Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

"οποιος πει οτι δεν θα ήθελε το παιδι του να πηγαίνει σε ένα ιδιωτικο σχολειο ψεύδεται"

Σε αυτό απαντάω :) 

Και για να το συνδέσω με το θέμα, δεν υπάρχει λογική "όλα τα ιδιωτικά είναι καλύτερα από όλα τα δημόσια".

Εφόσον υπάρχει η διάθεση για επιλογή από οποιοδήποτε γονιό, θα πρέπει να το ψάξει.

Μπορεί το δημόσιο σχολείο της δίπλα γειτονιάς να είναι εξαίσιο σε σχέση με το πιο κοντινό, όπως μπορεί και ένα ιδιωτικό σχολείο να είναι καταπληκτικό ενώ ένα άλλο άθλιο.

 

Δεν αναφερόμουν σε σένα παντως προσωπικα.Οποτε πρέπει να προσέξεις το ύφος σου γιατι εσύ απευθύνθηκες σε μένα προσωπικά.Φυσικα και δεν είναι όλα τα σχολρια ίδια, το έχω ήδη γράψει.Και ο καθενας κανει ο.τι θέλει.Κι εγω αν είχα τρία παιδιά δεν θα μπορούσα να το υποστηρίξω οικονομικά. Στο σύνολο ομως πιστεύω οτι ένα ιδιωτικό προσφέρει πολλά περισσότερα.Και είμαι κατά όπως σχολείων τύπο Pierce,Γειτονας κτλ ακομη κι αν μπορουσα να το πληρώσω.Και μέσα από τη δουλειά μου βλεπω οτι οι γονείς έχουν αγανακτήσει γιατι αυτα τα δυο χρόνια μεψτην τηλεκπαιδευση στο δημόσιο ,τα παιδιά έμειναν πισω .Ομως καλή τηλεκπαιδευση βλεπω οτι ξανει και ένα πανάκριβο ιδιωτικο που ξερω.Κα7 για τα ιδιωτικά επομένως σχετικά ειναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν αναφερόμουν σε σένα παντως προσωπικα.Οποτε πρέπει να προσέξεις το ύφος σου γιατι εσύ απευθύνθηκες σε μένα προσωπικά.Φυσικα και δεν είναι όλα τα σχολρια ίδια, το έχω ήδη γράψει.Και ο καθενας κανει ο.τι θέλει.Κι εγω αν είχα τρία παιδιά δεν θα μπορούσα να το υποστηρίξω οικονομικά. Στο σύνολο ομως πιστεύω οτι ένα ιδιωτικό προσφέρει πολλά περισσότερα.Και είμαι κατά όπως σχολείων τύπο Pierce,Γειτονας κτλ ακομη κι αν μπορουσα να το πληρώσω.Και μέσα από τη δουλειά μου βλεπω οτι οι γονείς έχουν αγανακτήσει γιατι αυτα τα δυο χρόνια μεψτην τηλεκπαιδευση στο δημόσιο ,τα παιδιά έμειναν πισω .Ομως καλή τηλεκπαιδευση βλεπω οτι ξανει και ένα πανάκριβο ιδιωτικο που ξερω.Κα7 για τα ιδιωτικά επομένως σχετικά ειναι τα πράγματα.

 Μα πάλι βγάζεις το ίδιο συμπέρασμα: έχω τρία παιδιά και μπορώ να πληρώσω ιδιωτική εκπαίδευση, αλλά δε θέλω. Δε με έχει πείσει κανένα σχολείο από τα ιδιωτικά (εντός λογικών αποστάσεων) ότι θα προσφέρει κάτι που αξίζει ή δεν έχει αρνητικά με βάση τα δικά μου κριτήρια. Το Pierce μάλιστα είναι μάλλον το μόνο που θα σκεφτόμουν σοβαρά, αλλά και πάλι δε με έπεισε σε σχέση με τα αρνητικά που βλέπω και σίγουρα όχι εν μέσω πανδημίας.

Και τα σχολεία δεν είναι όλα ίδια ούτε στο δημόσιο και ούτε από χρονιά σε χρονιά. Το λύκειο μας έχει κάνει φέτος εκπληκτική δουλειά στην τηλεκπαίδευση ας πούμε, πέρσυ ήταν άθλιο. Είμαστε σε φάση που έχουμε μεταγραφές από ιδιωτικά προς το δημόσιο. Αντίθετα, υπό τις φετεινές συνθήκες, έχουμε αποχωρήσεις από το γυμνάσιο, όπου η τηλεκπαίδευση πάσχει, ενώ πέρσυ πήγαινε αρκετά καλύτερα. 

Ειδικά μέσα σε αυτή τη συγκυρία, θέλει αρκετό ψάξιμο η επιλογή και μάλλον με γνωστούς από μέσα όσο γίνεται, για το πώς οργανώνεται το εξ αποστάσεως μάθημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 Μα πάλι βγάζεις το ίδιο συμπέρασμα: έχω τρία παιδιά και μπορώ να πληρώσω ιδιωτική εκπαίδευση, αλλά δε θέλω. Δε με έχει πείσει κανένα σχολείο από τα ιδιωτικά (εντός λογικών αποστάσεων) ότι θα προσφέρει κάτι που αξίζει ή δεν έχει αρνητικά με βάση τα δικά μου κριτήρια. Το Pierce μάλιστα είναι μάλλον το μόνο που θα σκεφτόμουν σοβαρά, αλλά και πάλι δε με έπεισε σε σχέση με τα αρνητικά που βλέπω και σίγουρα όχι εν μέσω πανδημίας.

