Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

Ξέρω ότι χάνονται κάποιες, ίσως και μεγάλο μέρος, πάντως όχι όλες. Αν υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό που λες από επίσημη πηγή θα με ενδιέφερε πολύ.

Με την καλυτερη διαθεση τα λεω εννοειται. Δεν παω κοντρα-ειναι κοντρα στον χαρακτηρα μου. Ο πατερας μου ειναι διατροφολογος χαροκοπειου και αυτα θελω δε θελω τα ακουω απο μικρη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , gorilaz είπε:

Με την καλυτερη διαθεση τα λεω εννοειται. Δεν παω κοντρα-ειναι κοντρα στον χαρακτηρα μου. Ο πατερας μου ειναι διατροφολογος χαροκοπειου και αυτα θελω δε θελω τα ακουω απο μικρη. 

 

Βρε κι εγώ με καλή διάθεση ρωτάω, ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα γιατί όντως με ενδιαφέρει αν υπάρχει σε επίσημη μορφή. Νομίζω πως έτσι θα δώσουμε μεγαλύτερη βαρύτητα στην σωστή κατανάλωση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

Ξέρω ότι χάνονται κάποιες, ίσως και μεγάλο μέρος, πάντως όχι όλες. Αν υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό που λες από επίσημη πηγή θα με ενδιέφερε πολύ.

Link εννοεις? Επειδη γραφω απο κινητο και δεν ξερω και το site ακομα... Θα μου παρει λιγη ωρα αλλα θα προσπαθισω. Α, να σου πω και κατι ακομα που θεωρω πολυτιμη πληροφορια και την πηρα προσφατα: τα αυγα μην τα βαζετε ψυγειο. Αυτοματως πεφτουν απο ποιοτητα α σε β! 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανακούσει αυτό για τα αβγά, αλλά εξακολουθώ να τα βάζω στο ψυγείο. :mrgreen:

Αυτό είναι και το θέμα μου, ότι ακούς πολλά και δεν ξέρεις τι τελικά πρέπει να ακολουθήσεις. Ένας τρόπος για να ξεχωρίζεις το σωστό είναι να διαβάζεις πηγές για αυτά που μαθαίνεις για αυτό και σου ζήτησα. Με μπαμπά διατροφολόγο φαίνεται πως το κατέχεις το θέμα διατροφή, θα ήταν ωραίο όταν έβρισκες χρόνο (κι αν θες φυσικά) να ξεκινούσες ένα θέμα με τιπς υγιεινής διατροφής για τα μικρά μας!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , vicky86 είπε:

Εγω κρατουσα κ το ζουμακι για την κρεμα βρωμης η στην κομποστα

Στον τριφτη τα ετρωγε η κορη μου

Μηλο σε κομματια εδωσα αφου πλεον μασουσαν κρεας,οποτε δ νομιζω να υπηρχε θεμα

Φυσικα κ στα λαχανικα χανονται καποια θρεπτικα συστατικα με τον βρασμο,γι αυτο κ καλυτερα να χρησιμοποιουμε οσο λιγοτερο νερο

Ουτε να τα δινουμε σε μαφιν ειναι το ιδανικο,αλλα αν ενα παιδακι δ τρωει,εστω κ ετσι κτ ειναι κ αυτο

(Εννοω μονο σε μαφιν κ οχι αυτουσιο το φρουτο,σαν σνακ ειναι πολυ καλη επιλογη)

Απλα σαν διαφημιση εχω ακουσει για ρυζαλευρο κ κρεμα βρωμης χωρις ζαχαρη,αλλα δ εχω δει συστατικα,νομιζω ειναι κ βιολογικη η κρεμα που λεω

Στα γιαουρτακια τα παιδικα δ νομιζω να υπαρχει χωρις ζαχαρη

Ετσι και εγω-ζουμακι ποτε δεν πεταω. Και επεισης πολλες φορες του βραζω μηλο η' αχλαδι στην βρωμη του αλλα για την γευση! Γινεται πολυ πιο νοστιμη και μονο ετσι την τρωει ευχαριστα. 

