, αλλά μπορει να μας βοηθήσει στο ότι δεν υπάρχει μόνο η μαυρη πλευρά. Κάθε νόμισμα έχει πάντα 2 όψεις. Για κάθε τι που χάνουμε, υπάρχει κάτι που κερδίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μίνα έχω χάσει επεισόδια; πριν λίγες ημέρες έλεγες για 3 προσπάθειες εξωσωματικής. Τί συνέβη;

 

Maimouditsa έχουμε κανενα νέο; έκανες καμια συζήτηση με τον καλό σου; εμείς εδώ είμαστε στην αναμονή. σε 5-6 ημερες περιμενουμε να (μην) έχουμε επισκέψεις.

 

Παστελάκι, όχι τίποτα ακόμη. Φοβάμαι πάρα πολύ ότι θα τσακωθουμε και για την ώρα το αποφεύγω..Νομίζω με καταλαβαινεις. Είπα να δοκιμάσουμε και αυτο τον μήνα (περιμενω να ξεκινησω και τα τεστάκια ωορηξίας-μπας και μου διέφευγε η ωορηξία..) και αν δεν κάτσει ουτε αυτή την φορά (το οποίο θα σημαίνει χρονικά στενάχωρο Πάσχα) θα κάνω συζήτηση έτσι όπως είπαμε, ώστε Μάιο, Ιούνιο να πάμε για εξεταση. Με βλέπω να συλλέγω το δείγμα και να το πηγαίνω εγώ η ίδια σε κέντρο εντός μισαώρου. Αν επιτρέπεται, μπορείς να μου συστήσεις ένα καλό κέντρο για σπερμοδιάγραμμα στην Αθήνα? Δεν έχω ιδέα. Να πάω σε ένα καλό μικροβιολογικό (οχι βιοιατρικη και ευρωμεντικα που είναι μεγάλα) ή σε κέντρο γονιμότητας? Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παστελάκι, όχι τίποτα ακόμη. Φοβάμαι πάρα πολύ ότι θα τσακωθουμε και για την ώρα το αποφεύγω..Νομίζω με καταλαβαινεις. Είπα να δοκιμάσουμε και αυτο τον μήνα (περιμενω να ξεκινησω και τα τεστάκια ωορηξίας-μπας και μου διέφευγε η ωορηξία..) και αν δεν κάτσει ουτε αυτή την φορά (το οποίο θα σημαίνει χρονικά στενάχωρο Πάσχα) θα κάνω συζήτηση έτσι όπως είπαμε, ώστε Μάιο, Ιούνιο να πάμε για εξεταση. Με βλέπω να συλλέγω το δείγμα και να το πηγαίνω εγώ η ίδια σε κέντρο εντός μισαώρου. Αν επιτρέπεται, μπορείς να μου συστήσεις ένα καλό κέντρο για σπερμοδιάγραμμα στην Αθήνα? Δεν έχω ιδέα. Να πάω σε ένα καλό μικροβιολογικό (οχι βιοιατρικη και ευρωμεντικα που είναι μεγάλα) ή σε κέντρο γονιμότητας? Σε ευχαριστώ

 

Κι εγώ προηθευτηκα με τεστακια για να τα έχω τον επόμενο μήνα.

