Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

εγω πρωτη φορα καταλαβα κατι καπου στην 18η βδομαδα, αλλα ηταν πολυ απαλο και οχι συχνα. ηταν μια κινηση που θα μπορουσα να την μπερδεψω με κινηση του εντερου αν αυτο σε βοηθαει να καταλαβεις περιπου πως ειναι..

μετα την 20η ηταν πιο συχνο..τωρα πια ειναι πολλες φορες την μερα..και σιγα σιγα φαινεται και η κοιλια να κουνιεται αναλογα με το πως κουνιεται το μωρο.!! και οσο περναει ο καιρος λενε πως ειναι ολο και πιο εντονο.

ειλικρινα ειναι κατι το μαγικο, και οταν ερθει η ωρα να το ζησεις και συ θα καταλαβεις!! :wink::wink: αλλα μη βιαζεσαι, ολα ερχονται στην ωρα τους :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες πολύ πολύ για τις απαντήσεις! Εγώ δεν ένιωσα φτερούγισμα, ένιωσα σαν να χτυπάει κάποιος πολύ ελαφρά με το δάχτυλό του το εσωτερικό της κοιλιάς μου, χαμηλά, 2-3 φορές... Σαν να χτυπούν 2-3 έντονοι παλμοί σε ένα σημείο χαμηλά στην κοιλιά στιγμιαία... Τί να πώ... Υπομονή και μακάρι να το νιώσουμε όλες άμεσα!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑΚΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ!!!ΤΟ ΕΝΙΩΣΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΤΕΙΟ, ΓΙΑΤΙ ΟΛΗ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ!!!ΑΛΛΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ!!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ :lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, αλήθεια λέτε; Το μωράκι μου ήταν; Είμαι στη δουλειά και μ' έχουν πάρει τα δάκρυα από τη χαρά μου! Κι εγώ που νόμιζα στην αρχή ότι ήταν γαστρεντερική ενόχληση!!!!! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια, αλήθεια λέτε; Το μωράκι μου ήταν; Είμαι στη δουλειά και μ' έχουν πάρει τα δάκρυα από τη χαρά μου! Κι εγώ που νόμιζα στην αρχή ότι ήταν γαστρεντερική ενόχληση!!!!! :D:D:D:D

 

σίγουρα ήταν το νινί σου :D

 

κι εμένα μου έλεγαν θα γουργουρίζει κάτι , θα φτερουγίσει κάτι μέσα σου αλλά εγώ δεν ήμουν ικανοποιημένη με αυτά, ήθελα να είμαι σίγουρη ότι είναι το μωρό μου!

 

στην 17η εβδομάδα ένιωσα η αλήθεια κάτι σαν πεταλουδίτσες αλλά σίγουρη 'ημουν όταν ένιωσα το πρώτο χτυπηματάκι του αρχές 18η εβδ.!

απο την 20η πάντως έχει αρχίσει για τα καλά τα κουνήματα η μικρή μου μπουμπού

:D:D

Link to comment
Share on other sites

Fallenangel,κι εγω σαν χτυπο καρδουλας το ενιωσα την πρωτη φορα,καπως σαν φτερουγισματακι,κατι τετοιο,χαμηλα στην κοιλια. Θυμαμαι οτι ειμασταν με τη μανα μου και την αδελφη μου στο πλοιο της επιστροφης απο Χιο,ειχαμε παρει αεροπορικες θεσεις κι ειχαμε αραξει να κοιμηθουμε γιατι ηταν αργα το βραδυ.Εγω ημουν 20 εβδομαδων περιπου και δεν το ειχα νιωσει με αποτελεσμα (ειμαι που ειμαι αγχωτικη) να με εχει πιασει τρελλη αγωνια.

