Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φαγητοδοχεία στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Ξεκινάμε και εμείς με τη σειρά μας νηπιαγωγείο! Πείτε μου φαγητοδοχεία που σας βόλεψαν χωρίς διαρροές και με θέσεις! Επίσης μια ερώτηση, η δικιά μου δεν θα πάει ολοήμερο θα φεύγει το μεσημέρι οπότε θα βάζω ένα γεύμα μόνο τύπου κολατσιό; Τι ώρα περίπου το τρώνε; Πρωινό τα δικά σας τρώγανε σπίτι έτσι; Ευχαριστώ! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Ξεκινάμε και εμείς με τη σειρά μας νηπιαγωγείο! Πείτε μου φαγητοδοχεία που σας βόλεψαν χωρίς διαρροές και με θέσεις! Επίσης μια ερώτηση, η δικιά μου δεν θα πάει ολοήμερο θα φεύγει το μεσημέρι οπότε θα βάζω ένα γεύμα μόνο τύπου κολατσιό; Τι ώρα περίπου το τρώνε; Πρωινό τα δικά σας τρώγανε σπίτι έτσι; Ευχαριστώ! 

καλη αρχη!κ απο τζαμπο απλα φαγητοδοχεια εχουμε.καποια εχουν κ σαν πιατακι οποτε πανω κ κατω θεση.δ εχω βαλει κ τπτ πολυ ζουμερο οπως γιαουρτι

ενα κολατσιο καπου 10-11τρωνε

σπιτι μπορει κ μονο γαλα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

καλη αρχη!κ απο τζαμπο απλα φαγητοδοχεια εχουμε.καποια εχουν κ σαν πιατακι οποτε πανω κ κατω θεση.δ εχω βαλει κ τπτ πολυ ζουμερο οπως γιαουρτι

ενα κολατσιο καπου 10-11τρωνε

σπιτι μπορει κ μονο γαλα

Τι τους βάζεις συνήθως; Σάντουιτς; Φρούτα; Θέλω ένα να κλείνει καλά γιατί αγαπάει τα dip με γιαούρτι ή φυστικοβούτυρο κλπ να βουτάει τα φρούτα. Βλέπω τα πιο καλά είναι από 30€ και πάνω που έχουν θεσάκι για dip. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Με το καλό @λουκουμαδάκι!

Φαγητοδοχείο είχαμε αυτό που πήγαινε σετ με παγουράκι και τσάντα skip hop (έχει εσωτερικά μικρό ταπεράκι αντί για χώρισμα). Μας έβγαλε όλο το προνήπιο και μισό νήπιο γιατί κάποια στιγμή έπεσε και έσπασε το ένα κλιπ και πολύ άντεξε γιατί το παιδί γενικά είναι προσεκτικό (πήραμε μετά online, ένα αντίστοιχο σχέδιο με κλιπς και χώρισμα, άλλη μάρκα, βάσει σχεδίου που της άρεσε). Οπότε θα έλεγα μπορείτε να πάρετε ότι σας αρέσει σε σχέδιο, αρκεί:

α) να μπορεί το παιδί να το ανοιγοκλείσει σωστά άνετα (εμάς το 2ο φαγητοδοχείο είναι έτσι που πχ θέλει να μην το πιέσεις για να κουμπώσουν σωστά τα κλιπ δεξιά αριστερά. και κάποιες φορές το φέρνει στραβοκουμπωμένο αλλά όπως λέει και @vicky86 δεν της βάζω ζουμερά -γιαούρτι πχ της έβαζα όταν ήθελε σε άλλο τάπερ το κλασικό στυλ-).

β) να έχετε υπόψιν ότι θα υποστεί και πτώση κάποια στιγμή, και στραβοκούμπωμα, και θα γρατζουνιστεί κλπ οπότε κατ'εμέ δεν αξίζει να πάρει κανείς το σούπερ bento box. Είναι κάτι μάλλον σχετικά αναλώσιμο.

Κι εμάς δεν ήταν ολοήμερο, εκεί 10-10:30 έτρωγαν.

Επίσης αν και δεν ρωτάς, ήθελα επίσης να πω για παγουράκι νερού θα πρότεινα να πάρετε ότι σας αρέσει σε θερμός όμως. Να διατηρεί το νεράκι δροσερό. Εμείς στα παιδιά δεν έχουμε θερμός παγουράκια νερού και το έχουμε μετανιώσει. Θα είναι η επόμενη αγορά μας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , samsympan είπε:

Χαίρετε! Με το καλό @λουκουμαδάκι!

