Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ κορίτσια.Και γω πιστευα οτι μπορει να ειναι και η γκρινια γιατι γενικα ειναι πολυ φωνακλου χθες κοιμηθηκε απο της 7 το απογευμα που ξυπνησε στις 3 πμ και ξαναξυπνησε στις 5.εχει και γαστροφαγικη παλινδρομηση η καημενουλα.βγαζει συνεχια γαλα.να ρωτησω και κατι αλλο επειδη εχω μπερδευτει γαλακτοκομικα ο γιατρος μου ειπε να μην τρωω για τους κολικους η την παλινδρομιση ;γιατι κολικους δεν βλεπω αλλο να εχει και γω δεν ξερω τι να φαω

 

Γενικά ο κανόνας είναι αν υποπτεύεσαι πρόβλημα με την καζεϊνη ή άλλες πρωτεϊνες, που είναι το συνηθισμένο σε μικρά μωράκια, μένεις 2 βδομάδες χωρίς γαλακτοκομικα και προιόντα σόγιας. Αν υπάρξει βελτίωση (δεν πονάει ή δεν κάνει αναγούλες, ανάλογα το πρόβλημα που είχατε) συνεχίζεις να τα αποφεύγεις, και δοκιμάζεις να τα ξαναφάς μετά από κανένα μήνα, αν δεις αντίδραση τον άλλο μήνα πάλι κλπ κλπ. Συνήθως η ευαισθησία υποχωρεί γύρω στο εξάμηνο.

Αν δε δεις αλλαγή, αρχίζεις να τρως κανονικά.

Αν χρειαστεί να αποφύγεις γαλακτομικά, πειραματίζεσαι με γιαούρτι και τυρί. Πολλά μωράκια τα πειράζει να πιεις γάλα, αλλά όχι επεξεργασμένα γαλακτοκομικά. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις κατσικίσιο αν σου αρέσει, πιθανόν να μην πειράζει. Για γάλα, υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές πια, όπως γάλα από αμύγδαλο, φουντούκι ή ρύζι. Για να πιεις, για τον καφέ ή και για να τα χρησιμοποιήσεις σε σάλτσες, κέικ κλπ.

Αν το θέμα είναι μόνο οι αναγούλες, δοκίμασε το εξής: εκεί που τρώει το μικρό, δες αν καταπίνει σαν τρελό. Αν ναι, βάζεις το δάχτυλο σου στο στοματάκι του, να αφήσει τη θηλή, και κοιτάς το στήθος σου: αν το γάλα εκσφενδονίζεται, τότε κάνεις το εξής, ειδικά τα πρωινα που έχεις και πιο πολύ γάλα: σταματάς το θηλασμό μετά το πρώτο λεπτό, κρατάς ένα χαρτομάντηλο, πετσετούλα κλπ και μόλις το γάλα σταματήσει να τινάζεται μόνο του, τότε συνεχίζεις να θηλάζεις. Χάνονται καμιά δεκαριά ml, αλλά ηρεμεί η κοιλίτσα :)

 

Α και εννοείται πως αν υποτεύεσαι ευαισθησία στο γάλα, με τίποτα δε δίνεις ξένο, εκτός αν πας σε ειδικά επεξεργασμένα (και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, θα τα ξεχωρίσεις από την τιμή) βρεφικά γάλατα. Το συνηθισμένο γάλα σε σκόνη, δυστυχώς και με ένα μπουκαλο μπορεί να σας κάνει αναγούλες για όλη τη βδομάδα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια ερωτηση κοριτσια ....το σαββατο γινομαι κουμπαρα θα βγουμε εξω μετα μπορω να πιω καθολου αλκοολ;και αν ναι μετα απο ποσες ωρες μπορω να θηλασω;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κοριτσια ....το σαββατο γινομαι κουμπαρα θα βγουμε εξω μετα μπορω να πιω καθολου αλκοολ;και αν ναι μετα απο ποσες ωρες μπορω να θηλασω;

Αν περιοριστείς σε 1-2 ποτήρια κρασί, μπορείς να θηλάσεις μετά από το 2ωρο περίπου. Καλύτερα να αποφύγεις μεγαλύτερη ποσότητα γιατί το μωρό είναι μικρό.

Αν πρηστεί το στήθος προσπάθησε να βγάζεις το γάλα με το χέρι ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Έχω φίλη που πήγε σε γάμο (θήλαζε αποκλειστικά τότε και το μωρό ήταν μικρό=μεγάλη παραγωγή) και γύρισε το βράδυ με μαστίτιδα :|. Πρόσεξέ το αυτό.

