Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Covid σε ηλικίες 5+


irin

Recommended Posts

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Δηλ αν θέλω να κάνω ραπιντ σε φαρμακείο πρέπει να πάω ξανά σε ΚΕΠ η γίνεται ηλεκτρονικά?

 

Αν έχει ενημερωθεί ο ΑΜΚΑ του παιδιού με το όνομά του, δεν χρειάζεται.

 

Βασικά μπορείς ανά πάσα στιγμή να τσεκάρεις. Αν έχεις κάνει τον τελευταίο καιρό (από τον Σεπτέμβριο και μετά) ράπιντ σε μικροβιολογικό στην μικρή, μπορείς να μπεις στην πλατφόρμα (γκούγκλαρε βεβαίωση αρνητικού ράπιντ) και να δεις αν θα σου βγάλει βεβαίωση με το αρνητικό αποτέλεσμα από το μικροβιολογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Deena είπε:

 

Αν έχει ενημερωθεί ο ΑΜΚΑ του παιδιού με το όνομά του, δεν χρειάζεται.

 

Βασικά μπορείς ανά πάσα στιγμή να τσεκάρεις. Αν έχεις κάνει τον τελευταίο καιρό (από τον Σεπτέμβριο και μετά) ράπιντ σε μικροβιολογικό στην μικρή, μπορείς να μπεις στην πλατφόρμα (γκούγκλαρε βεβαίωση αρνητικού ράπιντ) και να δεις αν θα σου βγάλει βεβαίωση με το αρνητικό αποτέλεσμα από το μικροβιολογικό.

Ναι.ρον σεπτεμβρη.η οκτωβρη

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

τελικά μπήκα και έκλεισα ραντεβού! Δυστυχώς όμως βρήκα για 26/1 το πρώτο...πολύ αργά! το έκλεισα και θα έχω τον νου μου για νωρίτερα.

Έτσι απλά «ξεκόλλησε» κάποια στιγμή η πλατφόρμα;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το παιδί, εγώ νιώθω αρκετά προβληματισμένη. Ο γιος μου βέβαια θα κλείσει τα πέντε σε δύο μήνες σχεδόν οπότε έχουμε ένα περιθώριο να το σκεφτούμε. Σε εμένα που είμαι 40 χρονών πήρα πιο εύκολα την απόφαση (όχι με χαρά, αλλά αποδεχόμενη ότι είναι για το κοινό καλό). Στο γιο μου για να πω την αλήθεια δυσκολεύομαι. Με όλα αυτά που ακούγονται για τις περικαρδιτιδες κλπ νομίζω δεν ξέρει πια ο καθένας τι να πιστέψει. Και τα παιδια τι πιθανότητες έχουν να νοσήσουν σοβαρά , μήπως είναι πιο πολλές οι πιθανότητες να τα βλάψει το εμβόλιο; Κάποια στιγμή η παιδίατρος μου μου είχε πει ότι δεν υπάρχουν πολλές συστηματικές μελέτες για όλα τα εμβολια και τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες τους, και αν τις γνωρίζαμε όλες για όλα τα εμβολια πιθανόν κάποια να μην τα κάναμε καν. Στο τέλος βέβαια πιστεύω ότι θα το κάνω στα παιδιά, είτε θα καμφθούν οι αμφιβολίες μου, είτε θα γίνει με έμμεσο τρόπο υποχρεωτικό , όπως και στους ενήλικες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, Deena said:

Έτσι απλά «ξεκόλλησε» κάποια στιγμή η πλατφόρμα;

Μπήκα το βράδυ και έβγαζε το παιδί στν επιλογή πολίτη όπως είχες πει!  Κάπου διάβασα (αφού έκλεισα το ραντεβού) πως δεν είχαν ενημερωθεί όλα τα ΑΜΚΑ. το πρόβλημα του τώρα είναι πως παέι αργά ο εμβολιασμός του!