Φαγητοδοχείο είχαμε αυτό που πήγαινε σετ με παγουράκι και τσάντα skip hop. Μας έβγαλε όλο το προνήπιο και μισό νήπιο γιατί κάποια στιγμή έπεσε και έσπασε το ένα κλιπ και πολύ άντεξε γιατί το παιδί γενικά είναι προσεκτικό (πήραμε μετά online, ένα αντίστοιχο σχέδιο, άλλη μάρκα βάσει σχεδίου που της άρεσε). Οπότε θα έλεγα μπορείτε να πάρετε ότι σας αρέσει σε σχέδιο, αρκεί:

α) να μπορεί το παιδί να το ανοιγοκλείσει σωστά άνετα (εμάς το 2ο φαγητοδοχείο είναι έτσι που πχ θέλει να μην το πιέσεις για να κουμπώσουν σωστά τα κλιπ δεξιά αριστερά. και κάποιες φορές το φέρνει στραβοκουμπωμένο αλλά όπως λέει και @vicky86 δεν την βάζω ζουμερά -γιαούρτι πχ της έβαζα όταν ήθελε σε άλλο τάπερ το κλασικό στυλ-).

β) να έχετε υπόψιν ότι θα υποστεί και πτώση κάποια στιγμή, και στραβοκούμπωμα, και θα γρατζουνιστεί κλπ οπότε κατ'εμέ δεν αξίζει να πάρει κανείς το σούπερ bento box. Είναι κάτι μάλλον σχετικά αναλώσιμο.

Κι εμάς δεν ήταν ολοήμερο, εκεί 10-10:30 έτρωγαν.

Επίσης αν και δεν ρωτάς, ήθελα επίσης να πω για παγουράκι νερού θα πρότεινα να πάρετε ότι σας αρέσει σε θερμός όμως. Να διατηρεί το νεράκι δροσερό. Εμείς στα παιδιά δεν έχουμε θερμός παγουράκια νερού και το έχουμε μετανιώσει. Θα είναι η επόμενη αγορά μας.

Ναι ναι και γω το σκέφτηκα για θερμός πλέον γιατί ένα alpin tec που έχουμε μου έκανε παράπονα ειδικά από το Μάη και μετά ότι δεν είναι δροσερό το νερό. Αυτό με το κούμπωμα δεν το σκέφτηκα άρα θα πρέπει να τα δει από κοντά να τα δοκιμάσει! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Ξεκινάμε και εμείς με τη σειρά μας νηπιαγωγείο! Πείτε μου φαγητοδοχεία που σας βόλεψαν χωρίς διαρροές και με θέσεις! Επίσης μια ερώτηση, η δικιά μου δεν θα πάει ολοήμερο θα φεύγει το μεσημέρι οπότε θα βάζω ένα γεύμα μόνο τύπου κολατσιό; Τι ώρα περίπου το τρώνε; Πρωινό τα δικά σας τρώγανε σπίτι έτσι; Ευχαριστώ! 

Με το καλό! Καλή αρχή! 

 

Φαγητοδοχεια έχουμε κι εμείς από τζάμπο. Είναι εύχρηστα για τα παιδιά αλλά δεν έχω βάλει κάτι πιο ρευστό. Συνήθως εβαζα τοστ ή σάντουιτς, κέικ, πίτες, αγγουράκι, αυγό, κριτσινια. Τρώνε την ώρα του δεκατιανου περίπου δέκα με έντεκα και μετά διάλειμμα. 

 

Πρωινό στο σπίτι αλλά εμένα δεν είχε όρεξη για πολλά το πρωί. Συνήθως έπινε μόνο γάλα κάποιες φορές δεν ήθελε τίποτα.

 

Και ένα πετσετακι φαγητού θα χρειαστείτε με την ευκαιρία, είναι κάτι μικρά τετράγωνα πανάκια. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Αυτό με το κούμπωμα δεν το σκέφτηκα άρα θα πρέπει να τα δει από κοντά να τα δοκιμάσει

Είτε να το δοκιμάσει στο μαγαζί, είτε κι αν δεν το δοκιμάσει, δεν είναι θέμα. Το αγοράζεις λίγο καιρό πριν και της βάζεις εκεί το κολατσιό για εξάσκηση άνοιξε-κλείσε. Δεν είναι κάτι, 1-2 φορές, αμέσως θα το καταφέρει.

 

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Και ένα πετσετακι φαγητού θα χρειαστείτε με την ευκαιρία, είναι κάτι μικρά τετράγωνα πανάκια

Σωστά και πετσετάκι. Είτε πιο ζουζουνιάρικο για σχολείο με παραστάσεις. Εμάς μας έκανε δώρο η νονά κάτι πανέμορφα χειροποίητα με τσεπάκι για κουταλάκι/πιρουνάκι που το διπλώνεις σε ρολό και τα δένεις με κορδελίτσα!...εννοείται επέστρεφε το πετσετάκι πατσαβουράκι, το κουτάλι με το ξεραμένο γιαούρτι χύμα μέσα στην τσάντα... χαχα και είναι και τακτικό παιδί αλλά μετά το κολατσιό έβγαιναν διάλειμμα... καταλαβαίνεις τα πέταγαν στην τσάντα και βζιιιν έξω. Οπότε και απλή πετσετούλα μικρή χεριών-κουζίνας μια χαρά είναι. Ότι θες.