Και τα σχολεία δεν είναι όλα ίδια ούτε στο δημόσιο και ούτε από χρονιά σε χρονιά. Το λύκειο μας έχει κάνει φέτος εκπληκτική δουλειά στην τηλεκπαίδευση ας πούμε, πέρσυ ήταν άθλιο. Είμαστε σε φάση που έχουμε μεταγραφές από ιδιωτικά προς το δημόσιο. Αντίθετα, υπό τις φετεινές συνθήκες, έχουμε αποχωρήσεις από το γυμνάσιο, όπου η τηλεκπαίδευση πάσχει, ενώ πέρσυ πήγαινε αρκετά καλύτερα. 

Ειδικά μέσα σε αυτή τη συγκυρία, θέλει αρκετό ψάξιμο η επιλογή και μάλλον με γνωστούς από μέσα όσο γίνεται, για το πώς οργανώνεται το εξ αποστάσεως μάθημα.

 

Εγω με το ένα δυσκολεύομαι παντως.Στο Pierce αναφερόμουν.ειμσι κατά για πολλους λογους 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγω με το ένα δυσκολεύομαι παντως.Στο Pierce αναφερόμουν.ειμσι κατά για πολλους λογους 

Κακη τηλεκπαιδευση εννοουσα και αναφερόμουν στο Pierce 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 Μα πάλι βγάζεις το ίδιο συμπέρασμα: έχω τρία παιδιά και μπορώ να πληρώσω ιδιωτική εκπαίδευση, αλλά δε θέλω. Δε με έχει πείσει κανένα σχολείο από τα ιδιωτικά (εντός λογικών αποστάσεων) ότι θα προσφέρει κάτι που αξίζει ή δεν έχει αρνητικά με βάση τα δικά μου κριτήρια. Το Pierce μάλιστα είναι μάλλον το μόνο που θα σκεφτόμουν σοβαρά, αλλά και πάλι δε με έπεισε σε σχέση με τα αρνητικά που βλέπω και σίγουρα όχι εν μέσω πανδημίας.

Και τα σχολεία δεν είναι όλα ίδια ούτε στο δημόσιο και ούτε από χρονιά σε χρονιά. Το λύκειο μας έχει κάνει φέτος εκπληκτική δουλειά στην τηλεκπαίδευση ας πούμε, πέρσυ ήταν άθλιο. Είμαστε σε φάση που έχουμε μεταγραφές από ιδιωτικά προς το δημόσιο. Αντίθετα, υπό τις φετεινές συνθήκες, έχουμε αποχωρήσεις από το γυμνάσιο, όπου η τηλεκπαίδευση πάσχει, ενώ πέρσυ πήγαινε αρκετά καλύτερα. 

Ειδικά μέσα σε αυτή τη συγκυρία, θέλει αρκετό ψάξιμο η επιλογή και μάλλον με γνωστούς από μέσα όσο γίνεται, για το πώς οργανώνεται το εξ αποστάσεως μάθημα.

 

Αργκ, πραγματικά ώρες ώρες πιστεύω ότι μας κοροϊδεύεις όλους εδώ μέσα. Γράφεις συχνά έκπληκτη και ότι το φόρουμ δεν είναι ο μέσος όρος οικογενειών, με στυλ ότι και καλά είμαστε "λεφτάδες" εδώ μέσα, σε αντίθεση με σένα, και τώρα γράφεις ότι θα είχες τη δυνατότητα να στείλεις 3 παιδιά στο pierce, αλλά δεν το κάνεις από άποψη. εγώ με το ζόρι μπορώ να στείλω ένα παιδί σε ένα οικονομικό ιδιωτικό. Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια από αυτά που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna βάσει της περιοχής που μένεις, εκτός από την Ελληνοαγγλική, αξίζει ίσως να κοιτάξεις και την ΙΟΝΙΟ, αλλά θα έλεγα μακριά από τα Εκπαιδευτήρια Καντά, έχω ακούσει μαζεμένα αρνητικά τον τελευταίο καιρό. Για την ΙΟΝΙΟ βέβαια να πω ότι κάνει ειδική τιμή για εργαζομένους συγκεκριμένης Τράπεζας, κάτι το οποίο για εμένα είναι κόκκινο πανί, καθώς τις περισσότερες φορές πίσω από τέτοιες προσφορές υπάρχει δανεισμός που δεν εξυπηρετείται ομαλά. Δεν ξέρω όμως κάτι συγκεκριμένο.