Link to comment
Share on other sites

Κ η δική μου κόρη σε 1.5 μήνα κλείνει τα 5.Η παιδιατρος μου είπε να περιμένουμε κ κατά βάθος συμφωνώ.Θεωρει σε αυτή τη φαση πως το μόνο που προσφέρει είναι στη συλλογικη  ανοσία από τη στιγμή που τα παιδιά δε νοσούν βαριά.Βέβαια, θεωρώ πως επειδή ζούμε σε νησί και τα  περιστατικά είναι λίγα, κατά κάποιο τροπο επαναπαυομαστε! Οπότε καταλαβαίνω απόλυτα όσες ζούνε στις μεγαλουπόλεις κ εμβολιάζουν τα παιδιά τους αμεσα.Βεβαια ποτέ δεν ξέρεις πότε θα γίνει το κακο, γιαυτο υπάρχει πάντα στο μυαλό μου η σκέψη κ αν γίνει η στραβή; κ πάλι σκεφτομαι μήπως κάνω λάθος που δεν παίρνω μια καθαρή απόφαση!! 

 Περιμένουμε τις εμπειριες όσων εμβολιασουν τα παιδιά τους!!! Καλή ανοσία να έχουν!!!

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Όσον αφορά το παιδί, εγώ νιώθω αρκετά προβληματισμένη. Ο γιος μου βέβαια θα κλείσει τα πέντε σε δύο μήνες σχεδόν οπότε έχουμε ένα περιθώριο να το σκεφτούμε. Σε εμένα που είμαι 40 χρονών πήρα πιο εύκολα την απόφαση (όχι με χαρά, αλλά αποδεχόμενη ότι είναι για το κοινό καλό). Στο γιο μου για να πω την αλήθεια δυσκολεύομαι. Με όλα αυτά που ακούγονται για τις περικαρδιτιδες κλπ νομίζω δεν ξέρει πια ο καθένας τι να πιστέψει. Και τα παιδια τι πιθανότητες έχουν να νοσήσουν σοβαρά , μήπως είναι πιο πολλές οι πιθανότητες να τα βλάψει το εμβόλιο; Κάποια στιγμή η παιδίατρος μου μου είχε πει ότι δεν υπάρχουν πολλές συστηματικές μελέτες για όλα τα εμβολια και τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες τους, και αν τις γνωρίζαμε όλες για όλα τα εμβολια πιθανόν κάποια να μην τα κάναμε καν. Στο τέλος βέβαια πιστεύω ότι θα το κάνω στα παιδιά, είτε θα καμφθούν οι αμφιβολίες μου, είτε θα γίνει με έμμεσο τρόπο υποχρεωτικό , όπως και στους ενήλικες.

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα περιμένω. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος, αμέσως τουλάχιστον, κίνδυνος από το εμβόλιο αλλά ούτε και ότι το χρειάζεται. Αν ήταν σε ευπαθή ομάδα φυσικά θα του το  έκανα αμέσως ή αν ανηκα εγώ ή κάποιος με το οποίο ζούμε μαζί σε ευπαθή ομάδα.  Αλλά τώρα δεν υπάρχει λόγος παρα κάποια παραπάνω προστασία στους τρίτους. Θα περιμένω να δω και τα στοιχεία για την όμικρον. Αν επικρατήσει και είναι πχ πολύ ήπια ή δεν την πιάνει το εμβόλιο επαρκώς μπορεί να μην έχουν νόημα τα εμβόλια. Υποτίθεται ότι τους επόμενους μήνες θα επικρατήσει. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2021 at 10:36 ΜΜ, kotsifikos είπε:

τελικά μπήκα και έκλεισα ραντεβού! Δυστυχώς όμως βρήκα για 26/1 το πρώτο...πολύ αργά! το έκλεισα και θα έχω τον νου μου για νωρίτερα.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Εφόσον το παιδί έχει νοσήσει θα έχει κάποια αντισώματα ανεξάρτητα αν έχει περάσει το εξάμηνο. Εγώ της έκλεισα για Φεβρουάριο αλλά σκέφτομαι να της κάνω πρώτα κι ένα τεστ αντισωμάτων κι αν είναι υψηλά μήπως το καθυστερήσω. Βέβαια ο παιδίατρος είναι υπέρ στο να εμβολιαστεί ανεξαρτήτως προηγούμενης νόσησης, αλλά δεν μου είναι ξεκάθαρο αν η οδηγία είναι για προστασία των ίδιων των παιδιών ή του κοινωνικού συνόλου. Η κόρη μου ήταν δε και τελείως ασυμπτωματική.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, princess consuela said:

 Η κόρη μου ήταν δε και τελείως ασυμπτωματική.