Πανως ως προς το σπερμοδιαγραμμα εμείς πήγαμε σε ένα καλό μικροβιολογικο. Σε αυτό που πάω πάντα δηλαδή και εμπιστεύομαι απόλυτα. Κι εγώ νόμιζα ότι θα το πάω μονη μου αλλά τελικά το πήγαμε μαζί. Ένα βήμα τη φορα το κάνουμε :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Annie καλως μας ήρθες! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! συμφωνώ κι εγω ΄με το παστελακι οτι ειναι πολυ πολυ σημαντικο το οτι σαν ζευγαρι εχετε κανει εξετασεις και οι 2 και οτι αποφασισατε να πατε μαζι σε κεντρο υπογονιμοτητας και να συζητησετε με τον γιατρο τα θεματα σας. Είσαι ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρό σας. Αν δεις από τα ποστ τα δικα μου και απο το παστελάκι είχαμε/έχουμε μαζί με τους δικούς μας φόβους και αγωνίες, να απαλύνουμε και τον φόβο του συντρόφου μας και να δώσουμε την δική μας ψυχολογική μάχη εκεί. Οπότε μην το βάζεις κάτω. Προχωράμε με αισιοδοξία και ελπίδα. Κι ας φαντάζει αυτό το " μετα τα 35" απειλητικό πάνω από το κεφάλι μας. Σκέφτομαι επειδή κάθε μήνα ζούμε ένα μικρό πένθος όπως έγραψε το παστελάκι με απίστευτες διακυμάνσεις στην ψυχολογία μας, μήπως για να το ξορκίσουμε όλο αυτό να γράφουμε μια στο τόσο κάτι που μας ευχαριστεί και το κάνουμε και που αν ήμαστε έγκυες δεν θα μπορούσαμε (πχ.να απολαύσουμε ένα ωραίο κοκταιλ, έναν φρεντο, βαφή στα μαλλιά, σπα, ταξίδι με τον σύντροφο, extreme sports, ακόμα και μια πιατέλα τυριά συνοδεία με κρασί). Ακούγεται ψιλοχαζό, αλλά μπορει να μας βοηθήσει στο ότι δεν υπάρχει μόνο η μαυρη πλευρά. Κάθε νόμισμα έχει πάντα 2 όψεις. Για κάθε τι που χάνουμε, υπάρχει κάτι που κερδίζουμε.

 

Χαχαχχα μαιμουδιτσα στο μυαλό μου είσαι. Ετοιμάζω ταξίδι μονάχα για πάρτη μας. Καθόλου χαζό δεν ακούγεται!! Να απολαύσουμε λίγο τις στιγμές πριν έρθει το μωράκι. Και θα έρθει σίγουρα να είσαι βέβαιη!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι κορίτσια μου!!!

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον άντρα μου (προς το παρόν δηλαδή...) αποδείχτηκε πολύ ώριμος και δεν είχε κανένα θέμα να κάνει την εξέταση. Όμως τα αποτελέσματα δεν είναι και ιδιαίτερα καλά... Μεθαύριο θα πάμε στο γιατρό να τα δει, οπότε δεν ξέρω αν στενοχωρηθεί τότε... Θα δείξει!

Θέλουν πάντως κι αυτοί το χρόνο τους, λογικό είναι. Νομίζω ότι περισσότερο οι άντρες πιστεύουν ότι ένα μωρό έρχεται πάρα πολύ εύκολα και δεν τους είναι εύκολο να διαχειριστούν μια δύσκολη κατάσταση

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι κορίτσια μου!!!

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον άντρα μου (προς το παρόν δηλαδή...) αποδείχτηκε πολύ ώριμος και δεν είχε κανένα θέμα να κάνει την εξέταση. Όμως τα αποτελέσματα δεν είναι και ιδιαίτερα καλά... Μεθαύριο θα πάμε στο γιατρό να τα δει, οπότε δεν ξέρω αν στενοχωρηθεί τότε... Θα δείξει!

Θέλουν πάντως κι αυτοί το χρόνο τους, λογικό είναι. Νομίζω ότι περισσότερο οι άντρες πιστεύουν ότι ένα μωρό έρχεται πάρα πολύ εύκολα και δεν τους είναι εύκολο να διαχειριστούν μια δύσκολη κατάσταση

 