Α! Κι εγώ πήρα και ανεξίτηλο μαρκαδόρο και ταινία διαφανή για ανεξίτηλο μαρκαδόρο για να γράψω το όνομα της στα σκεύη. Γιατί δεν ήθελα να γράψω απευθείας πάνω στο τάπερ/παγούρι...τα ψυχαναγκαστικά μου καταλαβαίνεις. (Με τον ανεξίτηλο -μπορείς να πάρεις και 2-3 χρώματα- μπορείς να ζωγραφίσεις και σχέδια στην μπανάνα (εξωτερικά στον φλοιό εννοείται)...το είδα στο internet. Μεγάλη επιτυχία η μπανάνα γοργόνα στο σχολείο :D).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , samsympan είπε:

εγώ πήρα και ανεξίτηλο μαρκαδόρο και ταινία διαφανή για ανεξίτηλο μαρκαδόρο για να γράψω το όνομα της στα σκεύη. Γιατί δεν ήθελα να γράψω απευθείας πάνω στο τάπερ/παγούρι...τα ψυχαναγκαστικά μου καταλαβαίνεις. (Με τον ανεξίτηλο -μπορείς να πάρεις και 2-3 χρώματα- μπορείς να ζωγραφίσεις και σχέδια στην μπανάνα (εξωτερικά στον φλοιό εννοείται)...το είδα στο internet. Μεγάλη επιτυχία η μπανάνα 

Κι εγώ είχα γράψει στα αντικείμενα του το όνομα του. Είναι χρήσιμο, το συστήνουν και οι νηπιαγωγοί. 

 

Αυτό με την μπανάνα πρώτη φορά το ακούω! Θα έκανε θραύση στο νηπιαγωγείο φαντάζομαι!  Τα πιο ευφάνταστα που έκανα ήταν να κόβω το τοστ με κουππατ για μπισκότα (αστεράκια, καρδούλες κτλ ) και μια φορά έκανα κέικ ουράνιο τόξο προσθέτωντας χρώματα  ζαχαροπλαστικής στο μίγμα για κέικ. Άρεσε σε όσα παιδάκια το είδαν! 

Link to comment
Share on other sites

:lol: πορώθηκα και βρήκα ένα ισόπ έχει κάτι ωραία bento και κόφτες με σχεδιάκια και οδοντογλυφίδες με ζωάκια και τα έβαλα καλάθι. Δεν τα παρήγγειλα έτσι να τα βλέπω να τα χαζεύω να λέω γουάου τι ωραία γεύματα θα τρώει με σχέδια σάντουιτς αβοκάντα τορτίγιες φρούτα λαχανικά και μετά να επανέρχομαι στην πραγματικότητα που γράψατε του όλα πεταμένα μέσα στην τσάντα :lol: 

Είδα ένα ωραίο απλό ταπεράκι με 3 θέσεις καλό ύψος και χωρητικότητα φαίνεται και καλή τιμή θα της το δείξω έχει και πολλά σχέδια. Πετσετάκια τι διάσταση; Έχω το πακέτο των 10 τα λευκά από το ΙΚΕΑ για τα νεογέννητα τα τετράγωνα λέτε να είναι μικρά; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας φανταστικός λογαριασμός στο ίνσταγκραμ, με μια μαμά που ανέβαζε κάτι φοβερά κολατσιά για το νηπιαγωγείο! Thegreenmixer λέγεται. Μπες να πάρεις κι άλλες ιδέες!

Καλή σας αρχή! 

(Μας έλειψες.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, λουκουμαδάκι said:

:lol: πορώθηκα και βρήκα ένα ισόπ έχει κάτι ωραία bento και κόφτες με σχεδιάκια και οδοντογλυφίδες με ζωάκια και τα έβαλα καλάθι. Δεν τα παρήγγειλα έτσι να τα βλέπω να τα χαζεύω να λέω γουάου τι ωραία γεύματα θα τρώει με σχέδια σάντουιτς αβοκάντα τορτίγιες φρούτα λαχανικά και μετά να επανέρχομαι στην πραγματικότητα που γράψατε του όλα πεταμένα μέσα στην τσάντα :lol: 

Είδα ένα ωραίο απλό ταπεράκι με 3 θέσεις καλό ύψος και χωρητικότητα φαίνεται και καλή τιμή θα της το δείξω έχει και πολλά σχέδια. Πετσετάκια τι διάσταση; Έχω το πακέτο των 10 τα λευκά από το ΙΚΕΑ για τα νεογέννητα τα τετράγωνα λέτε να είναι μικρά; 

Καλή αρχή λουκουμαδακι, κι εμείς αρχίζουμε προνηπιο μπορείς να μας πεις ποιο eshop είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Πετσετάκια τι διάσταση; Έχω το πακέτο των 10 τα λευκά από το ΙΚΕΑ για τα νεογέννητα τα τετράγωνα λέτε να είναι μικρά; 

Θα μπορούσαν κι αυτά. Θα έλεγα λίγο μεγαλύτερα καλύτερα. Και μάλλον όχι λευκά, θα γαριάσουν αμέσως. Θα πέφτουν: ζουμιά από φρούτα πχ ροδάκινο (δε θυμάμαι το προλαβαίνουμε Σεπτέμβρη), φράουλα/μανταρίνι, ένα παιδάκι έπαιρνε ρόδι, καμιά ντομάτα από το τοστ, καμιά λαδιά από πίτα, γιαούρτι, κλπ.