 

Καλά σχολεία και λογικά στα δίδακτρα είναι και η Σχολή Μάνου (Εκάλη) και φυσικά η Σχολη Χατζήβεη (Νέα Φιλαδέλφεια).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena said:

@Yovanna βάσει της περιοχής που μένεις, εκτός από την Ελληνοαγγλική, αξίζει ίσως να κοιτάξεις και την ΙΟΝΙΟ, αλλά θα έλεγα μακριά από τα Εκπαιδευτήρια Καντά, έχω ακούσει μαζεμένα αρνητικά τον τελευταίο καιρό. Για την ΙΟΝΙΟ βέβαια να πω ότι κάνει ειδική τιμή για εργαζομένους συγκεκριμένης Τράπεζας, κάτι το οποίο για εμένα είναι κόκκινο πανί, καθώς τις περισσότερες φορές πίσω από τέτοιες προσφορές υπάρχει δανεισμός που δεν εξυπηρετείται ομαλά. Δεν ξέρω όμως κάτι συγκεκριμένο.

 

Καλά και λογικά στα δίδακτρα σχολεία είναι και η Σχολή Μάνου (Εκάλη) και φυσικά η Σχολη Χατζήβεη (Νέα Φιλαδέλφεια).

Στο μυαλό μου είσαι! Η Ιόνιος ακριβή μου φαίνεται.. Στον Καντά δεν έχω καν σκοπό να πάω να ρωτήσω, παρότι θα μας βόλευε. Χατζηβέη έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα και την έχω σαν εναλλακτική!. Για τη σχολή Μάνου δεν είχα σκεφτεί κάτι , θα το κοιτάξω! Σκεφτόμουν και το Αρσάκειο στην Εκάλη, καθότι δεν είναι πολύ ακριβό. Βέβαια εκεί θα χρειαστεί σχολικό, διότι δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε πρωί Μελίσσια-Εκάλη-Μεταμόρφωση. Ενώ από την Ελληνοαγγλική, παίρνω την Αττική και στο 10λεπτο είμαι Μεταμόρφωση. Μένει και η μαμά μου 3 λεπτά με το αμάξι από το σχολείο αν χρειαστεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Στο μυαλό μου είσαι! Η Ιόνιος ακριβή μου φαίνεται.. Στον Καντά δεν έχω καν σκοπό να πάω να ρωτήσω, παρότι θα μας βόλευε. Χατζηβέη έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα και την έχω σαν εναλλακτική!. Για τη σχολή Μάνου δεν είχα σκεφτεί κάτι , θα το κοιτάξω! Σκεφτόμουν και το Αρσάκειο στην Εκάλη, καθότι δεν είναι πολύ ακριβό. Βέβαια εκεί θα χρειαστεί σχολικό, διότι δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε πρωί Μελίσσια-Εκάλη-Μεταμόρφωση. Ενώ από την Ελληνοαγγλική, παίρνω την Αττική και στο 10λεπτο είμαι Μεταμόρφωση. Μένει και η μαμά μου 3 λεπτά με το αμάξι από το σχολείο αν χρειαστεί κάτι.

Το Αρσάκειο δυστυχώς μπορεί να έχει λογική τιμή ως βάση, αλλά αν θέλεις να βάλεις και κάποιες δραστηριότητες και αν προσθέσεις και σχολικό, η τιμή του ανεβαίνει αρκετά.

 

Η Ελληνοαγγλική είναι πολύ καλή επιλογή πάντως, παραλίγο θα είχα πάει κι εγώ αλλά χρειαζόμουν σχολικό και το δρομολόγιο που εξυπηρετούσε την περιοχή μου δεν ήταν καλό, θα ήταν τα παιδιά 45-60 λεπτά στο σχολικό κάθε πρωί και άλλο τόσο κάθε απόγευμα και το θεώρησα πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Το Αρσάκειο δυστυχώς μπορεί να έχει λογική τιμή ως βάση, αλλά αν θέλεις να βάλεις και κάποιες δραστηριότητες και αν προσθέσεις και σχολικό, η τιμή του ανεβαίνει αρκετά.

 

Η Ελληνοαγγλική είναι πολύ καλή επιλογή πάντως, παραλίγο θα είχα πάει κι εγώ αλλά χρειαζόμουν σχολικό και το δρομολόγιο που εξυπηρετούσε την περιοχή μου δεν ήταν καλό, θα ήταν τα παιδιά 45-60 λεπτά στο σχολικό κάθε πρωί και άλλο τόσο κάθε απόγευμα και το θεώρησα πάρα πολύ.

Ναι , και μένα η ελληνοαγγλική είναι η πρώτη μου επιλογή και δεν θα χρειαστεί σχολικό. Θα τον πηγαίνω εγώ το πρωί και στις 4 θα τον παίρνω. Όταν με το καλό έρθει η ώρα , θα κινηθώ έγκαιρα για την εγγραφή του στο νηπιαγωγείο αρχικά. Στο μεταξύ ο παιδικός ζητάει την επανεγγραφή για του χρόνου στο προνήπιο.. Αρκετά πιο ακριβά σε σχέση με φέτος..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ναι , και μένα η ελληνοαγγλική είναι η πρώτη μου επιλογή και δεν θα χρειαστεί σχολικό. Θα τον πηγαίνω εγώ το πρωί και στις 4 θα τον παίρνω. Όταν με το καλό έρθει η ώρα , θα κινηθώ έγκαιρα για την εγγραφή του στο νηπιαγωγείο αρχικά. Στο μεταξύ ο παιδικός ζητάει την επανεγγραφή για του χρόνου στο προνήπιο.. Αρκετά πιο ακριβά σε σχέση με φέτος..:rolleyes:

Επίσης, επειδή μόλις το είδα.

