Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Ζεστα μπανια, μαλάξεις γύρω από το σημείο που νιώθεις πρησμένο και συχνα ταϊσματα από αυτή τη μεριά, σε διαφορετικές στάσεις όσο γίνεται.

Να θυμάσαι ότι ένα μωράκι που θηλάζει, ειδικά σε φάσεις απότομης ανάπτυξης μπορεί να περάσει και σχεδόν όλη τη μέρα στο στήθος, δηλαδή να τρώει μία ώρα, να κάνει διάλειμμα μισή ώρα και να ξανατρώει, χωρίς αυτό να δηλώνει κανένα πρόβλημα με το γάλα σου. Ισα ίσα, σε βοηθάει να παράγεις περισσότερο γάλα.

Σ' ευχαριστώ πολύ, τα ζεστά μπάνια με ανακουφίζουν κάπως, αλλά παρόλο που βγάζω με το χέρι και θηλάζει και το μωρό, το στήθος μου συνεχίζει να είναι βαρύ και να με πονάει. Έχω απελπιστεί. Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρήδιο και δεν πόνεσα τόσο, τώρα αυτό μου φαίνεται βουνό. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Εμένα σε παρόμοια φάση με τη δική σου που έκανα μαλάξεις και ζεστές κομπρέσες και μπάνιο πριν το θηλασμό, και κρύες κομπρέσες μετά το θηλασμό, αλλά το στήθος δεν ανακουφιζόταν, με βοήθησε πολύ ένα ήπιο αντιφλεγμονώδες που μου συνέστησε ο τότε παιδίατρός μας. Ρώτα το γιατρό σου. Και υπομονή! Σε λίγο θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ειμαι απελπισμενη.Η μικρη ειναι 3 μηνων την θηλαζω απο την πρωτη μερα.ξεκινησε να κανει εμετους αμεσως μετα το γευμα.ο παιδιατρος μας ειπε οτι ισως ειναι γαστροφαγικη παλινδρομηση αλλα αφου περνει βαρος ολα καλα.τελικα το μωρο εχει φτασει να μην θελει το στηθος.μετα απο συζητησεις με τη μαια και τον παιδιατρο κκαταλαβαμε οτι αυτο που φταιει ειναι το ισχυρο αντανακλαστικο καθοδου.το μωρο πνιγεται και απομακρυνετε απο το στηθος.μου ειπαν να αλαξω στασεις θηλασμου να βαλω ψευτικες θηλες αλλα δεν βοηθαει τιποτα.οταν βγαζω με το θηλαστρο swing medela δεν φτανει παντα για ενα γευμα.νιωθω οτι του κανω κακο σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω ξενο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απελπισμενη.Η μικρη ειναι 3 μηνων την θηλαζω απο την πρωτη μερα.ξεκινησε να κανει εμετους αμεσως μετα το γευμα.ο παιδιατρος μας ειπε οτι ισως ειναι γαστροφαγικη παλινδρομηση αλλα αφου περνει βαρος ολα καλα.τελικα το μωρο εχει φτασει να μην θελει το στηθος.μετα απο συζητησεις με τη μαια και τον παιδιατρο κκαταλαβαμε οτι αυτο που φταιει ειναι το ισχυρο αντανακλαστικο καθοδου.το μωρο πνιγεται και απομακρυνετε απο το στηθος.μου ειπαν να αλαξω στασεις θηλασμου να βαλω ψευτικες θηλες αλλα δεν βοηθαει τιποτα.οταν βγαζω με το θηλαστρο swing medela δεν φτανει παντα για ενα γευμα.νιωθω οτι του κανω κακο σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω ξενο γαλα.

 

Ίσως να βοηθήσουν στάσεις όπως όρθιο το μωρό μπροστά σου σαν να είναι σε όρθιο Μάρσιπο η να ξαπλώσεις ανάσκελα κ το μωρό μπρουμυτα πάνω σου.