Κ ο γιος μου, ωστόσο εγώ δεν φοβάμαι τόσο τη νόσηση όσο το τι μπορεί να αφήσει πίσω αυτή η νόσηση. Την πρώτη φορά απορυθμίστηκε το άσθμα του, που οκ δεν είναι η συντέλεια, κάνει αγωγή, αν όμως κολλήσει κάτι άλλο μπορεί να βρεθούμε στο νοσοκομείο ανά πάσα ώρα και στιγμή. Έπειτα, ακούω και για αυτό το σύνδρομο και τρομάζω πολύ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

Κ ο γιος μου, ωστόσο εγώ δεν φοβάμαι τόσο τη νόσηση όσο το τι μπορεί να αφήσει πίσω αυτή η νόσηση. Την πρώτη φορά απορυθμίστηκε το άσθμα του, που οκ δεν είναι η συντέλεια, κάνει αγωγή, αν όμως κολλήσει κάτι άλλο μπορεί να βρεθούμε στο νοσοκομείο ανά πάσα ώρα και στιγμή. Έπειτα, ακούω και για αυτό το σύνδρομο και τρομάζω πολύ !

Ναι σε καταλαβαίνω. Αλλά να σκέφτεσαι θετικά. Είναι απίθανο να ξανακολλήσει τόσο σύντομα κι ειδικά εφόσον προσέχετε τόσο κι είστε εμβολιασμένοι οι ενήλικες.

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 10:32 ΠΜ, princess consuela είπε:

Ναι σε καταλαβαίνω. Αλλά να σκέφτεσαι θετικά. Είναι απίθανο να ξανακολλήσει τόσο σύντομα κι ειδικά εφόσον προσέχετε τόσο κι είστε εμβολιασμένοι οι ενήλικες.

Γενικά μιλώντας να πω ότι δεν είναι καθόλου απίθανο.

Στο δημοτικό της γειτονιάς μου έχουν εμφανιστεί 30 κρούσματα από την περασμένη 30 εβδομάδα.Η κορη μου πηγαίνει σε σχολείο σε άλλη περιοχή αλλά πάει στο τεικβοντο της γειτονιάς όπου πηγαίνουν φυσικά και παιδάκια του σχολείου.Φαντασου λοιπόν πόσο κοντά μας ειναι.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Γενικά μιλώντας να πω ότι δεν είναι καθόλου απίθανο.

Στο δημοτικό της γειτονιάς μου έχουν εμφανιστεί 30 κρούσματα από την περασμένη 30 εβδομάδα.Η κορη μου πηγαίνει σε σχολείο σε άλλη περιοχή αλλά πάει στο τεικβοντο της γειτονιάς όπου πηγαίνουν φυσικά και παιδάκια του σχολείου.Φαντασου λοιπόν πόσο κοντά μας ειναι.

Ναι πράγματι καθόλου απίθανο να νοσήσει ξανά, αυτό θέλω να προλάβω! Μα τα κρούσματα είναι παντού δίπλα μας. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 9:45 ΠΜ, Sunshine8 είπε:

 Στο γιο μου για να πω την αλήθεια δυσκολεύομαι. Με όλα αυτά που ακούγονται για τις περικαρδιτιδες κλπ νομίζω δεν ξέρει πια ο καθένας τι να πιστέψει. 

 

Τα παρακάτω είναι του Μόσιαλου (αν έχει κάποια σημασία).

 

[...Τα περισσότερα παιδιά που συμμετείχαν στην κλινική δοκιμή δεν είχαν άλλες παρενέργειες εκτός από κάποιο πόνο στο σημείο της ένεσης. Κάποια εμφάνισαν κόπωση, πονοκεφάλους και/ή μυϊκούς πόνους μετά τη δεύτερη δόση (αλλά όχι μετά την πρώτη δόση). Επίσης μόνο το 6 τοις εκατό των παιδιών είχαν πυρετό μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου και δεν υπήρξαν περιπτώσεις σοβαρής αλλεργικής αντίδρασης στο εμβόλιο....]