7 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

πορώθηκα και βρήκα ένα ισόπ έχει κάτι ωραία bento και κόφτες με σχεδιάκια και οδοντογλυφίδες με ζωάκια και τα έβαλα καλάθι. Δεν τα παρήγγειλα έτσι να τα βλέπω να τα χαζεύω να λέω γουάου τι ωραία γεύματα θα τρώει με σχέδια σάντουιτς αβοκάντα τορτίγιες φρούτα λαχανικά και μετά να επανέρχομαι στην πραγματικότητα που γράψατε του όλα πεταμένα μέσα στην τσάντα

Καλά έκανες. Και να πάρεις ότι σ'αρέσει!

Το θέμα είναι ότι τελικά είναι πιθανό τις περισσότερες μέρες να φτιάχνεις το κολατσιό, αφού έχεις βάλει 2φορές στο snooze το ξυπνητήρι επειδή "προλαβαίνεις", παράλληλα με το: να ξυπνάς παιδί, να λες 10 φορές πήγαινε για τσίσα, να χτενίζεις, να ντύνεσαι εσύ, να φτιάχνεις και για τον σύντροφο ένα τάπερ για δουλειά (επειδή: "Εμένα τίποτα δεν μου φτιάχνεις πια"), κλπ.

Κι εντέλει την μπανάνα γοργόνα και το τοστ αστεράκι να τα φτιάχνεις μια φορά στο τόσο.

Ακόμη κι έτσι όμως αξίζει να έχεις μερικά εξαρτηματάκια για όποτε προλαβαίνεις και για σκ και για πικ νικ και για γιορτές. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Καλή αρχή λουκουμαδακι, κι εμείς αρχίζουμε προνηπιο μπορείς να μας πεις ποιο eshop είναι αυτό?

Αααα καλή αρχή και σε σας! Είναι το abclunchies . Com είναι στα αγγλικά αλλά είναι ελληνικό έχει και σελίδα στο Instagram με ιδέες για σνακ κλπ! 

12 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Υπάρχει ένας φανταστικός λογαριασμός στο ίνσταγκραμ, με μια μαμά που ανέβαζε κάτι φοβερά κολατσιά για το νηπιαγωγείο! Thegreenmixer λέγεται. Μπες να πάρεις κι άλλες ιδέες!

Καλή σας αρχή! 

(Μας έλειψες.)

Θα μπω να δω ναι να καταστρώσω σχέδια και στο τέλος όπως είπαμε ένα τοστ και μια μπανάνα :lol:

Δεν κυκλοφορεί ένα meme πρώτη μέρα σχολείο το ταπεράκι τεεελειο και τελευταία μέρα σχολείο με ένα χυμό και ένα σακουλάκι αλμυρά :lol:

6 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Θα μπορούσαν κι αυτά. Θα έλεγα λίγο μεγαλύτερα καλύτερα. Και μάλλον όχι λευκά, θα γαριάσουν αμέσως. Θα πέφτουν: ζουμιά από φρούτα πχ ροδάκινο (δε θυμάμαι το προλαβαίνουμε Σεπτέμβρη), φράουλα/μανταρίνι, ένα παιδάκι έπαιρνε ρόδι, καμιά ντομάτα από το τοστ, καμιά λαδιά από πίτα, γιαούρτι, κλπ.

Καλά έκανες. Και να πάρεις ότι σ'αρέσει!

Το θέμα είναι ότι τελικά είναι πιθανό τις περισσότερες μέρες να φτιάχνεις το κολατσιό, αφού έχεις βάλει 2φορές στο snooze το ξυπνητήρι επειδή "προλαβαίνεις", παράλληλα με το: να ξυπνάς παιδί, να λες 10 φορές πήγαινε για τσίσα, να χτενίζεις, να ντύνεσαι εσύ, να φτιάχνεις και για τον σύντροφο ένα τάπερ για δουλειά (επειδή: "Εμένα τίποτα δεν μου φτιάχνεις πια"), κλπ.

Κι εντέλει την μπανάνα γοργόνα και το τοστ αστεράκι να τα φτιάχνεις μια φορά στο τόσο.

Ακόμη κι έτσι όμως αξίζει να έχεις μερικά εξαρτηματάκια για όποτε προλαβαίνεις και για σκ και για πικ νικ και για γιορτές. 

Θα δω ναι μήπως κάνω την κίνηση έτσι όπως το θέτεις ότι θα χρησιμοποιηθούν και αλλού φαίνονται και καλή ποιότητα! 