Αν βγάλεις λίγο γάλα στην αρχή δ γίνεται πιο ήπια η ροή μετά;

Πολύ πιθανόν μεγαλώνοντας το μωρό να μάθει να το διαχειριζεται καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απελπισμενη.Η μικρη ειναι 3 μηνων την θηλαζω απο την πρωτη μερα.ξεκινησε να κανει εμετους αμεσως μετα το γευμα.ο παιδιατρος μας ειπε οτι ισως ειναι γαστροφαγικη παλινδρομηση αλλα αφου περνει βαρος ολα καλα.τελικα το μωρο εχει φτασει να μην θελει το στηθος.μετα απο συζητησεις με τη μαια και τον παιδιατρο κκαταλαβαμε οτι αυτο που φταιει ειναι το ισχυρο αντανακλαστικο καθοδου.το μωρο πνιγεται και απομακρυνετε απο το στηθος.μου ειπαν να αλαξω στασεις θηλασμου να βαλω ψευτικες θηλες αλλα δεν βοηθαει τιποτα.οταν βγαζω με το θηλαστρο swing medela δεν φτανει παντα για ενα γευμα.νιωθω οτι του κανω κακο σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω ξενο γαλα.

Εσυ τρως κανονικά; Εχεις δοκιμάσει να κοψεις γαλακτοκομικά ; Συνηθως ειναι το πρώτο που κανουν όσες θηλαζουν ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω δοκιμασει διαφορες στασεις αλλα τιποτα.το γαλα ακομα και μετα απο αντληση οταν παταω το στήθος πεταγεται πολυ εντονα.Τα γαλακτοκομικα δεν νομιζω να παιζουν ρολο γιατι οταν τι δινω απο μπουκαλι αν βγαλει καμια γουλιτσα.επισης μεσα στη νυχτα δεν βγαζει καθολου και πινει κατευθειαν απο το στηθος.Εχω καταλαβει οτι οταν ειμαι ηρεμη γιατι ειμαι απο τον υπνο δεν εχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης της εχω δωσει τρια γευματα με αντληση και δεν εχει βγαλει γουλια.μπορεσα να αντλησω 90 ml ανα γευμα ειναι αρκετο;και ισχυει αυτο που μου ειπε ο παιδιατρος οτι αν αντλω και της το δινω θα σταματησει σταδιακα το γαλα;αν συνεχισω να τη βαζω στο στηθος το βραδυ που ειναι καλυτερα τα πραγματα θα δινει το ερεθισμα για να μην μειωθει;

Link to comment
Share on other sites

Δ γνωρίζω πόσα μλ πίνει ένα μωρό 3μηνων

Αν θέλεις να δίνεις μόνο αντλημενο ίσως χρειαστείς νοσοκομειακο θηλαστρο. Κ αρκετές αντλήσεις ανά 2-3ωρες.ειναι πολύ μικρό το μωρό για να αρκεί μόνο ο βραδυνο θηλασμος

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει διαφορες στασεις αλλα τιποτα.το γαλα ακομα και μετα απο αντληση οταν παταω το στήθος πεταγεται πολυ εντονα.Τα γαλακτοκομικα δεν νομιζω να παιζουν ρολο γιατι οταν τι δινω απο μπουκαλι αν βγαλει καμια γουλιτσα.επισης μεσα στη νυχτα δεν βγαζει καθολου και πινει κατευθειαν απο το στηθος.Εχω καταλαβει οτι οταν ειμαι ηρεμη γιατι ειμαι απο τον υπνο δεν εχει θεμα.

 

είχα το ίδιο θέμα από τον 2ο μήνα. Τραβιόταν, έκλαιγε, ήθελε να ξαναπιάσει και σε λίγα δευτερόλεπτα πάλι τα ίδια. Άρχισε να κλαίει πριν προφτάσει να φάει, να βήχει την ώρα που θήλαζε και γενικά να παλεύουμε να θηλάσει, ενώ φαινόταν ότι το έψαχνε! (Ισως να είχε και ΓΟΠ, δεν ξέρω. Δεν το σκέφτηκα τότε γιατί δεν είχε τρομερούς εμετούς για να ανησυχήσω).