Να περάσεις τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κοριτσια ....το σαββατο γινομαι κουμπαρα θα βγουμε εξω μετα μπορω να πιω καθολου αλκοολ;και αν ναι μετα απο ποσες ωρες μπορω να θηλασω;

Εφόσον δε μεθύσεις, άμεσα, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός. Αν τώρα μιλάμε για ένα μπουκάλι μονη σου, γενικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι μία ζαλισμένη μαμά δεν μορεί να κρατήσει το μωρό, παρά το τι θα πάθει αν θηλάσει :) Αν το μωρό είναι μαζί, γενικά καλή ιδέα είναι να το θηλάσεις κυριολεκτικά ενώ τρως/πίνεις, ώστε το αλκοόλ να μην έχει καν περάσει στην κυκλοφορία ακόμη, και να έχεις το περιθώριο να πιεις κανενα ποτηράκι παραπάνω και να περάσει και κανένα διωρο μεχρι το επόμενο τάισμα. Αν το μωρό δεν το εχεις μαζί, θα πρέπει να έχεις μαζί θήλαστρο και να βγάζεις γάλα ανά δίωρο, αλλιώς κινδυνεύεις αφενός να πρηστείς αφετέρου να γίνεις μούσκεμα

Link to comment
Share on other sites

Αν περιοριστείς σε 1-2 ποτήρια κρασί, μπορείς να θηλάσεις μετά από το 2ωρο περίπου. Καλύτερα να αποφύγεις μεγαλύτερη ποσότητα γιατί το μωρό είναι μικρό.

Αν πρηστεί το στήθος προσπάθησε να βγάζεις το γάλα με το χέρι ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Έχω φίλη που πήγε σε γάμο (θήλαζε αποκλειστικά τότε και το μωρό ήταν μικρό=μεγάλη παραγωγή) και γύρισε το βράδυ με μαστίτιδα :|. Πρόσεξέ το αυτό.

Να περάσεις τέλεια!

 

Αυτο ακριβώς θελει δυο ωρες μετα απο κανα δυο και καλυτερα να βγάλεις και να πετάξεις λιγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο ακριβώς θελει δυο ωρες μετα απο κανα δυο και καλυτερα να βγάλεις και να πετάξεις λιγο

 

To να βγαλεις και να πεταξεις, ειναι μυθος. Οσο κυκλοφορεί αλκοόλ στο αιμα, υπάρχει (σε πολυ μικρότερο ποσοστό, της τάξης του μόλις 1-2% ) και στο γάλα. Δεν μπορείς να το ¨ξεφορτωθείς¨ πετώντας γάλα. Αν εχεις μεθύσει, απλά περιμένεις να ξεμεθύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δε μεθύσεις, άμεσα, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός. Αν τώρα μιλάμε για ένα μπουκάλι μονη σου, γενικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι μία ζαλισμένη μαμά δεν μορεί να κρατήσει το μωρό, παρά το τι θα πάθει αν θηλάσει :)

Αν όμως είναι γερό ποτήρι και δε ζαλίζεται μετά από ένα μπουκάλι κρασί (προσωπικά και ανάλογα με το κρασί, δεν έχω κανένα θέμα), μήπως είναι προτιμότερο πάρα ταύτα να μην κατεβάσει ένα μπουκάλι κρασί :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα κοριτσάκι 11 ημερών. Ως χτες θηλάζαμε καλά. Χθες πέτρωσε το δεξί μου στήθος. Εβγαλα το γάλα με το χέρι, βάζω και τη μικρή και θηλάζει πρώτα από κει αλλά συνεχίζω να το νιώθω βαρύ και δεν είμαι σίγουρη ότι τρώει ικανοποιητικά. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To να βγαλεις και να πεταξεις, ειναι μυθος. Οσο κυκλοφορεί αλκοόλ στο αιμα, υπάρχει (σε πολυ μικρότερο ποσοστό, της τάξης του μόλις 1-2% ) και στο γάλα. Δεν μπορείς να το ¨ξεφορτωθείς¨ πετώντας γάλα. Αν εχεις μεθύσει, απλά περιμένεις να ξεμεθύσεις.

Οσο το βγάζεις τοςο λιγοτερο ρίσκο να βρεθεί στο γαλα. Δινεις γαλα που εχεις βγάλει απο πριν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα κοριτσάκι 11 ημερών. Ως χτες θηλάζαμε καλά. Χθες πέτρωσε το δεξί μου στήθος. Εβγαλα το γάλα με το χέρι, βάζω και τη μικρή και θηλάζει πρώτα από κει αλλά συνεχίζω να το νιώθω βαρύ και δεν είμαι σίγουρη ότι τρώει ικανοποιητικά. Τι να κάνω;

Βαλε λάχανο στο ψυγείο και μετα βάλτο πανω στο στήθος

 

Να σου ζήσει!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λάχανο στο ψυγείο και μετα βάλτο πανω στο στήθος

 

Να σου ζήσει!!

