Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

1 hour ago, marakiz είπε:

Μπράβο σου που τα κατάφερες!  Μη φοβάσαι το στήθος είναι εργοστάσιο και προσαρμόζεται στη ζήτηση. 

 

Μήπως δίνεις πιπίλα το βράδυ ?  Αν ναι ενδέχεται να ξεγελιέται και να χάνει γεύματα.  Δεν χρειάζεται να χάνει γεύματα κι ας έχει μια χαρά ανάπτυξη.   Αν δεν δίνεις πιπίλα κοιμήσου άφοβα  και κάνε και το σταυρό σου, ΤΡΕΙΣ-ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ-ΠΕΝΤΕ ολόκληρες ώρες είναι αυτές τι λες τώρα! ! 

Δε δινω πιπιλα απο την αρχη...Περα απο τον λογο που αναφερεις,πιστευω οτι η πιπιλα ειναι σαν ταπα για το μωρακι κ σιγουρα δε λυνει το πρόβλημα που εχει κ κλαιει...!Μακαρι να ειναι ετσι,γιατι αγχωθηκα!Ειναι που αισθανομουν κ σιγουρια τελευταια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπερα!Χτες εκλεισα 3 μηνες θηλασμου με τον μπεμπακο μου,εχοντας ξεκινησει με μεικτη διατροφη αλλα καταληξει σε αποκλειστικο θηλασμο τον τελευταιο μηνα!Μπορω να πω οτι απο αγνοια κ ελλειψη συμπαραστασης ξεκινησα με μεικτη διατροφη,αλλα θεωρω οτι βρηκα τα κουμπια κ των 2 μας...Απο αναπτυξη κ πανες παμε πολυ καλα!Το θεμα μου είναι οτι τις τελευταιες 3 μέρες ο μπεμπακος κοιμαται παραπανω το βραδυ μ αποτελεσμα να μαζευεται το γαλα κ να πρηζεται το στηθος...Οταν ξυπναει βεβαια το αδειαζει,αλλα παρατηρω οτι τ απογευματα δυσανασχετει οταν θηλαζει κ ζηταει κ απο τα 2 στηθη,ενω μεχρι προτινος του αρκούσε το ενα...Τι σημαινει αυτο;Εγινε κατι με την παραγωγη μου επειδη δεν τρωει καθε 2 ωρες το βραδυ;Δυστυχως δεν αντεχω να σηκωθω οταν κοιμαται το 5ωρο κ να βγαλω με το θηλαστρο,γιατί πραγματικα εχω αναγκη τον υπνο...Μ εχει πιασει η ανασφαλεια του πρωτου καιρου,αν κ δε θα καταφυγω ξανα σε συμπληρωμα,με τιποτα!Να σημειωσω πως την επομενη εβδομαδα μαλλον μπαινουμε σε φαση αλματος,εκείνο της 15ης εβδομαδας,αλλα έχουμε 5 μερες ακομα.Γραφω πιο πολυ για ψυχολογικη υποστηριξη κ σας ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Στην ηλικία του μωρού σου, ο βραδινός εκνευρισμός είναι τυπικότατος. Μπορεί να θηλάζει και ώρες, να αφήνει το στήθος, να ξαναθηλάζει κλπ. Μη σε ανησυχεί, αν δε θήλαζες απλά θα περνάγατε αυτές τις ώρες να κάνετε πάνω κάτω, να δίνεις πιπίλα, να ξανακάνετε πάνω κάτω και ξανα και ξανα.