Το πρώτο βήμα έγινε. Κάνατε την εξεταση. Ευχομαι να πανε ολα καλά στο ραντεβού με τον γιατρό. ;) Θα ξέρει να σας καθοδηγήσει σωστά και θα συστήσει την σωστή διατροφή, βιταμίνες η αντιβίωση αν υπάρχει μικρόβιο. Μετα τον γιατρό κανονίστε χαλαρή έξοδο. Είτε για να γιορτάσετε αισιόδοξα νεα ΄αλλα κυρίως να μην μιζέριασετε στο σπίτι αν κατι δεν ειναι τόσο καλο αρχικά. Και αυτό το λέω να το ακούω κι εγώ που εδώ και 3 μήνες αρνούμαι να βγω να διασκεδάσω με φίλες και φίλους. Όσο για την διαχείριση που λες, πειράζει να πιστεύω ότι εμείς οι γυναίκες είμαστε απο την φύση μας πιο μαχητικές και γεννημένες για τα δύσκολα? και μόνο που απο τα 12-14 μας πονάμε κάθε μήνα και αντέχουμε το pm s αυτό κατι δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχχα μαιμουδιτσα στο μυαλό μου είσαι. Ετοιμάζω ταξίδι μονάχα για πάρτη μας. Καθόλου χαζό δεν ακούγεται!! Να απολαύσουμε λίγο τις στιγμές πριν έρθει το μωράκι. Και θα έρθει σίγουρα να είσαι βέβαιη!

 

Έτσι γλυκό Παστελακι. Έρχεται και το Πάσχα , μια εκδρομουλα ειναι ο,τι πρέπει! Με το καλο να μας έρθει το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ομορφα.νεα στο κλαμπ :-D :-D οποτε ας συστηθω και εγω με το τροπο μου.ετων 29 χαχαχαχαχα βιογραφικο θα δωσω χαχαχαχα ασ σοβαρευτω με το συζηγο μου ειμαι 10 χρονια και παντρευτηκαμε το σεπτεβρη και ξεκινησαμε βουρ τις προσπαθειες..7 μηνες ακομα τπτ... :( δεν πειραζει,συνεχιζουμε.βεβαια το ιστορικο μου ειναι λιγο περιοεργο αλλα οκ ειχα χειρουργηθει για πολυκυστικες στα 17 και μετα εκανα θεραπεια με αντισυλλιπτικα ανα 6 μηνες μετα ηρθε μια εγκυμοσυνη που διακοπηκε λογω ηλικιας και φοβου κτλπ..αφου περασαν τα χρονια πηγα σε ενα γιατρο που με εκανε την καρδια περιβολλι :evil: με ενα απλο υπερηχο οχι κολπικο ειδε οτι εχω ενδομυτριωση και με συμπερασματα τυπου δεν μπορεις να κανεις παιδια κτλπ..πηρα και αλλεσ γνωμες και με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει προβλημα..φτανοντας στο σημερα κανοντας ολες τις απαραιτητε εξετασεις και εγω και αντρας μου χωρις κανενα προβλημα ειμαστε στη αναμονη με επιμονη..εκανε και σπερματοδιαγραμμα περασαμε μια ψευτοφοβια αλλα προτιμησε να του περασει για να στηριξει εμενα που τρωγομουνα..το αχγος μας ειναι μεγαλο αλλα το χειριζομαστε ακομα δεν πτοουμαι περισσοτερο ομως με στεναχορει οτι φιλοι στενου τυπου μαθαινουν για εγκυμοσυνες και φοβουνται να μου το πουνε...δεν πειραζει καλη καρδια..αν υπαρχει κατι παραπανω που μπορω να κανω περα απο βιταμινες που περνω τα παντα πειτε μου θα το κανω..κοριτσια ομορφα σας χαιρετω ευχομαι σε ολες τα καλητερα και συντομα να εχετε στην αγκαλια 2 ματακια να σας κοιτανε ολο γλυκα και αγαπη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη μου που προσπαθούσε χρόνια για παιδί και τελικά είχε ενδομήτριο (για ποιο λόγο δεν το έβρισκε/έλεγε ο 1ος της γυναικολόγος ασχολίαστο) έκανε λαπαροσκοπική επέμβαση (ρουτίνας πλέον) και μετά από κάποιο καιρό, όχι πάρα πολύ, το έπιασε επιτέλους το σποράκι της. Μετά την επέμβαση επίσης έχασε αρκετά παραπανίσια κιλά και πάνω που πήρε τα πάνω της και είπε δεν ξανασχολούμαι μέχρι το Σεπτέμβριο τουλάχιστον (ήταν αρχές καλοκαιριού) τσουπ, εκεί της έκατσε!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