[...Έχουν αναφερθεί, όπως οι περισσότεροι έχουν ακούσει, κάποιες πολύ σπάνιες περιπτώσεις μυοκαρδίτιδας, η οποία είναι μια φλεγμονή της καρδιάς. Αυτό παρατηρήθηκε κυρίως σε νεαρούς μετά τη δεύτερη δόση εμβολίου mRNA (Pfizer/BioNTech ή Moderna). Αλλά οι περισσότερες περιπτώσεις ήταν ήπιες και οι ειδικοί καθησυχάζουν τους γονείς πως τα παιδιά δεν θα έχουν μακροχρόνια προβλήματα.

Όμως εδώ να πούμε και κάτι άλλο. Μεταξύ των παιδιών ηλικίας 5 έως 11 ετών που έλαβαν το εμβόλιο Pfizer κατά τη διάρκεια της κλινικής δοκιμής, δεν υπήρξαν περιπτώσεις μυοκαρδίτιδας. Και επίσης να θυμίσουμε πως οι υγειονομικές αρχές παρακολουθούν στενά και αυτήν την ηλικιακή ομάδα για οποιαδήποτε εμφάνιση αυτής της ιδιαίτερα σπάνιας παρενέργειας....]
[...Στοιχεία από επίσημους φορείς για την μυοκαρδίτιδα

Ενώ λοιπόν η μυοκαρδίτιδα είναι πολύ ασυνήθιστη στα παιδιά, παρατηρήθηκε πως εμφανίζεται πιο συχνά σε αυτά που νόσησαν σοβαρά με COVID-19. Ας δούμε μια μελέτη που δημοσιεύτηκε από το CDC  και αφορά εκθέσεις από περισσότερα από 900 νοσοκομεία των ΗΠΑ (MMWR 2021;70:1128-32). 86 παιδιά ηλικίας κάτω των 16 ετών (μεταξύ Μάρτιου 2020-Ιανουάριου 2021) διαγνώστηκαν με μυοκαρδίτιδα μεταξύ σχεδόν 65.000 (0,133%) παιδιών που νόσησαν με COVID-19. Όμως την ίδια χρονική περίοδο, μεταξύ 4 εκατομμυρίων παιδιών που δεν κόλλησαν COVID-19, μόνο 132 εμφάνισαν μυοκαρδίτιδα.

Τι σημαίνει αυτό; Αυτός είναι ένας κίνδυνος εμφάνισης μυοκαρδίτιδας που είναι περισσότερο από 30 φορές υψηλότερος στους παιδιατρικούς ασθενείς με COVID-19.  Και να πούμε εδώ πως η μελέτη αφορά ανεμβολίαστους ασθενείς COVID-19.....]

 

Και εγώ φοβάμαι τυχόν παρενέργειες. Όπως φοβόμουν και όταν έπρεπε να αποφασίσω για τον εαυτό μου. Το θεωρώ πλέον εξαιρετικά πιθανό να νοσήσουμε όλοι. Προσωπικά φοβάμαι περισσότερο τις ναι μεν σπάνιες αλλά υπαρκτές και καταγεγραμμένες επιπτώσεις που μπορεί να έχει ο ιος πάνω μας, παρά τις άγνωστες, υποθετικές μακροπρόθεσμες παρενέργειες του εμβολίου. Αν κολλήσω covid ξέρω τι είναι πιθανό να πάθω ή να μου αφήσει. Για τις άμεσες παρενέργειες του εμβολίου, επίσης ξέρω και ζυγίζοντας τα δύο, βρίσκω ότι είναι καλύτερα να εμβολιαστώ, ζώντας στην Ελλάδα του 2021. Τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες δεν τις ξέρω (βασικά κανείς δεν τις ξέρει) οπότε δεν μπορώ να τις αξιολογήσω ως ρίσκο. Σωστό, λάθος δεν ξέρω, εμένα αυτό βοηθά τη σκέψη μου.

