Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Οχι, αρχικά δεν χρειάζεται να δίνεις νερό αμέσως μετά τις στερεές, θα πίνει γάλα και θα ξεδιψάει. Και μετά από κανά μισάωρο-ώρα δώσε και λίγο νεράκι, ούτως ή αλλώς λίγες σταγόνες θα πίνει στην αρχή, μέχρι να το μάθει.

 

Μια χαρά μου φαίνεται η συνταγή του σπιτικού ρυζάλευρου, κι εγώ ήθελα να την κάνω , αλλά τελικά δεν είχα κουράγιο και έτσι πήρα ένα βιολογικό ρυζάλευρο ολόσκετο, χωρίς σκόνη γάλα μέσα. Να ξέρεις πάντως ότι το ρυζάλευρο είναι για να μάθει το μωρό να τρώει από κουτάλι και να καταπίνει, εμένα επειδή ήταν το ολόσκετο άγλυκο ρυζάλευρο δεν του πολυάρεσε και σύντομα επικεντρώθηκα στο να μάθει την φρουτόκρεμα. Επίσης τα θηλάζοντα βρέφη δεν χρειάζεται να αντικαταστήσουν τον απογευματινό θηλασμό με κρέμα, δεν τους προσφέρει κάτι καλύτερο από το μητρικό γάλα , 2 γεύματα (φρουτόκρεμα-μεσημεριανη κρεατοχορτόσουπα) είναι αρκετά για τους πρώτους μήνες των στερεών τροφών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ ρε παιδια και μεςι τωρα ξεκινησαμε εχει κανα3-4 βδομαδες.αλλα δν του αρεσε πτ.ουτε φρουτοκρεμα,ουτε ρυζαλευρο,ουτε κρεατοσουπα..:(τρωει απο λιγο 10-15 κουταλιες και μετα θηλασμος.Στο πρωτο παιδι μου δνε ηταν ετσι.Εκεινος κατεβαζε ποσοτητες και τον σταματουσα με το ζορι.γι αυτο και ο μικρουλης με προβληματιζει.Μαλλον ετσι ειναι τυα φυσιολογικα μωρακια ε??επιπλεον του δινω το απογευμα οτι περισσευει απο το μεσημεριανο(κρεατοσουπα)ναμην το πεταω,και οχι ρυζαλευρο.καλα δνε κανω??

Μου φαινεται πολυ περιεργο μια και η παλιοτερη εμπειρι αμου ηταν πολυ διαφορετικη!!!;)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ ρε παιδια και μεςι τωρα ξεκινησαμε εχει κανα3-4 βδομαδες.αλλα δν του αρεσε πτ.ουτε φρουτοκρεμα,ουτε ρυζαλευρο,ουτε κρεατοσουπα..:(τρωει απο λιγο 10-15 κουταλιες και μετα θηλασμος.Στο πρωτο παιδι μου δνε ηταν ετσι.Εκεινος κατεβαζε ποσοτητες και τον σταματουσα με το ζορι.γι αυτο και ο μικρουλης με προβληματιζει.Μαλλον ετσι ειναι τυα φυσιολογικα μωρακια ε??επιπλεον του δινω το απογευμα οτι περισσευει απο το μεσημεριανο(κρεατοσουπα)ναμην το πεταω,και οχι ρυζαλευρο.καλα δνε κανω??

Μου φαινεται πολυ περιεργο μια και η παλιοτερη εμπειρι αμου ηταν πολυ διαφορετικη!!!;)

 

Μια χαρα ειναι και 10-15 κουταλιές. Πάλι καλα να λες!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

sos

Εχω μια μπεμπουλα που στις 27 θα γινει 7 μηνων. Εδω και ενα μηνα ξεκινησαμε την εισαγωγη των στερεων. Φρουτο για αρχη ειπαμε και ξεκινησαμε ενα ενα και μετα τα 3 κλασικα μαζι. Στην αρχη ανοιγε το στομα μαλλον απο περιεργεια. Μετα απο 2-3 φορες:τζιφος. Στομα ερμητικα κλειστο και γυρναει το κεφαλι αλλου. Το περισσοτερο που χει φαει ειναι 3 κουταλιες της σουπας. Αλλα μονο μια φορα συναιβει αυτο συνηθως ετρωγε απο καθολου εως 1-1,5 κουταλια. Της εδωσα και χορτοσουπα- κρεατοχορτοσουπα γιατι μου ειπαν οτι μαλλον δεν της αρεσουν οι γλυκες γευσεις. Ε εκει εγινε το σωσε. Μεχρι και κλαμματα ειχαμε.