marakiz πιστευω οτι ακομα δεν εχω φτασει σε αυτο το σταδιο για να παω κατευθειαν σε χειρουργειο..λιγο ακομα να περιμενω..δεν βρηκαν κατι βεβαια για να μπω κιολας αλλα αμα δω οτι δενν θα το κανω.....μπραβο το κοριτσι που τα καταφερε :P ...

Link to comment
Share on other sites

marakiz πιστευω οτι ακομα δεν εχω φτασει σε αυτο το σταδιο για να παω κατευθειαν σε χειρουργειο..λιγο ακομα να περιμενω..δεν βρηκαν κατι βεβαια για να μπω κιολας αλλα αμα δω οτι δενν θα το κανω.....μπραβο το κοριτσι που τα καταφερε :P ...

 

Ξέχασα να πω πως αν τυχόν ανακάλυπταν νωρίς το ενδομήτριο θα μπορούσαν να το αντιμετωπίσουν αρχικά φαρμακευτικά, έτσι που είχε μεγαλώσει όμως σήκωνε μόνο επέμβαση. Εσύ προσπαθείς λίγο καιρό, 7 μήνες δεν είναι τίποτα. Εννοείται και δεν θα μπεις έτσι για χειρουργείο, μια δεύτερη γνώμη όμως μπορείς να την πάρεις!;)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες σας..πισω στο θεμα..εχετε να μου προτεινετε καποιο γιατρο πηγαινω ωστοσο σε καποιο που ειναι ενας απο τους καλους στη θεσσαλονικη αλλα για 2η γνωμη οπως λεει η marakiz θα ηταν καλο :lol: και μια ερωτηση στο ποσο καιρο προσπαθειας θα πρεπει να ανησυχησω εφοσον μου λετε οτι το 7μηνο δεν ειναι τιποτα...καλημεραααα :-P :-P :-P

Link to comment
Share on other sites

Ζωίτσα γεια σου και από εμένα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. 7 μήνες για τη δική σου ηλικία δεν είναι πολύ, συμφωνώ, μετά το χρόνο λένε οι ιατρικές περγαμηνές ότι πρέπει να αρχίσεις να το ψάχνεις. Όλα όμως εξαρτώνται από το ζευγάρι και πώς βιώνει το διάστημα αυτό της προσπάθειας. Εγώ ας πούμε που είμαι 37 (και υποτίθεται στο εξάμηνο έπρεπε να αρχίσω τις εξετάσεις) άρχισα να ψάχνομαι πάνω στο χρόνο εγώ και ο σύντροφός μου κανά μήνα αργότερα.

Γνώμη μου είναι ότι αν σε αγχώνει και σε ταλαιπωρεί η άγνοια καλό είναι να ξεκινήσεις τις εξετάσεις. Κι αυτό γιατί η άγνοια μερικούς ανθρώπους μπορεί να τους αγχώσει πιο πολύ από τη γνώση ακόμα και ενδεχόμενου προβλήματος. Και το άγχος λειτουργεί επιβαρυντικά. Εχω και ζευγάρι φίλων που δεν έκαναν ποτέ εξετάσεις παρόλο που προσπαθούσαν για πάνω από 2 χρόνια να αποκτήσουν παιδί. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι αν έρθει καλώς διαφορετικά δε θα αποκτήσουμε ποτέ. Μόλις το πίστεψε ότι δε θα κάνει τελικά, το παιδί ήρθε. Δεν ήταν οπαδός της άποψης "παιδί με κάθε θυσία". Εγώ αυτό δεν μπορούσα να το κάνω, η άγνοια με είχε ρίξει σε κατάθλιψη. Από την άλλη υπάρχουν και κορίτσια που ψάχνονται και το κυνηγούν πολύ νωρίτερα και κάνουν και πολύ περισσότερες εξετάσεις από τις τυπικές που έκανα εγώ.