Αυτό θα το κάνει αφού κάνει το ζεστό πρώτα και μασάζ για να φύγει το πέτρωμα έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο το βγάζεις τοςο λιγοτερο ρίσκο να βρεθεί στο γαλα. Δινεις γαλα που εχεις βγάλει απο πριν

 

Οχι. Οσο κυκλοφορεί στο αίμα, υπάρχει και στο γάλα. Αν ξεμεθύσεις, το γάλα είναι εντάξει. Δεν μπορείς να μειώσεις το επίπεδο αλκοόλ στον οργανισμό σου πετώντας το γάλα. Και εγώ έτσι υπέθετα αρχικά, αλλά είναι απλά μύθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα κοριτσάκι 11 ημερών. Ως χτες θηλάζαμε καλά. Χθες πέτρωσε το δεξί μου στήθος. Εβγαλα το γάλα με το χέρι, βάζω και τη μικρή και θηλάζει πρώτα από κει αλλά συνεχίζω να το νιώθω βαρύ και δεν είμαι σίγουρη ότι τρώει ικανοποιητικά. Τι να κάνω;

 

Ζεστο μπάνιο ή ζεστή κομπρέσα πριν το θηλασμό, απαλό μασάζ ενώ θηλάζεις, και δοκίμασε και άλλες στάσεις, π.χ. πιάσε το παιδί όπως θα το έπιανες για να θηλάσει αριστερά, αλλά βάλε το στο δεξί στήθος, η δοκιμασε να θηλάσεις ξαπλωμένη στο πλάι, για να ασκηθεί πίεση από το στόμα του και σε άλλα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, είμαι περαστική από το συγκεκριμένο ποστ και διαβάζοντάς σας θυμήθηκα τα δικά μου. Κάντε υπομονή και απολαύστε τον θηλασμό μαζί με τα παιδάκια σας!!! Είναι ευτυχία, που κάποτε θα νοσταλγείτε!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Οσο κυκλοφορεί στο αίμα, υπάρχει και στο γάλα. Αν ξεμεθύσεις, το γάλα είναι εντάξει. Δεν μπορείς να μειώσεις το επίπεδο αλκοόλ στον οργανισμό σου πετώντας το γάλα. Και εγώ έτσι υπέθετα αρχικά, αλλά είναι απλά μύθος.

 

Μα δεν ειπα κατι τέτοιο... Περιμένεις να ξεμεθυσεις, απλό, και μετα θηλαζεις , στο μεταξύ δινεις χθεσινό γαλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το κάνει αφού κάνει το ζεστό πρώτα και μασάζ για να φύγει το πέτρωμα έτσι;

 

Εμένα με βοηθησε απο την αρχη, πιο πολυ με βοηθησε το λάχανο παρα οτιδήποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου γεννήθηκε στις 21/10, 3150. Έφτασε 2840 και χτες που τη μέτρησε η παιδίατρος ήταν 3280. Μπουκάλι αναγκάστηκα να της δώσω τρεις φορές στο μαιευτήριο γιατί μου είπαν ότι έχει χάσει το 10% του βάρους και αν δεν πάρει ξένο θα της βάλουν ορό. Όταν γυρίσαμε σπίτι θηλάζει αποκλειστικά. Κι εκεί που τα πηγαίναμε πολύ καλά τώρα έχει πρηστεί πολύ το δεξί μου στήθος και με πονάει κοντά στη μασχάλη και είναι και λίγο κόκκινο. Πυρετό δεν έχω. Κάνω ζεστό ντουζ και βγάζω με το χέρι πριν της το δώσω αλλά φαίνεται ότι δεν καταπίνει καλά. Ενώ από το άλλο καταπίνει λαίμαργα. Αυτό που έχω είναι πέτρωμα ή μαστίτιδα και θα μου πότε θα μου περάσει; Πονάω και νομίζω ότι ταλαιπωρώ το παιδί χωρίς λόγο, γιατί ενώ το βάζω στο στήθος μετά από λίγο πεινάει.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου γεννήθηκε στις 21/10, 3150. Έφτασε 2840 και χτες που τη μέτρησε η παιδίατρος ήταν 3280. Μπουκάλι αναγκάστηκα να της δώσω τρεις φορές στο μαιευτήριο γιατί μου είπαν ότι έχει χάσει το 10% του βάρους και αν δεν πάρει ξένο θα της βάλουν ορό. Όταν γυρίσαμε σπίτι θηλάζει αποκλειστικά. Κι εκεί που τα πηγαίναμε πολύ καλά τώρα έχει πρηστεί πολύ το δεξί μου στήθος και με πονάει κοντά στη μασχάλη και είναι και λίγο κόκκινο. Πυρετό δεν έχω. Κάνω ζεστό ντουζ και βγάζω με το χέρι πριν της το δώσω αλλά φαίνεται ότι δεν καταπίνει καλά. Ενώ από το άλλο καταπίνει λαίμαργα. Αυτό που έχω είναι πέτρωμα ή μαστίτιδα και θα μου πότε θα μου περάσει; Πονάω και νομίζω ότι ταλαιπωρώ το παιδί χωρίς λόγο, γιατί ενώ το βάζω στο στήθος μετά από λίγο πεινάει.