 

Αυτό που έκανα μετά από κάποια φάση, είναι να την σταματάω μόλις ένιωθα να κατεβαίνει γάλα. Δηλαδή ξεκινούσε να θηλάζει και μόλις ένιωθα το γάλα να "έρχεται" της έβγαζα το στήθος από το στόμα. το άφηνα να αδειάσει όσο ήταν σε ένταση (σε μια πετσέτα συνήθως) ενώ την κρατούσα ακόμη αγκαλιά έτοιμη να συνεχίσει να θηλάζει (συνήθως έκλαιγε που της το έπαιρνα από το στόμα , αλλά τί να κάνουμε; ) . Μόλις λοιπόν έβλεπα πως έκοβε η ροή και απλώς έσταζαν σταγόνες, την ξανα έβαζα να συνεχίσει. Σε καμιά βδομάδα το πολύ, άρχισε να το κάνει μόνη της. Δηλαδή, άφηνε το στήθος μόλις ερχόταν με πίεση το γάλα, και ξανα έπιανε (με τη βοήθεια μου) μετά από λίγο. Ετσι συνέχισε για τους επόμενους 2 μήνες σίγουρα. Μετά άρχισε να το διαχειρίζεται καλύτερα (να κατεβάζει πιο μεγάλες γουλιές ή να χαλαρώνει τις θηλαστικές της κινήσεις την ώρα εκείνη).

 

Δοκίμασε να την διακόπτεις πριν αρχίσει να πνίγεται και μετά να την ξανα βάζεις. Κι αν έχεις το αντανακλαστικό περισσότερες από μια φορές αν θηλασμό, κάντο κάθε φορά που νιώθεις το γάλα να κατεβαίνει.

 

Καλή δύναμη, μη το βάζεις κάτω

 

ΥΓ. Μπορείς να διαχειριστείς το μπιμπερό οπως και το στήθος. Δίνε όσο ζητήσει όποτε το ζητήσει και μην ασχοληθείς με ml καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kine εγω δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω ποτε τρεχει πολυ εντονα γιατι δεν τρέχει ποτε μονο του μονο αν το πιεσω βγαινει πολύ εντονα η οταν τρωει το μωρο.πηγαμε και στο γιατρο σημερα για εμβολιο και εψει παρει μονο 500 gr σε 28 μερες ενω τον προηγουμενο μηνα ενα κιλο και στεναχωρεθηκα.ο γιατρος μου ειπε να ξαναβαλω στην διατροφη μου τα παντα για να γινει το γαλα πιο θρεπτικο και συνεχιζουμε λεει.μου ειπε αν ειχε ΓΟΠ θα εβγαζε και τη νυχτα και οτι τα συμπτωματα δειχνουν περισσότερο το ισχυρο αντανακλαστικο καθοδου.η μαια μου ειπε κοψε τα παντα γαλακτοκομικα, μοσχαρι κιμα κατσικισια προβεια......με εχουν μπερδεψει.Εχω και μια εξαχρονη κορη που παραπονιετε συνεχια οτι ασχολουμε ολη μερα με το μωρο και αρχισε να αλαζει συμπεριφορα γκρινιαζει ολη μερα κλαιει με το παραμικρο και γω παλευω με ενα μωρο στο στηθος και στεναχωριεμαι για την μεγαλη μου.μια τρελα γενικα με εχει κουρασει πολυ ολο αυτο ειμαι και μονη ολη μερα βοηθεια απο πουθενα...... ελπιζω να περασει συντομα αλλιως με βλεπω με καταθλιψη :-(

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια ανάσα καταρχάς δεν θελουμε μανουλα με καταθλιψη! :)

 

Το βάρος που έχει πάρει για αποκλειστικά θηλάζων βρέφος είναι οκ, οριακά αλλά οκ. 450 είναι το λιγότερο που πρέπει να πάρει μέσα σε ένα μηνα.