πρίν από 46 λεπτά , marakiz είπε:

Το έχω ξανακούσει αυτό για τα αβγά, αλλά εξακολουθώ να τα βάζω στο ψυγείο. :mrgreen:

Αυτό είναι και το θέμα μου, ότι ακούς πολλά και δεν ξέρεις τι τελικά πρέπει να ακολουθήσεις. Ένας τρόπος για να ξεχωρίζεις το σωστό είναι να διαβάζεις πηγές για αυτά που μαθαίνεις για αυτό και σου ζήτησα. Με μπαμπά διατροφολόγο φαίνεται πως το κατέχεις το θέμα διατροφή, θα ήταν ωραίο όταν έβρισκες χρόνο (κι αν θες φυσικά) να ξεκινούσες ένα θέμα με τιπς υγιεινής διατροφής για τα μικρά μας!

Εγω πλεον το κανω με τα αυγα-του μικρου φυσικα γιατι εγω δεν τα τρωω. Απλα επειδη του δινω 3 τη βδομαδα αγοραζω τετραδα (γεωργικης σχολης-μου φανηκαν καλα) γιατι βγαζω φρικες μην χαλασουν. Και παντα κανω το τσεκαρισμα με τη λεκανη-τα βυθιζεις σε μια λεκανη με νερο και αν σηκωθει εστω και λιγο οποιαδηποτε επιφανεια τους( μαρτυρα οτι εχει παρει αερα) τα πεταω.  Ακομα προσπαθω να σου βαλω link.. Πως μπορω να το κανω απο κινητο ξερεις? 

πρίν από 57 λεπτά , marakiz είπε:

Ξέρω ότι χάνονται κάποιες, ίσως και μεγάλο μέρος, πάντως όχι όλες. Αν υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό που λες από επίσημη πηγή θα με ενδιέφερε πολύ.

Δεν τα καταφερνω μωρε...και μην νομιζεις δεν διαβαζω απο το ιντερνετ διατροφικες συμβουλες, τιποτα δηλαδη που δεν μπορεις να βρεις και εσυ.. Googlara και βρηκα ομως αρθρο διατροφολογου που λεει καποια πραγματα. Αν μπορεις παρεθεσε το εσυ. Λοιπον.. www.wefit.gr/news/nutrition/diet-stories-food-nutrition-value και για τις κομποστες φρουτων www.infokids.gr/xymos-komposta-i-freska-froyta-einai-i/  τωρα για εγκυροτητα πηγων που λες... Ο θεος και η ψυχη μας!  Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δουλευεις με την λογικη. Διαβασε ας πουμε τα χαρακτηριστικα των ομαδων των βιταμινων.. που αυτο ειναι στανταρ. Πχ καποιες ειμαι υδατοδιαλυτες, καποιες (Α) φωτοδιαλυτες, ποια τροφιμα εχουν ποιες βιταμινες.. Οποτε ετσι καταληγεις και μονη σου στο πως πρεπει να χειριστεις την καθε τροφη αναλογα τι προσδοκας απο αυτην. Λεει πχ και στο αρθρο πανω οτι οι κομποστες εχουν χασει ολες τις βιταμινες τους. Διατηρουν ομως τις φυτικες ινες οποτε πχ για την δυσκοιλιοτητα μια χαρα βολευει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εγω κρατουσα κ το ζουμακι για την κρεμα βρωμης η στην κομποστα

Στον τριφτη τα ετρωγε η κορη μου

Μηλο σε κομματια εδωσα αφου πλεον μασουσαν κρεας,οποτε δ νομιζω να υπηρχε θεμα

Φυσικα κ στα λαχανικα χανονται καποια θρεπτικα συστατικα με τον βρασμο,γι αυτο κ καλυτερα να χρησιμοποιουμε οσο λιγοτερο νερο