 

Σε άλλα νέα, εμβόλιο για το παιδί δε βρίσκω πουθενά, σε κανένα νοσοκομείο. Δοκίμασα και Θεσσαλονίκη (που μάλλον θα είμαστε Χριστούγεννα), ούτε εκεί έχει διαθεσιμότητα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα διαθεσιμότητας εμβολίων ή νοσηλευτικού προσωπικού (μάλλον το δεύτερο), αλλά αν δεν βάλουν κόσμο ή άλλα κέντρα στο παιχνίδι, μας βλέπω για εμβόλιο από Φλεβάρη!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

 

Σε άλλα νέα, εμβόλιο για το παιδί δε βρίσκω πουθενά, σε κανένα νοσοκομείο. Δοκίμασα και Θεσσαλονίκη (που μάλλον θα είμαστε Χριστούγεννα), ούτε εκεί έχει διαθεσιμότητα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα διαθεσιμότητας εμβολίων ή νοσηλευτικού προσωπικού (μάλλον το δεύτερο), αλλά αν δεν βάλουν κόσμο ή άλλα κέντρα στο παιχνίδι, μας βλέπω για εμβόλιο από Φλεβάρη!

Παρασκευή βράδυ έβρισκα για 3/1. Σάββατο μεσημέρι βρήκα για 31/1.. απογοήτευση.Σήμερα ξαναμπήκα, και βρήκα ένα για 5/1 αλλά μέχρι να το σκεφτώ δεν υπήρχε πια! ελπίζω ότι αν κοιτάω συχνά, θα βρεθεί κάτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 minutes ago, irin said:

Παρασκευή βράδυ έβρισκα για 3/1. Σάββατο μεσημέρι βρήκα για 31/1.. απογοήτευση.Σήμερα ξαναμπήκα, και βρήκα ένα για 5/1 αλλά μέχρι να το σκεφτώ δεν υπήρχε πια! ελπίζω ότι αν κοιτάω συχνά, θα βρεθεί κάτι!

Εγώ Έκλεισα 26/1 μπήκα και στη λίστα αναμονής, μπαίνω και συνέχεια και βλέπω μήπως πετύχω νωρίτερα ραντεβού !!!

 

1 hour ago, vtgian said:

 

Σε άλλα νέα, εμβόλιο για το παιδί δε βρίσκω πουθενά, σε κανένα νοσοκομείο. Δοκίμασα και Θεσσαλονίκη (που μάλλον θα είμαστε Χριστούγεννα), ούτε εκεί έχει διαθεσιμότητα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα διαθεσιμότητας εμβολίων ή νοσηλευτικού προσωπικού (μάλλον το δεύτερο), αλλά αν δεν βάλουν κόσμο ή άλλα κέντρα στο παιχνίδι, μας βλέπω για εμβόλιο από Φλεβάρη!

Πράγματι είναι φοβερο πως δεν μπορούμε να βρούμε ραντεβού νωρίτερα!! Μπορείς να κλείσεις και εσύ και να μπεις στη λίστα αναμονής...αν και δεν ξέρω τι ελπίδες έχουμε έστω και έτσι να εμβολιαστούν νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Ilaeira είπε:

Δοκιμάσατε με διάφορους ΤΚ φαντάζομαι; Και σε διπλανούς δήμους κλπ;

Δεν έχει και πολύ διαφορά γιατί ουσιαστικά είναι μόνο νοσοκομεία που έχουν παιδιατρικό.

Μου δίνει να καταλάβεις σαν επιλογή το Τζάνειο στον Πειραιά ενώ μένω Γλυφάδα. Που ούτε αυτό δηλαδή, γιατί δεν έχει κανένα ραντεβού.

 

@kotsifikos Δεν μπορώ να μπω σε αναμονή γιατί δεν μπορώ καν να βρω διαθέσιμο ραντεβού! Είναι που πρέπει να κλείσουμε και 4 παιδιά μαζί! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , vtgian είπε:

Δεν έχει και πολύ διαφορά γιατί ουσιαστικά είναι μόνο νοσοκομεία που έχουν παιδιατρικό.

Μου δίνει να καταλάβεις σαν επιλογή το Τζάνειο στον Πειραιά ενώ μένω Γλυφάδα. Που ούτε αυτό δηλαδή, γιατί δεν έχει κανένα ραντεβού.

 

@kotsifikos Δεν μπορώ να μπω σε αναμονή γιατί δεν μπορώ καν να βρω διαθέσιμο ραντεβού! Είναι που πρέπει να κλείσουμε και 4 παιδιά μαζί! 