 

Μήπως έχεις υπερπαραγωγή κι όχι απλά έντονο αντανακλαστικό ? Αν ναι, με το θηλαστρο το κάνεις χειρότερο, γίνεται ένας φαύλος κύκλος, πρεπει να το ρυθμισεις πρωτα πριν συνεχισεις να αντλεις.. Έχεις κι από τα δύο στήθη θέμα? Όταν λες βγαίνει έντονα το γάλα όταν πιεζεις το στηθος, εννοείς με πίδακες? ? Τα κακακια του πώς είναι?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

kine εγω δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω ποτε τρεχει πολυ εντονα γιατι δεν τρέχει ποτε μονο του μονο αν το πιεσω βγαινει πολύ εντονα η οταν τρωει το μωρο.πηγαμε και στο γιατρο σημερα για εμβολιο και εψει παρει μονο 500 gr σε 28 μερες ενω τον προηγουμενο μηνα ενα κιλο και στεναχωρεθηκα.ο γιατρος μου ειπε να ξαναβαλω στην διατροφη μου τα παντα για να γινει το γαλα πιο θρεπτικο και συνεχιζουμε λεει.μου ειπε αν ειχε ΓΟΠ θα εβγαζε και τη νυχτα και οτι τα συμπτωματα δειχνουν περισσότερο το ισχυρο αντανακλαστικο καθοδου.η μαια μου ειπε κοψε τα παντα γαλακτοκομικα, μοσχαρι κιμα κατσικισια προβεια......με εχουν μπερδεψει.Εχω και μια εξαχρονη κορη που παραπονιετε συνεχια οτι ασχολουμε ολη μερα με το μωρο και αρχισε να αλαζει συμπεριφορα γκρινιαζει ολη μερα κλαιει με το παραμικρο και γω παλευω με ενα μωρο στο στηθος και στεναχωριεμαι για την μεγαλη μου.μια τρελα γενικα με εχει κουρασει πολυ ολο αυτο ειμαι και μονη ολη μερα βοηθεια απο πουθενα...... ελπιζω να περασει συντομα αλλιως με βλεπω με καταθλιψη :-(

 

Κι εγώ, χωρίς άλλες υποχρεώσεις, μόνο το μωρό και ήμουν να με κλαις από διάθεση, πονούσα και πολύ και το μωρό δεν ήταν καθόλου ήρεμο σε κανένα γεύμα του, πέραν των νυχτερινών, που ξυπνούσε 4-5 φορές και...άστα να πάνε.:-(

 

Ψυχραιμία και υπομονή όμως :)

Θα σου πω, ότι εγώ δεν πήρα συμβουλή από παιδίατρο. Επειδή έβλεπα πως το παιδί έχει διάθεση να φάει και τρώει κιόλας, αλλά αυτό γίνεται μετ' εμποδίων. Το βάρος του είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σε απασχολεί, εφόσον βρίσκεται στα φυσιολογικά για την ηλικία του. Κι εμείς τον πρώτο μήνα πάνω από ένα κιλο είχε πάρει και τον επόμενο 800 και τον επόμενο λιγότερα. Αν είναι στα φυσιολογικά κιλά για μωρό της ηλικίας του μην ασχολείσαι καθόλου. Εϊναι φυσιολογικότατο! :-D

 

Για την διατροφή σου τώρα, θα σου πω όσα ξέρω από την σύμβουλο θηλασμού που είχα και απ' όσα έχω διαβάσει. Δεν παίζει ρόλο το τι τρως για το πόσο θρεπτικό είναι το γάλα σου. Το γάλα έχει την ίδια (καλή) ποιότητα. Αν δεν τρέφεσαι σωστά, εσύ θα αρχίσεις να στερείσαι θρεπτικών στοιχείων κι όχι το μωρό. Αυτό είναι προστατευμένο από τη φύση να παίρνει πάντοτε τα καλύτερα από τη μαμά του. :-D;)

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/διατροφή-μητέρας-που-θηλάζει/

Ψάξε στη σελίδα του, θα βρεις πολλά χρήσιμα και κατατοπιστικά για να ξεμπερδευτείς λιγάκι. Εμένα με βοήθησε πολύ.