Μετα απο εκεινο το φτερουγισμα αργησα αρκετα να το ξανανιωσω,με αποτελεσμα παλι να αγχωνωμαι!!! Αφου να φανταστεις,οποια γυναικα εβλεπεα που μου φαινοταν εμπειρη σε τετοια θεματα και-κυριως-καλοπροαιρετη (γιατι οπως εχω πολλακις γραψει εχω κι ενα κολλημα με το ματι) τη ρωτουσα ποτε ειχε νιωσει εκεινη το μωρο της,αν σημαινει κατι που εχω αργησει να το νιωσω κι ολα αυτα γενικα.

Πωπω,θυμαμαι τωρα την αγωνια που ειχα και σας νιωθω απολυτα ολες τις εγκυουλες !!! Βεβαια το μωρακι μοθ φροντισε να με ανταμειψει για τα καλα για το αγχος μου:απο την 21η εβδομαδα που ενιωσα τελικα την πρωτη "καλη" κλωτσιτσα και μεχρι να γεννησω ΜΕ ΤΑΡΑΞΕ στο κλωτσομπουνιδι-να 'ναι καλα!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Fallenangel,κι εγω σαν χτυπο καρδουλας το ενιωσα την πρωτη φορα,καπως σαν φτερουγισματακι,κατι τετοιο,χαμηλα στην κοιλια. Θυμαμαι οτι ειμασταν με τη μανα μου και την αδελφη μου στο πλοιο της επιστροφης απο Χιο,ειχαμε παρει αεροπορικες θεσεις κι ειχαμε αραξει να κοιμηθουμε γιατι ηταν αργα το βραδυ.Εγω ημουν 20 εβδομαδων περιπου και δεν το ειχα νιωσει με αποτελεσμα (ειμαι που ειμαι αγχωτικη) να με εχει πιασει τρελλη αγωνια.

Μετα απο εκεινο το φτερουγισμα αργησα αρκετα να το ξανανιωσω,με αποτελεσμα παλι να αγχωνωμαι!!! Αφου να φανταστεις,οποια γυναικα εβλεπεα που μου φαινοταν εμπειρη σε τετοια θεματα και-κυριως-καλοπροαιρετη (γιατι οπως εχω πολλακις γραψει εχω κι ενα κολλημα με το ματι) τη ρωτουσα ποτε ειχε νιωσει εκεινη το μωρο της,αν σημαινει κατι που εχω αργησει να το νιωσω κι ολα αυτα γενικα.

Πωπω,θυμαμαι τωρα την αγωνια που ειχα και σας νιωθω απολυτα ολες τις εγκυουλες !!! Βεβαια το μωρακι μοθ φροντισε να με ανταμειψει για τα καλα για το αγχος μου:απο την 21η εβδομαδα που ενιωσα τελικα την πρωτη "καλη" κλωτσιτσα και μεχρι να γεννησω ΜΕ ΤΑΡΑΞΕ στο κλωτσομπουνιδι-να 'ναι καλα!!! :lol::lol::lol:

 

Πωπω joe, λες και διαβάζω δικές μου σκέψεις!!! Κι εγώ μια από τα ίδια... Είμαι που είμαι αγχωτική, ακούω και κάποιες γνωστές που λένε ότι αυτές το είχαν ακούσει ήδη και τρελλάθηκα (δεν θέλω και πολύ είναι η αλήθεια!!!!!)... Εντωμεταξύ, ρωτάνε κάποιες "καλοπροαίρετες" : Το άκουσες το μωράκι; - Όχι ακόμη, απαντάω, είναι νωρίς.... Και η απάντηση : Ακόοοοομα;;;;; :shock::shock::shock:

Από εκεί να καταλάβεις επίπεδο... Της λέει μία έγκυος κοπέλα ότι δεν το έχει ακούσει και ρωτάει γιατί δεν το άκουσε ακόμη αντί να την καθησυχάσει.... Τί να πω...