Τι κανω λαθος βρε παιδια; Μεχρι ποτε μπορει να συνεχιζει αποκλειστικο θηλασμο; Μου ειπαν για εξετασεις, σιδηρο, συμπληρωματα και αλλα τετοια και τα τρεμω ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
sos

Εχω μια μπεμπουλα που στις 27 θα γινει 7 μηνων. Εδω και ενα μηνα ξεκινησαμε την εισαγωγη των στερεων. Φρουτο για αρχη ειπαμε και ξεκινησαμε ενα ενα και μετα τα 3 κλασικα μαζι. Στην αρχη ανοιγε το στομα μαλλον απο περιεργεια. Μετα απο 2-3 φορες:τζιφος. Στομα ερμητικα κλειστο και γυρναει το κεφαλι αλλου. Το περισσοτερο που χει φαει ειναι 3 κουταλιες της σουπας. Αλλα μονο μια φορα συναιβει αυτο συνηθως ετρωγε απο καθολου εως 1-1,5 κουταλια. Της εδωσα και χορτοσουπα- κρεατοχορτοσουπα γιατι μου ειπαν οτι μαλλον δεν της αρεσουν οι γλυκες γευσεις. Ε εκει εγινε το σωσε. Μεχρι και κλαμματα ειχαμε.

Τι κανω λαθος βρε παιδια; Μεχρι ποτε μπορει να συνεχιζει αποκλειστικο θηλασμο; Μου ειπαν για εξετασεις, σιδηρο, συμπληρωματα και αλλα τετοια και τα τρεμω ολα αυτα

 

Ισως να μην ειναι ακόμα έτοιμη για στερεές. Υπάρχουν παιδια που ουσιαστικά ανοίγουν το στόμα γύρω στο έτος.

 

Δοκίμασε διαφορετικές υφές, δλδ πιο αραιό, πιο πηχτό ή ακομα και κομματάκια τροφής (κοίταξε για baby led weaning). Επίσης δοκίμασε ξεκάθαρες γεύσεις (δλδ ενα συστατικό τη φορα πχ μονο μήλο, ή μονο καρότο).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

θηλαζω τη μικρη εδώ και 1,5 μηνα αποκλειστικα μετα από επανναγαλακτισμο. πριν εκανα μικτη διατροφή μειωνοντας συνεχως το συμπληρωμα. τωρα είναι 5,5 μηνων και η παιδίατρος μας ειπε να ξεκινήσουμε για στερεες. μηπως είναι νωρις?

μας εδωσε πρόγραμμα πρωτη τροφη χυμο πορτοκαλι. της δινω εδώ και 3 μερες αλλα δεν θελει με τπτ. κανει μια φρικτη φατσα αηδιας και κανει σαν να θελει να κανει εμετο και δεν το καταπινει. καταπινει μετα λιγο πγιγεται και το υπολοιπο το φτυνει. ζητημα δλδ να εχει πιει 5 κουταλιες τις 3 μερες. την λυπηθηκα... επισης μετα ρευοταν συνεχεια και δεν επινε πολύ γαλα. σκέφτομαι μηπως της επεσε βαρυ.

 

αυριο υποτιθεται πρεπει να βαλω και το μηλο. τι να κανω? δεν νομιζω να εχει αποδεχτει το πορτοκαλι για να της δωσω και μηλο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

θηλαζω τη μικρη εδώ και 1,5 μηνα αποκλειστικα μετα από επανναγαλακτισμο. πριν εκανα μικτη διατροφή μειωνοντας συνεχως το συμπληρωμα. τωρα είναι 5,5 μηνων και η παιδίατρος μας ειπε να ξεκινήσουμε για στερεες. μηπως είναι νωρις?