 

Εμένα με πονάει το στήθος όταν συμβαίνει το αντανακλαστικό, οπότε το καταλαβαίνω πάντοτε. Ακόμη και τώρα. Είναι πολύ έντονο. Και η κόρη μου δεν ήθελε το στήθος και είχα αρχίσει να καταθλίβομαι. Αυτό που έκανα για να την ξεγελάσω είναι το εξής: ήμουν όρθια όταν θήλαζα, και περπατούσα ή ακόμη την κουνούσα, ενίοτε χοροπηδούσα κιόλας (φαίνεται αστείο αλλά είναι απλώς τραγικό). Εξηγώ: όταν άφηνε το στήθος ή έκανε να πιάσει αλλά, αντ' αυτού ούρλιαζε με ανοιχτό το στόμα μπροστά από το στήθος, έκανα ένα πηδηματάκι "σα να μου πεφτει απο τα χέρια" για να καταλάβεις. Αντανακλαστικά, αυτή έπιανε τότε και άρχιζε να θηλάζει. Ολο αυτό το παρανοϊκό σκετσάκι το επαναλάμβανα κάθε φορά που εκνευριζόταν και άφηνε, χωρίς να έχει τελειώσει το θηλασμό. Και έπιασε!! Αυτό είναι το ένα κόλπο και το άλλο είναι αυτό που σου είπα, να την βγάζεις συχνά από το στήθος, να τρώει με δόσεις για να μην πνίγεται, να έχει ανάσες και να συνεχίζει.

 

Τέλος, αν έχεις δει ότι είναι πιο καλά να τρώει με μπιμπερό, αντί να τρελαθείς, δίνε από το μπιμπερο. Βγάζε συχνά (όσο συχνά θα θήλαζε και κάτι παραπάνω αν δεν έχεις αρκετή ποσότητα) και δίνε με μπιμπερό να ηρεμήσετε λίγο και οι δύο. Ασε να περάσουν μερικές μέρες να ησυχάσετε και ξαναδοκιμάζεις να θηλάσεις όταν είσαι ήρεμη και με αντοχές. Αλλωστε, το βράδυ μπορείς να την δίνεις στήθος και πάλι που είναι ήρεμη. Δε θα κάνεις κακό στην παραγωγή σου αν βγάζεις συχνά και θηλάζεις κανονικά το βραδυ.

 

Προσπάθησε να είσαι λιγότερο αγχωμένη (με τα κιλά του ας πούμε ή τη διατροφή σου), και να ασχοληθείς με την στιγμή που θηλάζει αυτή καθε αυτή για να βρεις τις λεπτομέρειες στη συμπεριφορά που δείχνουν τι την ενοχλεί και να την βοηθήσεις. Αν κρίνεις πως μια δίαιτα από γαλακτοκομικά θα βοηθήσει κάντο. Απλώς αν δεν έχει ενόχληση από το αγελαδινό και εσύ κάνεις όλον αυτόν τον κόπο να αλλάξεις διατροφή, θα είναι ακόμη ένα άγχος χωρίς λόγο και επιπλέον στρες, χωρίς αντίκρισμα. Οπως είπες κι εσύ, όταν είσαι πιο ήρεμη, τρώει και το παιδί μια χαρά.

 

Μια μέρα είναι, θα περάσει! Αυτό σκέφτομαι όταν είναι όλα χάλια για να μην με παίρνει από κάτω κι ας είναι κι η επόμενη το ίδιο χάλια :rolleyes:

Και μίλα στην κόρη σου τη μεγάλη. Πες της τι σου συμβαίνει, μοιράσου μαζί της τον πόνο σου και θα σε καταλάβει. Ζήτα της και καμιά βοήθεια που θα την κάνει να νιώσει ότι συμμετέχει και μάλιστα σε βοηθάει να είσαι πιο χαρούμενη και σε εξυπηρετεί! :D:D Κάντην να νιώσει χρήσιμη και ώριμη και φίλη σου, σύμμαχο στο μεγάλωμα του νέου μέλους :wink: . Τώρα οι κοινές σας δραστηριότητες συνήθως θα συμπεριλαμβάνουν και το μωρό και πρέπει να το δεχτεί κι αυτή όπως κι εσύ. Κάντην σύμμαχο και θα το χαρείς κι εσύ και η κόρη σου :-)

 

Ολα θα πάνε καλά τελικά. Να το θυμάσαι όταν σε πιάνει μελαγχολία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστα γράφει η kine για το γάλα σου πως είναι θρεπτικό όπως και να τρως εσύ, οι αντοχές σου δεν θα είναι οκ αν δεν τρως καλά. Βασικά πρέπει να τα κοιτάξεις ένα ένα τι μπορεί να φταιει κι όχι όλα μαζί ακριβώς για να καταλάβεις τι το πειράζει.

 

Για το μεγαλύτερο παιδάκι δεν συμφωνώ ότι πρέπει της ζητήσεις να βοηθάει και καλα στο μεγαλωμα του μωρού -εφόσον δεν έχει αυτή την τάση από μόνο του- γιατί δεν της φτάνει που σε μοιράζεται τώρα, δεν χρειάζεται να νιώθει ένα επιπλέον "βάρος" ως κάποιου ωριμου παιδιού. Νομίζω θα ήταν άδικο για αυτήν... Να της μιλάς φυσικά και να της εξηγείς την κατάσταση ναι θα είναι πολυ καλό όπως και να ξεκλεβεις στιγμές αποκλειστικά μαζι της όταν το μωρό κοιμάται. Έστω και 10 λεπτά με τεράστιες αγκαλιές.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.χθες την σταματουσα οπως μου ειπες kine οταν την εβλεπα να δυσανασχετει και την σηκωνα λιγο, εβγαζα λιγο με το χερι μεχρι να δω ήπια ροη και εβγαλε 2 φορες ολη τη μερα πολυ λιγοτερο απο αλλες μερες.Μακαρι να πανε ολα καλα γιατι δεν θελω να σταματησω το θηλασμο μεχρι να επιστρεψω στη δουλεια οπως εκανα και με τη μεγαλη μου.Το κοριτσακι μου ειναι πολυ καλη αδερφουλα και βοηθάει απο μονη της οταν ειναι στα καλα της, δεν την παρεξηγω φυσικο ηταν να αρχησει να ζηλευει λιγο απλα αν ηταν τα πραγματα πιο ομαλα με τον θηλασμο θα μουν και γω πιο καλα για αυτην και θα ειχα περισσότερο υπομονη.Τωρα πολλες φορες με πιανουν τα κλαματα και δεν θελω να με βλεπει ετσι το παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.χθες την σταματουσα οπως μου ειπες kine οταν την εβλεπα να δυσανασχετει και την σηκωνα λιγο, εβγαζα λιγο με το χερι μεχρι να δω ήπια ροη και εβγαλε 2 φορες ολη τη μερα πολυ λιγοτερο απο αλλες μερες.Μακαρι να πανε ολα καλα γιατι δεν θελω να σταματησω το θηλασμο μεχρι να επιστρεψω στη δουλεια οπως εκανα και με τη μεγαλη μου.Το κοριτσακι μου ειναι πολυ καλη αδερφουλα και βοηθάει απο μονη της οταν ειναι στα καλα της, δεν την παρεξηγω φυσικο ηταν να αρχησει να ζηλευει λιγο απλα αν ηταν τα πραγματα πιο ομαλα με τον θηλασμο θα μουν και γω πιο καλα για αυτην και θα ειχα περισσότερο υπομονη.Τωρα πολλες φορες με πιανουν τα κλαματα και δεν θελω να με βλεπει ετσι το παιδι.