Γι αυτό σου λέω. Αυτό που ρωτάς είναι καθαρά προσωπικό σου ζήτημα.

Σε φιλώ και εύχομαι να έρθουν όλα όπως τα θέλεις.

 

Oly μου μπράβο που το αποφάσισες γιατί σε βλέπω ακόμα πιο αισιόδοξη.

 

Γλυκιά μου Maimouditsa τί κάνεις; καιρό είχα να μπω, είχα προσωπικό ζήτημα οικογενειακό και πολύ δυσάρεστο.. Σήμερα επιπροσθέτως αδιαθέτησα κιόλας..

Δεν πειράζει. Ανασύνταξη και τον επόμενο μήνα πάλι εδώ θα αγωνιούμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

p_astelaki γεια σου και σε εσενα χαρηκα...εχω κανει και εγω και ο συζηγος εξετασεις.σχεδον ολες πλην ελεχγο σαλπιγγων που μου ειπε οτι μετα απο 1 χρονο και βαλε θα μπουμε σε αυτη την διαδικασια..η αληθεια εγω ειμαι καπου στη μεση ουτε να τα ξερω ολα ουτε και τιποτα και η αληθεια ειναι οτι οσο σας μιλαω και διαβαζω και ιστοριες ηρεμω γιατι φαινεστε επαγγελματιες του ειδους χαχαχα...ελπιζω κοριτσι τον αλλο μην τα κουτακια να βγαλουν αυτο που θελεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Τελικά ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός, έδωσε αντιβίωση στον άντρα μου και εγώ περιμένω τα αποτελέσματα της καλλιέργειας αλλά έχω σίγουρα τραχηλίτιδα και μάλλον μύκητες. Θα δώσει αντιβίωση και σε μένα και μετά θα πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφία.

Αν δεν υπάρχει θέμα με τις σάλπιγγες, μας είπε ότι, αφού καθαρίσουμε, δεν πιστεύει ότι θα δυσκολευτούμε. Αλλά αυτή τη στιγμή ο συνδυασμός των προβλημάτων μας, κάνει τη φυσιολογική σύλληψη σχεδόν απίθανη.

Οπότε προχωράμε με τη θεραπεία μας, ελπίζοντας σύντομα να λυθούν όλα!

 

Ζωίτσα καλωσήρθες!

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Τελικά ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός, έδωσε αντιβίωση στον άντρα μου και εγώ περιμένω τα αποτελέσματα της καλλιέργειας αλλά έχω σίγουρα τραχηλίτιδα και μάλλον μύκητες. Θα δώσει αντιβίωση και σε μένα και μετά θα πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφία.

Αν δεν υπάρχει θέμα με τις σάλπιγγες, μας είπε ότι, αφού καθαρίσουμε, δεν πιστεύει ότι θα δυσκολευτούμε. Αλλά αυτή τη στιγμή ο συνδυασμός των προβλημάτων μας, κάνει τη φυσιολογική σύλληψη σχεδόν απίθανη.

Οπότε προχωράμε με τη θεραπεία μας, ελπίζοντας σύντομα να λυθούν όλα!

 

Ζωίτσα καλωσήρθες!