μας εδωσε πρόγραμμα πρωτη τροφη χυμο πορτοκαλι. της δινω εδώ και 3 μερες αλλα δεν θελει με τπτ. κανει μια φρικτη φατσα αηδιας και κανει σαν να θελει να κανει εμετο και δεν το καταπινει. καταπινει μετα λιγο πγιγεται και το υπολοιπο το φτυνει. ζητημα δλδ να εχει πιει 5 κουταλιες τις 3 μερες. την λυπηθηκα... επισης μετα ρευοταν συνεχεια και δεν επινε πολύ γαλα. σκέφτομαι μηπως της επεσε βαρυ.

 

αυριο υποτιθεται πρεπει να βαλω και το μηλο. τι να κανω? δεν νομιζω να εχει αποδεχτει το πορτοκαλι για να της δωσω και μηλο.

 

Μπορει να ειναι νωρίς. Βασικά ο χυμός πορτοκαλι ειναι λιγο περίεργος για αρχη, συνήθως προτείνονται αλλα φρούτα αλεσμενα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι νωρίς. Βασικά ο χυμός πορτοκαλι ειναι λιγο περίεργος για αρχη, συνήθως προτείνονται αλλα φρούτα αλεσμενα.

 

από ότι καταλαβα το προτεινει για να αλεσω μετα το μηλο με το χυμο πορτοκαλι. μπορει να δωσω μονο μηλο να δω τι θα κανει ή να το αναβαλω? θα την μπερδεψω? εννοω να την ξαναπροσπαθησω όταν γινει 6 μηνων?

Link to comment
Share on other sites

Nina nana ευχαριστω για την απαντηση.

Πειραματιστηκαμε αρκετα τκ τελευταιο διαστημα με τις στερεες. Δοκιμασαμε πολλα σε διαφορες μορφες και ωρες. Εδω και τρεις μερες ανοιγει το στομα στην πρωτη κουταλια και μετα κανει λες και θελει να το ρουφηξει. Συνολικα τρωμε το πολυ τρεις κουταλιες.Βγηκαν και τα δυο μας κατω δοντακια πριν δυο βδομαδες και θελει να δαγκωνει τα κουταλια. Της αλλαξα και κουταλια, πηρα σιλικονης. Σχετικα με το baby led καναμε καποιες αποπειρες αλλα πιο πολυ τα πεταμε στο πατωμα. Κατα τ αλλα προσπαθει να αρπαξει το φαγητο μας.

Δεν ανησυχω τοσο για τις στερεες γιατι θηλαζει πολυ και δειχνει ευχαριστημενη και χαρουμενη. Αυτο που με αγχωνει ειναι η επισκεψη στον παιδιατρο. Ειμαι σιγουρη οτι θα προτεινει εξετασεις. Αλλη μια φορα μου το ανεφερε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

 

θηλαζω τη μικρη εδώ και 1,5 μηνα αποκλειστικα μετα από επανναγαλακτισμο. πριν εκανα μικτη διατροφή μειωνοντας συνεχως το συμπληρωμα. τωρα είναι 5,5 μηνων και η παιδίατρος μας ειπε να ξεκινήσουμε για στερεες. μηπως είναι νωρις?

μας εδωσε πρόγραμμα πρωτη τροφη χυμο πορτοκαλι. της δινω εδώ και 3 μερες αλλα δεν θελει με τπτ. κανει μια φρικτη φατσα αηδιας και κανει σαν να θελει να κανει εμετο και δεν το καταπινει. καταπινει μετα λιγο πγιγεται και το υπολοιπο το φτυνει. ζητημα δλδ να εχει πιει 5 κουταλιες τις 3 μερες. την λυπηθηκα... επισης μετα ρευοταν συνεχεια και δεν επινε πολύ γαλα. σκέφτομαι μηπως της επεσε βαρυ.

 

αυριο υποτιθεται πρεπει να βαλω και το μηλο. τι να κανω? δεν νομιζω να εχει αποδεχτει το πορτοκαλι για να της δωσω και μηλο.