 

Πολύ χαίρομαι που κάτι δείχνει να αλλάζει. Μη στεναχωριέσαι. Το κορίτσι σου είναι γλυκό και κατανοητικό. Φυσικά και δεν είναι παρεξηγήσιμο που ζηλεύει καμιά φορά. Αν της εξηγήσεις όμως πως αυτό είναι μια προσωρινή κατάσταση, μια μικρή δυσκολία που έχεις, θα καταλάβει. Απλά μην την απομακρύνεις προκειμένου να μη σε βλέπει στεναχωρημένη. Καμιά φορά, θέλοντας να προστατέψουμε ένα παιδί από μια στενάχωρη κατάσταση, καταλήγουμε να το αποξενώσουμε άθελα μας.

 

Ολα θα πάνε καλά Ιωάννα. Μια μέρα τη φορά και λίγο λίγο θα καλυτερέψει η κατάσταση. Βγες και καμιά βόλτα αν μπορείς μόνη σου ή με την μεγάλη κόρη. Πάρε λίγο αέρα να ξεφύγεις από την πίεση και το άγχος του δύσκολου θηλασμού. Και μισή ώρα ησυχίας, μπορεί να σε ανανεώσει και να ξαναπιάσεις το μωρό με περισσότερο σθένος και καλή διάθεση :wink:

 

Καλή δύναμη κορίτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω ενα κοριτσακι 4 μηνών με αποκλειστικό θηλασμό . Τις τελευταίες δυο μέρες δεν θελει καθολου να πλησιάσει την θηλή. Μολις την ακουμπήσει κλαιει συνεχεια και τεντώνει όλο το κορμάκι της . Οταν κοιμαται προαπαθω να την ταΐσω αλλα και αυτο οχι με μεγάλη επυτιχια. Δεν ξερω τι να κανω. Προσπάθησα να βγάλω με ενα απλο θηλαστρο που έχω αλλα βγάζω ελάχιστο. Φταίει το θηλαστρο ;δεν εχω γάλα ετσι ξαφνικά ;δεν μπορω να καταλάβω ..φοβόμουν μηπως ποναει ο λαιμός της μηπως φταίνε τα ούλα της αλλα την εξέτασε ο γιατρος και ειναι ολα μια χαρα . Δεν θελω με τιποτα να διακόψω τον θήλασμο!

Link to comment
Share on other sites

ισως κανει απεργια θηλασμου

επικοινωνησε με συμβουλο νσ σε βοηθησει

προσπαθησε για επαφη δερμα με δερμα,ταισμα στον υπνο κ βγαζε γαλα οσο συχνα θα θηλαζες με νοσοκομειακο θηλαστρο για να διατηρησεις την παραγωγη

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις αν δε βγαζεις πολυ γαλα με θηλαστρο που δεν ειναι νοσοκομειακο. Δε σημαινει οτι δεν εχεις γαλα αλλα το θηλαστρο δεν μπορει να το τραβηξει ολο. Μηπως πιεζεις το μωρο να θηλαζει πιο συχνα απο οσο θελει; σκεψου, ο θηλασμος ειναι φαγητο. Αν ειμαστε χορτατοι δεν θελουμε να φαμε αλλο. Στον αποκλειστικο θηλασμο υπαρχει ο κανονας θηλαζουμε οσο συχνα θελει το μωρο. Το οσο συχνα σημαινει και οσο αραια. Καμιαφορα τα μωρα αραιωνουν τους θηλασμους μεγαλωνοντας. Φυσικα να προσεχεις να μην περασει τετραωρο χωρις φαγητο (τη μερα). Μηπως εχετε θεμα με γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση, εμετους κτ.λ.;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις αν δε βγαζεις πολυ γαλα με θηλαστρο που δεν ειναι νοσοκομειακο. Δε σημαινει οτι δεν εχεις γαλα αλλα το θηλαστρο δεν μπορει να το τραβηξει ολο. Μηπως πιεζεις το μωρο να θηλαζει πιο συχνα απο οσο θελει; σκεψου, ο θηλασμος ειναι φαγητο. Αν ειμαστε χορτατοι δεν θελουμε να φαμε αλλο. Στον αποκλειστικο θηλασμο υπαρχει ο κανονας θηλαζουμε οσο συχνα θελει το μωρο. Το οσο συχνα σημαινει και οσο αραια. Καμιαφορα τα μωρα αραιωνουν τους θηλασμους μεγαλωνοντας. Φυσικα να προσεχεις να μην περασει τετραωρο χωρις φαγητο (τη μερα). Μηπως εχετε θεμα με γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση, εμετους κτ.λ.;