Ουτε να τα δινουμε σε μαφιν ειναι το ιδανικο,αλλα αν ενα παιδακι δ τρωει,εστω κ ετσι κτ ειναι κ αυτο

(Εννοω μονο σε μαφιν κ οχι αυτουσιο το φρουτο,σαν σνακ ειναι πολυ καλη επιλογη)

Απλα σαν διαφημιση εχω ακουσει για ρυζαλευρο κ κρεμα βρωμης χωρις ζαχαρη,αλλα δ εχω δει συστατικα,νομιζω ειναι κ βιολογικη η κρεμα που λεω

Στα γιαουρτακια τα παιδικα δ νομιζω να υπαρχει χωρις ζαχαρη

Οι κρέμες υπάρχουν κ χωρίς ζάχαρη.Όταν λέμε χωρίς ζάχαρη έχει μονο τα σάκχαρα που περιέχει η τροφή απο μόνη της χωρις προσθήκη.Ενδεικτικά αυτές που παίρνω εγώ έχουν 1,5 ανα 100γρ.Στα γιουρτακια οσο κ να εχω ψάξει δεν εχω βρει χωρις ζάχαρη.Βέβαια καλυτερα είναι τα λευκα σε σχέση με αυτά που έχουν φρούτα απο θέμα σακχάρων αρκεί να τα θέλει το μωρό

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ γω νομιζω οτι υπαρχουν χωρις προσθηκη ζαχαρης,οπως κ το εγραψα.για κρεμες βιολογικες αλλα επειδη δ εχω αγορασει δ ειμαι 100%σιγουρη.δ εκανα γτ θεωρησα οτι υπαρχουν κ αλλες επιλογες,αλλα κ το να κανεις μονη ρυζαλευρο δ ειναι δυσκολο

Κ για τα γιαουρτακια επισης δ ειμαι,αλλα αυτο εχω δει απο τον ανηψιο μου που επαιρνε γνωστα βρεφικα.στην κορη μου πηρα γυρω στα δυο απο τα αλλα παιδικα,σαν γλυκο αλλα δ της αρεσαν.

Το ιδανικο κ για μας ειναι να τρωμε γιαουρτακι με πετσα

Κ να μη φαει ενα μωρακι γιαουρτι δ χαλασε κ ο κοσμος

Επισης εχω δει απλα βρεφικα μπισκοτα που εχουν πιο πολλα συντηρητικα κ απο τα μπισκοτα που παιρνω για μενα

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2018 at 6:41 ΜΜ, Gkely είπε:

Elfer, αυτό που ξέρεις κάνουμε. Είμαστε στην εισαγωγή (δεδομένου ότι ξεκινήσαμε στερεές όταν είχαμε κλείσει τον 6ο μήνα,αρχικά με φρούτα για 20 μέρες) και ακόμα δεν τρώμε σε κανένα γεύμα στερεών τα γραμμάρια που αναφέρεις. Ανέφερα τι κάνουμε εμείς στον 7ο μήνα, επειδή είχε αναφερθεί ο 7ος, δυο μήνες μετά την εισαγωγή στερεών, ως μήνας που πρότεινε γιατρός να δίνεται στο μωρό γάλα πρωί-βράδυ. 

 

 

Κι εγώ τα βράζω 3 λεπτά, άραγε χάνονται οι βιταμίνες; 

H βιταμίνη C δεν είναι ανθεκτική ούτε στη θερμότητα ουτε στην οξείδωση λόγω επαφής με τον αέρα. Από οσο θυμάμαι, η μεγάλη "καταστροφή" λόγω θερμοκρασίας ολοκληρώνεται στα πρώτα λίγα λεπτά, αν και το βασικό είναι το πόσο χάνεται ήδη μετά το κόψιμο και την επαφή με το νερό και τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ζάχαρες στις κρέμες του εμπορίου να αναζητάτε και τις κρυμμένες στα συστατικά τους όπως γλυκόζη, φρουκτόζη κλπ. Παραδείγματα δίνω, η φίλη @gorilaz ίσως μπορεί να ενημερώσει καλύτερα.