Εγω το πορτοκαλί ξέρω οτι το δίνουν τελευταίο..Ειναι και αλλεργιογόνο και λιγο βαρύ για το στοματάκι τους..Δοκίμασε Μήλο σκέτο με λιγο νεράκι,μετα αχλάδι σκέτο και ετσι θα δεις τι προτιμάει το παιδι.Αν τρωει και τα δυο τα βάζεις μαζι...Μετα μπανάνα κ.τ.λ.Ολοι εχουμε τις προτιμήσεις μας μην ΑΓΧΟΝΕΣΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

θηλαζω τη μικρη εδώ και 1,5 μηνα αποκλειστικα μετα από επανναγαλακτισμο. πριν εκανα μικτη διατροφή μειωνοντας συνεχως το συμπληρωμα. τωρα είναι 5,5 μηνων και η παιδίατρος μας ειπε να ξεκινήσουμε για στερεες. μηπως είναι νωρις?

μας εδωσε πρόγραμμα πρωτη τροφη χυμο πορτοκαλι. της δινω εδώ και 3 μερες αλλα δεν θελει με τπτ. κανει μια φρικτη φατσα αηδιας και κανει σαν να θελει να κανει εμετο και δεν το καταπινει. καταπινει μετα λιγο πγιγεται και το υπολοιπο το φτυνει. ζητημα δλδ να εχει πιει 5 κουταλιες τις 3 μερες. την λυπηθηκα... επισης μετα ρευοταν συνεχεια και δεν επινε πολύ γαλα. σκέφτομαι μηπως της επεσε βαρυ.

 

αυριο υποτιθεται πρεπει να βαλω και το μηλο. τι να κανω? δεν νομιζω να εχει αποδεχτει το πορτοκαλι για να της δωσω και μηλο.

 

Καλησπέρα! Εμείς ξεκινήσαμε στους 5 μήνες τα φρουτάκια γιατί ο μικρός έδειχνε έτοιμος για στερεες, ωστόσο κάθε παιδί εχει το δικό του χρόνο ετοιμότητας. Άλλα ξεκινάνε στους 6, τους7 ή και τους 8 μήνες. Για 3 με 4 μέρες έδινα χωριστά το κάθε φρούτο και δοκίμασα άλλωτε πολύ αλεσμένο (για να γίνει αυτό ίσως χρειαστεί να προσθέσεις λίγο νεράκι) και άλλωτε λιγότερο για να καταλάβω πως του αρέσει. Όταν άρχισα να συνδυάζω τα φρούτα διαπίστωσα ότι δεν του άρεσε, αλλά επειδή το αχλάδι πχ το είχε φάει καλύτερα, άρχισα να του αλέθω 2-3 αχλάδια οπότε έτρωγε μεγαλύτερη ποσότητα φρουτου και σιγα σιγά εξοικειωθηκε με τη διαδικασία κι άρχισε να τρώει και τη μίξη φρούτων. Τα κουταλάκια σιλικονης μας βόλευαν περισσότερο τον πρώτο καιρό. Πορτοκάλι έδωσα πιο μετά και επειδή δεν τρελαινόταν, βάζω λίγο χυμό στην κρεμα του. Να ξέρεις πως όλες οι μέρες δεν είναι ίδιες, άλλη μερα θα φάει λίγο άλλη μερα περισσότερο. Τον πρώτο καιρό μεχρι να αρχίσει να τρωει ικανοποιητικές ποσότητες συμπλήρωνα με γαλα μετά τα φρούτα. Κι εμείς χρειαστηκαμε αρκετό χρόνο μεχρι να βρούμε τις αναλογίες των φρούτων, τελικά μετα από πολλεεεεεεες δοκιμες ο μικρος μου στην κρεμα του θελει 1αχλαδι, 3/4 του μήλου (ούτε κομματάκι παραπάνω), 2/3 της μπανανας(ομοίως) και το χυμό από μισό πορτοκάλι!! Καμια φορά του βάζω και κανένα μπισκοτακι νουτρίτσια αν το πορτοκάλι είναι ξινούτσικο. Μην αγχώνεσαι, σιγά σιγά και με υπομονή θα συνηθίσει τη διαδικασία και με δοκιμές θα βρείτε τα φρουτάκια και τις ποσότητες που προτιμάει.