 

Τελικά από την Κυριακή που πρωτοάκουσα τα χτυπηματάκια, έχω ξανανιώσει κάποια μέσα στη διάρκεια της ημέρας χθες και σήμερα αλλά πολύ αραιά! Είμαι όμως σίγουη πλέον ότι είναι το νινάκι μου και είμαι τρισευτυχισμένη!!!!!! :D:D:D

Σας ευχαριστώ πολύ όλες και πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω το ενιωσα την 19η εβδομαδα, ισως και ελαχιστα νωριτερα αλλα δεν ειναι ευκολο στην αρχη να το ξεχωρισεις,μοιζει με κινησεις του εντερου... τωρα ειμαι στην 28η εβδομαδα... κουνιεται τακτικα η ζουζουνα και με καθησυχαζει με τη παρουσια της.. (στον υπνο με ξεβολευει βεβαια, αλλα δεν πειραζει) Οταν θελω να την τσεκαρω, ξαπλωνω ανασκελα και κανω μασαζ στη κοιλια μου με baby oil η πιεζω ελαφρα. συνηθως αντιδραει και κουνιεται μετα απ αυτο.. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντωμεταξύ, ρωτάνε κάποιες "καλοπροαίρετες" : Το άκουσες το μωράκι; - Όχι ακόμη, απαντάω, είναι νωρίς.... Και η απάντηση : Ακόοοοομα;;;;; :shock::shock::shock:

Από εκεί να καταλάβεις επίπεδο... Της λέει μία έγκυος κοπέλα ότι δεν το έχει ακούσει και ρωτάει γιατί δεν το άκουσε ακόμη αντί να την καθησυχάσει.... Τί να πω...

 

Τις γαιδουρες!!! :mad::mad::mad:

Καλη μου Fallenangel,μην περιμενεις καλοπροαιρετα σχολια ΚΥΡΙΩΣ απο γυναικες!!! Οι περισσοτερες απλα ζηλευουν και ειναι διατεθειμενες-τις περισσοτερες φορες-να πουνε κατι που θα σε αγχωσει!!!

Εμενα με σταματαγανε κυριως στη δουλεια και μου ελεγαν "πωπω,τι χαμηλη κοιλια που εχεις,να προσεχεις γιατι μπορει να γεννησεις προωρα" και κατι τετοια και δωωωστου αγχος εγω.Τελικα γεννησα σχεδον στις 41 εβδομαδες!!!

Οχι μονο ΔΕΝ γεννησα προωρα,αλλα παραλιγο να κλεισω 10 μηνες εγκυμοσυνης!!!

Χωρια ολα τα αλλα που μου εκαναν στο γραφειο,στο σουπερ μαρκετ και στο δρομο,(εντελως τυχαια ΟΛΑ απο γυναικες) τα οποια τα εχω γραψει αναλυτικα σε αααπειρα posts στο παρελθον!!! :mad::mad::mad: Εδω εβγαζα το αχτι μου για την γαιδουρινη συμπεριφορα που συναντησα κατα την εγκυμοσυνη μου-πωπω,τα θυμαμαι παλι τωρα και τα παιρνω!!!

Γι΄αυτο σου λεω,μη δινεις σημασια και μην αφηνεις κανεναν να σε ταραζει,εσυ ακου μονο το γυναικολογο σου κι ασε την καθε ηλιθια να λεει το μακρυ της και το κοντο της!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοένιωσα το μωράκι περίπου τη 17η εβδομάδα, ενώ την τελευταία εβδομάδα κάνει αισθητή την παρουσία του επί καθημερινής βάσης. Οι κλωτσιές δεν είναι δυνατές ακόμα, περιμένω όμως με ανυπομονησία να αρχίσει να βαράει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μόλις το ένιωσα :D Στην 17η εβδομάδα,

τι χαρά είναι αυτή :D είναι πολύ συγκινητικό :)

Φανταζόμουν ότι θα το άκουγα στο σπίτι όταν θα ήμουν ξαπλωμένη αλλά τελικά το άκουσα στην καρέκλα του γραφείου :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρωτο ένιωσα κατά την 16η εβδομάδα, αν θυμάμαι καλά, απλώς για 1-2 βδομάδες δεν ήμουν καθόλου σίγουρη ότι ήταν όντως το μωρό και όχι το έντερό μου! Ήταν αρχικά ένα διακριτικούλι γαργαλιτούλι :D

Από την 19η όμως πάνε οι διακριτικότητες! Κάθε μέρα και αρκετές φορές κάνει αισθητή την παρουσία του και πόσο με καθησυχάζει αυτό!!! :D:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομα ειναι ντροπαλό το πουλάκι μου :(

Βέβαια αν ειναι να με ταράξει μετά δεν καίγομαι κίολας να ξεκινήσει απο τώρα !