 

 

 

On 24/1/2018 at 0:52 ΜΜ, gorilaz είπε:

 

Δεν τα καταφερνω μωρε...και μην νομιζεις δεν διαβαζω απο το ιντερνετ διατροφικες συμβουλες, τιποτα δηλαδη που δεν μπορεις να βρεις και εσυ.. Googlara και βρηκα ομως αρθρο διατροφολογου που λεει καποια πραγματα. Αν μπορεις παρεθεσε το εσυ. Λοιπον.. www.wefit.gr/news/nutrition/diet-stories-food-nutrition-value και για τις κομποστες φρουτων www.infokids.gr/xymos-komposta-i-freska-froyta-einai-i/  τωρα για εγκυροτητα πηγων που λες... Ο θεος και η ψυχη μας!  Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δουλευεις με την λογικη. Διαβασε ας πουμε τα χαρακτηριστικα των ομαδων των βιταμινων.. που αυτο ειναι στανταρ. Πχ καποιες ειμαι υδατοδιαλυτες, καποιες (Α) φωτοδιαλυτες, ποια τροφιμα εχουν ποιες βιταμινες.. Οποτε ετσι καταληγεις και μονη σου στο πως πρεπει να χειριστεις την καθε τροφη αναλογα τι προσδοκας απο αυτην. Λεει πχ και στο αρθρο πανω οτι οι κομποστες εχουν χασει ολες τις βιταμινες τους. Διατηρουν ομως τις φυτικες ινες οποτε πχ για την δυσκοιλιοτητα μια χαρα βολευει! 

 

Εγώ διαβάζω από το ίντερνετ, δεν το βρίσκω κακό, απλά φιλτράρω τι διαβάζω. Όσο αφορά τις πηγές που λέω και προτιμώ να εμπιστεύομαι είναι όταν προέρχονται πχ από τον ΠΟΥ ή τον εθνικό διατροφικό οδηγό.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικα με την ζαχαρη μια εντεχνως κεκαλυμμενη αναφορα που εχω δει σε πολλα προιοντα (περα απο τα σακχαροζη, φρουκτοζη, γλυκοζη..) ειναι να πετανε ενα "απλοι υδατανθρακες". Ο απλος αυτος υδατανθρακας ειναι συνηθως η  ζαχαρη ομως

πρίν από 20 λεπτά , marakiz είπε:

Σχετικά με τις ζάχαρες στις κρέμες του εμπορίου να αναζητάτε και τις κρυμμένες στα συστατικά τους όπως γλυκόζη, φρουκτόζη κλπ. Παραδείγματα δίνω, η φίλη @gorilaz ίσως μπορεί να ενημερώσει καλύτερα.

 

 

 

 

Εγώ διαβάζω από το ίντερνετ, δεν το βρίσκω κακό, απλά φιλτράρω τι διαβάζω. Όσο αφορά τις πηγές που λέω και προτιμώ να εμπιστεύομαι είναι όταν προέρχονται πχ από τον ΠΟΥ ή τον εθνικό διατροφικό οδηγό.

Καταλαβα τωρα τι πηγες εννοεις.. Μπα, ποτε δεν εχω διαβασει τιποτα απο εθνικο διατροφικο οδηγο. 

Link to comment
Share on other sites

ςΚαλησπέρα κορίτσια.

Έχω μια μπεμπουλα που 6 Φεβρουαρίου γίνεται 7 μηνών.έχουμε εδώ κλιγες εβδομάδες από τους που έσκασαν τα κάτω δοντάκια και δεν τρώει το πρωί φρουτοκρεμα.ότι φρούτο κ να δοκίμασα.πήρα και κρέμες εμπορίου τίποτα.2 μέρες δοκίμασα βρώμη με τριμενα φρούτα τρώει 3 κουταλιές.Μήπως έχετε να μου προτείνεται τίποτα άλλο για πρωινό; τα λαχανικά τα τρώει μια χαρά δεν τρώει ποσότητα αλλά τουλάχιστον τρώει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ζαχαρωτο είπε:

ςΚαλησπέρα κορίτσια.