Φέτος ξυπνούσαμε 7 παρά με το παααασο μας έτρωγε τύπου πρωινό και 9 παρά πηγαίναμε σχολείο και έτρωγε εκεί κανονικό πρωινό το οποίο παρόλο που ήταν στο δημόσιο ήταν εξαιρετικό τις περισσότερες φορές. Από φέτος αρχίζει το στρίμωγμα και στην ώρα και στο πρωινό! 

Πετσετάκια είδα σε ένα γκρουπ παίρνουν από τζάμπο έχουν ιδανική διάσταση λένε οι μαμάδες θα μπω να τα δω! Για τα λευκά του ΙΚΕΑ ναι θα γίνουν αίσχος όντως 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

παντως αν εξαιρεσεις το χρωμα μια χαρα ειναι του ικεα.κ εμεις απο τζαμπο εχουμε

κουλουρι,τοστακι,τσουρεκακι,ρυζογκοφρετες,αυγοφετες,κεικ,κριτσινια,μπισκοτα,οπου αλλειμμα μπορεις ταχινι,φυστικοβουτυρο,στικ αγγουρι,καροτο,κασερακι,απο φρουτα μπανανα ολοκληρη,μανταρινι,πεπονι,καρπουζι,κερασια καθαρισμενα,φραουλες,λωτο,νεκταρινια κλπ

τορτιγια αντι ψωμι

σφολιατοειδη

μια φορα ο μικρος ζητησε αυγο γτ το ειδε σε φιλο του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/8/2022 at 4:42 ΜΜ, vicky86 είπε:

παντως αν εξαιρεσεις το χρωμα μια χαρα ειναι του ικεα.κ εμεις απο τζαμπο εχουμε

κουλουρι,τοστακι,τσουρεκακι,ρυζογκοφρετες,αυγοφετες,κεικ,κριτσινια,μπισκοτα,οπου αλλειμμα μπορεις ταχινι,φυστικοβουτυρο,στικ αγγουρι,καροτο,κασερακι,απο φρουτα μπανανα ολοκληρη,μανταρινι,πεπονι,καρπουζι,κερασια καθαρισμενα,φραουλες,λωτο,νεκταρινια κλπ

τορτιγια αντι ψωμι

σφολιατοειδη

μια φορα ο μικρος ζητησε αυγο γτ το ειδε σε φιλο του

Παιδιά τα τζάμπο δεν είναι καλής ποιότητας κι εδώ πρόκειται για φαγητό.ειναι κάτι πιστεύω που αξίζει κάνεις βα δώσει παραπάνω χρήματα.ο εμδοκρινολογος φίλης της το ρο ισε αυτό επιρρεαζοβται με δι κ πι ορμόνες διάβασα διαγώνια.νομιζω ότι αναφέρεσαι σε φαγητοδοχειο αν δεν κάνω λαθος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν το cook shop έχει μια σειρά click lock  τάπερ,  που τα είχα τώρα ένα χρόνο σε καθημερινή χρήση.

εξαιρετικά,  με τις πιστοποιήσεις τους, χωρίς bpa νομίζω..(το είχα τσεκάρει τότε αλλά τώρα δε θυμάμαι πια) θα πάρω και άλλα φέτος σίγουρα. ανοιγουν ευκολα απο παιδί, και κλείνουν πραγματικά καλά κ πολύ ανθεκτικά. και όχι σε τιμές τρέλλας...   επίσης, τα "αυτάκια" είναι σχετικά στρογγυλεμένα, δηλαδή ευχάριστα στο ανοιξε κλείσε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 1/8/2022 at 8:20 ΜΜ, λουκουμαδάκι είπε:

:lol: πορώθηκα και βρήκα ένα ισόπ έχει κάτι ωραία bento και κόφτες με σχεδιάκια και οδοντογλυφίδες με ζωάκια και τα έβαλα καλάθι. Δεν τα παρήγγειλα έτσι να τα βλέπω να τα χαζεύω να λέω γουάου τι ωραία γεύματα θα τρώει με σχέδια σάντουιτς αβοκάντα τορτίγιες φρούτα λαχανικά και μετά να επανέρχομαι στην πραγματικότητα που γράψατε του όλα πεταμένα μέσα στην τσάντα :lol: 

Είδα ένα ωραίο απλό ταπεράκι με 3 θέσεις καλό ύψος και χωρητικότητα φαίνεται και καλή τιμή θα της το δείξω έχει και πολλά σχέδια. Πετσετάκια τι διάσταση; Έχω το πακέτο των 10 τα λευκά από το ΙΚΕΑ για τα νεογέννητα τα τετράγωνα λέτε να είναι μικρά; 

Λουκουμαδακι, τι κάνετε, πως σας φαίνεται το νηπιαγωγείο? 

 

Τι έφτιαξες τελικά με τους κόφτες και τα σχεδιακια? Τα χαζεύω πολύ τελευταία και σκέφτομαι να τα πάρω για το σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2022 at 9:19 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Λουκουμαδακι, τι κάνετε, πως σας φαίνεται το νηπιαγωγείο? 