 

Η Σχολή Κανάση η οποία λειτουργεί χρόνια στα Ιλίσια ανοίγει από το σχολικό έτος 2021-2022 νέο νηπιαγωγείο-δημοτικό στην Αγία Παρασκευή ενώ από το 2022-2023 θα ανοίξει και γυμνάσιο-λύκειο στο Κηποθέατρο Παπάγου. Έχω πολύ στενούς οικογενειακούς φίλους που έχουν τα παιδιά τους στο δημοτικό στα Ιλίσια και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αργκ, πραγματικά ώρες ώρες πιστεύω ότι μας κοροϊδεύεις όλους εδώ μέσα. Γράφεις συχνά έκπληκτη και ότι το φόρουμ δεν είναι ο μέσος όρος οικογενειών, με στυλ ότι και καλά είμαστε "λεφτάδες" εδώ μέσα, σε αντίθεση με σένα, και τώρα γράφεις ότι θα είχες τη δυνατότητα να στείλεις 3 παιδιά στο pierce, αλλά δεν το κάνεις από άποψη. εγώ με το ζόρι μπορώ να στείλω ένα παιδί σε ένα οικονομικό ιδιωτικό. Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια από αυτά που γράφεις.

ΔΕΝ ειμαστε ο μεσος ορος. Δε λες κατι διαφορετικο. Απλως εχω πληρη συναισθηση οτι ΔΕΝ ειμαστε.

Δε θα μπορουσα να στειλω 3 παιδια στο pierce, σε ενα οικονομικοτερο ναι. Ενα παιδι θα μπορουσα, και για το ενα παιδι που το ηθελε, το σκεφτηκα, αλλα δεν βρηκα να αξιζει σε αυτα που μας ενδιεφεραν (δε μας ενδιαφερει το ΙΒ που ειναι το βασικο ατου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

ΔΕΝ ειμαστε ο μεσος ορος. Δε λες κατι διαφορετικο. Απλως εχω πληρη συναισθηση οτι ΔΕΝ ειμαστε.

Εσύ σίγουρα δεν είσαι. Και καλά κάνεις. Όμως δεν είμαι τρελή Το έλεγες πάντα υπονοώντας ότι εμείς οι υπόλοιποι δεν είμαστε ο μέσος όρος και οτι διαφέρουμε (οικονομικά) από τις οικογένειες που συναναστρέφεσαι. Ήταν ξεκάθαρο στις αναρτήσεις σου.  Όταν ουσιαστικά εσύ είσαι που ανεβάζεις τον μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσανατολίζομαι σε ιδιωτικό για δημοτικό για τους λόγους που προανέφερε η @Deena (ασφάλεια, καθαριότητα, δραστηριότητες, πρόγραμμα κτλ). Για το γυμνάσιο είμαι κάθετη (τουλάχιστον τώρα) για το δημόσιο, τόσο για οικονομικούς όσο και για κοινωνικούς λόγους. Θεωρώ δηλαδή βαρύ να πρέπει να πληρώνω ιδιωτικό, ιδιαίτερα και φροντιστήρια και από την άλλη βρίσκω αναντικατάστατη τη δυνατότητα παρέας με παιδιά που μένουν κοντά. Σε αυτό το μοτίβο κινήθηκαν και οι δικοί μου γονείς με εμένα και δε θεωρώ ότι μου βγήκε σε κακό. Από την άλλη πάλι εγώ όνειρα για σπουδές και πανεπιστήμια εδώ ή έξω θεωρώ τρελό να κάνω με ένα νήπιο που ούτε τις κλίσεις του ξέρω, ούτε τη φιλομάθειά του, ούτε τους προσωπικούς του στόχους. Γενικά και αόριστα λέω ότι θα ήθελα να έχω τη διαύγεια να καταλάβω σε τι είναι καλή και να την κατευθύνω κάπως και ενδεχομένως κάποια χρήματα (καλά να είμαστε) να τη βοηθήσω αν οι σπουδές που θα θελήσει προυποθέτουν οικονομική ενίσχυση.

 

Στο δια ταυτα έχω φίλους που μου λένε καλά λόγια για την Ελληνοαγγλική και το Αρσάκειο οπότε τα έχω στο μυαλό μου, κυρίως την Ελληνοαγγλική. @Yovannaφαντάσου λέει να είναι τα μικρά μας συμμαθητές..:razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

