Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Nurse1985 είπε:

Εγώ άρχισα να νιώθω τα μωρά μου την 18η εβδομάδα! Η βασικά το ένα από τα μωρά, μιας και το άλλο έχει πρόσθιο πλακουντα και η θέση του είναι οριζόντια,δηλαδή κεφάλι μπροστά και πόδια προς την σπονδυλική μου! Συνήθως είναι το βραδάκι που ξαπλώνω πιο ενεργά! Υπέροχη αίσθηση! Αν και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να τα αισθάνομαι πιο πολύ τώρα που μπαίνω 21η εβδομάδα και δεν ξέρω ποσο συχνά ειναι το φυσιολογικο!

Aχ σε ζηλεύω πολύ που περιμένεις διδυμάκια. Αν και δεν θα άλλαζα για τιποτα τη μπέμπα μου που την περιμένω αυτο το μήνα παντα ηθελα δίδυμα . Με το καλο να γεννήσεις και ολα να πανε καλά . Καθε ποτε νιώθετε το μωράκι σας. Είμαι στον 9ο , μολις μπήκα βασικα , η μπεμπα ειναι 2500 κιλά και τελευταία τη νιώθω μεχρι 4-5 φορές τη μέρα . Αν κάποια ειναι στον ίδιο μηνα με μενα ας μου πει. Γενικά δεν κλωτσάει πολυ δυνατά , ίσα ίσα που την καταλαβαίνω αλλα ο γιατρός μου είπε πως ολα είναι καλα και ειναι πολύ ζωηρή. Θα παω ξανα την Πέμπτη και θα τον ρωτήσω . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, gkouts1983 είπε:

Aχ σε ζηλεύω πολύ που περιμένεις διδυμάκια. Αν και δεν θα άλλαζα για τιποτα τη μπέμπα μου που την περιμένω αυτο το μήνα παντα ηθελα δίδυμα . Με το καλο να γεννήσεις και ολα να πανε καλά . Καθε ποτε νιώθετε το μωράκι σας. Είμαι στον 9ο , μολις μπήκα βασικα , η μπεμπα ειναι 2500 κιλά και τελευταία τη νιώθω μεχρι 4-5 φορές τη μέρα . Αν κάποια ειναι στον ίδιο μηνα με μενα ας μου πει. Γενικά δεν κλωτσάει πολυ δυνατά , ίσα ίσα που την καταλαβαίνω αλλα ο γιατρός μου είπε πως ολα είναι καλα και ειναι πολύ ζωηρή. Θα παω ξανα την Πέμπτη και θα τον ρωτήσω . 

Γενικά λένε δύο φορές την ώρα αισθανόμαστε το μωρο στους μεγάλους μηνες και ειδικά όταν είμαστε ξαπλωμενοι. Εμπιστευομαστε το ένστικτο μας βασικά και όταν νιώθουμε ότι κάτι δεν πάει καλά πάμε στο γιατρό. Βέβαια κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Η μαμά μου μου έλεγε ότι κάποια στιγμή όταν ήταν έγκυος στον αδερφό μου προς το τέλος δεν τον άκουγε καθόλου και όταν πήγε στον γιατρό της είπε ότι είναι νορμάλ καθώς είναι μεγάλος και έχει σφηνωσει (4.450 γρ γεννήθηκε!) 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, gkouts1983 είπε:

Aχ σε ζηλεύω πολύ που περιμένεις διδυμάκια. Αν και δεν θα άλλαζα για τιποτα τη μπέμπα μου που την περιμένω αυτο το μήνα παντα ηθελα δίδυμα . Με το καλο να γεννήσεις και ολα να πανε καλά . Καθε ποτε νιώθετε το μωράκι σας. Είμαι στον 9ο , μολις μπήκα βασικα , η μπεμπα ειναι 2500 κιλά και τελευταία τη νιώθω μεχρι 4-5 φορές τη μέρα . Αν κάποια ειναι στον ίδιο μηνα με μενα ας μου πει. Γενικά δεν κλωτσάει πολυ δυνατά , ίσα ίσα που την καταλαβαίνω αλλα ο γιατρός μου είπε πως ολα είναι καλα και ειναι πολύ ζωηρή. Θα παω ξανα την Πέμπτη και θα τον ρωτήσω . 