 

Τι έφτιαξες τελικά με τους κόφτες και τα σχεδιακια? Τα χαζεύω πολύ τελευταία και σκέφτομαι να τα πάρω για το σπίτι. 

Ξεκινήσαμε πολύ καλά είχαμε μια μικρή άρνηση στην αρχή αλλά πλέον πάει τρέχοντας! Είναι 21 παιδάκια στην τάξη ευτυχώς η τουαλέτα είναι συνεχόμενη πόρτα και έχουν έξοδο άμεσα στην αυλή οπότε δεν μπλέκονται ουσιαστικά μέσα στο δημοτικό καθόλου! Έχουμε τρεις δασκάλες η μία της τάξης μια ακόμα πρέπει να είναι για κάποιο παιδάκι εκεί και μία ακόμα που τους κάνει αγγλικά αποκλειστικά. Γενικά βλέπω πολύ κίνηση κάνουν πολλά πράγματα μπήκαμε και σε έναν άτυπο διαγωνισμό του Δήμου για διάβασμα παιδικών βιβλίων από τις βιβλιοθήκες, μας έδωσαν από τώρα πρόγραμμα εκδηλώσεων, μπορώ να πω υπάρχει οργάνωση και δουλειά. 

Με τους κόφτες μια χαρά αλλά πάει αρκετό υλικό χαμένο αναγκάζομαι να τρώω αγγουράκια και φρούτα πρωί πρωί για να μη τα πετάξω. :lol:

Της πήρα και οδοντογλυφίδες με ζωάκια αλλά δεν τις βλέπω να ζουν για πολύ  έχουμε ήδη απώλειες τις χαρίζει τις χάνει!

Βλέπω που γράφετε στο θέμα για δημοτικό για τα γράμματα, μου έρχεται με εργασίες με το όνομα με τα γράμματα αλλά φαντάζομαι το κάνουν ακόμα στυλ απλή αντιγραφή όχι με κανόνες από πάνω προς τα κάτω κλπ. Δεν δείχνει να διαμαρτύρεται το βλέπουν σαν παιχνίδι μάλλον δεν τα πιέζουν. Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι είμαστε μέχρι τώρα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Ξεκινήσαμε πολύ καλά είχαμε μια μικρή άρνηση στην αρχή αλλά πλέον πάει τρέχοντας! Είναι 21 παιδάκια στην τάξη ευτυχώς η τουαλέτα είναι συνεχόμενη πόρτα και έχουν έξοδο άμεσα στην αυλή οπότε δεν μπλέκονται ουσιαστικά μέσα στο δημοτικό καθόλου! Έχουμε τρεις δασκάλες η μία της τάξης μια ακόμα πρέπει να είναι για κάποιο παιδάκι εκεί και μία ακόμα που τους κάνει αγγλικά αποκλειστικά. Γενικά βλέπω πολύ κίνηση κάνουν πολλά πράγματα μπήκαμε και σε έναν άτυπο διαγωνισμό του Δήμου για διάβασμα παιδικών βιβλίων από τις βιβλιοθήκες, μας έδωσαν από τώρα πρόγραμμα εκδηλώσεων, μπορώ να πω υπάρχει οργάνωση και δουλειά. 

Με τους κόφτες μια χαρά αλλά πάει αρκετό υλικό χαμένο αναγκάζομαι να τρώω αγγουράκια και φρούτα πρωί πρωί για να μη τα πετάξω. :lol:

Της πήρα και οδοντογλυφίδες με ζωάκια αλλά δεν τις βλέπω να ζουν για πολύ  έχουμε ήδη απώλειες τις χαρίζει τις χάνει!

Βλέπω που γράφετε στο θέμα για δημοτικό για τα γράμματα, μου έρχεται με εργασίες με το όνομα με τα γράμματα αλλά φαντάζομαι το κάνουν ακόμα στυλ απλή αντιγραφή όχι με κανόνες από πάνω προς τα κάτω κλπ. Δεν δείχνει να διαμαρτύρεται το βλέπουν σαν παιχνίδι μάλλον δεν τα πιέζουν. Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι είμαστε μέχρι τώρα! 

Πολύ καλά τα νέα σας! 

 

Ναι θυμάμαι είχε και το δικό μας νηπιαγωγείο συμμετάσχει σε μια τέτοια δράση με ανάγνωση παραμυθιών, στο τελος τους έδωσαν και τίτλο συμμετοχής. 