Και εγώ προσανατολίζομαι σε ιδιωτικό για δημοτικό για τους λόγους που προανέφερε η @Deena (ασφάλεια, καθαριότητα, δραστηριότητες, πρόγραμμα κτλ). Για το γυμνάσιο είμαι κάθετη (τουλάχιστον τώρα) για το δημόσιο, τόσο για οικονομικούς όσο και για κοινωνικούς λόγους. Θεωρώ δηλαδή βαρύ να πρέπει να πληρώνω ιδιωτικό, ιδιαίτερα και φροντιστήρια και από την άλλη βρίσκω αναντικατάστατη τη δυνατότητα παρέας με παιδιά που μένουν κοντά. Σε αυτό το μοτίβο κινήθηκαν και οι δικοί μου γονείς με εμένα και δε θεωρώ ότι μου βγήκε σε κακό. Από την άλλη πάλι εγώ όνειρα για σπουδές και πανεπιστήμια εδώ ή έξω θεωρώ τρελό να κάνω με ένα νήπιο που ούτε τις κλίσεις του ξέρω, ούτε τη φιλομάθειά του, ούτε τους προσωπικούς του στόχους. Γενικά και αόριστα λέω ότι θα ήθελα να έχω τη διαύγεια να καταλάβω σε τι είναι καλή και να την κατευθύνω κάπως και ενδεχομένως κάποια χρήματα (καλά να είμαστε) να τη βοηθήσω αν οι σπουδές που θα θελήσει προυποθέτουν οικονομική ενίσχυση.

 

Στο δια ταυτα έχω φίλους που μου λένε καλά λόγια για την Ελληνοαγγλική και το Αρσάκειο οπότε τα έχω στο μυαλό μου, κυρίως την Ελληνοαγγλική. @Yovannaφαντάσου λέει να είναι τα μικρά μας συμμαθητές..:razz:

Ωραία θα είναι!:razz: Πάντως και εγώ δεν κάνω όνειρα για αργότερα. Πέρσι ο μικρός είχε τρέλα με το μπάσκετ. Έπαιζε συνεχώς , τόσο στο σπίτι όσο και σε αυτά με τα κέρματα (πολλά λεφτά έχουμε χαλάσει σε αυτά!) και θα έτριβες τα μάτια σου αν έβλεπες πώς έπαιζε! Μόνο τα πράγματα μου δεν είχα ετοιμάσει για Αμερική , για την καριέρα στο NBA που θα έκανε! Θα γίνει και ψηλός θεωρητικά (1,93 ο μπαμπάς του), έκανα όνειρα εγώ! Ε, φέτος ούτε να το δει! Σπίτι έχουμε χωρίς υπερβολή , πάνω από 20 μπάλες μπάσκετ, όλα τα μεγέθη , που ούτε που τις αγγίζει πιά..

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΑΡΓΚ said:

ΔΕΝ ειμαστε ο μεσος ορος. Δε λες κατι διαφορετικο. Απλως εχω πληρη συναισθηση οτι ΔΕΝ ειμαστε.

Δε θα μπορουσα να στειλω 3 παιδια στο pierce, σε ενα οικονομικοτερο ναι. Ενα παιδι θα μπορουσα, και για το ενα παιδι που το ηθελε, το σκεφτηκα, αλλα δεν βρηκα να αξιζει σε αυτα που μας ενδιεφεραν (δε μας ενδιαφερει το ΙΒ που ειναι το βασικο ατου).

Μεταξύ μας, ιδιωτική εκπαίδευση είναι και το να έχεις δάσκαλο στο σπίτι για τα παιδιά για να καλύψεις τα κενά του σχολείου ή και να τα στέλνεις φροντιστήριο για ξένες γλώσσες, κ.α.

Επεξεργάστηκαν by g1g1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , g1g1 είπε:

Μεταξύ μας, ιδιωτική εκπαίδευση είναι και το να έχεις δάσκαλο στο σπίτι για τα παιδιά για να καλύψεις τα κενά του σχολείου ή και να τα στέλνεις φροντιστήριο για ξένες γλώσσες, κ.α.

 

Ναι σαφώς. Και είναι από τους λόγους που δεν έχω βρει σχολείο ιδιωτικό να με καλύπτει. Γιατί δεν ξέρω αν υπάρχουν ούτε 1-2 που να μην χρειάζεσαι και έξτρα πράγματα. Φροντιστήριο κλπ στο Δημόσιο δε χρειαστήκαμε πέρα από το τέλος του Λυκείου για προετοιμασία σε κάποια μαθήματα των Πανελληνίων. Με όσους γνωστούς και αγνώστους έχω μιλήσει, και από ιδιωτικά με πολύ καλή φήμη, χρειάστηκαν τουλάχιστον το ίδιο. Αγγλικά στο επίπεδο που τα ήθελα γιατί το θεωρώ σημαντικό προσόν, δε βρήκα από κανένα σχολείο να το καλύπτει (ίσως 1-2 από τα πολύ ακριβά ιδιωτικά και μόνο μετά το Γυμνάσιο, που εκεί πια τον φάγαμε το γάιδαρο). Και τα υπόλοιπα μαθήματα που μπορεί να ενδιαφέρουν ένα παιδί, μουσική, αθλήματα, εικαστικά, χορός κλπ, επίσης δεν είναι σε κανένα τελικά ιδιωτικό στο επίπεδο που είναι αυτό που θα κάνεις μόνος σου αν θες να ασχοληθείς σοβαρά. Δηλαδή βλέπω ακόμη και το καλό ιδιωτικό να καλύπτει μεν λίγο πιο πολύ τα πάντα, αλλά όχι και να προσφέρει το εξειδικευμένο που μπορεί τελικά ένα παιδί να αναζητήσει, οπότε αυτό δε θα το γλυτώναμε σαν έξοδο (και οκ, σαφώς δε θα μπορούσα να υποστηρίξω ιδιωτικό + ξένη γλώσσα έξτρα + αθλητικό σύλλογο + ωδείο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 hours ago, Anna3011 said:

Και εγώ προσανατολίζομαι σε ιδιωτικό για δημοτικό για τους λόγους που προανέφερε η @Deena (ασφάλεια, καθαριότητα, δραστηριότητες, πρόγραμμα κτλ). Για το γυμνάσιο είμαι κάθετη (τουλάχιστον τώρα) για το δημόσιο, τόσο για οικονομικούς όσο και για κοινωνικούς λόγους. Θεωρώ δηλαδή βαρύ να πρέπει να πληρώνω ιδιωτικό, ιδιαίτερα και φροντιστήρια και από την άλλη βρίσκω αναντικατάστατη τη δυνατότητα παρέας με παιδιά που μένουν κοντά. Σε αυτό το μοτίβο κινήθηκαν και οι δικοί μου γονείς με εμένα και δε θεωρώ ότι μου βγήκε σε κακό. Από την άλλη πάλι εγώ όνειρα για σπουδές και πανεπιστήμια εδώ ή έξω θεωρώ τρελό να κάνω με ένα νήπιο που ούτε τις κλίσεις του ξέρω, ούτε τη φιλομάθειά του, ούτε τους προσωπικούς του στόχους. Γενικά και αόριστα λέω ότι θα ήθελα να έχω τη διαύγεια να καταλάβω σε τι είναι καλή και να την κατευθύνω κάπως και ενδεχομένως κάποια χρήματα (καλά να είμαστε) να τη βοηθήσω αν οι σπουδές που θα θελήσει προυποθέτουν οικονομική ενίσχυση.

 

Στο δια ταυτα έχω φίλους που μου λένε καλά λόγια για την Ελληνοαγγλική και το Αρσάκειο οπότε τα έχω στο μυαλό μου, κυρίως την Ελληνοαγγλική. @Yovannaφαντάσου λέει να είναι τα μικρά μας συμμαθητές..:razz:

 

Ο γιος μου τελειώνει φέτος την Ελληνοαγγλικη. Παρόλο που δεν έχω κανένα παράπονο από το σχολείο, αν γύριζα τον χρόνο πίσω θα διάλεγα ένα σχολείο με όλες τις βαθμίδες. Τώρα είμαι πάλι στην αναζήτηση σχολείου ....

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, vvassoula said:

 

Ο γιος μου τελειώνει φέτος την Ελληνοαγγλικη. Παρόλο που δεν έχω κανένα παράπονο από το σχολείο, αν γύριζα τον χρόνο πίσω θα διάλεγα ένα σχολείο με όλες τις βαθμίδες. Τώρα είμαι πάλι στην αναζήτηση σχολείου ....

Θα πάει Λύκειο τώρα? Γιατί έχει και Γυμνάσιο απ'όσο ξέρω.΄Το λες αυτό μόνο και μόνο επειδή θα αλλάξει σχολείο τώρα? Θεωρείς ότι δεν άξιζαν όλα αυτά τα χρόνια στο συγκεκριμένο σχολείο? Μια που ο γιός σου φοίτησε τόσα χρόνια εκεί, θα μπορούσες να μου δώσεις πληροφορίες? Ό,τι μπορείς να σκεφτείς (αρνητικά. θετικά. δραστηριότητες που αξίζουν κτλ) Θα το εκτιμούσα πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Θα πάει Λύκειο τώρα? Γιατί έχει και Γυμνάσιο απ'όσο ξέρω.΄Το λες αυτό μόνο και μόνο επειδή θα αλλάξει σχολείο τώρα? Θεωρείς ότι δεν άξιζαν όλα αυτά τα χρόνια στο συγκεκριμένο σχολείο? Μια που ο γιός σου φοίτησε τόσα χρόνια εκεί, θα μπορούσες να μου δώσεις πληροφορίες? Ό,τι μπορείς να σκεφτείς (αρνητικά. θετικά. δραστηριότητες που αξίζουν κτλ) Θα το εκτιμούσα πολύ!:)

 

Tώρα θα πάει Α' Γυμνασίου. Γυμνάσιο δεν έχει - είναι μια σύμπραξη με τα Μοντεσσοριανά που λέγεται Παιδαγωγική Πρωτοπορία.

Το πρόσημο είναι θετικό, μικρό οικογενειακό σχολείο, όλοι ξέρουν όλους. Είμαι ευχαριστημένη απο το παιδαγωγικό κομμάτι με κάποια μικρά παρατράγουδα που άλλα λύθηκαν και άλλα όχι.

 

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, vvassoula είπε:

 

Tώρα θα πάει Α' Γυμνασίου. Γυμνάσιο δεν έχει - είναι μια σύμπραξη με τα Μοντεσσοριανά που λέγεται Παιδαγωγική Πρωτοπορία.