Πάντως μερικές φορές βλέπω την κοιλιά μου να κουνιέται :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΣΩ...ΑΡΧΙΣΕ ΑΠΑΛΑ ΑΠΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 20η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥς ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια είχα αγχωθεί γιατί όλοι με ρωτούσαν: ακοοοοομα δεν το άκουσες? και φρίκαρα, αλλά ο γιατρούλης μου που τον υπερεμπιστεύομαι μου είπε ότι οι πρωτότοκες το ακούνε καθαρά μετά την 20η εβδομαδα. Έτσι κι έγινε τελικά, τώρα οι κλωτσιές είναι ευδιάκριτες και δεν έχω πλέον καμιά αμφιβολία αν είναι το έντερό μου ή το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρωτοάκουσα αν και το πρώτο μου στην 16 εβδομάδα αν θυμάμαι καλά. Μετά το ξαναάκουσα μετά απο μία εβδομαδα, ένιωσα δηλαδή σαν κάποιος να με ακουμπάει με το δαχτυλό του. Από την 21 και μετά τρελά πάρτυ1!!!!! Μαρέσει τόσο πολύ όταν δεν κάθομαι σε θέση που βολεύεται και νευριάζει....και μου ρίχνει κάτι κλωτσιές!!! ο άντρας μου τον φωνάζει ΜΑΝΟΥΡΑ :D:D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κατάλαβα την περασμένη εβδομάδα, αλλά είπα είναι η μεγάλη επιθυμία μου. Εχθές το πρωί εκεί που χουζούρευα, τσακ!!! κάτι με γαργάλησε πάλι. Αν και δεν ξανά έγινε, εγω είμαι σίγουρη οτι ήταν το μωράκι μας. Και συνέχεια έχω την αισθησή του στο μυαλό μου.

Έχω διαβάσει εδω στο forum οτι με λίγη σοκολατίτσα και χαδάκια στην κοιλιά, μπορεί και να μας απαντήσει... το κάνω, αλλά αυτό μάλλον δεν θέλει εκείνη την ώρα. Αχ!!! μακάρι να είναι το μωρό και σύντομα να το ξανά ακούσω και όλο και πιο δυνατά. Πολύ ανυπομονώ...

 

ΥΓ: Είμαι αρχές 17ης εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια φιλη που οταν ηταν εγκυος αργησε πολυ να ακουσει το μωρο και οταν πια το ακουσε, δεν ηταν εντονο... σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης φοβοταν πολυ επειδη το εμβρυο δεν εδινε εντονα σημαδια.. μεχρι το τελος, δε κουνιοταν πολυ...

ε, τι να σας πω... ο Θεος να του δινει ζωη, αλλα αυτο το κοριτσακι που γεννησε δε παλευεται με τιποτα!!!!!!!!!! ειναι εναμιση τωρα.... ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

καταστρεφει τα παντα σε 2μιση δευτερολεπτα, κατεδαφιζει το συμπα σε ντετε!!!

δεν εχω ξαναδει μεγαλυτερο διαολι!!!!!!! :evil::evil::twisted::twisted:

 

οποτε, εγω ελπιζω η δικια μου που κουνιεται αρκετα, να ειναι λιγο πιο ησυχη!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να ανησυχω κοριτσια? Εγω το ένιωσα πολύ νωρίς σε σχέση με την κόρη μου, 13 εβδομαδες και κάτι. στην αρχή φτερούγισμα και τωρα με κλωτσάει με τέτοια δύναμη που πολές φορές πονάω. Μήπως πρέπει να ανυσηχώ................

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...