 

Ζεστα μπανια, μαλάξεις γύρω από το σημείο που νιώθεις πρησμένο και συχνα ταϊσματα από αυτή τη μεριά, σε διαφορετικές στάσεις όσο γίνεται.

Να θυμάσαι ότι ένα μωράκι που θηλάζει, ειδικά σε φάσεις απότομης ανάπτυξης μπορεί να περάσει και σχεδόν όλη τη μέρα στο στήθος, δηλαδή να τρώει μία ώρα, να κάνει διάλειμμα μισή ώρα και να ξανατρώει, χωρίς αυτό να δηλώνει κανένα πρόβλημα με το γάλα σου. Ισα ίσα, σε βοηθάει να παράγεις περισσότερο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου γεννήθηκε στις 21/10, 3150. Έφτασε 2840 και χτες που τη μέτρησε η παιδίατρος ήταν 3280. Μπουκάλι αναγκάστηκα να της δώσω τρεις φορές στο μαιευτήριο γιατί μου είπαν ότι έχει χάσει το 10% του βάρους και αν δεν πάρει ξένο θα της βάλουν ορό. Όταν γυρίσαμε σπίτι θηλάζει αποκλειστικά. Κι εκεί που τα πηγαίναμε πολύ καλά τώρα έχει πρηστεί πολύ το δεξί μου στήθος και με πονάει κοντά στη μασχάλη και είναι και λίγο κόκκινο. Πυρετό δεν έχω. Κάνω ζεστό ντουζ και βγάζω με το χέρι πριν της το δώσω αλλά φαίνεται ότι δεν καταπίνει καλά. Ενώ από το άλλο καταπίνει λαίμαργα. Αυτό που έχω είναι πέτρωμα ή μαστίτιδα και θα μου πότε θα μου περάσει; Πονάω και νομίζω ότι ταλαιπωρώ το παιδί χωρίς λόγο, γιατί ενώ το βάζω στο στήθος μετά από λίγο πεινάει.

 

 

Κοιτά το καλύτερο απο ολα ειναι συμπιεσεις - δες jack Newman compression

Βασικα βαζεις πίεση εκεί που εχεις γρομπαλακια η το λιγοτερο πανω απο την θηλή την ωρα που θηλαζει (δες you tube)

 

Αλλα το πιο σημαντικο ειναι να τσεκάρεις αν εχει το μωρο κοντό χαλινο - πετσακι κατω απο την γλωσσα. Πολλες ταλαιπωρούνται επι μηνες , δεν το τσεκάρουν και στο τελος παραιτούνται

Καλός Παιδιατρος που εχει εμπειρια μπορει να τσεκάρει αλλιώς σύμβουλος θηλασμου που εχει εμπειρια. Οταν υπαρχει χαλινος το μωρο δεν μπορει να τραβήξει γαλα σωστα....

 

Προς το παρόν για να βοηθήσεις να ρέει το γαλα κανε συμπιέση την ωρα ακριβώς που θηλαζει ...

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή έχει όντως κοντό χαλινό, αλλά τόσο η παιδίατρος που την παρακολουθεί, όσο και οι παιδίατροι που την είδαν στο μαιευτήριο μου είπαν ότι πιάνει καλά και προς το παρόν να μην ασχοληθώ με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή έχει όντως κοντό χαλινό, αλλά τόσο η παιδίατρος που την παρακολουθεί, όσο και οι παιδίατροι που την είδαν στο μαιευτήριο μου είπαν ότι πιάνει καλά και προς το παρόν να μην ασχοληθώ με αυτό.

 

Δυστυχώς υπάρχουν παρα πολλες περιπτώσεις (ακομα και εδω στο φόρουμ αν ψάξεις) που τους λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα με το χαλινο αλλα στο τελος οταν πανε αλλου και το φτιάχνουν τα μωρα θηλαζουν κανονικότατα

Αυτο αυτος που κανει διαγνωση πρεπει να εχει συγκεκριμενη εμπειρια στο θεμα και να κάνουν συγκεκριμενη εξέταση για το πως ρουφαει το μωρο κλπ (χρησιμοποιούν ενα απο τα δάκτυλά και νοιώθουν το ρουφηγμα).... Το έκαναν;

 

Προς το παρόν μπορεις να κανεις συμπιεσεις οσο θηλαζει για να βγει το γαλα εύκολα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...