 

Η αλήθεια είναι πως πάει αρκετό υλικό χαμένο, όσες φορές κάνω κάτι τα υπόλοιπα πάνε κολατσιό για το σύζυγό!:D

 

Δεν μαθαίνουν κανόνες "γραψιματος" στα νήπια, ειδικά στα προνήπια δεν επιμένουν καθόλου. Όλα γίνονται σαν παιχνίδι κι αν η δασκάλα έχει όρεξη και μεράκι κάνει φοβερή δουλειά! 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα! Προνήπιο κι εμείς, ταπερακι κλπ κλπ. Για κολατσιό μόνο, γιατί δεν μένει ολοήμερο. Ήθελα να ρωτήσω αν και σε εσάς "ιδρώνουν" τα φαγητά ή φταίει το τάπερ μας. Πρέπει να πάρουμε από αυτά με την τρυπούλα; είναι πολύ φαγανο παιδί και της βάζουμε πάντα πράγματα που της αρέσουν κι όμως στο σχολείο δεν τρώει. Ίσως είναι και ψυχολογικό φυσικά, αλλά το ψωμί και το τυρί (κυρίως το τυρί) είναι μούσκεμα το μεσημέρι, δίκιο έχει δηλαδή. Σκέφτηκα να το ψήνουμε σαν τοστ ώστε να είναι μέσα το τυρί, αλλά και πάλι το ψωμί θα ιδρωνει. Σκέφτηκα τα τάπερ με χωρίσματα αλλά ο άντρας μου λέει ότι δεν ιδρώνουν λόγω επαφής με άλλα φαγητά αλλά επειδή είναι κλειστό. Έχετε με τρυπούλα; Ιδρώνουν; Το δικό μας είναι από jumbo αλλά από τα λίγα που έχει που λένε bpa free. Έχουμε πάρει κι ένα διώροφο μήπως αποφύγουμε την επαφή των φαγητών μεταξύ τους αλλά κι αυτό χωρίς τρυπούλα είναι (επίσης jumbo bpa free). Θα το δοκιμάσουμε από βδομαδα. Αλλιώς να πάρουμε κάτι άλλο αν έχετε δει διαφορά, γιατί στο σπίτι δεν έχουμε κάτι άλλο να δοκιμάσουμε, είναι όλα γυάλινα... (και με τρυπούλα έχουμε δηλαδή αλλά γυάλινο)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλημέρα! Προνήπιο κι εμείς, ταπερακι κλπ κλπ. Για κολατσιό μόνο, γιατί δεν μένει ολοήμερο. Ήθελα να ρωτήσω αν και σε εσάς "ιδρώνουν" τα φαγητά ή φταίει το τάπερ μας. Πρέπει να πάρουμε από αυτά με την τρυπούλα; είναι πολύ φαγανο παιδί και της βάζουμε πάντα πράγματα που της αρέσουν κι όμως στο σχολείο δεν τρώει. Ίσως είναι και ψυχολογικό φυσικά, αλλά το ψωμί και το τυρί (κυρίως το τυρί) είναι μούσκεμα το μεσημέρι, δίκιο έχει δηλαδή. Σκέφτηκα να το ψήνουμε σαν τοστ ώστε να είναι μέσα το τυρί, αλλά και πάλι το ψωμί θα ιδρωνει. Σκέφτηκα τα τάπερ με χωρίσματα αλλά ο άντρας μου λέει ότι δεν ιδρώνουν λόγω επαφής με άλλα φαγητά αλλά επειδή είναι κλειστό. Έχετε με τρυπούλα; Ιδρώνουν; Το δικό μας είναι από jumbo αλλά από τα λίγα που έχει που λένε bpa free. Έχουμε πάρει κι ένα διώροφο μήπως αποφύγουμε την επαφή των φαγητών μεταξύ τους αλλά κι αυτό χωρίς τρυπούλα είναι (επίσης jumbo bpa free). Θα το δοκιμάσουμε από βδομαδα. Αλλιώς να πάρουμε κάτι άλλο αν έχετε δει διαφορά, γιατί στο σπίτι δεν έχουμε κάτι άλλο να δοκιμάσουμε, είναι όλα γυάλινα... (και με τρυπούλα έχουμε δηλαδή αλλά γυάλινο)

Αν τα κλείνεις Κ είναι ζεστά δεν υπάρχει περίπτωση να μην ιδρώσουν ούτε με τρυπουλα . Πόσα φαγητά θα βάλεις για ένα κολλατσιο που θέλεις διωριοφο ? Η μόνη λύση είναι το φαγητό πχ το τοστ να έχει κρυώσει Κ να είναι καλοψημενο τραγανό . Με χώρισμα απλά αποφεύγεις να ανακατευτούν να σπάσουν από το ταρακουνημα κτλ . Δεν νομίζω ότι αξίζει να χαλάσεις άλλα λεφτά για ταπερακι ειναι Κ λίγες οι ώρες ότι δεν φάει θα το φάει στο σπίτι . 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλημέρα! Προνήπιο κι εμείς, ταπερακι κλπ κλπ. Για κολατσιό μόνο, γιατί δεν μένει ολοήμερο. Ήθελα να ρωτήσω αν και σε εσάς "ιδρώνουν" τα φαγητά ή φταίει το τάπερ μας. Πρέπει να πάρουμε από αυτά με την τρυπούλα; είναι πολύ φαγανο παιδί και της βάζουμε πάντα πράγματα που της αρέσουν κι όμως στο σχολείο δεν τρώει. Ίσως είναι και ψυχολογικό φυσικά, αλλά το ψωμί και το τυρί (κυρίως το τυρί) είναι μούσκεμα το μεσημέρι, δίκιο έχει δηλαδή. Σκέφτηκα να το ψήνουμε σαν τοστ ώστε να είναι μέσα το τυρί, αλλά και πάλι το ψωμί θα ιδρωνει. Σκέφτηκα τα τάπερ με χωρίσματα αλλά ο άντρας μου λέει ότι δεν ιδρώνουν λόγω επαφής με άλλα φαγητά αλλά επειδή είναι κλειστό. Έχετε με τρυπούλα; Ιδρώνουν; Το δικό μας είναι από jumbo αλλά από τα λίγα που έχει που λένε bpa free. Έχουμε πάρει κι ένα διώροφο μήπως αποφύγουμε την επαφή των φαγητών μεταξύ τους αλλά κι αυτό χωρίς τρυπούλα είναι (επίσης jumbo bpa free). Θα το δοκιμάσουμε από βδομαδα. Αλλιώς να πάρουμε κάτι άλλο αν έχετε δει διαφορά, γιατί στο σπίτι δεν έχουμε κάτι άλλο να δοκιμάσουμε, είναι όλα γυάλινα... (και με τρυπούλα έχουμε δηλαδή αλλά γυάλινο)