Έχω μια μπεμπουλα που 6 Φεβρουαρίου γίνεται 7 μηνών.έχουμε εδώ κλιγες εβδομάδες από τους που έσκασαν τα κάτω δοντάκια και δεν τρώει το πρωί φρουτοκρεμα.ότι φρούτο κ να δοκίμασα.πήρα και κρέμες εμπορίου τίποτα.2 μέρες δοκίμασα βρώμη με τριμενα φρούτα τρώει 3 κουταλιές.Μήπως έχετε να μου προτείνεται τίποτα άλλο για πρωινό; τα λαχανικά τα τρώει μια χαρά δεν τρώει ποσότητα αλλά τουλάχιστον τρώει

γεια σου ...7 μηνων ειναι αρκετα μικρο το μωρο για να τρωει μεγαλες ποσοτητες ετσι και αλιως η βασικη τροφη μεχρι το χρονο ειναι το γαλα αρα αν δε τρωει πολυ και συμπληρωνει με γαλα ειναι μια χαρα..και δεν εχουν και ολα τα μωρα τους ιδιους ρυθμους αλλα μωρα χορτενουν με μεγαλητερη ποσοτητα αλλα με μικροτερη...!!! τωρα τι μπορεις να κανεις στα φρουτα απο επιλογες στον γιο μου ενα παραδειγμα δεν του αρεσαν καθολου οι γλυκες γευσεις την μπανανα ουτε να την μυρισει δεν ηθελε.. την αφερεσα τελειως απο την διατροφη του κ με την συμφωνη γνωμη της παιδιατρου βεβαια και την αντικατεστησα με αβοκαντο μπορεις να εισαγεις και ακτινιδιο λιγο πορτοκαλι ο γιος μου τρελενοταν και τρελενετε για το ξυνομηλο......βανιλιες..  μπορεις να κανεις εισαγωγη σιγα σιγα διαφορα φρουτα να δεις τι του αρεσει και τι οχι ακομα και σε υφες δλδ να του τα δινεις κομματια η φρουτοκρεμα και βλεπεις τι του αρεσει...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

γεια σου ...7 μηνων ειναι αρκετα μικρο το μωρο για να τρωει μεγαλες ποσοτητες ετσι και αλιως η βασικη τροφη μεχρι το χρονο ειναι το γαλα αρα αν δε τρωει πολυ και συμπληρωνει με γαλα ειναι μια χαρα..και δεν εχουν και ολα τα μωρα τους ιδιους ρυθμους αλλα μωρα χορτενουν με μεγαλητερη ποσοτητα αλλα με μικροτερη...!!! τωρα τι μπορεις να κανεις στα φρουτα απο επιλογες στον γιο μου ενα παραδειγμα δεν του αρεσαν καθολου οι γλυκες γευσεις την μπανανα ουτε να την μυρισει δεν ηθελε.. την αφερεσα τελειως απο την διατροφη του κ με την συμφωνη γνωμη της παιδιατρου βεβαια και την αντικατεστησα με αβοκαντο μπορεις να εισαγεις και ακτινιδιο λιγο πορτοκαλι ο γιος μου τρελενοταν και τρελενετε για το ξυνομηλο......βανιλιες..  μπορεις να κανεις εισαγωγη σιγα σιγα διαφορα φρουτα να δεις τι του αρεσει και τι οχι ακομα και σε υφες δλδ να του τα δινεις κομματια η φρουτοκρεμα και βλεπεις τι του αρεσει...!!!!!