Το βραδινό μην το σκέφτεσαι και απόλαυσέ το όσο κρατάει, γιατί είναι πολύ πιθανό κάποια στιγμή να ξαναγυρίσετε στους 10 θηλασμούς τη νύχτα, ειδικά άμα σκάσουν δοντάκια.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπερα!Χτες εκλεισα 3 μηνες θηλασμου με τον μπεμπακο μου,εχοντας ξεκινησει με μεικτη διατροφη αλλα καταληξει σε αποκλειστικο θηλασμο τον τελευταιο μηνα!Μπορω να πω οτι απο αγνοια κ ελλειψη συμπαραστασης ξεκινησα με μεικτη διατροφη,αλλα θεωρω οτι βρηκα τα κουμπια κ των 2 μας...Απο αναπτυξη κ πανες παμε πολυ καλα!Το θεμα μου είναι οτι τις τελευταιες 3 μέρες ο μπεμπακος κοιμαται παραπανω το βραδυ μ αποτελεσμα να μαζευεται το γαλα κ να πρηζεται το στηθος...Οταν ξυπναει βεβαια το αδειαζει,αλλα παρατηρω οτι τ απογευματα δυσανασχετει οταν θηλαζει κ ζηταει κ απο τα 2 στηθη,ενω μεχρι προτινος του αρκούσε το ενα...Τι σημαινει αυτο;Εγινε κατι με την παραγωγη μου επειδη δεν τρωει καθε 2 ωρες το βραδυ;Δυστυχως δεν αντεχω να σηκωθω οταν κοιμαται το 5ωρο κ να βγαλω με το θηλαστρο,γιατί πραγματικα εχω αναγκη τον υπνο...Μ εχει πιασει η ανασφαλεια του πρωτου καιρου,αν κ δε θα καταφυγω ξανα σε συμπληρωμα,με τιποτα!Να σημειωσω πως την επομενη εβδομαδα μαλλον μπαινουμε σε φαση αλματος,εκείνο της 15ης εβδομαδας,αλλα έχουμε 5 μερες ακομα.Γραφω πιο πολυ για ψυχολογικη υποστηριξη κ σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Λοιπόν, έχεις καταφερει και ένα μήνα τώρα ταιζεις μόνο με δικό σου γάλα το μωρό. Άρα ή παραγωγή είναι προσαρμοσμένη στις ανάγκες του. Δεν νομίζω να χρειάζεται να το ξυπνάς την νύχτα. Άμα πεινασει θα ξυπνήσει. Αν την ημέρα θηλαζεις κατά απαίτηση του (καθε μία ή δύο ώρες πχ)και χωρίς την χορήγηση άλλου συμπλήρωματος ( ξένο ή  χαμομήλι) το γάλα θα του αρκεί μία χαρά. 

   Τα άλματα τουλάχιστον για μας ήταν σχετικα. Δεν έπεφταν πάντα τις αναγραφομενες βδομάδες και είναι λογικό νομίζω γιατί όλα τα μωρα δεν είναι ίδια και τα ορόσημα κατακτουνται σε διαφορετικους χρόνους. Εννοείται πως στα αλματα συνεχίζουμε και προσφέρουμε όσο συχνά θέλει το μωρό για να αυξήσει την παραγωγή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός 4 μηνών, 18 εβδομάδων.

Σας φαίνεται παράλογο να πηρε μέσα σε μια εβδομάδα 400-500 γραμμάρια; Τον ζυγίζω σε ζυγαριά κουζίνας,που και που, απλά για να ξέρω ότι πάει καλά. Κανονικά ζυγίζεται στον παιδίατρο που θα πάμε μεθαύριο κάθε μήνα. Μέχρι την Παρασκευή ήταν περίπου 6800, σήμερα μου φάνηκε ασήκωτος, τον ζυγίζω και λέει 7300. Ακόμα και που δεν είναι ακρίβειας η ζυγαριά δεν πέφτει έξω τόσο πολύ! Εχει κάνει μάγουλακια σε μια βδομάδα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι ζυγαριά κουζίνας έχεις και τον χωράει χαχα?!

όχι δεν μου φαίνεται παράλογο, συμβαίνει καμιά φορά να μην παίρνει πχ καθόλου μια εβδομάδα και να τα παίρνει μαζεμένα την άλλη. Για αυτό και συνιστάται να μην ζυγίζεται καθημερινά από ένα σημείο και μετά ώστε να μην αγχώνεται η μαμά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Τον βάζω σε ένα πυρέξ με πετσέτα. :ph34r:

παντως νομίζω άκυρο η ζυγαριά παίζει να τα έχει παίξει, πριν λίγο ζυγιζα ζάχαρη και μου το έβγαλε -200 γραμμάρια στο κιλό. Μάλλον την έχει ακούσει τσάμπα χάρηκα. 

Και το πρωί τον ζύγισα 10 φορές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/10/2018 at 8:51 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στην ηλικία του μωρού σου, ο βραδινός εκνευρισμός είναι τυπικότατος. Μπορεί να θηλάζει και ώρες, να αφήνει το στήθος, να ξαναθηλάζει κλπ. Μη σε ανησυχεί, αν δε θήλαζες απλά θα περνάγατε αυτές τις ώρες να κάνετε πάνω κάτω, να δίνεις πιπίλα, να ξανακάνετε πάνω κάτω και ξανα και ξανα.