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε μανουλες τα φωτα σας....

τα παμε καλυτερα τελευταιες μερες...τρωμε περισσοτερο, ανοιγουμε λιγο παραπανω το στομα. Σημερα εφαγε ενα μικρο αχλαδι το πρωι και το μεσημερι το μασχαρακι. Μετα το μοσχαρι ειχαμε πρασινα κακα. Σαν μπροκολο. Εχω παρατηρησει οτι μετα απο καθε γευμα μοσχαρι παντα οι κενωσεις της ειναι πρασινες. Τι γνωμη εχετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Πως θα μπορούσα να δίνω το αβοκάντο το απόγευμα;Του πάει π.χ.λαδάκι και λεμονάκι;

 

Εγω του το δινω με μπανανα! Τα λιωνω μαζι!! Δεν ξερω αν θα το φαει με λεμονι!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι από μενα εχω ενα παιδι 5,5 μηνων που ετοιμαζετε να εισαχθει στον κοσμο των στερεων τροφων διαβασα την αρχη του θεματος και ηταν κατατοπιστικοτατη θα ηθελα ομως αν θα μπορουσατε να μου δωσετε ενα παραδειγμα προγραμματος εισαγωγης στερεων τροφων σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Nina nana ευχαριστω για την απαντηση.

Πειραματιστηκαμε αρκετα τκ τελευταιο διαστημα με τις στερεες. Δοκιμασαμε πολλα σε διαφορες μορφες και ωρες. Εδω και τρεις μερες ανοιγει το στομα στην πρωτη κουταλια και μετα κανει λες και θελει να το ρουφηξει. Συνολικα τρωμε το πολυ τρεις κουταλιες.Βγηκαν και τα δυο μας κατω δοντακια πριν δυο βδομαδες και θελει να δαγκωνει τα κουταλια. Της αλλαξα και κουταλια, πηρα σιλικονης. Σχετικα με το baby led καναμε καποιες αποπειρες αλλα πιο πολυ τα πεταμε στο πατωμα. Κατα τ αλλα προσπαθει να αρπαξει το φαγητο μας.

Δεν ανησυχω τοσο για τις στερεες γιατι θηλαζει πολυ και δειχνει ευχαριστημενη και χαρουμενη. Αυτο που με αγχωνει ειναι η επισκεψη στον παιδιατρο. Ειμαι σιγουρη οτι θα προτεινει εξετασεις. Αλλη μια φορα μου το ανεφερε.

 

Τον πρώτο καιρο ολα καταλήγουν στο πάτωμα αλλα σιγα σιγα θα βρει το δρομο για το στόμα το φαγητο.

Οταν τελειώνει με το φαγητο βάζε μπροστα της το μπολ να βουτάει χερια.

Διάβασε το βιβλίο "για μια αλλη προσχολική διατροφη" του Παπαβεντση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

από ότι καταλαβα το προτεινει για να αλεσω μετα το μηλο με το χυμο πορτοκαλι. μπορει να δωσω μονο μηλο να δω τι θα κανει ή να το αναβαλω? θα την μπερδεψω? εννοω να την ξαναπροσπαθησω όταν γινει 6 μηνων?

 

Απο φρούτα εγω για αρχη θα έδινα μήλο βρασμένο ή στον ατμο (βρασμένο ειναι πιο εύπεπτο και δεν προκαλεί δυσκοιλιοτητα) ή αχλαδι στον ατμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

 