 

 

Την αφήνω να περάσουν 4 ωρες και μετα προσπαθω περισσότερο για να φάει ,ενω την βλέπω οτι θελει στην πρωτη επαφή το αφήνει . Το πιο παράλογο απο ολα ειναι οτι χθες το βραδυ ξυπνησε οπως παντα δυο φορές κ έφαγε κανονικά . Την ημέρα ειναι όλο γκρίνια και δεν θελει φαγητό . Εμετό κανει αλλα οχι πολυ και οχι παντα . Ελάχιστες γουλίτσες .

Link to comment
Share on other sites

ισως κανει απεργια θηλασμου

επικοινωνησε με συμβουλο νσ σε βοηθησει

προσπαθησε για επαφη δερμα με δερμα,ταισμα στον υπνο κ βγαζε γαλα οσο συχνα θα θηλαζες με νοσοκομειακο θηλαστρο για να διατηρησεις την παραγωγη

 

Απεργία θηλασμού τελικα μαλλον δεν ειναι γιατι χθες που σηκώθηκε την νυχτα έφαγε κανονικά και σημερα το πρωι παλι τα ίδια .

Link to comment
Share on other sites

Απεργία θηλασμού τελικα μαλλον δεν ειναι γιατι χθες που σηκώθηκε την νυχτα έφαγε κανονικά και σημερα το πρωι παλι τα ίδια .

 

καλημερα, αν επαναληφθει το προβλημα, δες και το ενδεχομενο της παλλινδρομησης. Εμενα η μικρη μου γυρω στους 3,5 μηνες ειχε τετοια συμπεριφορα και ηταν γιατι πονουσε απο ισοφαγητιδα- παλλινδρομηση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, αν επαναληφθει το προβλημα, δες και το ενδεχομενο της παλλινδρομησης. Εμενα η μικρη μου γυρω στους 3,5 μηνες ειχε τετοια συμπεριφορα και ηταν γιατι πονουσε απο ισοφαγητιδα- παλλινδρομηση.

 

Καλημέρα ,ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον .Θα το ψάξω γιατι ειναι περίεργη οταν τρωει, ενω την βλέπω λαχταράει να φάει κατι την σταματάει κ κλαιει .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον .Θα το ψάξω γιατι ειναι περίεργη οταν τρωει, ενω την βλέπω λαχταράει να φάει κατι την σταματάει κ κλαιει .

 

Μπορει να ποναει. Εμεις ειχαμε κανει υπερυχο και ειχε εντονη παλλινδρομηση. Κανε εναν ελεγχο να ξερεις. Δεν χανεις τιποτα. Ειναι κριμα αν ποναει.

 

Α να προσθεσω οτι μεχρι να το ξεπερασει, την ταιζα κυριως κοιμισμένη και οταν ηταν ξυπνια, στην θεση ραγκμπυ. Τα ανακουφιζει. Για προσπαθησε κι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον .Θα το ψάξω γιατι ειναι περίεργη οταν τρωει, ενω την βλέπω λαχταράει να φάει κατι την σταματάει κ κλαιει .

 

καλημέρα, κι εμένα σαν παλινδρόμηση μου ακούγεται. Το είχε και ο δικός μου σε εκείνη την ηλικία (4μισυ με 5 μην.ων, το ξεπέρασε όταν μπήκαμε στις στερεές πλέον. Επειδη ειχε και κακη προσληψη βαρους ξεκινησαμε στερεες απο 5 μηνων και κατι.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...