Το βραδινό μην το σκέφτεσαι και απόλαυσέ το όσο κρατάει, γιατί είναι πολύ πιθανό κάποια στιγμή να ξαναγυρίσετε στους 10 θηλασμούς τη νύχτα, ειδικά άμα σκάσουν δοντάκια.

Ευχαριστω για την απαντηση,αλλα η ανασφάλεια καλα κρατει...Παρατηρω οτι δεν αποκοιμιεται στο στηθος οπως παλιοτερα!Κ δεν υπαρχει η εντονη ροη στο αλλο στηθος που ειχα μολις αρχιζε να θηλαζει...Φαγουρα απο δοντακια έχει πολλη κ τυπικα το αλμα ξεκιναει απο αύριο!Ο βραδινος εκνευρισμος δε στο φουλ!Ενω νυσταζει κ χαιρεται που ξεκιναω να τον νανουριζω στην πορεια εκνευριζεται κ τσιριζει...Υπαρχει περιπτωση ν αλλαζει κατι λογω λιγοτερου νερου που πινω;Αυτον τον μηνα πηρε 1.200 γραμμαρια κ ο παιδιατρος ειναι πολυ ευχαριστημενος,αλλα απο τα μεσα του μηνα κ μετα εμεινε στασιμος.Συνολικα εφτασε τα 7 κιλα κ ειναι 3 μηνων οπως προανεφερα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polina87 είπε:

Ευχαριστω για την απαντηση,αλλα η ανασφάλεια καλα κρατει...Παρατηρω οτι δεν αποκοιμιεται στο στηθος οπως παλιοτερα!Κ δεν υπαρχει η εντονη ροη στο αλλο στηθος που ειχα μολις αρχιζε να θηλαζει...Φαγουρα απο δοντακια έχει πολλη κ τυπικα το αλμα ξεκιναει απο αύριο!Ο βραδινος εκνευρισμος δε στο φουλ!Ενω νυσταζει κ χαιρεται που ξεκιναω να τον νανουριζω στην πορεια εκνευριζεται κ τσιριζει...Υπαρχει περιπτωση ν αλλαζει κατι λογω λιγοτερου νερου που πινω;Αυτον τον μηνα πηρε 1.200 γραμμαρια κ ο παιδιατρος ειναι πολυ ευχαριστημενος,αλλα απο τα μεσα του μηνα κ μετα εμεινε στασιμος.Συνολικα εφτασε τα 7 κιλα κ ειναι 3 μηνων οπως προανεφερα...

το συνολικο βαρος κ το 1200ειναι πολυ καλα.λογικο ειναι καποια στιγμη να βαλει ενα φρενο αλλιως που θα φτασει;

να πινεις υγρα,βοηθαει

λογικο να μην τρεχει το στηθος αφου εχει εδραιωθει ο θηλασμος

εναλλαγη στηθους,αλλαγη στασεων θηλασμου κ μαλαξεις την ωρα θηλασμου βοηθανε στη ροη

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε περίοδος. Νόμιζα ότι θα καθυστερούσε λίγο παραπάνω. Νομίζω ότι έχει πέσει η ποσότητα του γάλακτος. 2-3 μερες τώρα έτρωγε και από τα 2 στήθη, ενω το 1 πριν ήταν αρκεί και πιο πολύ ώρα ενώ ξυπνάει πιο συχνά την νύχτα. Εγώ θεώρησα ότι περνάει φάση ανάπτυξης εξού και το ζύγισμα παραπάνω. 

Προφανώς έκανα λάθος. Έχει μειωθεί το γάλα μου. 

Παιρνω μαγιά Μπύρας σταθερά 6 χάπια την ημέρα, τώρα ξεκίνησα και το τσάι της Wedela. Διάβασα ότι για να μην το ξαναπάθω τον επόμενο μήνα μπορώ να παίρνω ασβέστιο 1500 mg και μαγνήσιο. Εγώ ασβέστιο παίρνω ήδη 500mg την ημέρα λόγω αποχής από γαλακτοκομικά. 