Το πρόσημο είναι θετικό, μικρό οικογενειακό σχολείο, όλοι ξέρουν όλους. Είμαι ευχαριστημένη απο το παιδαγωγικό κομμάτι με κάποια μικρά παρατράγουδα που άλλα λύθηκαν και άλλα όχι.

 

Αυτά της Βαρυμπόμπη?Οταν λες συμπραξη τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

 

Σας αντιγράφω ακριβώς αυτό που λάβαμε από το σχολειο σε σχέση με το Γυμνάσιο:

 

Αγαπητοί Γονείς,

 

Όπως ήδη γνωρίζετε τα εκπαιδευτήρια «Ελληνοαγγλική Αγωγή» και τα «Μοντεσσοριανά Σχολεία», με 50 και 70 χρόνια παρουσίας το καθένα στο χώρο της εκπαίδευσης, έχουν δημιουργήσει το Εκπαιδευτήριο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης «Παιδαγωγική Πρωτοπορία».

 

Το σχολείο μας λειτουργεί από το Σεπτέμβριο του 2005 στη Βαρυμπόμπη και είναι στελεχωμένο από καθηγητές με μεγάλη πείρα, που έχουν συγγράψει βιβλία, έχουν διδάξει σε ιδιωτικά σχολεία και  φροντιστήρια. Από το Σεπτέμβριο του 2018 το Γυμνάσιό μας μετακόμισε και στεγάζεται πλέον σε νέες κτιριακές εγκαταστάσεις, πλησίον της πλατείας Βαρυμπόμπης, σε ανεξάρτητο χώρο από το Δημοτικό των «Μοντεσσοριανών Σχολείων».  

 

Με ιδιαίτερη αγάπη έχουμε δημιουργήσει ένα σχολείο ζεστό και οικογενειακό, απόλυτα ελεγχόμενο, που στηρίζει άρτια την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη του εφήβου και πλάθει μαθητές με αξίες, ήθος, γνώσεις και ευαισθησίες. Βασικό μας μέλημα είναι η ασφάλεια του μαθητή στην κρίσιμη ηλικία της εφηβείας και η άμεση και πλήρης ενημέρωσή σας για τη μαθησιακή και  συναισθηματική εξέλιξη  του παιδιού.

 

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΠΑΡΟΧΕΣ

Στο Γυμνάσιο τα παιδιά μπορούν να επιλέξουν πέραν του προγράμματος τις παρακάτω δραστηριότητες:

·         Τμήματα προετοιμασίας για τις πιστοποιήσεις στις Ξένες γλώσσες και στην Πληροφορική

·         ΜUN: Τμήμα επιχειρηματολογίας

·         Τμήμα Ρητορικής

·         Λέσχη Λογοτεχνίας

·         Συμμετοχή σε Διαγωνισμούς Μαθηματικών, Φυσικής, Πληροφορικής, Ρητορικής Τέχνης, MUN  κ.α.

·         Μπάσκετ

·         Βόλεϋ

·         Ποδόσφαιρο σε γήπεδο 11x11 με γκαζόν 5ης γενιάς

·         Πινγκ-πονγκ

·         Ιππασία

·         Παραδοσιακούς  και Μοντέρνους Χορούς

·         Θέατρο (Αρχαίο- Σύγχρονο)

·         Ρυθμική

 

ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ & ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΩΡΕΣ

Οι μαθητές στο υποχρεωτικό  πρόγραμμα έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν ως 2η  ξένη γλώσσα: Γαλλικά και Γερμανικά. Στη διδασκαλία της Αγγλικής υπάρχει διαχωρισμός σε τμήματα επιπέδων.

Στο εβδομαδιαίο υποχρεωτικό πρόγραμμα σε σχέση με το πρόγραμμα του Υπ. Παιδείας έχει προστεθεί:

  • 2 ώρες Αγγλικά

  • 1 ώρα Γυμναστική

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

Στο Γυμνάσιο λειτουργούν πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια: πληροφορικής, φυσικοχημείας-βιολογίας,  που χρησιμοποιούνται για τα αντίστοιχα μαθήματα. Όλες οι αίθουσες διαθέτουν  διαδραστικούς πίνακες που χρησιμοποιούνται ανάλογα με τις ανάγκες της διδασκαλίας.

 

ΜΕΛΕΤΗ –ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Ιδιαίτερα σημαντική είναι η δυνατότητα μεσημεριανής μελέτης που γίνεται υπό την παρακολούθηση καθηγητών μας καθώς και η ενισχυτική διδασκαλία για όσους μαθητές χρειάζονται επιπλέον βοήθεια με σκοπό να μην επιβαρυνθείτε με φροντιστήριο ή ιδιαίτερα μαθήματα.

Αφορά τα παρακάτω μαθήματα:

  1. Αρχαία (από Α’ Γυμνασίου),

  2. Μαθηματικά  (από Α’ Γυμνασίου),

  3. Φυσική (από Α’ Γυμνασίου)

Η  μελέτη κοστίζει χχχ€ ετησίως  και το φροντιστηριακό μάθημα προσφέρεται  δωρεάν στους μαθητές που το επιλέγουν.