 

Γεια σου Άννυ! Αν και τα δρομολογείτε μια χαρά, να ρωτήσω για ποιό λόγο του έδωσε αντιβίωση; βρέθηκε μικρόβιο στην καλλιέργεια;

Ευχομαι κοριτσάκι να είναι όλα απλά και να λυθούν με μια αντιβίωση. Εν τωμεταξύ αν δεν εχεις κάποιο ιδιαίτερο θέμα να ξέρεις ότι επί ένα 3μηνο μετά τη σαλπιγγογραφία οι σάλπιγγες είναι πιο διαβατές και είναι πιο εύκολη η σύλληψη. Ετσι (κάπως) μου τα είπε και ο γιατρός. Οπότε τελειώστε με τη θεραπεία σας και μετά κανε τη σαλπιγγογραφία. Σε εμένα δεν είχε αποτέλεσμα αλλά σε άλλες κοπέλες έχει λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

παστελάκι ναι λόγω μικροβίου του έδωσε αντιβίωση. Πάντως κατάλαβα ότι η τραχηλίτιδα τον προβλημάτισε περισσότερο, γιατί όπως είπε δημιουργεί τοξικό περιβάλλον για το σπέρμα.

 

Η σαλπιγγογραφία που έκανες τι έδειξε? Εσείς έχετε κάνει και οι δυο εξετάσεις?

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

παστελάκι ναι λόγω μικροβίου του έδωσε αντιβίωση. Πάντως κατάλαβα ότι η τραχηλίτιδα τον προβλημάτισε περισσότερο, γιατί όπως είπε δημιουργεί τοξικό περιβάλλον για το σπέρμα.

 

Η σαλπιγγογραφία που έκανες τι έδειξε? Εσείς έχετε κάνει και οι δυο εξετάσεις?

 

Και την τραχηλίτιδα την κατάλαβε με έναν απλό υπέρηχο ή σου ειπε να κανεις και καλλιέργεια;

Η σαλπιγγογραφία μου ήταν πολύ καλή (και σάλπιγγες και μήτρα) και ναι έχουμε κανει και οι 2 εξετάσεις όμως στο σύντροφό μου βρέθηκε ένα πρόβλημα κινητικότητας και του έδωσε βιταμίνες profertil και 3 ενέσεις τεστοστερόνης, μια ανά μήνα. Δεν πήγαμε σε ουρολόγο, δε μου το σύστησε καν ο γυναικολόγος μου, όμως ψάχνοντάς το διαπίστωσα ότι είναι απαραίτητο. Τωρα προσπαθώ να του το φέρω σιγά σιγά να πάμε κι εκεί. Ο δικός μου σύντροφος είναι λίγο αρνητικός με τις εξετάσεις και θεραπείες, ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με το σπέρμα του (έχω γράψει και παραπάνω την ιστορία μου) και θέλει ιδιαίτερη διαχείριση το όλο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Άννυ! Αν και τα δρομολογείτε μια χαρά, να ρωτήσω για ποιό λόγο του έδωσε αντιβίωση; βρέθηκε μικρόβιο στην καλλιέργεια;

Ευχομαι κοριτσάκι να είναι όλα απλά και να λυθούν με μια αντιβίωση. Εν τωμεταξύ αν δεν εχεις κάποιο ιδιαίτερο θέμα να ξέρεις ότι επί ένα 3μηνο μετά τη σαλπιγγογραφία οι σάλπιγγες είναι πιο διαβατές και είναι πιο εύκολη η σύλληψη. Ετσι (κάπως) μου τα είπε και ο γιατρός. Οπότε τελειώστε με τη θεραπεία σας και μετά κανε τη σαλπιγγογραφία. Σε εμένα δεν είχε αποτέλεσμα αλλά σε άλλες κοπέλες έχει λειτουργήσει.

 

κοριτσια καλησπερα, ειχα γραψει παλαιοτερα και παρακολουθουσα το θεμα...

αυτο με το 3μηνο της σαλπιγγογραφιας παντως ουτε σε μενα λειτουργησε,αλλα ειναι μεγαλο το ποσοστο των κοριτσιων που το υποστηριζουν.... βεβαια εγω ειχα ενδομητριωση που απο ο,τι ειπε ο γιατρος επηρεαζει την κατασταση.. ευχομαι σε ολες τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες σας..πισω στο θεμα..εχετε να μου προτεινετε καποιο γιατρο πηγαινω ωστοσο σε καποιο που ειναι ενας απο τους καλους στη θεσσαλονικη αλλα για 2η γνωμη οπως λεει η marakiz θα ηταν καλο :lol: και μια ερωτηση στο ποσο καιρο προσπαθειας θα πρεπει να ανησυχησω εφοσον μου λετε οτι το 7μηνο δεν ειναι τιποτα...καλημεραααα :-P :-P :-P