Καλησπερα, έψαχνα κ εγω ένα πρόγραμμα για το μπεμπουλη (6.5 μηνων) και θηλαζουμε αποκλειστικα. Η παιδίατρος μας είπε απο τον 6ο να ξεκινησουμε σταδιακα στερεες με δεκατιανό φρούτα αλεσμένα, το μεσημεριανό ανα 2 μερες κοτόσουπα/ 1 χορτοσουπα και το απογευμα μου ειπε να του δινω ή κρεμα ετοιμη ή επιδορπιο γιαουρτιου (αλλα δε συμφωνησα και ετσι ειπε να του δινω βρώμη, κεχρί, κλπ) λιγες κουταλιές και συμπληρώνουμε με θηλασμο μετα τα γευματα, μεχρι να τρώει ενα πληρες γευμα (150 ml) ωστε να αντικαταστησουμε το θηλασμο με τα γευματα και να κρατησουμε το θηλασμο μονο πρωι και βραδυ. Το θεμα ειναι οτι ολοι μου λενε οτι ξεκινησαμε πολυ συντομα τοσες στερεες μαζι και οτι η αντικατασταση των γευματων θα βλαψει το θηλασμο γιατι το προγραμμα αυτο ειναι για μωρα που πινουν σκονη!!εννοειται δε θελω να αποθηλασω τοσο συντομα!Αν ξερει κάποια να μου απαντησει παρακαλώ!Συγγνωη για το σεντονι! Εχω πολλες αποριες σα πρωτομαμα!!!!τα φωτα σας!

:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, έψαχνα κ εγω ένα πρόγραμμα για το μπεμπουλη (6.5 μηνων) και θηλαζουμε αποκλειστικα. Η παιδίατρος μας είπε απο τον 6ο να ξεκινησουμε σταδιακα στερεες με δεκατιανό φρούτα αλεσμένα, το μεσημεριανό ανα 2 μερες κοτόσουπα/ 1 χορτοσουπα και το απογευμα μου ειπε να του δινω ή κρεμα ετοιμη ή επιδορπιο γιαουρτιου (αλλα δε συμφωνησα και ετσι ειπε να του δινω βρώμη, κεχρί, κλπ) λιγες κουταλιές και συμπληρώνουμε με θηλασμο μετα τα γευματα, μεχρι να τρώει ενα πληρες γευμα (150 ml) ωστε να αντικαταστησουμε το θηλασμο με τα γευματα και να κρατησουμε το θηλασμο μονο πρωι και βραδυ. Το θεμα ειναι οτι ολοι μου λενε οτι ξεκινησαμε πολυ συντομα τοσες στερεες μαζι και οτι η αντικατασταση των γευματων θα βλαψει το θηλασμο γιατι το προγραμμα αυτο ειναι για μωρα που πινουν σκονη!!εννοειται δε θελω να αποθηλασω τοσο συντομα!Αν ξερει κάποια να μου απαντησει παρακαλώ!Συγγνωη για το σεντονι! Εχω πολλες αποριες σα πρωτομαμα!!!!τα φωτα σας!

:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Κανε αυτα που σου είπε απλα πιο σταδιακά...Στην αρχή φρουτα,τα οποίοα προσθέτεις ενα καθε δυο μερες.....μόλις τα τρώτε ολα ξεκινάτε λαχανικα,επισης ενα ενα και σιγα σιγα προσθέτεις και απογευματινό γύρω στους 7- 8 μηνες.θα ειναι καλυτερα και για το μωρο για να αποφύγεις οποία αντιδραςη-αλλεργία και για σένα να μην πρηστεις! Μην αγχωνεσαι...να ξέρεις οτι η κυρία τροφή μεχρι τον πρωτο χρονο ειναι το γαλα! Ολα τα αλλα ειναι το συμπλήρωμα και η γνωριμία με το φαγητο! Καλο ξεκίνημα!

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτα που σου είπε απλα πιο σταδιακά...Στην αρχή φρουτα,τα οποίοα προσθέτεις ενα καθε δυο μερες.....μόλις τα τρώτε ολα ξεκινάτε λαχανικα,επισης ενα ενα και σιγα σιγα προσθέτεις και απογευματινό γύρω στους 7- 8 μηνες.θα ειναι καλυτερα και για το μωρο για να αποφύγεις οποία αντιδραςη-αλλεργία και για σένα να μην πρηστεις! Μην αγχωνεσαι...να ξέρεις οτι η κυρία τροφή μεχρι τον πρωτο χρονο ειναι το γαλα! Ολα τα αλλα ειναι το συμπλήρωμα και η γνωριμία με το φαγητο! Καλο ξεκίνημα!