 

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία; Παρασκευή πάμε παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Silky είπε:

Μου ήρθε περίοδος. Νόμιζα ότι θα καθυστερούσε λίγο παραπάνω. Νομίζω ότι έχει πέσει η ποσότητα του γάλακτος. 2-3 μερες τώρα έτρωγε και από τα 2 στήθη, ενω το 1 πριν ήταν αρκεί και πιο πολύ ώρα ενώ ξυπνάει πιο συχνά την νύχτα. Εγώ θεώρησα ότι περνάει φάση ανάπτυξης εξού και το ζύγισμα παραπάνω. 

Προφανώς έκανα λάθος. Έχει μειωθεί το γάλα μου. 

Παιρνω μαγιά Μπύρας σταθερά 6 χάπια την ημέρα, τώρα ξεκίνησα και το τσάι της Wedela. Διάβασα ότι για να μην το ξαναπάθω τον επόμενο μήνα μπορώ να παίρνω ασβέστιο 1500 mg και μαγνήσιο. Εγώ ασβέστιο παίρνω ήδη 500mg την ημέρα λόγω αποχής από γαλακτοκομικά. 

 

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία; Παρασκευή πάμε παιδίατρο.

Όταν έρχεται περίοδος σχεδόν πάντα 2-3 μέρες νωρίτερα θηλάζουν περισσότερο γιατί μειώνεται η ροή. Μετά όμως επανέρχεται στα κανονικά της κ πάλι οπότε δε νομίζω ότι έχεις κάτι να φοβάσαι. Τσεκαρε τις επόμενες μέρες πως θα πάει αλλά, εξ όσων γνωρίζω, λόγω περιόδου δεν έχει κοπεί σε καμία που θηλάζει κατά βούληση το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Silky είπε:

Μου ήρθε περίοδος. Νόμιζα ότι θα καθυστερούσε λίγο παραπάνω. Νομίζω ότι έχει πέσει η ποσότητα του γάλακτος. 2-3 μερες τώρα έτρωγε και από τα 2 στήθη, ενω το 1 πριν ήταν αρκεί και πιο πολύ ώρα ενώ ξυπνάει πιο συχνά την νύχτα. Εγώ θεώρησα ότι περνάει φάση ανάπτυξης εξού και το ζύγισμα παραπάνω. 

Προφανώς έκανα λάθος. Έχει μειωθεί το γάλα μου. 

Παιρνω μαγιά Μπύρας σταθερά 6 χάπια την ημέρα, τώρα ξεκίνησα και το τσάι της Wedela. Διάβασα ότι για να μην το ξαναπάθω τον επόμενο μήνα μπορώ να παίρνω ασβέστιο 1500 mg και μαγνήσιο. Εγώ ασβέστιο παίρνω ήδη 500mg την ημέρα λόγω αποχής από γαλακτοκομικά. 

 

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία; Παρασκευή πάμε παιδίατρο.

κ εγω κ τις δυο φορες αδιαθετησα 4-5μ

λιγο η ροη μειωνεται τις πρωτες μερες,οι μαλαξεις βοηθανε

δ επαιρνα τπτ απο αυτα κατα τη διαρκεια του θηλασμου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ μου αναπτερώσατε το ηθικό. 

Νοιωθω ότι τον ταλαίπωρω εκεί που είχε συνηθίσει να τρώει με μια Α ταχύτητα τώρα ρουφάει ρουφάει... και εννοείται τον πιάνει γκρίνια. Υπομονή... 

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιοδο απο τις 40 μερες ακριβως κ ακομα κ με το θηλαστρο μονο κανενα θεμα με το γαλα. εμενα στην ωορρηξία μου μειώνεται πολυ η ροη κ τους τελευταίους μηνες σε ολη τη φαση απο ωορρηξία μεχρι περιοδο αλλα οκ μιλαμε πια για 9 μηνες κ για ακαταστατες αντλησεις καποιες φορες. Οποτε οκ θα εισαι με τον θηλασμο!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Silky είπε:

Μου ήρθε περίοδος. Νόμιζα ότι θα καθυστερούσε λίγο παραπάνω. Νομίζω ότι έχει πέσει η ποσότητα του γάλακτος. 2-3 μερες τώρα έτρωγε και από τα 2 στήθη, ενω το 1 πριν ήταν αρκεί και πιο πολύ ώρα ενώ ξυπνάει πιο συχνά την νύχτα. Εγώ θεώρησα ότι περνάει φάση ανάπτυξης εξού και το ζύγισμα παραπάνω. 