Η μικρή στις αρχές έτρωγε μήλο αχλάδι μπανάνα.το θέμα μου Είναι ότι Όσο πάει δεν μου τρώει καθόλου φρούτα. Λογω δυσκοιλιότητας σπάνια τρώει μπανάνα. Για ξινομηλο τρελαίνεται.αλλά σήμερα δεν μου φαγε τίποτα.εδώ και λίγες εβδομάδες ξεκίνησε τα κομματάκια γιατί αλεσμενα ούτε να τα βλέπει.τα αλμυρά τα τρώει με ευχαρίστηση τα γλυκά για κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ζαχαρωτο είπε:

Η μικρή στις αρχές έτρωγε μήλο αχλάδι μπανάνα.το θέμα μου Είναι ότι Όσο πάει δεν μου τρώει καθόλου φρούτα. Λογω δυσκοιλιότητας σπάνια τρώει μπανάνα. Για ξινομηλο τρελαίνεται.αλλά σήμερα δεν μου φαγε τίποτα.εδώ και λίγες εβδομάδες ξεκίνησε τα κομματάκια γιατί αλεσμενα ούτε να τα βλέπει.τα αλμυρά τα τρώει με ευχαρίστηση τα γλυκά για κανένα λόγο.

Καλημέρα,όπως είπες η μικρή βγάζει δοντάκια.Πιθανότατα να την ενοχλεί κάτι στα φρούτα,πχ οξύτητα.Οπως δλδ όταν είναι άρρωστη.Δωσ της λίγο χρόνο,προσπάθησε να της δίνεις ενα φρουτάκι,οτι την ευχαριστεί.Εμένα ας πούμε τωρα που ήταν άρρωστη δεν μπορούσε να καταπιεί με ευκολία κ τελικά ρουφαγε μόνο τα μανταρίνια κ τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, ζαχαρωτο είπε:

Η μικρή στις αρχές έτρωγε μήλο αχλάδι μπανάνα.το θέμα μου Είναι ότι Όσο πάει δεν μου τρώει καθόλου φρούτα. Λογω δυσκοιλιότητας σπάνια τρώει μπανάνα. Για ξινομηλο τρελαίνεται.αλλά σήμερα δεν μου φαγε τίποτα.εδώ και λίγες εβδομάδες ξεκίνησε τα κομματάκια γιατί αλεσμενα ούτε να τα βλέπει.τα αλμυρά τα τρώει με ευχαρίστηση τα γλυκά για κανένα λόγο.

 

Παρε ένα δυχτάκι δοκιμής φρέσκου φαγητού (ψάξε στο google) και βάλε της μέσα ξινόμηλο που της αρέσει.

 

Θα φάει χωρίς κίνδυνο και ταυτόχρονα θα την ανακουφίσει από τον πόνο των δοντιών.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, ζαχαρωτο είπε:

ςΚαλησπέρα κορίτσια.

Έχω μια μπεμπουλα που 6 Φεβρουαρίου γίνεται 7 μηνών.έχουμε εδώ κλιγες εβδομάδες από τους που έσκασαν τα κάτω δοντάκια και δεν τρώει το πρωί φρουτοκρεμα.ότι φρούτο κ να δοκίμασα.πήρα και κρέμες εμπορίου τίποτα.2 μέρες δοκίμασα βρώμη με τριμενα φρούτα τρώει 3 κουταλιές.Μήπως έχετε να μου προτείνεται τίποτα άλλο για πρωινό; τα λαχανικά τα τρώει μια χαρά δεν τρώει ποσότητα αλλά τουλάχιστον τρώει

Ειναι μικρη οποτε μη αγχωνεσαι καταρχην για το ποσα φρουτα θα φαει. Αφου τρωει τα λαχανικα της προσθεσε εκει βιταμινες (κοκκινη πιπερια, μπροκολο, μαιντανο, σελινο) και αφαιρεσε λιγη πατατα μηπως το παιδι ζοριζεται απο δυσκοιλιτητα και γι αυτο δε θελει και μπανανα, μηλο. Να της κοβεις φρουτακια αλλα μην την ζορισεις καθολου. Ειναι και μικρη και δεν εχεις και πολλες επιλογες για δεκατιανο, θα ελεγα να κανεις καμια κρεμουλα δημητριακων να προσφερεις με τα φρουτα αλλα ειναι μικρη