 

ζωιτσα σου εστειλα π.μ αλλα εν τελει ελυσες ολες μου τις αποριες! Τα κοριτσια στα λενε αναλυτικα.. μεχρι τα 30 οι γιατροι συστηνουν ενα χρονο προσπαθειας,αλλα εσειςε,ετε ηδη κροβει σε εξετασεις και κατ εμε καλα κανατε.. αν επιτρεπεται ποιος ειναι ο γιατρος που σε παρακολουθει? Οσο για να σου προτεινουμε υπαρχει σχετικο θεμα με τιτλο οι γοατροι μας θεσσαλονικη ή γυναικολογος θεσσαλονικη... σου ανεφερα και την αποψη μου στο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου που προσπαθούσε χρόνια για παιδί και τελικά είχε ενδομήτριο (για ποιο λόγο δεν το έβρισκε/έλεγε ο 1ος της γυναικολόγος ασχολίαστο) έκανε λαπαροσκοπική επέμβαση (ρουτίνας πλέον) και μετά από κάποιο καιρό, όχι πάρα πολύ, το έπιασε επιτέλους το σποράκι της. Μετά την επέμβαση επίσης έχασε αρκετά παραπανίσια κιλά και πάνω που πήρε τα πάνω της και είπε δεν ξανασχολούμαι μέχρι το Σεπτέμβριο τουλάχιστον (ήταν αρχές καλοκαιριού) τσουπ, εκεί της έκατσε!

 

Εννοεις μηπως ενδομητριωση? Υποβληθηκα προσφατα κι εγω σε επεμβαση, οποτε ειναι ενθαρρυντικο αυτο που λες γτ εγω τα εχω δει ολα μαυρα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις μηπως ενδομητριωση? Υποβληθηκα προσφατα κι εγω σε επεμβαση, οποτε ειναι ενθαρρυντικο αυτο που λες γτ εγω τα εχω δει ολα μαυρα...

 

Ναι ναι, ενδομητρίωση είχε η φιλενάδα μου και τώρα είναι η πιο χαρούμενη μανούλα του κόσμου! Μη χάνεις τη πίστη σου και θα έρθει αυτό που τόσο πολύ ποθείς! Είσαι μικρούλα από ότι βλέπω στο nick σου, έχετε κάνει άλλες εξετάσεις, είστε οκ κατά τα άλλα?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, ενδομητρίωση είχε η φιλενάδα μου και τώρα είναι η πιο χαρούμενη μανούλα του κόσμου! Μη χάνεις τη πίστη σου και θα έρθει αυτό που τόσο πολύ ποθείς! Είσαι μικρούλα από ότι βλέπω στο nick σου, έχετε κάνει άλλες εξετάσεις, είστε οκ κατά τα άλλα?

 

ναι ,εχουμε κανει και οι δυο τα απαραιτητα.. στη σαλπιγγογραφια φαινοταν οτι υπαρχει προβλημα στη σαλπιγγα γι αυτο και προχωρησα στο χειρουργειο. Εν τελει ηταν ενδομητριωση, σε πρωτο σταδιο, γι αυτο κι ο γιατρος δεν μου διεκοψε την περιοδο...

 

Παλαιοτερα μου ελεγαν συζυγος και ο προηγουμενος γιατρος οτι η υπογονιμοτητα οφεικεται στο αγχος.. τους φωναζα οτι δεν ειχα αγχος... ειχα δικιο...

τωρα ομως ψοφαω απο το αγχος.. δεν ξερω τι με εχει κιασει και ουτε πώς θα ηρεμησωωωω.... τι να πω...

 

Εσυ μαρακι σε ποια φαση βρισκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...