 

 

Σ ευχαριστω πολυ! αγχωνομαι γιατι κ εγω αυτο γνωριζω!η κυρια τροφη παραμενει το γαλα μεχρι το χρονο!μου φανηκαν πολλα! θα το ξεκινησω μετα τον 7ο κρεμουλα δημητριακων! δε θελω να αποθηλασω και τρομαξα γιατι ηδη εχει αρχισει να μειωνεται η παραγωγη μου μετα τα τοσο πολλα γευματα στερεων!

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτα που σου είπε απλα πιο σταδιακά...Στην αρχή φρουτα,τα οποίοα προσθέτεις ενα καθε δυο μερες.....μόλις τα τρώτε ολα ξεκινάτε λαχανικα,επισης ενα ενα και σιγα σιγα προσθέτεις και απογευματινό γύρω στους 7- 8 μηνες.θα ειναι καλυτερα και για το μωρο για να αποφύγεις οποία αντιδραςη-αλλεργία και για σένα να μην πρηστεις! Μην αγχωνεσαι...να ξέρεις οτι η κυρία τροφή μεχρι τον πρωτο χρονο ειναι το γαλα! Ολα τα αλλα ειναι το συμπλήρωμα και η γνωριμία με το φαγητο! Καλο ξεκίνημα!

 

Καλημερα σας!

Συμφωνω απολυτα και προσθετω το εξης ερωτημα:

Υπαρχει μωρο (που θηλαζει καλα και αποκλειστικα) ,που να προτιμα οποιαδηποτε τροφη(στερεη ή υγρη) περισσοτερο απο το στηθος;Το δικο μου παντως οχι.Κλεινουμε το 10ο μηνα και τα θηλασμογευματα ειναι περισσοτερα απο τις στερεες.

Ενα σας λεω , τρωει τοσο συχνα , που ακομα δεν εχω αδιαθετησει!

Στην αρχη ,οταν ξεκινησαμε στερεες , κι εμενα ειχε μειωθει η παραγωγη μου, αλλα σιγα σιγα το παιδι βρισκει το ρυθμο του κι εμεις ως μαμαδες αναγκαστικα τον ακολουθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

Συμφωνω απολυτα και προσθετω το εξης ερωτημα:

Υπαρχει μωρο (που θηλαζει καλα και αποκλειστικα) ,που να προτιμα οποιαδηποτε τροφη(στερεη ή υγρη) περισσοτερο απο το στηθος;Το δικο μου παντως οχι.Κλεινουμε το 10ο μηνα και τα θηλασμογευματα ειναι περισσοτερα απο τις στερεες.

Ενα σας λεω , τρωει τοσο συχνα , που ακομα δεν εχω αδιαθετησει!

Στην αρχη ,οταν ξεκινησαμε στερεες , κι εμενα ειχε μειωθει η παραγωγη μου, αλλα σιγα σιγα το παιδι βρισκει το ρυθμο του κι εμεις ως μαμαδες αναγκαστικα τον ακολουθουμε!

Αυτο ακριβω πέρασα και εγω!

Να φανταστείς αδιαθέτησα οταν ηταν 16 μηνών!!

Έπρεπε να γίνω πιο αυστηρή με τους θηλασμους της μέρας γύρω στους 14 μηνες γιατι κατέληγε να τρωει στον παιδικό τα παντα και στο σπίτι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβω πέρασα και εγω!

Να φανταστείς αδιαθέτησα οταν ηταν 16 μηνών!!

Έπρεπε να γίνω πιο αυστηρή με τους θηλασμους της μέρας γύρω στους 14 μηνες γιατι κατέληγε να τρωει στον παιδικό τα παντα και στο σπίτι τιποτα

 

Πως γινεσαι πιο αυστηρη με τους θηλασμους της μερας;;;;

Τωρα που μεγαλωσε ερχεται μονη της στο στηθος και αρχιζει και το χτυπαει ανυπομονα!!Τραβαει τα μπλουζακια μου.....και τα σχετικα!Πως να το αρνηθεις οταν βλεπεις οτι το θελει ρε παιδι μου!!!;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...