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ζαχαρωτο είπε:

Η μικρή στις αρχές έτρωγε μήλο αχλάδι μπανάνα.το θέμα μου Είναι ότι Όσο πάει δεν μου τρώει καθόλου φρούτα. Λογω δυσκοιλιότητας σπάνια τρώει μπανάνα. Για ξινομηλο τρελαίνεται.αλλά σήμερα δεν μου φαγε τίποτα.εδώ και λίγες εβδομάδες ξεκίνησε τα κομματάκια γιατί αλεσμενα ούτε να τα βλέπει.τα αλμυρά τα τρώει με ευχαρίστηση τα γλυκά για κανένα λόγο.

εαν πινει το γαλατακι της δεν εχεις κανενα λογο να ανυσηχεις.... κανε εισαγωγες και σε αλλα φρουτα οπως σου εγραψα παραπανω να δεις τη της αρεσει και τι οχι οπως το αβοκαντο κανει θαυματα ...σιγα σιγα θα ξεκινησουν να βγενουν και αλλα φρουτα εποχης και ετσι θα εχεις παρα μα παρα πολλες επιλογες να δεις τι της αρεσει και τι οχι..!!!.. οπως υπαρχουν και συνταγες που κανεις συνδιασμους φρουτων κ λαχανικων μαζι αλλα δε ξερω να σου προτεινω ιδεες γιατι δε το εχω κανει..  η @vicky86 ισως να ξερει να σου προτεινει τετοιους συνδιασμους....!!! αλλα αλλαζουν τοσο πολυ τα μωρα που σε ενα μηνα μπορει να τρωει φρουτα και να μη θελει τα λαχανικα πχ....

Link to comment
Share on other sites

εχουμε παομοιο περιπτωση με εσας, δηλ 7 μηνων, δυσκοιλια, και βγαζουμε δοντακια, τωρα μας βγαινει το 3ο . μονο που η δικια μου δεν πολυ θελει ουτε τα λαχανικα... το αβοκαδο ωντος της αρεσςι  αρκετα και εμας βοηθησε προσωρινα με τα κακα. δοκημασαμε επησης χυμο δαμασκηνου, ροδακινου, και της βαζω λιγη βρωμη στη φρουτοκρεμα. επησης τα αποξηραμενα συκατα χρησιμοποιω να γληκανω τα ξυνα φρουτα που δεν τα τρωει με τιποτα. αν θες μπορω να σου γραψω τους συνδιασμους που τρωμε.... με τα λαχανικα πειραματιζομαστε ακομα  για να δουμε τι μας αρεσει..

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρωτο δ πρεπει να ανησυχεις.ειναι μικρη.βγαζει δοντια.φαση ειναι θα περασει

Εφοσον προτιμαει κομματια ετσι θα τα προσφερεις.προτιμησε να μην ειναι τοσο γλυκα.αβοκαντο,μανγκο

Δ ξερω ποσο καλα τα διαχειριζεται,ξινομηλα,αχλαδια,μανταρινι,πορτοκαλι,ακτινιδια,ισως βρεις κ βανιλιες

Αν επιτρεπει ο γιατρος σας κρεμα βρωμης με βρασμενο μηλο,αχλαδι,η κ χυμο πορτοκαλι,μανταρινι

Για τη δυσκοιλιοτητα βοηθαει η βρωμη κ το αβοκαντο.αλλα κ αποξηραμενα δαμασκηνα,συκα

Εχει στο πιντερεστ πολυ ιδιαιτερους συνδυασμους,οπως μηλο με σπανακι.αλλα αρκει στο μεσημεριανο της να εχει ποικιλια κ απο ολα τα χρωματα,πχ παντζαρι,κουνουπιδι,καλαμποκι,καροτο,ντοματα,αρακα

 

Αν θελεις παντως μπορω να δω κ να σου γραψω μερικες ακομη,συνδυασμο λαχανικων κ φρουτων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ανυπομονώ να βγουν σιγά σιγά και άλλα φρούτα Γιατί το μόνο που τρώμε είναι αχλάδι και ξινομηλο δεν της αρέσει κανένα άλλο στο τσακιρ κέφι και κανένα μανταρίνι.βρώμη έχουμε δοκιμάσει με τριμμένο μηλο ,αχλάδι , Δαμασκηνό.ούτε να τα δει.και επίσης δεν θέλει καθόλου ότι είναι κρεμωδης μάλλον γι αυτό δεν τρώει και βρώμη.