ειχαμε καποια απο τζαμπο κ αλλα απο διαφορα μαγαζια δ θυμαμαι,ηταν κ δωρα

κανενα δ ειχε τρυπουλα,αλλα τα περισσοτερα ηταν με πιατακι

τοστ ψητο δ θα εβαζα,εκεινο ειδικα πιστευω θα ιδρωνε

απο αυτα που εβαζα συνηθως,πιτες,ζυμες,κεικ,κριτσινια,κουλουρακια δ θυμαμαι να ειχαν ποτε θεμα να ιδρωνουν τοσο.ουτε ψωμι-κασερι,η σε τορτιγια

οταν εβαζα πχ τυρακι τυπου τυροτρελα ισως λιγο,αλλα ηταν μαζι με στικ λαχανικων,οποτε λογικο

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ήθελα να ρωτήσω αν και σε εσάς "ιδρώνουν" τα φαγητά ή φταίει το τάπερ μας.

Καλησπέρα! Κοίτα η δική μας που είναι νήπιο και δεν είναι πάντα πολύ φαγανή στο σχολείο, έχει τύχει μεσημέρι να φέρει πχ τυράκι ιδρωμένο (δεν την πειράζει όμως το τρώει κι έτσι). Βέβαια έως 10:15 10:30 που τρώνε δεν ξέρω έαν έχει ιδρώσει. Συνήθως της βάζω το τρίγωνο τυράκι ή το στρογυλλό στο κερί οπότε τα ανοίγει την ώρα του φαγητού. Εσείς όμως που είσαστε πιο προσεκτικοί με την ποιότητα του φαγητού θα μπορούσατε να δοκιμάσετε να τυλίξετε αυτό που "ιδρώνει" σε χαρτί κουζίνας ή χαρτί ψησίματος και να δεις μήπως το διατηρεί καλύτερα. Όχι μεμβράνη που σίγουρα θα το διατηρούσε γιατί είναι διαφανής και το παιδί μικρό, μην την δαγκώσει μαζί με το τρόφιμο.

Υγ: πιο πολύ postara για να σου πω Καλή Αρχή! Μεγάλο παιδί πια!😊 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε βάλει τίποτα ζεστό προς το παρόν. Μόνο μια φορά αυγό είχαμε βάλει κ δεν θυμάμαι αν είχε κρυώσει. Όλα τα υπόλοιπα που έχουμε βάλει προς το παρον είναι ψωμί, παξιμάδι, κουλούρι, φρούτα, καρότο, αγγούρι, τυρί (κίτρινο, γραβιέρα, κεφαλοτύρι κλπ). Κυρίως το ψωμί και το τυρί ιδρώνουν. Την πρώτη φορά μας ρώτησε γιατί είχαμε βρέξει το ψωμί! 😆

1 ώρα πρίν, samsympan είπε:

Υγ: πιο πολύ postara για να σου πω Καλή Αρχή! Μεγάλο παιδί πια!😊 

 

Ευχαριστούμε! Αν και πήγε πέρσι σταθμό τώρα πάλι δυσκολεύεται κάπως με τον αποχωρισμό αλλά θα δούμε.

9 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Πόσα φαγητά θα βάλεις για ένα κολλατσιο που θέλεις διωριοφο ?

 

Το διωροφο το λέω για να είναι τελείως ξεχωριστά τα στεγνά (ψωμιά κλπ) από τα πιο ζουμερα (φρούτα, λαχανικά κλπ). Εμένα με ενοχλεί και να έχει ας πούμε το φρούτο μου ψιχουλακια πάνω του και δεν θα βάλω ποτέ να φάω σε πιάτο που είχε κάτι τέτοιο πριν. Η μικρή δεν έχει εκφράσει κάτι τέτοιο αλλά το σκέφτομαι κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...