Τζάνειο, Παίδων και Παίδων Πεντέλης, Βούλα και Αττικόν. Και δεν έχει πουθενά τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταλαβαίνω πως υπάρχει συμμετοχή για τα εμβόλια στα παιδιά, θα έπρεπε να στελεχώσουν τα κέντρα ώστε να μη γίνει αυτός ο χαμός και να μην έχουμε αυτή την αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τελικά καταλαβαίνω πως υπάρχει συμμετοχή για τα εμβόλια στα παιδιά, θα έπρεπε να στελεχώσουν τα κέντρα ώστε να μη γίνει αυτός ο χαμός και να μην έχουμε αυτή την αναμονή!

Μάλλον δεν το περίμεναν! :-)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , vtgian είπε:

Δεν έχει και πολύ διαφορά γιατί ουσιαστικά είναι μόνο νοσοκομεία που έχουν παιδιατρικό.

Μου δίνει να καταλάβεις σαν επιλογή το Τζάνειο στον Πειραιά ενώ μένω Γλυφάδα. Που ούτε αυτό δηλαδή, γιατί δεν έχει κανένα ραντεβού.

 

 

 

Κατάλαβα, νόμιζα ότι γίνονται σε όλα τα νοσοκομεία. 

Στο μεταξύ ως ενήλικας μπορείς να κλείσεις στο Παίδων, μου το έβγαζε ως επιλογή στη λίστα. Δεν μπορούν κι αυτοί οι χριστιανοί να αποδεσμεύσουν τα παιδιατρικά από τα ραντεβού ενηλίκων;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Κατάλαβα, νόμιζα ότι γίνονται σε όλα τα νοσοκομεία. 

Στο μεταξύ ως ενήλικας μπορείς να κλείσεις στο Παίδων, μου το έβγαζε ως επιλογή στη λίστα. Δεν μπορούν κι αυτοί οι χριστιανοί να αποδεσμεύσουν τα παιδιατρικά από τα ραντεβού ενηλίκων;

 

Νομίζω ότι η πρώτη φουρνιά των παιδιατρικών εμβολίων που παρελήφθη χθες δεν είναι μεγάλη. Σκεφτείτε ότι πρέπει από όσα ήρθαν χθες να κρατήσουν εξασφαλισμένες και τις δεύτερες δόσεις.

 

Εγώ μπήκα την Παρασκευή που άνοιξε πρωί - πρωί με το που ξύπνησα (ξυπνάω στις 6.15 κάθε μέρα), βρήκα για αύριο, δεύτερη δόση πριν ανοίξουν τα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Deena είπε:

 

Νομίζω ότι η πρώτη φουρνιά των παιδιατρικών εμβολίων που παρελήφθη χθες δεν είναι μεγάλη. Σκεφτείτε ότι πρέπει από όσα ήρθαν χθες να κρατήσουν εξασφαλισμένες και τις δεύτερες δόσεις.

 

Εγώ μπήκα την Παρασκευή που άνοιξε πρωί - πρωί με το που ξύπνησα (ξυπνάω στις 6.15 κάθε μέρα), βρήκα για αύριο, δεύτερη δόση πριν ανοίξουν τα σχολεία.

 

Να σου είμαι ειλικρινής, θεωρώ ότι διέθεσαν ελάχιστα για τα παιδιά γιατί θεωρούν ότι δεν θα έχουν ζήτηση.

Έπρεπε να ήμουν πιο προνοητική και να έκλεινα άμεσα. Είναι όμως που θέλουμε να πάμε παρέα τα παιδιά και πρέπει να συντονιστούμε 4 οικογένειες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Γενικά μιλώντας να πω ότι δεν είναι καθόλου απίθανο.

Στο δημοτικό της γειτονιάς μου έχουν εμφανιστεί 30 κρούσματα από την περασμένη 30 εβδομάδα.Η κορη μου πηγαίνει σε σχολείο σε άλλη περιοχή αλλά πάει στο τεικβοντο της γειτονιάς όπου πηγαίνουν φυσικά και παιδάκια του σχολείου.Φαντασου λοιπόν πόσο κοντά μας ειναι.

Ναι δεν διαφωνώ. Χαμός γίνεται. Εννοώ ότι είναι απίθανο επειδή έχει νοσήσει σχετικά πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...