Προφανώς έκανα λάθος. Έχει μειωθεί το γάλα μου. 

Παιρνω μαγιά Μπύρας σταθερά 6 χάπια την ημέρα, τώρα ξεκίνησα και το τσάι της Wedela. Διάβασα ότι για να μην το ξαναπάθω τον επόμενο μήνα μπορώ να παίρνω ασβέστιο 1500 mg και μαγνήσιο. Εγώ ασβέστιο παίρνω ήδη 500mg την ημέρα λόγω αποχής από γαλακτοκομικά. 

 

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία; Παρασκευή πάμε παιδίατρο.

 

Όπως σου είπαν οι υπόλοιπες είναι σύνηθες να μειώνεται η ροή, όχι το γάλα. Κάνε λίγο υπομονή και θα επανέλθετε.

 

Να ρωτήσω κάτι? Τη μαγιά γιατί την παίρνεις? Από μόνη σου ή σε έχει καθοδηγήσει κάποιος? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η μαία - σύμβουλος από όταν γενννησα. Για όσο καιρό θηλάζω 6 χάπια την ημέρα, στην αρχή έπινα και το τσάι που ανέφερα το οποίο σταμάτησα διότι κατέβασα παρά πολύ γάλα. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού? 

Τα χάπια λειτουργούν βοηθητικά όταν χρειάζεται.
Σίγουρα πάντως δεν χρειάζονται για ΟΛΟ τον καιρό που θα θηλάζεις. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν είναι πιστοποιημένη. Όσον αφορά τον θηλασμό έδειχνε ότι το κατείχε το θέμα (μου έδειξε στασεισ, πλύσεις στήθους, μαλάξεις, πως να πιάσει σωστά το παιδί) και μου άφησε και γραπτές οδηγίες. Πχ που αναφερει και τα φύλλα λάχανου με αγγλική βιβλιογραφία που το υποστηρίζει. Την βρήκα από φίλη που θήλασε 14 μήνες ως μαια η οποία θα με βοηθησει με τον θηλασμο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι αμφισβητώ τις γνώσεις της ή ότι δεν σε βοήθησε, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

Αλλά τα χάπια είναι χάπια και δεν είναι απαραίτητα για να τα καταφέρει μια γυναίκα να θηλάσει. Θέλω να πω, δεν είναι προϋπόθεση για να θηλάσει μια γυναίκα, δεν πρέπει να το παίρνει κάποια προληπτικά, παρά μόνο αν χρειάζεται, κατά περίπτωση δηλαδή. Και σίγουρα όχι για όλο τον καιρό που θηλάζει.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα παίρνω με ακρίβεια, έπαιρνα όταν το θυμάμαι.

Τα ξαναξεκινησα με επιμέλεια εδώ και 2-3 εβδομαδες που έχω τριχόπτωση διότι γνωρίζω ότι βοηθανε και στα μαλλιά. Καταλαβαίνω τι λες, και δεν πιστεύω ότι είναι προϋπόθεση για τον θηλασμό. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Silky είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα παίρνω με ακρίβεια, έπαιρνα όταν το θυμάμαι.

Τα ξαναξεκινησα με επιμέλεια εδώ και 2-3 εβδομαδες που έχω τριχόπτωση διότι γνωρίζω ότι βοηθανε και στα μαλλιά. Καταλαβαίνω τι λες, και δεν πιστεύω ότι είναι προϋπόθεση για τον θηλασμό. 

Εχω παρει κι εγω αυτα τα χαπια κ εχω πιει κ το τσαι...Η μαια μου μ ειχε συμβουλευσει να τα παρω μονο κ μονο για θεμα ψυχολογιας,μου ξεκαθαριζε οτι εχω γαλα.Εγω βέβαια απο ανασφαλεια τα επαιρνα κ οντως ενιωθα καλυτερα...Placebo ειναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες τις μαμάδες!Εγκυκλοπαιδικα,ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια σας για το ενδεχομενο ο εκνευρισμος να περναει στο γαλα οταν θηλαζω...Η μαια μου μου ειχε πει οτι η αδρεναλινη (απο τα νευρα) περναει στο γαλα κ ο μπεμπης μετα χορευει...Εχετε κατι υποψιν;Η αληθεια είναι οτι το παρατηρησα αλλα σκεφτομαι μηπως ειμαι προκατειλημμένη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...