Οσο πλησιαζει η ωρα του τοκετου το μωρο κινειται λιγοτερο γιατι δεν εχει τοσο χωρο. Επισης, εξαρταται και απο την ιδιοσυγκρασια του, αλλα μωρα κινουνται λιγοτερο, αλλα περισσοτερο, αλλα κλωτσανε δυνατα, αλλα απλα "κολυμπανε". Για παραδειγμα ο πρωτος μου κουνιοταν αρκετα, αλλα περισσοτερο "τεντωνοταν" και πολλες φορες με πονουσε, ενω ο δευτερος εδινε κλωτσιες, αλλα περισσοτερο "κολυμπουσε", δεν ειδα ποτε να τεντωνεται τοσο η κοιλια μου οσο στον πρωτο. Αν δεν το νιωθουμε καθολου μεσα σε 24 ωρες τοτε καλο ειναι να επικοινωνουμε με τον γιατρο μας. 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα είμαι στην 15 εβδ κ4 ημέρες μου φάνηκε κανα δυο φορές ότι άκουσα τ μωρακι είναι η πρώτη μ εγκυμοσύνη ! Ένιωσα ένα πετάρισμα πως όταν πεταει τ ματι μας για κλάσματα δευτερολέπτου δεν μπορω να τ παρομοιάζω καλύτερα ! Λίγο πιο κάτω από τν αφαλό μπορεί να είναι η είναι ιδέα μ? Έχει νιώσει κάποια ακριβώς τ ιδιο αυτο τ τιπ τικ π κάνει κ τ ματι μας όταν λέμε ότι πεταει ?

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2020 at 6:00 ΜΜ, andrianapap33 είπε:

Καλησπέρα είμαι στην 15 εβδ κ4 ημέρες μου φάνηκε κανα δυο φορές ότι άκουσα τ μωρακι είναι η πρώτη μ εγκυμοσύνη ! Ένιωσα ένα πετάρισμα πως όταν πεταει τ ματι μας για κλάσματα δευτερολέπτου δεν μπορω να τ παρομοιάζω καλύτερα ! Λίγο πιο κάτω από τν αφαλό μπορεί να είναι η είναι ιδέα μ? Έχει νιώσει κάποια ακριβώς τ ιδιο αυτο τ τιπ τικ π κάνει κ τ ματι μας όταν λέμε ότι πεταει ?

Καλημέρα!!ναι αυτό ακριβώς ένιωσα κι εγω τις πρώτες φορές..Και δεν ήμουν σίγουρη..ακριβώς στις μέρες που είσαι τώρα..Τώρα είμαι στην 21η εβδομάδα και είναι πολυ έντονο πια..

Λογικά αυτό που ένιωσες είναι το μωράκι Σου!με το Καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Nansy29 είπε:

Καλημέρα!!ναι αυτό ακριβώς ένιωσα κι εγω τις πρώτες φορές..Και δεν ήμουν σίγουρη..ακριβώς στις μέρες που είσαι τώρα..Τώρα είμαι στην 21η εβδομάδα και είναι πολυ έντονο πια..

Λογικά αυτό που ένιωσες είναι το μωράκι Σου!με το Καλό!

Απλα μ φάνηκε πολύ νωρις γιατί πρώτη φορά τ ένιωσα γύρο στην 14 εβδομάδα κ μετά πάλι στην 15 κ επειδή λένε ότι στην πρώτη δεν τ ακούς νωρις μ φάνηκε παράξενο ! Σε ευχαριστω για την απάντηση σου ! Με τ καλο κ σε εσένα γερό κ δυνατό να είναι το μωρακι σου !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολες!!!

εΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 20Η βδομαδα κυησης και ο γιατρος μου ειχε πει οτι απο τη προηγουμενη βδομαδα θα πρέπει να αρχισω να αισθάνομαι το μωρο... εγω η αληθεια ειναι οτι νοιωθω

πολυ συχνα  "κινηση" αλλα πολύ χαμηλα στην κοιλια κατω από τον αφαλό.... επειδη εχω και σπαστικη κολιτιδα αναρρωτιεμαι μηπως ειναι το εντερό μου και τσάμπα χαίρομαι... Εσεις σε ποιο σημειο νοιωθατε το μωρο σε αυτη την εβδομαδα????  εκει θα επρεπε να ειναι??? βοηθεια pleaseee!!! ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ANNA2020 είπε:

Καλημερα σε ολες!!!

εΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 20Η βδομαδα κυησης και ο γιατρος μου ειχε πει οτι απο τη προηγουμενη βδομαδα θα πρέπει να αρχισω να αισθάνομαι το μωρο... εγω η αληθεια ειναι οτι νοιωθω

πολυ συχνα  "κινηση" αλλα πολύ χαμηλα στην κοιλια κατω από τον αφαλό.... επειδη εχω και σπαστικη κολιτιδα αναρρωτιεμαι μηπως ειναι το εντερό μου και τσάμπα χαίρομαι... Εσεις σε ποιο σημειο νοιωθατε το μωρο σε αυτη την εβδομαδα????  εκει θα επρεπε να ειναι??? βοηθεια pleaseee!!! ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!

Στην 20η εβδομάδα κι εγώ ένιωθα το ένα από τα διδυμακια μου σαν γουργουρισμα δίπλα στον αφαλό,μιας και το άλλο έχει πρόσθιο πλακουντα. Στην 23η σχεδόν εβδομάδα άρχισαν να κλωτσάνε και να καταλαβαίνω και τα δύο!

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2020 at 11:02 ΠΜ, ANNA2020 είπε:

Καλημερα σε ολες!!!

εΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 20Η βδομαδα κυησης και ο γιατρος μου ειχε πει οτι απο τη προηγουμενη βδομαδα θα πρέπει να αρχισω να αισθάνομαι το μωρο... εγω η αληθεια ειναι οτι νοιωθω

πολυ συχνα  "κινηση" αλλα πολύ χαμηλα στην κοιλια κατω από τον αφαλό.... επειδη εχω και σπαστικη κολιτιδα αναρρωτιεμαι μηπως ειναι το εντερό μου και τσάμπα χαίρομαι... Εσεις σε ποιο σημειο νοιωθατε το μωρο σε αυτη την εβδομαδα????  εκει θα επρεπε να ειναι??? βοηθεια pleaseee!!! ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου.Εγω το ενιωσα πρωτη φορα μια μερα ακριβως πριν μπω στη 19η βδομαδα,ηταν ξεκαθαρη κλοτσια :):).Αλλες κοπελες ομως το νιωθουν πολυ αργοτερα η κ πολυ νωριτερα.Οταν θα γινει θα το καταλαβεις,μην αγχωνεσαι αδικα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και με το καλό! Και εγώ έτσι είχα νιώσει ακριβώς στις 16 εβδομάδες!! Μετά τίποτα ξανά μέχρι την 22η όπου συνειδητα πλεον το καταλαβαινα το μωρακι μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση ενιωσα κάτι σαν κλωτσιά αλλά οχι μπροστά στήν κοιλιά όταν ήμουν ξαπλωμένη στα πλαγιά αλλά δεν ξέρω αν είναι το έντερο η το μωρό δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια, έχω μία ερώτηση σήμερα έκλεισα 20 εβδομάδα και δεν έχω νιώσει το πέδη μόνο 2 ι 3 φορές με γαργαλισε. Χτες ήμουνα στο ιατρώ και όλα καλά έχουμε. Εσείς ποτέ νιώσατε πρώτη φορά καλά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 30/12/2021 at 10:18 ΠΜ, Marikuna είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχω μία ερώτηση σήμερα έκλεισα 20 εβδομάδα και δεν έχω νιώσει το πέδη μόνο 2 ι 3 φορές με γαργαλισε. Χτες ήμουνα στο ιατρώ και όλα καλά έχουμε. Εσείς ποτέ νιώσατε πρώτη φορά καλά?

Νομίζω αν δεν το έχεις νιώσει ως τώρα, όπου να ναι θα το νιώσεις. Στην αρχή σαν γαργαλητο είναι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νομιζω καπου εκει γυρω το καταλαβα, οχι πιο πριν. Νομιζω 21 κιολας ηταν, βλεπω το ημερολογιο τωρα, γιατι θυμαμαι οτι ηταν μεσα στις γιορτες τοτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Πότε νιώθουμε το μωρό?? Έιμαι 15+3 στην δεύτερη εγκυμοσύνη.δεν θυμάμαι κ από την πρώτη πότε ένιωσα...κ εχω αγχωθει.εχω ακούσει ότι τα νιώθουμε κ νωρίτερα στην δεύτερη 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...