Δεν είναι καθόλου φαν.θα εμπλουτισω το μεσημεριανό της με περισσότερες βιταμίνες όπως έγραψε μια κοπέλα πιο πάνω.αβοκάντο δοκίμασε και την άφησε αδιάφορη.το μάνγκο μου το πέταξε στην μούρη

Τα κομμάτια δόξα το Θεό τα διαχειρίζεται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ζαχαρωτο είπε:

Καλημέρα κορίτσια Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ανυπομονώ να βγουν σιγά σιγά και άλλα φρούτα Γιατί το μόνο που τρώμε είναι αχλάδι και ξινομηλο δεν της αρέσει κανένα άλλο στο τσακιρ κέφι και κανένα μανταρίνι.βρώμη έχουμε δοκιμάσει με τριμμένο μηλο ,αχλάδι , Δαμασκηνό.ούτε να τα δει.και επίσης δεν θέλει καθόλου ότι είναι κρεμωδης μάλλον γι αυτό δεν τρώει και βρώμη.

Δεν είναι καθόλου φαν.θα εμπλουτισω το μεσημεριανό της με περισσότερες βιταμίνες όπως έγραψε μια κοπέλα πιο πάνω.αβοκάντο δοκίμασε και την άφησε αδιάφορη.το μάνγκο μου το πέταξε στην μούρη

Τα κομμάτια δόξα το Θεό τα διαχειρίζεται μια χαρά.

Μπορεις αν θες, και αφου δεν τρωει ακομα την μπανανα να δοκιμασεις μηπως φαει την γλυκοπατατα. Κομματακια (αφου ετσι τα θελει-αν και δινει κ πολυ ωραιο πουρε) μαζι με τα φρουτα της!  Να αναπληρωσει το καλιο της μπανανας. 

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2018 at 10:31 ΠΜ, ζαχαρωτο είπε:

Καλημέρα κορίτσια Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ανυπομονώ να βγουν σιγά σιγά και άλλα φρούτα Γιατί το μόνο που τρώμε είναι αχλάδι και ξινομηλο δεν της αρέσει κανένα άλλο στο τσακιρ κέφι και κανένα μανταρίνι.βρώμη έχουμε δοκιμάσει με τριμμένο μηλο ,αχλάδι , Δαμασκηνό.ούτε να τα δει.και επίσης δεν θέλει καθόλου ότι είναι κρεμωδης μάλλον γι αυτό δεν τρώει και βρώμη.

Δεν είναι καθόλου φαν.θα εμπλουτισω το μεσημεριανό της με περισσότερες βιταμίνες όπως έγραψε μια κοπέλα πιο πάνω.αβοκάντο δοκίμασε και την άφησε αδιάφορη.το μάνγκο μου το πέταξε στην μούρη

Τα κομμάτια δόξα το Θεό τα διαχειρίζεται μια χαρά.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις και την ώρα που προσφέρεις τα φρούτα. Ίσως να μην έχει κέφια εκείνη την ωρα ή να νυσταζει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Δωρα είπε:

να ρωτησω και εγω κατι, τα πατζαρια με τι λαχανικο μπορω να τα συνδιασω. με πατατες τα δοκημασαμε αλλα ουτε να βλεπει δεν ηθελε...

με καροτο και χυμο πορτοκαλιου (ολα μαζι σαν κρεμα ή στον τριφτη) ειναι απο τους πιο νοστιμους και θρεπτικους συνδυασμους!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...