Οι ζώνες αναχώρησης των σχολικών λεωφορείων είναι:

·         14:00 για τους μαθητές που θέλουν να αποχωρήσουν  αμέσως μετά τη λήξη του υποχρεωτικού προγράμματος.

·         16:00 για τους μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα μελέτης/δραστηριοτήτων και ενισχυτικής διδασκαλίας.

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Οι συναντήσεις σχετικά με την ενημέρωση για το Γυμνάσιο  πραγματοποιούνται  ξεχωριστά για την κάθε οικογένεια που το επιθυμεί.

Έχετε την επιλογή να συναντηθείτε με τη Γυμνασιάρχη μας, κα Ζέτα Χρονοπούλου, στο χώρο του Γυμνασίου, πρωινές ή μεσημεριανές ώρες. Εναλλακτικά μπορείτε να κλείσετε κάποιο ραντεβού με τον κ. Χρήστο Κακαδιάρη.  Τα τηλέφωνα επικοινωνίας με το Γυμνάσιο είναι:

  • 210-8169569 (Γραφείο Διεύθυνσης)

  • 210-8169522:  (Γραμματεία)

Οι αιτήσεις εγγραφής και η προκαταβολή αποστέλλονται στη Γραμματεία της Ελληνοαγγλικής Αγωγής.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vvassoula είπε:

 

Ο γιος μου τελειώνει φέτος την Ελληνοαγγλικη. Παρόλο που δεν έχω κανένα παράπονο από το σχολείο, αν γύριζα τον χρόνο πίσω θα διάλεγα ένα σχολείο με όλες τις βαθμίδες. Τώρα είμαι πάλι στην αναζήτηση σχολείου ....

Ναι αυτό είναι ένα θέμα, σε καταλαβαίνω,  απλά εγώ δε θα επέλεγα ιδιωτικό για το Γυμνάσιο οπότε δε με πειράζει να μην έχει.

Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι σε σχέση με τα αγγλικά. Γίνεται όντως καλή δουλειά; Σε τι επίπεδο να περιμένω ότι θα είναι το παιδί στο τέλος του δημοτικού;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

Ναι αυτό είναι ένα θέμα, σε καταλαβαίνω,  απλά εγώ δε θα επέλεγα ιδιωτικό για το Γυμνάσιο οπότε δε με πειράζει να μην έχει.

Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι σε σχέση με τα αγγλικά. Γίνεται όντως καλή δουλειά; Σε τι επίπεδο να περιμένω ότι θα είναι το παιδί στο τέλος του δημοτικού;

 

 

Αυτο εξαρτάται πααααρα πολύ από την δασκάλα Αγγλικών που θα έχεις. Τα παιδιά μέχρι την Τετάρτη χωρίζονται σε 2 ομάδες ανεξάρτητα επιπέδου. Εμείς έιχαμε μια απαράδεκτη για 2 χρόνια (Β & Γ Δημοτικού) που το μάθημα ήταν η ώρα του παιδιού. Μετά απο διαμαρτυρίες άλλαξε στη Δ' Δημοτικού και μετά στη Ε' χωρίζονται σε επίπεδα. Σαν αποτέλεσμα τώρα στην ΣΤ' έχουμε παιδιά επιπέδου Α2, Β1 και Β2. Δεν θεωρώ ότι χρειάζονται ιδιαίτερα (σε καλύπτει το σχολείο) αλλά στο συγκεκριμένο θέμα τα παιδιά της ομάδας του γιού μου "έχασαν" 2 χρόνια. Δεν είχα καμμια επιθυμία να είναι το παιδί επίπεδο Β2 στην ΣΤ' τάξη αλλά για κάποιον άλλον γονιό μπορεί αυτό να είναι σημαντικό.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει κάτι.καθε χρονο το υπουργείο αναπτυξης αναρτα τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων.Ζητουν οτι θελουν η υπαρχει ένα πλαφόν?Αναρωτιέμαι γιατί πχ υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ του δικού μας σχολειου και ενός άλλου αντίστοιχου.Εννοω σχολειου με ιδιο εκπαιδευτικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για δημοτικό για τον γιο μου (θα πάει του χρόνου Α’ δημοτικού), υπάρχει κάποιος που να έχει πληροφορίες ή εμπειριες από τα σχολεία Πανταζοπούλου - Μαυρομάτη (Πατησια) και Μάνεση (Ν. Ηράκλειο). Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2018 at 2:14 ΜΜ, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Γειά σας, εάν θέλετε να αναζητήσετε πληροφορίες σε αυτό το θέμα υπάρχει η δυνατότητα αναζήτησης μέσα στο εκάστοτε θέμα, ενόσω το διαβάζετε:

 

image.png.f45d9f5a4282e92f647b34a7b037cb07.png

 

On 23/6/2018 at 12:43 ΠΜ, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Γειά σας θα θέλαμε να σημειώσουμε ότι υπάρχουν σε όλες αυτές τις σελίδες διάφορες μαρτυρίες για αρκετά σχολεία , τις οποίες μπορείτε να αναζητήσετε μέσα από το εργαλείο αναζήτησης μέσα στο ίδιο το θέμα. Πατώντας επάνω στον φακό εμφανίζονται οι σχετικές επιλογές! Ευχαριστούμε!

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...